Περί της αξίας της Παλαιάς Διαθήκης

Αποκλειστικά για όλα τα βιβλία της Παλαιάς και της Καινής Διαθήκης

Moderator: inanm7

Re: Επερχόμενα και προφητείες

Unread postby Μαρία » Thu Feb 27, 2014 11:53 pm

τοση ωρα μου θυμιζετε το γνωστο "τα παιδια του Ζεβεδαιου ποιον ειχανε πατερα;" :lol: :lol:

Ωιμε! :?
Μαρία
 

Re: Επερχόμενα και προφητείες

Unread postby crusader1453 » Thu Feb 27, 2014 11:57 pm

Aetos wrote:
aggelos88 wrote:
Αυτο το λιλιθ λαμασκου τι ειναι παλι??? Ο Αδαμ για μενα ειναι κατι μεταφορικο οπως και αυτες οι ιστοριες με τον Νωε και τον κατακλυσμο.
Αν εσυ τωρα πιστευεις οτι προερχομαστε απο τους εκλεκτους εβραιους τι να σε κανω, η επιστημη λεει αλλα πραγματα και στην ουσια οι πρωτοι ανθρωποι
περπατησαν στην αφρικη αλλα δεν μας λεει πουθενα για τον Αδαμ οτι ηταν αφρικανος αλλα μαλλον ηταν κι αυτος εκλεκτος εβραιος


Γιατί ρε παιδάκι μου τα κανες σαλάτα;

Ο Αδάμ και η Εύα είναι αυτοί από τους οποίους καταγόμαστε ΟΛΟΙ!

Και προφανώς, όταν μόνοι ο Αδάμ και η Εύα έζησαν από 1000 χρόνια ο καθένας, και συνέχεια κάνανε παιδιά, έχει πέσει αιμομιξία ....αποτέλεσμα της αιμομιξίας αυτής, είναι η μείωση του προσδόκιμου της ζωής μας στο max 80-90 χρόνια.

Διότι οι πρώτοι άνθρωποι ζούσαν 500, 700, 800 χρόνια ο καθένας....

Αναφέρεις την Επιστήμη....

Πρώτον: που λέει άλλα η Επιστήμη, η οποια παρεπιπτόντως, ΔΕΝ έχει απαντήσει σε αυτά τα ερωτήματα...;;

Δεύτερον: ποια είναι η δική σου μορφωτική παιδεία, που στηρίζεσαι τόσο βαρειά στην Επιστήμη; Έτσι, για να κάνουμε κουβέντα περί Επιστήμης αν θες, και να μην πετάμε και μια λέξη στο αέρα να κάνει βόλτες...

Πάμε στ' αλλα...

Από τα παιδιά του Αδάμ, δημιουργηθήκε μια εξελιχτική πορεία στην οποία αυτή, αλλάξανε τα χρώματα των ανθρώπων βάση του βιοκλιματικού περιβάλλοντός που ζούσανε και φυσικά και από τις - όπου υπήρχανε - προσμίξεις γενεών με διαφορετικά βιοκλιματικά γεννητικά χαρακτηριστικά.
Για να στο θέσω πιο απλά μπας και το καταλάβεις....200 μόνο χρόνια προσμίξεις λευκών και αφρο-μαύρων στην Αμερική, έχουν δημιουργήσει ήδη ένα νέο είδος...τους Μιγάδες, που έχουν χαρακτηριστικά λευκού και χρώμα ... σοκολά.

Νώε....για να στο θέσω επίσης απλά....το χεις δεδομένο ότι ο κατακλυσμός έγινε σε όλον τον πλανήτη;
Κι αν έγινε σε όλο τον πλανήτη.....ποια η μορφολογία των Ηπείρων τότε;
Μήπως ήταν διαφορετική τότε και π.χ. υπήρχε συνέχεια Αφρικής - Λ. Αμερικής (λέω ρε παιδί μου...μπας);

Αποδείξεις:

Για να μην κουράσω, γιατί ήλθε και η pizza και πρέπει να την τσακίσω....απλά το Ευαγγέλιο με την γενεαλογια του Κυρίου! Για μένα η μεγαλύτερη απόδειξη ως θεόπνευστο βιβλίο - α!


πωωωω 1000 χρονια πως την βγαλανε χωρις ιντερνετ....

δεν απαντηθηκε γτ ειχανε διαφορετικες γλωσσες και θρησκειες αφου ειχανε ιδια καταγωγη. μηπως και για αυτο φταινε οι προσμιξεις?
γτ δεν εχει μεινει μια αποδειξη ολων αυτων γραπτως? 1000 χρονια μονο αυτοι οι 2 και αλλοι τοσοι ,μετα και δεν εχουμε ουτε μια ζωγραφια.
οι ελληνες σε υποπολλαπλασιο χρονικο διαστημα φτιαξανε τα παντα. εκεινοι γτ τοσο διαστημα δεν κανανε τπτ? μονο παιδια ξερανε να σπερνουνε? σαν περιεργα φαινονται ολα αυτα και πρεπει να τα πιστεψουμε γτ ακριβως δεν εχω καταλαβει. (το a la carte χριστιανος δεν ειναι ειναι καλη απαντηση)
crusader1453
 
Posts: 630
Joined: Fri Dec 23, 2011 8:50 pm

Re: Επερχόμενα και προφητείες

Unread postby yiannis » Fri Feb 28, 2014 12:03 am

Δεν είχαν διαφορετικές γλώσσες. Αυτό προέκυψε στο περιστατικό του πύργου της Βαβέλ.
Ήμαρτον ρε σεις αυτά τα ξέρουν και οι άθεοι
yiannis
 

Re: Επερχόμενα και προφητείες

Unread postby methiousan » Fri Feb 28, 2014 12:05 am

crusader1453 wrote:δεν απαντηθηκε γτ ειχανε διαφορετικες γλωσσες και θρησκειες αφου ειχανε ιδια καταγωγη. μηπως και για αυτο φταινε οι προσμιξεις?

Στην Ελλαδα μεσα σε μονο 50-60 χρονια εχουμε αλλαξει τοσο πολυ, που ουτε τι γλωσσα μιλαμε ξερουμε,ουτε τι θρησκεια πιστευουμε
Φαντασου μεσα σε χιλιαδες χρονια και να χορευει και ο διαολος μαζι
crusader1453 wrote:γτ δεν εχει μεινει μια αποδειξη ολων αυτων γραπτως? 1000 χρονια μονο αυτοι οι 2 και αλλοι τοσοι ,μετα και δεν εχουμε ουτε μια ζωγραφια.

Για φερε μου γραπτα του 5000 π.Χ
crusader1453 wrote:οι ελληνες σε υποπολλαπλασιο χρονικο διαστημα φτιαξανε τα παντα. εκεινοι γτ τοσο διαστημα δεν κανανε τπτ? μονο παιδια ξερανε να σπερνουνε? σαν περιεργα φαινονται ολα αυτα και πρεπει να τα πιστεψουμε γτ ακριβως δεν εχω καταλαβει

Μηπως στην πρωτη κοσμοκρατορια,Αιγυπτος,κυβερνησαν κι ολας;;;
methiousan
 

Re: Επερχόμενα και προφητείες

Unread postby crusader1453 » Fri Feb 28, 2014 12:16 am

methiousan wrote:
crusader1453 wrote:δεν απαντηθηκε γτ ειχανε διαφορετικες γλωσσες και θρησκειες αφου ειχανε ιδια καταγωγη. μηπως και για αυτο φταινε οι προσμιξεις?

Στην Ελλαδα μεσα σε μονο 50-60 χρονια εχουμε αλλαξει τοσο πολυ, που ουτε τι γλωσσα μιλαμε ξερουμε,ουτε τι θρησκεια πιστευουμε
Φαντασου μεσα σε χιλιαδες χρονια και να χορευει και ο διαολος μαζι
crusader1453 wrote:γτ δεν εχει μεινει μια αποδειξη ολων αυτων γραπτως? 1000 χρονια μονο αυτοι οι 2 και αλλοι τοσοι ,μετα και δεν εχουμε ουτε μια ζωγραφια.

Για φερε μου γραπτα του 5000 π.Χ
crusader1453 wrote:οι ελληνες σε υποπολλαπλασιο χρονικο διαστημα φτιαξανε τα παντα. εκεινοι γτ τοσο διαστημα δεν κανανε τπτ? μονο παιδια ξερανε να σπερνουνε? σαν περιεργα φαινονται ολα αυτα και πρεπει να τα πιστεψουμε γτ ακριβως δεν εχω καταλαβει

Μηπως στην πρωτη κοσμοκρατορια,Αιγυπτος,κυβερνησαν κι ολας;;;


δεν νομιζω οτι η γλωσσα μας εχει αλλαξει τοσο ακομα και μετα απο 400 χρονια τουρκοκρατιας.

ακομα και οι ανθρωποι των σπηλαιων κατι ζωγραφισανε.
δεν εχει μεινει κατι εδω και χιλιαδες χρονια που να δειχνει οτι ειναι εβραικο. και δεν αναφερομαι πριν 5000.

οσο για τον πυργο της βαβελ, οκ παω πασο. προφανως ξερανε να σχεδιασουν και να χτισουν αλλα οχι να γραφουν ωστε να μπορεσουν να συννενοηθουν. τωρα αμα θες να το φαω αμασητο το παραμυθακι αυτο δεν νομιζω.

ελεος πια. οι ανθρωποι νομαδες ητανε και ασχολιοντουσαν με χωραφια και προβατα. απο που ξαφνικα γινανε η απαρχη του κοσμου μονο αυτοι το ξερουν. οταν αλλοι πολιτισμοι ανθισανε και εχουν μνημεια ακομα και τωρα μετα απο χιλιαδες χρονια, οι εβραιοι δεν εχουν να δειξουνε τπτ.
crusader1453
 
Posts: 630
Joined: Fri Dec 23, 2011 8:50 pm

Re: Επερχόμενα και προφητείες

Unread postby GEWKWN » Fri Feb 28, 2014 12:19 am

Είναι η στιγμή κατά την οποίαν ο Κάϊν έχει σκοτώσει τον Άβελ και ο Θεός ελέγχει τον αδελφοκτόνο Κάϊν. Ας παρακολουθήσουμε με ιδιαίτερη προσοχή τον σχετικό διάλογο:

«Ο Κύριος ρώτησε τον Κάιν: «Πού είναι ο αδερφός σου ο Άβελ;» Εκείνος απάντησε: «Δεν ξέρω. Μήπως φύλακας του αδερφού μου είμαι εγώ;» Είπε τότε ο Κύριος: «Τι πήγες κι έκανες; Άκου! Το αίμα του αδερφού σου μου φωνάζει γοερά από τη γη! Από 'δω και πέρα θα σε καταριέται η ίδια η γη, που άνοιξε για να δεχτεί το αίμα του αδερφού σου, που εσύ τον σκότωσες. Όταν θα την καλλιεργείς, δεν θα σου δίνει πια τους καρπούς της. Φυγάς θα είσαι και περιπλανώμενος για πάντα πάνω στη γη».
Τότε ο Κάιν είπε στον Κύριο: «Βαριά είναι η τιμωρία μου! Δεν μπορώ να την αντέξω! Σήμερα με διώχνεις από τη χώρα, και πρέπει να χαθώ από μπροστά σου και να γίνω φυγάς, περιπλανώμενος στη γη
Όποιος με βρει θα με σκοτώσει». Κι ο Κύριος του αποκρίθηκε: «Δε θα συμβεί αυτό, γιατί οποιοσδήποτε σκοτώσει τον Κάιν, θα αντιμετωπίσει επταπλάσια εκδίκηση». Κι έβαλε σημάδι στον Κάιν, ώστε όποιος θα τον συναντούσε να μην τον σκοτώσει. Έτσι ο Κάιν έφυγε από τον τόπο όπου του είχε μιλήσει ο Κύριος και πήγε να ζήσει στη χώρα Νωδ, ανατολικά της Εδέμ» (Γεν. 4, 9-16)

ο Αδάμ και η Εύα συνευρίσκονται και αποκτούν τον Σηθ.
«Ο Θεός μού έδωσε άλλον απόγονο», είπε, «αντί για τον Άβελ, που τον σκότωσε ο Κάιν». Και τον ονόμασε Σηθ. Ο Σηθ απέκτησε κι εκείνος γιο και τον ονόμασε Ενώς. Τότε ήταν που οι άνθρωποι άρχισαν να προσεύχονται στο Θεό ονομάζοντάς τον «Κύριο». (Γεν. 4, 25-26).
GEWKWN
 

Re: Επερχόμενα και προφητείες

Unread postby methiousan » Fri Feb 28, 2014 12:31 am

crusader1453 wrote:δεν εχει μεινει κατι εδω και χιλιαδες χρονια που να δειχνει οτι ειναι εβραικο. και δεν αναφερομαι πριν 5000.

Η Αγια Γραφη;;
crusader1453 wrote:οσο για τον πυργο της βαβελ, οκ παω πασο. προφανως ξερανε να σχεδιασουν και να χτισουν αλλα οχι να γραφουν ωστε να μπορεσουν να συννενοηθουν. τωρα αμα θες να το φαω αμασητο το παραμυθακι αυτο δεν νομιζω.

ελεος πια. οι ανθρωποι νομαδες ητανε και ασχολιοντουσαν με χωραφια και προβατα. απο που ξαφνικα γινανε η απαρχη του κοσμου μονο αυτοι το ξερουν. οταν αλλοι πολιτισμοι ανθισανε και εχουν μνημεια ακομα και τωρα μετα απο χιλιαδες χρονια, οι εβραιοι δεν εχουν να δειξουνε τπτ.

Δηλαδη ενας νομας δεν μπορει να δωσει απογονους που να μεταναστευσουν και να δημιουργησουν;;;
methiousan
 

Re: Επερχόμενα και προφητείες

Unread postby yiannis » Fri Feb 28, 2014 12:36 am

Μου αρέσει που λέμε οτι όλα τα έθνη γνωρίζουν τον Κύριο και δεν χρειάζονται Ευαγγελισμό. Εδώ στην Ορθόδοξη Ελλάδα και είμαστε πνευματικά ανάπηροι και εμείς οι ίδιοι χρειαζόμαστε επανευαγγελισμό. Κρίμα που ο χιτλερισμός προχώρησε τόσο βαθειά σαν καρκίνος σε ελληνικές ψυχές.
Κρίμα για αυτούς που βασίζουν την αξία τους σε άλλους. Στους προγόνους τους γιατί αυτοί ξέρουν οτι οι ίδιοι δεν έχουν καμία αξία. Κρίμα γιατί θα ήθελαν όλοι να γίνουν σαν και αυτούς μήπως και τελικά κρυφτεί το κενό τους στο πλήθος.
Κρίμα γιατί δεν θέλουν να μάθουν αλλά βολεύονται στον βόθρο
yiannis
 

Re: Επερχόμενα και προφητείες

Unread postby methiousan » Fri Feb 28, 2014 12:43 am

yiannis wrote:Μου αρέσει που λέμε οτι όλα τα έθνη γνωρίζουν τον Κύριο και δεν χρειάζονται Ευαγγελισμό. Εδώ στην Ορθόδοξη Ελλάδα και είμαστε πνευματικά ανάπηροι και εμείς οι ίδιοι χρειαζόμαστε επανευαγγελισμό. Κρίμα που ο χιτλερισμός προχώρησε τόσο βαθειά σαν καρκίνος σε ελληνικές ψυχές.
Κρίμα για αυτούς που βασίζουν την αξία τους σε άλλους. Στους προγόνους τους γιατί αυτοί ξέρουν οτι οι ίδιοι δεν έχουν καμία αξία. Κρίμα γιατί θα ήθελαν όλοι να γίνουν σαν και αυτούς μήπως και τελικά κρυφτεί το κενό τους στο πλήθος.
Κρίμα γιατί δεν θέλουν να μάθουν αλλά βολεύονται στον βόθρο

Δυστυχως Γιαννη εχεις απολυτο δικιο.Εχουμε φτασει στο σημειο να ψαχνουμε να βρουμε 5 ανθρωπους να πιστευουν πραγματικα,για να μην μας καψει ο Θεος.
Σε αλλο φορουμ,οι αθεοι για να πολεμησουν την Αγια Γραφη την εχουν μαθει σχεδον απ'εξω.Οι ''''''Χριστιανοι''''''''ουτε που την εχουν ανοιξει.
methiousan
 

Re: Επερχόμενα και προφητείες

Unread postby crusader1453 » Fri Feb 28, 2014 12:55 am

methiousan wrote:
yiannis wrote:Μου αρέσει που λέμε οτι όλα τα έθνη γνωρίζουν τον Κύριο και δεν χρειάζονται Ευαγγελισμό. Εδώ στην Ορθόδοξη Ελλάδα και είμαστε πνευματικά ανάπηροι και εμείς οι ίδιοι χρειαζόμαστε επανευαγγελισμό. Κρίμα που ο χιτλερισμός προχώρησε τόσο βαθειά σαν καρκίνος σε ελληνικές ψυχές.
Κρίμα για αυτούς που βασίζουν την αξία τους σε άλλους. Στους προγόνους τους γιατί αυτοί ξέρουν οτι οι ίδιοι δεν έχουν καμία αξία. Κρίμα γιατί θα ήθελαν όλοι να γίνουν σαν και αυτούς μήπως και τελικά κρυφτεί το κενό τους στο πλήθος.
Κρίμα γιατί δεν θέλουν να μάθουν αλλά βολεύονται στον βόθρο

Δυστυχως Γιαννη εχεις απολυτο δικιο.Εχουμε φτασει στο σημειο να ψαχνουμε να βρουμε 5 ανθρωπους να πιστευουν πραγματικα,για να μην μας καψει ο Θεος.
Σε αλλο φορουμ,οι αθεοι για να πολεμησουν την Αγια Γραφη την εχουν μαθει σχεδον απ'εξω.Οι ''''''Χριστιανοι''''''''ουτε που την εχουν ανοιξει.


ευχομαι τα 2 αυτα ποστ να μην αναφερονται σε μενα

επιςης κριμα σε αυτους που επιλεγουν το πιστευε και μη ερευνα.
εγω προτιμω το πιστευε και μη, ερευνα.
crusader1453
 
Posts: 630
Joined: Fri Dec 23, 2011 8:50 pm

PreviousNext

Return to ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron