ΘΑΥΜΑΤΑ ΑΓΙΩΝ

Να μην επιδιώκουμε την ενάρετη ζωή για τον ανθρώπινο έπαινο, αλλά για τη σωτηρίας της ψυχής. (Μέγας Αντώνιος)

Re: ΘΑΥΜΑΤΑ ΑΓΙΩΝ

Unread postby XAPA » Wed Jul 20, 2016 6:54 pm

Είδε ολοζώντανη την Αγία Μαγδαληνή

XAPA

Unread postby XAPA » Mon Jul 25, 2016 8:59 am

Image

Οι εμφανίσεις της Αγίας Παρασκευής στον αγιασμένο Γέροντα Ιάκωβο Τσαλίκη

«… Όλα τα παιδάκια πήγαιναν σχολείο μια φορά την ημέρα.

Το Ιακωβάκι πήγαινε δύο.

Το αγαπούσε πολύ, γιατί το σχολείο του στα πρώτα χρόνια ήτανε κι Εκκλησία, της Αγίας Παρασκευής.

Αργά το απόγευμα πήγαινε κι άναβε τα καντήλια.

Πήγαινε μόνο του το παιδί και του άρεσε να μένει μέχρι το νύχτωμα. Προσευχότανε όσο ήξερε κι όσο μπορούσε.

Έπειτα έπαιρνε τον κατήφορο για το σπίτι, αφήνοντας το δάσος με τα πεύκα.

Ένα απόγευμα όμως, θα᾽ τανε τότε οκτώ-εννέα ετών, εκεί που προευχότανε του εμφανίστηκε ολοζώντανη

η αγία Παρασκευή ως μοναχή, όπως ήτανε στην εικόνα.

Το παιδί τρόμαξε, το ᾽βαλε στα πόδια κι έφτασε λαχανιασμένο στο σπίτι. Ούτε γύρισε να κοιτάξει πίσω

από τον φόβο του.

Ξαναπήγε άλλη μέρα ν᾽ ανάψει τα καντήλια και του εμφανίστηκε πάλι. Καί πάλι τρόμαξε.

Έφυγε τρέχοντας τον κατήφορο, μα η Αγία βγήκε από το ναό, μίλησε γλυκά και καθησύχασε το παιδάκι.

Αυτό, τώρα, σταμάτησε να τρέχει, γύρισε να δεί ποιός του μιλούσε.

Η Αγία του εξήγησε ποιά είναι, του ᾽πε να μη φοβάται, και το Ιακωβάκι ανέβηκε δειλά δειλά πάλι προς το

εκκλησάκι. Έκατσε κοντά της και την άκουσε προσεκτικά.

Η εμφάνιση της Αγίας Παρασκευής επαναλήφθηκε πολλές φορές. Το Ιακωβάκι συνήθισε και δε

φοβότανε πιά.

Καθόσανε δίπλα δίπλα και μιλάγανε… τέτοια οικειότητα και αφελή παρρησία ο μικρός!

Σε μία από τις πρώτες εμφανίσεις της η Αγία, όταν είχε ξεθαρρέψει ο μικρός, του είπε:

– Τι θέλεις, Ιάκωβέ μου, να σου χαρίσω για τις προσευχές που κάνεις και που περιποιείσαι το σπίτι μου;

Εκείνο δεν ήξερε τι να ζητήσει. Όμως το βράδυ ρώτησε τη μητέρα του, τη Θοδώρα.

Εκείνη το συμβούλεψε απλοικά: «Να σού πεί, να σού δώσει, την τύχη σου».

Το άλλο απόγευμα εμφανίστηκε η Αγία και απάντησε στο παιδί:

– Άκουσέ με. Θα δείς δόξες και τιμές πολλές, πολύς κόσμος θα ᾽ρχεται
να σε δεί, πολλά χρήματα θα έρχονται στα χέρια σου, αλλά δε θα μένουν

(και πράγματι όλα επαληθεύτηκαν.)

Τον τίμησαν τον γέροντα Ιάκωβο πλούσιοι και φτωχοί, σοφοί και αγράμματοι, άρχοντες και αρχόμενοι,

καθηγητές πανεπιστημίου και ανώτατοι δικαστικοί, μοναχοί, ιερείς, επίσκοποι και πατριάρχες, που

έφταναν τα τελευταία χρόνια στο μοναστήρι να τον γνωρίσουνε, να εξομολογηθούνε, να ωφεληθούνε,

να πάρουνε την ευχή του.

Καί χρήματα επίσης, τα τελευταία χρόνια, του έδιναν πολλά, μα κι αυτός τα προσέφερνε όλα σε όποιους

είχανε ανάγκη, δε μένανε στο σακκούλι του – γιατί σ᾽ ένα σακκούλι τα έβαζε, που δεν άδειαζε ποτέ, όσα

και να ᾽δινε).

Ο ίδιος, που τα διηγότανε αυτά, πρόσθετε:

– Καί μήπως ψέματα μου είπε, αδελφέ μου, η αγία Παρασκευή; Μικρή τύχη μου έδωσε;

Μ᾽ έκανε ιερέα των μυστηρίων του Θεού!

*Στ. Παπαδόπουλου, Ο ΜΑΚΑΡΙΣΤΟΣ ΙΑΚΩΒΟΣ ΤΣΑΛΙΚΗΣ, Εκδ. Ακρίτας, Θ´ έκδοση, Σεπτέμβριος 2005, σσ. 37-39.

agioritikovima.gr
XAPA

Unread postby XAPA » Tue Jul 26, 2016 4:50 pm

Image

Το θαύμα του Αγίου Παντελεήμονα και ο ασεβής γιατρός

Η πρεσβυτέρα είχε όγκο στο στήθος και εγχειρίστηκε. Μόλις έβγαλαν τον όγκο, δίνουν ένα κομμάτι στον

πατέρα Ευάγγελο να το πάει για βιοψία και να φέρει αμέσως τ' αποτελέσματα.

Μετά την απάντηση της εξετάσεως, οι γιατροί δεν δίνουν ούτε έξι μήνες ζωής στην άρρωστη.

Η κόρη του παπα-Βαγγέλη λιποθυμά μόλις το ακούει, ο ίδιος τα χάνει.

Άκου, λέει, γιατροί να το πουν έτσι ξαφνικά στο παιδί! Στα χέρια του όμως σφίγγει το χέρι του Αγίου Παντελεήμονα,

πού έχει φέρει μαζί του, και προσεύχεται.

Βγάζουν την πρεσβυτέρα από το χειρουργείο. Με λαχτάρα ο πατήρ Ευάγγελος ακουμπά πάνω στις γάζες πού

σκεπάζουν το εγχειρισμένο στήθος της πρεσβυτέρας, το χέρι του Αγίου και γονατιστός προσεύχεται.

Εκείνη την ώρα μπαίνει ο χειρουργός με τη μάσκα ακόμη. Βλέπει τη σκηνή και βάζει τις φωνές.

-Τι είναι αυτό το κόκκαλο παπά μου; Πάρτο από δω και τράβα σπίτι σου. Ζαλισμένος ο καημένος, μαζεύει

γρήγορα τ' αγία λείψανα και προσπαθεί να βρει την πόρτα. Μέσ' τη ζάλη του, όμως, ακούει τη

νοσοκόμα να φωνάζει το γιατρό στο τηλέφωνο, πού τον ζήτα επειγόντως η γυναίκα του.

Το απόγευμα σταματά μια κούρσα έξω από το σπίτι του ιερέα και με έκπληξη ο παπα-Βαγγέλης βλέπει να

βγαίνει ο γιατρός. Πω! πω! σκέφτεται, ο γιατρός και στο σπίτι μου ακόμα με κυνηγάει! Με φρίκη,

όμως, βλέπει να κατεβαίνει από τ' αυτοκίνητο και ένας νέος παραμορφωμένος. Το στόμα του είχε πάει

στ' αυτί του. Αποσβολώθηκε ο παπάς.

-Πάτερ μου, του λέει ο γιατρός, εκείνο το κόκκαλο το έχεις; Με συγχωρείς, παραφέρθηκα, την ώρα πού

σ' έδιωχνα μου τηλεφώνησε η γυναίκα μου, ότι το παιδί μας, πού έδινε εκείνη την ώρα εξετάσεις,

έπαθε ξαφνικά αυτήν την πάρεση πού βλέπεις. Κατάλαβα ότι εγώ έφταιξα και γι' αυτό σε παρακαλώ

πολύ διάβασε μας μια ευχή. Τη διεύθυνση σου στο χωριό την πήρα από την πρεσβυτέρα.

-Ευχαρίστως παιδιά μου, ελατέ στο εκκλησάκι. Κράτα αγόρι μου το χέρι του Αγίου και γονάτισε.

Απλώνω στο κεφάλι του νέου το πετραχήλι και αρχίζω να διαβάζω την ευχή. Καθώς διαβάζω, ακούω

θόρυβο κρακ, κρακ. Σκέφτομαι, τι συμβαίνει άραγε; Τελείωσα και, όταν σηκώθηκε το παιδί, τι να δούμε, το

στόμα του παιδιού είχε επανέλθει στην θέση του! Πατέρας και γιος ρίχνονται πάνω μου.

-Παπούλη πώς να σ' ευχαριστήσουμε;

-Όχι εμένα, παιδιά μου, το Θεό και τον Άγιο.

Από τότε για πάρα πολύ καιρό ερχόταν τακτικά να προσκυνήσουν και να φέρουν και το λάδι για το καντήλι

του Αγίου.

Όσο για την πρεσβυτέρα, είναι τώρα περισσότερα από είκοσι χρόνια πού είναι τελείως καλά χωρίς να κάνει

απολύτως καμία θεραπεία.

Μεγάλωσε τα παιδιά της και ζει στο χωριό προσέχοντας το εκκλησάκι με τα τόσα άγια λείψανα, μια πού δεν

υπάρχει πια ο πατήρ Ευάγγελος.

Ο γιατρός πολλές φορές έλεγε στον παπα-Βαγγέλη:

«Εμείς παπά μου πρέπει να τα κάψουμε τα βιβλία μας».

agioritikovima
XAPA

Unread postby XAPA » Wed Jul 27, 2016 7:23 am

Image

Ο Άγ. Παντελεήμων και ο διακονητής που γόγγυζε

Kοντά στίς Καρυές άσκήτευαν δύο Ρουμάνοι σε ένα Κελλί, Ό ένας είχε αρρωστήσει κάποτε πολύ βα­ριά καί

ό άλλος, δυστυχώς, βαριόταν να τον διακονη. Γι'αυτό παρακαλούσε συνέχεια τον "Αγιο Παντελεήμονα ή να

γιατρέψη γρήγορα τον άρρωστο ή να τον πάρη άπ' αυ­τή την ζωή, για να απαλλαγή από τον λίγο κόπο πού

έκα­νε διακονώντας τον άρρωστο.

Μια μέρα λοιπόν, ενώ παρακαλούσε πάλι τον "Αγιο Παντελεήμονα, του παρουσιάστηκε ό "Αγιος καί του λέει:

-Τί παρακαλείς;

Από αρετές εισαι γυμνός,από την περιποίηση του αδελφού σου θα πάρης λίγο μισθό από τον Θεό.

Τα λόγια αυτά του Αγίου Παντελεήμονος συγκλόνι­σαν τον διακονητή αδελφό. "Εκτοτε διακονούσε με πολ­λή

προθυμία τον άρρωστο καί παρακαλούσε τον Θεό να ζήση πολλά χρόνια, για να τον γηροκομήση στην συνέ­χεια.

Από το βιβλίο του Γέροντος Παισίου Αγιορείτου «Αγιορείται Πατέρες και Αγιορείτικα»

proskynitis.blogspot
XAPA

Unread postby XAPA » Thu Jul 28, 2016 11:58 am

Image

Τα δικά μου θαύματα από την Αγία Ειρήνη Χρυσοβαλάντου!

http://www.eimaimama.gr/2015/02/to-diko ... antou.html
XAPA

Unread postby XAPA » Sat Jul 30, 2016 10:28 am

Image

Σύγχρονα θαύματα του Τιμίου Σταυρού στην Ορθόδοξη Ιεραποστολή

https://fdathanasiou.wordpress.com/2013 ... 8D-%CF%83/
XAPA

Unread postby XAPA » Mon Aug 22, 2016 7:37 am

Image

Ο Άγιος Νικόλαος εμφανίζεται σε όνειρο στον Άγιο Κωνσταντίνο και τον προειδοποιεί !

Από το βιβλίο της Μοναχής ΟΛΥΜΠΙΑΔΟΣ ΝΤΙΤΟΡΑ «ο Πατήρ της Ρωμιοσύνης»

Image

Image

Image

Image

Image

Image

yiorgosthalassis
XAPA

Unread postby XAPA » Tue Sep 06, 2016 5:13 pm

Image

Συμπαράσταση από τον Άγιο Άγγελο

Το παρακάτω περιστατικό το αφηγήθηκε με μεγάλη συγκίνηση μια ευσεβέστατη κυρία, αρκετά ηλικιωμένη,

η οποία αξιώθηκε να δει ένα απ τά παιδιά της ν αφιερώνεται στο Θεό.

Συνέβη όταν ήταν νεαρή μητέρα κι είχε τα παιδάκια της μικρά.

Έπειδή η ζωή ήταν δύσκολη τότε κι εργαζόταν μόνο ο σύζυγος, προσπαθούσαν με οικονομία να ζήσουν,

για να μπορέσουν να χτίσουν κι ένα σπιτάκι, μήπως γλυτώσουν απ τό ενοίκιο, που τους εξαντλούσε οικονομικά.

Τα παιδάκια όμως ήταν αδύνατα, και ειδικά το ένα. Ο γιατρός στον οποίο τα πήγαν, συνέστησε καλή διατροφή·

καλύτερη απ όση είχαν.

Η μητέρα συμφώνησε μαζί του και προσπαθούσε να πείσει και το σύζυγό της, ο οποίος, αν και ήταν κι εκείνος

καλός πατέρας και τ αγαπούσε τα παιδιά, ήθελε να εξακολουθήσει τη μικρή αποταμίευση, για το λόγο που

προαναφέρθηκε.

Έτσι έφτασαν να διαφωνήσουν. Ήρεμα, βέβαια, αλλά δημιουργήθηκε ένα στενόχωρο αδιέξοδο.

Αυτή η συζήτηση έγινε μέσα στον κήπο του Ζαππείου, όπου οι γονείς είχαν βγει περίπατο μαζί με τα

μικρά παιδάκια τους. Η νεαρή μητέρα, η οποία σημειωτέον ήταν ορφανή από μικρό παιδί και δεν είχε κοντά

της κανέναν συγγενή, για να βοηθήσει να πειστεί ο σύζυγος, ένιωσε πολύ πόνο και τα μάτια της γέμισαν δάκρυα.

Δεν είπε όμως ούτε λέξη. Ήταν άνθρωπος που είχε την δύναμη της υπομονής και της σιωπής στις δύσκολες ώρες.

Προσευχήθηκε όμως νοερά εκείνη τη στιγμή με αφάνταστη πίστη και πόνο και είπε στο Θεό:

«–Θεέ μου! Λυπήσου με, και φώτισέ τον! Λυπήσου με, γιατί δεν έχω κανέναν να με βοηθήσει! Κανέναν!…»

Ενώ όμως έλεγε αυτά με τη μυστική προσευχή της, βλέπει δίπλα της φωτεινή μεγαλοπρεπή ύπαρξη!

Ένα γλυκύτατο Άγγελο του Θεού με ξανθά μαλλιά, που την κοίταζε με πολλή αγάπη και συμπάθεια!

Ταράχτηκε ελαφρά, αλλά και πάλι κατάφερε και δε μίλησε.

Ο Άγγελος, ο Άγγελος της, αμέσως έγινε άφαντος, αφού πρώτα της έδωσε το ελπιδοφόρο μήνυμα του

Θεού:

«Δεν είσαι μόνη, κόρη μου!…»

Σε λίγο ακούστηκε γλυκειά και ταπεινωμένη η φωνή του συζύγου της να λέει:

«– Έχεις δίκιο, «Μαρία» μου. Πρώτα είναι η υγεία των παιδιών μας και μετά έχει ο Θεός και για το σπίτι!»

Να πως λύνονται οι διαφωνίες, όταν υπάρχουν άνθρωποι προσευχής!

Και το άλλο:

Κανείς δεν είναι πραγματικά μόνος,

αλλά νιώθει μόνος,

αν δεν ζει κατά Θεόν…

inpantanassis
XAPA

Unread postby αννα » Wed Sep 21, 2016 4:19 pm

Είμαι πολύ χαρούμενη και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας το θαύμα που έζησε η οικογένειά μου. Ο πατέρας μου ηλικίας 78 ετών ,χήρεψε στα 58 του. Στάθηκε όμως βράχος στα αδέρφια μου κι εμένα, μάνα και πατέρας μαζί. Το 2012 κλείσαμε την επιχείρηση που είχαμε με τον σύζυγό μου,αφού μας φορέσανε ένα φέσι 20.000 από ανείσπραχτα κοινόχρηστα.....Να μη σας κουράζω κατάσταση απελπισίας, άνεργοι 45 άρηδες με δυο ανήλικα παιδιά και δάνειο.Ο κυρ Παναγιώτης όμως κολώνα και στήριγμα . Από τη σύνταξη των 900 ευρώ μας βοήθησε να ζήσουμε 2.5 χρόνια με στερήσεις βέβαια αλλά δεν πεινάσαμε.Και βρίσκει επιτέλους με τη βοήθεια του Θεού ο σύζυγός μου δουλειά.Και πάνω που λέμε δόξα το Θεό έρχεται ο καρκίνος οισοφάγου να βρει τον πατέρα μου. Η στενοχώρια μας μεγάλη μιάς και η μητέρα μου έφυγε στα 50 της από την ίδια αρρώστια.Οι γιατροί δεν μας έδωσαν ελπίδες για τον πατέρα μου και η αλήθεια είναι είναι ότι το παράπονο μας αλλά και του ίδιου δεν ήταν ότι αντιμετώπιζε πιεστικά το θάνατο αλλά η συγκεκριμένη αρρώστια που την είχαμε ξαναζήσει στο παρελθόν και γνωρίζαμε πόσο υποφέρει ο καρκινοπαθής και ο περίγυρός του . Κάναμε βέβαια αυτά που η ιατρική προτείνει και προσευχή. Ο πατέρας μου έχει μεγάλη ευλάβεια στον Άγιο Παΐσιο κι ένας λόγος ήταν ότι έζησε στην Κόνιτσα απ ' όπου καταγόταν ο πεθερός του τον οποίο υπεραγαπούσε και σεβόταν. Άρχισε λοιπόν κάθε βράδυ να κουβεντιάζει μαζί του ,να τον παρακαλά να του ζητάει παρηγοριά και βοήθεια να αντέξει τη δοκιμασία του καρκίνου.Η εικονίτσα του Αγίου ήταν συντροφιά και η δύναμή του στις χημειοθεραπείες.Και το θαύμα έγινε!!! Ο καρκίνος εξαφανίστηκε. Η τελευταία εξέταση έδειξε ότι δεν υπάρχει όγκος ,ο ογκολόγος ,ο χειρουργός του Ευαγγελισμού που τον παρακολουθούν έμειναν έκπληκτοι με τα αποτελέσματα,ο δε γαστρεντερολόγος και οικογενειακός μας φίλος που μας καθοδήγησε από την αρχή και μας σύστησε τους γιατρούς του Ευαγγελισμού,του έκανε γαστροσκόπηση και μίλησε για ένα θαύμα! Η συγκίνηση όλων μας μεγάλη και ο μπαμπάς μου να λέει με σιγουριά , " Τάσο μου, καλά τα χημικά σας αλλά αν δεν έβαζε το χέρι Του ο Παπούλης Παΐσιος τίποτα δε θα γινόταν" για να πάρει την απάντηση από τον γιατρό :" Κύριε Παναγιώτη μου, έχεις δίκιο γιατί χημειοθεραπείες όλοι κάνουν αλλά δε σώζονται όλοι και εδώ βλέπω στις εξετάσεις ότι έχω μπροστά μου έναν υγιή άνθρωπο.Αν δεν είχα κάνει ο ίδιος τη πρώτη γαστροσκόπηση και την τωρινή θα πίστευα ότι έχει γίνει λάθοςαλλά και οι υπόλοιπες διαγνωστικές εξετάσεις ,αξονική, petscan, αιματολογικές δείχνουν έναν καρκίνο που εξαφανίστηκε. Δόξα σοι ο Θεός και εύχομαι ο Άγιος Παΐσιος πάντα να σε βοηθάει εσένα και όλους μας."
Αυτά είχα να σας πω ,ελπίζω να μη σας κούρασα , είμαστε πεπεισμένοι οικογενειακώς ότι ο Άγιος Παΐσιος μεγάλη η χάρη Του έσωσε τον μπαμπά μου.Μ πορεί λόγω ηλικίας ο κυρ Παναγιώτης να αφήσει τον μάταιο ετούτο κόσμο νωρίς ή αργά ,Κύριος ξέρει ,έχει και σοβαρά καρδιολογικά προβλήματα ,αλλά είναι ευτυχής που δε θα τον παιδέψει ο καρκίνος,χάρη στον ολοζώντανο Άγιό μας.
αννα

Unread postby Michalis » Wed Sep 21, 2016 4:23 pm

Δόξα τον Κύριο Άννα μου. Πολύ χάρηκα με τα νέα σου
«Η χάρις του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού και η αγάπη του Θεού και Πατρός και η κοινωνία του Αγίου Πνεύματος είη μετά πάντων υμών».
Michalis

PreviousNext

Return to ΘΕΜΑΤΑ ΠΙΣΤΕΩΣ ΚΑΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗΣ ΖΩΗΣ