Ωφέλιμες Διδαχές

Λόγοι, διδαχές και παραινέσεις των Αγίων της Ορθοδοξίας μας προς διόρθωση της πορείας του βίου μας.

Moderator: inanm7

Re: Ωφέλιμες Διδαχές

Unread postby XAPA » Mon Jul 15, 2024 6:42 pm

Image


Καλημέρα Παναγία μου!

π. Στέφανου Αναγνωστόπουλου



Κάποιος κύριος, πνευματικοπαίδι μου, μεγάλος κάπως στην ηλικία,

οδηγούσε ένα πρωινό το αυτοκίνητο του και σε κάποιο σημείο του δρόμου είδε ένα προσκυνητάρι.

Επειδή λόγω της ηλικίας του οδηγούσε σχετικά αργά, πρόλαβε να δει μέσα στο προσκυνητάρι την εικόνα της Παναγίας.

Τότε σκύβοντας ελαφρώς και απευθυνόμενος προς την εικόνα της Παναγίας είπε:

- Καλημέρα, Παναγία μου!

Και αμέσως ή Παναγία βρέθηκε μπροστά του, ολόσωμη, ολοζώντανη, ολόλαμπρη και του απάντησε με γλυκύτητα:

- Καλημέρα, παιδί μου!


Όταν συνήλθε, βρισκόταν έξω από το αυτοκίνητο του, στη μέση του δρόμου, γονατιστός και γεμάτος δάκρυα.

Από τότε κάθε φορά πού βλέπει εικόνα της Παναγίας κατανύσσεται και τα μάτια του γεμίζουν δάκρυα.




Πηγή: Από το βιβλίο «Γνώσις και βιώμα της Ορθοδόξου Πίστεως»

π. Στέφανου Αναγνωστόπουλου


xristianos.gr
XAPA
 
Posts: 18835
Joined: Tue Nov 22, 2011 5:35 pm

Re: Ωφέλιμες Διδαχές

Unread postby XAPA » Tue Jul 16, 2024 5:38 pm

Image


H Αγία απογοήτευση



Συγκινήθηκα πολύ, όταν χθές μιλώντας με μία νέα κοπέλα που είπε:

-Πάτερ , κάθε χρόνο που περνά ,μετράω και λιγότερους φίλους.

-Μπήκες στην στράτα του Θεού. Της απαντώ.

-Και ποια είναι αυτή;

Η Αγία απογοήτευση!


Σε εγκαταλείπουν τα πάντα, οι αγάπες, τα όνειρα, οι πατρίδες , οι φίλοι,

οι χαρές σου ,τα χρήματα ,η υγεία,οι ελπίδες ,όλες οι ανθρώπινες σιγουριές

και βεβαιότητες, η ίδια η ζωή, το παρελθόν και το μέλλον σου…

-Και μετά;

-Μετά σε περιμένει η αγκαλιά Του Χριστού, η γλυκιά Του Αγάπη .

Άμα δεν σε απογοητεύσουν οι άνθρωποι δεν γίνεται να σε γοητεύσει ο Χριστός.

Είσαι σε καλό δρόμο!




π. Διονύσιος Ταμπάκης- Ναύπλιον


diakonima.gr
XAPA
 
Posts: 18835
Joined: Tue Nov 22, 2011 5:35 pm

Re: Ωφέλιμες Διδαχές

Unread postby XAPA » Tue Jul 16, 2024 5:40 pm

᾿Image


Επὶ τῇ ἱερᾷ μνήμῃ τῆς ῾Αγίας Μεγαλομάρτυρος Μαρίνης (17η ᾿Ιουλίου)

Πῶς ἡ ῾Αγία Μαρῖνα ἔσωσε τὸν μικρὸ ᾿Ανδρέα Βασιλείου ἀπὸ τὴν Λεμεσὸ τῆς Κύπρου*


Γράφει ἡ Θεοπούλα Παναγιώτου


Η ΑΜΕΣΗ ἐπικοινωνία μεταξὺ στρατευομένης καὶ θριαμβεύουσας᾿Εκκλησίας ἀποτελεῖ σύνηθες καὶ φυσιολογικὸ
φαινόμενο γιὰ τὸν συνειδητοποιημένο πιστό, ὁ ὁποῖος εἴθισται νὰ ἐπικαλεῖται τοὺς ῾Αγίους ὡς πρεσβευτὲς
ἐπίλυσης τῶν προβλημάτων πρὸς τὸν Θεό.


***

ΑΥΤΟ λοιπὸν ἔπραξε μιὰ οἰκογένεια ἀπὸ τὴν Κύπρο, γνωστὴ ἀπὸ τὶς τηλεοπτικὲς ἐκκλήσεις ποὺ ἔκανε πρὶν ἀπὸ δύο χρόνια γιὰ
τὴν ἐξεύρεση δότη, προκειμένου νὰ βρεθεῖ μόσχευμα γιὰ ἐγχείρηση στὸ μικρὸ παιδί τους, τὸν ᾿Ανδρέα ποὺ ἔπασχε ἀπὸ λευχαιμία.
Μόσχευμα βρέθηκε καὶ οἱ γονεῖς ἑτοιμάσθηκαν γιὰ νὰ ταξιδεύσουν στὶς ΗΠΑ, ὅπου θὰ γινόταν ἡ λεπτὴ χειρουργικὴ ἐπέμβαση
μεταμόσχευσης μυελοῦ.

῞Ολοι θυμόμαστε τότε τὴν ἀγωνία τῆς οἰκογένειας τοῦ Βάσου Βασιλείου ἀπὸ τὴ Λεμεσὸ καὶ τὶς καθημερινὲς ἐκκλήσεις τους στὸν
Χριστό μας καὶ τοὺς ῾Αγίους Του γιὰ νὰ σώσει τὸ παιδί τους. Πρὶν λοιπὸν ξεκινήσουν γιὰ τὴν ἐγχείρηση, οἱ γονεῖς ἄκουσαν γιὰ
τὰ θαύματα τῆς ῾Αγίας Μαρίνας καὶ πῆραν τὴν πρωτοβουλία νὰ τηλεφωνήσουν στὸ ὁμώνυμο Μοναστήρι στὴν ῎Ανδρο καὶ νὰ ζητήσουν τὴν εὐλογία Της.

– 2 –

Στὸ τηλέφωνο, ὁ ῾Ηγούμενος τῆς Μονῆς ᾿Αρχιμανδρίτης Κυπριανὸς ὑποσχέθηκε στὴν μητέρα τοῦ ᾿Ανδρέα πὼς θὰ προσευχηθεῖ
στὴν ῾Αγία. «Αὔριο ἡ ῾Αγία Μαρίνα θὰ εἶναι στὸ χειρουργεῖο», εἶπε χαρακτηριστικά.
῞Οπως ὁμολογεῖ ὁ κ. Βάσος Βασιλείου σὲ συνομιλία ποὺ εἴχαμε μαζί του, ὁ ἴδιος θεώρησε τὰ λόγια τοῦ ῾Ηγουμένου ὡς παρηγοριὰ
καὶ δὲν ἔδωσε σημασία.

***

ΠΡΑΓΜΑΤΙ, μὲ τὴν εὐχὴ τοῦ ῾Ηγουμένου Κυπριανοῦ στὶς ἀποσκευές τους καὶ μὲ ἀκράδαντη τὴν πίστη γιὰ τὴν βοήθεια τῆς ῾Αγίας
Μαρίνας, οἱ δύο γονεῖς καὶ ὁ μικρὸς ᾿Ανδρέας μετέβησαν στὶς ΗΠΑ. Μετὰ τὶς καθιερωμένες προκαταρκτικὲς ἐξετάσεις προετοιμασίας ὁ
μικρὸς ᾿Ανδρέας εἰσῆλθε γιὰ τὴν πραγματικὰ πολὺ σοβαρὴ καὶ λεπτὴ ἐγχείρηση.

Λίγη ὥρα πρὶν τὸ χειρουργεῖο καὶ τὴν ἐγχείρηση μυελοῦ, παρουσιάστηκε στὸν ἰατρὸ ποὺ θὰ χειρουργοῦσε τὸν μικρὸ ᾿Ανδρέα
μία γυναίκα. Εἶπε πὼς εἶναι ῾Ελληνίδα προσωπικὴ γιατρὸς τοῦ μικροῦ᾿Ανδρέα καὶ παρακάλεσε νὰ παρακολουθήσει τὴν ἐγχείρηση.

῾Η συζήτηση τῆς γυναίκας μὲ τὸν χειροῦργο ἔδειχνε πὼς κατεῖχε τὴν ἰατρικὴ ἐπιστήμη καὶ δὲν ἄφηνε καμιὰ ἀμφιβολία στὸν χειροῦργο νὰ σκεφθεῖ πὼς δὲν εἶναι ἰατρός. ᾿Εκεῖνος πάντως τῆς εἶπε πὼς δὲν ἐπιτρέπεται νὰ βρίσκεται στὸ χειρουργεῖο ξένος ἰατρὸς
καὶ πὼς ἀποτελοῦσε πρακτικὴ τῆς ἰατρικῆς του ὁμάδας νὰ μὴν μετέχουν ἄλλοι στὶς λεπτὲς αὐτὲς ἐγχειρήσεις.
῾Η ἐπιμονὴ ὅμως τῆς γυναίκας ἔκαμψε τὴν ἀρχικὴ ἀδιαλλαξία τοῦ χειρούργου. ῎Ετσι κατάφερε νὰ εἰσέλθει στὴν συνέχεια στὸ χειρουργεῖο μαζί του. ῎Ετσι καὶ ἔγινε.

῾Η ἄγνωστη ἰατρὸς εἰσῆλθε στὸ χειρουργεῖο καὶ ὄχι ἁπλῶς παρακολουθοῦσε, ἀλλὰ συμμετεῖχε ἐνεργὰ στὴν ἐγχείρηση τοῦ μικροῦ
᾿Ανδρέα. ᾿Αρκετὲς φορὲς μάλιστα ἔδωσε τὶς κατευθύνσεις γιὰ τὸ πῶς ἔπρεπε νὰ προχωρήσει ἡ ἐπέμβαση. ῞Ολα πῆγαν καλὰ καὶ ὁ
γιατρὸς περιχαρής, ἀφοῦ τὴν εὐχαρίστησε, ἐξῆλθε τοῦ χειρουργείου. Τὸ ζεῦγος Βασιλείου ἔτρεξε νὰ πληροφορηθεῖ γιὰ τὸ πῶς πῆγε
ἡ ἐγχείρηση. «῞Ολα πῆγαν πολὺ καλά», τοὺς εἶπε.

Καὶ πρόσθεσε:«Ποῦ εἶναι ἡ ῾Ελληνίδα γιατρὸς ποὺ στείλατε;»
Οἱ γονεῖς ἔκπληκτοι τοῦ ἀπάντησαν ὅτι δὲν εἶχαν φέρει κάποια γιατρὸ καὶ δὲν γνωρίζουν κάτι σχετικό. ῾Ο χειροῦργος ὅμως ἐπέμε-
νε καὶ τοὺς εἶπε, πὼς ὅταν ἐξῆλθε ἀπὸ τὸ χειρουργεῖο, ἡ γιατρὸς τοῦ μικροῦ ᾿Ανδρέα, παρέμεινε γιὰ λίγο
μέσα μὲ τὴν ὑπόλοιπη ἰατρικὴ ὁμάδα. ῾Ως ἐκ τούτου, κάπου ἐκεῖ γύρω ἔπρεπε νὰ εἶναι καὶ τοὺς προέτρεψε νὰ τὴν συναντήσουν καὶ νὰ τὴν στείλουν στὸ γραφεῖο του.

Μάταια ὅμως ἔψαχναν νὰ τὴν βροῦν. ῾Η γιατρὸς εἶχε ἐξαφανισθεῖ.῾Η μητέρα τοῦ ᾿Ανδρέα, ἀγκαλιάζοντας τὸν σύζυγό της, τοῦ εἶπε πὼς ἡ γιατρὸς ἦταν ἡ ῾Αγία Μαρίνα καὶ πῶς τὰ λεγόμενα τοῦ Γέροντα Κυπριανοῦ ἐπιβεβαιώθηκαν. Τὰ δάκρυα εὐγνωμοσύνης καὶ χαρᾶς πλημμύρισαν τὰ μάτια τους. Θυμήθηκαν αὐτὸ ποὺ τοὺς εἶχε πεῖ ὁ σεβαστὸς Γέροντας καὶ ῾Ηγούμενος τῆς ὁμώνυμης ἱερᾶς Μονῆς. «Πηγαίνετε στὴν ᾿Αμερικὴ καὶ ἡ ῾Αγία Μαρῖνα θὰ εἶναι μέσα στὸ χειρουργεῖο».

***

ΤΗΝ ΑΠΕΡΙΓΡΑΠΤΗ χαρά τους γιὰ τὴν ἐπιτυχὴ ἔκβαση τῆς ἐγχείρησης καὶ τὴν ἐπαναφορὰ τῆς ὑγείας τοῦ μικροῦ ᾿Ανδρέα τὴν μετέφεραν στὰ ΜΜΕ, μιλώντας γιὰ τὸ ἀληθινὸ θαῦμα.῾Ο πατέρας τοῦ δωδεκάχρονου σήμερα ᾿Ανδρέα, σὲ τηλεφωνικὴ
ἐπικοινωνία μας, ἀνέφερε γεγονότα θαυματουργὰ ποὺ συνδέθηκαν μὲ τὴν ἴαση τοῦ παιδιοῦ τους.

Μάλιστα, πολλὲς φορές, ἀρκετὰ συγκινημένος, μίλησε γιὰ τὴν δύναμη τῆς προσευχῆς. «῞Ολο τὸ ῞Αγιον ῎Ορος προσευχόταν γιὰ
τὸν ᾿Ανδρέα. ῎Αγνωστος κόσμος προσευχήθηκε καὶ τὸ θαῦμα δὲν ἄργησε», ἔλεγε καὶ ξανάλεγε ὁ κ. Βάσος Βασιλείου.
Μάλιστα, σκέφτεται νὰ ἐκδώσει βιβλίο καὶ τὰ ἔσοδα ποὺ θὰ συγκεντρωθοῦν ἀπὸ τὴν διάθεσή του νὰ δοθοῦν ἐξ ὁλοκλήρου ὡς
βοηθήματα στὶς οἰκογένειες ποὺ ἔχουν παιδιὰ μὲ λευχαιμία.᾿Απὸ τότε, ἔβαλαν ὡς τάμα νὰ βρίσκονται πάντοτε οἰκογενειακῶς στὴν ῎Ανδρο τὴν ἡμέρα τῆς μνήμης τῆς ῾Αγίας Μαρίνας.

῎Ετσι καὶ πράττουν, ἐνῶ ὅπως ἀνέφερε Μοναχὸς τῆς Μονῆς, μὲ τὸν ὁποῖο συνομιλήσαμε δύο φορὲς ἴσως καὶ παραπάνω,
τὰ δύο χρόνια ποὺ μεσολάβησαν ἀπὸ τότε ἡ οἰκογένεια Βασιλείου μεταβαίνει ἀπὸ τὴν Λεμεσὸ κάθε καλοκαίρι
στὴν ῎Ανδρο γιὰ νὰ εὐχαριστήσει τὴν῾Αγία Μαρῖνα, ποὺ ἔσωσε τὸν μικρὸ ᾿Ανδρέα.

***

ΕΙΝΑΙ ἀλήθεια, ὅτι οὐδέποτε ἀπουσίασαν τὰ θαύματα τῶν ῾Αγίων ἀπὸ τὴν ζωὴ τῆς ᾿Ορθοδόξου ᾿Εκκλησίας καὶ εἴθε ὁ Πανάγαθος
Κύριος ἡμῶν ᾿Ιησοῦς Χριστὸς νὰ μᾶς ἐνισχύει τὴν πίστη μας μὲ τὰ θαύματα τῶν ῾Αγίων μας.

• Εὐχαριστοῦμε θερμῶς τὴν κ. Σπυριδούλα Κυριακοπούλου, συνταξιοῦχο ἰατρό, ποὺ εἶχε τὴν εὐγενὴ καλοσύνη νὰ μᾶς ἐνημερώσει γιὰ τὸ ἀνωτέρω θαῦμα. Θερμὲς εὐχαριστίες στὸν ῾Ηγούμενο τῆς ῾Ιερᾶς Μονῆς καὶ στὴν ᾿Αδελφότητα γιὰ τὶς διευκρινίσεις καὶ τὶς ἀπαντήσεις στὰ ἐρωτήματα ποὺ τοὺς θέσαμε. Τὸ τηλέφωνο τῆς Μονῆς ῾Αγίας Μαρίνας ῎Ανδρου εἶναι: 2282024074 .

Εὐχαριστοῦμε, τέλος, καὶ τὸν κ. Βάσο Βασιλείου γιὰ τὴν εὐγενῆ καλοσύνη του καὶ τὶς διευκρινίσεις ποὺ παρεῖχε γιὰ τὴν καταγραφὴ τοῦ θαύματος.


(*) ᾿Εφημερ. «Στῦλος ᾿Ορθοδοξίας», ἀριθ. 64/᾿Ιανουάριος 2006, σελ. 15

imoph.org
XAPA
 
Posts: 18835
Joined: Tue Nov 22, 2011 5:35 pm

Re: Ωφέλιμες Διδαχές

Unread postby XAPA » Wed Jul 17, 2024 4:56 pm

Image



Πίστη , Ελπίδα , Υπομονή ! !!!


" Ὅσο ἡ ψυχή ἀγωνίζεται, καταφεύγοντας στόν Θεό

μέ πίστη ,ἐλπίδα και υπομονή ,

καί περιμένοντας χωρίς ἀμφιβολίες, τή βοήθεια

καί τή λύτρωση πού Ἐκεῖνος χαρίζει,

τόσο καί πιό γρήγορα τή λυτρώνει ὁ Κύριος

ἀπό κάθε θλίψη πού τήν ταλαιπωρεῖ.

Γιατί γνωρίζει Ἐκεῖνος ,

πόσο πρέπει νά μπεῖ ἡ ψυχή σέ δοκιμασία καί πειρασμό ,

καί ἀνάλογα μέ τήν ἀντοχή της,

ἐπιτρέπει καί τόν πειρασμό.

Ἀρκεῖ μόνο νά κρατηθεῖ ἡ ψυχή μέχρι τό τέλος

συντροφιά με αυτές τις αρετές !

Πίστη , Ελπίδα , Υπομονή ! "


Η ΥΠΟΜΟΝΗ θα μας κρατήσει όρθιους ...

Η ΕΛΠΙΔΑ θα κρατήσει αναμμένο το λυχνάρι της ψυχής μας ...

Και η ΠΙΣΤΗ θα μας δίνει δύναμη να αγωνιζόμαστε ...




Odevontas
XAPA
 
Posts: 18835
Joined: Tue Nov 22, 2011 5:35 pm

Re: Ωφέλιμες Διδαχές

Unread postby XAPA » Wed Jul 17, 2024 4:58 pm

Image



Ἔξω ἀπό τή Χάρι τοῦ Θεοῦ ὁ ἄνθρωπος εἶναι “νεκρός



«Κορόιδευε ένας άθεος έναν ἱεροκήρυκα μιά μέρα, λέγοντάς του:

—Μας μιλᾶτε κάθε τόσο γιά φορτίο ἁμαρτιῶν καί τά παρόμοια.

Πιστέψτε με, ὅμως, ὅτι προσωπικά δέν νοιώθω κανένα τέτοιο βάρος.

Ἀλήθεια, πόσο ζυγίζει ἡ ἁμαρτία;

Ὁ ἄνθρωπος τοῦ Θεοῦ πολύ ψύχραιμα, ἀπάντησε τότε:

—Δέν μου λέτε, ἄν βάλετε πάνω σ’ ἕνα νεκρό μιά πέτρα ἑκατό κιλῶν, θά τή νοιώση;

—Ὄχι, ἀπάντησε ἀπορημένος ὁ ἄθεος, γιατί εἶναι νεκρός.

—Τό ἴδιο συμβαίνει καί μέ σᾶς, κατέληξε ὁ ἱεροκήρυκας.

Ἔξω ἀπό τή Χάρι τοῦ Θεοῦ ὁ ἄνθρωπος εἶναι “νεκρός στίς παραβάσεις καί τά παραπτώματα”(Ἐφ 2, 1).

Γι’ αὐτό δέν νοιώθετε τό βάρος τῆς ἁμαρτίας».

Κύριε Ιησού Χριστέ ελέησόν με !




apantaortodoxias
XAPA
 
Posts: 18835
Joined: Tue Nov 22, 2011 5:35 pm

Re: Ωφέλιμες Διδαχές

Unread postby XAPA » Wed Jul 17, 2024 5:00 pm

Image




Εσύ κάμε αυτό που μπορείς, κάμε ότι μπορείς, χωρίς ν” αγχώνεσαι, χωρίς ν” αγωνιάς, χωρίς να ταλαιπωρείσαι


Του Μητροπολίτη Λεμεσού Γέροντα Αθανασίου


… Να σας πω ένα-δυο περιστατικά για να μη σας πολυκουράζω κιόλας με θεωρίες• για να δείτε

πώς οι απλοί άνθρωποι βιώνουν στην καθημερινότητά τους αυτή την εμπιστοσύνη στα χέρια του Θεού.

Όταν ήμουν στο Άγιον Όρος κάναμε ένα διάστημα στην Καψάλα, στην έρημο της Καψάλας

-είναι περιοχή μεταξύ Καρυών Παντοκράτορος και Σταυρονικήτα•

μια αγιασμένη περιοχή, έρημος, πανέμορφη, τότε στην εποχή μου ακόμα πιο γραφική,

χωρίς δρόμους, χωρίς τίποτα. Γεμάτη γεροντάκια, ερημίτες.

Ήμασταν εκεί πάμφτωχοι, δεν μας ήξερε κανένας, ούτε κι εμείς ξέραμε κανένα.


Αφού να σκεφτείτε μια φορά πήγα στη Δάφνη να πάρω κάποια γράμματα κι ήρθε ο πρόεδρος της Δημοκρατίας

της Ελλάδος, κι είδαμε αστυνομίες, στρατό και μου λέει ένα γεροντάκι «πήγαινε, διάκο, ρώτα γιατί είναι αυτή

όλη η αστυνομία εδώ».

Λέω, «να πάω». Πάω και λέω «γιατί είναι η αστυνομία εδώ;»

Λέει «θα ‘ρθει ο Σαρτζετάκης». Λέω, «ποιος είν’ αυτός;»!

Λέω, «παππού, παππούλη, θα ‘ρθει ο Σαρτζετάκης!». «Ποιος είν’αυτός;» μου λέει.

Λέω, «πού ξέρω κι εγώ;». Μου λέει, «πήγαινε ξαναρώτα».

Πάω να ξαναρωτήσω τον αστυνομικό, μόνο που δεν με συνέλαβε!

Λέω, «συγγνώμη, ποιος είναι ο Σαρτζετάκης;». Μου λέει, «τρελός είσαι;». Τίποτα, ιδέα δεν είχαμε!


Τέλος πάντων, κατά διαστήματα, όταν είχαμε κάποια πράγματα στον κήπο μας, λαχανικά ή κάποια άλλα

τρόφιμα, ο γέροντας ετοίμαζε κάποιες σακουλίτσες με διάφορα πράγματα και τα παίρναμε στα γεροντάκια.

Ένα γεροντάκι απέναντί μου, μέσα σε μια χαράδρα, μέσα σε μια καλύβα, μόνος του, ο Σέργιος, τον έβλεπα κάθε

βράδυ από το κελί μου που άναβε το καντηλάκι του με το καντηλοκέρι τη νύχτα, θεοσκότεινα, αλλά φαινόταν

το κερί του, πήγα να του πάρω τρόφιμα. Μόνος του, γεροντάκι, πανέρημος ο τόπος, το καλύβι του

μισογκρεμισμένο, πήγα να του πάρω τρόφιμα. Του λέω, «γέροντα, μ’ έστειλε ο γέροντας ο δικός μου να σου

φέρω αυτά τα πράγματα». Ήταν μια σακούλα με πολλά πράγματα.


«Αχ, ευχαριστώ πάρα πολύ»! Λέει, «να πάρω ό,τι μου χρειάζεται…».

Επήρε λίγο ψωμί, ένα μαρούλι, δυο-τρία πράματα, μου λέει, «φτάνουν αυτά για σήμερα»!

Του λέω, «πάρε και τα υπόλοιπα. Για σένα τα’ φερα!».

«Όχι, δεν τα θέλω, δεν μου χρειάζονται! Φτάνουν αυτά για σήμερα!»

Του λέω, «πάρε να’ χεις και για αύριο»!

Μου λέει, «αύριο έχει ο Θεός!»

Λέω, «πάρε γέροντα, έχει ο Θεός, αλλά αφού ο Θεός σού τα’ στειλε!»

«Ναι», λέει, «αλλά ο Θεός είπε τον άρτον ημών τον επιούσιον• δεν είπε και τον αυριανόν!

Μου φτάνει ο σημερινός άρτος. Αύριο έχει ο Θεός».



Του λέω, «πόσα χρόνια έχεις εδώ;» Μου λέει, «πενήντα έξι».

Πενήντα έξι (56) χρόνια ζούσε σ’ αυτό το καλυβάκι, έχοντας μόνο τον άρτον τον επιούσιον.

Κι ο Θεός είχε γι’ αυτόν πάντοτε τον αυριανόν άρτον! Ουδέποτε αισθάνθηκε ο άνθρωπος αυτός αυτή

την αγωνία.

Μα τι μου λες τώρα, μέσα σ’ αυτή την έρημο, πώς θα βρεθεί ο αυριανός άρτος; Καμιά μέριμνα περί τούτου!


Μια άλλη φορά στα Καρούλια, πήγα να επισκεφθώ εκεί τους πατέρες, όταν ήμασταν στη Νέα Σκήτη, είχε ένα

Σέρβο, παπα-Στέφανο, ο οποίος έμενε στα Καρούλια. Του λέω, «γέροντα, δεν φοβήθηκες να’ ρθεις εδώ,

μέσα σ’ αυτά τα σπήλαια που κατεβαίνεις με αλυσίδες»; Μου λέει, «φοβήθηκα πάρα πολύ! Και την πρώτη μέρα

που ήρθα είπα «τι έκανα κι ήρθα εδώ»! Όταν κατέβηκα εκείνο τον κατήφορο όλο κι εκείνους τους γκρεμούς

όλους κι είχα μαζί μου ένα ψωμί και μια σακουλίτσα με ελιές, είπα «εντάξει, θα φάω το ψωμί σήμερα κι αύριο

και μεθαύριο. Μετά;». Και μ’ έπιασε μεγάλη δειλία όταν είδα ότι δεν είχα τίποτε γύρω μου! Κατακόρυφα κάτω

η θάλασσα κι εγώ μόνος μου εδώ!» «Κι έχω, μου λέει, εικοσιπέντε χρόνια που με δώ στην έρημο κι ο Θεός

δεν με άφησε ποτέ! Και έχω ακόμα από το ψωμί εκείνο! Το φυλάω! Όχι μόνο δεν πρόλαβα να το φάω,

έμεινε εκεί και δεν χάλασε κιόλας».


Βλέπει κανείς πώς ο Θεός προνοεί τον ταπεινό άνθρωπο, ο οποίος έμαθε αυτό το μεγάλο πράγμα,

να τ’ αφήνει στα χέρια του Θεού• όλα! Αλλά έμαθε ότι όποιος τ’ αφήνει στα χέρια του Θεού, ο Θεός δεν

μένει αδρανής, ο Θεός αναλαμβάνει την ευθύνη πλέον. Και τα έργα του Θεού είναι πολύ σημαντικότερα

και πολύ σπουδαιότερα από τα δικά μας έργα.



Εσύ κάμε αυτό που μπορείς• κάμε ό,τι μπορείς, χωρίς ν’ αγχώνεσαι, χωρίς ν’ αγωνιάς, χωρίς να

ταλαιπωρείσαι.

Αφού κάνεις αυτό που μπορείς και η συνείδησή σου σού καταμαρτυρεί ότι «έκανα ότι μπορούσα, μέχρις εδώ!

Από ‘δώ και κάτω δεν μπορώ να κάνω τίποτα!» Τότε παραδίδεις το θέμα, το πρόβλημα, το παιδί σου, την

υγεία σου, τα οικονομικά σου, ό,τι έχεις που σε βαραίνει το παραδίδεις στα χέρια του Θεού. Και τότε πράγματι,

εκεί ο Θεός εμφανίζεται!


Κι αν ακόμα αργήσουν να γίνουν τα πράγματα, όπως πιθανόν πρέπει να γίνουν, κι αν ακόμα φανεί ότι ο Θεός

σιωπά και δεν ενεργεί και παραμείνει ο άνθρωπος μέσα στην εμπιστοσύνη του Θεού, τότε ο Θεός αποκαλύπτει

πράγματι με θαυμαστό τρόπο τον εαυτό Του.


Κανένας, λέγει η Γραφή, κανένας δεν ήλπισε επί Κύριον και καταισχύνθηκε. Λέει ο Δαβίδ ένα ωραίο λόγο:

«Εμβλέψετε, κοιτάξετε στις αρχαίες γενεές, βρέστε μου ένα άνθρωπο ο οποίος ήλπισε επί Κύριον και

εντράπηκε. Ένας άνθρωπος να βρεθεί που να πει ότι εγώ, είχα την ελπίδα μου στον Χριστό κι ο Χριστός

δεν ανταποκρίθηκε. Δεν με βοήθησε. Μ’ εγκατέλειψε!» Κανένας!


Βέβαια θα μου πεις ότι μπορεί να μην έγινε αυτό που ήθελα, μπορεί να μην έγινε αυτό που εγώ ζητούσα…

Εάν όμως έχεις εμπιστοσύνη στον Θεό, θα δεις πως τελικά αυτό που έγινε, αυτό ήταν το καλύτερο.




pentapostagma
XAPA
 
Posts: 18835
Joined: Tue Nov 22, 2011 5:35 pm

Re: Ωφέλιμες Διδαχές

Unread postby XAPA » Thu Jul 18, 2024 3:37 pm

Image


Αν μια προσπάθεια, που γίνεται δεν έχει πόλεμο από τον πειρασμό, τότε βάλετε και ένα ερωτηματικό για το αν τη θέλει ο Θεός


-Έλεγε ένας μοναχός. Αν μια προσπάθεια, που γίνεται δεν έχει πόλεμο από τον πειρασμό,

τότε βάλετε και ένα ερωτηματικό για το αν τη θέλει ο Θεός.

-Κάποτε ένας ασκητής στο Αγιον ορος δείχνοντας μου το κοιμητήριο της μονής μου έλεγε, γεμάτος χαρά ...

"εκεί είναι τα μόνιμα κι εδώ οι κατασκηνώσεις"

-Να ο δρόμος!

Γι’ αυτό όταν μας κατηγορούν, όταν μας συκοφαντούν, όταν μας πειράζουν,

όταν μας ταπεινώνουν, όταν μας αδικούν, πρέπει κι εμείς να συγχωρούμε.

Με οποία καρδιά, με οποία δύναμη, με οποία διάθεση προσφέρουμε τη συγχωρητικότητά μας,

όχι εκατονταπλάσια, άλλα μυριοπλάσια θα είναι τα αντίστοιχα αγαθά, που θα λάβουμε από τον Θεό.

Να ο δρόμος! Να, πως ακριβώς μπορούμε να σωθούμε!

Να, η πύλη από την οποία θα εισέλθουμε στη Βασιλεία των ουρανών!



Γέροντας Εφραίμ Φιλοθεΐτης



-"Μελετώντας κανείς τα λόγια του Θεού, θεραπεύεται χωρίς να το καταλάβει"

Αγ. Πορφύριος


-"Κατάκρινε πάντοτε τον εαυτόν σου και θα παύσεις να κατακρίνεις τους άλλους"

Αγ. Σεραφείμ του Σάρωφ


-"Αν ο πόνος οι θλίψεις και οι δοκιμασίες αφαιρεθούν από την ζωή των ανθρώπων, η αγιότητα θα ήταν μόνο των αγγέλων κτήμα"

Γ. Ευμένιος Σαριδάκης



yiorgosthalassis
XAPA
 
Posts: 18835
Joined: Tue Nov 22, 2011 5:35 pm

Re: Ωφέλιμες Διδαχές

Unread postby XAPA » Thu Jul 18, 2024 3:38 pm

Image



Γίνε κι εσύ παιδί… και κέρδισε!



Ένα παιδί ποτέ του δεν μισεί, μονάχα ψευτοθυμώνει

κι όταν πραγματικά πεισμώνει, πάλι γρήγορα το ξεχνά. Γιατί ένα παιδί ξέρει...




pentapostagma
XAPA
 
Posts: 18835
Joined: Tue Nov 22, 2011 5:35 pm

Re: Ωφέλιμες Διδαχές

Unread postby XAPA » Thu Jul 18, 2024 3:40 pm

Image


Είναι ευλογία να ξέρεις να εκτιμάς αυτά που έχεις


*Γι’ αυτό θα πρέπει να εκτιμούμε αυτά που έχουμε και μας δίνει ο Θεός, γιατί κανείς και τίποτα δεν είναι δεδομένο για πάντα..


Τους ανθρώπους που σε περιβάλλουν, την υγεία, το σπίτι σου, όλα αυτά που αγαπάς,

όλα όσα σε πεισμώνουν κι όλα αυτά που συμβάλλουν για να γίνεσαι καλύτερος άνθρωπος.


Είναι ευλογία να μπορείς να εκτιμάς τους ανθρώπους της ζωής σου. Αυτούς που σε νοιάζονται πραγματικά.

Που στέκονται δίπλα σου στα δύσκολα όταν ο κόσμος σου δείχνει να καταρρέει.

Που μιλούν όταν δεν βρίσκεσαι παρών με τα καλύτερα για σένα.

Που σε γνωρίζουν αλλά δεν το βάζουν στα πόδια.

Σε γουστάρουν έτσι όπως είσαι και χαίρονται το ίδιο που κι εσύ, υπάρχεις στη δική τους ζωή.


Είναι ευλογία να μπορείς να ξεχωρίζεις τους αληθινούς φίλους, αυτούς που μπορεί να μην είναι αίμα σου

αλλά στέκονται κοντά σου σαν οικογένεια. Είναι μεγάλη τύχη να έχεις τη δύναμη να βγάζεις από τη ζωή σου

αυτούς που σε επηρεάζουν αρνητικά, που ζηλεύουν, που δεν έχουν όμορφο χαρακτήρα.


Είναι ευλογία να μπορείς να ασχολείσαι με τη δουλειά που αγαπάς. Να είναι το πάθος σου.


Είναι ευλογία να έχεις καινούριους λόγους να ξυπνάς κάθε μέρα.

Και να μπορείς να εκτιμάς τα απλά, καθημερινά. Αυτά που κάνουν τη ζωή μας πιο εύκολη, πιο όμορφη.


Είναι ευλογία να μπορείς να δίνεις. Για αυτό μην τσιγκουνεύεσαι ούτε τις καλημέρες.

Μπορεί χωρίς να το αντιληφθείς, να φτιάξεις τη μέρα κάποιου ανθρώπου.

Κι αν όλα αυτά σου ακούγονται κάπως ρομαντικά, αυτό χρειαζόμαστε.

Το ρομαντισμό για να γίνεται η κάθε μέρα μας καλύτερη.


Είναι ευλογία να βρίσκεσαι σε ένα μέρος και να μην ταξιδεύει το μυαλό σου κάπου αλλού.

Μεγάλη ηρεμία να μπορείς να τιθασεύσεις τα θέλω σου και να τα φέρνεις στα δικά σου μέτρα.


Είναι ευλογία να φτιάχνεις τη ζωή με τους δικούς σου κανόνες. Και όλοι οι δικοί σου άνθρωποι να χωράνε εκεί.


Είναι ευλογία να έχεις αληθινούς φίλους, να ζεις αληθινές στιγμές.


Μην ξεχνάς ποτέ ποιος είσαι, τι θέλεις. Μην ξεχνάς ποτέ πόσο όμορφη είναι η απλότητα των πραγμάτων.


Μάθε να βλέπεις το τώρα, μάθε να συγχωρείς τους ανθρώπους που σε πλήγωσαν.

Μάθε να ημερεύεις το μέσα σου και να γεμίζεις τη ζωή σου με αυτά που αγαπάς και σε κάνουν καλύτερο.




simeiakairwn
XAPA
 
Posts: 18835
Joined: Tue Nov 22, 2011 5:35 pm

Re: Ωφέλιμες Διδαχές

Unread postby XAPA » Fri Jul 19, 2024 6:25 pm

Image


Σαν πνοή αύρας λεπτής


Όταν βασίλευαν ο Αχάβ και η Ιεζάβελ, πολλοί Ισραηλίτες είχαν ξεχάσει τον αληθινό Θεό και λάτρευαν τα είδωλα,

τον ψεύτικο θεό, τον Βάαλ.

Ο προφήτης Ηλίας, πικραμένος απ΄ τη ασέβεια και των βασιλέων και του λαού,

έφυγε στην έρημο κοντά στον χείμαρρο Χοράθ κι εκεί έζησε μόνος σ΄ ένα σπήλαιο.

Ένας κόρακας του έφερνε ψωμί το πρωί και κρέας το βράδυ.

Κατά την εντολή του Θεού ο μεγάλος προφήτης συγκρούσθηκε στο όρος Καρμήλιο με τους ιερείς του Βάαλ,

που τους προστάτευε η Ιεζάβελ, τους νίκησε και θανατώθηκαν όλοι.


Οργισμένη η βασίλισσα Ιεζάβελ έβαλε σκοπό να θανατώσει τον Προφήτη. Του έστειλε μήνυμα:

Κι αν ακόμη κινδυνεύω να με τιμωρήσει ο Θεός, εγώ, η βασίλισσα Ιεζάβελ, ως αύριο θα σ΄ έχω θανατώσει,

όσο κι όπου κι αν κρυφτείς».

Ο ατρόμητος Προφήτης, που δεν είχε φοβηθεί τις χιλιάδες των ειδωλολατρών, τώρα φοβήθηκε στ΄ αλήθεια.


Έτρεμε μπροστά στην απειλή της τρομερής βασίλισσας. Έφυγε και πήγαινε όπου τον οδηγούσε η φοβισμένη καρδιά του.

Βγήκε απ΄ την πόλη. Περπάτησε στις ερημιές μια ολόκληρη μέρα. Κάπου, σ΄ ένα ύψωμα ήτανε ένα δέντρο, μια χαρουπιά.

Ήρθε και κάθισε κάτω από το δέντρο. «Κύριε, είπε, πάρε με πια απ΄ αυτή τη ζωή.

Σάμπως εγώ είμαι καλύτερος από τους άλλους; Πάρε την ψυχή μου!».


Έτσι όπως ήταν κουρασμένος, βαρύθυμος, αποκαρδιωμένος και φοβισμένος μαζί, κοιμήθηκε κάτω από τη χαρουπιά.

Ξάφνου, άγγελος Κυρίου βρέθηκε στο πλευρό του και τον έσπρωξε απαλά. «Σήκω, φάε και πιες», του είπε.

Ξύπνησε ο Ηλίας, άνοιξε τα μάτια του κι εκεί κοντά, στην πέτρα που ακουμπούσε το κεφάλι, είδε φρεσκοψημένη

μια λαγάνα κι ένα ξύλινο δοχείο με δροσερό νερό. Σηκώθηκε, έφαγε κι ήπιε και πάλι έγειρε στο πλάι να κοιμηθεί.


Για δεύτερη φορά ο άγγελος τον ξύπνησε: «Σήκω! Φάε και πιες, γιατί είναι πολύς ακόμη ο δρόμος που έχεις να κάνεις».

Σηκώθηκε και πάλι ο Προφήτης.

Έφαγε, ήπιε και με τη δύναμη εκείνης της τροφής βάδισε σαράντα μερόνυχτα, ώσπου έφτασε στο όρος Χωρήβ της Αραβίας.


Εκεί έμεινε σ΄ ένα σπήλαιο στα πόδια του βουνού. Σ΄ αυτόν τον τόπο συνομίλησε με τον Θεό.

– Γιατί είσαι εδώ, Ηλία;

– Κύριε, η καρδιά μου είναι γεμάτη λαχτάρα για Σένα. Όπως βλέπεις, μόνος πια έχω απομείνει.


– Αύριο, Ηλία, να βγεις έξω απ΄ το σπήλαιο και να περιμένεις εκεί, απέναντι απ΄ το Χωρήβ,

να δεις που θα περάσει ο Κύριός Σου.

Πρωί πρωί βγήκε ο Προφήτης του Θεού.

Ένας άνεμος φοβερός φύσηξε τόσο δυνατός, που ξερίζωνε βράχους κι έσπαζε πέτρες. Δεν ήταν μέσα στον άνεμο ο Θεός!

Ύστερα σεισμός τρομερός τράνταξε τη γη. Ούτε εκεί ήταν ο Θεός.

Κι αμέσως αστραπές, φλόγες φωτιάς, όμως κι εκεί δεν ήταν ο Θεός.



Ελαφριά, σιγανή, λεπτή και δροσερή αύρα φύσηξε. Εκεί ήτανε ο Θεός.

Τον ένιωσε ο Προφήτης απ΄ τη γλυκιά γαλήνη, την ουράνια χαρά, την ανείπωτη ειρήνη της καρδιάς του.

Έτσι είναι. Τον Θεό ούτε στον θόρυβο ούτε στην ταραχή Τον βρίσκεις.

Τον βρίσκεις μόνο μέσα στης καρδιάς σου την ειρήνη.




Σ.Γ.Α.


yiorgosthalassis.
XAPA
 
Posts: 18835
Joined: Tue Nov 22, 2011 5:35 pm

PreviousNext

Return to ΔΙΔΑΧΕΣ ΑΓΙΩΝ ΚΑΙ ΠΑΤΕΡΩΝ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΜΑΣ

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests