Θέλετε να γίνουν τα επερχόμενα ή όχι ;

Poll ended at Mon Jan 07, 2013 10:36 pm

ναι θέλω
7
78%
όχι δεν θέλω
2
22%

Total votes : 9

Unread postby AgwnistisTou21 » Fri Dec 28, 2012 10:35 pm

Πείτε τη γνώμη σας για το αν επιθυμείτε να συμβούν ή όχι τα επερχόμενα (και γιατί) αφού σταθμίσετε όλα τα υπέρ και τα κατά , δηλαδή παύση των αδικιών αλλά και πιθανό θάνατο πολλών ανθρώπων .
Πλούσιοι επτώχευσαν και επείνασαν, οι δε εκζητούντες τον Κύριον ουκ ελαττωθήσονται παντός αγαθού
AgwnistisTou21

Re: Θέλετε να γίνουν τα επερχόμενα ή όχι ;

Unread postby giannis73 » Sat Dec 29, 2012 12:08 am

AgwnistisTou21 wrote:Πείτε τη γνώμη σας για το αν επιθυμείτε να συμβούν ή όχι τα επερχόμενα (και γιατί) αφού σταθμίσετε όλα τα υπέρ και τα κατά , δηλαδή παύση των αδικιών αλλά και πιθανό θάνατο πολλών ανθρώπων .

Ίσως θα έπρεπε να βάλεις και μια ακόμα επιλογή.
"Θα ήθελε να γίνει το θέλημα του Θεού και όχι το δικό μου ,επειδή το δικό μου ίσως να είναι το πιο επιβλαβές"
Κύριε Ιησού Χριστέ ,Υιέ του Θεού ,ελέησόν με τον αμαρτωλό.
giannis73

Unread postby Babis » Sun Dec 30, 2012 10:05 pm

giannis73 wrote:
AgwnistisTou21 wrote:Πείτε τη γνώμη σας για το αν επιθυμείτε να συμβούν ή όχι τα επερχόμενα (και γιατί) αφού σταθμίσετε όλα τα υπέρ και τα κατά , δηλαδή παύση των αδικιών αλλά και πιθανό θάνατο πολλών ανθρώπων .

Ίσως θα έπρεπε να βάλεις και μια ακόμα επιλογή.
"Θα ήθελε να γίνει το θέλημα του Θεού και όχι το δικό μου ,επειδή το δικό μου ίσως να είναι το πιο επιβλαβές"

Κι εγώ αυτό ψηφίζω, ας γίνει το θέλημα του Θεού, Αυτός ξέρει εμείς όχι τι είναι καλύτερο.
Babis

Unread postby Pater_Familias » Thu May 09, 2013 8:36 pm

Βάλε και μία επιλογή : Δεν ξέρω/Δεν απαντώ.
Για να είναι πιο σωστό. Σίγουρα αρκετοί δεν μπορούν ή δεν θέλουν να έχουν άποψη για πολλούς λόγους ο καθένας από αυτούς.
Pater_Familias

Unread postby Σταυρος » Sun Jun 02, 2013 11:15 am

Για τη να μη επιδιωκουμε, και να προσπαθουμε για το καλλιτερο.
Σταυρος

Unread postby eternity » Sun Jun 02, 2013 12:02 pm

Σταυρος wrote:Για τη να μη επιδιωκουμε, και να προσπαθουμε για το καλλιτερο.

Ποιος ομως γνωριζει ποιο ειναι το καλυτερο για εμας;; Μηπως πρεπει να ευχομαστε αυτο στον Θεο;;;
«Φώτισόν μου, το σκότος, Κύριε!» (Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς).
eternity
Site Admin

Unread postby SPIROS » Wed Jun 19, 2013 2:52 pm

Ψηφίζω ναι γιατί αυτή είναι η εντολή που μου έδωσε ο πνευματικός μου.
Να γίνει το ξεκαθάρισμα για να μη χάνονται ψυχές άδικα.
Είτε από αυτοκτονίες, είτε με κλοπές ληστείες κλπ λόγω φτώχιας, είτε εκμετάλευσης της σάρκας μιας και πολλές γυναίκες έχουν γίνει ιερόδουλες για να θρέψουν την οικογένειά τους και τόσα άλλα που δεν πάει το μυαλό μας.
"Σπύρο, να κάνετε προσευχή να έρθουν τα επερχόμενα και να περάσουμε από το καμίνι του Θεού για να καθαρίσουμε" ήταν τα λόγια του.
ἡτοιμάσθην καὶ οὐκ ἐταράχθην τοῦ φυλάξασθαι τὰς ἐντολάς σου
SPIROS
Site Admin

Unread postby kyriakos » Wed Jun 19, 2013 4:39 pm

Κανένα συμβάν δεν είναι ανεξάρτητο της ανθρώπινης υποκειμενικής παρατήρησης. Οχι μόνο δεν είναι ανεξάρτητο, αλλά όπως υποστηρίζει μεταξύ άλλων και η σύγχρονη κβαντική φυσική, επηρρεάζεται από αυτήν.
Πέρα από την επιφανειακή σχέση μεταξύ αιτίου - αιτιατού, υπάρχουν βαθύτεροι δεσμοί που "δένουν" την ανθρώπινη επίγνωση με αυτά που συν+βαίνουν. Αν παρατηρώ ένα συμβάν, όπως π.χ. μια σύγκρουση δύο αυτοκινήτων, μπορώ να αναρωτηθώ αρχικά το τι συνέβη. Αν δεν έπιασαν τα φρένα του ενός οδηγού, τις συνθήκες της σύγκρουσης, ποιος ευθύνεται κλπ. Αν είμαι λίγο πνευματικότερος, ίσως αναρωτηθώ γιατί συνέβη αυτό ώστε να το παρατηρήσω εγώ, γιατί τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο της ζωής μου, τι μου προσφέρει αυτή η παρατήρηση; Τι προσφέρει στους εμπλεκομένους και τους παρατηρητές πνευματικά;
Όσο γίνονται λεπτότερα τα αισθητήρια κάποιου, τόσο διαφορετικά αντί-λαμβάνεται τα γεγονότα που συμβαίνουν στο βίο του και ολοένα και περισσότερα "γιατί" είναι σε θέση να ξεδιαλυνει. Ετσι, παρά την ένταση ή την ταραχή που μπορεί ένα εξωτερικό συμβάν να φέρει σε πολλούς, δεν έχει τον ίδιο αντίκτυπο σε όλους.
Αν η παιδευση μέσω θλιψεων είναι απαραίτητη στους πολλούς στην παρούσα συγκυρία, Ο Κύριος γνωρίζει πως να εξομαλύνει εις αγαθόν τα προκείμενα πάσιν ημίν.
ΝΟΣΩ. ΣΥ ΟΣ Η ΙΑΜΑ, ΙΗΣΟΥ, ΣΩΣΟΝ
kyriakos

Unread postby Johny-B » Wed Jun 19, 2013 7:07 pm

Ναι θέλω, γιατί εγώ και πολύς άλλος κόσμος δεν αντέχουμε άλλο οικονομικά αλλά και για να σταματήσει επιτέλους και το πνευματικό χάλι μας πράγμα που δυστυχώς χωρίς ένα δυνατό γεγονός, μια "σφαλιάρα" δεν πρόκειται να γίνει...
Υπεραγία Θεοτόκε, Σώσον Ημάς.
Johny-B

Unread postby Άννα άννα » Tue Mar 04, 2014 6:17 pm

Ναι!!! Αφου οι γεροντες και η αποκαλυψη λενε πως ετσι ειναι το θελημα του Κυριου, εγω το δεχομαι και ο Θεος βοηθος!!!
Άννα άννα

Next

Return to Ψηφοφορίες