Βιβλία Ιστοριογραφίας

...για διάφορα ενδιαφέροντα βιβλία που είτε διαβάσαμε είτε μάθαμε ότι αξίζουν της προσοχής μας...Θεολογικού, Ιστορικού κ.α. ενδιαφέροντος...

Moderator: inanm7

Τα Πρωτόκολλα Των Σοφών Της Σιών

Unread postby rose » Wed Nov 23, 2011 1:50 am

ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΑ ΤΩΝ ΣΟΦΩΝ ΤΗΣ ΣΙΩΝ --- Λεοντίου Μοναχού.
Xαίρε Μήτερ Δέσποινα της ζωής, χαίρε η προστάτις, των τιμώντων σε και φρουρός,
χαίρε η ελπίς μου, η δόξα και ισχύς μου μετά Θεόν η μόνη συ μου βοήθεια.
User avatar
rose
 
Posts: 643
Joined: Wed Nov 16, 2011 9:58 pm

Bernard Lazare: Αντιεβραϊσμός

Unread postby Iwn Ioustinos » Sun Nov 27, 2011 7:21 pm

Image

Uploaded with ImageShack.us

Ο τίτλος του πρωτοτύπου είναι: "L'antisemitisme, son histoire et ses causes" στα ελληνικά: "ΑΝΤΙΕΒΡΑΪΣΜΟΣ ΑΙΤΙΑ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑ". Δημοσιεύτηκε για πρώτη φορά το 1894. Στην Ελλάδα κυκλοφορεί από τις Εκδόσεις: "ελεύθερη σκέψις".

Ο Γαλλοεβραίος Μπερνάρ Λαζάρ με αυτό του το βιβλίο ανιχνεύει τις ιδεολογικές αρχές του αντιεβραϊσμού και της εβραϊκής απολογίας. Διερευνώντας τα γεγονότα επιχειρεί μία κριτική και διαλεκτική μελέτη της εβραϊκής κοινότητος και των σχέσεών της με το εξωτερικό περιβάλλον.

Ο ίδιος υπήρξε ο πραγματικός εμπνευστής της εκστρατείας υπέρ του λοχαγού Ντρέϋφους στη Γαλλία κατά την τελευταία δεκαετία του 19ου αιώνος. Είναι αλήθεια ότι προσπάθησε με κάθε τρόπο να υπερασπίσει την εβραϊκή υπόθεση. Προσεχώρησε στις θέσεις του Θεοδώρου Χερτζλ και στον Σιωνισμό και έγινε μέλος της δεύτερης επιτροπής δράσεώς του, από την οποία παραιτήθηκε μετά από ένα χρόνο, αφού διαφώνησε με την ίδρυση τράπεζας που προορίζοταν να χρηματοδοτήση την εβραϊκή μετανάστευση στην Παλαιστίνη.

Πέθανε το 1904 σε ηλικία 38 ετών. Ο θάνατός του ήρθε νωρίς με αποτέλεσμα να μην δυνηθεί να παρακολουθήση την εξέλιξη του Σιωνιστικού κινήματος, όπου δεν είναι σίγουρο πως θα το επιδοκίμαζε.

Παρακάτω παραθέτω ένα χαρακτηριστικό απόσπασμα από το πρώτο κεφάλαιο το οποίο αντικατοπτρίζει την πραγματιστική σκέψη του Λαζάρ:

"Εάν αυτή η εχθρότητα, αυτή η απέχθεια, δεν είχαν εκδηλωθεί προς τους Εβραίους παρά μόνον σε έναν χρόνο και σε μία χώρα, θα ήταν εύκολο να επισημανθούν οι περιορισμένες αιτίες τους` όμως αυτή η φυλή, αντιθέτως, κυνηγήθηκε και μισήθηκε από όλους τους λαούς στους κόλπους των οποίων εγκαταστάθηκε. Θα πρέπη λοιπόν, εφ' όσον οι εχθροί των Εβραίων ανήκαν στις πιο ποίκιλες φυλές, ζούσαν σε χώρες πολύ μακρινές μεταξύ των, εκυβερνώντο από διαφορετικούς νόμους, εκυριαρχούντο από αντιτιθέμενες αρχές, δεν είχαν ούτε τα ίδια ήθη, ούτε τα ίδια έθιμα, εμπνέονταν από ανόμοιες αντιλήψεις που δεν τους επέτρεπαν να κρίνουν ομοιομόρφως όλα τα πράγματα, να υπήρχαν ανέκαθεν οι γενικές αιτίες του αντισημιτισμού μέσα στο ίδιο το Ισραήλ και όχι μέσα σ'εκείνους που το καταπολέμησαν."

Δηλαδή με απλά λόγια: Μόνοι τους με τη συμπεριφορά τους προκάλεσαν και προκαλούν τους διωγμούς εναντίον των. Η αυτοκριτική ενός λαού μέσα από έναν άνθρωπο που ανήκει στους κόλπους του είναι αναμφιβόλως συγκλονιστική και διδακτική.
Iwn Ioustinos
 

ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΥΨΗΛΗ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗ

Unread postby Iwn Ioustinos » Sat Dec 03, 2011 1:53 am

Image

Uploaded with ImageShack.us

Image

Uploaded with ImageShack.us

Το βιβλίο αυτό, το οποίο ειρήσθωι εν παρόδωι προλογίζω, προσφέρει πολύτιμες γνώσεις για την περίοδο από τον 6ο έως τον 11ο, κυρίως όμως χρησιμεύει για τη διεξαγωγή χρήσιμων συμπερασμάτων ως προς το πως πρέπει να ασκείται η εξωτερική πολιτική από ένα υπεύθυνο και σοβαρό κράτος. Το σημερινό ελληνικό παράδειγμα αποτελεί μνημείο κακίστης εξωτερικής πολιτικής εκτιμήσεως από πολιτικούς που δεν έχουν σταθεί στο ύψος των περιστάσεων, και υπό αυτή τη έννοια είναι προς αποφυγήν.

Η Βυζαντινή Γεωστρατηγική άγγιξε την τελειότητα και αυτό διότι προσηρμόσθη εγκαίρως στα νέα δεδομένα του Ανατολικού Ρωμαϊκού κράτους. Τόσο ο αυτοκράτωρ, όσο και οι αξιωματούχοι του, εκλήθησαν επανειλημμένως να βρουν τις αναγκαίες λύσεις για την επιβίωση του κράτους, πέραν της επέκτασης. Τον κλασσικό ρωμαϊκό δρόμο της εδαφικής επέκτασης τον ακολούθησε μόνον ο Ιουστινιανός με την περίφημη reconquesta (επανακατάκτηση των απωλεσθέντων δυτικό-ρωμαϊκών εδαφών) στη λογική της επανασυστάσεως της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας στην ολότητά της, η οποία, όμως, κόστισε μακροπρόθεσμα. Κατά συνέπεια, η βασική επιδίωξη των μετέπειτα Βυζαντινών αυτοκρατόρων εστράφη στη διατήρηση του κράτους και την επιβολή της ισχύος του όχι με πόλεμο, αλλά μέσω της διπλωματικής οδού κατά κύριο λόγο, δίχως βεβαίως να παραμελείται ο Στρατός.

Είναι πράγματι εκπληκτικό το γεγονός της επιβίωσης μιας Αυτοκρατορίας επί Χίλια Έτη, η οποία εδέχετο πίεση από όλα τα σημεία του ορίζοντος. Πότε «με το καρότο» και «πότε με το μαστίγιο» επέτυχε εκπληκτικές επιδόσεις στη διεθνή διπλωματική σκακιέρα της εποχής. Αρκεί να αναφέρω τη δημιουργία της λεγομένης "Βυζαντινής Κοινοπολιτείας" με τα ομόδοξα έθνη, χίλια και πλέον χρόνια πριν την Αγγλική και σε πολύ δύσκολους καιρούς.

Ιδιαίτερα η Βυζαντινή Υψηλή Στρατηγική από τον 6ο έως τον 11ο αιώνα, όπως την εξετάζει ο Χαράλαμπος Παπασωτηρίου στο ομώνυμο πόνημά του, αποτελεί σημείο αναφοράς για τις διεθνείς σχέσεις. Πρόκειται για έναν μνημειώδη συνδυασμό της μακροπροθέσμου προσηλώσεως στην Βυζαντινή Ιδεολογία με τη βραχυπρόθεσμη πολιτική ευελιξία και την πολιτισμική επιρροή που κατέστησαν το Βυζάντιο μοναδικό. Η αποθέωση δε αυτής της Υψηλής Στρατηγικής λαμβάνει χώρα στα χρόνια της Μακεδονικής Δυναστείας, της ενδοξοτέρου στον ιστορικό βίο της αυτοκρατορίας.

Με δύο λόγια, η στρατηγική αυτή συνίστατο, με βάση 3 (τρεις) ομοκέντρους κύκλους:

-Τον εσωτερικό, ο οποίος περιελάμβανε άπασα τη βυζαντινή επικράτεια.

-Τον ενδιάμεσο όπου αναπτύσσονταν οι συμμαχίες με τα λεγόμενα «κράτη μαξιλάρια.»

-Τον εξωτερικό, όπου η βυζαντινή διπλωματία αποσκοπούσε στην οικοδόμηση μιας πολιτικής ισορροπίας δυνάμεων.

Βεβαίως, η αδρομερής περιγραφή του βυζαντινού μυστικού που παρετέθη πιο πάνω, αναλύεται από τον συγγραφέα με πληρότητα στις 300 σελίδες του βιβλίου, έως την παραμικρή λεπτομέρεια, ενώ ταυτόχρονα η γλώσσα που χρησιμοποιείται είναι λιτή και κατανοητή.
Iwn Ioustinos
 

Το Iστορικό Tης Αλώσεως Tης Κωνσταντινουπόλεως

Unread postby rose » Wed Dec 07, 2011 1:48 am

Το Iστορικό Tης Αλώσεως Tης Κωνσταντινουπόλεως.

Xαίρε Μήτερ Δέσποινα της ζωής, χαίρε η προστάτις, των τιμώντων σε και φρουρός,
χαίρε η ελπίς μου, η δόξα και ισχύς μου μετά Θεόν η μόνη συ μου βοήθεια.
User avatar
rose
 
Posts: 643
Joined: Wed Nov 16, 2011 9:58 pm

Re: Επερχόμενα και προφητείες

Unread postby Αριστοτέλης » Fri Jan 06, 2012 1:56 am

Κυκλοφορεί στα βιβλιοπωλεία το εγχειρίδιο "Ολική Αντίσταση".

Είναι βιβλίο που δίνει οδηγίες για το πως να αντισταθείς σε περίπτωση κρίσης.

Είχε μοιραστεί στους εφέδρους του Ελβετικού στρατού.

(εννοείται ότι το έχω πάρει).
User avatar
Αριστοτέλης
 
Posts: 930
Joined: Wed Nov 16, 2011 12:58 am

Re: Επερχόμενα και προφητείες

Unread postby regina » Fri Jan 06, 2012 7:10 pm

Αριστοτέλης wrote:Κυκλοφορεί στα βιβλιοπωλεία το εγχειρίδιο "Ολική Αντίσταση".

Είναι βιβλίο που δίνει οδηγίες για το πως να αντισταθείς σε περίπτωση κρίσης.

Είχε μοιραστεί στους εφέδρους του Ελβετικού στρατού.

(εννοείται ότι το έχω πάρει).


Προκειται για ενα καταπληκτικο βιβλιο τοσο για την αντισταση στρατιωτικων ομαδων ,οσο και για την αντισταση των πολιτων το εχω στα αγγλικα
Total Resistance by Major H. von Dach (1958) Guerilla Warfare
Swiss Army Guide to Guerilla Warfare and Underground Operations
Publisher: Paladin Press (July 1, 1992) | Language: English
το ανεβασα εδω για οσους θελουν να το διαβασουν:

http://www.scribd.com/doc/77344804/Tota ... adin-Press
User avatar
regina
 
Posts: 437
Joined: Tue Nov 22, 2011 1:55 am
Location: Θεσσαλονικη

Re: Επερχόμενα και προφητείες

Unread postby SUKHOI » Fri Jan 06, 2012 9:02 pm

..........................
Last edited by SUKHOI on Sat Jan 14, 2012 12:47 am, edited 1 time in total.
SUKHOI
 

Re: Επερχόμενα και προφητείες

Unread postby marjory » Fri Jan 06, 2012 9:05 pm

SUKHOI wrote:το βιβλιο ειναι πραγματι καλο αλλα για αυτους που δεν εχουν τον SPYROS. εμεις εδω στο φορουμ εχουμε τον SPYROS αλλα και στην γειτονια μου εχουμε τον SPYROS.[εγραψα στους τοιχους την λεξη SPYROS και αδειασε η γειτονια μου,μονο 2 γεροντακια εμειναν το ενα τυφλο και το αλλο αγραμματο] :mrgreen:


Γιατί;;; Σε τούρκικο μαχαλά διαμένεις;;;; :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Ω πανύμνητε μήτερ, η τεκούσα των πάντων αγίων αγιώτατον Λόγον, δεξαμένη την νυν προσφοράν, από πάσης ρύσαι συμφοράς άπαντας, και της μελλούσης λύτρωσαι κολάσεως τους Σοι βοώντας.
User avatar
marjory
Καθολικός Συντονιστής
 
Posts: 4303
Joined: Tue Nov 15, 2011 10:29 am

Re: Επερχόμενα και προφητείες

Unread postby Matina » Mon Jan 09, 2012 10:44 pm

SUKHOI wrote:
regina wrote:
Αριστοτέλης wrote:Κυκλοφορεί στα βιβλιοπωλεία το εγχειρίδιο "Ολική Αντίσταση".

Είναι βιβλίο που δίνει οδηγίες για το πως να αντισταθείς σε περίπτωση κρίσης.

Είχε μοιραστεί στους εφέδρους του Ελβετικού στρατού.

(εννοείται ότι το έχω πάρει).


Προκειται για ενα καταπληκτικο βιβλιο τοσο για την αντισταση στρατιωτικων ομαδων ,οσο και για την αντισταση των πολιτων το εχω στα αγγλικα
Total Resistance by Major H. von Dach (1958) Guerilla Warfare
Swiss Army Guide to Guerilla Warfare and Underground Operations
Publisher: Paladin Press (July 1, 1992) | Language: English
το ανεβασα εδω για οσους θελουν να το διαβασουν:

http://www.scribd.com/doc/77344804/Tota ... adin-Press



το βιβλιο ειναι πραγματι καλο αλλα για αυτους που δεν εχουν τον SPYROS. εμεις εδω στο φορουμ εχουμε τον SPYROS αλλα και στην γειτονια μου εχουμε τον SPYROS.[εγραψα στους τοιχους την λεξη SPYROS και αδειασε η γειτονια μου,μονο 2 γεροντακια εμειναν το ενα τυφλο και το αλλο αγραμματο] :mrgreen:

:lol: :lol: :lol: :lol:
O Κύριός μου κι ο Θεός μου!
User avatar
Matina
 
Posts: 2178
Joined: Tue Nov 15, 2011 10:36 am

H Mαύρη Bίβλος της Kατοχής

Unread postby Mannlicher-Schönauer » Tue Jan 10, 2012 3:57 am

Image

Mannlicher-Schönauer
 

Next

Return to ΒΙΒΛΙΑ ΠΟΙΚΙΛΗΣ ΥΛΗΣ

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest