Περί Αλβανών...

Περί οικονομικών, κοινωνικών και πολιτικών εξελίξεων στη χώρα μας και όχι μόνο...

Re: Περί Αλβανών...

Unread postby Τιποτας ο Αιτωλος » Mon Feb 27, 2017 7:37 pm

....
40 ..
Και ό, τι και αν κάνετε, να το κάνετε από την καρδιά σας ως προς τον Κύριο και όχι σε ανθρώπους” (Κολοσσαείς 3:23). “Αν ζείτε για την αποδοχή των ανθρώπων, θα πεθάνετε από την απόρριψή τους
Τιποτας ο Αιτωλος
 
Posts: 3501
Joined: Mon Sep 14, 2015 3:42 pm

Re: Περί Αλβανών...

Unread postby Giannis » Mon Feb 27, 2017 9:20 pm

eternity wrote:
Giannis wrote:Ευχαριστώ πολύ. Καλή Σαρακοστή και σε σας.

Όσο για τους Αρβανιτες, κανείς δεν μου εξήγησε γιατί αυτοί οι άνθρωποι είχαν ως κύρια γλώσσα τους τα Αλβανικά και όχι τα Ελληνικά?

Οι Έλληνες όπου κι αν ήταν είχαν ως κύριο συνδετικό κρίκο την γλώσσα τους. Οι Έλληνες δεν έχασαν την γλώσσα τους ούτε επί Τουρκοκρατιας αλλά οι Αρβανιτες και καλά έπαθαν συλλογική αμνησία και άρχισαν να μιλάνε Αλβανικά ξαφνικά.



Ειναι τοπικη διαλεκτος που ειναι μιξη λεξεων απο τουρκικα αλβανικα ελληνικα κ.α.. Η γλωσσα τους ηταν η ΕΛΛΗΝΙΚΗ και ηταν χριστινοι ορθοδοξοι και πατριωτες ...ουδεποτε ειχαν την αλβανικη γλωσσα ως κυρια....ΟΥΔΕΠΟΤΕ και δεν καταλαβαινουν τιποτα απο τα αλβανικα ,οσοι πλεον μιλουν την αρβανιτικη διαλεκτο, οπως αλλου μιλουν τη βλαχικη διαλεκτο αλλα η γλωσσα τους ειναι η ΕΛΛΗΝΙΚΗ.

Οσο Αλβανοι ηταν οι Κουντουριωτηδες η Μπουμπουλινα ο Μιαουλης που επαιξαν σημαντικο ρολο στην δημιουργια του νεωτερου Ελληνικου κρατους αρβανιτες ολοι τους, αλλο τοσο ειναι και οι σημερινοι......

Ο βασικος συνδετικος κρικος των Ελληνων ειναι η Ορθοδοξια πρωτα και μετα η γλωσσα. Η ελληνικοτητα συμπορευεται με την ορθοδοξια.


Να με συγχωρήσετε αλλά θα διαφωνήσω κάθετα οριζόντια και πλάγια. Μπορούμε να μιλήσουμε όλη μέρα για το ποια είναι η καταγωγή τους ΑΛΛΆ κάποια πράγματα είναι αδιαμφισβητητα. Έχω ακούσει Αρβανητικα και αν εσείς που προφανώς δεν ξέρετε Αλβανικά επιμένετε περί του αντίθετου, τότε εγώ που ξέρω Αλβανικά σας λέω μετά πάσης σιγουριάς πως αυτα είναι ΚΑΘΑΡΑ ΑΛΒΑΝΙΚΆ με μια μικρή δόση Ελληνικών. ΑΚΌΜΑ και τα επώνυμα πολλών Αρβανιτων έχουν σε πολλές περιπτώσεις νόημα στα Αλβανικά και όχι σε Ελληνικά. Το ότι αυτοί οι άνθρωποι πολέμησαν κατά των Τούρκων δεν λέει κάτι. Εγώ θα παραδεχτώ πως κατά την διάρκεια των αιώνων ανέπτυξαν ισχυρή ελληνική συνείδηση. Όπως οι Τουρκαλβανοι δεν ήταν Τούρκοι αλλά Μουσουλμάνοι Αλβανοί έτσι και οι Αρβανιτες ήταν Ορθόδοξοι Αλβανοί. Οι καινούριες γενιές προφανώς και δεν ξέρουν Αρβανιτικα αλλά οι παλιοί που έχουν γνώση μια χαρά καταλαβαίνουν. Επίσης το ότι έχουν αναπτύξει και κάποιο κόμπλεξ μετά από τόσους αιώνες είναι άλλο θέμα.

Επίσης πως είναι δυνατόν ο Αρβανιτικος σύνδεσμος στα τέλη του 1890 να δήλωνε πως η Αλβανία είναι η πατρίδα τους και η πόλη της Πριζρενης που βρίσκεται στο Κόσοβο να είναι Αρβανιτια?

Στο κάτω κάτω εγώ τώρα δεν τους θεωρώ Αλβανούς διότι έχουν πλήρως αφομοιώθει και είναι τώρα πια Έλληνες.

Και αυτό το πράγμα να αρνούνται όλοι κάποια πράγματα χωρίς να έχουν καμία απόδειξη περί του αντίθετου.

Επίσης λέτε πως βασικός συνδετικός κρίκος των Ελλήνων είναι η Ορθοδοξία πρώτον και κυριότερο. Άρα οι Μουσουλμάνοι της Θράκης με βάση αυτή τη λογική είναι Τούρκοι, σωστά?
Giannis
 

Re: Περί Αλβανών...

Unread postby eternity » Mon Feb 27, 2017 10:15 pm

Giannis wrote:Να με συγχωρήσετε αλλά θα διαφωνήσω κάθετα οριζόντια και πλάγια. Μπορούμε να μιλήσουμε όλη μέρα για το ποια είναι η καταγωγή τους ΑΛΛΆ κάποια πράγματα είναι αδιαμφισβητητα. Έχω ακούσει Αρβανητικα και αν εσείς που προφανώς δεν ξέρετε Αλβανικά επιμένετε περί του αντίθετου, τότε εγώ που ξέρω Αλβανικά σας λέω μετά πάσης σιγουριάς πως αυτα είναι ΚΑΘΑΡΑ ΑΛΒΑΝΙΚΆ με μια μικρή δόση Ελληνικών. ΑΚΌΜΑ και τα επώνυμα πολλών Αρβανιτων έχουν σε πολλές περιπτώσεις νόημα στα Αλβανικά και όχι σε Ελληνικά. Το ότι αυτοί οι άνθρωποι πολέμησαν κατά των Τούρκων δεν λέει κάτι. Εγώ θα παραδεχτώ πως κατά την διάρκεια των αιώνων ανέπτυξαν ισχυρή ελληνική συνείδηση. Όπως οι Τουρκαλβανοι δεν ήταν Τούρκοι αλλά Μουσουλμάνοι Αλβανοί έτσι και οι Αρβανιτες ήταν Ορθόδοξοι Αλβανοί. Οι καινούριες γενιές προφανώς και δεν ξέρουν Αρβανιτικα αλλά οι παλιοί που έχουν γνώση μια χαρά καταλαβαίνουν. Επίσης το ότι έχουν αναπτύξει και κάποιο κόμπλεξ μετά από τόσους αιώνες είναι άλλο θέμα.

Επίσης πως είναι δυνατόν ο Αρβανιτικος σύνδεσμος στα τέλη του 1890 να δήλωνε πως η Αλβανία είναι η πατρίδα τους και η πόλη της Πριζρενης που βρίσκεται στο Κόσοβο να είναι Αρβανιτια?

Στο κάτω κάτω εγώ τώρα δεν τους θεωρώ Αλβανούς διότι έχουν πλήρως αφομοιώθει και είναι τώρα πια Έλληνες.

Και αυτό το πράγμα να αρνούνται όλοι κάποια πράγματα χωρίς να έχουν καμία απόδειξη περί του αντίθετου.

Επίσης λέτε πως βασικός συνδετικός κρίκος των Ελλήνων είναι η Ορθοδοξία πρώτον και κυριότερο. Άρα οι Μουσουλμάνοι της Θράκης με βάση αυτή τη λογική είναι Τούρκοι, σωστά?



Και πως εισαι σιγουρος οτι εγω δεν εχω υποψη μου την διαλεκτο?
Γιαννη κανε μας τη χαρη σε παρακαλω που ειναι Σαρακοστη...ουτε ενας που γνωριζει αρβανιτικα δεν μπορει να συνεννοηθει με αλβανους ...
Αν ηρθες εδω να μας πεις οτι η μισοι Ελληνες ειναι αλβανοι σε παρακαλω σταματησε το ...εισαι ευσπροδεκτος εδω αλλα δεν θα βγαλεις και τη μιση Ελλαδα απο την Αλβανια...

Επειδη ειναι Σαρακοστη θα τη σταματησεις εδω...εδω προπαγανδα για την μεγαλη Αλβανια ρητως ΟΧΙ.
«Φώτισόν μου, το σκότος, Κύριε!» (Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς).
User avatar
eternity
Καθολικός Συντονιστής
 
Posts: 7487
Joined: Tue Nov 15, 2011 1:33 pm

Re: Περί Αλβανών...

Unread postby Giannis » Mon Feb 27, 2017 10:58 pm

Προπαγάνδα για μεγάλη Αλβανία? Νταξει ότι ναναι. Εγώ το κλείνω εδώ πάντως εγώ μια χαρά καταλαβαίνω αρβανιτικα, κάποιοι Αρβανιτες μπορεί να μην έχουν καλή γνώση της γλώσσας.

Anyway Καλή Σαρακοστή
Giannis
 

Re: Περί Αλβανών...

Unread postby eternity » Mon Feb 27, 2017 11:11 pm

Giannis wrote:Προπαγάνδα για μεγάλη Αλβανία? Νταξει ότι ναναι. Εγώ το κλείνω εδώ πάντως εγώ μια χαρά καταλαβαίνω αρβανιτικα, κάποιοι Αρβανιτες μπορεί να μην έχουν καλή γνώση της γλώσσας.

