ΒΙΩΤΗ & ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ ΠΑΤΕΡΩΝ, ΓΕΡΟΝΤΩΝ & ΑΣΚΗΤΩΝ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ

Λόγοι, διδαχές και παραινέσεις των Αγίων της Ορθοδοξίας μας προς διόρθωση της πορείας του βίου μας.

Re: ΠΑΤΕΡΕΣ ΤΗΣ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ.

Unread postby zenjt » Thu Dec 22, 2011 10:35 pm

Ο ΓΕΡΩΝ-ΘΕΟΦΥΛΑΚΤΟΣ.Image Image Image Image Image
Orthodoxathemata.blogspot.com
zenjt

Re: ΒΙΩΤΗ & ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ ΠΑΤΕΡΩΝ, ΓΕΡΟΝΤΩΝ & ΑΣΚΗΤΩΝ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣ

Unread postby Matina » Mon Jan 02, 2012 7:20 pm

- Όταν ο Γέρων Ιωσήφ ο Σπηλαιώτης προσευχόταν, έρχονταν τα αγριοπούλια και κτυπούσαν με το ράμφος τους την στέγη. Κάποιος μπορεί να πη ότι αυτό ήταν πειρασμός από τον διάβολο. Εγώ νομίζω ότι τα πουλιά ελκύονταν από την προσευχή του Γέροντος.

Image

Γέροντας Σωφρόνιος του έσσεξ
O Κύριός μου κι ο Θεός μου!
Matina

Unread postby zenjt » Tue Jan 03, 2012 6:02 pm

ΑΓΙΟΣ ΕΦΡΑΙΜ-ΒΙΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΤΑ.Image Image Image Image Image Image Image
zenjt

Unread postby zenjt » Tue Jan 03, 2012 6:05 pm

ΑΝΑΚΟΜΙΔΗ ΟΣΙΟΥ ΑΡΣΕΝΙΟΥ ΤΟΥ ΚΑΠΠΑΔΟΚΗ.Image Image Image Image
zenjt

Unread postby zenjt » Tue Jan 03, 2012 6:14 pm

ΘΑΥΜΑΣΤΑ ΓΕΓΓΟΝΟΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΒΙΟ ΤΟΥ ΓΕΡΟΝΤΑ ΠΑ'Ι'ΣΙΟΥ. Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
zenjt

Re: ΛΟΓΟΙ ΠΑΡΗΓΟΡΙΑΣ (κειμενα πατερων και γεροντων)

Unread postby Matina » Wed Jan 04, 2012 4:30 pm

Έχε αγάπην πρός πάντας και πρόσεχε μη λυπής ούτως ή άλλως ή βλάπτης τινά με λόγον απρεπή,διότι εν καιρώ προσευχής θα εύρης εμπόδιον την θλίψιν και στεναχωρίαν του αδελφού σου!

Image

Γέρων Ιωσήφ ο Ησυχαστής
Matina

Re: ΒΙΩΤΗ & ΧΑΡΙΣΜΑΤΑ ΠΑΤΕΡΩΝ, ΓΕΡΟΝΤΩΝ & ΑΣΚΗΤΩΝ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣ

Unread postby Matina » Wed Jan 04, 2012 6:19 pm

Οι σπουδές του Γέροντος Γαβριήλ Διονυσιάτου στο "πανεπιστήμιο της ερήμου"

Image

Ο Γέροντας Γαβριήλ ήταν ένας αυτοδίδακτος αγιορείτης, τον οποίο θαύμαζαν όσοι συζητούσαν μαζί του. Όταν τον ρωτούσαν που σπούδασε, απαντούσε: «Στο πανεπιστήμιο της ερήμου».

Ο Γέροντας Γαβριήλ δεν περιοριζόταν μόνο στα καθήκοντά του ηγουμένου, αλλά ασχολούνταν με πολλές χειρωνακτικές εργασίες. Ο βιογράφος του μας πληροφορεί ότι η εργασία του στον κήπο του μοναστηριού ήταν μόνιμη. Μετά τη θεία Λειτουργία κατέβαινε και ανέβαινε στα πεζούλια του κήπου, που μοιάζουν με τους κρεμαστούς κήπους της Βαβυλώνας, ακούραστος να σκάβει, να φυτεύει, να ξεβοτανίζει, να ποτίζει. Και όταν τελείωνε αυτή η εργασία, επάνω στην πλάτη του ημιόνου, πήγαινε στο μετόχι του αγίου Ονουφρίου, περισσότερο από μία ώρα απόσταση και σε ύψος 600 μέτρων, ανεβαίνοντας από ένα ελικοειδές λιθόστρωτο...

Και εκεί επιμελούνταν τους κήπους, φύτευε κρεμμύδια, πατάτες, ντομάτες, κλάδευε τα οπωροφόρα δέντρα, πολλά από τα οποία ο ίδιος είχε φυτέψει, και μάζευε τους καρπούς τους.

Ο Γέροντας Γαβριήλ ήταν πάντα πρόθυμος να εξυπηρετήσει τους αδελφούς. Κάποτε ένας ερημίτης ζήτησε από το Γέροντα κάποιο φυτό. Εκείνος παρόλο που είχε προηγηθεί αγρυπνία και παρά τα ενενήντα του περίπου χρόνια, με πολλή προθυμία και νεανικό ζήλο, έτρεξε και κατέβηκε πολλά σκαλοπάτια στον κήπο για να φέρει το φυτό και να αναπαύσει τον αδελφό.

Από το βιβλίο του Πρωτοπρεσβυτέρου Διονυσίου Τάτση, Νέον Γεροντικόν, Ήτοι θαυμαστά γεγονότα και αποφθέγματα συγχρόνων Γερόντων, σελ. 85 και 87
Matina

Re: Ο Μέγας Βασίλειος

Unread postby Matina » Wed Jan 04, 2012 6:35 pm

Ο αυτάρεσκος είναι και ανυπότακτος

Πώς αμείβεται αυτός που δείχνει ζήλο για την εντολή, και κάνει όχι αυτό που διατάσσεται, αλλά αυτό που θέλει ο ίδιος; Αμείβεται με την αμοιβή - τιμωρία της αυταρέσκειας.

Ο Απόστολος Παύλος για να αποτρέψει από την αυταρέσκεια είπε ότι ο καθένας μας οφείλει να γίνεται αρεστός στον πλησίον του, να του κάνει καλό για να τον οικοδομεί στην αρετή.

Και πιο πειστικά πρόσθεσε: Γιατί και ο Χριστός δεν απέφυγε τα δυσάρεστα για τον εαυτό Του, δεν ζήτησε ποτέ τίποτε για τον εαυτό Του. Επεδίωκε πάντοτε όλα εκείνα που ήσαν αρεστά όχι στον εαυτό Του, αλλά στους άλλους.

Συνεπώς ο αυτάρεσκος οφείλει να γνωρίζει τον κίνδυνο που διατρέχει. Ο ίδιος μάλιστα αποδεικνύεται και ανυπότακτος.

(Μέγας Βασίλειος)
Matina

Unread postby zenjt » Sat Jan 07, 2012 7:46 pm

ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΝΑ ΚΡΙΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΙΕΡΩΜΕΝΟΥΣ. Image Image
zenjt

Unread postby zenjt » Sat Jan 07, 2012 7:50 pm

ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΙΝΑ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ... Ακούω πολύ κόσμο που λέει έρχεται πείνα,τι θα γίνει,πως θα τα καταφέρουμε;Απάντηση σε όλα αυτά δίνει το κείμενο που θα διαβάσετε.Μακρυά λοιπόν από άγχος ή αποθήκευση τροφίμων κάθε τρεις και λίγο που βγαίνουν φήμες ότι πτωχεύουμε.Κάποτε θα γίνει και αυτό αλλά πρώτα χρειάζεται να είμαστε κοντά στους πνευματικούς μας με εξομολόγηση και Θεία Κοινωνία και κοντά μας θα έχουμε τον θεό και τους Αγίους.Το κείμενο αναφέρεται στην Πρώτη Γερμανική κατοχή[1941-1944] κατά τον Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο.Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
zenjt

PreviousNext

Return to ΔΙΔΑΧΕΣ ΑΓΙΩΝ ΚΑΙ ΠΑΤΕΡΩΝ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΜΑΣ