Προβλήματα

Λειτουργικά ζητήματα για το φόρουμ

Προβλήματα

Unread postby admin » Wed Oct 31, 2012 2:10 pm

Τις επόμενες ημέρες ενδεχομένως να υπάρξουν μικρές διακοπές της λειτουργίας του φόρουμ

Ευχαριστώ
Follow orthodoxhpisth on Twitter ,
admin
Site Admin

Re: Προβλήματα

Unread postby KIXEM » Fri May 10, 2013 1:48 am

Θα παρακαλούσα αν κάποιος αδελφός θα μπορούσε να μου εξηγήσει πώς δημοσιεύει κανείς φωτογραφίες από τον υπολογιστή στο φόρουμ.
Ευχαριστώ.
KIXEM

Unread postby Dorotheos » Fri May 10, 2013 12:02 pm

KIXEM wrote:Θα παρακαλούσα αν κάποιος αδελφός θα μπορούσε να μου εξηγήσει πώς δημοσιεύει κανείς φωτογραφίες από τον υπολογιστή στο φόρουμ.
Ευχαριστώ.

Καλή σου μέρα KIXEM.
Πρέπει να κάνεις upload τις φωτογραφίες σου σε ένα site που επιτρέπει το shareware διαφόρων αρχείων και ειδικά στη συγκεκριμένη περίπτωση τα αρχεία φωτογραφιών.
Τέτοιο site είναι το: http://imageshack.us/, στο οποίο όμως πρέπει να δώσεις το email σου για να δεχτεί το upload της φωτογραφίας σου και αργότερα μέσω του email θα σου σταλεί μήνυμα και θα σου ζητηθεί να εγγραφείς με username και password κάτι που μπορείς για ευνόητους λόγους να μην επιθυμείς.
Εγώ χρησιμοποιώ και το παραπάνω αλλά και το http://tinypic.com που μπορείς να κάνεις free upload. Όποιο και αν επιλέξεις κάνεις τα παρακάτω βήματα:

1. Στο πρώτο παράθυρο της εφαρμογής πατάς το κουμπί (browse) και περιηγείσαι στον υπολογιστή σου για να υποδείξεις τη θέση του αρχείου σου, το οποίο επιλέγεις και τότε εμφανίζεται στο παράθυρο της εφαρμογής το όνομά του και το μέγεθός του.

Image

Image

2. Στο παράθυρο της εφαρμογής πατάς το κουμπί (UPLOAD NOW). Περιμένεις λίγο για να γίνει η μεταφόρτωση του αρχείου (γραφικά απεικονίζεται το διάστημα που περιμένεις με το γέμισμα μιας πράσινης μπάρας) και εμφανίζεται το επόμενο παράθυρο της εφαρμογής, όπου πατάς το κουμπί: (continue to the image links).

Image

Image

3. Ανοίγει το επόμενο παράθυρο της εφαρμογής στο οποίο ειδοποιείσαι ότι το upload ήταν επιτυχές και εμφανίζονται τα Links του αρχείου σου, τα οποία με copy-paste μπορείς να αντιγράψεις στο μήνυμά σου στο forum. Καλύτερο είναι να χρησιμοποιείς το Direct Link και ότι αναγράφει να το επιλέγεις με τον κέρσορα και να το κάνεις copy-paste στο μήνυμά σου στο forum.

Image

4. Καθώς βρίσκεσαι στο πεδίο εγγραφής του μηνύματός στο forum και έχεις κάνει copy-paste το ΟΛΟ το περιεχόμενο του direct link, το οποίο πρέπει να φένεται όπως παρακάτω:
http://img577.imageshack.us/img577/6849/upload01.jpg
το επιλέγεις με τον κέρσορά σου και πατάς το κουμπάκι [img] (θα το βρεις δέκατο στην πρώτη σειρά κουμπιών του παράθυρου εγγραφής μηνυμάτων του forum). Τότε το Direct Link Θα πρέπει να εμφανιστεί μέσα στις αγκύλες [img]
Σ' αυτό το σημείο μπορείς να πατήσεις το κουμπί (Preview) στο κάτω μέρος του παραθύρου του forum για να πειραματισθείς πως θα εμφανιστεί το κείμενό σου και η φωτογραφία σου στο forum.

Image

5. Τέλος, πατάς το κουμπί [Submit] για να δημοσιεύσεις το μήνυμά σου και η εικόνα σου θα εμφανιστεί ακριβώς στο σημείο του μηνύματός σου, όπου αναγράφεται το Direct Link. Έτσι μπορείς εσύ να αποφασίζεις σε ποια σημεία της δημοσίευσής σου θα εμφανίζονται οι φωτογραφίες σου εντός του κειμένου σου. ;)

ΥΓ Το imageshack κάνει αυτόματο resize των φωτογραφιών σε όποιο μέγεθος επιθυμείς. Για να μη προκαλούνται προβλήματα στην εμφάνισή τους καλό είναι να επιλέγεις το default 800Χ600 pixels. Αν κάνεις το Upload από διαδικτυακό πρόγραμμα που δεν υποστηρίζει το αυτόματο Resizing θα πρέπει να το κάνεις ο ίδιος χειρωνακτκά σε ένα πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας όπως το Photoshop στις επιλογές imagesize.
Καλές δημοσιεύσεις φωτογραφιών :)
Dorotheos

Unread postby KIXEM » Fri May 10, 2013 2:47 pm

ΒΛΕΠΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΠΑΡΑΘΕΣΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΩΝ ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΩΝ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ :lol:

ΔΕ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΤΗ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΟ ΓΙΑ ΜΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΔΕΛΦΟ :roll:

ΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΛΟΙΠΟΝ....ΤΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ :mrgreen:
KIXEM

Unread postby AMALIA » Mon Apr 07, 2014 3:04 pm

Παρακαλώ πολύ κάποιος από τους αδελφούς συντονιστές να με βοηθήσουν στην επίλυση του εξής προβλήματος :
Έχω ξεχάσει τον κωδικό πρόσβασης με αποτέλεσμα να μην έχω την δυνατότητα να κάνω login στο φόρουμ από άλλο υπολογιστή, εκτός από αυτόν που σας στέλνω τώρα το μήνυμα και στον οποίο έχει αποθηκευτεί ο κωδικός από τον internet explorer αλλά φυσικά δεν μπορώ να τον δω ποιός είναι.
Ακολούθησα την διαδικασία επανέκδοσης νέου κωδικού , αλλά δεν μου ήρθε ποτέ email παρ' όλο που το σύστημα μου απαντά πως έχει ήδη σταλεί.
Μπήκα στην διαχείριση του λογαριασμού μου και είδα ότι το email που έχω δηλώσει κατά την εγγραφή μου είναι το σωστό , όμως email δεν έλαβα.
Τι κάνω τώρα;;; :? :oops:
AMALIA

Unread postby yiannis » Mon Apr 07, 2014 3:28 pm

AMALIA wrote:Παρακαλώ πολύ κάποιος από τους αδελφούς συντονιστές να με βοηθήσουν στην επίλυση του εξής προβλήματος :
Έχω ξεχάσει τον κωδικό πρόσβασης με αποτέλεσμα να μην έχω την δυνατότητα να κάνω login στο φόρουμ από άλλο υπολογιστή, εκτός από αυτόν που σας στέλνω τώρα το μήνυμα και στον οποίο έχει αποθηκευτεί ο κωδικός από τον internet explorer αλλά φυσικά δεν μπορώ να τον δω ποιός είναι.
Ακολούθησα την διαδικασία επανέκδοσης νέου κωδικού , αλλά δεν μου ήρθε ποτέ email παρ' όλο που το σύστημα μου απαντά πως έχει ήδη σταλεί.
Μπήκα στην διαχείριση του λογαριασμού μου και είδα ότι το email που έχω δηλώσει κατά την εγγραφή μου είναι το σωστό , όμως email δεν έλαβα.
Τι κάνω τώρα;;; :? :oops:

Κοίτα στο mail, μήπως είναι στο φάκελο με τα ανεπιθύμητα ή τα spam
yiannis

Unread postby AMALIA » Mon Apr 07, 2014 3:49 pm

Τσέκαρα και τα ανεπιθύμητα ακόμα και τον κάδο, αλλά email από το φόρουμ δεν βρήκα!!! :cry:
AMALIA

Unread postby supergeorge » Mon Apr 07, 2014 4:20 pm

Τα ιδια επαθα και γω πριν μιαμιση βδομαδα περιπου.
Εστελνα για αλλαγη κωδικου αλλα δε μου ερχοταν μαιλ.
Ουτε στα σπαμ ουτε πουθενα.
Ηξερα τον κωδικο μου αλλα για καποιο λιγο δε με εβαζε κατευθειαν και μου ζητουσε την ερωτηση ,ποτε ειναι της Αγιας Κυριακης.
Τα εβαζα ολα σωστα αλλα μουβγαζε οτι απανταω λαθος.
Εβαζα το ετος 2014,τρεχον οπως λεει.
Τελικα μετα παιδεμαρα 5 ημερων και χωρις κανενα μαιλ μα μουρθει,ενω εστειλλα αρκετες φορες,εβαλλα στην ημερομηνια 2013 και μπηκα.
Αρα δεν ειναι τρεχον οπως λεει αλλα περσυνη χρονια.
Φανταζομαι να θελει να κανει εγγραφη κανενα νεο μελος,δε θα μπορει με τιποτα.
Ειχα στειλλει και προχωπικο μαιλ μαλιστα, αλλα παλι απαντηση δεν ηρθε.
Αυτα και απο μενα.
Ψαξτε το γιατι αν ξεχασουμε κωδικο δε μπαινουμε με τιποτα.
supergeorge

Unread postby sgoum » Mon Apr 07, 2014 4:27 pm

Παιδια το mail του φορουμ εχει ενα προβλημα πολυ καιρο τωρα και δεν εχουμε βρει πως να το επιδιορθωσουμε.
Οι εγγραφες γινονται κανονικα.
sgoum
Site Admin

Unread postby AMALIA » Mon Apr 07, 2014 4:44 pm

supergeorge είσαι SUPERRRR!!!! :D :D :D
χίλια ευχαριστώ!!!
Τα κατάφερα και μπήκα βάζοντας το 2013 ;)
Τελικά ήταν σωστός ο κωδικός που είχα γράψει στο τεφτεράκι μου για την δύσκολη στιγμή του αλτσχάιμερ :lol:

sgoum,
αφού δεν μπορείτε να φτιάξετε το email τουλάχιστον γράψτε ότι πρέπει να συμπληρώνουμε το έτος 2013 και όχι το 2014
AMALIA

Next

Return to Ανακοινώσεις-Κανονισμοί