ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ

Περί οικονομικών, κοινωνικών και πολιτικών εξελίξεων στη χώρα μας και όχι μόνο...

Re: ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ

Unread postby foteini » Mon Jun 17, 2013 4:24 pm

Mannlicher-Schönauer wrote:
casius wrote:Ναι πες με σε λίγο και Σίμο.....ξέρεις ότι ξέρω αυτά που ξέρω για την ΕΡΤ


Όχι δε θα σε πω Σίμο,αλλά η ουσία επιμένω είναι αλλού. Συμφωνείς με το μαύρο ναι ή όχι;


Και γιατί Διονύση μου να μην συμφωνεί με το μαύρο το παλικάρι;
Αφού το μαύρο είναι για το ''καλό'' μας!
Τέτοια ''δίποδα ζώα'' που είμαστε, μόνο το μαύρο και το ''αποφασίζωμεν και διατάσσωμεν'' μας πρέπει...
Για το καλό μας πάνω απ΄όλα... :mrgreen:
foteini
 
Posts: 1498
Joined: Fri Nov 18, 2011 9:44 pm

Re: ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ

Unread postby Mannlicher-Schönauer » Mon Jun 17, 2013 4:30 pm

foteini wrote:
Mannlicher-Schönauer wrote:
casius wrote:Ναι πες με σε λίγο και Σίμο.....ξέρεις ότι ξέρω αυτά που ξέρω για την ΕΡΤ


Όχι δε θα σε πω Σίμο,αλλά η ουσία επιμένω είναι αλλού. Συμφωνείς με το μαύρο ναι ή όχι;


Και γιατί Διονύση μου να μην συμφωνεί με το μαύρο το παλικάρι;
Αφού το μαύρο είναι για το ''καλό'' μας!
Τέτοια ''δίποδα ζώα'' που είμαστε, μόνο το μαύρο και το ''αποφασίζωμεν και διατάσσωμεν'' μας πρέπει...
Για το καλό μας πάνω απ΄όλα... :mrgreen:


Σταμάτα και εσύ...αμέσως να τον τσιγκλίσεις :lol: :lol: :lol:

Είμαι σίγουρος πως δε διαφέρουν οι απόψεις σας τόσο πολύ... ;)
Mannlicher-Schönauer
 

Re: ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ

Unread postby foteini » Mon Jun 17, 2013 5:38 pm

Ήμαρτον! :lol:
Δεν άντεξα στον πειρασμό.
Όσο για τις απόψεις μας, για να το λες κλείνοντας και το μάτι, κάτι θα ξέρεις εσύ... :D
foteini
 
Posts: 1498
Joined: Fri Nov 18, 2011 9:44 pm

Re: ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ

Unread postby casius » Mon Jun 17, 2013 7:51 pm

Mannlicher-Schönauer wrote:Κάποτε ο δόλιος ο Καποδίστριας δίδασκε ότι η ελευθερία θα έρθει μόνο μέσα από τη διαφώτιση και την παιδεία. με αφορμή την ερτ με μεγάλη λύπη παρατηρώ πόσο λίγοι είμαστε και πόσο πασάδες. η αλήθεια είτε καρτεσιανή είτε σωκρατική δε θα χτυπήσει την πόρτα μας. αυτό που όμως είναι φλογερά λυπηρό είναι να βλέπεις εμάς τους νέους να μη μπορούμε να διαχωρίσουμε το μέσο από το μήνυμα όπως μας δίδασκε ο μακλούαν. Το φασισμό που θα καταπιούμε με το κλείσιμο της ερτ πακεταρισμένο σε ένα λιγδιασμένο εν τούτοις παρφουμαρισμένο μήνυμα εξυγίανσης. Είναι το ανέκδοτο με τον Τοτό που σκότωσε τον πατέρα του και μετά είπε λυπηθείτε με είμαι ορφανό.... κι αν κανείς δεν κατάλαβε ότι την ερτ την κλείσανε επειδή δεν μπόρεσαν να ξεπουλήσουν τη δεπα και την ελληνική άμυνα, το μνημόνιο 2 περί ταμείου μπορεί να μας διαφωτίσει καλύτερα.... κι αν η καλοπέραση μας τύφλωσε σαν ομηρική σειρήνα και μας έριξε σε πλατωνικές σπηλιές.... ας κάνουμε το σταυρό μας και μη χειρότερα.....

(Αναπαραγωγή από fb)


Με τον όρο γόρδιος δεσμός εννοείται σύμφωνα με τις φιλολογικές μαρτυρίες περίπλοκος δεσμός (κόμπος) από φλοιό κρανιάς που έδενε το άρμα του Γόρδιου, πατέρα του Μίδα και αρχαίου βασιλέα της Φρυγίας. Κατά την παράδοση τον γόρδιο δεσμό έλυσε ο Αλέξανδρος Γ' ο Μακεδών.

Καλέ μου φίλε, περίμενα απο εσένα να συλλάβεις το νόημα της τοποθέτησης μου , αν δε το κατάφερες και εσύ......τότε μάλλον παρα ήταν αινιγματικός ο τρόπος που το έδωσα.

Ποιος είναι ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ Γόρδιος Δεσμός στην Ελλάδα του 2008-2013...................
Ποιο είναι το πραγματικό διακύβευμα , αυτό που ούτε ο ως άνω fb-κικός συγγραφεύες δεν έχει κατανοήσει στοιχιζόμενος πίσω απο έννοιες όπως ''φασισμός'' , ''εξύγίανση'' , ''καλοπέραση'',΄'Πλάτωνας'' κλπ.;
Τι είναι αυτό για το οποίο πραγματικά αγωνιζόμαστε;

Το μέγεθος του δημόσιου τομέα;
Τα περισσότερα χρήματα;
Η επανάκτηση της καλοπέρασης;
Η πνευματική ανάταση;
Ο τρόπος αποφυγής φορολογίας;

Τι στο καλό αναζητεί αυτό το κακόμοιρο έθνος;

Θες να μάθεις;Η απάντηση είναι τόσο προφανής όσο και κρυμμένη απο το μεγάλο σύνολο του λαού.

Η συνέχεια του.....

Για να συνεχίσει λοιπόν να υπάρχει πρέπει να παιδευτεί(με την έννοια της εκπαίδευσης)

Πρέπει να χάσει κεκτημένα , πρέπει να ηττηθεί , πρέπει να πονέσει , πρέπει να καεί , πρέπει να αλλάξει , πρέπει να ταπεινωθεί , πρέπει να αναζητήσει , πρέπει να αναθεωρήσει , πρέπει να πιστέψει , πρέπει να τολμήσει , πρέπει να δουλέψει , πρέπει να ΕΠΑΝΑΝΘΡΩΠΟΙΗΘΕΙ

Για να γίνουν όλα αυτά πρέπει να ΠΟΛΕΜΗΣΕΙ ΠΡΩΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ
Να νικήσει τις χίμαιρες εκείνες που το οδήγησαν εδώ, πρέπει να αναδείξει τους εφιάλτες του να τον πρόδώσουν και να τους αποδώσει το τίμημα των πράξεων τους
Πρέπει να κατανοήσει ότι .............ή θα δώσει αίμα και ΄''αίμα'' για να ΥΠΑΡΞΕΙ ή θα δώσει αίμαι(πολτοποιηθεί) και θα αποτελέσει μια επαρχία της ΝΤΠ με εφέντη Τουρκο-Σκοπια-Αλβανό.

Το ΜΑΥΡΟ της ΕΡΤ δεν είναι το ΜΑΥΡΟ μιας τηλεόρασης που έκλεισε, το ΜΑΥΡΟ της ΕΡΤ ΠΡΕΠΕΙ να είναι ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΙΚΟ ΜΑΥΡΟ μιας εποχής που τελειώνει.

Υπό αυτή την έννοια ΝΑΙ ΠΡΟΤΙΜΩ ΝΑ ΤΟ ΒΛΕΠΩ έστω και αν έχει γίνει , το ξαναλέω δημόσια γιατί σε σένα το έχω πει , ΜΕ ΠΟΛΥ ΛΑΘΟΣ ΤΡΟΠΟ.

Αρκούσε............κάτι άλλο.

Στο έχω ξαναπεί , για εμένα το σύνολο του πολιτικού κόσμου είναι αναλώσιμο......καθε ένας έχει την χρησιμότητα του στην οπτική μου και μόλις την καλύψει τελειώνει.Ο Αντωνάκης έκλεισε τον κύκλο του.............σειρά του Αλέξη......να δουν/με λίγο και κάποιοι άλλου τύπου δήθεν ''προνομιούχοι'' τι σημαίνει πραγματικός διωγμός.

Γιατί η παίδευση πρέπει να έρθει για όλους μας.

Αυτό που με ενδιαφέρει και μόνον είναι η επιβίωση του έθνους......................τέλος.