Anyway Καλή Σαρακοστή



Μπραβο ωραιοτατα.......αλλα ουδεμια σχεση τα αρβανιτικα ......
«Φώτισόν μου, το σκότος, Κύριε!» (Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς).
User avatar
eternity
Καθολικός Συντονιστής
 
Posts: 7487
Joined: Tue Nov 15, 2011 1:33 pm

Re: Περί Αλβανών...

Unread postby Giannis » Mon Feb 27, 2017 11:33 pm

eternity wrote:
Giannis wrote:Προπαγάνδα για μεγάλη Αλβανία? Νταξει ότι ναναι. Εγώ το κλείνω εδώ πάντως εγώ μια χαρά καταλαβαίνω αρβανιτικα, κάποιοι Αρβανιτες μπορεί να μην έχουν καλή γνώση της γλώσσας.

Anyway Καλή Σαρακοστή



Μπραβο ωραιοτατα.......αλλα ουδεμια σχεση τα αρβανιτικα ......


Ε ε όχι και καμιά σχέση γιατί τώρα με βγάζεις τελείως ηλιθιο. Σχέση έχουν και παραεχουν, αλλά τέλος πάντων, ο καθείς ότι θέλει να πιστέψει.
Giannis
 

Re: Περί Αλβανών...

Unread postby marjory » Tue Feb 28, 2017 12:00 am

Φίλε Giannis να ξέρεις ότι η eternity έχει άποψη επί του θέματος διότι τους ζει καθημερινά! ;) ;) ;)
Ω πανύμνητε μήτερ, η τεκούσα των πάντων αγίων αγιώτατον Λόγον, δεξαμένη την νυν προσφοράν, από πάσης ρύσαι συμφοράς άπαντας, και της μελλούσης λύτρωσαι κολάσεως τους Σοι βοώντας.
User avatar
marjory
Καθολικός Συντονιστής
 
Posts: 4239
Joined: Tue Nov 15, 2011 10:29 am

Re: Περί Αλβανών...

Unread postby Giannis » Tue Feb 28, 2017 12:19 am

marjory wrote:Φίλε Giannis να ξέρεις ότι η eternity έχει άποψη επί του θέματος διότι τους ζει καθημερινά! ;) ;) ;)


Κοίτα εγώ δεν ξέρω τι ζει, σίγουρα οι καινούριες γενιές που προέρχονται από Αρβανιτες μπορεί να μην έχουν καν γνώση των Αρβανιτικων.

Εγώ πρώτη φορά άκουσα Αρβανιτικα από ηλικιωμένους κοντά στα 70 και δεν περίμενα να έχει τόση συγγένεια με τα Αλβανικά. Σίγουρα δεν ήταν 100% Αλβανικά αλλά έβγαζα μια χαρά νόημα. Έκτοτε έψαξα Αρβανιτικες ομιλίες και τις άκουσα. Όλες είχαν τρομερή συγγένεια με τα Αλβανικά.

Εάν αυτό το θεωρείτε προπαγάνδα είναι απλά θέμα κοσμοθεωριας και όχι αποδείξεων.
Giannis
 

Re: Περί Αλβανών...

Unread postby Romanos » Tue Feb 28, 2017 1:22 am

ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΡΒΑΝΙΤΕΣ ΚΑΙ ΑΛΒΑΝΟΙ ΔΥΟ ΛΑΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ


http://www.martino.gr/efhmerida/issue26 ... es-alvanoi
Μέσα τους φωτίζεται το άυλο γέλιο
καθώς επιστρέφουν στην πατρίδα οι εξόριστοι
User avatar
Romanos
 
Posts: 3420
Joined: Wed Nov 16, 2011 12:40 pm

Re: Περί Αλβανών...

Unread postby Giannis » Tue Feb 28, 2017 1:48 am

Romanos wrote:ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΡΒΑΝΙΤΕΣ ΚΑΙ ΑΛΒΑΝΟΙ ΔΥΟ ΛΑΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ


http://www.martino.gr/efhmerida/issue26 ... es-alvanoi


Το κείμενο μπερδεύει αλήθειες με ψέματα και μάλιστα χωρίς καθόλου πηγές.

Άλλο πράγμα ότι τα Αλβανικά και τα Ελληνικά έχουν κοινή ρίζα από τα Πελασγικα κι άλλο πράγμα να λες καμία σχέση οι Αρβανιτες με τους Αλβανούς.

Τρεις κοινές λέξεις στα Αρβανιτικα και στα Αλβανικά θα σας πω και όποιος μπορεί ας με διαψεύσει!

Το δόντι και στα Αλβανικά αλλά και στα Αρβανιτικα λέγεται dhëmbë.

Το πόδι λέγεται και στα Αλβανικά αλλά και στα αρβανιτικα këmbë.

Και τέλος η καρδιά και στα Αλβανικά αλλά και στα Αρβανιτικα λέγεται zember.

Το έγραψα με λατινικούς χαρακτήρες.

Από κει και πέρα το κείμενο βρίθει από ανακρίβειες.
Giannis
 

PreviousNext

Return to ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ-ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron