Περί Αλβανών...

Περί οικονομικών, κοινωνικών και πολιτικών εξελίξεων στη χώρα μας και όχι μόνο...

Re: ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΟΡΘΟΔΟΞΩΝ ΑΓΙΩΝ

Unread postby Giannis » Wed Feb 15, 2017 6:53 pm

Συγγνώμη για το ξεκάρφωτο μιας και αυτό που θα πω δεν έχει και πολύ σχέση με τις αναλύσεις σας.

Πριν ένα μήνα έφαγα ένα μπαν από τον διαχειριστή του φόρουμ διότι είπα κάποια πράγματα περί των Αλβανών.

Πρώτον με λυπεί πολύ το γεγονός διότι δεν προσέβαλα κανέναν και ούτε απευθύνθηκα με απρεπή τρόπο σε κανέναν. Προφανώς το να βγαίνει μια φωνή και να λέει κάποια πράγματα για τους Αλβανούς που είναι πιο μετριασμενα και χωρίς ακρότητες ενοχλεί διότι προφανώς είναι πιο δεκτό να ακούγονται οι αντίθετες φωνές που επιθυμούν γενοκτονίες και έχουν προκαταληψεις χωρίς στην ουσία να έχουν αποδείξεις γιαυτα που λένε. Και το κυριότερο χωρίς να συνάδουν με το πνεύμα του φόρουμ.

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων εγώ είμαι από την Αλβανία, είμαι 27 χρονών και ήρθα στην Ελλάδα όταν ήμουν 8. Οι γονείς μου εργάστηκαν σκληρά και ο πατέρας μου όντας ακρωτηριασμενος από ένα ατύχημα στο δεξί του πόδι (περπατάει με τεχνητό μέλος) και με χίλιες δυσκολίες δούλεψε στην οικοδομή και ποτέ δεν αδίκησε κανέναν, απεναντίας δέχθηκε πολλές αδικίες καθώς μεχρι και σήμερα του χρωστάνε 3 χιλιάδες ευρώ. Το ίδιο και η μητέρα μου δούλεψε στα μαύρα όπως πολλές άλλες Αλβανιδες ως οικιακή βοηθός. Δεχόμενη κι αυτή πολλές προσβολές και δυσκολίες αλλά πάντα έσκυβε το κεφάλι λόγω της Ανάγκης. Δεν μισησαμε την Ελλάδα ποτέ μας και ακόμη και σήμερα παρότι έχουμε φύγει από Ελλάδα έχουμε μια νοσταλγία για τα ωραία γενικά χρόνια που περάσαμε.

Δεν μας έδωσε κανείς τίποτα τσάμπα και ούτε μας κράτησε σπίτι του και ούτε μας τάισε. Δουλέψαμε σκληρά και πετύχαμε κάποια πράγματα. Εγώ και η αδερφή μου βαφτιστηκαμε Ορθόδοξοι και πιστεύουμε στο Θεό οπως και εκατοντάδες χιλιάδες άλλοι Αλβανοί και σε αντίθεση με πολλούς Έλληνες φίλους μας που όντας Έλληνες και Ορθόδοξοι έβριζαν τα Θεία και έκαναν πλάκες με την εκκλησία εγώ δεν θα το έκανα ποτέ. Είμαι αμαρτωλός κι εγώ όπως και όλοι οι Άνθρωποι.

Το βαφτιστικο μου είναι Γιώργος και το Γιάννης το έβαλα διότι ήταν ήδη πιασμένο. Το φόρουμ το παρακολουθώ εδώ και χρόνια αλλά ποτέ δεν έγραφα. Δεν είμαι ούτε πράκτορας και ούτε γράφω για να μειώσω κανέναν η για να βρίσω την Ελλάδα. Την ιστορία της Ελλάδος την ξέρω καλύτερα από πολλούς Έλληνες φίλους μου και πάντα είχα ένα πάθος με την ιστορία. Την Ελλάδα την σέβομαι και την νιώθω σαν μια δεύτερη πατρίδα μου.

Δεν μπορώ όμως να μην αντιδρώ όταν βλέπω να γράφονται πράγματα άσχημα και απόψεις που θα τις εξέφραζε κάποιος Ναζιστής. Όπως επίσης και ανιστοριτες δηλώσεις που δεν έχει πολύ νόημα να επεκταθώ.

Πολλοί μου επιτέθηκαν λέγοντας με προβοκάτορα πράκτορα παλιοαλβανο και χίλιες δύο άλλες προσβολές. Δεν θα απαντήσω διότι δεν είναι ο σκοπός μου να ανοίξω έναν νέο γύρο αντιπαραθεσεων μιας και ότι και να πω θα παρεξηγηθεί.

Θέλω να κλείσω λέγοντας πως λυπάμαι που έχετε τέτοιες απόψεις και τσουβαλιαζετε έναν λαό που ούτε την δύναμη έχει να σας επιτεθεί ούτε θέλει να σας κάνει κακό και ούτε ξημεροβραδιαζεται καταστρωνοντας σχέδια στο πως να εξαφανίσει τους Έλληνες. Πολλοί από εδώ μέσα δεν θα αλλάξουν γνώμη αλλά το λιγότερο που θα περίμενα από Ορθόδοξους Χριστιανούς είναι οι εκφράσεις γενοκτονικες να λείπουν. Σ αυτό το φόρουμ νιώθω σαν το σπίτι μου όντας πιστός στον Θεό και όντας η μόνη όαση Χριστιανικής παρηγοριάς στο ίντερνετ.

Κλείνοντας δεν περιμένω να με αγαπήσετε ούτε εμένα κι ούτε την χώρα μου, το μόνο που ελπίζω είναι ο Θεός να τα φέρει έτσι ώστε το μίσος και η κακία μεταξύ των λαών να εκλείψουν και όλοι να πιστέψουν στον Χριστό.

Ευχαριστώ.
Giannis
 

Re: ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΟΡΘΟΔΟΞΩΝ ΑΓΙΩΝ

Unread postby student » Wed Feb 15, 2017 7:06 pm

Αδελφέ,

καλώς ήλθες!!!
Προσωπικά ζητώ συγνώμη και από εσένα και από τον Κύριο που δεν σε προστάτευσα. Που δεν προσπάθησα καν.
Θα προσπαθήσω να επανορθώσω.
Εγερθήσεται γὰρ ἔθνος ἐπὶ ἔθνος καὶ βασιλεία ἐπὶ βασιλείαν, καὶ ἔσονται λιμοὶ καὶ λοιμοὶ καὶ σεισμοὶ κατὰ τόπους· πάντα δὲ ταῦτα ἀρχὴ ὠδίνων...
student
Καθολικός Συντονιστής
 
Posts: 3555
Joined: Tue Nov 15, 2011 4:55 pm

Re: ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΟΡΘΟΔΟΞΩΝ ΑΓΙΩΝ

Unread postby student » Wed Feb 15, 2017 7:21 pm

Εξ αρχής ξεκαθαρίζω. Ο πήχης στην επικοινωνία μέσα στο φόρουμ έχει ήδη τεθεί ΠΟΛΛΑΚΙΣ πλέον και ΠΟΙΚΙΛΟΤΡΟΠΩΣ.

Ιδού πεδίο μάχης λαμπρό. Όποιος ενδιαφέρεται να ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΕΙ το τί τον προβληματίζει, τί τον ανησυχεί, τί σκέφτεται γενικά για τους αλβανούς, γιατί ίσως πρέπει να τους πετάξουμε έξω όλους ανεξαιρέτως, ακόμα και γιατί πρέπει να τους σφάξουμε όλους, ας το κάνει ελεύθερα και ανεμπόδιστα. Ας μιλήσει για ό,τι σχετικό με το θέμα γουστάρει.

Όποιος δεν αντιλαμβάνεται το νόημα της λέξης ΤΕΚΜΗΡΙΩΝΩ καλύτερα να μην συμμετέχει καθόλου. Ελπίζω πλέον να είναι ξεκάθαρο.
Ατεκμηρίωτες θέσεις που στηρίζονται σε κραυγές, αφορισμούς και χαρακτηρισμούς, αστήρικτες επιθέσεις, ειρωνίες και φανφάρες, θα πάνε άπατα!!! Μαζί με τους φορείς τους.

Ευγένεια, σεβασμός, τεκμηρίωση!!! Ας τα εμπεδώσουμε επιτέλους και ας προτρέπουμε ο ένας τον άλλον να τα ακολουθεί.
Εγερθήσεται γὰρ ἔθνος ἐπὶ ἔθνος καὶ βασιλεία ἐπὶ βασιλείαν, καὶ ἔσονται λιμοὶ καὶ λοιμοὶ καὶ σεισμοὶ κατὰ τόπους· πάντα δὲ ταῦτα ἀρχὴ ὠδίνων...
student
Καθολικός Συντονιστής
 
Posts: 3555
Joined: Tue Nov 15, 2011 4:55 pm

Περί Αλβανών...

Unread postby student » Wed Feb 15, 2017 7:27 pm

rt
Εγερθήσεται γὰρ ἔθνος ἐπὶ ἔθνος καὶ βασιλεία ἐπὶ βασιλείαν, καὶ ἔσονται λιμοὶ καὶ λοιμοὶ καὶ σεισμοὶ κατὰ τόπους· πάντα δὲ ταῦτα ἀρχὴ ὠδίνων...
student
Καθολικός Συντονιστής
 
Posts: 3555
Joined: Tue Nov 15, 2011 4:55 pm

Re: ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ ΟΡΘΟΔΟΞΩΝ ΑΓΙΩΝ

Unread postby Τιποτας ο Αιτωλος » Wed Feb 15, 2017 7:48 pm

Giannis wrote:Συγγνώμη για το ξεκάρφωτο μιας και αυτό που θα πω δεν έχει και πολύ σχέση με τις αναλύσεις σας.

Πριν ένα μήνα έφαγα ένα μπαν από τον διαχειριστή του φόρουμ διότι είπα κάποια πράγματα περί των Αλβανών.

Πρώτον με λυπεί πολύ το γεγονός διότι δεν προσέβαλα κανέναν και ούτε απευθύνθηκα με απρεπή τρόπο σε κανέναν. Προφανώς το να βγαίνει μια φωνή και να λέει κάποια πράγματα για τους Αλβανούς που είναι πιο μετριασμενα και χωρίς ακρότητες ενοχλεί διότι προφανώς είναι πιο δεκτό να ακούγονται οι αντίθετες φωνές που επιθυμούν γενοκτονίες και έχουν προκαταληψεις χωρίς στην ουσία να έχουν αποδείξεις γιαυτα που λένε. Και το κυριότερο χωρίς να συνάδουν με το πνεύμα του φόρουμ.

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων εγώ είμαι από την Αλβανία, είμαι 27 χρονών και ήρθα στην Ελλάδα όταν ήμουν 8. Οι γονείς μου εργάστηκαν σκληρά και ο πατέρας μου όντας ακρωτηριασμενος από ένα ατύχημα στο δεξί του πόδι (περπατάει με τεχνητό μέλος) και με χίλιες δυσκολίες δούλεψε στην οικοδομή και ποτέ δεν αδίκησε κανέναν, απεναντίας δέχθηκε πολλές αδικίες καθώς μεχρι και σήμερα του χρωστάνε 3 χιλιάδες ευρώ. Το ίδιο και η μητέρα μου δούλεψε στα μαύρα όπως πολλές άλλες Αλβανιδες ως οικιακή βοηθός. Δεχόμενη κι αυτή πολλές προσβολές και δυσκολίες αλλά πάντα έσκυβε το κεφάλι λόγω της Ανάγκης. Δεν μισησαμε την Ελλάδα ποτέ μας και ακόμη και σήμερα παρότι έχουμε φύγει από Ελλάδα έχουμε μια νοσταλγία για τα ωραία γενικά χρόνια που περάσαμε.

Δεν μας έδωσε κανείς τίποτα τσάμπα και ούτε μας κράτησε σπίτι του και ούτε μας τάισε. Δουλέψαμε σκληρά και πετύχαμε κάποια πράγματα. Εγώ και η αδερφή μου βαφτιστηκαμε Ορθόδοξοι και πιστεύουμε στο Θεό οπως και εκατοντάδες χιλιάδες άλλοι Αλβανοί και σε αντίθεση με πολλούς Έλληνες φίλους μας που όντας Έλληνες και Ορθόδοξοι έβριζαν τα Θεία και έκαναν πλάκες με την εκκλησία εγώ δεν θα το έκανα ποτέ. Είμαι αμαρτωλός κι εγώ όπως και όλοι οι Άνθρωποι.

Το βαφτιστικο μου είναι Γιώργος και το Γιάννης το έβαλα διότι ήταν ήδη πιασμένο. Το φόρουμ το παρακολουθώ εδώ και χρόνια αλλά ποτέ δεν έγραφα. Δεν είμαι ούτε πράκτορας και ούτε γράφω για να μειώσω κανέναν η για να βρίσω την Ελλάδα. Την ιστορία της Ελλάδος την ξέρω καλύτερα από πολλούς Έλληνες φίλους μου και πάντα είχα ένα πάθος με την ιστορία. Την Ελλάδα την σέβομαι και την νιώθω σαν μια δεύτερη πατρίδα μου.

Δεν μπορώ όμως να μην αντιδρώ όταν βλέπω να γράφονται πράγματα άσχημα και απόψεις που θα τις εξέφραζε κάποιος Ναζιστής. Όπως επίσης και ανιστοριτες δηλώσεις που δεν έχει πολύ νόημα να επεκταθώ.

Πολλοί μου επιτέθηκαν λέγοντας με προβοκάτορα πράκτορα παλιοαλβανο και χίλιες δύο άλλες προσβολές. Δεν θα απαντήσω διότι δεν είναι ο σκοπός μου να ανοίξω έναν νέο γύρο αντιπαραθεσεων μιας και ότι και να πω θα παρεξηγηθεί.

