Περί ανέμων και υδάτων

...για κάθε θέμα γενικού ενδιαφέροντος που δεν μπορεί να ενταχθεί στις υπόλοιπες κατηγορίες...

Re: Ανακοινώσεις

Unread postby marjory » Thu Oct 15, 2015 9:55 pm

Yiorgos Aitolos wrote:Εντάξει παιδιά ...... Συγνώμη για την αναστάτωση που ξανά έφερα ..... Οπότε ξανά διαγράψετεμε ... σβήνω εγώ ότι έχω γράψει και το προφίλ μου ......τι να πω συγνώμη

Cool-αρε βρε Γιωργο... έλεος...
Ω πανύμνητε μήτερ, η τεκούσα των πάντων αγίων αγιώτατον Λόγον, δεξαμένη την νυν προσφοράν, από πάσης ρύσαι συμφοράς άπαντας, και της μελλούσης λύτρωσαι κολάσεως τους Σοι βοώντας.
marjory
Site Admin

Unread postby bersekero » Thu Oct 15, 2015 10:26 pm

Yiorgos Aitolos wrote:Εντάξει παιδιά ...... Συγνώμη για την αναστάτωση που ξανά έφερα ..... Οπότε ξανά διαγράψετεμε ... σβήνω εγώ ότι έχω γράψει και το προφίλ μου ......τι να πω συγνώμη

Μιλαμε το ταγκαλακι μια χαρα μας χορευει τωρα που τους χρειαζομαστε ολους και κανενας δεν περισσευει. Μας τρωει εναν εναν.
Αλλος, και μαλιστα ιερεας, με την εκλεπτυσμενη υπερηφανεια του οπως ελεγε ο γεροπαϊσιος (εγωισμο το λεω εγω), αλλος που ειναι και μηχανοβιος εντουράς και σκληρο υποτιθεται αντρακι με την υπερευαισθησια του και τις ενοχες του, που κι αυτα ειναι δαιμονικο πραγμα οπως λεει παλι ο γεροπαϊσιος και ο γεροντας Μακαριος ο Μαρουδάς.
Βρε αει σοβαρευτειτε!
Επισης να ξερετε οτι τα ποστ σας δεν ανηκουν σε σας αλλά ειναι ιδιοκτησια του φορουμ και κατ'επεκταση των μελων του που απαρτιζουν το φορουμ αφου χωρις μελη δεν υφισταται φορουμ. Δεν τα παιρνεις μαζι σου φευγοντας. Πολλα απο τα ποστ εξαλλου εχουν γινει παραθεση απο άλλα μελη και αυτα δεν μπορειτε οι θιγμενοι να τα σβησετε με edit.
bersekero

Unread postby Michalis » Thu Oct 15, 2015 10:28 pm

bersekero wrote:

Μιλαμε το ταγκαλακι μια χαρα μας χορευει τωρα που τους χρειαζομαστε ολους και κανενας δεν περισσευει. Μας τρωει εναν εναν.
Αλλος, και μαλιστα ιερεας, με την εκλεπτυσμενη υπερηφανεια του οπως ελεγε ο γεροπαϊσιος (εγωισμο το λεω εγω), αλλος που ειναι και μηχανοβιος εντουράς και σκληρο υποτιθεται αντρακι με την υπερευαισθησια του και τις ενοχες του, που κι αυτα ειναι δαιμονικο πραγμα οπως λεει παλι ο γεροπαϊσιος και ο γεροντας Μακαριος ο Μαρουδάς.
Βρε αει σοβαρευτειτε!
Επισης να ξερετε οτι τα ποστ σας δεν ανηκουν σε σας αλλά ειναι ιδιοκτησια του φορουμ και κατ'επεκταση των μελων του που απαρτιζουν το φορουμ αφου χωρις μελη δεν υφισταται φορουμ. Δεν τα παιρνεις μαζι σου φευγοντας. Πολλα απο τα ποστ εξαλλου εχουν γινει παραθεση απο άλλα μελη και αυτα δεν μπορειτε οι θιγμενοι να τα σβησετε με edit.

Έτσι....!!!! +++
«Η χάρις του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού και η αγάπη του Θεού και Πατρός και η κοινωνία του Αγίου Πνεύματος είη μετά πάντων υμών».
Michalis

Unread postby Γιώργος » Fri Oct 16, 2015 9:42 pm

Καμια ενοχή δεν αισθανομαι για αυτα που γράφω... ..γιατι τα πιο πολλα αν οχι ολα εναι λόγια Πατερων και Αγιων αλλα και της Αγίας Γραφής .. ...και οχι δικα μου

Δεν θελω να αποδειξω τιποτα για τον εαυτο μου .....απλως κάποιες φορες πεφτουν κάποια πράγματα στην αντηληψη μου που μπορεί να προκαλεσουν ζημια και απιστία αμομα ακόμα .....

Οτι κανω το κανω εν γνώση του πνευματικου μου που μου εχει δωσει το ..οκ....μέχρι νεοτερας βέβαια .....οπου και θα δω τι θα κανω ....

δεν αφορά μονο το φορουμ αλλα και το Φειςμπουκ και το ιντερνετ γενικά .. ...

Τωρα περι σκληραδας και αντρείας ......εχει γιομησει το ιντερνετ παληκαραδες .....ασε δεν θα παρω .... :D

Το που ήθελα να ξαναδιαγραφω δεν ήταν απο υπερ ευαισθησία αλλα απλώς δεν μου αρέσει να χονομαι γενικά ......αν σε κάποιους αρέσει να παίζουν με την φωτιά.. ..τι να πω τελικά είναι δικαίωμα τους .. .απλώς λόγο βιωμάτων μου .....είπα να τους προειδοποιήσω
Και ό, τι και αν κάνετε, να το κάνετε από την καρδιά σας ως προς τον Κύριο και όχι σε ανθρώπους” (Κολοσσαείς 3:23). “Αν ζείτε για την αποδοχή των ανθρώπων, θα πεθάνετε από την απόρριψή τους
Γιώργος

Re: Επερχόμενα και προφητείες

Unread postby student » Sat Oct 17, 2015 5:13 pm

Γιώργος wrote:

πολλοί Άγιοι Πατέρες .....δεν ήθελαν κανένα χαρισμα κανένα σημάδι ....θεωρούσαν τον εαυτό τους ανάξιο ....και ήταν ευτυχισμένοι μονο και μόνο που ο Κύριος τους επέτρεπε να Τον δοξολογούν ........δεν ήθελαν να δούν κατι γιατί θεωρούσαν τον εαυτό τους ανάξια δοχεία να δεχθούν τόσο μεγάλα δωρα ...
ο Κύριος μας φανέρωσε μερικούς μόνο και μόνο για να βοηθηθούμε ....εμείς οι χλιαροί την Πίστη ...που αποζητούμε συνέχεια αποδείξεις επι αποδείξεων ....

δεν μας φτάνει που το Όλον σταυρώθηκε για την σωτηρία μας ....θέλουμε συνέχεια να πραγματοποιούντε οι μικρές υλικές μας χάρες και καινοδοξίες ....θέλουμε και εμείς λιγη δόξα να φανεί ο αγώνας βρε αδερφέ .....να παραδεχτούμε τον ίδιο μας τον εαυτό ότι ...οκ .....πιάνει η προσευχή μας ....και μετά φορώντας το μηδίασμα της ¨φώτισης¨ να νουθετούμε απο δώ και απο κεί .....
καλά κρασιά ....την κάτσαμε την βάρκα και πάμε για βούρκο πάλι

οπόοοτε Προσευχή και άσκηση ....με πνευματικές παρωπίδες ....καλύτερα ένα τιποτένιο πνευματικό ¨μουλάρι¨ τσακισμένο απο την ¨δουλειά¨ ...παρα ¨φωτισμένο¨ φιλάρεσκο άτι να το θαυμάζουν όλοι

τον εαυτό μου κράζω ...πρώτα

Αφού έφτασες να κράζεις ακόμα και την περίπτωση που κάποιος αναζητεί το κλάμα της μετανοίας, και να τον ορίσεις, αν το βιώσει, και σαν "αυτάρεσκο φωτισμένο" που δέχθηκε ένα καινόδοξο υλικό δώρο, αναρωτιέμαι τί απομένει να πει ο οποιοσδήποτε και να μην το κράξεις.

Είχα αποκομίσει την εντύπωση ότι ειδικά εσύ, που γράφεις συνέχεια για το πόσο έχεις μετανοήσει και πόσες φορές, θα προσέφερες, σε αυτήν ειδικά τη συζήτηση, κάτι διαφορετικό από κράξιμο.

Εύχομαι ο Κύριος να αφαιρέσει κάποτε τον κόρακα από την καρδιά σου.
Perception is reality
student
Site Admin

Unread postby chemist » Sat Oct 17, 2015 7:08 pm

student wrote:
Γιώργος wrote:

πολλοί Άγιοι Πατέρες .....δεν ήθελαν κανένα χαρισμα κανένα σημάδι ....θεωρούσαν τον εαυτό τους ανάξιο ....και ήταν ευτυχισμένοι μονο και μόνο που ο Κύριος τους επέτρεπε να Τον δοξολογούν ........δεν ήθελαν να δούν κατι γιατί θεωρούσαν τον εαυτό τους ανάξια δοχεία να δεχθούν τόσο μεγάλα δωρα ...
ο Κύριος μας φανέρωσε μερικούς μόνο και μόνο για να βοηθηθούμε ....εμείς οι χλιαροί την Πίστη ...που αποζητούμε συνέχεια αποδείξεις επι αποδείξεων ....

δεν μας φτάνει που το Όλον σταυρώθηκε για την σωτηρία μας ....θέλουμε συνέχεια να πραγματοποιούντε οι μικρές υλικές μας χάρες και καινοδοξίες ....θέλουμε και εμείς λιγη δόξα να φανεί ο αγώνας βρε αδερφέ .....να παραδεχτούμε τον ίδιο μας τον εαυτό ότι ...οκ .....πιάνει η προσευχή μας ....και μετά φορώντας το μηδίασμα της ¨φώτισης¨ να νουθετούμε απο δώ και απο κεί .....

οπόοοτε Προσευχή και άσκηση ....με πνευματικές παρωπίδες ....καλύτερα ένα τιποτένιο πνευματικό ¨μουλάρι¨ τσακισμένο απο την ¨δουλειά¨ ...παρα ¨φωτισμένο¨ φιλάρεσκο άτι να το θαυμάζουν όλοι

Αφού έφτασες να κράζεις ακόμα και την περίπτωση που κάποιος αναζητεί το κλάμα της μετανοίας, και να τον ορίσεις, αν το βιώσει, και σαν "αυτάρεσκο φωτισμένο" που δέχθηκε ένα καινόδοξο υλικό δώρο, αναρωτιέμαι τί απομένει να πει ο οποιοσδήποτε και να μην το κράξεις.

Είχα αποκομίσει την εντύπωση ότι ειδικά εσύ, που γράφεις συνέχεια για το πόσο έχεις μετανοήσει και πόσες φορές, θα προσέφερες, σε αυτήν ειδικά τη συζήτηση, κάτι διαφορετικό από κράξιμο.

Δεν καταλαβαίνω το υφάκι σου κύριε συντονιστά.
Ούτε καθηγητής να ήσουν!
Τα βάζεις με ιερείς και με όποιον δεν συμφωνεί με την αλήθεια σου, με απαράδεκτο ύφος λες και έχεις την Γνώση τη μοναδική.
Απορώ με αυτούς που σε προήγαγαν. Κρίμα
chemist

Unread postby bersekero » Sat Oct 17, 2015 7:46 pm

student wrote:
bersekero wrote:
Δεν ειναι το σημειο οπου θα μπορουσα να κανω καριερα, εχω περασει το σταδιο του ενθουσιασμου και προσπαθω να παω ενα βημα παραπερα, χωρις ιδιαιτερη επιτυχια ομολογω.

Διάβασε την Καινή Διαθήκη.

Σε ευχαριστω για την συμβουλη. Η αληθεια ειναι οτι συνεχεια πρεπει καποιος να μου το υπενθυμιζει γιατι το αμελω.
Ας διαβασουμε μαζι λοιπον.

τι δε βλέπεις το κάρφος το εν τω οφθαλμώ του αδελφού σου, την δε εν σω οφθαλμώ δοκόν ου κατανοείς; (Διότι δεν βλέπεις τα σαριδάκι, που είναι εις το μάτι του αδελφού σου, το δοκάρι δε, που είναι εις το μάτι σου, δεν το αισθάνεσαι και δεν το καταλαβαίνεις; Διότι το μικρό σφάλμα του αδελφού σου το βλέπεις, μένει δε αναίσθητος εμπρός εις το ιδικόν σου βαρύτατο σφάλμα;).
4. ή πώς ερείς τω αδελφώ σου, άφες εκβάλω το κάρφος από του οφθαλμού σου, και ιδού η δοκός εν τω οφθαλμώ σου; (Ή πώς θα είπης εις τον αδελφόν σου, άφησε να βγάλω το σαριδάκι από το μάτι σου επίτρεψόν μου να διορθώσω το μικρόν σφάλμα σου; Και ιδού εις το μάτι σου το δοκάρι. Ιδού συ κατέχεσαι από βαρύτατον ελάττωμα).
5. υποκριτά, έκβαλε πρώτον την δοκόν εκ του οφθαλμού σου, και τότε διαβλέψεις εκβαλείν το κάρφος εκ του οφθαλμού του αδελφού σου. (Υποκριτά, που προσποιείσαι, ότι από ζήλον υπέρ της αρετής και από αγάπην θέλεις να διορθώσης τους άλλους, αν πράγματι ο ζήλος σε κινή, βγάλε πρώτον το δοκάρι από το μάτι σου και τότε θα ίδης καθαρά δια να βγάλης και το σαριδάκι από το μάτι του αδελφού σου).
bersekero

Unread postby Γιώργος » Sat Oct 17, 2015 8:27 pm

student wrote:
Γιώργος wrote:

Εφερνες γυρες εδω μέσα ανεμελος εεε ......τώρα όμως θα ακους και μένα τον κορακα χαχαχαχα ......εγω τα αγαπαω τα κοράκια ....καθαριζουν την γη απο τα σαπια και τα αχρηστα .... :D
Και ό, τι και αν κάνετε, να το κάνετε από την καρδιά σας ως προς τον Κύριο και όχι σε ανθρώπους” (Κολοσσαείς 3:23). “Αν ζείτε για την αποδοχή των ανθρώπων, θα πεθάνετε από την απόρριψή τους
Γιώργος

Unread postby Michalis » Sat Oct 17, 2015 8:29 pm

Βλέπω αλλαγή ονόματος. Με το καλό.
«Η χάρις του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού και η αγάπη του Θεού και Πατρός και η κοινωνία του Αγίου Πνεύματος είη μετά πάντων υμών».
Michalis

Re:

Unread postby Γιώργος » Sat Oct 17, 2015 9:19 pm

Michalis wrote:Βλέπω αλλαγή ονόματος. Με το καλό.

ε ναι Γιωργος Αιτωλός ....ήταν καπως βαρύ ....ενω Γιωργος ειναι λάιτ ...αν σκέφτομαι να το κάνω ....Γιώργος Κόρακας :D
Γιώργος

Next

Return to ΕΠΙ ΠΑΝΤΟΣ ΕΠΙΣΤΗΤΟΥ