ΑΠΕΙΛΕΣ

Λειτουργικά ζητήματα για το φόρουμ

Re: ΑΠΕΙΛΕΣ

Unread postby yiannis » Sun Dec 11, 2011 12:51 am

papi wrote:Εγώ ούτε καν κατάλαβα πως πρόκειται για μέλος. Το μυαλό μου πήγε στην Δίωξη Ηλεκτρονικού εγκλήματος κλπ όπως αναφέρεις πιο πάνω. Τελικά όπως το περιγράφεις τώρα, το θέμα πήρε μεγαλύτερες διαστάσεις από ότι έπρεπε, ενώ θα μπορούσε να λυθεί εσωτερικά μεταξύ σας και να μην υπήρχαν σύννεφα τρομοκρατίας από πάνω μας διότι οι απειλές θα μπορούσαν να αφορούν και όλα τα μέλη είτε μαζί είτε το καθένα ξεχωριστά και άρα θα έπρεπε να προσέχουμε τι γράφουμε.

Συμφωνώ αν κάτι μπορεί να λυθεί με πμ δεν χρειάζεται να δημοσιεύεται γιατί τώρα αιωρούνται υπόνειες για όλους.
yiannis

Unread postby admin » Sun Dec 11, 2011 1:10 am

papi wrote:
admin wrote:
papi wrote:... λοιπόν, μήπως θα έπρεπε να ενημερωθούμε και εμείς; Αν δεν μας αφορούν οι λεπτομέρειες, γιατί γράφτηκε αυτό το γενικόλογο κείμενο πιο πάνω; Οι απειλές ποιους αφορούν και τι λένε;
Περίμενα να απαντήσετε γιατί το έχουν ρωτήσει και άλλοι, αλλά δεν είδα κάποια απάντηση μέχρι τώρα και είπα να το επαναφέρω. Ευχαριστώ.

Υπάρχουν πράγματα που λέγονται και δεν γίνονται και άλλα που γίνονται και δεν λέγονται.

Κατανοώ την διάθεση σου να μάθεις το τι έχει ακριβώς συμβεί αλλά είμαι υποχρέωμένος όπως δημοσιοποίησα το γεγονός να μην αναφέρω το μέλος διότι αναδιπλώθηκε και εξακολουθεί να είναι κομμάτι της παρέας μας.

Πέραν τουτου θεωρώ πως το μήνυμα ήταν σαφές προς όλους τους καλοθελητές.

Τι περισσότερο θα χρειάζόταν για σένα;

Εγώ ούτε καν κατάλαβα πως πρόκειται για μέλος. Το μυαλό μου πήγε στην Δίωξη Ηλεκτρονικού εγκλήματος κλπ όπως αναφέρεις πιο πάνω. Τελικά όπως το περιγράφεις τώρα, το θέμα πήρε μεγαλύτερες διαστάσεις από ότι έπρεπε, ενώ θα μπορούσε να λυθεί εσωτερικά μεταξύ σας και να μην υπήρχαν σύννεφα τρομοκρατίας από πάνω μας διότι οι απειλές θα μπορούσαν να αφορούν και όλα τα μέλη είτε μαζί είτε το καθένα ξεχωριστά και άρα θα έπρεπε να προσέχουμε τι γράφουμε.

Αφου σε ευχαριστήσω για την προτροπή σου να προσέχω τι γράφω θα ήθελα να επιμείνω οτι ο χειρισμός ήταν ο καταλληλότερος.

Όσο για την Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος πως βγάζεις το συμπέρασμα ότι δεν υπήρξε σε δεδομένη χρονική στιγμή η απειλή χρήσης της;

Στην τελική δεν έχω κατανοήσει που είναι η ουσία της τοποθέτησης σου.

Follow orthodoxhpisth on Twitter ,
admin
Site Admin

Unread postby papi » Sun Dec 11, 2011 1:30 am

.
Last edited by papi on Sat Dec 24, 2011 8:09 pm, edited 1 time in total.
Winter is here!
papi

Unread postby admin » Sun Dec 11, 2011 2:41 pm

papi wrote:
admin wrote:Αφου σε ευχαριστήσω για την προτροπή σου να προσέχω τι γράφω θα ήθελα να επιμείνω οτι ο χειρισμός ήταν ο καταλληλότερος.

Όσο για την Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος πως βγάζεις το συμπέρασμα ότι δεν υπήρξε σε δεδομένη χρονική στιγμή η απειλή χρήσης της;

Στην τελική δεν έχω κατανοήσει που είναι η ουσία της τοποθέτησης σου.

Η ουσία είναι ότι επειδή ζούμε σε πονηρούς καιρούς και επειδή φέρουμε και ευθύνη για ότι γράφουμε, αν υπάρχουν απειλές για κάτι που εγώ (ή και κάθε μέλος χωριστά) έγραψα θα ήθελα να το ξέρω, να μην το ξαναγράψω και να προσέχω στο μέλλον. Η ουσία είναι η προσωπική ευθύνη που φέρω εγώ και ο καθένας μας. Να ξέρω τι πρέπει και τι δεν πρέπει να γράφω. Γι' αυτό και αναρωτήθηκα. Γνωρίζω ότι δεν διαβάζουν μόνο τα μέλη αλλά και πολύ άλλοι άγνωστοι και μπορεί να έχουν δημιουργήσει ακόμα και το ψυχολογικό προφίλ του καθενός. Δεν είναι λίγο πράγμα να εκτίθεσαι στον άγνωστο Χ. Οπότε πρέπει να προσέχουμε ώστε να μην δημιουργούμε προβλήματα ούτε σε εμάς τους ίδιους αλλά ούτε και στους άλλους.

Σε αυτό θα συμφωνήσω απόλυτα.
Follow orthodoxhpisth on Twitter ,
admin
Site Admin

Unread postby marjory » Sun Sep 30, 2012 3:23 am

Προχτές το βράδυ, ένα γνωστό μέλος του φόρουμ, μου δήλωσε με θράσος ότι προτίθεται να δώσει ως "πληροφορία" σε δημοσιογράφους ότι το φόρουμ μας, αποτελεί παράρτημα της Χρυσής Αυγής και μάλιστα ότι από εμάς [δηλαδή από το φόρουμ] οδηγήθηκε η ΧΑ στην καταγγελία του "παστίτσιου"...

Απείλησε επίσης ότι θα μας ξεφωνίσει [δηλαδή το φόρουμ] στο προσωπικό του site και μάλιστα για να μην φανεί ότι θα το κάνει ο ίδιος, θα βάλει να γραφτούν τα χειρότερα σε άλλο site και αυτός θα αντιγράψει την είδηση. Μου έστειλε μάλιστα και μία λίστα από sites στα οποία άφηνε να εννοηθεί ότι θα αποτανθεί....

Ανεξάρτητα του αν -προσωπικά- αυτά τα θεωρώ γελοιότητες, ασημαντότητες, μικροπρέπειες που καταδεικνύουν χαρακτήρα τουλάχιστον ανώριμο, οφείλω να καταγγείλω στον χώρο μας αυτές τις απειλές, διότι αποδεικνύουν για μια ακόμα φορά ότι ακόμα και σε χριστιανικά φόρουμ έχουν παρεισφρήσει άτομα κατ' επίφαση ορθόδοξα, τα οποία όμως στην πραγματικότητα ασπάζονται πρακτικές που παραπέμπουν σε άλλες εποχές [και μάλιστα οι τακτικές αυτές που υιοθετεί το συγκεκριμένο μέλος, είναι τακτικές που ακολούθησαν φασίστες τους οποίους, υποτίθεται ότι το μέλος αυτό, αποδοκιμάζει!!!!!!].

Τέτοιες νεοταξίτικες κυβερνο-ταλιμπάν πρακτικές εδώ δεν περνάνε. Όπως δεν περάσανε κι άλλες απειλές που κατά το παρελθόν εξαπέλυσαν άλλοι.

Σε κάθε περίπτωση δεν θα επιτραπεί σε κανέναν να συκοφαντήσει τον χώρο αυτό. Αν σε κάποιον δεν αρέσει το φόρουμ, μπορεί κάλλιστα να αποχωρήσει. Κι αν δεν το κάνει μόνος του, μπορούμε να τον βοηθήσουμε εμείς.
Ω πανύμνητε μήτερ, η τεκούσα των πάντων αγίων αγιώτατον Λόγον, δεξαμένη την νυν προσφοράν, από πάσης ρύσαι συμφοράς άπαντας, και της μελλούσης λύτρωσαι κολάσεως τους Σοι βοώντας.
marjory
Site Admin

Unread postby SUKHOI » Sun Sep 30, 2012 10:01 am

..............
Last edited by SUKHOI on Fri Nov 23, 2012 9:06 pm, edited 1 time in total.
SUKHOI

Unread postby Antonis22 » Sun Sep 30, 2012 10:53 am

Η όλη κατάσταση με το θέμα του Γ.Παισίου λειτούργησε απ το σύστημα ως μέσο να περαστούν στο μέλλον κάποιοι νόμοι, κάποιοι κανόνες με σκοπό τον περιορισμό της θρησκευτικής ελευθερίας! υπό τις γνωστές σε όλους μας φράσεις ''ελευθερία της έκφρασης'', ''ελευθερία της σκέψης''...ελευθερία στην...αμαρτία λέω γω.

Άτομα σαν και αυτά που περιέγραψε η marjory είναι σαν τα σκουλήκια που σέρνονται στις σκιές φορώντας κουκούλες...και περιμένουν την κατάλληλη στιγμή για να πεταχτούν και να κάνουν ''ζημιά''.

Πλέον όλοι οι Χ.Ο όταν μιλούν για αυτό το θέμα, ταυτίζονται με την Χ.Α απ αυτά τα γνωστά παιδάκια με τα 100+προφίλ στο FB (έχοντας ονόματα Αγίων της Ορθοδοξίας τους οποίους και χλευάζουν),στο youtube,στα forums, για να τρολλάρουν=επιβάλλουν καλύτερα την προπαγάνδα πίσω από ψευτοπροοδευτικά προφίλ ''ελευθερίας της έκφρασης''.

Δεν παραξενεύομαι που βρίσκονται και εδώ μέσα, το παράξενο θα ήταν να μην τους είχαμε.
Δεν αντέχουν να ακούν/βλέπουν για Ορθοδοξία.Βγάζουν φλύκταινες και κάνουν τα πάντα για να συκοφαντήσουν και να ''φιμώσουν'' έμμεσα αυτά τα sites.
Θέλουν να επιβάλλουν τον αθεϊστικό τρόπο ζωής και τέτοια sites , με τόσο Ορθόδοξο Πνευματικό υλικό τους έχει κάνει μεγάλη ζημιά και αυτό δεν μπορούν να το αντέξουν.

Η Συκοφαντία/το ρουφιανιλίκι/ο δήθεν τρόπος που παρουσιάζονται ''ορθόδοξοι'' ενώ ανήκουν σε άλλες ομάδες-σέκτες είναι χαρακτηριστικό γνώρισμα για το τι κάνουν και ποιοι τους βάζουν!

Ας μην κάνουν πολλά όνειρα όμως. Η Τελική νίκη είναι του Ιησού Χριστού , του Θεού, των Αγίων , του πληρώματος της Ορθόδοξης Εκκλησίας. Είτε τους αρέσει, είτε όχι.
Antonis22

Unread postby eternity » Sun Sep 30, 2012 12:18 pm

Antonis22 wrote:Η όλη κατάσταση με το θέμα του Γ.Παισίου λειτούργησε απ το σύστημα ως μέσο να περαστούν στο μέλλον κάποιοι νόμοι, κάποιοι κανόνες με σκοπό τον περιορισμό της θρησκευτικής ελευθερίας! υπό τις γνωστές σε όλους μας φράσεις ''ελευθερία της έκφρασης'', ''ελευθερία της σκέψης''...ελευθερία στην...αμαρτία λέω γω.

Οχι αγαπητε η ελευθερια της εκφρασης υπηρχε ειχε νομοθετηθει ..θελεις να πεις οτι οι μουσουλμανοι ζητησαν να γίνει ποινικό αδίκημα σε όλο τον κόσμο η προσβολή των συμβόλων των μουσουλμάνων από τη διεθνή κοινότητα και τον ΟΗΕ.Συνεπως θα θεσπισουν επιλεκτικους νομους.

Άτομα σαν και αυτά που περιέγραψε η marjory είναι σαν τα σκουλήκια που σέρνονται στις σκιές φορώντας κουκούλες...και περιμένουν την κατάλληλη στιγμή για να πεταχτούν και να κάνουν ''ζημιά''.

Καμια φορα οι ανθρωποι κανουν λαθος εκτιμησεις πεφτουν σε σφαλματα ισως η ηλικια ( δεν ειναι ολοι εδω μεσα 40ρηδες ουτε 50αρηδες) και απο ελλειψη ας το πουμε εμπειριας ή αγνοιας παραφερονται.Ας τους δικαιολογησουμε εμεις και να τους συγχωρησουμε οχι να τους πετροβολησουμε. Η αγαπη πρωτη και βασικη αρχικη στον χριστιανο

Πλέον όλοι οι Χ.Ο όταν μιλούν για αυτό το θέμα, ταυτίζονται με την Χ.Α απ αυτά τα γνωστά παιδάκια με τα 100+προφίλ στο FB (έχοντας ονόματα Αγίων της Ορθοδοξίας τους οποίους και χλευάζουν),στο youtube,στα forums, για να τρολλάρουν=επιβάλλουν καλύτερα την προπαγάνδα πίσω από ψευτοπροοδευτικά προφίλ ''ελευθερίας της έκφρασης''.

μου ειναι αδιαφορα τα παιδακια αυτα. Θα ερθει και η ωρα τους ...να συνετιστουν. Οσο θα βλεπω τετοιες σελιδες θα τις καταγγελλω για αναρμοστο και προσβλητικο περιεχομενο ομως δεν μπορω να ζητησω να ριχτουν στην πυρα.

Δεν παραξενεύομαι που βρίσκονται και εδώ μέσα, το παράξενο θα ήταν να μην τους είχαμε.
Δεν αντέχουν να ακούν/βλέπουν για Ορθοδοξία.Βγάζουν φλύκταινες και κάνουν τα πάντα για να συκοφαντήσουν και να ''φιμώσουν'' έμμεσα αυτά τα sites.
Θέλουν να επιβάλλουν τον αθεϊστικό τρόπο ζωής και τέτοια sites , με τόσο Ορθόδοξο Πνευματικό υλικό τους έχει κάνει μεγάλη ζημιά και αυτό δεν μπορούν να το αντέξουν.

Οταν καποιος δεν εχει δωσει τετοια δειγματα γραφης ...καλο ειναι να μην πεφτουμε στο σφαλμα να γενικευουμε. Μια δημοσιευση ενα απειλητικό μνμ( δεν το επικροτω σε καμια περιπτωση) δεν μπορει να χαρακτηριζει το ατομο.

Η Συκοφαντία/το ρουφιανιλίκι/ο δήθεν τρόπος που παρουσιάζονται ''ορθόδοξοι'' ενώ ανήκουν σε άλλες ομάδες-σέκτες είναι χαρακτηριστικό γνώρισμα για το τι κάνουν και ποιοι τους βάζουν!

Αυτοι την δουλεια τους και εμεις τη δικη μας ως χριστιανοι

Ας μην κάνουν πολλά όνειρα όμως. Η Τελική νίκη είναι του Ιησού Χριστού , του Θεού, των Αγίων , του πληρώματος της Ορθόδοξης Εκκλησίας. Είτε τους αρέσει, είτε όχι.
Με αυτη σου τη φραση αναιρεις και ολα τα υπολοιπα. Αυτη η φραση τα λεει ΟΛΑ.

«Φώτισόν μου, το σκότος, Κύριε!» (Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς).
eternity
Site Admin

Unread postby Antonis22 » Sun Sep 30, 2012 12:36 pm

eternity wrote:

Οχι αγαπητε η ελευθερια της εκφρασης υπηρχε ειχε νομοθετηθει ..θελεις να πεις οτι οι μουσουλμανοι ζητησαν να γίνει ποινικό αδίκημα σε όλο τον κόσμο η προσβολή των συμβόλων των μουσουλμάνων από τη διεθνή κοινότητα και τον ΟΗΕ.Συνεπως θα θεσπισουν επιλεκτικους νομους.

Δεν με κατάλαβες. Την ''ελευθερία της έκφρασης'' την έβαλα ανάμεσα σε εισαγωγικά για να δείξω ότι ... την θυμούνται όταν τους συμφέρει.
Δηλαδή ''ελευθερία της έκφρασης'' για να βρίζουμε κάθε τι χριστιανικό. Αυτό θέλω να πω.

Καμια φορα οι ανθρωποι κανουν λαθος εκτιμησεις πεφτουν σε σφαλματα ισως η ηλικια ( δεν ειναι ολοι εδω μεσα 40ρηδες ουτε 50αρηδες) και απο ελλειψη ας το πουμε εμπειριας ή αγνοιας παραφερονται.Ας τους δικαιολογησουμε εμεις και να τους συγχωρησουμε οχι να τους πετροβολησουμε. Η αγαπη πρωτη και βασικη αρχικη στον χριστιανο

Όταν βλέπω βλασφημίες κατά του Ιησού και τις Παναγίας δεν μπορώ να κάτσω με σταυρωμένα τα χέρια. Δεν είναι ότι είναι απλά ένα σφάλμα , μια άγνοια.
Γνωρίζουν πολύ καλά την Θρησκεία μας και γιαυτό επίτηδες και ηθελημένα κάνουν ότι κάνουν.

μου ειναι αδιαφορα τα παιδακια αυτα. Θα ερθει και η ωρα τους ...να συνετιστουν. Οσο θα βλεπω τετοιες σελιδες θα τις καταγγελλω για αναρμοστο και προσβλητικο περιεχομενο ομως δεν μπορω να ζητησω να ριχτουν στην πυρα.

Διαφωνώ. Και να τις καταγγείλεις δεν θα γίνει κάτι. Και ακόμα να τους δικάσουν, που δεν θα πρέπει πάλι δεν είναι σωστός τρόπος.
Αυτά τα παιδάκια και τα κάθε ''παιδάκια'' αν δεν καταλάβουν ότι αυτό που κάνουν είναι λάθος , όσες καταγγελίες και να γίνουν δεν θα γίνει κάτι.

Οταν καποιος δεν εχει δωσει τετοια δειγματα γραφης ...καλο ειναι να μην πεφτουμε στο σφαλμα να γενικευουμε. Μια δημοσιευση ενα απειλητικό μνμ( δεν το επικροτω σε καμια περιπτωση) δεν μπορει να χαρακτηριζει το ατομο.

Μιλάω Γενικά γιατί τα βλέπω και σε άλλα forums. Στο σύνολο τους τα άτομα αυτά έχουν πρόβλημα. Κόμπλεξ δεν ξέρω τι είναι. Δεν αντέχουν οτιδήποτε Χριστιανικό και αυτό είναι γεγονός. Το υλικό εδώ μέσα , το πνευματικό υλικό είναι πραγματικός θησαυρός και ταυτόχρονα πρόβλημα τους γιατί χαλάει...η επιβολή της προπαγάνδας.
Τώρα όσο αφορά το άτομο...όταν γράφει η marjory ότι θα καταγγείλει το forum...αλλά όχι άμεσα, έμμεσα από άλλο site...σε δημοσιογράφους...
ε τότε τι να πει κανείς;
Δηλαδή αφήνει να εννοηθεί ότι ΟΛΟΙ σε αυτό το site συμφωνούμε ή ότι κάναμε την καταγγελία γιατί είμαστε Χ.Α....αν είναι δυνατόν.

Αυτοι την δουλεια τους και εμεις τη δικη μας ως χριστιανοι

Με αυτη σου τη φραση αναιρεις και ολα τα υπολοιπα. Αυτη η φραση τα λεει ΟΛΑ.

Δεν αναιρώ τίποτα. Απλά λέω πως ότι και να κάνουν στο τέλος θα αποτύχουν. Λογαριάζουν χωρίς τον ξενοδόχο.
Antonis22

Unread postby eternity » Sun Sep 30, 2012 12:52 pm

Antonis22 wrote:Όταν βλέπω βλασφημίες κατά του Ιησού και τις Παναγίας δεν μπορώ να κάτσω με σταυρωμένα τα χέρια. Δεν είναι ότι είναι απλά ένα σφάλμα , μια άγνοια.
Γνωρίζουν πολύ καλά την Θρησκεία μας και γιαυτό επίτηδες και ηθελημένα κάνουν ότι κάνουν.

Μα δεν εγινε αυτο αγαπητε φιλε...............ο ανθρωπος ουδεποτε χλευασε τα θεια και τα ιερα.....!

Διαφωνώ. Και να τις καταγγείλεις δεν θα γίνει κάτι. Και ακόμα να τους δικάσουν, που δεν θα πρέπει πάλι δεν είναι σωστός τρόπος.
Αυτά τα παιδάκια και τα κάθε ''παιδάκια'' αν δεν καταλάβουν ότι αυτό που κάνουν είναι λάθος , όσες καταγγελίες και να γίνουν δεν θα γίνει κάτι.
Υπεδειξε λοιπον ποιος ειναι ο σωστος τροπος για να μην ξαναδουμε τετοια συμβαντα

«Φώτισόν μου, το σκότος, Κύριε!» (Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς).
eternity
Site Admin

PreviousNext

Return to Ανακοινώσεις-Κανονισμοί