Υ.Γ Θα μου επιτρέψεις να μην ξαναγράψω, κακώς τοποθετήθηκα αυτές τις ημέρες δημόσια για κάποια πράγματα, η αποχή ήταν μακράν καλύτερη κατάσταση και έτσι αποφεύγω να βάζω και σε πειρασμό όσους έχουν διαφορετική άποψη απο εμένα.Θα διαβάσω όμως με ενδιαφέρον την απάντηση σου.
Last edited by casius on Tue Jun 18, 2013 3:31 pm, edited 1 time in total.
casius
 
Posts: 140
Joined: Wed May 22, 2013 11:16 am

Re: ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ

Unread postby Romanos » Mon Jun 17, 2013 8:24 pm

ΜΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΛΥΣΗ ΤΗΣ ΕΡΤ

ΕΡΤ

ΠΩΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ Ο ΑΧΡΗΣΤΟΣ

ΦΑΣΙΣΤΑΣ




Image

Μέσα τους φωτίζεται το άυλο γέλιο
καθώς επιστρέφουν στην πατρίδα οι εξόριστοι
User avatar
Romanos
 
Posts: 3420
Joined: Wed Nov 16, 2011 12:40 pm

Re: ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ

Unread postby marjory » Tue Jun 18, 2013 12:56 am

ΤΟ ΝΕΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΝΕΡΙΤ... ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ!!!!

Το νέο πρόγραμμα της ΝΕΡΙΤ:

"Ομιλείτε Ελληνικά" με τον Γιώργο Παπανδρέου
"Το Μικρό Σπίτι στο Χαράτσι" με τον Ε.Βενιζέλο
"Έχεις Λουκέτο" με τον Γιάννη Στουρνάρα
"Έχεις Μπουκέτο" με τον Ηλία Κασιδιάρη
"Ανήκομεν εις την Βίσσην" με τον Αντώνη Σαμαρα
"Ποιος θέλει να γίνει Εκατομμυριούχος" με τον Ακη Τσοχατζόπουλο
"Πολύ Σκληρός για να Πεθάνει" με τον Κών/νο Μητσοτάκη
"Βέρα στο Ακροδεξί" με τον Νίκο Μιχαλολιάκο.
Ω πανύμνητε μήτερ, η τεκούσα των πάντων αγίων αγιώτατον Λόγον, δεξαμένη την νυν προσφοράν, από πάσης ρύσαι συμφοράς άπαντας, και της μελλούσης λύτρωσαι κολάσεως τους Σοι βοώντας.
User avatar
marjory
Καθολικός Συντονιστής
 
Posts: 4239
Joined: Tue Nov 15, 2011 10:29 am

Re: ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ

Unread postby Μαρία » Tue Jun 18, 2013 1:03 am

marjory wrote:ΤΟ ΝΕΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΝΕΡΙΤ... ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ!!!!

Το νέο πρόγραμμα της ΝΕΡΙΤ:

"Ομιλείτε Ελληνικά" με τον Γιώργο Παπανδρέου
"Το Μικρό Σπίτι στο Χαράτσι" με τον Ε.Βενιζέλο
"Έχεις Λουκέτο" με τον Γιάννη Στουρνάρα
"Έχεις Μπουκέτο" με τον Ηλία Κασιδιάρη
"Ανήκομεν εις την Βίσσην" με τον Αντώνη Σαμαρα
"Ποιος θέλει να γίνει Εκατομμυριούχος" με τον Ακη Τσοχατζόπουλο
"Πολύ Σκληρός για να Πεθάνει" με τον Κών/νο Μητσοτάκη
"Βέρα στο Ακροδεξί" με τον Νίκο Μιχαλολιάκο.

:lol: :lol: αθλητικα τπτ; μουσικο προγραμμα; :lol:
Μαρία
 

Re: ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ

Unread postby INA_OSI_EN » Tue Jun 18, 2013 2:12 pm

http://www.enkripto.com/2013/06/blog-po ... E%C2%BB%29

Περί φασισμού ο λόγος: το επεισόδιο της ΕΡΤ

Kαι όμως: ο φασισμός δε βρίσκεται στο κλείσιμο της ΕΡΤ. Αλλού βρίσκεται.

Η ελευθερία των ΜΜΕ και η πλουραλιστική ενημέρωση είναι πράγματι βασικά συστατικά στοιχεία της δημοκρατίας – αλλά η απόφαση Σαμαρά για το κλείσιμο της ΕΡΤ δεν τα έπληξε: το κράτος έκλεισε προσωρινά τα δικά του ΜΜΕ, ενώ όλα τα υπόλοιπα ΜΜΕ παρέμειναν ανοιχτά – όχι μόνο όσα ανήκουν “στους καναλάρχες και τα μεγάλα συμφέροντα”, αλλά και “Η Αυγή”, ο “Ριζοσπάστης”, ο τηλεοπτικός σταθμός “902”, ο ραδιοσταθμός “Στο Κόκκινο”, και πολλά άλλα. Επομένως η πλουραλιστική ενημέρωση του ελληνικού λαού δεν κινδύνεψε από την απόφαση Σαμαρά.

Από ποιον κινδύνεψε η πλουραλιστική ενημέρωση του ελληνικού λαού; Από το συνδικαλιστικό όργανο των δημοσιογράφων, την ΕΣΗΕΑ. Πριν ξαναμιλήσει οποιοσδήποτε για φασισμό και δημοκρατία, αξίζει να διαβάσει ολόκληρη τη χθεσινή ανακοίνωση της ΕΣΗΕΑ που ορίζει ποιες εφημερίδες μπορούν να κυκλοφορήσουν (!), αλλά και το πρόγραμμα που επιτρέπει (!!) η ΕΣΗΕΑ στα ραδιοτηλεοπτικά ΜΜΕ. Η ανακοίνωση μιλάει μόνη της:

"Στα ραδιοτηλεοπτικά Μέσα και στο ΑΠΕ-ΜΠΕ οι Ενώσεις μας επιτρέπουν:
1. Την αναμετάδοση του προγράμματος των εργαζομένων της ΕΡΤ.
2. Την μετάδοση προγράμματος από τον χώρο της ΕΡΤ σχετικά με τις κινητοποιήσεις και τις εξελίξεις για τη Δημόσια Ραδιοτηλεόραση. Και
3. Τη μετάδοση έως τριών 5λεπτων δελτίων ειδήσεων την ημέρα, επικεντρωμένων αυστηρά στα ζητήματα των κινητοποιήσεων και των πολιτικών εξελίξεων που σχετίζονται με το πραξικόπημα κατά της ΕΡΤ, και με τη συμμετοχή μόνον του απολύτως αναγκαίου προσωπικού."

Εν ολίγοις, αν λέτε αυτά που θέλουμε, μπορείτε να εκπέμπετε - αλλιώς απεργήστε (= σωπάστε) υποχρεωτικά. Οι όροι αυτοί έρχονται σε συνέχεια της αρχικής απόφασης της ΕΣΗΕΑ στις 12/6/2013, με την οποία ανακηρύχθηκε απεργία σε όλα τα ελληνικά ΜΜΕ και ορίστηκε ότι "από την απεργία θα εξαιρεθούν τα μέσα που προβάλλουν το απεργιακό πρόγραμμα των εργαζομένων της ΕΡΤ". Οι όροι αυτοί, και μάλιστα όπως εξειδικεύθηκαν χθες (βλ. παραπάνω), δεν είναι κήρυξη απεργίας, ούτε "καθορισμός πολιτικού πλαισίου" της. Είναι ευθεία υπαγόρευση του περιεχομένου του προγράμματος όλων των ΜΜΕ της χώρας, ως εάν η χώρα να βρισκόταν υπό τον έλεγχο ολοκληρωτικού καθετώστος, με αρμόδιο για την "ενημέρωση" το σοβιέτ της ΕΣΗΕΑ.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=584067478282398&set=a.352587308097084.76875.352580538097761&type=1&theater
User avatar
INA_OSI_EN
 
Posts: 2703
Joined: Tue Nov 15, 2011 5:36 pm

Re: ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ

Unread postby Johny-B » Wed Jun 19, 2013 12:17 pm

«Όταν έρθει η δύσκολη στιγμή με ευκολία θα κλείσουν την ΕΡΤ»
Τα «προφητικά» λόγια του Βασίλη Λεβέντη πέρσι τον Απρίλιο

http://www.newsbeast.gr/politiki/arthro ... n-tin-ert/
Υπεραγία Θεοτόκε, Σώσον Ημάς.
User avatar
Johny-B
 
Posts: 4121
Joined: Fri Dec 09, 2011 1:43 pm
Location: Θεσσαλονίκη

Re: ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ

Unread postby Mannlicher-Schönauer » Wed Jun 19, 2013 1:29 pm

Johny-B wrote:«Όταν έρθει η δύσκολη στιγμή με ευκολία θα κλείσουν την ΕΡΤ»
Τα «προφητικά» λόγια του Βασίλη Λεβέντη πέρσι τον Απρίλιο

http://www.newsbeast.gr/politiki/arthro ... n-tin-ert/


"Κάποια ζώα δε με πιστεύανε! Τώρα θα με πιστέψουν μέχρι και τα ζώα..."
Mannlicher-Schönauer
 

PreviousNext

Return to ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ-ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron