Καλώς ήλθατε

Λειτουργικά ζητήματα για το φόρουμ

Re: Καλώς ήλθατε

Unread postby eternity » Sat May 25, 2013 6:20 pm

mk2sp wrote:Καλησπερα. Ονομαζομαι Στελιος, κατοικος Κοζανης. Ειμαι ενας σιωπηλος παρατηρητης του Φορουμ τα τελευταια χρονια λειτουργιας του (αν κ οχι ολη του την λειτουργικη ζωη) κ ειπα να συστηθω επιτελους. Με καποιους ανταμωσαμε στη Σουρωτη σε προηγουμενη συγκεντρωση-επισκεψη του φορουμ. Εκει γνωρισα τον Σπυρο κ στη συνεχεια τον Φιλιππο εδω στην Κοζανη. Καλη παρεα...

Γνωρισες και δυο απο τα καλυτερα παιδια που εχουμε εδω...
Καλως ηρθες!
«Φώτισόν μου, το σκότος, Κύριε!» (Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς).
eternity
Site Admin

Unread postby Michalis » Sat May 25, 2013 6:32 pm

Καλώς τον και Χριστός Ανέστη
«Η χάρις του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού και η αγάπη του Θεού και Πατρός και η κοινωνία του Αγίου Πνεύματος είη μετά πάντων υμών».
Michalis

Unread postby eternity » Sun May 26, 2013 11:43 am

νομιζω οτι χρωσταω ενα καλως ηρθες και στον george 1 που αφου η φιλικη μας σχεση περασε δια πυρος και σιδηρου απο παρεξηγησεις σε εξηγησεις ωρίμασε και απεδωσε καρπους πολυ καλες θεολογικες συζητησεις.... :) :)
«Φώτισόν μου, το σκότος, Κύριε!» (Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς).
eternity
Site Admin

Unread postby george1 » Sun May 26, 2013 11:36 pm

eternity wrote:νομιζω οτι χρωσταω ενα καλως ηρθες και στον george 1 που αφου η φιλικη μας σχεση περασε δια πυρος και σιδηρου απο παρεξηγησεις σε εξηγησεις ωρίμασε και απεδωσε καρπους πολυ καλες θεολογικες συζητησεις.... :) :)

Καλως σας βρηκα αδελφια. Ειμαι ευτυχης που σας γνωρισα και γραφω στο forum. Ολοι εισαστε πολυ καλοι. Οταν ειμαστε κοντα στο Χριστο λυνονται ολες οι παρεξηγησεις μαλιστα το χερι του Θεου καθοδηγει της εξελιξεις στη ζωη μας και απολαμβανουμε ολοι μας πλουσιους πνευματικους καρπους. Ευχομαι ολοι μας εδω να μενουμε στη ταπεινωση ωστε δια των πρεσβειων των αγιων γεροντων μας να ελκυσουμε τη Χαρη του Θεου μας και να δουμε φοβερα πραγματα στο forum

ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ ΠΑΝΤΩΝ ΕΝΕΚΕΝ
george1

Unread postby mk2sp » Mon May 27, 2013 7:11 pm

Ευχαριστω. Να ειστε καλα.
mk2sp

Unread postby Σικελιώτης » Fri Aug 22, 2014 9:43 pm

Καλησπέρα, καλώς σας βρίσκω και εγώ.
Είμαι ο Σικελιώτης για όποιον συμμετέχει στο phorum.gr
Σικελιώτης

Unread postby unwise » Mon Nov 17, 2014 8:56 pm

Γειά σας κι από μένα. Νομίζω πως υπό λειτουργεί ο χώρος εδώ εκτός και δε γνωρίζω τη χρήση του. Ήρθα με σκοπό να εκφράσω κάποιες δυσκολίες που συναντώ στον πνευματικό αγώνα, είχα μια ελπίδα πως η ορθοδοξια δεν είναι μόνο αλλη μία θεωρία που μας κάνει να ξεχωρίζουμε από τους άλλους δεν ειναι μια ιδεολογια η μια ποδοσφαιρικη ομαδα αλλά κάτι υπαρκτό ζωντανό και αληθινό. Η πράξη δε με δικαιώνει εκτός και έχω τα μάτια μου κλειστά.
Να είσαστε καλά.

Sent from my SM-T235
unwise

Re:

Unread postby nniik » Wed Nov 19, 2014 1:06 am

unwise wrote:Γειά σας κι από μένα. Νομίζω πως υπό λειτουργεί ο χώρος εδώ εκτός και δε γνωρίζω τη χρήση του. Ήρθα με σκοπό να εκφράσω κάποιες δυσκολίες που συναντώ στον πνευματικό αγώνα, είχα μια ελπίδα πως η ορθοδοξια δεν είναι μόνο αλλη μία θεωρία που μας κάνει να ξεχωρίζουμε από τους άλλους δεν ειναι μια ιδεολογια η μια ποδοσφαιρικη ομαδα αλλά κάτι υπαρκτό ζωντανό και αληθινό. Η πράξη δε με δικαιώνει εκτός και έχω τα μάτια μου κλειστά.
Να είσαστε καλά.

Sent from my SM-T235

Καλώς ήρθες φίλε, πες αυτά που σκέφτεσαι, και εγώ έχω πολλές περίεργες σκέψεις. Φαντάζομαι στο κατάλληλο θέμα... καθώς εδώ είναι για καλωσορίσματα
nniik

Unread postby unwise » Wed Nov 19, 2014 8:19 pm

Αδελφέ δεν έχω τη διάθεση να συζητήσω νομίζω, κάτι που ασφαλώς θα οδηγήσει εσένα που είσαι προφανώς υπεύθυνος του χώρου να μου δείξεις την πόρτα εξόδου ή στην καλύτερη περίπτωση να με αγνοήσεις.
Όμως ο λόγος1 που αισθάνομαι έτσι είναι επειδή πονάω και κάποιες στιγμές πιστεύεις πως θα απαλύνει ο πόνος σου εάν τον μοιραστείς.
Γεννήθηκα στο χώρο της εκκλησίας και εξακολουθώ να είμαι, δε ξέρω για πόσο ακόμα, και αυτό που έχω καταλάβει μέχρι τώρα είναι πως ο άνθρωπος όπου και να είναι, ότι και να είναι δε παύει να είναι άνθρωπος.
Όσο οι πολιτικοί παγκοσμίως και όχι μόνο στην Ελλάδα, υποτίθεται πως αγωνίζονται πρώτα για το καλό της χώρας τους και μετά για το δικό τους, άλλο τόσο και ο κλήρος έχει σχέση με τη ζωή και τα λόγια του Χριστού.
Όχι δε μοιράζω ευθύνες. Το ίδιο αληθινός με τους προαναφερθέντες είμαι και εγώ που μπορεί για παράδειγμα να αισθάνομαι αδικημένος και προδομένος από τη συμπεριφορά και το λόγο της εκκλησίας και να λέω πως πονάω βλέποντας τις επιπτώσεις στην καθημερινότητά μου, ενώ την ίδια στιγμή ούτε που περνάνε από το μυαλό μου τα δράματα που ζει όχι ένας αλλά εκατοντάδες εκατομμύρια άνθρωποι αυτή τη στιγμή στον πλανήτη μας. Δράματα απίστευτα που μάλιστα σε μερικά από αυτά είμαι ξεκάθαρα και εγώ συμμέτοχος, όπως για παράδειγμα γνωρίζω την πραγματικότητα για την εκμετάλλευση των παιδιών στις φτωχές χώρες από τις πολυεθνικές, και όμως θα τρέξω να πάρω το τελευταίο μοντέλο και θα καμαρώνω ή θα το χρησιμοποιώ για να μπαίνω στο internet και να γράφω πως έχω πληγωθεί από τη συμπεριφορά των ρασοφόρων, κλείνοντας εντελώς τα μάτια στα δικά μου, ίσως μεγαλύτερα σφάλματα.

Κάπως έτσι δεν έχουν τα πράγματα; Και η αλήθεια είναι πως ήδη αισθάνομαι μια ανακούφιση.

Όμως το θέμα είναι πως συνήθως ως άνθρωποι κοιτάμε πολύ πολύ στενά τα πράγματα και γι αυτό πονάμε. Δηλαδή εγώ και ο διπλανός. Γιατί ο κληρικός που υποτίθεται πως είναι δούλος ή ο επίσκοπος που ως απόστολος είναι πιο κοντά στη ζωή του Χριστού να έχει εξασφαλίσει το βιοποριστικό με μόνιμη θέση- εργασία, ασφάλεια, σύνταξη, σπίτι, (γυναίκα, παιδιά για τους ιερείς), κοινωνική αναγνώριση τα οποία απορρέουν ακριβώς επειδή βρίσκονται μέσα στο χώρο της εκκλησίας και άλλοι άνθρωποι, ο ίδιος ο Χριστός, πολλοί άγιοι, αλλά και κάποιες μεμονωμένες περιπτώσεις της εποχής μας να έχουν χάσει τα πάντα μέχρι και τη ζωή τους ακριβώς επειδή θέλησαν να ακολουθήσουν το λόγο του Θεού και μάλιστα να κυνηγιούνται από την ίδια την εκκλησιαστική διοίκηση και να μην υπάρχει πουθενά κάποιος άνθρωπος έστω να τους συμπαρασταθεί.
Αυτά έτσι ως σκέψεις, και επειδή δε γνωρίζω σε πιο χώρο ίσως να εντάσσονται εάν θέλετε μετακινείστε τα. Πάντως αυτό που γράφτηκε στην αρχή πως εάν δεν υπακούσεις κάποιους κανόνες αμέσως σου δείχνουν την πόρτα εξόδου, αδιαφορώντας για τους λόγους που σε έκαναν να κινηθείς έτσι , είναι όπως και παντού ακόμα ένα έντονο στοιχείο στο χώρο της εκκλησίας. Δεν σκύβει κανείς στα προβλήματα του άλλου, όπως δε σκύβω εγώ στις δυσκολίες των άλλων. Γιατί αυτή τη στιγμή να υπάρχουν στα νοσοκομεία άνθρωποι και να πονάνε φρικτά και ασταμάτητα ενώ εγώ να κάθομαι και να σερφάρω στο διαδίκτυο και να νιώθω και αδικημένος; Αυτοί αξίζουν λιγότερο από μένα ή πρέπει να τους βλέπω ως ξένους; Προφανώς δε σκύβει κανείς να με δει ως άνθρωπο επειδή το ίδιο κάνω και εγώ στους άλλους και αλίμονο εάν με αντιμετώπιζε και εμένα ο Χριστός ως ξένο. Αλίμονο!
Σας ευχαριστώ.
1 άλλος ένας λόγς είναι πως επειδή γράφω από φορητή συσκευή νιώθω κάπως άβολα ακόμα να βρω τον κατάλληλο χώρο για αυτό το μήνυμα. Δεν υπάρχει δηλαδή η άνεση της μεγάλης οθόνης του ποντικιού κτλ. αλλιώς ξέρω πως το καλύτερο και φρονιμότερο θα ήταν να σας απάλλασσα από το να το κάνετε μόνοι σας.

Sent from my SM-T235
unwise

Re:

Unread postby student » Wed Nov 19, 2014 8:45 pm

unwise wrote:Όσο οι πολιτικοί παγκοσμίως και όχι μόνο στην Ελλάδα, υποτίθεται πως αγωνίζονται πρώτα για το καλό της χώρας τους και μετά για το δικό τους, άλλο τόσο και ο κλήρος έχει σχέση με τη ζωή και τα λόγια του Χριστού.

Μην απογοητεύσεαι αδελφέ. Έτσι δεν ήταν και στα χρόνια του Κυρίου?

Γέγραπται γαρ

9 Ὅ, τι ἔγεινε, τοῦτο πάλιν θέλει γείνει· καί ὅ, τι συνέβη, τοῦτο πάλιν θέλει συμβῆ· καὶ δὲν εἶναι οὐδὲν νέον ὑπὸ τὸν ἥλιον

Μην ξεχνάμε άλλωστε και το ότι ο Κύριος δίνει άρχοντες κατά την καρδιά του λαού. Παίρνουμε δηλαδή ακριβώς αυτό που μας αξίζει.
Perception is reality
student
Site Admin

PreviousNext

Return to Ανακοινώσεις-Κανονισμοί