Ωφέλιμες Διδαχές

Λόγοι, διδαχές και παραινέσεις των Αγίων της Ορθοδοξίας μας προς διόρθωση της πορείας του βίου μας.

Moderator: inanm7

Re: Ωφέλιμες Διδαχές

Unread postby XAPA » Sat Aug 03, 2024 5:03 pm

Image


Yπάρχει τρόπος, για να «φτιάξουμε» τη διάθεσή μας

Ακολουθείστε αυτούς τους 10 τρόπους και θα αλλάξει η ψυχολογία σας!



Υπάρχουν στιγμές στη ζωή μας που αισθανόμαστε ανήμποροι, ακόμη και απελπισμένοι.

Κάθε ημέρα, όμως, είναι ευλογημένη από τον Θεό και καλούμαστε να της δώσουμε την αξία που της πρέπει.

Όσο καταβεβλημένοι και αν νιώθουμε υπάρχει τρόπος, για να «φτιάξουμε« τη διάθεσή μας.

Ακολουθείστε τους 10 τρόπους και θα αλλάξει η ψυχολογία σας!


Αυτή η μέρα είναι ευλογημένη από το Θεό, ανήκει στο Θεό, ας ξεκινήσουμε, λοιπόν, να μπούμε μέσα σ΄αυτή.

Προχωρείς αυτή τη μέρα σαν αγγελιοφόρος του Θεού.

Όποιον συναντάς, τον συναντάς με τον τρόπο του Θεού.

Βρίσκεσαι εκεί για να είσαι η παρουσία του Κυρίου και Θεού,

η παρουσία του Χριστού,

η παρουσία του Αγίου Πνεύματος,

η παρουσία του Ευαγγελίου.

Αυτό είναι το καθήκον σου αυτή τη συγκεκριμένη μέρα.”


1. Τό πρῶτο πού θά σκεφθεῖς, ὅταν ξυπνᾶς εἶναι ἡ σκέψη τοῦ Χριστοῦ. Νά στρέψουμε τόν νοῦ μας στόν Χριστό. Ὁ Γέρων Πορφύριος ἔλεγε: “Μήν ἀσχολεῖσαι μέ τό σκοτάδι, ἄνοιξε τό παράθυρο στό φῶς”.


2. Προσευχή. Μπορεῖς νά προσεύχεσαι ἀκόμη κι ὅταν κάνεις ἁπλά καθημερινά πράγματα. Γιά παράδειγμα, ὅπως ἔλεγε ἕνας μοναχός ὅταν κατέβαινε τά σκαλιά τοῦ μετρό, πού τοῦ θύμιζαν κατάβαση στά ἔγκατα τῆς γῆς, μπορεῖς νά λές τό “Κύριε Ἐλέησον” κατεβαίνοντας κάθε σκαλί. Τόσα πολλά σκαλιά πού εἶναι, σκέψου πόσες φορές θά τό ἔχεις πεῖ!


3. Κάθε μέρα νά μήν τήν βλέπουμε σάν ρουτίνα. Ἡ κάθε μέρα ἔχει μία ἔκπληξη γιά τούς Χριστιανούς. Ὡς τό βράδυ κάτι θά γίνει καί ὁ Θεός κάποιο μήνυμα θά σοῦ στείλει. Ἡ ζωή δέν κυλάει ἐπίπεδα καί μονότονα σάν καρδιογράφημα…


4. Νά πλησιάσουμε λίγο περισσότερο τήν ἀγάπη τῶν ἀνθρώπων. Ὅποιος ἀγαπάει, γιά νά τοῦ ποῦν εὐχαριστῶ, θά ἔχει πάντα ἄγχος.


5. Κάθε μέρα νά βρίσκεις λίγο χρόνο νά ἡρεμεῖς. Ἔστω καί δέκα λεπτά. Νά δεῖς λίγο τή ζωή χωρίς τήν βιασύνη της. Καί τότε θά ἀκούσεις τή φωνή τοῦ ἐσωτερικού σου κόσμου. Γιατί “ὅταν ὑπάρχει τρικυμία, δέν μπορεῖς νά δεῖς τό βυθό τῆς θάλασσας”.


6. Τό ἄγχος φεύγει μέ τήν μνήμη θανάτου. Ἅμα σκεφθεῖς τό τέλος, ἀποφορτίζεις τήν ζωή σου ἀπό τά ἀσήμαντα. Αὐτή ἡ σκέψη μᾶς προσγειώνει καί μᾶς ἀπογειώνει ταυτόχρονα. Προσγειώνεσαι καί ταπεινώνεσαι καί τό ἄγχος φεύγει.


7. Νά σκεφτόμαστε ὅτι δέν εἴμαστε μόνοι. Ἔχουμε τούς Ἁγίους. Μποροῦμε νά προσευχόμαστε καί νά τούς ἐπικαλούμαστε. “Ἅγιοι Πάντες, πρεσβεύσατε ὑπέρ ἡμῶν”. Κάποιος προσευχόταν στούς Ἀγίους Σαράντα Μάρτυρες. Καί τότε ἕνα δαιμόνιο ἀκούστηκε νά λέει, “ἄ, ὄχι σ’ αὐτούς, αὐτοί μᾶς μαστιγώνουν περισσότερο ἀπ’ ὅλους”.


8. Νά σκεφτόμαστε πῶς κυλάει ἡ ζωή μας κάθε μέρα, γιά νά κάνουμε ἕναν ἀπολογισμό τῆς ἡμέρας. Ὅπως ὁ Ἅγιος Δωρόθεος, πού κατέγραφε κάθε μέρα ποιόν πλήγωσε, και προσπαθούσε να επανορθώσει.


9. Κάθε μέρα βλέπε τά δῶρα τοῦ Θεοῦ καί λέγε “Εὐχαριστῶ” στόν Θεό. Ἔλεγε ὁ π. Παΐσιος, “Εὐχαριστεῖς τόν Θεό πού μπορεῖς νά περπατᾶς;”. Ακόμα και αυτό το απλό, υπάρχουν άλλοι που δεν το έχουν.


10. Κάθε μέρα νά σκεφτόμαστε ὅτι Κάποιος πρίν ἀπό 2000 χρόνια σταυρώθηκε γιά μᾶς. Σοῦ δίνει τήν αἴσθηση ὅτι κάποιος σέ ἀγαπᾶ πάρα πολύ. Ἄν ἡρεμήσει ἡ ψυχή σου καί ταπεινωθεῖ, ἔστω καί στό παρά πέντε, θά φανερωθεῖ καί θά σε βοηθήσει ὁ Χριστός.


”Όσο για τη μέρα που αρχίζει, αν αποδεχτείς ότι είναι ευλογημένη από το Θεό,

διαλεγμένη από το ίδιο Του το χέρι,

τότε κάθε πρόσωπο που συναντάς είναι δώρο του Θεού,

κάθε περίσταση που θα συναντήσεις είναι δώρο του Θεού,

έστω και αν είναι πικρή ή γλυκιά, αν σου αρέσει ή δεν σου αρέσει.

Είναι δώρο του Θεού σε σένα και αν το πάρεις μ΄αυτό τον τρόπο,

τότε μπορείς να αντιμετωπίσεις οποιαδήποτε κατάσταση.

Να την δεχτείς με την ετοιμότητα ότι μπορεί να σου συμβεί οτιδήποτε ευχάριστο ή δυσάρεστο.”




orthmad.gr
XAPA
 
Posts: 18835
Joined: Tue Nov 22, 2011 5:35 pm

Re: Ωφέλιμες Διδαχές

Unread postby XAPA » Sat Aug 03, 2024 5:10 pm

Image



Ἄν δέν ἤσουν Ἐσύ, Παναγία μας...



Αν δεν ήσουν Εσύ, Παναγία μας.

Ποια θα είχαμε Μάνα τέτοιας αγάπης εμείς;

Ποια χαρά θα μπορούσε να νιώσει η καρδιά μας;

Ποια αγκαλιά θα μας έκλεινε στοργική.

Στις μεγάλες και κρίσιμες ώρες των πόνων;

Και ποιο χέρι απαλό με γλυκύτατο χάδι θα σκούπιζε ανάλαφρο των ματιών μας το δάκρυ;

Αλλά είσαι!

Είσαι Εσύ!

Η γλυκειά μας Μητέρα!

Καθημερινά στη ζωή μας.

Εσύ!

Η χαρά μας!

Έλα πάλι, σκύψε με την τόση σου αγάπη σου, ζέστανε τη ψυχή μας.

Και κάνε μας έτοιμους, κράτησέ μας κοντά σου, στη ζεστή αγκαλιά σου.

Αλλά και τότε, στον καιρό της εξόδου μας, κράτησέ μας κοντά Σου.

Για να ΄μαστε πάντα μες στο φως και τη δόξα του δικού σου Υιού,

Του απείρου Θεού μας, Του Πλάστη και Του Δημιουργού μας.

Αμήν.




agiosdimitrioskouvaras
XAPA
 
Posts: 18835
Joined: Tue Nov 22, 2011 5:35 pm

Re: Ωφέλιμες Διδαχές

Unread postby XAPA » Sun Aug 04, 2024 5:32 pm

Image
XAPA
 
Posts: 18835
Joined: Tue Nov 22, 2011 5:35 pm

Re: Ωφέλιμες Διδαχές

Unread postby XAPA » Sun Aug 04, 2024 5:34 pm

Image


Προσέξτε μη γκρινιάζετε..



Η Αισιοδοξία είναι καρπός της Πίστεως στην Αγάπη και στην Προστασία του Θεού.

Ένας φωτισμένος Μοναχός έλεγε:

Προσέξτε μη σας φορέσει ο Σατανάς τα μαύρα γυαλιά της απαισιοδοξίας και μετά τα βλέπετε όλα μαύρα.

Προσέξτε μη γκρινιάζετε.

Η γκρίνια κουράζει αυτούς που ζουν κοντά σας και δυσαρεστεί τον Θεό γιατί είναι ολιγοπιστία και μαζί αχαριστία.


Αρχίζετε την ημέρα σας με προσευχή και με χαμόγελο! Θυμηθείτε ότι αυτό έκαναν οι παλαιότεροι.

Στους καθρέπτες και στα προσόψιά τους γράφανε το Καλήμερα και το Δόξα Σοι ο Θεός!

Ξέρανε να ζήσουνε!

Μήπως δεν είχανε και τότε βάσανα, αρρώστιες και φτώχεια; Κι όμως τα περνούσαν όλα με ψυχική λεβεντιά!

Ήταν φτωχοί αλλά αξιοπρεπείς, άρχοντες έλεγε άλλος μεγάλος σύγχρονος Γέροντας.

Είχαν συνεχώς στο στόμα και στην καρδιά τους το Έχει ο Θεός!

Γνώριζαν να προσεύχονται, να καρτερούν και να νικούν!

Και να θέλω δεν μπορώ να στενοχωρηθώ.

Όταν στενοχωριόμαστε είναι σαν να λέμε στον Θεό: Δεν συμφωνώ. Δεν τα κάνεις καλά! Ύστερα είναι κι αχαριστία!




Ο ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΜΟΡΦΟΥ ΝΕΟΦΥΤΟΣ

simeiakairwn
XAPA
 
Posts: 18835
Joined: Tue Nov 22, 2011 5:35 pm

Re: Ωφέλιμες Διδαχές

Unread postby XAPA » Sun Aug 04, 2024 5:35 pm

Image


«Να, τα ηνία Θεέ μου. Οδήγα εσύ. Εγώ δεν έχω δύναμη. Όπου θέλεις πάρε με».


Να λες: «Να, τα ηνία Θεέ μου. Οδήγα εσύ. Εγώ δεν έχω δύναμη. Όπου θέλεις πάρε με».

Κι αν έλθουν έτσι τα γεγονότα που δεν τα λογάριασες, μην πεις πως άλλως πως τα λογάριαζα και διαφορετικά μου ήλθαν.

Εκείνος τα έκαμε έτσι για το συμφέρον σου και να το δέχεσαι.

Πόσες δοκιμασίες μας στέλνει ο Θεός προς το συμφέρον μας!


Η δοκιμασία είναι επίσκεψη του Θεού.

Γι’ αυτό όταν έρχεται να λέμε του Θεού: «μείνε μαζί μας. Μείνε τούτη τη βδομάδα».

Αντί αυτού όμως εμείς τον διώχνουμε, όπως οι Γαδαρηνοί του Ευαγγελίου

και έτσι δεν καταλαβαίνουμε πως ενεργεί ο Θεός ούτε συνεργαζόμαστε μαζί του.


Ὅσιος Γέρων Παναῆς τῆς Λύσης


proskynitis
XAPA
 
Posts: 18835
Joined: Tue Nov 22, 2011 5:35 pm

Re: Ωφέλιμες Διδαχές

Unread postby XAPA » Sun Aug 04, 2024 5:38 pm

Image


Ο Θεός «εμώρανε την σοφία του κόσμου τούτου… και τα μωρά του κόσμου εξελέξατο…»




"Θέλω να πάρεις το καλάθι και να πας στο ποτάμι να μου φέρεις νερό"


Ζούσε κάποτε, σ’ ένα χωριό μία χήρα πολύ φτωχιά με το μοναχογιό της.

Για να μεγαλώσει το παιδί της ξενοδούλευε κι επειδή έβαλε σ’ αυτό όλο το μεράκι της, άπ’ τον καημό της αποφάσισε να το σπουδάσει.

Πήγε λοιπόν κι έπεσε στα γόνατα μπροστά στην Παναγία κι έλεγε:

«Παναγία μου αξίωσέ με εμένα την αμαρτωλή να σπουδάσω το μοναχογιό μου».

Έτσι με χίλιες στερήσεις και προσευχές κατάφερε η φτωχή χήρα να σπουδάσει το γιό της γιατρό.

Κάποια μέρα, με το δίπλωμα στην τσάντα ξεκίνησε ο γιατρός να επισκεφτεί τη μάνα του, που είχε πιά γεράσει, για να την ευχαριστήσει.

Η μάνα τον υποδέχτηκε με πολλή χαρά και με βαθιά ευγνωμοσύνη στην Παναγία, που την αξίωσε να πραγματοποιήσει το όνειρο της ζωής της.


Την άλλη μέρα, Κυριακή, πηγαίνει και ξυπνάει το γιό της και του λέει:

«Σήκω, γιέ μου, να πάμε να ευχαριστήσουμε την Παναγία για την προκοπή σου.

Ο γιατρός όμως της αρνήθηκε να πάει στην εκκλησία, γιατί δεν πίστευε, όπως είπε, στα λόγια της και τα θεωρεί ξεπερασμένα.

Η μάνα φαρμακώθηκε, δεν είπε τίποτε, μόνο πήγε μονάχη της κι έκλαψε μπροστά στην εικόνα της Μεγαλόχαρης με ευχαριστία αλλά και πόνο.

Όταν γύρισε στο σπίτι, ο γιός της, ο γιατρός, τη ρώτησε:

«Ε μάνα, τι κατάλαβες απ’ τα λόγια της εκκλησίας, εσύ, αγράμματη γυναίκα;»

Η χήρα δεν απάντησε, μόνο έπιασε ένα καλάθι από την αποθήκη και του λέει:

«Γιε μου, το πρωί δεν με άκουσες να ‘ρθείς μαζί μου στην εκκλησία. Συγχωρεμένος να είσαι.

Τώρα όμως θέλω να μου κάνεις μία άλλη χάρη και μη μου την αρνηθείς.

Θέλω να πάρεις το καλάθι και να πας στο ποτάμι να μου φέρεις νερό.

«Μα με το καλάθι να σου φέρω νερό, μάνα; Τόσο τα χεις χαμένα»;Λέει εκείνος.

«Πήγαινε εσύ για το χατίρι μου, του απαντάει εκείνη, κι ο,τι θέλει ας γίνει».

Παραξενεμένος ο γιατρός, πηγαίνει στο ποτάμι, βουτάει μέσα το καλάθι, το βγάζει και γυρίζει στο σπίτι με το καλάθι άδειο.

«Να, μάνα το καλάθι σου, όπως μου το ‘δωσες. Σου την έκανα την χάρη.

Βλέπεις εσύ να έχει νερό μέσα;», λέει ο γιατρός.

«Ευχαριστώ, γιέ μου, που μ’ άκουσες.

Βλέπεις όμως εσύ το καλάθι όπως σου το’δωσα»; Απαντάει η μάνα.

«Έ ναί, μόνο που είναι βρεγμένο». «Βλέπεις λοιπόν, γιέ μου, ότι δεν είναι το ίδιο, όπως σου το ‘δωσα;

Το πήρες στεγνό, κατάξερο και μου το ‘φερες μουσκεμένο.


Έτσι κι εγώ πηγαίνω αγράμματη στην εκκλησία, δεν φέρνω τη σοφία της, αλλά είμαι δροσισμένη άπ’ τη χάρη της και αυτό με συντηρεί τόσα χρόνια και κατάφερα με τη χάρη Της να σε σπουδάσω.

Τότε κατάλαβε ο γιατρός, ότι ο Θεός «εμώρανε την σοφία του κόσμου τούτου… και τα μωρά του κόσμου εξελέξατο…» κι έβαλε μετάνοια στη μάνα του και πήγαν ύστερα μαζί στην εκκλησία κι ευχαρίστησαν την Παναγία.




μακαριστού Οικονόμου π. Ευέλθωντος Χαραλάμπους

tostavroudaki
XAPA
 
Posts: 18835
Joined: Tue Nov 22, 2011 5:35 pm

Re: Ωφέλιμες Διδαχές

Unread postby XAPA » Mon Aug 05, 2024 5:39 pm

Image
XAPA
 
Posts: 18835
Joined: Tue Nov 22, 2011 5:35 pm

Re: Ωφέλιμες Διδαχές

Unread postby XAPA » Mon Aug 05, 2024 5:40 pm

Image

Η εορτή της μεταμορφώσεως δίνει απάντηση σε τέσσερα ερώτηματα :

Τι είναι ο Χριστός ;

Τι είναι ο άνθρωπος;

Τι είναι ο παράδεισος; και πως θα τον κερδίσουμε


Τοῦ Μητροπολίτου Φλωρίνης π. Αὐγουστίνου Καντιώτου




ΤΕΣΣΕΡΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ

«Καὶ μετεμορφώθη ἔμπροσθεν αὐτῶν» (Ματθ. 17,2)



Η σημερινὴ ἡμέρα, ἀγαπητοί μου, ἡ ἑορτὴ τῆς Μεταμορφώσεως τοῦ Χριστοῦ,

εἶνε μία ἀπὸ τὶς μεγαλύτερες ἑορτὲς τῆς χριστιανοσύνης.

Ἀλλ᾿ ἆραγε ποιά εἶνε ἡ σημασία της; Τί ἑορτάζει σήμερα ἡ Ἐκκλησία μας;



Τὸ μόνο ποὺ γνωρίζουν οἱ ἄνθρωποι ὅταν ἀκοῦνε Μεταμόρφωσι, εἶνε ὅτι σήμερα τρῶνε ψάρι.

Γνωρίζουν δηλαδὴ τὴν ἑορτὴ ἀπὸ τὸ φαγητό, ἀπὸ τὸν …τέντζερη.

Ἀλλ᾿, ἀγαπητοί μου, ἑορτὴ δὲ᾿ θὰ πῇ φαγοπότι καὶ διασκέδασι, νὰ κάνουμε ὅ,τι θέλουμε.

Τέτοιες ἑορτές, λέει ὁ προφήτης Ἠσαΐας, τὶς «μισεῖ» ὁ Θεός (Ἠσ. 1,14).


Ἑορτὴ εἶνε μνήμη Θεοῦ, μίμησις τῶν ἁγίων, ἀνέβασμα τῆς ψυχῆς.

Σήμερα λοιπὸν νὰ μιμηθοῦμε τοὺς ἀποστόλους Πέτρο Ἰάκωβο καὶ Ἰωάννη.

Νὰ πάρουμε κ᾿ ἐμεῖς τὸ πνευματικό μας ῥαβδὶ καὶ μαζὶ μὲ τὸ Χριστὸ ν᾿ ἀνεβοῦμε στὸ Θαβώρ.

Ν᾿ ἀφήσουμε τὴν πεζότητα μὲ τὶς καθημερινὲς μέριμνες,

νὰ ὑψωθοῦμε στὴν κορυφὴ καὶ νὰ αἰσθανθοῦμε τὸ μεγαλεῖο τῆς ἑορτῆς.



* * *

Ἡ ἡμέρα αὐτή, ἀγαπητοί μου, διδάσκει μεγάλες ἀλήθειες, ποὺ ἀποτελοῦν θεμέλια τῆς πίστεώς μας.

Ἀπαντᾷ σὲ βαθειὰ ἐρωτήματα. Ἀπαντᾷ σὲ τέσσερα ἐρωτήματα·




1. Τὸ πρῶτο ἐρώτημα εἶνε· τί εἶναι ὁ Χριστός;


Εἶνε γεγονὸς ὅτι, ἀφ᾿ ἧς στιγμῆς ὁ Χριστὸς ἔλαβε ἀνθρώπινη σάρκα

καὶ γεννήθηκε ἀπὸ τὰ πάναγνα αἵματα τῆς ὑπεραγίας Θεοτόκου, ἔγινε τέλειος ἄνθρωπος ὅπως ἐμεῖς

ἐκτὸς μόνο ἀπὸ τὴν ἁμαρτία.


Ὁ Χριστὸς δηλαδὴ εἶχε τὶς φυσικὲς καὶ ἀδιάβλητες ἀνάγκες τῆς ἀνθρωπίνης φύσεως.

Ὅταν λοιπὸν τὸν ἔβλεπαν νὰ κουράζεται, νὰ ἱδρώνῃ, νὰ ζῇ μὲ φτώχεια, μὲ ταπείνωσι καὶ ἀσημότητα,

ποιός μποροῦσε νὰ φανταστῇ ὅτι μέσα του κρύβει τὸν ἀδάμαντα τῆς θεότητος;

Ὁ Χριστὸς ἔμοιαζε μὲ κάποιο βασιλιᾶ, ποὺ θέλοντας νὰ γνωρίσῃ τοὺς ὑπηκόους του ἔβγαλε τὴ βασιλικὴ στολὴ

καὶ τὸ στέμμα, φόρεσε ροῦχα ζητιάνου, καὶ ἔτσι περιώδευσε ὅλο τὸ βασίλειό του χωρὶς κανένας νὰ τὸν γνωρίσῃ.


Ἔτσι καὶ ὁ Χριστός. Αὐτός, ποὺ μπροστά του οἱ βασιλιᾶδες τοῦ κόσμου εἶνε πελώρια μηδενικά,

παρουσιάστηκε στὴ γῆ σὰν ὁ πιὸ φτωχὸς ἄνθρωπος.

Ποιός μποροῦσε νὰ φανταστῇ τί ἦταν;


Ἀλλὰ σ᾿ αὐτὸ ἀκριβῶς δίνει τώρα ἀπάντησι τὸ Θαβώρ. Ἐκεῖ ἔγινε κάτι καταπληκτικό.

Τὸ πρόσωπο τοῦ Χριστοῦ ἔλαμψε σὰν τὸν ἥλιο. Τὰ φτωχικά του ροῦχα ἔγιναν λευκὰ σὰν τὸ φῶς.

Ἡ κορυφὴ φωτίστηκε ἀπὸ φῶς οὐράνιο. Ἕνα σύννεφο φωτεινὸ ἦρθε καὶ τὴν ἐκάλυψε

. Καὶ μέσα ἀπὸ τὸ σύννεφο ἀκούστηκε φωνὴ δυνατή, ἡ δια φωνὴ ποὺ ἀκούστηκε ἄλλοτε στὸν Ἰορδάνη ποταμό.

Καὶ ἡ φωνὴ ἔλεγε· «Οὗτός ἐστιν ὁ υἱός μου ὁ ἀγαπητός, ἐν ᾧ εὐδόκησα» (Ματθ. 17,5).

Τί σημαίνουν ὅλα αὐτά;

Σημαίνουν ὅτι ὁ Χριστὸς εἶνε Θεός! «Δεῦτε προσκυνήσωμεν καὶ προσπέσωμεν αὐτῷ».




2. Ἀλλὰ ἡ σημερινὴ ἡμέρα ἀπαντᾷ καὶ στὸ ἄλλο μεγάλο ἐρώτημα·

Τί εἶναι ὁ ἄνθρωπος;



Ἄλλοι λένε, ὅτι ὁ ἄνθρωπος εἶνε ἁπλῶς ἕνα ἐξελιγμένο κτῆνος, καὶ ἄλλοι ἄλλα.

Ἀλλὰ τὸ ὄρος Θαβὼρ ἀπαντᾷ· ὁ ἄνθρωπος εἶνε ἀθάνατος.

―Μὰ πῶς; θὰ πῆτε· ἐμεῖς ξέρουμε, ὅτι ὁ ἄνθρωπος πεθαίνει· πῶς εἶνε ἀθάνατος;…

Ναί, τὸ σῶμα του πεθαίνει καὶ ἀποσυντίθεται. Ἀλλὰ ὁ κυρίως ἄνθρωπος εἶνε ἡ ψυχή, τὸ πνεῦμα ποὺ μένει ἀθάνατο.

Τί εἶνε λοιπὸν ὁ ἄνθρωπος; Ἡ Μεταμόρφωσις ἀπαντᾷ.

Γιὰ δέστε, πόσοι εἶνε πάνω στὸ Θαβώρ; Εἶνε ὁ Χριστός, μετὰ εἶνε ὁ Πέτρος, ὁ Ἰωάννης καὶ ὁ Ἰάκωβος.

Τέσσερις εἶνε; Λάθος κάνετε, δὲν εἶνε τέσσερις. Σὲ μιὰ στιγμὴ οἱ τέσσερις γίνονται ἕξι.

Ποιοί εἶνε οἱ ἄλλοι δύο; Ὁ ἕνας εἶνε ὁ Μωϋσῆς καὶ ὁ ἄλλος ὁ Ἠλίας.

Μὰ ὁ Μωϋσῆς εἶχε πεθάνει πρὶν 1.500 χρόνια, κι ὁ Ἠλίας εἶχε ἀνεβῆ μὲ τὸ ἅρμα του στὸν οὐρανὸ πρὶν 1.000 περίπου χρόνια.

Κι ὅμως παρουσιάζονται τώρα μπροστὰ στὸ Χριστὸ ὁλοζώντανοι.


Τί σημαίνει αὐτό; Ὅτι καὶ ὁ Μωϋσῆς ζῇ, καὶ ὁ Ἠλίας ζῇ. Ὅλοι ζοῦν. Δὲν ὑπάρχει θάνατος πραγματικός.

Ὁ Χριστὸς εἶνε Θεὸς ζώντων. Καὶ οἱ νεκροί μας ζοῦν. Ποῦ; Στὸν παράδεισο.


Κ᾿ ἔτσι ἐρχόμεθα στὸ τρίτο ἐρώτημα·



3. Τί εἶναι ὁ παράδεισος;


Ἂν ρωτήσουμε τὰ ἄλλα θρησκεύματα καὶ τὶς διάφορες φιλοσοφίες, θὰ μᾶς ποῦν·

Παράδεισος εἶνε ἕνα ὡραῖο τοπίο μὲ λουλούδια, δέντρα, νερά, πουλιά…, τέτοια πράγματα εἶνε ὁ παράδεισος.

Ἡ Μεταμόρφωσις ὅμως λέει· Ὄχι, ὁ παράδεισος εἶνε κάτι ἀνώτερο.

Παραπάνω ἀπὸ κάθε ὑλικὸ καὶ εὐχάριστο, ὁ παράδεισος τί ἄλλο εἶνε; Μιὰ στιγμή!

Ὅσο ἀξίζει αὐτὴ ἡ στιγμὴ δὲν ἀξίζουν χίλια χρόνια.

Ὦ ἀδελφοί μου, νὰ μᾶς ἀξιώσῃ ὁ Θεὸς κ᾿ ἐμᾶς νὰ ζήσουμε αὐτὴ τὴ στιγμή! Τόσο βάσταξε τὸ ὅραμα τῆς Μεταμορφώσεως.

Ὅταν ὁ ἀπόστολος Πέτρος ἀντίκρυσε ἐκεῖνο τὸ οὐράνιο φῶς καὶ ἄκουσε τὴν γλυκυτάτη φωνὴ τοῦ Πατρός,

τόσο ἐνθουσιάστηκε, ὥστε ξέχασε καὶ τὴ γυναῖκα του καὶ τὰ παιδιά του καὶ τὰ πάντα στὸν κόσμο αὐτό,

καὶ λέει· Χριστέ, ἐδῶ νὰ μείνουμε γιὰ πάντα· νὰ στήσουμε μιὰ καλύβα καὶ νὰ καθήσουμε, κι ἂς μᾶς δέρνῃ ὁ ἄνεμος,

ὁ ἥλιος, τὸ χιόνι. Μιὰ στιγμὴ ἔζησε τὴ θέα τῆς δόξης τοῦ Χριστοῦ.


Πόσο ἀξίζει νὰ ζῇς μὲ τὸ Χριστό· νὰ τὸν βλέπῃς, νὰ τὸν αἰσθάνεσαι, νὰ τὸν ἀγαπᾷς! Αὐτὸς λοιπὸν εἶνε ὁ παράδεισος.

Δὲν εἶνε αὐτὰ λόγια, ἀδελφοί μου· εἶνε ζωή. Γεμάτη θαύματα καὶ ὁράματα εἶνε ἡ ἁγία μας θρησκεία.



4. Ἀλλὰ γιὰ νὰ μᾶς ἀξιώσῃ ὁ Θεὸς νὰ πᾶμε κ᾿ ἐμεῖς στὸν παράδεισο καὶ ν᾿ ἀπολαύσουμε τὴ θέα τοῦ Χριστοῦ,

ἂς καθαρίσουμε τὰ αὐτιά μας ν᾿ ἀκούσουμε μιὰ φωνή. Ποιά φωνή; Εἶνε ἡ φωνὴ τοῦ οὐρανίου Πατρός, καὶ λέει·


«Οὗτός ἐστιν ὁ υἱός μου ὁ ἀγαπητός, ἐν ᾧ εὐδόκησα· αὐτοῦ ἀκούετε» (ἔ.ἀ.).


Ἐδῶ εἶνε ἡ σημασία τῆς ἑορτῆς. Πρέπει ὅλοι νὰ δώσουμε μεγάλη προσοχὴ σ᾿ αὐτὰ ποὺ μᾶς λέει ὁ Χριστός.

Καὶ γεννᾶται τὸ ἐρώτημα· Ἐμεῖς ὅλοι, μικροὶ καὶ μεγάλοι, κληρικοὶ καὶ λαϊκοί, ὅσοι εἴμεθα βαπτισμένοι

εἰς τὸ ὄνομα τῆς ἁγίας Τριάδος, ἀκοῦμε τὸ Χριστό;


Εἶσαι μάνα ἢ πατέρας καὶ παραπονεῖσαι καὶ λές, Δὲ᾿ μ᾿ ἀκούει τὸ παιδί μου.

Ἐσένα δὲ᾿ σ᾿ ἀκούει τὸ παιδί σου, ἀλλὰ κ᾿ ἐσὺ δὲν ἀκοῦς τὸ Χριστό· ποιά εἶνε πιὸ μεγάλη ἁμαρτία;

«Αὐτοῦ ἀκούετε». Οἱ σημερινοὶ Χριστιανοὶ ἀκοῦμε τὸ Χριστό;

Τί μᾶς λέει; Τέσσερα – πέντε ἁπλᾶ πράγματα, ποὺ τὰ καταλαβαίνουν ὅλοι.


Μᾶς λέει πρῶτα – πρῶτα νὰ μὴ λέμε ψέματα. Κ᾿ ἐμεῖς ὄχι μόνο ψέματα λέμε,

ἀλλὰ καὶ ψεύτικους ὅρκους στὰ δικαστήρια δίνουμε.
Θὰ μᾶς κάψῃ ὁ Θεός.

Μοῦ ᾿λεγε κάποιος δικαστικός, ὅτι ἀπὸ τοὺς 100 ποὺ ὁρκίζονται ζήτημα ἂν οἱ 10 λένε τὴν ἀλήθεια. Εἶνε Χριστιανοὶ αὐτοί;


«Αὐτοῦ ἀκούετε». Ὁ Χριστὸς μᾶς λέει, τὰ χέρια μας νὰ μὴν ἀγγίζουν ξένο πρᾶγμα. Καὶ οἱ «Χριστιανοὶ» τί κάνουν;

Ἅμα τοὺς ζητήσῃ ἐλεημοσύνη ἕνας φτωχός, δὲν ἔχουν χέρι νὰ δώσουν·

ὅταν ὅμως πρόκειται νὰ κλέψουν, τότε ὄχι ἕνα ἀλλὰ ἑκατὸ χέρια ἔχουν.



Ὁ Χριστὸς μᾶς λέει· «Τίμιος ὁ γάμος» (Ἑβρ. 13,4), μακριὰ ἀπὸ τὴν πορνεία καὶ τὴ μοιχεία! ἕνας ἄντρας μιὰ γυναῖκα!

Πόσοι τὸ τηροῦν;

Τί ἄλλο λέει ὁ Χριστός· Ἑνώθηκε τὸ ἀντρόγυνο, στεφανώθηκαν; δὲν χωρίζουν πλέον.

Κι ὅμως τώρα χιλιάδες τὰ διαζύγια! Νά τ᾿ ἀποτελέσματα τῶν πορνικῶν ἐντύπων καὶ θεαμάτων.


«Αὐτοῦ ἀκούετε».


Μᾶς λέει ἀκόμα ὁ Χριστός· Δευτέρα, Τρίτη, Τετάρτη, Πέμπτη, Παρασκευή, Σάββατο δουλειά! σὰν τὸ μυρμήγκι.

Ἀλλὰ τὴν Κυριακὴ πρωΐ, χτύπησε ἡ καμπάνα; φτερὰ στὰ πόδια γιὰ τὴν ἐκκλησία!

Σήμερα ὅμως πόσοι ἐκκλησιάζονται; Ποῦ εἶνε οἱ Χριστιανοί;


* * *

Ἀδελφοί μου, τελείωσα. Στὰ χρόνια ποὺ ζοῦμε εἶνε ζήτημα, ἀπὸ τοὺς χίλιους Χριστιανοὺς ἕνας ν᾿ ἀκούῃ καὶ νὰ ἐφαρμόζῃ

ὅ,τι λέει ὁ Χριστός.
Οἱ ἄλλοι; Ὤ οἱ ἄλλοι! Πραγματοποιεῖται μιὰ προφητεία ποὺ εἶπε ὁ ἀπόστολος Παῦλος.

Θά ᾿ρθουν, λέει, χρόνια κατηραμένα· οἱ ἄνθρωποι τ᾿ αὐτιά τους θὰ τά ᾿χουν βουλώσει μὲ βουλοκέρι,

γιὰ νὰ μὴν ἀκοῦνε τὴν ἀλήθεια, καὶ θὰ τά ᾿χουν ἀνοίξει γιὰ ν᾿ ἀκοῦνε ὅλα τὰ παραμύθια (βλ. Β΄ Τιμ. 4,4).

Σήμερα πόσοι ἀκοῦμε πιὰ τὸ Χριστό; Λίγοι μένουν πιστοί.



Εὔχομαι, ἀδελφοί μου, νὰ εἴμεθα ὄχι μὲ τοὺς πολλοὺς ἀλλὰ μὲ τοὺς λίγους.

Κι ἂν ἀκόμη ἔρθῃ μέρα, ποὺ μέσα στὸ σπίτι σου δὲν πιστεύει οὔτε ὁ πατέρας οὔτε ἡ μάνα οὔτε ἄλλος κανεὶς καὶ μείνῃς μόνος,

ἐσὺ νὰ λές· Πιστεύω, Κύριε.

Κι ἂν ἔρθῃ μέρα ποὺ μέσα στὴν πόλι ἢ τὸ χωριό σου μείνῃς ἕνας, νὰ μὴ λυγίσῃς.

Κι ἂν ἔρθῃ μέρα κατηραμένη ποὺ ὅλη ἡ Ἑλλάδα γονατίσῃ στὸ διάβολο καὶ μείνῃς ἕνας, ἐσὺ νὰ μὴ γονατίσῃς, ἀλλὰ νὰ λές·

Πιστεύω, Κύριε, καὶ ὁμολογῶ, ὅτι σὺ εἶσαι ὁ Σωτήρας τοῦ κόσμου, σὺ εἶσαι ὁ Κύριος ἡμῶν Ἰησοῦς Χριστός·

ᾧ ἡ δόξα καὶ τὸ κράτος εἰς τοὺς αἰῶνας τῶν αἰώνων. Ἀμήν.




† ἐπίσκοπος Αὐγουστῖνος
Ἀπομαγνητοφωνημένη ὁμιλία, ἡ ὁποία ἔγινε στὸν ἱ. ναὸ Ἁγίου Νικολάου Χαλανδρίου -Ἀθηνῶν τὴν 6-8-1961
XAPA
 
Posts: 18835
Joined: Tue Nov 22, 2011 5:35 pm

Re: Ωφέλιμες Διδαχές

Unread postby XAPA » Tue Aug 06, 2024 3:58 pm

Image


Ένα συγκλονιστικό μυστικό του Ουρανού


Θα εκπλαγούμε όταν βρεθούμε στην ουράνιο Βασιλεία



Η κ.Αθηνά Σιδέρη ήταν προσκεκλημένη στην εκπομπή της Σοφίας Χατζή «Καινά και Παλαιά» με θέμα της πνευματικές εμπειρίες που έζησε κοντά στον νέο Άγιο της Εκκλησίας μας Πορφύριο τον Καυσοκαλυβίτη.

«Ο γέροντας Πορφύριος», τόνισε η κ. Σιδέρη, «μιλούσε πάντα με δέος για την αγάπη του Θεού.

Μου έλεγε το εξής: ότι θα εκπλαγούμε όταν βρεθούμε στην ουράνιο Βασιλεία.

Δεν θα μπορέσει ανθρώπινος νους, όλα τα μυαλά του κόσμου, να αποδώσουν το εύρος της αγάπης του Θεού.

Είναι τόσο μεγάλη η αγάπη Του, που δεν μπορούμε να καταλάβουμε οι άνθρωποι την αξία αυτής της αγάπης.

Και κάνουμε ένα τεράστιο λάθος. Ότι ζητούμε πάντα να γίνεται το θέλημά μας.


Ενώ ο ίδιος ο Κύριος στην Κυριακή προσευχή μάς λέει να ζητάμε να γίνει το θέλημά Του.

Αυτό κρύβει το κατ’ ευδοκίαν θέλημα του Κυρίου μας.

Ενώ εμείς βιώνουμε το κατά παραχώρησιν θέλημά Του. Για αυτό και πονάμε.

Ενώ αν αφήσουμε τον Θεό να εκφρασθεί με την αγάπη Του, θα ζούσαμε τον παράδεισο.

Αλλά δυστυχώς η αμαρτία μάς κάνει να χάνουμε τον παράδεισο.

Διότι δεν έχουμε την υπομονή να περιμένουμε το κατ’ ευδοκίαν θέλημα του Κυρίου για τη ζωή μας,

αλλά προτρέχουμε και ανυπομονούμε να γίνεται το δικό μας.»


Συγκλονιστικό μυστικό του Ουρανού


Οι άνθρωποι, που δεν πιστεύουν, όπως προείπε πριν δύο χιλιάδες χρόνια ο Κύριος,

ακόμη κι αν αναστηθεί κάποιος από τους νεκρούς, δεν πρόκειται να πιστεύσουν.

Για αυτό τους παρακαλούμε, εάν τύχει να το διαβάσουν,

απλά να το προσπεράσουν και να αποφύγουν να το χλευάσουν ή να το αμφισβητήσουν.



Μία κοπέλα, η Άννα, όχι πριν πολλές δεκαετίες, πνίγηκε στην προσπάθειά της να σώσει μία φίλη της από πνιγμό,

καθώς κολυμπούσαν στην θάλασσα.

Τελικα οι δύο κοπέλες πνίγηκαν μαζί.

Μετά τον θάνατό της, η Άννα εμφανίστηκε σε μία μαθήτρια του αγίου Πορφυρίου,

που βοήθησε τη μητέρα της να αντιμετωπίσει με πνευματικό τρόπο τον θάνατό της,

και εκεί της αποκάλυψε τα εξής συγκλονιστικά:


«Ήταν μεσημέρι», αφηγήθηκε η μαθήτρια του αγίου, «δεν κοιμόμουν, ήμουν σε τελείως φυσική κατάσταση,

οπότε ξαφνικά ανοίγει η πόρτα του δωματίου μου και μπαίνει ολόφωτη, θεϊκά όμορφη,

με ένα γλυκύτατο χαμόγελο η Άννα!

Στην αρχή ταράχθηκα, αμέσως όμως θεία χαρά και αγαλλίαση με πλημμύρισε.

Έμεινα άφωνη να την κοιτάζω. Τότε ακούστηκε η φωνή της ειρηνική και γλυκειά. Μου είπε:


-Πήρα άδεια απ’ τον Κύριο να έλθω να σ’ ευχαριστήσω που βοήθησες τη μητέρα μου.

Σε παρακαλώ να της πεις πως εγώ θα μπορούσα να σωθώ.

Γνώριζα τον τρόπο να απελευθερωθώ από τα χέρια της φίλης μου,

αλλά δε θα είχα τη δύναμη να βγω μόνο εγώ στην ακτή και να αντικρύσω τη μητέρα της(!!).

Επίσης, πες της πως δεν υποφέραμε.

Σε εκείνες τις δύσκολες στιγμές μάς παρουσιάστηκε ο Κύριός μας, ο Χριστός μας.

Χαμογελώντας θεϊκά, μας είπε:

-Εάν θέλετε εγώ θα σας στείλω πίσω, στην επίγεια ζωή. Τί θέλετε να γυρίσετε πίσω ή να έρθετε μαζί μου;

Κι εμείς διαλέξαμε να πάμε μαζί Του!

Κανείς δεν μπορεί να δει τη θεϊκή Του ομορφιά κι αγάπη και να προτιμήσει κάτι άλλο, αδελφή μου.

Μετά η Άννα πρόσθεσε με περισσότερη αγάπη:

–Για το καλό που μου έκανες, θα σου πώ κι εγώ ένα μυστικό του Ουρανού.

Έρχονται πολλοί άνθρωποι πάνω, καλοί κι ενάρετοι.

Αρχιερείς, ιερείς, μοναχοί, οικογενειάρχες, και πιστεύουν ότι θα πάρουν την πρώτη θέση στον Ουρανό.

Η πρώτη θέση όμως ανήκει σε αυτούς που θυσιάζουν τη ζωή τους για τους άλλους!

Σ’ αυτούς που μιμούνται το Χριστό στη θυσία!

Αυτά είπε κι έγινε άφαντη».




βιβλίο «Μηνύματα από τον Ουρανό», έκδ. Ι. Μονής Παναγίας Βαρνάκοβας (Δωρίδα 2005, σελ. 60-61)

πηγή: iconandlight.wordpress.com
XAPA
 
Posts: 18835
Joined: Tue Nov 22, 2011 5:35 pm

Re: Ωφέλιμες Διδαχές

Unread postby XAPA » Wed Aug 07, 2024 6:20 pm

Image



O παπαγάλος και ο σοφός (Υπέροχο δίδαγμα)



Κάποτε ζούσε ένας άνθρωπος που του άρεσε να ακούει τη διδασκαλία κάποιου σοφού,

ποτέ όμως δεν έμπαινε στον κόπο να κάνει πράξη τα όσα άκουγε.

Όταν ο παπαγάλος του, ο οποίος μπορούσε να μιλάει καλά, τον ρώτησε πού πήγαινε κάθε μέρα,

εκείνος απάντησε ότι επιθυμούσε να μάθει περισσότερα για τον Θεό και την ελευθερία.

Αυτός ήταν και ο λόγος που πήγαινε να ακούσει τα λόγια του σοφού.


Ο παπαγάλος τότε τον έβαλε να ρωτήσει τον σοφό πώς θα μπορούσε κι εκείνος να απελευθερωθεί.

Ο άνθρωπος λοιπόν έκανε την ερώτηση του παπαγάλου στον σοφό, ο οποίος αμέσως έπεσε κάτω στο έδαφος

σαν να λιποθύμησε ξαφνικά.

Όσοι ήταν μαζεμένοι τριγύρω θύμωσαν πολύ μαζί του που τόλμησε να κάνει μια τέτοια ερώτηση

και του ζήτησαν να φύγει αμέσως.

Όταν επέστρεψε στο σπίτι, διηγήθηκε στον παπαγάλο όλη την ιστορία.

Το επόμενο πρωί βρήκε τον παπαγάλο ακίνητο μέσα στο κλουβί του.

Ο άνθρωπος υπέθεσε ότι ήταν νεκρός και άνοιξε το κλουβί για να τον βγάλει έξω.

Ο παπαγάλος πέταξε αμέσως στο κλαδί ενός δέντρου και του είπε:

«Ακολούθησα τα λόγια του σοφού και τώρα είμαι ελεύθερος. Καλό θα ήταν να εφαρμόζεις κι εσύ τις οδηγίες του».


Πολλές φορές ακολουθούμε ένα μονοπάτι και το μόνο που κάνουμε είναι να αποθηκεύουμε ως πληροφορίες

τα όσα μαθαίνουμε “παπαγαλίζοντας” τη θεωρία του.

Κανένα μονοπάτι όμως δεν έχει νόημα εάν αυτά που μαθαίνουμε δεν τα εφαρμόζουμε στην πράξη.




synodoiporia
XAPA
 
Posts: 18835
Joined: Tue Nov 22, 2011 5:35 pm

PreviousNext

Return to ΔΙΔΑΧΕΣ ΑΓΙΩΝ ΚΑΙ ΠΑΤΕΡΩΝ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΜΑΣ

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests