Ζόραν Μιλίνκοβιτς, Προπονητής του Άρη

...για κάθε θέμα γενικού ενδιαφέροντος που δεν μπορεί να ενταχθεί στις υπόλοιπες κατηγορίες...

Ζόραν Μιλίνκοβιτς, Προπονητής του Άρη

Unread postby Voreios » Sat Sep 28, 2013 10:41 am

Αισιόδοξος για το μέλλον του Άρη εμφανίστηκε ο τεχνικός της ομάδας, Ζόραν Μιλίνκοβιτς.
Ο Μιλίνκοβιτς μίλησε στην εφημερίδα «Super Aris»

-Θέλετε να μας πείτε, δηλαδή, ότι η όλη κατάσταση στην Ελλάδα δε σας προβλημάτισε καθόλου στην απόφαση σας ν' αποδεχτεί τη πρόταση του ΆΡΗ;

-«Σας ξανατονίζω, ποτέ δε βάζω το οικονομικό, ως πρωταρχικό κριτήριο στο μυαλό μου. Για μένα, το θέμα της κρίσης, είναι ένα κοινό πρόβλημα που τ' αντιμετωπίζει όλη η Ευρώπη. Για μας η Ελλάδα, πάντα, αποτελούσε το πρότυπο ανάπτυξης κι ευημερίας κι είναι πολύ κρίμα, για μια χώρα, με τέτοια ιστορία και προσφορά στην ανθρωπότητα να τραβάει όλα αυτά που τραβάει σήμερα. Εύχομαι, το συντομότερο δυνατό, η χώρα σας, που για μένα αποτελεί την ιστορικότερη της Ευρώπης, να βγει απ' αυτή τη κρίση. Με την Ελλάδα, όπως και τους περισσότερους συμπατριώτες μου, με συνδέουν πολλά. Έχω πάει πάρα πολλές φορές στο Άγιο Όρος και καταλαβαίνω, απόλυτα, όλα αυτά που περνάει τα τελευταία χρόνια ο Ελληνικός λαός. Κάτι που προέβλεπε και ο Γέροντας Παΐσιος στα βιβλία του.»

-Σας βλέπουμε ιδιαίτερα ενημερωμένο.

«Πιστεύω πάρα πολύ στη θρησκεία κι ειδικά για τον Πατέρα Παΐσιο, ο σεβασμός που τρέφω για το πρόσωπο του είναι τεράστιος. Όχι, μόνο έχω διαβάσει όλα τα βιβλία του, αλλά για μένα αποτελούν δρόμο και τολμώ να πω ότι, δεν πάω πουθενά χωρίς αυτά. Είναι κάτι που πρώτη φορά, λέω δημόσια.»

Αφού η συζήτηση πήγε σε θρησκευτικόπολιτικοοικονομικό επίπεδο, πως βλέπετε τη προσπάθεια ένταξης της χώρας σας στην Ευρωπαϊκή ένωση;

«Αν βελτιωθεί το κοινωνικό και βιοτικό επίπεδο του λαού, τότε, ναι, είμαι θετικός. Βλέποντας, όμως, τι συμβαίνει στις χώρες που βρίσκονται ήδη στην Ε.Ε., δε νομίζω, ότι μπορεί κανείς να 'ναι ιδιαίτερα αισιόδοξος ή να εγγυηθεί, για κάτι τέτοιο.»

--Η Σερβία, πάντως, μπροστά σ' αυτό το ενδεχόμενο, αναγκάστηκε να κάνει πράγματα που, σίγουρα, όχι μόνο δεν ήθελε η συντριπτική πλειοψηφία του λαού της, αλλά, κινδυνεύει ακόμα και με την απώλεια κυριαρχικών δικαιωμάτων. Αναφερόμαστε, φυσικά, στη σύλληψη και την παράδοση των Σλόμπονταν Μιλόσεβιτς, Ράντοβαν Κάρατζιτς, Ράτκο Μλάντιτς, στο Διεθνές Δικαστήριο και την σκέψη γι αναγνώριση του σπουδαιότερου( ιστορικά και θρησκευτικά) τόπου των Σέρβων, του Κοσσυφοπεδίου. Αξίζουν, τελικά, όλα αυτά για ένα αποτέλεσμα τόσο αμφίβολο;
«Αναμφίβολα και όχι, δεν αξίζουν. Θα σας πω όμως κάτι.Μπορεί, όντως, ν' αναγκαστήκαμε σε κάποια βήματα που κανείς μας δεν τα ήθελε, αλλά κι εμείς, είμαστε ένας λαός με μεγάλη ιστορία και κανένας μας δε θα δεχτεί ποτέ, ότι το Κοσσυφοπέδιο δεν είναι δικό μας. Κατ' αρχήν, πραγματικά, δεν πιστεύω ότι θα βρεθεί ο άνθρωπος που θα κάνει αυτό το πράγμα και θα υπογράψει ένα τέτοιο χαρτί. Ακόμα κι αν το κάνει, πάντως, εμείς, θα φροντίσουμε να κρατήσουμε τη φλόγα του Κοσσυφοπεδίου, ολοζώντανη, μέσα μας μεταφέροντας την, απ' τα παιδιά, στα εγγόνια μας κι απ' αυτά στα δισέγγονα μας, όσες γενιές κι όσους αιώνες κι αν χρειαστεί. Ίσως, αυτοί, που, τώρα, μας αναγκάζουν, τότε, να μην είναι τόσο δυνατοί. Όπως και να 'ναι, εμείς θα το 'χουμε πάντα μέσα μας και δεν θα το ξεχάσουμε με τίποτα. Είναι δικαίωμα, που δε πρόκειται να μας το στερήσει κανένας. Μπορούν να σε πάρουν το σπίτι, τα λεφτά, τη γη σου, τα πάντα. Αλλά ποτέ τη ψυχή σου. Αυτή τη κρατάς και τη παραδίδεις μόνος σου.»

-Δε θέλαμε να φτάσουμε, εκεί, αλλά, αφού, το 'φερε η συζήτηση θα κάνουμε μια απλή αναφορά. Σα Σέρβος, τη φωτογραφία του παίκτη του συμπολίτη (Παοκ), με τη φανέλα του UCK, πως την είδατε και τι απήχηση είχε στη πατρίδα σας;
«Στη Σερβία δεν το αποκάλυψε κανείς. Ούτε εμείς το ξέραμε. Όταν ήρθαμε εδώ το μάθαμε. Πραγματικά, δε μ' απασχολεί, οτιδήποτε, συμβαίνει σε οποιαδήποτε άλλη ομάδα. »
ImageImage
«Πάντα τὰ ἔθνη ἐκύκλωσάν με, καὶ τῷ ὀνόματι Κυρίου ἠμυνάμην αὐτούς»
Voreios

Return to ΕΠΙ ΠΑΝΤΟΣ ΕΠΙΣΤΗΤΟΥ