Η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ΚΑΝΕΙ ΛΑΜΠΟΓΙΑΛΟ ΠΑΓΚΟΥΣ ΠΑΡΑΝΟΜΩΝ ΜΙΚΡΟΠΩΛΗΤΩΝ

ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ Ή ΌΧΙ;

Poll ended at Mon Oct 08, 2012 9:26 am

ΟΧΙ
19
41%
ΝΑΙ
23
50%
ΔΕΝ ΞΕΡΩ
4
9%

Total votes : 46

Re: Η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ΚΑΝΕΙ ΛΑΜΠΟΓΙΑΛΟ ΠΑΓΚΟΥΣ ΠΑΡΑΝΟΜΩΝ ΜΙΚΡΟΠΩΛ

Unread postby sgoum » Tue Sep 11, 2012 5:52 pm

Ο Κασιδιάρης αποκάλεσε τον Δένδια "εκπρόσωπο του εβραϊκού λόμπι στην Ελλάδα"
sgoum
Site Admin

Unread postby marjory » Tue Sep 11, 2012 5:56 pm

Nikolaos_Orth wrote:Δυσάρεστο συναίσθημα να βλέπω την Ορθόδοξη παρέα να επικροτεί ενέργειες σαν αυτή καθώς και τη χρήση της ελληνικής σημαίας ως ροπάλου για να ανοίγει κεφάλια...

Νικόλα είδες κάποιον από εδώ μέσα να επικροτεί την χρήση της ελληνικής σημαίας ως ρόπαλου για να ανοίγει κεφάλια;

Ας αφήσουμε τις ορθόδοξες και τις φιλοδημοκρατικές κορώνες κατά μέρος κι ας κοιτάξουμε στα μάτια την ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ [δεν το λέω για σένα μόνο Νικόλα, αλλά επειδή έχω διαβάσει πολλά δημοσιεύματα που επικαλούνται ορθοδοξία και δημοκρατικότητα από την μία, ενώ από την άλλη χειροκροτούν την άλωση της πατρίδας μας από αλλοδαπά κακοποιά/παράνομα στοιχεία. Τα περισσότερα από αυτά τα δημοσιεύματα -αν όχι όλα- έχουν κίνητρα πολιτικά/κομματικά].

Αν ήθελαν οι κυβερνώντες θα είχαν πατάξει εν τη γενέσει της την λαθρομετανάστευση. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑΝ διότι απέβλεπαν -πέραν των άλλων- σε βολικούς ψηφοφόρους.

Προσωπικά, θέλω να φύγουν. Να φύγουν οικειοθελώς. Αλλά κι αν δεν φύγουν με το καλό, ας φύγουν από φόβο. Θεωρώ ότι έχουν κάνει μεγάλο κακό στην χώρα μου.

Πείτε με ρατσίστρια, ναζίστρια, εθνικίστρια... πείτε ό,τι θέλετε. Αλλά δεν θέλω τους λαθρομετανάστες.
Ω πανύμνητε μήτερ, η τεκούσα των πάντων αγίων αγιώτατον Λόγον, δεξαμένη την νυν προσφοράν, από πάσης ρύσαι συμφοράς άπαντας, και της μελλούσης λύτρωσαι κολάσεως τους Σοι βοώντας.
marjory
Site Admin

Unread postby supergeorge » Tue Sep 11, 2012 8:38 pm

marjory wrote:
Nikolaos_Orth wrote:Δυσάρεστο συναίσθημα να βλέπω την Ορθόδοξη παρέα να επικροτεί ενέργειες σαν αυτή καθώς και τη χρήση της ελληνικής σημαίας ως ροπάλου για να ανοίγει κεφάλια...

Νικόλα είδες κάποιον από εδώ μέσα να επικροτεί την χρήση της ελληνικής σημαίας ως ρόπαλου για να ανοίγει κεφάλια;

Ας αφήσουμε τις ορθόδοξες και τις φιλοδημοκρατικές κορώνες κατά μέρος κι ας κοιτάξουμε στα μάτια την ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ [δεν το λέω για σένα μόνο Νικόλα, αλλά επειδή έχω διαβάσει πολλά δημοσιεύματα που επικαλούνται ορθοδοξία και δημοκρατικότητα από την μία, ενώ από την άλλη χειροκροτούν την άλωση της πατρίδας μας από αλλοδαπά κακοποιά/παράνομα στοιχεία. Τα περισσότερα από αυτά τα δημοσιεύματα -αν όχι όλα- έχουν κίνητρα πολιτικά/κομματικά].

Αν ήθελαν οι κυβερνώντες θα είχαν πατάξει εν τη γενέσει της την λαθρομετανάστευση. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑΝ διότι απέβλεπαν -πέραν των άλλων- σε βολικούς ψηφοφόρους.

Προσωπικά, θέλω να φύγουν. Να φύγουν οικειοθελώς. Αλλά κι αν δεν φύγουν με το καλό, ας φύγουν από φόβο. Θεωρώ ότι έχουν κάνει μεγάλο κακό στην χώρα μου.

Πείτε με ρατσίστρια, ναζίστρια, εθνικίστρια... πείτε ό,τι θέλετε. Αλλά δεν θέλω τους λαθρομετανάστες.

Nα αγιασει το στομα σου.
Ποιο ομορφη και αληθινη τοποθετηση δεν εχω ξαναδει εδω μεσα.
Ευτυχως υπαρχουν και τετοιες φωνες.
Οι περισσοτεροι μονο ταμπελες κοιτουν να κολουν με το παραμικρο, χωρις να κοιτανε τιποτα σε βαθος.
Τιποτα αλλο.
Τα ειπες ολα.
supergeorge

Unread postby SUKHOI » Tue Sep 11, 2012 10:33 pm

.......................
Last edited by SUKHOI on Wed Sep 12, 2012 4:24 pm, edited 1 time in total.
SUKHOI

Unread postby Mannlicher-Schönauer » Wed Sep 12, 2012 10:46 am

supergeorge wrote:
marjory wrote:

Nα αγιασει το στομα σου.
Ποιο ομορφη και αληθινη τοποθετηση δεν εχω ξαναδει εδω μεσα.
Ευτυχως υπαρχουν και τετοιες φωνες.
Οι περισσοτεροι μονο ταμπελες κοιτουν να κολουν με το παραμικρο, χωρις να κοιτανε τιποτα σε βαθος.
Τιποτα αλλο.
Τα ειπες ολα.

Nα σου υπενθυμίσω Γιώργο πως ταμπελίτσα κόλλησες και εσύ στο προηγούμενο σου ποστ,πολύ άδικα κατά τη γνώμη μου... :D
Τώρα όσο για τους λαθρομετανάστες,το ότι κάποιοι εδώ μέσα δεν συμφωνούμε με τις πρακτικές της ΧΑ,δε σημαίνει πως τους θέλουμε να μείνουν εδώ ή ότι δεν δημιουργούν πρόβλημα,το ξεκαθαρίζω!Δεν πιστεύω όμως πως η λύση μπορεί να δωθεί χτυπώντας τα αναλώσιμα υλικά(λαθρομετανάστες),καθότι είναι μια πηγή ατελείωτη.Το ξεπουλημένο πολιτικό σύστημα έχει αφήσει σκόπιμα κενά τα οποία παρανόμως καλύπτει η ΧΑ οδηγώντας την κοινωνία στον εκφασισμό της και αυτό είναι που πρέπει να χτυπήθεί.Σφράγισμα των συνόρων κατά πρώτον,αποχώρηση από επιζήμιες για την χώρα διεθνών συνθηκών και τέλος απέλλαση όλων των παρανόμων.Τώρα όσους και να κυνηγήσει η ΧΑ,αυτοί θα συνεχίσουν να έρχονται και σε τελική φάση θα συσπειρωθούν εναντίον μας.Μπορεί να μας φένεται καλό που κάποιος τους μαζεύει τα λουριά,μακροπρόθεσμα όμως να είστε σίγουροι πως η ΧΑ θα γυρίσει μπούμερανγκ και μετά άντε να απαλλαγείς από δαύτους.
Αι ημέτεραι δυνάμεις αμύνονται του Πατρίου εδάφους

Ο ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ
Mannlicher-Schönauer

Unread postby eternity » Wed Sep 12, 2012 11:58 am

Mannlicher-Schönauer wrote:Τώρα όσο για τους λαθρομετανάστες,το ότι κάποιοι εδώ μέσα δεν συμφωνούμε με τις πρακτικές της ΧΑ,δε σημαίνει πως τους θέλουμε να μείνουν εδώ ή ότι δεν δημιουργούν πρόβλημα,το ξεκαθαρίζω!Δεν πιστεύω όμως πως η λύση μπορεί να δωθεί χτυπώντας τα αναλώσιμα υλικά(λαθρομετανάστες),καθότι είναι μια πηγή ατελείωτη.Το ξεπουλημένο πολιτικό σύστημα έχει αφήσει σκόπιμα κενά τα οποία παρανόμως καλύπτει η ΧΑ οδηγώντας την κοινωνία στον εκφασισμό της και αυτό είναι που πρέπει να χτυπήθεί.Σφράγισμα των συνόρων κατά πρώτον,αποχώρηση από επιζήμιες για την χώρα διεθνών συνθηκών και τέλος απέλλαση όλων των παρανόμων.Τώρα όσους και να κυνηγήσει η ΧΑ,αυτοί θα συνεχίσουν να έρχονται και σε τελική φάση θα συσπειρωθούν εναντίον μας.Μπορεί να μας φένεται καλό που κάποιος τους μαζεύει τα λουριά,μακροπρόθεσμα όμως να είστε σίγουροι πως η ΧΑ θα γυρίσει μπούμερανγκ και μετά άντε να απαλλαγείς από δαύτους.

συμφωνω και εγω οτι οι πρακτικες που εχουν υιοθετηθει απο τη ΧΑ στο θεμα λαθρομεταναστων θα παρει ανεξελεγκτες διαστασεις με τους λαθρομεταναστες να οργανώνονται σε ομαδες για να αντιμετωπισουν της απειλες και επιθεσεις....και τοτε...

αν ηθελαν οι πολιτικοι θα ειχαν λυσει μια και για παντα το προβλημα. Αμεση απελαση ολων των λαθρομεταναστων καταγγελια της συνθηκης Δουβλινο ΙΙ...και γιατι οχι αντι να κανουν αυστηρους ελεγχους στα λιμανια και στα αεροδρομια να πιανουν τους λαθρομεταναστες που βλεπουν την Ελλαδα ως πυλη για την δυτικη Ευρωπη να τους αφηνουν να πηγαινουν στον προορισμο τους.
Τελικα μονο αν αντιμετωπισουν το ιδιο προβλημα στην Ευρωπη θα παρθουν σοβαρα μετρα να αντιμετωπιστει το προβλημα.
Οσο και αν λενε οτι ειναι Ευρωπαϊκο το προβλημα δυστυχως προς το παρον ειναι μονο ελληνικο αφου εμεις καλουμαστε να το αντιμετωπισουμε.
«Φώτισόν μου, το σκότος, Κύριε!» (Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς).
eternity
Site Admin

Unread postby marjory » Wed Sep 12, 2012 12:17 pm

Ζητώ συγγνώμη αν σκανδάλισα κάποιους με τις απόψεις μου.

Την ώρα που η πατρίδα μου περνάει τέτοια κρίση, που οι πολίτες της είναι άνεργοι και πεινάνε οι ίδιοι και τα παιδιά τους, δεν μπορώ να βλέπω να συνεχίζεται με αμείωτη ένταση και υπό την απάθεια της Πολιτείας η αθρόα εισβολή των λαθρομεταναστών. Δεν γνωρίζουν άραγε ότι η Ελλάδα δεν είναι η γη της επαγγελίας; Ποιοι τους φέρνουν; Πού βρίσκουν τα 10.000 ευρώ που δίνουν στους δουλέμπορους για να τους περάσουν στην Ελλάδα;

Δεν αντέχω να περπατάω στους δρόμους της πόλης και να συναντώ αφγανούς, πακιστανούς, μπαγκλαντεσιανούς κλπ., οι οποίοι με κοιτάνε περίεργα, διότι στα μάτια τους είμαι ευνοημένη αφού ζω στην χώρα μου, κυκλοφορώ χωρίς μπούρκα, ζω και κινούμαι ελεύθερα, μπορώ και ψωνίζω κάποια πράγματα. Ξέρω πολύ καλά ότι γι' αυτούς είμαι η "άπιστη", με ότι αυτό συνεπάγεται.

Το σύστημα, δηλαδή η πολιτική [και οι πολιτικοί] με χρησιμοποιούσαν τόσα χρόνια για να αυτοτρέφονται και να μετατραπούν στο σημερινό εξάμβλωμα. Ε, λοιπόν σήμερα θέλω ΕΓΩ να χρησιμοποιήσω το σύστημα ενάντια στις πρακτικές του.

Δεν είμαι χρυσαυγίτισσα, ούτε ψήφισα ΧΑ στις εκλογές [παρότι ΟΛΟΙ οι ιερείς με τους οποίους το συζήτησα, με παρότρυναν προς τούτο]. Όμως οι επιδιώξεις μου να απομακρυνθούν με κάθε τρόπο οι λαθρομετανάστες, συντάσσονται με τις απόψεις της ΧΑ. Σε πολλά πράγματα δεν συμφωνώ μαζί της. Όμως χαίρομαι που έρχονται σε βοήθεια και προστασία των ηλικιωμένων και των ασθενεστέρων. Κι αναρωτιέμαι εύλογα: γιατί κανένα άλλο κόμμα, καμιά άλλη πολιτική παράταξη, καμιά άλλη υπηρεσία δεν το έκανε ποτέ αυτό;;; Γιατί ενώ τόσα χρόνια χτυπούσαν τα καμπανάκια του κινδύνου, δεν υπήρχαν ώτα ευήκοα από την πολιτεία; Αλλά ακόμα και σήμερα, που οι λάθρο έχουν αγγίξει τα 3.000.000 ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ;;;

Θα πει κανείς, ότι με τις ενέργειες της ΧΑ το πιο πιθανό είναι να τους ξεσηκώσουμε εναντίον μας. Ναι, είναι μια πιθανότητα αυτό. Αλλά αν αντιμετωπιστούν από σύσσωμη την πολιτική σκηνή όπως τους αρμόζει, ως παράνομοι δηλαδή, και δεν υπάρχουν φωνές που μιλάνε για "πακιστανούληδες και αφγανούληδες που με βάση το σύνταγμα (;;;) έχουν τα ίδια δικαιώματα με τους γηγενείς" [παρακάμπτοντας κατά τρόπο εκκωφαντικό το γεγονός ότι ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΞ ΟΡΙΣΜΟΥ], τότε δεν θα βγαίνουν ανενόχλητοι από ΜΑΤ και αστυνομία να διαδηλώνουν ότι θα κηρύξουν ΤΣΙΧΑΝΤ εναντίον μας, αλλά θα υποχρεωθούν να κουρνιάσουν στα αυγά τους και σιγά σιγά να τα μαζεύουν και να φεύγουν, αφού γι' αυτούς η Ελλάδα θα είναι μια αφιλόξενη χώρα. Ναι, αυτό θέλω: να γίνει η Ελλάδα γι' αυτούς μια αφιλόξενη χώρα [όπως είναι για εμάς η χώρα τους] και να μην αποτελεί το σημείο προορισμού τους. Κι αυτό έπρεπε να είχε γίνει τουλάχιστον εδώ και μια δεκαετία.

Δεν θα μπορούσα να φανταστώ ότι οι πατριώτες χρυσαυγίτες που σήμερα στέργουν σε βοήθεια των πολιτών, αύριο θα στραφούν εναντίον τους. Προσωπικά δεν έχω να φοβηθώ κάτι. Αντίθετα μου αρέσει να αισθάνομαι ότι ανά πάσα στιγμή θα έχω κάποιον που θα με προστατέψει [γιατί αν περίμενα από την ..."συντεταγμένη" πολιτεία...].

Δεν περιμένω θαύματα. Δεν πιστεύω ότι μια παράταξη, ή ένα κόμμα θα φέρουν την άνοιξη στην Ελλάδα. Απλά θεωρώ ότι στην παρούσα φάση "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα" και θέλω να χρησιμοποιήσω το σύστημα, που μια ζωή με χρησιμοποιούσε αυτό. Έχουμε μπροστά μας μεγάλη ανηφόρα, πολλά προβλήματα να αντιμετωπίσουμε σαν λαός και σαν κράτος και θα ήθελα να έχουμε ένα πρόβλημα λιγότερο. Και το γεγονός ότι δεν θέλω τους λαθρομετανάστες στη χώρα μου, δεν μου δημιουργεί καμία απολύτως χριστιανική τύψη. Αντίθετα, η παραμονή τους εδώ, κατά το διάστημα των γεγονότων, σίγουρα θα θέσει πολλούς από εμάς σε διλήμματα χριστιανικά.

Θέλω απλά να φύγουν, έστω κι από φόβο.

Και πάλι ζητώ συγγνώμη αν σας σκανδάλισα.
Ω πανύμνητε μήτερ, η τεκούσα των πάντων αγίων αγιώτατον Λόγον, δεξαμένη την νυν προσφοράν, από πάσης ρύσαι συμφοράς άπαντας, και της μελλούσης λύτρωσαι κολάσεως τους Σοι βοώντας.
marjory
Site Admin

Unread postby Mannlicher-Schönauer » Wed Sep 12, 2012 1:09 pm

Δεν γνωρίζουν άραγε ότι η Ελλάδα δεν είναι η γη της επαγγελίας;

Φυσικά και γνωρίζουν πως είναι η γη της επαγγελίας καθότι εδώ μπορούν να ασχοληθούν με κάθε είδους παράνομη δραστηριότητα σχεδόν ανενόχλητοι(ναρκωτικά,πορνεία,όπλα,λαθραία,πλιάτσικο κλπ.) Πραγματικά πιστεύεις πως θα εξαληφθούν αυτές οι δραστηριότητες με εφόδους σε μικροπωλητές;

Δεν αντέχω να περπατάω στους δρόμους της πόλης και να συναντώ αφγανούς, πακιστανούς, μπαγκλαντεσιανούς κλπ

Κανείς δεν το αντέχει πιστεύω...

σήμερα θέλω ΕΓΩ να χρησιμοποιήσω το σύστημα ενάντια στις πρακτικές του.

Η βασική μας διαφωνία!Θεωρώ πως η ΧΑ είναι πρακτική του συστήματος και χρησιμοποιεί όλους εμάς με το πατριωτικό φρόνημα χωρίς να μπορεί να δώσει ουσιαστικές λύσεις παρά μόνο κινήσεις επικοινωνιακού χαρακτήρα.

γιατί κανένα άλλο κόμμα, καμιά άλλη πολιτική παράταξη, καμιά άλλη υπηρεσία δεν το έκανε ποτέ αυτό;;; Γιατί ενώ τόσα χρόνια χτυπούσαν τα καμπανάκια του κινδύνου, δεν υπήρχαν ώτα ευήκοα από την πολιτεία; Αλλά ακόμα και σήμερα, που οι λάθρο έχουν αγγίξει τα 3.000.000 ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ;;;

Τίποτα απολύτως,για αυτόν ακριβώς τον λόγο ώστε να οδηγηθούμε σαν κοινωνία στον φασισμό και την βία.Μας γνωρίζουν πολύ καλύτερα από ότι πιστεύουμε.

και δεν υπάρχουν φωνές που μιλάνε για "πακιστανούληδες και αφγανούληδες που με βάση το σύνταγμα (;;;) έχουν τα ίδια δικαιώματα με τους γηγενείς"

Aυτοί είναι η άλλη όψη του ιδίου νομίσματος,ελεγχόμενοι από τα ίδια κέντρα.

Και το γεγονός ότι δεν θέλω τους λαθρομετανάστες στη χώρα μου, δεν μου δημιουργεί καμία απολύτως χριστιανική τύψη. Αντίθετα, η παραμονή τους εδώ, κατά το διάστημα των γεγονότων, σίγουρα θα θέσει πολλούς από εμάς σε διλήμματα χριστιανικά.

...και εγώ τους θέλω έξω ΟΛΟΥΣ και ΑΜΕΣΑ και ούτε έχω τύψεις για αυτό,απλά διαφέρει η οπτική με την οποία βλέπουμε τα πράγματα.Πρώτα πρέπει να καθαρίσουμε την εσωτερική προδοσία,να ανακτήσουμε την εθνική μας κυριαρχία και να φτιάξουμε ένα κράτος δικαίου πραγματικά ελληνικό και να δεις για πότε θα φύγουν.Κυνηγώντας "ξεβράκωτους" λαθραίους κάνουμε μια τρύπα στο νερό,γιατί όπως είπα και πριν η πηγή τους είναι ανεξάντλητη.Θα έρχονται συνέχεια όλο και περισσότεροι.Θεωρώ πως κοιτάμε μόνο το τυρί χωρίς να βλέπουμε τη φάκα...

Αυτά από εμένα και δεν θα επανέλθω στο θέμα για να μην σκανδαλίζω και εγώ από τη μεριά μου όσους έχουν αντίθετη άποψη!
Αι ημέτεραι δυνάμεις αμύνονται του Πατρίου εδάφους

Ο ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ
Mannlicher-Schönauer

Unread postby marjory » Wed Sep 12, 2012 1:35 pm

Mannlicher-Schönauer wrote:
σήμερα θέλω ΕΓΩ να χρησιμοποιήσω το σύστημα ενάντια στις πρακτικές του.

Η βασική μας διαφωνία!Θεωρώ πως η ΧΑ είναι πρακτική του συστήματος και χρησιμοποιεί όλους εμάς με το πατριωτικό φρόνημα χωρίς να μπορεί να δώσει ουσιαστικές λύσεις παρά μόνο κινήσεις επικοινωνιακού χαρακτήρα.

Αν το σύστημα έχει χειραγωγήσει την Χ.Α. για να συσπειρώσει γύρω της τους πατριώτες, αργά ή γρήγορα θα στραφούν αυτοί κατά του συστήματος, το οποίο είναι σαθρό. Άρα θα λειτουργήσει ως μπούμεραγκ εναντίον του συστήματος.

Mannlicher-Schönauer wrote:
γιατί κανένα άλλο κόμμα, καμιά άλλη πολιτική παράταξη, καμιά άλλη υπηρεσία δεν το έκανε ποτέ αυτό;;; Γιατί ενώ τόσα χρόνια χτυπούσαν τα καμπανάκια του κινδύνου, δεν υπήρχαν ώτα ευήκοα από την πολιτεία; Αλλά ακόμα και σήμερα, που οι λάθρο έχουν αγγίξει τα 3.000.000 ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ;;;

Τίποτα απολύτως,για αυτόν ακριβώς τον λόγο ώστε να οδηγηθούμε σαν κοινωνία στον φασισμό και την βία.Μας γνωρίζουν πολύ καλύτερα από ότι πιστεύουμε.

Ο φασισμός και η βία αργά ή γρήγορα θα γυρίσει ενάντια στο τελματωμένο και σαθρό σύστημα. Χαρακτηριστικό είναι το παράδειγμα που διάβασα προ ολίγου: http://www.newsbomb.gr/prionokordela/ro ... e-fakelaki

Πρώτα πρέπει να καθαρίσουμε την εσωτερική προδοσία,να ανακτήσουμε την εθνική μας κυριαρχία και να φτιάξουμε ένα κράτος δικαίου πραγματικά ελληνικό και να δεις για πότε θα φύγουν.

Εδώ είναι που διαφωνώ: η τακτική "η κότα έκανε το αυγό, ή το αυγό την κότα" δεν θα μας οδηγήσει πουθενά. Δεν μπορούμε να περιμένουμε να καθαρίσει ως δια μαγείας η πολιτική ζωή από τους προδότες. Αν διογκωθεί το πατριωτικό κίνημα, οι πρώτοι που θα "λακίσουν" θα είναι αυτοί, οι εκφραστές της αποσάθρωσης και μαζί τους θα φύγουν και οι λαθρομετανάστες.
marjory
Site Admin

Unread postby nikh » Wed Sep 12, 2012 2:13 pm

marjory wrote:Ζητώ συγγνώμη αν σκανδάλισα κάποιους με τις απόψεις μου.

Την ώρα που η πατρίδα μου περνάει τέτοια κρίση, που οι πολίτες της είναι άνεργοι και πεινάνε οι ίδιοι και τα παιδιά τους, δεν μπορώ να βλέπω να συνεχίζεται με αμείωτη ένταση και υπό την απάθεια της Πολιτείας η αθρόα εισβολή των λαθρομεταναστών. Δεν γνωρίζουν άραγε ότι η Ελλάδα δεν είναι η γη της επαγγελίας; Ποιοι τους φέρνουν; Πού βρίσκουν τα 10.000 ευρώ που δίνουν στους δουλέμπορους για να τους περάσουν στην Ελλάδα;

Δεν αντέχω να περπατάω στους δρόμους της πόλης και να συναντώ αφγανούς, πακιστανούς, μπαγκλαντεσιανούς κλπ., οι οποίοι με κοιτάνε περίεργα, διότι στα μάτια τους είμαι ευνοημένη αφού ζω στην χώρα μου, κυκλοφορώ χωρίς μπούρκα, ζω και κινούμαι ελεύθερα, μπορώ και ψωνίζω κάποια πράγματα. Ξέρω πολύ καλά ότι γι' αυτούς είμαι η "άπιστη", με ότι αυτό συνεπάγεται.

Το σύστημα, δηλαδή η πολιτική [και οι πολιτικοί] με χρησιμοποιούσαν τόσα χρόνια για να αυτοτρέφονται και να μετατραπούν στο σημερινό εξάμβλωμα. Ε, λοιπόν σήμερα θέλω ΕΓΩ να χρησιμοποιήσω το σύστημα ενάντια στις πρακτικές του.

Δεν είμαι χρυσαυγίτισσα, ούτε ψήφισα ΧΑ στις εκλογές [παρότι ΟΛΟΙ οι ιερείς με τους οποίους το συζήτησα, με παρότρυναν προς τούτο]. Όμως οι επιδιώξεις μου να απομακρυνθούν με κάθε τρόπο οι λαθρομετανάστες, συντάσσονται με τις απόψεις της ΧΑ. Σε πολλά πράγματα δεν συμφωνώ μαζί της. Όμως χαίρομαι που έρχονται σε βοήθεια και προστασία των ηλικιωμένων και των ασθενεστέρων. Κι αναρωτιέμαι εύλογα: γιατί κανένα άλλο κόμμα, καμιά άλλη πολιτική παράταξη, καμιά άλλη υπηρεσία δεν το έκανε ποτέ αυτό;;; Γιατί ενώ τόσα χρόνια χτυπούσαν τα καμπανάκια του κινδύνου, δεν υπήρχαν ώτα ευήκοα από την πολιτεία; Αλλά ακόμα και σήμερα, που οι λάθρο έχουν αγγίξει τα 3.000.000 ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ;;;

Θα πει κανείς, ότι με τις ενέργειες της ΧΑ το πιο πιθανό είναι να τους ξεσηκώσουμε εναντίον μας. Ναι, είναι μια πιθανότητα αυτό. Αλλά αν αντιμετωπιστούν από σύσσωμη την πολιτική σκηνή όπως τους αρμόζει, ως παράνομοι δηλαδή, και δεν υπάρχουν φωνές που μιλάνε για "πακιστανούληδες και αφγανούληδες που με βάση το σύνταγμα (;;;) έχουν τα ίδια δικαιώματα με τους γηγενείς" [παρακάμπτοντας κατά τρόπο εκκωφαντικό το γεγονός ότι ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΞ ΟΡΙΣΜΟΥ], τότε δεν θα βγαίνουν ανενόχλητοι από ΜΑΤ και αστυνομία να διαδηλώνουν ότι θα κηρύξουν ΤΣΙΧΑΝΤ εναντίον μας, αλλά θα υποχρεωθούν να κουρνιάσουν στα αυγά τους και σιγά σιγά να τα μαζεύουν και να φεύγουν, αφού γι' αυτούς η Ελλάδα θα είναι μια αφιλόξενη χώρα. Ναι, αυτό θέλω: να γίνει η Ελλάδα γι' αυτούς μια αφιλόξενη χώρα [όπως είναι για εμάς η χώρα τους] και να μην αποτελεί το σημείο προορισμού τους. Κι αυτό έπρεπε να είχε γίνει τουλάχιστον εδώ και μια δεκαετία.

Δεν θα μπορούσα να φανταστώ ότι οι πατριώτες χρυσαυγίτες που σήμερα στέργουν σε βοήθεια των πολιτών, αύριο θα στραφούν εναντίον τους. Προσωπικά δεν έχω να φοβηθώ κάτι. Αντίθετα μου αρέσει να αισθάνομαι ότι ανά πάσα στιγμή θα έχω κάποιον που θα με προστατέψει [γιατί αν περίμενα από την ..."συντεταγμένη" πολιτεία...].

Δεν περιμένω θαύματα. Δεν πιστεύω ότι μια παράταξη, ή ένα κόμμα θα φέρουν την άνοιξη στην Ελλάδα. Απλά θεωρώ ότι στην παρούσα φάση "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα" και θέλω να χρησιμοποιήσω το σύστημα, που μια ζωή με χρησιμοποιούσε αυτό. Έχουμε μπροστά μας μεγάλη ανηφόρα, πολλά προβλήματα να αντιμετωπίσουμε σαν λαός και σαν κράτος και θα ήθελα να έχουμε ένα πρόβλημα λιγότερο. Και το γεγονός ότι δεν θέλω τους λαθρομετανάστες στη χώρα μου, δεν μου δημιουργεί καμία απολύτως χριστιανική τύψη. Αντίθετα, η παραμονή τους εδώ, κατά το διάστημα των γεγονότων, σίγουρα θα θέσει πολλούς από εμάς σε διλήμματα χριστιανικά.

Και πάλι ζητώ συγγνώμη αν σας σκανδάλισα.

Με καλυψες απολυτα.
Και δεν θεωρω οτι ειμαι ρατσιστρια μια κ τα πρωτα χρονια αλλα ακομη κ τωρα συμπαραστεκομαι σε καποιες οικογενειες ξενων ασχετα αν τους παροτρυνα να φυγουν γιατι τα πραγματα εχουν ζορισει στη Ελλαδα.
Ομως το ενα δεν εχει να κανει με το αλλο.
Αρκετοι απο αυτους εχουν υποπτο ρολο στην χωρα μας. Δειτε την αναλογια των ανδρων κ γυναικων μεταναστων .
Κατα προσεγγιση μια γυναικα κ δεκα ανδρες.
Και δεν γινεται ναχουν αυτοι περισσοτερα δικαιωματα απο τους Ελληνες μεσα στην Ελλαδα.
Για καντε μια βολτα στα νοσοκομεια κ δειτε ποιοι θα μπουν κ θα εξυπηρετηθουν χωρις πολλα-πολλα.
Και μεις τα κοροιδα που πληρωνουμε τοσα χρονια ασφαλιστικες εισφορες τωρα που μας κανανε ανεργους πρεπει να πληρωνουμε τα φαρμακα μας κ τους γιατρο υς.
Αλλα που θα παει...Θαρθει η ωρα που θα επεμβει η δικαιοσυνη του Θεου κ τοτε θα γελασει καθε πικραμενος.
Και δεν το λεω με διαθεση εκδικησης αλλα με πολυ πικρα γιαυτη τη παντερμη ΕΛΛΑΔΑ που τοσο υποφερει .
nikh

PreviousNext

Return to Ψηφοφορίες