Θέλω να κλείσω λέγοντας πως λυπάμαι που έχετε τέτοιες απόψεις και τσουβαλιαζετε έναν λαό που ούτε την δύναμη έχει να σας επιτεθεί ούτε θέλει να σας κάνει κακό και ούτε ξημεροβραδιαζεται καταστρωνοντας σχέδια στο πως να εξαφανίσει τους Έλληνες. Πολλοί από εδώ μέσα δεν θα αλλάξουν γνώμη αλλά το λιγότερο που θα περίμενα από Ορθόδοξους Χριστιανούς είναι οι εκφράσεις γενοκτονικες να λείπουν. Σ αυτό το φόρουμ νιώθω σαν το σπίτι μου όντας πιστός στον Θεό και όντας η μόνη όαση Χριστιανικής παρηγοριάς στο ίντερνετ.

Κλείνοντας δεν περιμένω να με αγαπήσετε ούτε εμένα κι ούτε την χώρα μου, το μόνο που ελπίζω είναι ο Θεός να τα φέρει έτσι ώστε το μίσος και η κακία μεταξύ των λαών να εκλείψουν και όλοι να πιστέψουν στον Χριστό.

Ευχαριστώ.


Συνονόματε ...αν είναι έτσι όπως τα λες συγνώμη από εμένα ...αλλά πραγματικά αποτελείς ...εξαίρεση στο κανόνα ...

Δε μας γνωρίζεις καν ...μη βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα γιατί και πώς ...

Αν βλεπεις ειδήσεις ..θα δεις τη σημαίνει αλβανική επιθετικότητα εναντίον της Ελλάδας ...σας περιμένουμε και εσάς ..

Με τους Αλβανούς ....λοιπόν έχουμε και εμείς σχέσεις ...ειδικά μια Αλβανίδα μουσουλμάνα με την οικογένεια της πολυ καλος άνθρωπος ..οπότε θέλει κάτι σε μένα έρχεται για να πάρει λίγο θάρρος .. η καημένη ...ειδικά μετα που της ρημαξανε το σπίτι οι ίδιοι οι συγγενοις της Αλβανοί ...

Το άλλο Γιάννη ...αυτό με τη μαύρη εργασία και τα υπέρ χαμηλά μεροκάματα ρήμαξε ...τους Έλληνες μεροκαματιάρηδες ...ανεχτηκατε τα πάντα ...όλα για τα λεφτά ...

Εμείς εδώ μέχρι εμφύλιο κάναμε για λίγη δημοκρατία ...οι Αλβανοί πρώτα ήρθαν να μας πουν για τα στραβά της Ελλάδας ...χωρις καν να φτιάξουν τη δικιά τους ...πατρίδα ...

Ακόμη δε φτιάξετε ένα έννομο κράτος ...και τσουπ επιθετικότητα προς όλα τα μέτωπα ...κολλητιλικια με το Τούρκο και απειλές ...και διεκδικήσεις ...

Δε ξέρω πως τα βλέπεις τα πράγματα ...αλλά για ελα στη θέση μας

Παντού αμόρφωτοι Αλβανοί με φράγκα ..κανουν μπίζνες...οκ ...αλλά ...κοιτανε να κάνουν τις ελληνίδες πουτανες...και τη χώρα μπουρδελο ...όλο το χρήμα από μαύρες εργασίες ...παρανομία και ναρκωτικά...και να μας σφάξουν που είμαστε ορθόδοξοι ...

Συγνώμη.... αλλά αυτό δε θα περάσει έτσι ...πες εκεί στους δικούς σου ...πως αυτό θα το ξεπληρώσουν ...καλύτερα να μας είχατε σκοτώσει όταν είχατε την ευκαιρία σας ...πισώπλατα κλασικά ...τώρα γυρίσαμε και σας κοιτάμε κατά μέτωπο ....μαζευτειτε όσο είναι καιρός ακόμα ...

Αν είσαι θεοσεβουμενος όπως λες ...κανένα πρόβλημα ...αλλά και εμείς εδώ είμαστε αγανακτισμένοι και αηδιασμενοι από την αχαριστία ...των συμπατριωτών σου ...όχι όλων... αλλά δυστυχώς των περισσότερων ..

Ασ το αφήσουμε λοιπον...οι απόψεις είναι από διαφορετικές γωνιες για αυτό το θέμα ....και ας μιλάμε για τα πνευματικά καλύτερα ...
Και ό, τι και αν κάνετε, να το κάνετε από την καρδιά σας ως προς τον Κύριο και όχι σε ανθρώπους” (Κολοσσαείς 3:23). “Αν ζείτε για την αποδοχή των ανθρώπων, θα πεθάνετε από την απόρριψή τους
Τιποτας ο Αιτωλος
 
Posts: 3501
Joined: Mon Sep 14, 2015 3:42 pm

Re: Περί Αλβανών...

Unread postby eternity » Wed Feb 15, 2017 7:51 pm

Εγω νευριαζω παρα πολυ τον τελευταιο καιρο και κυριως με την επικινδυνη αλυτρωτικη πολιτικη του Ραμα.Επισης εχω εξοργιστει με αυτα που διαβαζω να γινονται εναντιων των ομογενων.
Ετσι οταν θυμωνω Γιαννη μου ξεφευγει ενα να φυγουν ολοι απο εδω .Οταν προσωποποιω την φραση μου δηλ σκεφτομαι οτι ετσι θα φυγει και ο Γιαννης και η Μανιολα και η Μπονα και η Ευα που ειμαστε σαν αδερφες αφου σχεδον την υιοθετησαν οι γονεις μου και οι φιλες και φιλοι των παιδιων μου και δεν μου αρεσει καθολου. Καθολου δεν μου αρεσει. Και ετσι ειναι για τους περισσοτερους Ελληνες Γιαννη..οταν το προσωποποιουν και δουν να συμβαινει στον φιλο τους στον γειτονα τους στον αδερφο τους γιατι τοσα χρονια εδω στην Ελλαδα γιναμε συγγενεις...θα δεις οτι αντιδρουν δεν θα το θελει κανενας.

Καλως ηρθες!
«Φώτισόν μου, το σκότος, Κύριε!» (Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς).
User avatar
eternity
Καθολικός Συντονιστής
 
Posts: 7487
Joined: Tue Nov 15, 2011 1:33 pm

Re: Περί Αλβανών...

Unread postby Giannis » Wed Feb 15, 2017 8:48 pm

Εγώ δεν θα υπερασπιστώ κανέναν ο οποίος έχει κάνει χρήματα με παράνομο τρόπο. Η πλειοψηφία των Αλβανών δεν συμφωνεί μαυτο το τρόπο και γίνονται προσπάθειες να καταπολεμηθει αυτό.

Το πρόβλημα ξέρετε ποιο είναι? Πως αυτοί που τα κάνουν αυτά είναι το 1% μπορεί και λιγότεροι. Οι Αλβανοί που έχουν κάνει παρανομίες είναι η μειοψηφία της μειοψηφίας αλλά δυστυχώς 5 ή 10 χιλιάδες μακακες να κάνουν παρανομίες αυτόματα κολλάει η ρετσινιά στους υπόλοιπους μισό εκατομμύριο. Έτσι γίνεται πάντα και δεν μπορεί να γίνει κάτι διότι είναι ανθρώπινο αντί να έχεις κριτική σκέψη, τους τσουβαλιαζεις όλους και τελείωσε.

Πιστέψτε με πως δεν ασχολούνται η συντριπτική πλειοψηφία των Αλβανών με αλυτρωτικες φανφάρες και δεν υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο σχέδιο κατά της Ελλάδος. Δυστυχώς η προπαγάνδα που γίνεται στα Ελληνικά μίντια με το να δαιμονοποιουν οτιδήποτε λένε οι Αλβανοί και κάνουν οι Αλβανοί έχει καταντήσει γελοίο. Οι μόνοι που ασχολούνται με την Ελλάδα είναι το κόμμα των τσαμηδων οι οποίοι στην ίδια την Αλβανία αντιμετωπιζονται καχυποπτα διότι θα προτιμούσαν να έπαιρναν τις περιουσίες που είχαν κάποτε στην Ελλάδα μαζί με την Ελληνική ταυτότητα και δεν θα τους ένοιαζε καθόλου τι γίνεται στην Αλβανία, μάλιστα θα γίνονταν πιο Έλληνες κι απτους Έλληνες. Πολλοί από αυτούς μάλιστα είναι και Ορθόδοξοι και θα βαφτιζονταν και Χριστιανοί όλοι τους προκειμένου να πάρουν τις περιουσίες τους πίσω. Με λίγα λόγια δεν είναι καθόλου εθνικιστές αλλά βλέπουν την πάρτι τους.

Δεν θα ανοίξω το θέμα του αν έγινε γενοκτονία απέναντι τους διότι δεν έγινε. Αυτό που έγινε είναι ότι διωχθηκαν όλοι τους από τα σπίτια τους διότι κάποιοι που δεν ξεπερνάνε λίγους εκατοντάδες συνεργαστηκαν με τους Γερμανούς και την έφαγαν όλοι οι 30 χιλιάδες Αλβανοί από τον Ζέρβα. Δεν είναι όλοι τους εγκληματίες και έγιναν και παλιότερες διαμάχες με το Ελληνικό Κράτος που τους θεωρουσε Τούρκους και είχε δημιουργηθεί μια καχυποψία. Τεσπα είναι ένα θέμα που εάν ήταν στο χέρι μου δεν θα ασχολιομουν. Η ιστορία κάποιες φορές πρέπει και να ξεχνιέται.

Όσον αφορά τους Έλληνες της Αλβανίας πρέπει να το τονίσω πως αυτά που γράφονται πως οι Έλληνες μειονοτικό βασανιζονται από το Αλβανικό κράτος δεν ισχύουν. Η τουλάχιστον δεν ισχύουν στην συντριπτική τους πλειοψηφία. Οι Έλληνες της Αλβανίας έχουν κανονική εκπροσώπηση στο Αλβανικό κοινοβούλιο και σε κάθε κυβέρνηση είχαν από ένα Υπουργό λόγο του ότι είχε γίνει παράδοση. Τα προβλήματα που έχουν με τη γη τα έχουν η πλειοψηφία των Αλβανών που ακόμη δεν έχει μπει τάξη και ακόμη δεν έχει τελειώσει η επιστροφή των στρεμμάτων στους ιδιοκτήτες από το κομμουνιστικο καθεστώς. Έχει γίνει ένας αχταρμάς με καταπατησεις σε όλη την Αλβανική επικράτεια και όχι μόνο στις μειονοτικες περιοχές. Απλά οι Έλληνες εκεί το κάνουν μεγαλύτερο θέμα διότι νιώθουν πως γίνεται επίτηδες εναντίον τους. Εγώ έχω την γιαγιά μου και που ο ίδιος ο γιος της της έκλεψε την γη με πλαστά χαρτιά. Τέτοιες καταστάσεις και παραδείγματα υπάρχουν κατά χιλιάδες. Πολλοί μεινοτικοι έχουν πάρει την γη τους αλλά υπάρχουν και άλλοι που έχουν θέματα.

Κάνεις δεν τους τρομοκρατεί και κανείς δεν τους επιτίθεται. Υπάρχουν κανονικά ελληνικά σχολεία και επιχειρήσεις και χαιρουν κάθε δικαιώματος.

Αυτό που έγινε τελευταία είναι ότι η Ανάπλαση που γίνεται σε κάθε πόλη της Αλβανίας που μόνο στην πόλη μου την Αυλώνα έχουν απαλιοτριωθει και κατεδαφιστει δεκάδες σπίτια για την ανάπλαση και χτίσιμο δρόμων. Στην Χιμάρα έγινε λίγο άτσαλα διότι δεν τηρήθηκαν όλες οι διαδικασίες διότι πλησιάζουν οι εκλογές και ήθελαν να τελειώνουν με τις αναπλασεις πριν τις εκλογές. Σημειωτέον πως σχεδόν τα μισά από τα δεκαπέντε σπίτια προς κατεδάφιση στην Χιμάρα ήταν και παράνομα.

Τεσπα δεν υπάρχει αυτό που προπαγανδιζουν τα μίντια ότι βασανιζονται. Εάν βασανιζονται που δεν είναι πλούσιοι ή επειδή δεν έχουν εισοδήματα σαυτο δεν φταίει η Αλβανία.

Για να μην παρεξηγηθώ έχουν υπάρξει κάποιες εντάσεις κατά το παρελθόν αλλά γίνεται προσπάθεια να μειωθούν. Έχουν υπάρξει και βασανιστήρια κατά το κομμουνιστικο καθεστώς αλλά αυτό δεν έγινε μόνο εναντίον κάποιων μειονοτικών γιατί οι Αλβανοί οι ίδιοι υπέφεραν περισσότερο και με πιο σκληρές φυλακίσεις και εξορίες. Οι Έλληνες σε πολλές περιπτώσεις έπαιρναν μεγαλύτερες ποσότητες τροφής το μήνα για να μην υπάρξουν εντάσεις με την Ελλάδα.

Κοιτάξτε να δείτε το θέμα είναι περίπλοκο και εγώ ο ίδιος αλλά και πολλοί συμπατριώτες μου δεν τους καίγεται καρφί για να πολεμήσουμε τον οποιονδήποτε. Εδώ ο στρατός μας είναι σχεδόν αστείος και δεν ξεπερνάει τους 10 χιλιάδες ελαφρά οπλισμένους. Λεφτά αν ήθελε το Αλβανικό κράτος υπάρχουν άλλα κανείς δεν φαντάζεται να κάνει πόλεμο και ειδικά με την Ελλάδα γιαυτό και κανείς δεν επενδύει στον στρατό έστω και για στοιχειώδη άμυνα.
Giannis
 

Re: Περί Αλβανών...

Unread postby Τιποτας ο Αιτωλος » Wed Feb 15, 2017 9:38 pm

Εμείς πάντως ...και κατά την συμβουλή των Γερόντων μας ...θα είμαστε έτοιμοι
Σάν να είναι απέναντι μας ο στρατός ολου του κόσμου ..και θα είναι ...απο εκεί θα ανοίξετε τη κερκόπορτα ...την έχετε ήδη ανοίξει ..εχουν γνώση οι φύλακες ....ειναι κρίμα πάντως ...το τίμημα θα είναι βαρύ ..

.στα μέρη σας είναι θαμμένος ο Άγιος συγχωριανός μου που τα είπε όλα αυτά ...για τη Δροπολη την Αυλώνα ...

Μακάρι να υπήρχε πάντα ειρήνη ...αλλά και μετά ένα ταξίδι μου στα Σκόπια αυτά που είδα και μου είπαν για τους Αλβανούς ...ήταν πολύ άσχημα

Αλλά όπως προείπα ...έρχεται Σαρακοστή ..ας ασχοληθούμε με τη πνευματικότητα των ημερών
..ας βιώσουμε και ας προσευχηθουμε λες.και ειναι η τελευταία φορά τα Παθη του Κυρίου μας ...και ας γίνει το θελημα Του
Και ό, τι και αν κάνετε, να το κάνετε από την καρδιά σας ως προς τον Κύριο και όχι σε ανθρώπους” (Κολοσσαείς 3:23). “Αν ζείτε για την αποδοχή των ανθρώπων, θα πεθάνετε από την απόρριψή τους
Τιποτας ο Αιτωλος
 
Posts: 3501
Joined: Mon Sep 14, 2015 3:42 pm

Re: Περί Αλβανών...

Unread postby Giannis » Wed Feb 15, 2017 10:32 pm

Γιώργος wrote:Εμείς πάντως ...και κατά την συμβουλή των Γερόντων μας ...θα είμαστε έτοιμοι
Σάν να είναι απέναντι μας ο στρατός ολου του κόσμου ..και θα είναι ...απο εκεί θα ανοίξετε τη κερκόπορτα ...την έχετε ήδη ανοίξει ..εχουν γνώση οι φύλακες ....ειναι κρίμα πάντως ...το τίμημα θα είναι βαρύ ..

.στα μέρη σας είναι θαμμένος ο Άγιος συγχωριανός μου που τα είπε όλα αυτά ...για τη Δροπολη την Αυλώνα ...

Μακάρι να υπήρχε πάντα ειρήνη ...αλλά και μετά ένα ταξίδι μου στα Σκόπια αυτά που είδα και μου είπαν για τους Αλβανούς ...ήταν πολύ άσχημα

Αλλά όπως προείπα ...έρχεται Σαρακοστή ..ας ασχοληθούμε με τη πνευματικότητα των ημερών
..ας βιώσουμε και ας προσευχηθουμε λες.και ειναι η τελευταία φορά τα Παθη του Κυρίου μας ...και ας γίνει το θελημα Του


Εγώ δεν θα επεκταθώ περαιτέρω στο αν πρέπει να είστε εσείς έτοιμοι ή όχι. Εγώ σας λέω αυτά που βλέπω αλλά και ζω. Το οτι σου είπαν άσχημα πράγματα στα Σκόπια δεν μπορώ να το πάρω ως βασιμο γιατί η Σκοπιανή ηγεσία με χαρά θα ήθελε να ξεφορτωθεί όλους τους Αλβανούς και κατά καιρούς σε κρυφές συζητήσεις έχουν υπάρξει σχέδια για σύγκρουση και Τελικές λύσεις αλά Ναζι.

Η πλάκα είναι πως βγαίνουν διάφοροι όπως διάβασα στα επερχόμενα γέροντες και λένε θα επιτεθούν οι Αλβανοί και να κρύψετε τα θηλυκά σας ακόμη και τα μικρά παιδιά και ότι οι Αλβανοί με τον ανύπαρκτο στρατό θα μπουκάρουν σε όλη την Ήπειρο Μακεδονία και Θεσσαλία και θα τα κάνουν γης μαδιαμ. Νταξει απλή τρομοκρατία και προπαγάνδα επειδή έχουν δαιμονοποιηθει οι Αλβανοί ως τέρατα που βιάζουν μικρά κοριτσάκια.

Αυτό που με πειράζει είναι πως όλοι οι άλλοι είναι άγιοι και έχουν δικαιώματα ενώ οι Αλβανοί που είναι διασπαρμενοι σε 5 κράτη λόγω της Ιστορίας και κλέψιμο εδαφών από τους Σλάβους είναι οι κακοί της υπόθεσης. Στην Κριμαία οι Ρώσοι λένε πως είναι δημοκρατικό που ήθελαν ενωθούν με την Ρωσία ενώ οι Αλβανοί του Κοσσοβου είναι εγκληματίες που έκλεψαν την γη των Σέρβων που Αν ανατρέξεις στην Ιστορία η περιοχή αυτή από αρχαιοτάτων χρόνων λεγόταν Δαρδανία και στα Αλβανικά Δαρδε σημαίνει αχλάδι άρα η χώρα των αχλαδιων. Μετέπειτα μετονομαστηκε από τους Σέρβους που την κατέκτησαν ως χώρα των κοτσυφιων άρα Κοσσυφοπέδιο.

Έχουν καταπιεί όλοι οι Έλληνες την προπαγάνδα πως το Κοσσυφοπέδιο ήταν Σερβικό επειδή την ειχαν κατακτήσει οι Σέρβοι όταν κατέβηκαν από τις Στέπες αλλά δεν σκέφτονται πως εκεί ζούσαν άλλοι προτερα.

Το ακόμα πιο τρελό είναι το ότι οι Αλβανοί είναι οι αρχαίοι Ιλλυριοι τεκμηριωμένα και πως η Αλβανική γλώσσα είναι Ομηρική διάλεκτος και στην συντριπτική πλειοψηφία οι λέξεις βγάζουν νόημα και συνδέονται με τα αρχαία Ελληνικά. Στην ουσία είμαστε ένας λαός. Ο Μάριος Δημόπουλος έχει κάνει μια καταπληκτική ανάλυση της Αλβανικής με την Ελληνική και εγώ που ξέρω και της δυο γλώσσες συμφωνώ απόλυτα. Ακόμα και ο μύθος πως οι Αλβανοί προέρχονται από τον Καύκασο έχει καταρριφθεί και τα λέει πολύ ωραία ο Μάριος Δημόπουλος.

Είναι κρίμα γιατί μας χωρίζουν τέτοιες προκαταληψεις και συμφέροντα τρίτων που είναι πραγματικά κρίμα.
Giannis
 

Re: Περί Αλβανών...

Unread postby SUKHOI » Wed Feb 15, 2017 11:17 pm

Giannis wrote: .

Το ακόμα πιο τρελό είναι το ότι οι Αλβανοί είναι οι αρχαίοι Ιλλυριοι τεκμηριωμένα και πως η Αλβανική γλώσσα είναι Ομηρική διάλεκτος και στην συντριπτική πλειοψηφία οι λέξεις βγάζουν νόημα και συνδέονται με τα αρχαία Ελληνικά. Στην ουσία είμαστε ένας λαός. Ο Μάριος Δημόπουλος έχει κάνει μια καταπληκτική ανάλυση της Αλβανικής με την Ελληνική και εγώ που ξέρω και της δυο γλώσσες συμφωνώ απόλυτα. Ακόμα και ο μύθος πως οι Αλβανοί προέρχονται από τον Καύκασο έχει καταρριφθεί και τα λέει πολύ ωραία ο Μάριος Δημόπουλος.

Είναι κρίμα γιατί μας χωρίζουν τέτοιες προκαταληψεις και συμφέροντα τρίτων που είναι πραγματικά κρίμα.




σε λιγο θα μας πεις πως ο UCK ειναι τμημα του ελληνικου στρατου και μαχεται για την ελλαδα.το 1969 ειμουν στην αλβανια και συγκεκριμενα στην αυλωνα για αρκετο καιρο την εποχη των κινεζον.αν ειναι μεγαλος ο πατερας σου σε ηλικια πεστου να σου πει για την αλβανια την αληθεια ομως.συνεχεια κανεις προπαγανδα κομμουνιστικου επιπεδου.ακριβως τα ιδια λεγανε και κανανε οι ρωσοι οι βουλγαροι οι ρουμανοι κλπ.πουλας παραμυθια γιαννη που σε λενε γιωργο που σε φωναζουν κωστα και υπογραφης σαν βαγγελης.τι ηρθες να πουλησης προπαγανδα εδω,μονο απο χριστιανικο φιλοτιμο θα φαει παραμυθη καποιος εδω μεσα.το δουρειο ιππο εμεις οι ελληνες τον καναμε και δεν τον μασαμε απο αλλους και προπαντος αλβανους.
User avatar
SUKHOI
 
Posts: 2699
Joined: Mon Jan 12, 2015 12:19 pm
Location: Θεσσαλονικη

Next

Return to ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ-ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests