Ανακοίνωση προσωρινής επαναλειτουργίας

Λειτουργικά ζητήματα για το φόρουμ

Ανακοίνωση προσωρινής επαναλειτουργίας

Unread postby student » Wed Nov 15, 2017 11:42 pm

Αγαπητοί όλοι,

προς ευχαρίστηση αρκετών και προς στεναχώρια κάποιων, αποφασίστηκε το φόρουμ να ξαναλειτουργήσει.
Ήταν μια ανατροπή της τελευταίας στιγμής μιας και η πρόθεση ήταν να μην ξαναλειτουργήσει, όσο άκομψο/άδικο και αν θα ήταν να τελειώσει έτσι απροειδοποίητα.

Προς ευχαρίστηση κάποιων και προς στεναχώρια αρκετών, η επαναλειτουργία αφορά μόνο μια περίοδο τριών μηνών που ήδη ξεκίνησε. Οι πιθανότητες είναι συντριπτικά εναντίον της παράτασης "ζωής" μετά το ερχόμενο τρίμηνο.

Παρακαλώ μέσα σε αυτό το διάστημα όποιον ενδιαφέρεται να κρατήσει όποιο αρχείο επιθυμεί ή όποιο άλλο στοιχείο (πχ emails) τον ενδιαφέρει. Η απόφαση δεν είναι φυσικά αμετάκλητη, πολλά μπορεί να γίνουν μέσα στο επόμενο τρίμηνο, αλλά είναι πλέον σχεδόν δεδομένο ότι θα υλοποιηθεί χωρίς κάποια άλλη προειδοποίηση.
Ο λόγος είναι πάρα πολύ απλός. Όλα δείχνουν ότι υπήρξε κορεσμός και ο κύκλος του φόρουμ πλησιάζει σε ολοκλήρωση. Εαν δεν έχει ήδη ολοκληρωθεί. Ποιό το νόημα τέσσερεις πέντε νοματαίοι να ποστάρουν τα ίδια και τα ίδια και άλλοι δυο τρεις να ποστάρουν απλά για να την πουν όπου βρίσκουν την ευκαιρία.

ΥΓ. Το καλό της υπόθεσης ίσως να είναι πως στους ασθενείς σε τελικό στάδιο μπορούν να εφαρμοστούν/δοκιμαστούν και ακραίες πειραματικές θεραπείες. Ποιές μπορεί να είναι αυτές δεν έχω ιδέα. Έχω όμως την εντύπωση ότι όλο και κάτι θα προκύψει, αναγκαστικά.
Σε ένα φόρουμ με ημερομηνία λήξης, δεν φοβάται κανείς μήπως χρεωθεί το κλείσιμο. Το φόρουμ είναι ήδη σε μηχανική υποστήριξη και σε τρεις μήνες η μπρίζα βγαίνει. Μόνο κάτι συνταρακτικό θα μπορούσε να του δωσει παράταση ζωής. Ποιός ξέρει τί μπορεί να προκύψει.

Συνεπώς ας ετοιμαστούμε όλοι για ένα ενδιαφέρον τρίμηνο. Φθοράς προς ολοκληρωτική λήθη ή τριβής προς αναζωπύρωση.
Καταληκτική ημερομηνία η 14 Φεβρουαρίου! Αποχαιρετισμός σε ένα μεγάλο έρωτα!


There is no one as dangerous as he who has nothing to lose.
Rebecca Solnit
Εγερθήσεται γὰρ ἔθνος ἐπὶ ἔθνος καὶ βασιλεία ἐπὶ βασιλείαν, καὶ ἔσονται λιμοὶ καὶ λοιμοὶ καὶ σεισμοὶ κατὰ τόπους· πάντα δὲ ταῦτα ἀρχὴ ὠδίνων...
student
Καθολικός Συντονιστής
 
Posts: 3599
Joined: Tue Nov 15, 2011 4:55 pm

Re: Ανακοίνωση προσωρινής επαναλειτουργίας

Unread postby bersekero » Thu Nov 16, 2017 11:19 am

Και πολυ αργησε κατα τη γνωμη μου. Αυτο σκεφτομουν οταν επεσε, οτι δεν εχει λογο υπαρξης εδω και καιρο.
Δεν ειναι μονο το οτι γραφουν ελαχιστοι (οπως εγω που γραφω μπουρδες για να το κραταω ζωντανο ή επειδη καποιες ωρες δεν εχω κατι καλυτερο να κανω), ουτε το οτι καποιοι περιμενουν στη γωνια για να την πουν σε καποιους αλλους (παλι οπως εγω, φυσει εριστικος και εγωιστης).
Το βασικο προβλημα ειναι οτι τα επερχομενα, που ειναι η μεγαλη ατραξιον του φορουμ, εχουν ξεφτισει.
Οι δικαιολογιες του στυλ δοθηκε παραταση για μετανοια ή βαλανε στον γεροντα λογια δεν πιανουν πλεον.
Οταν λεμε συντομα, δεν μπορει αυτο να μεταφραζεται σε 3 δεκαετιες. Μπορει ο Θεος να ειναι άναρχος και ο χρονος να ειναι κατι πολυ σχετικο, αλλά 30 χρονια για μας στους οποίους οι προφητειες απευθυνονται δεν παυουν να ειναι μιση ζωη.
Οταν λεμε εντος ολιγου θα χτυπησει η Τουρκια, αντε να ειναι 5 χρονια, 10 λεω εγω που ειμαι λαρτζ.
Οταν λεμε ΤΩΡΑ! ξεκιναει, πόσο ειναι αυτο το τωρα? Ενα εξαμηνο? Εγω σου λεω ενας χρονος.
Βλεπω ανθρωπους εκτος φορουμ που ολο μιλουσαν για τις προφητειες να εχουν λουφαξει και να ασχολουνται πλεον με την καθημερινοτητα, τον αγωνα τους και την ωμη πραγματικοτητα. Απογοητευτηκαν και με το δικιο τους.
Αμα κατι δεν γινει στην ωρα του, αντε και με μια λογικη καθυστερηση, ξεφτιζει τοσο που στο τελος κατανταει αδιαφορο.
Σαν να εχουμε μια κοπελα που ερωτευτηκε καποιον, τον περιμενε, εφαγε υποσχεσεις για χρονια, εκεινος εκανε τη ζωη του, και τωρα που εγινε αυτος 60 κι εκεινη 55, με γκριζα μαλλια και κοιλιες και οι δυο, χωρις ονειρα και προοπτικη, χωρις δυνατοτητα τεκνοποιίας, τωρα που οι αλλες γυναικες δεν τον θελουν πια, παει στην παλια αγαπη και της λεει τωρα να ζησουμε μαζι. Βρε άει απο δω θα του πει εκεινη.
Ο βασικος ομως λογος που ξεφτισαν , στην ουσια ακυρωθηκαν οι προρρησεις, ηταν η μεγαλη πλανη απο τους τυχαρπαστους γεροντες και γεροντισσες. Τεραστια ζημια κανανε. Η κοπρια που ριξανε εθαψε τα πιθανα διαμαντια.
Τα πνευματικα θεματα? Βριθει ετσι κι αλλιως το ιντερνετ απο αρθρα, κηρύγματα και βιβλια πνευματικα. Χορτασαμε λογια. Ειδικα απο τους χορτατους.
Ειμαι παιδι του καλοριφερ. Μεγαλωσα σε οικοδομη με κεντρικη θερμανση, οπως φανταζομαι ολοι σχεδον οι κατοικοι των πολεων. Οταν ξεκινησα να πηγαινω στο Ορος, εκει ειχαν σομπες. Τα τελευταια χρονια που πηγαινω, τα χρονια που εμεις πλεον καιμε ξυλα, εκει εχουν καλοριφερ και πυργους ψυξης. Με χαλαει βρε παιδι αυτο. Και πιο πολυ με χαλαει να μου κανουν κηρυγμα οι χορτατοι ιερεις και ιεραρχες, που μας πουλησαν για να μην χασουν την βολεψη τους και εχουν το θρασσος να μου λενε να κανω υπομονη και να ζω λιτα.
Και επειδη ολο και καποιος θα ρωτησει γιατι τοτε μπαινω συνεχεια, το κανω γιατι εχω φιλους εδω (ναι, μιλαμε και εκτος φορουμ), το κανω γιατι ακομα ελπιζω οτι κατι θα γινει, γιατι εχω παθει εθισμο, γιατι αγαπησα αυτο το μερος.
User avatar
bersekero
Καθολικός Συντονιστής
 
Posts: 7545
Joined: Tue May 21, 2013 3:36 pm

Re: Ανακοίνωση προσωρινής επαναλειτουργίας

Unread postby supergeorge » Thu Nov 16, 2017 11:39 am

ΦΙΛΕ bersekero ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ.ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ.ΑΥΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΕΓΩ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ.
User avatar
supergeorge
 
Posts: 278
Joined: Tue Nov 15, 2011 12:22 pm
Location: ΚΟΖΑΝΗ

Re: Ανακοίνωση προσωρινής επαναλειτουργίας

Unread postby SUKHOI » Thu Nov 16, 2017 12:22 pm

επειδη εγω δεν τα πιστευω ολα αυτα αν θελετε δωστε το σε μενα και αν δεν τα καταφερω τοτε κλειστε το. ολα τα αλλα ειναι παραμυθια και ναχαμε να λεγαμε.
User avatar
SUKHOI
 
Posts: 2707
Joined: Mon Jan 12, 2015 12:19 pm
Location: Θεσσαλονικη

Re: Ανακοίνωση προσωρινής επαναλειτουργίας

Unread postby manousos » Thu Nov 16, 2017 2:33 pm

βρίσκω αυτον τον τόπο χρήσιμο , με διαφορές στίς απόψεις και συμπεριφορές,ανθρώπινα πράγματα.
διαφορετικές αφετηρίες , αλλά κοινές ανησυχίες ,ενδιαφέρον για τον αλλον,οτι ανακαλύπτει ο καθενας το μοιράζεται ειτε ειναι ειδηση ειτε κατι που θεωρει οτι θα ωφελήσει.Δέν γνωρίζω κανέναν σε προσωπικό επίπεδο,και σίγουρα αυτά που εχω σχηματίσει στο κεφάλι μου για πολλους εδω απέχουν της πραγματικότητας.
Υπάρχει ομως στα μάτια μου κάποια μορφή ''συγγένειας''
manousos
 
Posts: 1140
Joined: Thu Oct 11, 2012 4:01 pm

Re: Ανακοίνωση προσωρινής επαναλειτουργίας

Unread postby student » Thu Nov 16, 2017 6:27 pm

SUKHOI wrote:επειδη εγω δεν τα πιστευω ολα αυτα αν θελετε δωστε το σε μενα και αν δεν τα καταφερω τοτε κλειστε το. ολα τα αλλα ειναι παραμυθια και ναχαμε να λεγαμε.



Με όλο το σεβασμό στην ηλικία σου, και ασχέτως τί πιστεύεις ή δεν πιστεύεις, αυτό δεν πρόκειται να γίνει. Να σου δώσουμε δηλαδή το φόρουμ.

Δυό μείναμε να τό χουμε και ευτυχως ή δυστυχώς τα λέμε πολύ καλά, δέκα χρόνια τώρα. Πετσωμένοι!

Προσωπικά, θα προτιμούσα να μην έκανα καν προσπάθεια να ξανανοίξει, κάτι που θα είχε σαν συνέπεια να κλείσει έτσι, στεγνά, άκομψα, απίστευτα, παρά έστω και να σκεφτώ ότι θα παρέδιδα την μεγάλη καψούρα μου οικειοθελώς σε εσένα.

Προτείνω δε να πιστέψεις, καλά καλά, αυτά που έγραψα στο ΥΓ της αρχικής ανακοίνωσης.


Αυτοί οι τρεις μήνες θα είναι, αναγκαστικά, διαφορετικοί από όλους τους προηγούμενους. Αρκετοί θα αποχαιρετήσουν το φόρουμ πριν το φόρουμ αποχαιρετήσει τους πολλούς.

90..89..

There is no one as dangerous as he who has nothing to lose.
Rebecca Solnit
Εγερθήσεται γὰρ ἔθνος ἐπὶ ἔθνος καὶ βασιλεία ἐπὶ βασιλείαν, καὶ ἔσονται λιμοὶ καὶ λοιμοὶ καὶ σεισμοὶ κατὰ τόπους· πάντα δὲ ταῦτα ἀρχὴ ὠδίνων...
student
Καθολικός Συντονιστής
 
Posts: 3599
Joined: Tue Nov 15, 2011 4:55 pm

Re: Ανακοίνωση προσωρινής επαναλειτουργίας

Unread postby Τιποτας ο Αιτωλος » Fri Nov 17, 2017 12:19 am

προς ευχαρίστηση αρκετών και προς στεναχώρια κάποιων, ....

.....
Προς ευχαρίστηση κάποιων και προς στεναχώρια αρκετών ....


:D το ευχαριστηθηκες ...και φαίνεται ...

μακάρι να μη ξανακλείσει ποτέ το Φόρουμ ...και να πάρει τη κατεύθυνση που του αξίζει σε σχέση με τον πολύ βαρύ τίτλο που φέρει ...

μη ξεχνάμε πως η όλη υπόθεση στις ανατροπές ...συνήθως ανήκει σε μια μικρή μειοψηφία που δε το βάζει κάτω .....

το συναντώ πια καθημερινά μπροστά μου ...

Καλή συνέχεια ...και μια συγγνώμη για τη συμπεριφορά μου ανά τακτά διαστήματα ...
Και ό, τι και αν κάνετε, να το κάνετε από την καρδιά σας ως προς τον Κύριο και όχι σε ανθρώπους” (Κολοσσαείς 3:23). “Αν ζείτε για την αποδοχή των ανθρώπων, θα πεθάνετε από την απόρριψή τους
Τιποτας ο Αιτωλος
 
Posts: 3530
Joined: Mon Sep 14, 2015 3:42 pm

Re: Ανακοίνωση προσωρινής επαναλειτουργίας

Unread postby student » Fri Nov 17, 2017 8:02 pm

Γιώργος wrote:
μακάρι να μη ξανακλείσει ποτέ το Φόρουμ ...και να πάρει τη κατεύθυνση που του αξίζει σε σχέση με τον πολύ βαρύ τίτλο που φέρει ...

μη ξεχνάμε πως η όλη υπόθεση στις ανατροπές ...συνήθως ανήκει σε μια μικρή μειοψηφία που δε το βάζει κάτω .....

το συναντώ πια καθημερινά μπροστά μου ...

Καλή συνέχεια ...και μια συγγνώμη για τη συμπεριφορά μου ανά τακτά διαστήματα ...


Καλώς τον...

συμφωνώ...
συμφωνω...
απο μένα όλα καλά... παρομοίως...

Να σε βλέπουμε.... :)
Εγερθήσεται γὰρ ἔθνος ἐπὶ ἔθνος καὶ βασιλεία ἐπὶ βασιλείαν, καὶ ἔσονται λιμοὶ καὶ λοιμοὶ καὶ σεισμοὶ κατὰ τόπους· πάντα δὲ ταῦτα ἀρχὴ ὠδίνων...
student
Καθολικός Συντονιστής
 
Posts: 3599
Joined: Tue Nov 15, 2011 4:55 pm

Re: Ανακοίνωση προσωρινής επαναλειτουργίας

Unread postby bloomyria » Fri Dec 08, 2017 11:27 pm

Για εμας που μενουμε στην ξενητειά ειναι το φορουμ μια όαση. Κι ας έκανε τον κύκλο του κι ας έμειναν 5 νοματαίοι που γράφουν. Εμείς μπαίνουμε και διαβάζουμε κι ας μην έχουμε κάτι φοβερό νέο να πούμε...

Αν έχετε κουραστεί (και δίκιο έχετε) προσφέρομαι να το αναλάβω, αν βέβαια κι εσείς συμφωνείτε. Από συντήρηση αλλά και οικονομικά.

Γνώσεις php έχω, να χειρίζομαι server ξέρω. Βοήθεια ευπρόσδεκτη αν κάποιος άλλος επιθυμεί να συμμετάσχει.

Ακούω τη γνώμη σας.....
User avatar
bloomyria
 
Posts: 381
Joined: Fri Jun 01, 2012 1:13 pm
Location: Μόναχο

Re: Ανακοίνωση προσωρινής επαναλειτουργίας

Unread postby student » Sat Dec 09, 2017 12:05 am

Δεν είναι θέμα κούρασης ούτε οικονομικό.

Σε κάθε περίπτωση σε ευχαριστούμε.

Καλό βράδυ!
Εγερθήσεται γὰρ ἔθνος ἐπὶ ἔθνος καὶ βασιλεία ἐπὶ βασιλείαν, καὶ ἔσονται λιμοὶ καὶ λοιμοὶ καὶ σεισμοὶ κατὰ τόπους· πάντα δὲ ταῦτα ἀρχὴ ὠδίνων...
student
Καθολικός Συντονιστής
 
Posts: 3599
Joined: Tue Nov 15, 2011 4:55 pm

Next

Return to Ανακοινώσεις-Κανονισμοί

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests