ΝΕΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗTΑ

Ενέργειες, σχέδια, πρακτικές της παγκόσμιας διακυβέρνησης και των προδρόμων του αντιχρίστου, απειλές της χώρας και της Εκκλησίας μας εν μέσω παγκοσμιοποίησης

Re: ΝΕΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗTΑ

Unread postby lpap » Sun Oct 07, 2012 9:13 pm

foteini wrote:Όταν κάποιος , αγαπητέ Ipap, απειλεί τη ζωή σου με ένα μαχαίρι ή πιστόλι, πρώτα -πρώτα θα κοιτάξεις να δεις τι μπορείς να κάνεις για να τον αφοπλίσεις...
Και μετά όλα τα άλλα...
Λυπάμαι, αλλά αυτή είναι επιχειρηματολογία της άγριας δύσης στην αμερική και δεν έχει καμμία σχέση με την χριστιανική διδασκαλία.

Είναι γραμμένο :
«Μέσα στον κόσμο θα έχετε θλίψη· αλλά, να έχετε θάρρος· εγώ νίκησα τον κόσμο» (Ιωάν. 16:33)
και επίσης :
«Μη φοβάσαι το μικρό ποίμνιο· διότι ο πατέρας σας θέλησε σε σας να δώσει τη βασιλεία» Λουκά 12:32
και ο Παύλος αλλού γράφει:
Μου φαίνεται όμως πως ο Θεός σ’ εμάς τους αποστόλους έδωσε την ελεεινότερη θέση, σαν να είμαστε καταδικασμένοι να πεθάνουμε στο στάδιο. Γιατί γίναμε θέαμα για τον κόσμο, για αγγέλους και γι’ ανθρώπους. Εμείς παρουσιαζόμαστε μωροί για χάρη του Χριστού, ε­νώ εσείς είστε σοφοί χάρη στο Χριστό· εμείς είμαστε αδύναμοι, ενώ εσείς είστε δυνατοί· εμείς είμαστε περιφρονημένοι, ενώ εσείς είστε τι­μημένοι! Ως αυτή την ώρα πεινάμε, διψάμε, γυρνάμε με κουρέλια, ξυλοδαρμένοι, από τόπο σε τόπο χωρίς σπίτι, και μοχθούμε να ζή­σουμε δουλεύοντας με τα ίδια μας τα χέρια. Στους εμπαιγμούς απαν­τάμε με καλά λόγια, στους διωγμούς με υπομονή, στις συκοφαντίες με λόγια φιλικά. Καταντήσαμε σαν τα σκουπίδια όλου του κόσμου, ως αυτή την ώρα θεωρούμαστε τα αποβράσματα της κοινωνίας. Δε σας τα γράφω αυτά για να σας κάνω να ντραπείτε, αλλά για να σας συμβουλέψω όπως ο πατέρας τ’ αγαπημένα του παιδιά. Γιατί κι αν ακόμα έχετε χιλιάδες δασκάλους στη ζωή σας με το Χριστό, δεν έχετε πολλούς πατέρες αλλά μόνον ένα. Στη σωτήρια οικονομία του Ιησού Χριστού, εγώ σαν πατέρας σάς γέννησα με το κήρυγμα του ευαγγελίου. Σας ζητώ λοιπόν να μου μοιάσετε.(Κοριν. Α 4:9-16)
lpap
 

Re: ΝΕΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗTΑ

Unread postby nick_the_greek » Sun Oct 07, 2012 9:17 pm

Ο Χριστός δεν είπε μόνο "μακάριοι οι πενθούντες". Είπε επίσης μακάριοι οι "πεινώντες και διψώντες την δικαιοσύνη". Οφείλουμε να παλαίψουμε, όχι μόνο για την πάρτη μας αλλά και για όλο τον κόσμο που δεν γνωρίζει.
nick_the_greek
 

Re: ΝΕΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗTΑ

Unread postby lpap » Sun Oct 07, 2012 9:22 pm

nick_the_greek wrote:Οι μάχες κερδίζονται μία-μία. Ο Σατανάς δεν θα νικηθεί εντελώς παρά μόνο στην β' Παρουσία του Κυρίου. Μέχρι τότε τι πρέπει να κάνουμε; Να μένουμε με τα χέρια σταυρωμένα περιμένοντας την β' Παρουσία; Οι νέες ταυτότητες είναι ξεκάθαρα προπομπός του αντίριστου σφραγίσματος της Αποκάλυψης. Και αν μέχρι πριν από μερικά χρόνια μας έπαιρνε να λέμε ότι ζούμε σε αντίχριστιανικές κοινωνίες και άρα τα δεχόμαστε όλα στωικά, τώρα έρχεται ο καιρός που θα πρέπει να αγωνιστούμε πιο έμπρακτα. Αν δεν καλλιεργηθεί από τώρα η αυταπάρνηση και η αγωνιστική διάθεση στις αντίχριστες πρακτικές, τότε ίσως όταν θα έρθει το σφράγισμα να είναι πολύ αργά. Ο καθένας αγωνίζεται με τον τρόπο που μπορεί, αλλά δεν μπορεί να κατηγορεί αυτούς που βλέπουν τα "σημεία των καιρών" και έχουν πάρει την απόφαση να αγωνιστουν από τώρα πιο ενεργά για το "επικείμενο σφράγισμα". Δεν βγαίνει τίποτα με το να λέμε δεν τρέχει τίποτα. Οι συνειδήσεις πρέπει να αφυπνίζονται και όχι να αποχαυνώνονται.

Διάβασε και "τα σημεία των καιρών" του γ. Παϊσίου.


Φίλτατε, δεν έχουμε να κερδίσουμε καμμία μάχη, τις έχει κερδίσει όλες ο Χριστός και μας προσφέρει το στεφάνι της νίκης. Μόνο με τον εαυτό μας έχουμε να παλέψουμε, με τον εγωϊσμό μας και τα πάθη μας, για να γίνουμε γνήσιοι φίλοι του Χριστού.

Οι ταυτότητες, οι ψευδοερμηνείες προφητών, η αγωνιστική διάθεση, το σφράγισμα της Αποκάλυξης είναι όλα αποπροσανατολιστικά. Δεν κατηγορώ κανέναν. Αλλά είναι κρίμα να πολεμάνε οι χριστιανοί με σκιές και να αφήνουν σε δεύτερη μοίρα τον πραγματικό πνευματικό αγώνα.
lpap
 

Re: ΝΕΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗTΑ

Unread postby nick_the_greek » Sun Oct 07, 2012 9:26 pm

lpap wrote:
nick_the_greek wrote:Οι μάχες κερδίζονται μία-μία. Ο Σατανάς δεν θα νικηθεί εντελώς παρά μόνο στην β' Παρουσία του Κυρίου. Μέχρι τότε τι πρέπει να κάνουμε; Να μένουμε με τα χέρια σταυρωμένα περιμένοντας την β' Παρουσία; Οι νέες ταυτότητες είναι ξεκάθαρα προπομπός του αντίριστου σφραγίσματος της Αποκάλυψης. Και αν μέχρι πριν από μερικά χρόνια μας έπαιρνε να λέμε ότι ζούμε σε αντίχριστιανικές κοινωνίες και άρα τα δεχόμαστε όλα στωικά, τώρα έρχεται ο καιρός που θα πρέπει να αγωνιστούμε πιο έμπρακτα. Αν δεν καλλιεργηθεί από τώρα η αυταπάρνηση και η αγωνιστική διάθεση στις αντίχριστες πρακτικές, τότε ίσως όταν θα έρθει το σφράγισμα να είναι πολύ αργά. Ο καθένας αγωνίζεται με τον τρόπο που μπορεί, αλλά δεν μπορεί να κατηγορεί αυτούς που βλέπουν τα "σημεία των καιρών" και έχουν πάρει την απόφαση να αγωνιστουν από τώρα πιο ενεργά για το "επικείμενο σφράγισμα". Δεν βγαίνει τίποτα με το να λέμε δεν τρέχει τίποτα. Οι συνειδήσεις πρέπει να αφυπνίζονται και όχι να αποχαυνώνονται.

Διάβασε και "τα σημεία των καιρών" του γ. Παϊσίου.


Φίλτατε, δεν έχουμε να κερδίσουμε καμμία μάχη, τις έχει κερδίσει όλες ο Χριστός και μας προσφέρει το στεφάνι της νίκης. Μόνο με τον εαυτό μας έχουμε να παλέψουμε, με τον εγωϊσμό μας και τα πάθη μας, για να γίνουμε γνήσιοι φίλοι του Χριστού.

Οι ταυτότητες, οι ψευδοερμηνείες προφητών, η αγωνιστική διάθεση, το σφράγισμα της Αποκάλυξης είναι όλα αποπροσανατολιστικά. Δεν κατηγορώ κανέναν. Αλλά είναι κρίμα να πολεμάνε οι χριστιανοί με σκιές και να αφήνουν σε δεύτερη μοίρα τον πραγματικό πνευματικό αγώνα.

Όλα χρειάζονται. Και η προσευχή και η αγωνιστική διαθεση. Δεν είπε κανένας να παραμελήσουμε τα πνευματικά μας καθήκοντα. Τώρα αν σου φαίνεται το θέμα των ηλεκτρονικών καρτών άσχετο με το σφράγισμα της Αποκάλυψης, αυτό είναι δικαίωμά σου. Εμένα που πιστεύω ότι έχει σχέση θα με μαλώσεις; Διάβασε τα σημεία των καιρών του γ. Παΐσιου και θα δεις τι κρύβεται πίσω από το τέλειο ηλεκτρονικό σύστημα των καρτών.
nick_the_greek
 

Re: ΝΕΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗTΑ

Unread postby lpap » Sun Oct 07, 2012 9:31 pm

nick_the_greek wrote:Ο Χριστός δεν είπε μόνο "μακάριοι οι πενθούντες". Είπε επίσης μακάριοι οι "πεινώντες και διψώντες την δικαιοσύνη".

Οφείλουμε να παλαίψουμε, όχι μόνο για την πάρτη μας αλλά και για όλο τον κόσμο που δεν γνωρίζει.
Επιτρέψτε μου να πώ φίλε μου ότι ερμηνεύεται λάθος τα λόγια του Ιησού μας. "Οι πεινώντες και οι διψόντες την δικαιοσύνη" σύμφωνα με τους πατέρες είναι όσοι στην ζωή τους επιδιώκουν να ζούνε με αρετή.

Οφείλουμε να παλέψουμε, αλλά όχι την πάλη που εννοείται, η οποία είναι κοσμική. Οφείλουμε να παλέψουμε όπως μας έχει υποδείξει ο Παύλος:
Τέλος πάρτε δύναμη από τον ισχυρό Κύριο. Ντυθείτε με την πανοπλία που δίνει ο Θεός, για να μπορέσετε ν’ αντιμετωπίσετε τα τε­χνάσματα του διαβόλου. Γιατί δεν έχουμε να παλέψουμε με αν­θρώπους αλλά με αρχές και εξουσίες, δηλαδή με τους κυρίαρχους του σκοτεινού τούτου κόσμου, τα πονηρά πνεύματα που βρίσκονται ανάμεσα στη γη και στον ουρανό. Γι’ αυτό φορέστε την πανοπλία του Θεού, ώστε να μπορέσετε να προβάλετε αντίσταση, όταν έρθει η ώρα της σατανικής επίθεσης. Λάβετε κάθε απαραίτητο μέτρο για να μείνετε ως το τέλος σταθεροί στη θέση σας. Σταθείτε, λοιπόν, σε θέση μάχης· ζωστείτε την αλήθεια σαν ζώνη στη μέση σας· φορέστε σαν θώρακα τη δικαιοσύνη. Για υποδήματα στα πόδια σας βάλτε την ετοιμότητα να διακηρύξετε το χαρούμενο άγγελμα της ειρήνης.
Εκτός απ’ όλα αυτά, κρατάτε πάντα την πίστη σαν ασπίδα, πάνω στην οποία θα μπορέσετε να σβήσετε το φλογισμένα βέλη του πονη­ρού. Η σωτηρία ας είναι περικεφαλαία σας, και ο λόγος του Θεού η μάχαιρα που σας δίνει το Πνεύμα. Προσεύχεστε συνεχώς και απευ­θύνετε τα αιτήματά σας σε κάθε περίσταση προς το Θεό, οδηγημένοι από το Άγιο Πνεύμα του. Να είστε άγρυπνοι και να μην παύετε να προσεύχεστε για όλον το λαό του Θεού. Επίσης προσεύχεστε και για μένα, να μου δίνει ο Θεός τα κατάλληλα λόγια όταν ανοίγω το στόμα μου, ώστε άφοβα να διακηρύξω το μυστήριο του ευαγγελίου. Αυτό το ευαγγέλιο διακονώ και τώρα φυλακισμένος. Προσεύχεστε να μιλάω άφοβα γι’ αυτό, σύμφωνα με την εντολή που μου δόθηκε. (Εφεσίους 6:10-20)
lpap
 

Re: ΝΕΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗTΑ

Unread postby nick_the_greek » Sun Oct 07, 2012 9:35 pm

lpap wrote:
nick_the_greek wrote:Ο Χριστός δεν είπε μόνο "μακάριοι οι πενθούντες". Είπε επίσης μακάριοι οι "πεινώντες και διψώντες την δικαιοσύνη".

Οφείλουμε να παλαίψουμε, όχι μόνο για την πάρτη μας αλλά και για όλο τον κόσμο που δεν γνωρίζει.
Επιτρέψτε μου να πώ φίλε μου ότι ερμηνεύεται λάθος τα λόγια του Ιησού μας. "Οι πεινώντες και οι διψόντες την δικαιοσύνη" σύμφωνα με τους πατέρες είναι όσοι στην ζωή τους επιδιώκουν να ζούνε με αρετή.

Οφείλουμε να παλέψουμε, αλλά όχι την πάλη που εννοείται, η οποία είναι κοσμική. Οφείλουμε να παλέψουμε όπως μας έχει υποδείξει ο Παύλος:
Τέλος πάρτε δύναμη από τον ισχυρό Κύριο. Ντυθείτε με την πανοπλία που δίνει ο Θεός, για να μπορέσετε ν’ αντιμετωπίσετε τα τε­χνάσματα του διαβόλου. Γιατί δεν έχουμε να παλέψουμε με αν­θρώπους αλλά με αρχές και εξουσίες, δηλαδή με τους κυρίαρχους του σκοτεινού τούτου κόσμου, τα πονηρά πνεύματα που βρίσκονται ανάμεσα στη γη και στον ουρανό. Γι’ αυτό φορέστε την πανοπλία του Θεού, ώστε να μπορέσετε να προβάλετε αντίσταση, όταν έρθει η ώρα της σατανικής επίθεσης. Λάβετε κάθε απαραίτητο μέτρο για να μείνετε ως το τέλος σταθεροί στη θέση σας. Σταθείτε, λοιπόν, σε θέση μάχης· ζωστείτε την αλήθεια σαν ζώνη στη μέση σας· φορέστε σαν θώρακα τη δικαιοσύνη. Για υποδήματα στα πόδια σας βάλτε την ετοιμότητα να διακηρύξετε το χαρούμενο άγγελμα της ειρήνης.
Εκτός απ’ όλα αυτά, κρατάτε πάντα την πίστη σαν ασπίδα, πάνω στην οποία θα μπορέσετε να σβήσετε το φλογισμένα βέλη του πονη­ρού. Η σωτηρία ας είναι περικεφαλαία σας, και ο λόγος του Θεού η μάχαιρα που σας δίνει το Πνεύμα. Προσεύχεστε συνεχώς και απευ­θύνετε τα αιτήματά σας σε κάθε περίσταση προς το Θεό, οδηγημένοι από το Άγιο Πνεύμα του. Να είστε άγρυπνοι και να μην παύετε να προσεύχεστε για όλον το λαό του Θεού. Επίσης προσεύχεστε και για μένα, να μου δίνει ο Θεός τα κατάλληλα λόγια όταν ανοίγω το στόμα μου, ώστε άφοβα να διακηρύξω το μυστήριο του ευαγγελίου. Αυτό το ευαγγέλιο διακονώ και τώρα φυλακισμένος. Προσεύχεστε να μιλάω άφοβα γι’ αυτό, σύμφωνα με την εντολή που μου δόθηκε. (Εφεσίους 6:10-20)

Αν βγω στον δρόμο και προειδοποιήσω τους μη γνωρίζοντες για το τι κρύβεται πίσω απο τις κάρτες, δεν βαδίζω στον δρόμο της αρετής; Δεν είπα ότι θα σπάσω κεφάλια. Για ομολογία πίστης μιλώ. Οι κάρτες και το σφράγισμα εκτός του ότι είναι πολιτικά και κοινωνικά απαράδεκτες είναι και αντίχριστες. όταν αγωνίζομαι για το καλο και θέλω την δικαιοσύνη δεν ομολογώ τον Θεό μου ;
nick_the_greek
 

Re: ΝΕΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗTΑ

Unread postby lpap » Sun Oct 07, 2012 9:47 pm

nick_the_greek wrote:Αν βγω στον δρόμο και προειδοποιήσω τους μη γνωρίζοντες για το τι κρύβεται πίσω απο τις κάρτες, δεν βαδίζω στον δρόμο της αρετής; Δεν είπα ότι θα σπάσω κεφάλια. Για ομολογία πίστης μιλώ. Οι κάρτες και το σφράγισμα εκτός του ότι είναι πολιτικά και κοινωνικά απαράδεκτες είναι και αντίχριστες. όταν αγωνίζομαι για το καλο και θέλω την δικαιοσύνη δεν ομολογώ τον Θεό μου ;


Δηλαδή, θεωρείται ότι αν δεν λάβετε την ηλεκτρονική ταυτότητα, πιστωτική κάρτα, αριθμό ΑΜΚΑ, και μιλάτε εναντίον τους κάνετε ομολογία χριστιανικής πίστης;

Όσο για το σφράγισμα, όταν επιτρέψει ο Θεός να εμφανιστεί, είναι ένα ζήτημα που θα το αντιμετωπίσει η Εκκλησία συνοδικά (με σύγκλιση συνόδου επισκόπων) και όχι μέσα από το Internet.
lpap
 

Re: ΝΕΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗTΑ

Unread postby nick_the_greek » Sun Oct 07, 2012 9:52 pm

lpap wrote:
nick_the_greek wrote:Αν βγω στον δρόμο και προειδοποιήσω τους μη γνωρίζοντες για το τι κρύβεται πίσω απο τις κάρτες, δεν βαδίζω στον δρόμο της αρετής; Δεν είπα ότι θα σπάσω κεφάλια. Για ομολογία πίστης μιλώ. Οι κάρτες και το σφράγισμα εκτός του ότι είναι πολιτικά και κοινωνικά απαράδεκτες είναι και αντίχριστες. όταν αγωνίζομαι για το καλο και θέλω την δικαιοσύνη δεν ομολογώ τον Θεό μου ;


Δηλαδή, θεωρείται ότι αν δεν λάβετε την ηλεκτρονική ταυτότητα, πιστωτική κάρτα, αριθμό ΑΜΚΑ, και μιλάτε εναντίον τους κάνετε ομολογία χριστιανικής πίστης;

Όσο για το σφράγισμα, όταν επιτρέψει ο Θεός να εμφανιστεί, είναι ένα ζήτημα που θα το αντιμετωπίσει η Εκκλησία συνοδικά (με σύγκλιση συνόδου επισκόπων) και όχι μέσα από το Internet.

Επαναλαμβάνω είναι όλα θέμα διάθεσης. Μερικοί είναι ικανοί να βγουν στα βουνά για να μην πάρουν ούτε ΑΜΚΑ, ούτε ΑΦΜ, ούτε τίποτα. Τι θα πούμε για αυτούς τους ανθρώπους; ότι είναι σε πλάνη; Σαφώς και είναι ομολογία πίστης. Αυτό που σου λέω δεν το έχω σκεφτεί από μόνος μου. Ο Ιωάννης ο Πρόδρομος που στηλίτευε την ανομία της εποχής του τι έκανε; Ομολογία πίστης δεν έκανε;

Σε παρακαλώ διάβασε τα σημεία των καιρών του γ. Παϊσίου και θα δεις κατά πόσο έχει σχέση η νέα ταυτότητα με το χάραγμα του αντιχρίστου.

Και αν είναι να κάνω ομολογία πίστης από το iternet, ναι θα την κάνω. Το θέμα δεν συζητήται μόνο στο internet. Υπάρχουν δεσποτάδες που ασχολούνται με το θέμα αυτό.
nick_the_greek
 

Re: ΝΕΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗTΑ

Unread postby lpap » Sun Oct 07, 2012 9:58 pm

nick_the_greek wrote:Σε παρακαλώ διάβασε τα σημεία των καιρών του γ. Παϊσίου και θα δεις κατά πόσο έχει σχέση η νέα ταυτότητα με το χάραγμα του αντιχρίστου.


Έχω πολλά βιβλία του γέροντα και γνωρίζω και τα χειρόγραφα του. Παρακολουθώ μάλιστα και μαθήματα στην ενορία μου όπου ο θεολόγος που τα κάνει ήταν πνευματικό παιδί του γέροντα από την νεότητα του και μας έχει μιλήσει πάρα πολλές φορές σχετικά για τον άγιο γέροντα και τις διδασκαλίες του.
lpap
 

Re: ΝΕΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΤΑΥΤΟΤΗTΑ

Unread postby foteini » Sun Oct 07, 2012 10:14 pm

foteini wrote:Όταν κάποιος , αγαπητέ Ipap, απειλεί τη ζωή σου με ένα μαχαίρι ή πιστόλι, πρώτα -πρώτα θα κοιτάξεις να δεις τι μπορείς να κάνεις για να τον αφοπλίσεις...
Και μετά όλα τα άλλα...


Ipap έγραψε
"Λυπάμαι, αλλά αυτή είναι επιχειρηματολογία της άγριας δύσης στην αμερική και δεν έχει καμμία σχέση με τη χριστιανική διδασκαλία."

Μη λυπάστε καθόλου αγαπητέ μου.
Αυτή είναι η άποψή σας κι αυτή είναι η άποψή μου.
Και μια φιλική συμβουλή, αν μου επιτρέπετε.
Κόψτε λίγο ταχύτητα και χαμηλώστε γιατί όπως πάτε θα προσγειωθήτε ολίγον ανώμαλα...
foteini
 
Posts: 1513
Joined: Fri Nov 18, 2011 9:44 pm

PreviousNext

Return to ΟΡΘΟΔΟΞΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΚΚΛΗΣΙΑ

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests