Περί ανέμων και υδάτων

...για κάθε θέμα γενικού ενδιαφέροντος που δεν μπορεί να ενταχθεί στις υπόλοιπες κατηγορίες...

Re: Επερχόμενα και προφητείες

Unread postby xtisa » Wed Jul 27, 2016 12:26 am

Αναστάση είναι πολύ δύσκολη η κατάσταση που περνάς! Έχεις μπλέξει άσχημα...
Εύχομαι να αφήσεις πίσω σου όλη αυτή την ταλαιπωρία και να βρεθεί μια λύση που θα σου επιτρέπει να βλέπεις τα παιδιά.
Καλή δύναμη και η Παναγιά να σε σκεπάζει!
xtisa

Unread postby sv1bds » Wed Jul 27, 2016 4:19 am

allimonos wrote:
eternity wrote:
Matina wrote:Ο Κύριος εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να σας φωτίσει όλους και να επισπεύσει την επιμέλεια από εσένα.Ο δρόμος που έχει πάρει θα την οδηγήσει σε πολύ κακά μονοπάτια.Ο Θεός ας τη φωτίσει.

+1000000000000000

Εχετε πέσει έξω όλοι:το κλειδί στην υπόθεση του Αναστάση είναι ο Μαύρος .-
(κακά τα ψέματα,ότι και να λέμε,το...χρώμα κάνει την διαφορά ;) )

Ακριβώς ! αυτή έχει επιλέξει το σκοτάδι, εσύ έχεις διαλέξει το φως, την αλήθεια, τη ζωή (με μία λέξη τον Κύριο)?
sv1bds

Unread postby sv1bds » Wed Jul 27, 2016 5:05 am

allimonos wrote:
Εχετε πέσει έξω όλοι:το κλειδί στην υπόθεση του Αναστάση είναι ο Μαύρος .-
(κακά τα ψέματα,ότι και να λέμε,το...χρώμα κάνει την διαφορά ;) )

Ακριβώς ! αυτή έχει επιλέξει το σκοτάδι, εσύ έχεις διαλέξει το φως, την αλήθεια, τη ζωή (με μία λέξη τον Κύριο)?
Ζήτα απλά από τον Κύριο να σε ελεήσει.
Και θα φωτίζεσαι σιγά σιγά.
sv1bds

Unread postby Anastasios » Wed Jul 27, 2016 6:17 am

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ. Και πιστεύω στις προσευχές τις δικές μου, των δικών μου και το έλεος του Θεού.

Το ίδιο ελπίζω και για την πατρίδα όλα να τα φέρει ο Κύριος σωστά.
Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλέτω. Ιωάν. 8,7
Anastasios

Unread postby Anastasios » Sun Aug 14, 2016 6:27 am

κοίτα φίλε sv1bds. Σε γενικό επίπεδο εννοούσα για παράδειγμα αυτοί στις Φιλλιπίνες που λένε είναι Χριστιανοί και κουβαλάνε κάτι σταυρούς, μαστιγώνονται και υποφέρουν. Δεν είναι ακριβώς επειδή έχουν τον Χριστό μέσα τους. Υπήρξαν και λεγόμενοι ορθόδοξοι που αυτοτραυματίζονταν, ευνουχίζονταν κλπ. Βλέπε Οριγένης και άλλοι ακόμι και στον 20 αιώνα.

Σε προσωπικό έχω τρείς υιούς 2, 4 και 6 χρονών. Έχω απαγορευτικά μέτρα να βλέπω τα παιδιά μου. Δηλαδή και να θέλω και να θέλουν να με δούνε απαγορευεται από τον νόμο. Έτσι ζήτησε η μάνα τους και έτσι της έδωσαν δικαστική εντολή. Και αν πάω να τα δω στην σχολική εορτή πχ μπορεί και να με κλήσει φυλακή. Και με έχει κιόλας καταγγήλει που πήγα μια φορά. Και εδώ στις ΗΠΑ οι αστυνομικοί δεν ρωτάνε πολλά.

Επομένος για ποιό είδωλο μου μιλάς; Να ξεχάσω τα παιδιά μου και να τα απαρατήσω; Αυτό θα ήταν μια κάποια λύση, να φύγω για
ευρώπη, Ελλάδα και να τους πω: "Παιδάκια μου θα σας αγαπάω και ελάτε να με βρείτε όταν μεγαλώσετε."
Η άλλη λύση είναι να μείνω στις ΗΠΑ και να συνεχίσω να τα βλέπω κάθε Σάββατο πρωί και να ελπίζω να μην προκύψει και καμιά επιπλέον καταγγελία και να με βοηθήσει ο Θεός όπως προς το παρον το παραδέχομαι να τα βγάζω κουτσά στραβά μετα δικαστικά κλπ έξοδα. Είδωλο άλλο από την πρωιν κλπ δεν έχω πλέον γιατί δεν είμαστε μαζί εδώ και 5 χρόνια κι ας έχουμε παιδιά 2, 4 και 6 χρονών. Από την σύλληψη του 4 χρονου ξαναβρεθήκαμε μόνο μια φορά , αυτή ήρθε σε μένα επειδή είχε πάει με άλλον και φοβήθηκε θα αποκαλυφθεί και γεννήθηκε και το τρίτο αγόρι δικό μου όμως και αυτό!

Τώρα αν οι τρείς γιοί μου είναι είδωλα του εγωισμού μου ή κάτι άλλο τότε τι πρωτείνεις δηλαδή. Να τους απαρατήσω; Μιλάνε και τα τρία Ελληνικά και τα αγαπάω. Απλά αυτό. Και υποφέρω που έφυγα από το σπίτι που μέναμε μαζί αλλά με δίωξαν με την αστυνομία και μου έβαλαν απαγορευτικό (restraining order).
Απλά εύχομαι να κρατάει τα παιδιά μου καλά αντί για μένα η Παναγία. Γιατί η μάνα τους πάει και κάνει μασάζ, πουλάει καλυντικές κρέμες και το να θέλει να μεγαλώσουν τα παιδιά χωρίς πατέρα δεν είναι και το καλύτερο.

O tempora o mores
Anastasios

Unread postby sv1bds » Sun Aug 14, 2016 6:59 am

Anastasios wrote:κοίτα φίλε sv1bds. Σε γενικό επίπεδο εννοούσα για παράδειγμα αυτοί στις Φιλλιπίνες που λένε είναι Χριστιανοί και κουβαλάνε κάτι σταυρούς, μαστιγώνονται και υποφέρουν. Δεν είναι ακριβώς επειδή έχουν τον Χριστό μέσα τους. Υπήρξαν και λεγόμενοι ορθόδοξοι που αυτοτραυματίζονταν, ευνουχίζονταν κλπ. Βλέπε Οριγένης και άλλοι ακόμι και στον 20 αιώνα.

Σε προσωπικό έχω τρείς υιούς 2, 4 και 6 χρονών. Έχω απαγορευτικά μέτρα να βλέπω τα παιδιά μου. Δηλαδή και να θέλω και να θέλουν να με δούνε απαγορευεται από τον νόμο. Έτσι ζήτησε η μάνα τους και έτσι της έδωσαν δικαστική εντολή. Και αν πάω να τα δω στην σχολική εορτή πχ μπορεί και να με κλήσει φυλακή. Και με έχει κιόλας καταγγήλει που πήγα μια φορά. Και εδώ στις ΗΠΑ οι αστυνομικοί δεν ρωτάνε πολλά.

Επομένος για ποιό είδωλο μου μιλάς; Να ξεχάσω τα παιδιά μου και να τα απαρατήσω; Αυτό θα ήταν μια κάποια λύση, να φύγω για
ευρώπη, Ελλάδα και να τους πω: "Παιδάκια μου θα σας αγαπάω και ελάτε να με βρείτε όταν μεγαλώσετε."
Η άλλη λύση είναι να μείνω στις ΗΠΑ και να συνεχίσω να τα βλέπω κάθε Σάββατο πρωί και να ελπίζω να μην προκύψει και καμιά επιπλέον καταγγελία και να με βοηθήσει ο Θεός όπως προς το παρον το παραδέχομαι να τα βγάζω κουτσά στραβά μετα δικαστικά κλπ έξοδα. Είδωλο άλλο από την πρωιν κλπ δεν έχω πλέον γιατί δεν είμαστε μαζί εδώ και 5 χρόνια κι ας έχουμε παιδιά 2, 4 και 6 χρονών. Από την σύλληψη του 4 χρονου ξαναβρεθήκαμε μόνο μια φορά , αυτή ήρθε σε μένα επειδή είχε πάει με άλλον και φοβήθηκε θα αποκαλυφθεί και γεννήθηκε και το τρίτο αγόρι δικό μου όμως και αυτό!

Τώρα αν οι τρείς γιοί μου είναι είδωλα του εγωισμού μου ή κάτι άλλο τότε τι πρωτείνεις δηλαδή. Να τους απαρατήσω; Μιλάνε και τα τρία Ελληνικά και τα αγαπάω. Απλά αυτό. Και υποφέρω που έφυγα από το σπίτι που μέναμε μαζί αλλά με δίωξαν με την αστυνομία και μου έβαλαν απαγορευτικό (restraining order).
Απλά εύχομαι να κρατάει τα παιδιά μου καλά αντί για μένα η Παναγία. Γιατί η μάνα τους πάει και κάνει μασάζ, πουλάει καλυντικές κρέμες και το να θέλει να μεγαλώσουν τα παιδιά χωρίς πατέρα δεν είναι και το καλύτερο.

O tempora o mores

Η πρώην γυναίκα σου σου έχει δώσει ήδη την απάντηση για να κερδίσεις τα παιδιά σου.
Μου την είπες στο ΡΜ που μου έστειλες.
Ήδη έκανες το πρώτο σωστό βήμα αλλάζοντας δικηγόρο.
Συνέχισε πας καλά. Μην ασχολείσαι τι σου έχει κάνει αυτή.
Το μόνο που δεν σου λέω είναι να τα παρατήσεις.
Η αγάπη των παιδιών σου είναι το 'όπλο' σου.
Και είναι γνήσια - αληθινή - πραγματική.
Ασχολήσου με το να βελτιωθείς εσύ.
Βγάλε τα στραβά που έχεις και βάλε καινούργια καλά στη θέση τους.
και ψάξε να βρεις κοπέλα που να καταλάβει ποιός είσαι.
Και να το εκτιμήσει.
Και να θέλει τα παιδιά σου σαν δικά της παιδιά.
Όποιος ψάχνει βρίσκει.
Το μεγαλύτερο 'οπλο' του .... είναι η απελπισία.
Θα είναι δύσκολα, πολύ δύσκολα.
Αλλά μετά τη Σταύρωση έρχεται η Ανάσταση.
Νομίζω έτσι σε λένε ....
sv1bds

Unread postby Anastasios » Sun Aug 14, 2016 4:32 pm

Πάντος προσωπικά το σύστημα με κηνηγάει μέσω των παιδιών μου. Δεν έχω τρόπαιο καμία και κανέναν άλλον. Αλλά και για τα παιδιά μου δεν βλέπω να μπορώ να κάνω πολλά, μου το έχουν απαγορεύσει να τα βλέπω εκτός 10πμ με 7μμ κάθε Σάββατο. Αν συνεχίσει πολύ και δεν τα βγάζω πέρα τότε ίσος να πω κι εγώ έτσι είναι το θέλημα του Θεού να φύγω και να τα αφήσω. Δεν ξέρω, δεν έχω φτάσει ακόμι εκεί. Ο Θεός και η Παναγιά μαζί μας.
Anastasios

Unread postby sv1bds » Sun Aug 14, 2016 5:34 pm

Anastasios wrote:Πάντος προσωπικά το σύστημα με κηνηγάει μέσω των παιδιών μου. Δεν έχω τρόπαιο καμία και κανέναν άλλον. Αλλά και για τα παιδιά μου δεν βλέπω να μπορώ να κάνω πολλά, μου το έχουν απαγορεύσει να τα βλέπω εκτός 10πμ με 7μμ κάθε Σάββατο. Αν συνεχίσει πολύ και δεν τα βγάζω πέρα τότε ίσος να πω κι εγώ έτσι είναι το θέλημα του Θεού να φύγω και να τα αφήσω. Δεν ξέρω, δεν έχω φτάσει ακόμι εκεί. Ο Θεός και η Παναγιά μαζί μας.

Να ΜΗΝ ξεχάσεις ΠΟΤΕ το πόσο σε αγαπάνε !!!
Θα μπορούσα να σου πω πολλά αλλά έχει σημασία για ΣΕΝΑ να τα δεις ΜΟΝΟΣ σου !!!
Ο Θεός θέλει να έχουνε τα παιδιά ένα πατέρα και μια μάνα να τα αγαπάνε !!!
Έχει σημασία για ΣΕΝΑ να διακρίνεις αυτή τη χαραμάδα Φωτός μέσα στα σκοτάδια και με αυτή να προχωρήσεις.
ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ !!!
sv1bds

Unread postby GEWKWN » Sun Aug 14, 2016 7:04 pm

Anastasios wrote:Πάντος προσωπικά το σύστημα με κηνηγάει μέσω των παιδιών μου. Δεν έχω τρόπαιο καμία και κανέναν άλλον. Αλλά και για τα παιδιά μου δεν βλέπω να μπορώ να κάνω πολλά, μου το έχουν απαγορεύσει να τα βλέπω εκτός 10πμ με 7μμ κάθε Σάββατο. Αν συνεχίσει πολύ και δεν τα βγάζω πέρα τότε ίσος να πω κι εγώ έτσι είναι το θέλημα του Θεού να φύγω και να τα αφήσω. Δεν ξέρω, δεν έχω φτάσει ακόμι εκεί. Ο Θεός και η Παναγιά μαζί μας.

Αναστάσιε, Βγάλε από πάνω σου το άγχος. Βγάλε από πάνω σου την αγωνία, την ανασφάλεια και τον πανικό, που σε κάνουν να αντιδράς άσχημα.

Γίνε όπως σε θέλει ο Θεός και μετά περίμενε. Εμπιστεύσου το Θεό και άστα όλα στο Θεό. Και κάνοντας υπομονή, θα βλέπεις κάθε μέρα να κάνει κάτι ο Θεός στη ζωή σου.

“Μην κάνεις τίποτα” λέει ο Χριστός, “για να εκδικηθείς τον εχθρό σου. Άσε, θα τον αναλάβω εγώ. Θα κάνω εγώ ό,τι πρέπει. Εσύ κάνε μόνο ένα πράγμα. ... Αγάπα τον εχθρό σου. Κι όταν τον αγαπάς είναι σα να βάζεις πάνω στο κεφάλι του κάρβουνα αναμμένα”. “Μα” θα πεις “εγώ θέλω να δω την εκδίκηση. Θέλω να δω ότι επεμβαίνεις, Κύριε. Να δω μια τάξη, μια δικαιοσύνη στη ζωή μου”.

Και λέει ο Κύριος “Ναι, θα το κάνω. Θα σε δικαιώσω. Άσε τα πράγματα, όμως. Κι όταν έρθει η ώρα, θα βοηθήσω. Θέλω να βοηθήσω όμως κι αυτή την ψυχή να καταλάβει το λάθος της. Εσύ όμως κάνε υπομονή. Άσ’ τα πράγματα να τα δικαιώσω εγώ και όχι εσύ”.

Αναστάσιε, την λύση του προβλήματος σου δεν θα την βρεις μέσα στο φόρουμ, σταμάτα να γράφεις στο φόρουμ το πρόβλημα σου, μίλα με ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ κάθε μέρα κάθε ώρα, άσε τα πράγματα να κυλήσουν μόνα τους.

Θέλει υπομονή η ζωή. Η λογική σου λέει “Κάνε τώρα τα πάντα. Βιάσου, κινήσου, τρέξε, χάνεις τον έλεγχο της ζωής”. Κι ο Κύριος λέει, “Όχι. Μην πανικοβάλλεσαι. Περίμενε. Μάθε να περιμένεις”.

πολλές φορές λες “Δεν αντέχω άλλο. Δεν μπορώ άλλο, δεν έχω υπομονή . Κουράστηκε το νευρικό μου σύστημα. Έχω αρρωστήσει”.

Κι όμως Αναστάσιε μπορείς λίγο ακόμα να κάνεις υπομονή. Και όταν δει ο Κύριος ότι είσαι στα όριά σου κι όταν φτάσεις στο παρά πέντε, κάτι θα γίνει και θα βρεθεί μια λύση.

Καλή δύναμη αδελφέ μου, με πολλή υπομονή…………
GEWKWN

Re: Περί ανέμων και υδάτων

Unread postby sv1bds » Sun Aug 14, 2016 7:46 pm

Μην ασχολείσαι με αυτήν. Δες τι θα κάνεις με τα παιδιά σου. Κάποιος θα σωθεί μόνο αν θέλει να σωθεί. Ο Κύριος είπε όποιος θέλει οπίσω μου ελθείν. Το θέμα είναι εσύ τι κάνεις.
Το σημαντικό είναι οτι τα παιδιά θέλουν να είναι μαζί σου !!!!
Αυτό είναι το σημαντικό και να αγωνιστείς για ΑΥΤΑ. Ξέχνα την αυτήν. Απέταξέ την από το μυαλό σου. Κάθε φορά που πας να τη σκεφτείς να τη βγάζεις. Μην ασχολείσαι τι έκανε ή τι κάνει αυτή. Της δίνεις αξία ενώ δεν έχει. Το μυαλό σου να είναι πως θα αντιμετωπίσεις τη πραγματικότητα που έχεις. Να ξέρεις ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ότι αφού έχει έλλειμμα ηθικής θα μπορέσουν τα παιδιά να έρθουν σε σένα που τα αγαπάς πραγματικά !!!
Ζήτησε από τον Κύριο να σε ελεήσει !!!
Μην περιμένεις από αυτήν κάτι τέτοιο.
Ο Κύριος θα σε ακούσει.
Για αυτήν θα βγάζεις ΚΑΘΕ αρνητική σκέψη !!!
θα προσπαθείς να σκέφτεσαι πως θα την ωφελήσεις !!!
Όχι ότι θα το κάνεις όμως εκτός αν δεις ότι έχει μετανοήσει (ΠΡΟΣΕΧΕ ΜΗ ΣΕ ΞΕΓΕΛΑΣΕΙ !!!!) - κάτι που δεν νομίζω να το κάνει τουλάχιστον τώρα.
Οδηγό θα έχεις τη πορεία του Κυρίου στο σταυρό !!!
Και να ζητάς βοήθεια από όποιον βλέπεις ότι μπορεί να σε βοηθήσει.
Ακόμα και ο Κύριος χρειάστηκε βοήθεια όταν κουβάλαγε το σταυρό !!!

ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ !!!
sv1bds

PreviousNext

Return to ΕΠΙ ΠΑΝΤΟΣ ΕΠΙΣΤΗΤΟΥ