Σκεψεις...

Να μην επιδιώκουμε την ενάρετη ζωή για τον ανθρώπινο έπαινο, αλλά για τη σωτηρίας της ψυχής. (Μέγας Αντώνιος)

Moderator: inanm7

Re: Σκεψεις...

Unread postby XAPA » Thu Apr 13, 2017 4:48 pm

Image



Διψώ...


.......

Ὁ Ἰησοῦς διψᾶ. Τί θὰ Τοῦ προσφέρουμε ἄραγε ἐμεῖς στὴν ὀδυνηρὴ δίψα Του;

Γιατὶ τώρα δὲν ἔχει ἀνάγκη τῆς προσφορᾶς ἑνὸς ποτηρίου νεροῦ.

Οὔτε ὅμως Τὸν ξεδιψᾶ μιὰ συναισθηματικὴ συμπόνια καὶ μιὰ τυπικὴ συμπόρευση μαζί Του.

Ὁ Χριστὸς διψᾶ! Διψᾶ τὴ σωτηρία μας. Τὴ σωτηρία ὅλου τοῦ κόσμου. Ὅλων τῶν ἀνθρώπων.

Καὶ τίποτε, μὰ τίποτε ἄλλο δὲν θὰ ξεδιψοῦσε αὐτή Του τὴ δίψα, ὅσο οἱ σταλαγματιὲς τῶν δακρύων τῆς εἰλικρινοῦς

μετανοίας μας.


Τὰ δάκρυά μας. Τὰ δάκρυα τῆς μετανοίας μας μποροῦν νὰ μετριάσουν τὴ φλόγωση τῶν χειλέων τοῦ Κυρίου μας.

Μόνο αὐτὰ μποροῦν νὰ ξεδιψάσουν τὴν ἀφόρητη δίψα τοῦ Σταυροῦ Του.

Ἂς εἶναι αὐτὰ ποὺ θὰ Τοῦ ἀφήσουμε στὰ πανάχραντα πόδια Του ἐπὶ τοῦ Σταυροῦ μαζὶ μὲ τὴν καρδιακή μας παράκληση:

«Δέξαι, Κύριε, τὰς πηγὰς τῶν δακρύων ἡμῶν καὶ σῶσον ἡμᾶς ὡς φιλάνθρωπος».



Ορθόδοξο Περιοδικό “Ο ΣΩΤΗΡ”


kataskinosi-agkyra
XAPA
 
Posts: 17919
Joined: Tue Nov 22, 2011 5:35 pm

Re: Σκεψεις...

Unread postby XAPA » Fri Apr 14, 2017 2:53 pm

Image



...την Μεγάλη Παρασκευή της ζωής μας



Πάντα τὴ Μεγάλη Παρασκευή, νὰ ‘σαι μόνος σὰν τὸ Χριστὸ προσμένοντας τὸ τελευταιο καρφί, τὸ ξύδι, τὴ λόγχη.

Τὶς ζαριὲς ν’ ἀκους ἀτάραχα στὸ μοίρασμα τῶν ὑπαρχόντων σου, τὶς βλαστήμιες, τὶς προκλήσεις, τὴν ἀδιαφορία.

Πρὶν τὴν Παρασκευὴ δὲν έρχεται ἡ Κυριακή, τότε λησμονάς τὰ μαρτύρια τῶν δρόμων της Μεγάλης Παρασκευής

της ζωής μας.

Μὴν ξαφνιαστείς, μὴ φοβηθείς στ’ ἀπρόσμενο σουρούπωμα. Οἱ μπόρες τοῦ οὐρανου δὲ στερεύουν.

Ἡ ξαστεριὰ θὰ ’ρθει τὸ Σαββατόβραδο.

Τότε λησμονάς τὰ μαρτύρια των δρόμων της μεγάλης Παρασκευής της ζωής μας...


π. Μωϋσής Αγιορείτης



3.bp.blogspot
XAPA
 
Posts: 17919
Joined: Tue Nov 22, 2011 5:35 pm

Re: Σκεψεις...

Unread postby XAPA » Fri Apr 14, 2017 2:58 pm

Image



Σιωπή βαθειά σήμερα στη γή, γιατί ο βασιλεύς κοιμάται...



Αγίου Επιφανίου Κύπρου




Τι είναι τούτο; Σιωπή βαθειά σήμερα στη γή.

Σιωπή βαθειά και ησυχία βαθειά.

Μεγάλη σιωπή, γιατί ο βασιλεύς κοιμάται.

Η γη φοβήθηκε και ησύχασε, γιατί ο Θεός με το σώμα κοιμήθηκε.

Ο Θεός με το σώμα πέθανε και ο Άδης ετρόμαξε.

Ο Θεός για λίγο κοιμήθηκε κι αυτούς που κοιμόνταν αιώνες, από τον Άδη ξύπνησε.

Σήμερα σώζονται και αυτοί που ζουν επάνω στη γη και αυτοί που αιώνες τώρα βρίσκονται κάτω από τη γη.

Σήμερα σώζεται όλος ο κόσμος, ορατός και αόρατος.

Σήμερα είναι διπλή η παρουσία του Δεσπότου Χριστού.

Διπλή ευσπλαχνία. Διπλή κατάβασις μαζί και συγκατάβασις.

Διπλή φιλανθρωπία. Διπλή επίσκεψις στους ανθρώπους.

Από τον ουρανό στη γη και από τη γη στα κατοχθόνια κατεβαίνει ο Χριστός.

Οι πύλες του Άδου ανοίγονται.

Χαρήτε όλοι εσείς που κοιμάσθε από τους πανάρχαιους αιώνες.

Χτες εζήσαμε στην υποταγή Του, σήμερα την κυριαρχία Του.

Χθες φανερώθηκαν τα σημάδια της ανθρώπινής Του φύσεώς και σήμερα της θεϊκής.

Χθες τον ερράπιζαν και σήμερα με την αστραπή της θεότητος σχίζει το σκοτεινό κατηκητήριο του Άδου.

Χθες τον έδεναν και σήμερα δένει Αυτός τον τύραννο διάβολο με άλυτα δεσμά.


(Αγίου Επιφανίου Κύπρου"Είς την θεόσωμον ταφήν του Κυρίου και Σωτήρος ημών Ιησού Χριστού" )




odevontas
XAPA
 
Posts: 17919
Joined: Tue Nov 22, 2011 5:35 pm

Re: Σκεψεις...

Unread postby Michalis » Thu Jun 29, 2017 1:00 am

Διδακτική ιστορία με τον γ. Χρυσόστομο τον θεοδίδακτο: Είναι σωστό να δέρνουμε όποιον βλασφημά;

Πηγή: http://synaxipalaiochoriou.blogspot.gr/
«Η χάρις του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού και η αγάπη του Θεού και Πατρός και η κοινωνία του Αγίου Πνεύματος είη μετά πάντων υμών».
User avatar
Michalis
 
Posts: 7124
Joined: Sat May 19, 2012 9:48 am

Re: Σκεψεις...

Unread postby Hope » Tue Jul 04, 2017 12:05 am

Καλησπέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω για κάτι τη γνώμη σας, καθότι εγώ είμαι πιο πίσω πνευματικά από την πλειοψηφία των μελών, πριν απευθυνθώ και στον πνευματικό μου. Όταν ένας Άγιος μας έχει βοηθήσει ήδη μία φορά σε κάποιο θέμα μας, είναι απληστία να του ζητήσουμε ξανά τη βοήθεια για το ίδιο θέμα; Θέλω να παρακαλέσω κάποια Αγία για κάτι που μου χάρισε ήδη μία φορά, να με ξαναβοηθήσει για να μου συμβεί και πάλι κάτι που επιθυμώ. Γνωρίζω πολύ καλά, μετά από σειρά γεγονότων, ότι η πρώτη φορά ήταν η βοήθειά της που μου έφερε το δώρο που επιθυμούσα. Θα ήμουν άπληστη αν την παρακαλούσα να με βοηθήσει και πάλι για το ίδιο θέμα;

Ευχαριστώ πολύ όποιον αφιερώσει λίγο χρόνο για να απαντήσει...
Καλό βράδυ σε όλους...
Hope
 
Posts: 817
Joined: Thu Jun 28, 2012 3:49 pm

Unread postby bersekero » Tue Jul 04, 2017 1:12 am

Γνωρίζω άτομο που όταν αισθάνεται κατάθλιψη ή έντονο άγχος προσεύχεται στον άγιο Πορφύριο. Όταν προσεύχεται με πίστη πάντοτε ο άγιος ακούει και το πρόβλημα φεύγει.
Εσύ λες για δεύτερη φορά να ζητήσεις για το ίδιο θέμα από την αγία σου. Εγώ σου λέω για συνεχώς.
User avatar
bersekero
Καθολικός Συντονιστής
 
Posts: 7545
Joined: Tue May 21, 2013 3:36 pm

Re: Σκεψεις...

Unread postby Matina » Tue Jul 04, 2017 11:59 am

Hope wrote:Καλησπέρα.

Θα ήθελα να ρωτήσω για κάτι τη γνώμη σας, καθότι εγώ είμαι πιο πίσω πνευματικά από την πλειοψηφία των μελών, πριν απευθυνθώ και στον πνευματικό μου. Όταν ένας Άγιος μας έχει βοηθήσει ήδη μία φορά σε κάποιο θέμα μας, είναι απληστία να του ζητήσουμε ξανά τη βοήθεια για το ίδιο θέμα; Θέλω να παρακαλέσω κάποια Αγία για κάτι που μου χάρισε ήδη μία φορά, να με ξαναβοηθήσει για να μου συμβεί και πάλι κάτι που επιθυμώ. Γνωρίζω πολύ καλά, μετά από σειρά γεγονότων, ότι η πρώτη φορά ήταν η βοήθειά της που μου έφερε το δώρο που επιθυμούσα. Θα ήμουν άπληστη αν την παρακαλούσα να με βοηθήσει και πάλι για το ίδιο θέμα;

Ευχαριστώ πολύ όποιον αφιερώσει λίγο χρόνο για να απαντήσει...
Καλό βράδυ σε όλους...

Όχι γλυκιά μου Hope ,σε καμμία περίπτωση να μην το ξαναπείς αυτό!!!Αυτό είναι εκ πονηρού.Βασιζόμαστε σε Αυτούς κι Αυτοί γίνανε Άγιοι από τον Κύριό μας μόνο και μόνο προς βοήθεια όλων μας.Εδώ άνθρωποι κοινοί αμαρτωλοί σπεύδουν να βοηθήσουν ,δε θα βοηθήσουν οι Άγιοι;;;Αυτοί όχι μόνο δε μας θεωρούν άπληστους,απεναντίας χαίρονται όταν ικετεύουμε για βοήθεια.Αυτή ,εξάλλου,είναι η εργασία τους,να παρέχουν την βοήθειά τους σε εμάς όταν τη ζητάμε. :)
O Κύριός μου κι ο Θεός μου!
User avatar
Matina
 
Posts: 2178
Joined: Tue Nov 15, 2011 10:36 am

Re: Σκεψεις...

Unread postby Hope » Tue Jul 04, 2017 4:42 pm

Καλή μου Ματίνα, αγαπητέ bersekero, σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση...
Να είσαστε καλά και οι δύο!
Hope
 
Posts: 817
Joined: Thu Jun 28, 2012 3:49 pm

Previous

Return to ΘΕΜΑΤΑ ΠΙΣΤΕΩΣ ΚΑΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗΣ ΖΩΗΣ

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron