ΟΜΠΡΟΣ Ν΄ΑΝΑΣΤΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΡΩΜΕΪΚΟ

...για να θυμούνται οι παλαιοί και να μαθαίνουν οι νεότεροι... πορεία και προσφορά του Έθνους μας στο μονοπάτι της Ιστορίας...

Re: ΟΜΠΡΟΣ Ν΄ΑΝΑΣΤΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΡΩΜΕΪΚΟ

Unread postby Mannlicher-Schönauer » Fri Dec 09, 2011 4:19 pm

ΠΡΩΤΟΣΤΡΑΤΟΡ wrote:Όταν απεγκλωβιστούμε απο τη συνήθη και τετριμμένη γνώση,και προσευχηθούμε ώστε να μας αποκαλυφθούν τα λεχθέντα και γραμμένα των Πατέρων μας, των γερόντων μας, των Αγίων μας,
τότε όλα θα δείχνουν τόσο διαφορετικά.
Καλή προαίρεση και όλα θα καλυφθούν με φώς.

Βαλτοί πρακτορίσκοι αστοιχείωτοι προπαγανδιστές και τόσα άλλα κοσμητικά που ελέχθησαν,φρόνιμο θα ήτο να λείπουν..
μά,
όπως γνωρίζει ο καθείς εκφράζεται.

Τίποτε απο τα παραπάνω δέν ισχύουν..
η διαφορετική αντίληψη και η αποκάλυψη σε συγκεκριμένο χρόνο για κάποια πράγματα,
δεν καθιστούν υποχρεωτικά τους γράφοντας διαστρεβλωτάς...
Ας προσέχουμε διότι όπως προείπα μας περιμένουν πολλές εκπλήξεις...

Να υποθέσω τότε πως εσύ έχεις απεγκλωβισθεί από την τετριμμένη γνώση και είσαι φορέας της αλήθειας;
Αι ημέτεραι δυνάμεις αμύνονται του Πατρίου εδάφους

Ο ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ
Mannlicher-Schönauer

Unread postby casius » Fri Dec 09, 2011 5:27 pm

Λυπάμαι

Λυπάμαι διότι πίσω απο την αγνή πρόθεση μιας ομάδας ανθρώπων να δημιουργήσουν ένα ελέυθερο διαδικτυακό βήμα παραθέσεως απόψεων , πατριωτικών , χριστιανικών , λογισμού, διαπιστώνω ότι έχει δοθεί βήμα και σε στοιχεία που αν μη τι άλλο δρούν τουλάχιστον περίεργα.

Αγγίζοντας τα όρια της προπαγάνδας , προπαγάνδας κύκλων του Σόρος και της παρέας του , της Μπίντελμπεργκ , των δυνάμεων εκείνων σκοτεινών που προσπαθούν να μας πείσουν ότι δεν υφίσταται Ελληνικό έθνος.

Λυπάμαι πραγματικά διότι πίσω απο ένα user name σειρά ανθρώπων παραθέτουν χωρίς έλεος σειρά δήθεν επιχειρημάτων κατασκευασμένων στα πλέον σκοτεινά υπόγεια των ***** διεθνώς που προσπαθούν να αποδείξουν την δήθεν έλλειψη Ελληνικού Έθνους.

Μια προπαγάνδα που όλως τυχαίως όταν περιδιαβαίνεις τα σοκάκια του διαδικτύου διαπιστώνεις πως πέφτεις πάνω στα ίδια πρόσωπα που πολλές φορές απροκάλυπτα μιλούν για τα δικαιώματα των Ρομά , των Αρβανιτών , των Ρωμιών , των Ιλλυρίων , των Κορμοράνων του Βοτανικού και των κάθε είδους λαθρομετανάστη βασιζόμενοι στην ανθρωπιστική διάσταση του προβλήματος.

Κύριοι είναι πλέον σαφές , ο ρόλος ξεκάθαρος , τα κίνητρά σας σαφέστατα , το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο.

Διότι πολύ απλά η απάντηση που έδινε στα 4.000 ο ΕΝΑΣ, Αδιαίρετος Ελληνικός Λαός , η απάντηση του ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΕΘΝΟΥΣ απο τις Θερμοπύλες , τον Μαραθώνα , την Σαλαμίνα μέχρι και τις μεγάλες μάχες του Εθνικοαπελευθερωτικού αγώνα , ήταν ίδια που άκουσε ο Ιταλός πρέσβης...

ΟΧΙ ΚΥΡΙΟΙ

Δεν θα καταφέρει η ξενόφερτη φράγκικη προπαγάνδα σας να πετύχει το σκοπό της.

Δεν υπάρχει έδαφος στην Ελληνική Γη , το Ελληνικό Αιγαίο, τα Άγια Χώματα μας που έχουν ποτιστεί με το αίμα των προγόνων μας ούτε για ΑΛΒΑΝΟΥΣ , ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΣΚΟΠΙΑΝΟΥΣ , ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΚΑΤ' ΟΝΟΜΑ ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΠΡΑΣΙΝΑ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΡΗ.

Επιβιώσαμε στον πλανήτη πολλές χιλιάδες χρόνια , με πολλούς πολέμους , αρκετούς να γλυκοκοιτάζουν το καλύτερο οικόπεδο του πλανήτη και ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΡΚΕΤΑ ΑΡΜΟΝΙΚΑ ΜΕ ΟΣΟΥΣ ΜΑΣ ΣΕΒΑΣΤΗΚΑΝ.

Θα συνεχίσουμε για πολλά ακόμη.

ΥΓ.Όσον αφορά το ποιοι είναι σφαγείς των λαών αγαπητέ Ρωμιέ ρίξε μια ματιά μερικά χιλιόμετρα βορειότερα όχι πολλά χρόνια πίσω όπου τα ξαδερφάκια των οψίμων φίλων σου έκαναν εμπόριο οργάνων και κατέληξαν σε προεδρικές θέσεις.Ξέρεις τι εννοώ.

Υ.Γ.Εμένα θα μου επιτρέψετε.Υπο αυτές τις συνθήκες δεν έχω πλέον θέση σε κάποιες κουβέντες.Συνεχίστε ελέυθερα.
Last edited by casius on Fri Dec 09, 2011 5:56 pm, edited 1 time in total.
casius

Unread postby SPIROS » Fri Dec 09, 2011 5:51 pm

Τόσο ζόρι για το ρωμέικο δεν το περίμενα.
Ο καθένας έχει δικαίωμα να επιλέξει τί θα είναι στη ζωή του.
Δικαίωμά του είναι και δεν πέφτει λόγος σε κανέναν.
Άλλος θέλει να είναι ρωμιός ...δικαίωμά του.
Άλλος θέλει να είναι Έλληνας...δικαίωμά του.
Άλλος θέλει να είναι εξωγήινος, πάλι δικαίωμά του.

Το ζόρι να αλλάξει και τους άλλους δεν καταλαβαίνω.

Εκτός και εκτελεί Θεϊκή Αποστολή.
Μπορεί να το έχει δει και έτσι.
Πάλι δικαίωμά του.

Αλλά τόσο ζόρι δεν το καταλαβαίνω...

Μερικές σκέψεις απλές καθημερινές πέρα από βιβλία και κείμενα μεγάλων προσωπικοτήτων και μορφών Ορθοδοξίας, πολιτισμών, κλπ κλπ

Απλές σκέψεις από ένα βλάκα που βλέπει ότι ο πιό εύκολος δρόμος είναι η ευθεία.
ἡτοιμάσθην καὶ οὐκ ἐταράχθην τοῦ φυλάξασθαι τὰς ἐντολάς σου
SPIROS
Site Admin

Unread postby SPIROS » Fri Dec 09, 2011 6:07 pm

Κάσιους έχω ακούσει ότι εκεί πέρα στην αυτοκρατορία είχαν ωραίες συνταγές μαγειρικής στα πορνεία καπηλειά.

Μήπως έχεις καμία συνταγή για μελόπιτες ;;;

Σχώρα με αδερφέ αλλά σήμερα δεν έχω φάει τίποτις και με θέρισε η πείνα.
SPIROS
Site Admin

Unread postby SPIROS » Fri Dec 09, 2011 6:09 pm

Αν είναι να το αναστήσουμε αυτό το ρωμέικο τέλος πάντων, ας ξεκινήσουμε από την κουζίνα του.

Δεν είμαστε όλοι διαβασμένοι, τί να κάνουμε ;;;
Αλλά όλοι είμαστε πεινασμένοι.

Καμιά καλή συνταγούλα παίζει, εσείς που έχετε διαβάσει και κάτι τις παραπάνω;
SPIROS
Site Admin

Unread postby Savvas » Fri Dec 09, 2011 6:32 pm

Παρακολουθω τις συζητησεις σε αυτο το νημα τοσες μερες και βλεπω,

Οτι οι μαμακιες του ΝεοΕλληνα ή αλλιως ΝεοΡωμιου ή οπως το θελετε δεν εχουν τελος...

Ρωμιε μπραβο σου αγορι μου! Ρωμιος να λεγεσαι! Και εγω μαζι σου! Απο αυριο σαν "σερ" θελω να με προσφωνείτε!

Το καθε νουμερο εδω μεσα λεει το μακρυ του.

Φτασαμε απο Ορθοδοξο φορουμ και γιναμε Νουμεροφορουμ...
Απο πισω μας ο κοσμος καιγεται και εμεις ψαχνουμε τον εμπρηστη!
Λες και αν μας πουνε Ρωμιους θα αλλαξει κατι;
Κοιτα να κανεις καμια προσευχη να σωσεις τη ψυχη σου και ασε τους Ρωμιους και τους καισαρες!
Που θα καουμε στη κολαση και χαμπαρι δε θα παρουμε! Ολοι με την υποκριτικη τους αγαπη με τους αδερφους και τις αδερφες και ολη η αδερφοσυνη και απο μεσα μας μπινελικια!
Κοιτα να παρακαλεσεις να σε λυπηθει ο Θεος και ασε τις αερολογιες και τις θεωριες. Κοιτα και εσυ οπως και ολοι μας την ασημαντοτητα σου μπροστα Στο Θεο και ασε τις θεωριες.

Υπακοη ταπεινωση ομονοια και αγαπη... τιποτα παραπανω!
Εσυ απο αυτα τι προσφερεις αυτη τη στιγμη;

Να πας μπροστα στο Δημιουργο και να του πεις οτι εισαι ρωμιος να δεις τι θα σου πει; Να πας μπροστα στον Δημιουργο και να του πεις οτι εισαι Ελληνας να δεις τι θα σου πει; θα παρεις points για επανω νομιζεις;

Αντε ρε υποκριτες να πουμε!

Σερ Σαββας
Savvas

Unread postby nick_the_greek » Fri Dec 09, 2011 7:07 pm

χαχά, πολυ πετυχημένο Σάββα. ΆΚΑΙΡΗ και ΑΣΤΟΧΗ η συζήτηση περί Ρωμέϊκου τώρα.
nick_the_greek

Unread postby SPIROS » Fri Dec 09, 2011 7:38 pm

Φίλε Πρωτοστράτορ την απάντηση στο π.μ. που μου έστειλες την δίνω δημόσια.

Γιατί έχουμε την εντύπωση ότι θα την βγάλουμε καθαρή μέσα από όλα όσα πλησιάζουν και ασχολούμαστε με ρωμέικα και λοιπά;
Μας είπε κανένας ότι ο Θεός μας θεωρεί εκλεκτούς σαν πρόσωπα;
Δεν μιλάω για Ελλάδα ή ρωμέικο ή ότι άλλο θεωρείς εσύ ότι είμαστε.
Μιλάω για εσένα για εμένα για τον δίπλα σου και τον δίπλα μου.
Ωραίες οι θεωρίες αλλά οι πράξεις μετράνε;
Τάισες ή τάισα κανέναν φτωχό η πεινασμένο σήμερα;
Έδωσες ελημοσύνη στο γέρο που δεν του φτάνει η σύνταξη;
Πήρες ένα κουλούρι στο παιδί του δημοτικού που λιποθυμά στην αίθουσα και δεν έχει φάει τίποτα;
Πόσα λεφτά πρόσφερες με αγάπη και φιλανθρωπία;
Ρωτάω εσένα και εμένα.
Πόσα χαμόγελα στοργής χάρησες;
Τι και αν είσαι ρωμιός ή έλληνας ή ότι άλλο θέλεις να είσαι και να είμαι.
Ο Θεός θα σε κρίνει και θα μας κρίνει από τη φιλανθρωπία και όχι από τις γνώσεις.
Ο Θεός αγαπάει τον ελεήμωνα άνθρωπο και όχι τον υπερόπτη και αγνώμονα.
Δεν με ενδιαφέρει αν θα φτάσω να δω ρωμιοσύνες και ρωμέικα και Ρώμη και ότι άλλο νομίζεις ότι θα δούμε.
Με φτάνει να δω τον Κύριο κάποια στιγμή και να μου λέει ότι από σήμερα και στο εξής θα είμαι μαζί Του στον παράδεισο.
Όλα τα άλλα είναι δεύτερα και ανθρώπινα για εμένα φίλε.

Τελικά πόσο μπορεί να παίξει ο διάβολος μαζί μας;
Κομπολόι μας έχει κάνει όλους και μας παίζει και γελάει.
Τίποτα δεν μετράει από ρωμέικα και ελληνικά αν είναι δεμένα στο κομπολόι του διαβόλου και μας κάνει πάνω κάτω σαν χαντρούλες.

Ας συνέλθουμε όλοι, ΈΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΡΩΜΙΟΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΚΟΛΑΣΗ.
SPIROS
Site Admin

Unread postby Matina » Fri Dec 09, 2011 7:54 pm

Τόσες μέρες δεν γράφω για να φτάσω να διαβάσω αυτά τα δύο τελευταία κειμενάκια που ομολογουμένως τα λένε όλα και μας κάνει όλους μας να ντρεπόμαστε για τις μέρες που ασχοληθήκαμε με τις πλεκτάνες του εξαποδώ.ΈΛΕΟΣ αδέλφια!

Είναι καιρός για αλληλοσπαραγμούς;;;Είναι καιρός για διχασμό;;;;Είναι καιρός για ενότητα,αδελφοσύνη και αλληλεγγύη.Ας κοιτάξουμε ΟΛΟΙ μας τους αδελφούς που πεινάνε και δυστυχούνε κι ας αφήσουμε τις κατινιές για τους δούλους του διαβόλου.Αν θέλουμε να συνεχίσουμε να είμαστε δούλοι σατανά κι όχι δούλοι Κυρίου ας συνεχίσουμε να ξεκατινιαζόμαστε.

Καλά Χριστούγεννα!
O Κύριός μου κι ο Θεός μου!
Matina

Unread postby foteini » Fri Dec 09, 2011 8:11 pm

Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια.
Συμφωνώ κατά πάντα με τον πανέξυπνο CASIUS.
Το πράγμα φωνάζει με τους ¨ανώτερους¨ Ρωμιοσυνόφρονες που πολύ ευχαρίστως θα έσφαζαν Έλληνες για χάρη των αλλοεθνών ¨αδελφών¨, που όλως τυχαίως είναι συνειδητοί Ορθόδοξοι, ενώ εμείς οι Έλληνες είμαστε μασόνοι, βλάσφημοι, αιρετικοί, διεφθαρμένοι και άλλα τέτοια αναρίθμητα...
Δεν υπάρχει λέει Ελληνικό έθνος!!! Δεν έχουμε λέει καμιά συνέχεια... καμιά σχέση με τους αρχαίους Έλληνες...Κάναμε λέει εθνοκαθάρσεις!!!...
Πραγματικά αναρωτιέμαι τι άλλο περιμένετε να πουν για να τους στείλετε από κει που ήρθαν. Όσο τους ανέχεστε, τόσο και θα αποθρασύνονται και θα μας χλευάζουν κιόλας.Φοβάστε μη μας χαρακτηρίσουν φασίστες; Σκασίλα μας...
foteini

PreviousNext

Return to ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΕΘΝΟΥΣ