ΦΤΑΙΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ Η ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ;

Ενέργειες, σχέδια, πρακτικές της παγκόσμιας διακυβέρνησης και των προδρόμων του αντιχρίστου, απειλές της χώρας και της Εκκλησίας μας εν μέσω παγκοσμιοποίησης

ΦΤΑΙΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ Η ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ;

Unread postby filtor » Tue Jun 20, 2017 7:45 pm

Φταίει για την κρίση η Ορθοδοξία;
http://www.capital.gr/forum/thread/6065 ... Id=6065985

Βάζω τον ίδιο τίτλο για να προκαλέσω...
Τι λέτε;

Διαβάστε τα σχόλια επί του άρθρου για να πάρετε ερεθίσματα κι ιδέες.
filtor

Re: ΦΤΑΙΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ Η ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ;

Unread postby Αριστοτέλης » Tue Jun 20, 2017 9:47 pm

Ο ηλίθιος Καψής υπάρχει ακόμα;
Αριστοτέλης

Unread postby filtor » Tue Jun 20, 2017 9:53 pm

Αριστοτέλης wrote:Ο ηλίθιος Καψής υπάρχει ακόμα;

Το ωραίο είναι πως αυτά που καταγγέλλει είναι ο
...ίδιος...
Ατάλαντος κι εμπαθής αλλά σταδιοδρομησε στα μεγαλύτερα ΜΜ"Ε"...
filtor

Unread postby Nick83 » Tue Jun 20, 2017 10:09 pm

Μανώλης και Παντελής απλά επιβεβαιώνουν ότι είναι πανίβλακες, ας είναι καλά ο "μπαμπάς" Καψής (πρώην ΥΠΕΞ επί Ανδρέα) που τους βόλεψε γιατί ούτε για κλητήρες δεν κάνουν.

Φαίνεται η απομάκρυνση από τη κουτάλα και το κόψιμο των "θαλλασοδανείων" αρχίζει και δημιουργεί ψυχοσωματικά προβλήματα. :mrgreen: :mrgreen:
Nick83

Unread postby bersekero » Wed Jun 21, 2017 9:15 am

Προσωπικα εχω βαρεθει να ακουω οτι φταιω και να μου ριχνουν ευθυνες για το μεριδιο μου στην κριση. Ναι, επεσα στην παγιδα της ευδαιμονιας, φταιω στο ποσοστο που μου αναλογει για την οικονομικη, πνευματικη και ηθικη κριση. Το αποδεχτηκα, προσπαθησα οσο μπορουσα απο ενα σημειο και μετα να συμμαζεψω τα ασυμαζευτα. Αυτα απο μενα, χωρις εγωισμους, αμυνα και μη αποδοχη ευθυνων.
Τι μπορω να κανω απο δω και περα σαν αντιδραση απο την δικη μου μερια, κατι πρακτικο, λογικο και εφικτο, και οχι φανφαρες και ηλιθιους χωρις σκοπο αυτοκτονικους ηρωισμους. Τα εχουμε πει χιλιες φορες και ποτέ δεν βρηκαμε μια σοβαρη λυση.
Το σχεδιο ειναι παλιο και πολυ σοφα οργανωμενο και μεθοδικα εκτελεσμενο και το ξερουμε. Αρνειται κανείς οτι το μεγαλυτερο, το μεγιστο μεριδιο ευθυνης το εχει η καθε ειδους ιεραρχια, κοστουμαρισμενη ή ρασοφορεμενη? Αυτη που καθεται στην ακρη του λιβαδιου και βλεπει τα προβατα να σφαγιαζονται. Αυτη που φοβηθηκε και λουφαξε και κρυφτηκε πισω απο το δεντρο, αυτη που καθεται στην ακρη και απολαμβανει τα δωρα που πηρε απο τους λυκους, και ακομα χειροτερα αυτη που συμμαχησε με τους λυκους και μαζι με αυτους κουρευει, γδερνει και κατακρεουργει τα πρωην δικα της προβατα.
Στο σημειο αυτο που φτασαμε πλεον Φιλιππε, ναι επειδη δεν ξυπνησαμε νωρις, επειδη ελπιζαμε σε πολιτικους σωτηρες, στον καθε τσαρλατανο, ποιος μπορει πλεον να μας σωσει? Δεν ειμαστε στο σημειο που καναμε ή μαλλον δεν καναμε ο,τι περναει απο το χερι μας και πλεον μπορουμε να ελπιζουμε μονο στον Κυριο?
bersekero

Unread postby bersekero » Wed Jun 21, 2017 9:36 am

Έτσι «ψεκάζουν» τους Έλληνες

http://hassapis-peter.blogspot.gr/2013/ ... _9014.html
bersekero

Unread postby filtor » Wed Jun 21, 2017 10:53 am

bersekero wrote:Προσωπικα εχω βαρεθει να ακουω οτι φταιω και να μου ριχνουν ευθυνες για το μεριδιο μου στην κριση. Ναι, επεσα στην παγιδα της ευδαιμονιας, φταιω στο ποσοστο που μου αναλογει για την οικονομικη, πνευματικη και ηθικη κριση. Το αποδεχτηκα, προσπαθησα οσο μπορουσα απο ενα σημειο και μετα να συμμαζεψω τα ασυμαζευτα. Αυτα απο μενα, χωρις εγωισμους, αμυνα και μη αποδοχη ευθυνων.
Τι μπορω να κανω απο δω και περα σαν αντιδραση απο την δικη μου μερια, κατι πρακτικο, λογικο και εφικτο, και οχι φανφαρες και ηλιθιους χωρις σκοπο αυτοκτονικους ηρωισμους. Τα εχουμε πει χιλιες φορες και ποτέ δεν βρηκαμε μια σοβαρη λυση.
Το σχεδιο ειναι παλιο και πολυ σοφα οργανωμενο και μεθοδικα εκτελεσμενο και το ξερουμε. Αρνειται κανείς οτι το μεγαλυτερο, το μεγιστο μεριδιο ευθυνης το εχει η καθε ειδους ιεραρχια, κοστουμαρισμενη ή ρασοφορεμενη? Αυτη που καθεται στην ακρη του λιβαδιου και βλεπει τα προβατα να σφαγιαζονται. Αυτη που φοβηθηκε και λουφαξε και κρυφτηκε πισω απο το δεντρο, αυτη που καθεται στην ακρη και απολαμβανει τα δωρα που πηρε απο τους λυκους, και ακομα χειροτερα αυτη που συμμαχησε με τους λυκους και μαζι με αυτους κουρευει, γδερνει και κατακρεουργει τα πρωην δικα της προβατα.
Στο σημειο αυτο που φτασαμε πλεον Φιλιππε, ναι επειδη δεν ξυπνησαμε νωρις, επειδη ελπιζαμε σε πολιτικους σωτηρες, στον καθε τσαρλατανο, ποιος μπορει πλεον να μας σωσει? Δεν ειμαστε στο σημειο που καναμε ή μαλλον δεν καναμε ο,τι περναει απο το χερι μας και πλεον μπορουμε να ελπιζουμε μονο στον Κυριο?

Επειδή ΠΛΕΟΝ δεν μπορούμε ανθρωπίνως να κάνουμε και πολλά ΙΣΩΣ τώρα μας λυπηθεί ο Θεός... :(
Ποιος ξέρει να πει...
Πλέον έχουμε φτάσει στο σημείο που δεν θέλουμε να ;ακούσουμε ΤΊΠΟΤΕ!
Ούτε λόγο ενθάρρυνσης, ούτε λόγο περί υπομονής...
Προσωπικά, από τον πνευματικό Θέλω μόνο να μ' ακούει...
Αν και το θέμα είναι άλλο, καλώς είπαμε κι αυτά.
filtor

Unread postby filtor » Wed Jun 21, 2017 10:58 am

Επί του θέματος:
πως κρίνεται την στάση των σημερινών χριστιανων βε πολίτες του ελληνικού κράτους;
Μήπως η στάση μας ήταν και είναι παθητική με αποτέλεσμα να κάνουν κουμάντο τα πολιτικά ζαγαρια;
filtor

Unread postby bersekero » Wed Jun 21, 2017 11:19 am

Μα στο προηγουμενο ποστ ειπες οτι πλεον μονο στον Κυριο μπορουμε να ελπιζουμε και αμεσως μετα λες τι μπορουμε να κανουμε εμεις. Αυτο προσπαθησα να πω στο προηγουμενο ποστ μου, οτι πλεον τιποτα δεν εχει νοημα και θεωρω το θεμα ασκοπο εν τη γενεσει του.

Εσυ παλι καλα εισαι που θελεις να σε ακουει ο πνευματικος. Εγω πλεον δεν θελω ουτε να τον ακουω ουτε να με ακουει. Χορτασα απο λογια και κηρυγματα απο τοσους ιερωμενους, μοναχους και πιστους, κουραστηκα και να μιλαω. Στο τελος θα πηγαινω μονο για να κοιταζομαστε. Μονο στην Παναγια μιλαω πια και αισθανομαι οτι μονο Αυτη με ακουει και με καταλαβαινει.

Και για να το προεκτεινω, με ολα οσα εχουμε περασει και περναμε τα τελευταια χρονια, εχουμε και τους πνευματικους και τους γερονταδες που οταν βρουν γαϊδουρι φορτωνουν. Δικια μας η υπακοη, δικη μας η υποχωρηση, δικη μας η ζημια και η αδικια, δικος μας και ο κοπος και ο κανονας και η στερηση και η υπομονη. Που ειναι εκεινη η περιφημη διακριση? Βλεπουν οτι ο αλλος δεν αντεχει περισσοτερο, ουτε πνευματικα και ψυχικα αλλά ουτε και σωματικα, εκει να φορτωσουν κι αλλο μεχρι να του βγει η ψυχη. Καμια υποχωρηση, καμια οικονομια. Υπομονη, υπομονη. Οι ιδιοι θα μπορουσαν να τα αντεξουν ολα αυτα? Ή ειναι σαν τους φαρισαιους που φορτωνανε τον λαο και οι ιδιοι ηταν κουκλοι? “δεσμεύουσι γὰρ φορτία βαρέα καὶ δυσβάστακτα καὶ ἐπιτιθέασιν ἐπὶ τοὺς ὤμους τῶν ἀνθρώπων, τῷ δὲ δακτύλῳ αὐτῶν οὐ θέλουσι κινῆσαι αὐτά”. Εχοντας αρκετη γνωση και εμπειρια λεω υπευθυνα οτι πολλοι δεν σηκωνουν λογω συγκυριας ή δεν μπορουν να σηκωσουν οι πλατες τους ετσι κι αλλιως ουτε το ελαχιστο απο αυτο που φορτωνουν στους ταλαιπωρους και συχνα αφελεις που τους επισκεπτονται και τους εμπιστευονται. Και οταν οι πιστοι φτανουν στο σημειο να σερνονται απο την ψυχικη και σωματικη κουραση, ααα κανω υπακοη, το ειπε ο πατερ, ο γεροντας. Πανε τωρα στον γεροντα που σε κατεστρεψε να σε κανει καλα.
bersekero

Unread postby filtor » Wed Jun 21, 2017 11:47 am

Νομίζω πως η δοκιμασία που περνάμε επειδή ακριβώς έχει σχέση, εκτός του οικονομικού, με την ψυχή νομίζω πως δεν υπήρξε άλλη γενιά που να την ξαναπέρασε!
Διαβάοντας την "ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΑΦΥΠΝΙΣΗ" του Αγίου Παϊσίου, μου έκανε μεγάλη εντύπωση που φαίνεται - μπορεί να το νομίζω μόνο εγώ - ότι ο Άγιος Παΐσιος αμφιταλαντευότανε... :roll:
Την μία έλεγε να αντιδράσουμε έμπρακτα και την άλλη ότι μόνο με προσευχή αντιμετωπίζεται η κατάσταση...
Νομίζω πως πίσω από αυτό, καταδεικνύεται η επίγνωση του Αγίου της μεγάλης δυσκολίας που θα αντιμετωπίσουμε.
filtor

Next

Return to ΟΡΘΟΔΟΞΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΚΚΛΗΣΙΑ