ΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΔΕΝ ΦΙΜΩΝΟΝΤΑΙ

Ενέργειες, σχέδια, πρακτικές της παγκόσμιας διακυβέρνησης και των προδρόμων του αντιχρίστου, απειλές της χώρας και της Εκκλησίας μας εν μέσω παγκοσμιοποίησης

ΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΔΕΝ ΦΙΜΩΝΟΝΤΑΙ

Unread postby ΡΩΜΙΟΣ » Wed Dec 07, 2011 4:36 pm

Αν κάποιος έγραφε βλάσφημα ή αιρετικά, έχει λογική να του κλειδώσουν το θέμα.
Αν κάποιος όμως, συνειδητός Ορθόδοξος Χριστιανός, θέτει επί τάπητος απόψεις, που ενοχλούν τις κατεστημένες θέσεις, και ανοίγουν νέους δρόμους, και γιαυτόν τον λόγο, του κλειδώνεται το θέμα, τότε το ζήτημα ανάγεται σε επίπεδο φασιστικής ή φασιζούσης συμπεριφοράς.
Ο κύριος Μανλίχερ Σονάουερ, μου κλείδωσε δύο θέματα.
ΑΥΤΟΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΕΠΟΝΙ, ΑΥΤΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΑΧΑΙΡΙ.
ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΔΙΑΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΚΛΕΙΔΩΣΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ.
ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΟΜΩΣ.
ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΙ, ΑΠΛΑ ΓΡΑΦΩ, ΟΤΙ
1. Κάθε σύνδεσις της Ορθοδοξίας με την Φιλοπατρία και την Δεξιά, θα αμφισβητηθει. Το στερεότυπο, ότι Ορθόδοξος σημαίνει Φανατικός Ελλην και Δεξιός, δεν φτουράει πιά
2. Κάθε σύνδεσις της Ορθοδοξίας, με την Φιλοπατρία, δύναται να θεωρηθεί και αίρεσις. Διότι η Αγία Πίστις μας, μάς διδάσκει, ότι πατρίς μας είναι η ΑΝΩ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ, και ότι εδώ είμεθα πάροικοι και περαστικοί.
3. Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗΝ ΡΩΜΙΟΣΥΝΗ-εικάζω, δεν δογματίζω- ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΚ ΘΕΟΥ. ΓΙΑΤΙ ΕΝΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΡΩΜΙΟΣΥΝΗΣ ΕΙΧΕ ΞΕΧΑΣΘΕΙ, ΙΕΡΩΜΕΝΟΙ ΤΟ ΕΠΑΝΕΦΕΡΑΝ ΣΤΟ ΠΡΟΣΚΗΝΙΟ.
ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΩΣ ΟΙ ΠΑΓΑΝΙΣΤΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΘΕΟΙ, ΣΥΝΕΧΩΣ ΜΑΣ ΛΕΝΕ- ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΤΡΑΒΑΤΕ ΣΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΤΡΙΔΑ ΣΑΣ.
Ο ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ ΚΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣ ΔΙΑΧΩΡΙΖΟΝΤΑΙ.
ΕΣΕΙΣ ΑΝ ΕΠΙΜΕΙΝΕΤΕ ΣΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ, Ή ΘΑ ΑΡΝΗΘΕΙΤΕ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΧΘΕΙΤΕ ΤΗΝ ΡΩΜΙΟΣΥΝΗ, Ή ΘΑ ΑΡΝΗΘΕΙΤΕ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ.
ΘΑ ΣΑΣ ΑΝΑΓΚΑΣΟΥΝ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΕΤΕ.
ΚΑΙ 4. Μία κοπέλλα, ονόματι Φωτεινή, έγραψε ότι Χριστός και Ελλάς, είναι γιαυτήν ένα και το αυτό.....Δηλαδή εξίσωσε τον Θεόν-Λόγο, τον Υιό του Θεού, τον Δημιουργό του Σύμπαντος με την Ελλάδα!!!!!!!
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!!!!
Τέλος πάντων, δεν έχω να γράψω τίποτε άλλο....απλά, σας λέγω, ότι θα σας διαψεύσουν τα γεγονότα που έρχονται....
Ο πατρό Κοσμάς, μίλησε για το Ρωμέϊκο.....
Το 1/3 των Τούρκων που θα γίνουν Χριστιανοί-δηλ. γύρω στα 30.000.000 νομίζετε ότι θα γίνουν Έλληνες; ΌΧΙ ΚΥΡΙΟΙ....ΡΩΜΙΟΙ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ, ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΟΥΝ ΣΤΟ ΒΥΖΑΝΤΙΟ, ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΙΚΗ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ...
ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΣΛΑΒΟΙ, ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΠΙΣΤΗ ΤΟΥΣ, ΚΑΙ ΕΝΩΘΟΥΝ ΜΕ ΗΜΑΣ, ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ ΤΗΣ ΑΝΑΤΟΛΗΣ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΠΡΟΣ ΔΟΞΑΝ ΘΕΟΥ, ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΡΟΣ ΔΟΞΑΝ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ.
ΧΑΙΡΕΤΑΙ ΚΥΡΙΟΙ.....
ΡΩΜΙΟΣ

Re: ΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΔΕΝ ΦΙΜΩΝΟΝΤΑΙ

Unread postby ΡΩΜΙΟΣ » Wed Dec 07, 2011 4:42 pm

και κάτι άλλο.
Ο φίλος μου ο Πτωχός, μου συνέστησε να γράψω...Μπορείτε να τον ερωτήσετε για μένα...ούτε ύποπτο αντεθνικό στοιχείο είμαι, ούτε κανένας μπαχαλάκιας...
Εκφράζω τις απόψεις μου, και δεν επιτρέπω σε κανέναν να μου τις φιμώνει, επειδή διαφωνεί μαζί μου.
Αν ύβριζα, αν ήμουν βλάσφημος, αν ήμουν είρων, αν ήμουν δογματικά αιρετικός, ναι...το καταλαβαίνω...να με κλειδώσετε...
ΑΛΛΑ, ΑΝ ΑΠΑΙΤΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΡΑΦΟΝΤΑΣ, ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΦΑΝΑΤΙΚΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ...ΟΧΙ ΚΥΡΙΟΙ....ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΩΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΜΟΥ, Η ΦΙΛΟΠΑΤΡΙΑ.
ΟΠΟΥ ΓΗ ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΣ...ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ, ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΠΑΠΑΣ, ΕΙΝΑΙ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΟΥ...
ΠΑΤΡΙΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ.
Και αν με κλειδώνεται γιαυτό, απλά, μου κάνετε το ίδιο, που μου έκαναν και οι παγανισταί, στα δικά τους φόρουμ, που δεν μπορούσαν να με αντιμετωπίσουν.....
ΡΩΜΙΟΣ

Unread postby ΡΩΜΙΟΣ » Wed Dec 07, 2011 4:53 pm

Ευχαριστώ αγαπητέ Πρωτοστάτωρ....Είμαι ο Τρίσμικρος από άλλο φόρουμ.
ΡΩΜΙΟΣ

Unread postby marjory » Wed Dec 07, 2011 5:02 pm

Αγαπητέ φίλε ΡΩΜΙΕ, έχεις ανοίξει τρία (3) διαφορετικά τόπικς με αντικείμενο τους Ρωμιούς και την Ρωμιοσύνη.

Έχω μεταφέρει όλα τα ποστ εδώ: viewtopic.php?f=21&t=323#p1938 προκειμένου να υπάρχει ένας και μόνο χώρος και να μην δημιουργείται σύγχυση.
Ω πανύμνητε μήτερ, η τεκούσα των πάντων αγίων αγιώτατον Λόγον, δεξαμένη την νυν προσφοράν, από πάσης ρύσαι συμφοράς άπαντας, και της μελλούσης λύτρωσαι κολάσεως τους Σοι βοώντας.
marjory
Site Admin

Unread postby giannis73 » Wed Dec 07, 2011 5:33 pm

Γιατί βρε φίλε λες με πάθος ότι είσαι ρωμιός και δεν λες ότι είσαι μόνο Ορθόδοξος Χριστιανός.
Αυτά που κατηγορείς αυτά κάνεις και εσύ απλά αντί να λες Έλληνας λες Ρωμιός ή μήπως η λέξη Ρωμιός είναι αντικατάστατο της λέξης Χριστιανός Ορθόδοξος?
Κύριε Ιησού Χριστέ ,Υιέ του Θεού ,ελέησόν με τον αμαρτωλό.
giannis73

Unread postby giannis73 » Wed Dec 07, 2011 6:03 pm

ΠΡΩΤΟΣΤΡΑΤΟΡ wrote:
giannis73 wrote:Γιατί βρε φίλε λες με πάθος ότι είσαι ρωμιός και δεν λες ότι είσαι μόνο Ορθόδοξος Χριστιανός.
Αυτά που κατηγορείς αυτά κάνεις και εσύ απλά αντί να λες Έλληνας λες Ρωμιός ή μήπως η λέξη Ρωμιός είναι αντικατάστατο της λέξης Χριστιανός Ορθόδοξος?

Αν μου επιτρέπεις φίλε μου...
Ρωμαίος (δηλαδή Νεο-Ρωμαίος ή Ρωμηός) σημαίνει ορθόδοξος.

Δηλαδή Ρωμιός είναι αντικατάστατο της λέξης Ορθόδοξος Χριστιανός?
Η λέξη Χριστιανός περιέχει το όνομα του Θεού που πιστεύουμε δηλαδή του Χριστού και αυτή η λέξη μαρτυρεί την πίστη μας και την θρησκεία μας.
Δηλαδή μπορούμε να καταργήσουμε την λέξη Χριστιανός και να την αντικαταστήσουμε με την λέξη Ρωμιός?
Εκτός από Ορθόδοξος Χριστιανός ,τι άλλο χαρακτηρίζει η λέξη Ρωμιός?
Κύριε Ιησού Χριστέ ,Υιέ του Θεού ,ελέησόν με τον αμαρτωλό.
giannis73

Unread postby marjory » Wed Dec 07, 2011 6:54 pm

Γιατί δεν συνεχίζετε την συζητηση στο τοπικ που της αρμόζει;;;;

viewtopic.php?f=21&t=323#p1938
Ω πανύμνητε μήτερ, η τεκούσα των πάντων αγίων αγιώτατον Λόγον, δεξαμένη την νυν προσφοράν, από πάσης ρύσαι συμφοράς άπαντας, και της μελλούσης λύτρωσαι κολάσεως τους Σοι βοώντας.
marjory
Site Admin

Unread postby Mannlicher-Schönauer » Wed Dec 07, 2011 10:05 pm

ΠΡΩΤΟΣΤΡΑΤΟΡ wrote:Ύπάρχουν διαφορετικές απόψεις μάλιστα,
θα μπορούσαν να αναρτηθούν και να διαβαστούν ώστε ο καθείς εξ ημών να βγάλει τα συμπερασματά του..
μά εκείνο το Τέλος όπως και να ναι χτυπάει κάπως φίλε μου Mannlicher-Schönauer.

Καλύτερα να αφήσετε το παιχνίδι των εντυπώσεων!Αυτό που με συμβουλεύεις φίλε Πρωτοστράτορ είναι αυτό που ήδη έχει γίνει.Ούτε αποκλεισμό σε μέλος έκανα,ούτε δημοσίευση διέγραψα,ούτε πρόκειται να διαγράψω όπως με δραματικό τρόπο προβλέπει ο Ρωμιός!Οπότε εγώ προτείνω σε όλους να ξαναδιαβάσουν από την αρχή μαζεμένες όλες τις απόψεις εδώ: viewtopic.php?f=21&t=323
για να βγει το συμπέρασμα!
Αι ημέτεραι δυνάμεις αμύνονται του Πατρίου εδάφους

Ο ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ
Mannlicher-Schönauer

Unread postby casius » Wed Dec 07, 2011 11:11 pm

Τι έγινε μπρε

Αφου τους φιμώσατε γιατί εξακολουθούν να γράφουν?

Οχι τιποτα αλλο δεν μου απαντάνε κιόλας και στεναχωριέμαι
casius

Unread postby koufolalos » Fri Dec 09, 2011 12:20 am

http://www.trtgreek.com/trtworld/gr/newsDetail.aspx?HaberKodu=c7452175-3e46-4ea6-9bda-b3892d2ca9a9

Γράφεται"Ρωμιούς"

πιο μορφωμένος ο άνθρωπος από οτι οι συμπατριώτες μου... :)
koufolalos

Next

Return to ΟΡΘΟΔΟΞΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΚΚΛΗΣΙΑ