Ναί ή Όχι στους θεσμούς?

Ναί ή Όχι στα μέτρα των Θεσμών?

Poll ended at Mon Jul 06, 2015 2:06 am

Ναί στα μέτρα των Θεσμών
6
9%
Όχι στα μέτρα των Θεσμών
59
91%

Total votes : 65

Ναί ή Όχι στους θεσμούς?

Unread postby Pamavol » Tue Jun 30, 2015 2:06 am

Στην απάντηση δέν πρέπει να εκφράζουμε μόνο την θέση μας απέναντι στους "θεσμούς" αλλά και την θέλησή μας να υποστούμε τις συνέπειες που απορρέουν σε περίπτωση που που υπερτερήσει η απάντησή μας.
Για εμένα είναι εύκολο. Η γή που μεγάλωσα δέν είναι δική μου. Την κληρονόμησα από κάποιους που την αγόρασαν με αίμα, με πόνο και ιδρώτα. Δέν ανταλλάσσονται αυτά με χρήμα για να περνάω καλύτερα στις ηνωμένες πολιτείες της ευρώπης.
Δέν υπάρχει ισοτιμία.
Ας με αξιώσει ο Θεός να υποστώ με χαρά τις όποιες συνέπειες.
Άν και καθαρά συμβολικό το δημοψήφισμα έχω μεγάλη απορία να δώ άν κάποιοι από τον χώρο μας θα ψήφιζαν ναί.
Το πρώτο ΟΧΙ από εμένα.
Στώμεν Καλώς Στώμεν Μετά Φόβου
Pamavol

Re: Ναί ή Όχι στους θεσμούς?

Unread postby Marco Hietala » Tue Jun 30, 2015 3:09 am

No - Nein - Njet - Hayir - ΟΧΙ, ΟΧΙ , ΟΟΟΟΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!! ΟΞΩ! :lol:

Μία ενδεχόμενη έξοδος από την ΕΕ θα ανέτρεπε τα 3ετή σχέδιά μου στο Ηνωμένο Βασίλειο μόλις στον 1ο χρόνο αλλά για την πατρίδα χαλάλι. Μόνο να με αξιώσει ο Θεός να μην απογοητευτώ ή δειλιάσω όταν έρθει η ώρα, γιατί χωρίς τη δική Του βοήθεια αυτά είναι σίγουρα 101% ! :(
Marco Hietala

Unread postby arxaggelos » Tue Jun 30, 2015 6:33 am

Image

χαχαχαχαχαχαχαχαχα
Image
arxaggelos
Site Admin

Unread postby bersekero » Tue Jun 30, 2015 9:15 am

Τι νοημα εχει η δημοσκοπηση εδω μεσα? Βαλε απο τωρα ενα αποτελεσμα 90% και να μην ξανα-ασχοληθουμε.
bersekero

Unread postby Matina » Tue Jun 30, 2015 9:24 am

Μεγάλο μεγάλο ΟΧΙ όπως εκείνο του Μεταξά,διότι πρέπει να κοιτάμε το καλό του Έθνους μας κι όχι του τομαριού μας.Όποιοι σκέφτονται εγωιστικά να πούνε ΝΑΙ προκειμένου να σώσουν περιουσίες-έτσι ισχυρίζονται- και δουλειές πλανώνται πλάνην οικτράν,διότι ο Κύριος κοιτάει προθέσεις πλέον κι όχι εγωπάθειες.Μιλώ καθημερινά με υπαλλήλους αλλά και με επιχειρηματίες οι απαντήσεις τους είναι ΝΑΙ και φαίνονται να είναι και πολύ εριστικοί αν ακούσουν κάτι άλλο εκτός του ΝΑΙ.Πολύ φοβάμαι πως κάποιοι λόγω των σαθρών δημοσκοπήσεων θα ψηφίσουν ΝΑΙ από φόβο -ΟΙ ΘΡΑΣΥΔΕΙΛΟΙ!
O Κύριός μου κι ο Θεός μου!
Matina

Unread postby Michalis » Tue Jun 30, 2015 9:56 am

Από μακρυά ένα μεγάλο ΟΧΙ.

Το δημοψήφισμα είναι άνευ λόγου ΆΛΛΑ θεωρώ ότι η απόφαση του καθενός είναι ομολογία πίστης στην Πατρίδα ή στον μαμμωνά...
«Η χάρις του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού και η αγάπη του Θεού και Πατρός και η κοινωνία του Αγίου Πνεύματος είη μετά πάντων υμών».
Michalis

Unread postby KIXEM » Tue Jun 30, 2015 1:19 pm

Ο ρθοδοξοι
Χ ριστιανοί
Ι ερατείο

Αυτό θα έπρεπε να ήταν η απάντηση ΚΑΙ ΝΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΕΒΡΙΣΚΑΝ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥΣ, γιατί έχει ευλογία από τον Θεό.
Ο Κύριος είπε : ''ὁ ἀκολουθῶν ἐμοὶ οὐ μὴ περιπατήσῃ ἐν τῇ σκοτίᾳ, ἀλλ' ἕξει τὸ φῶς τῆς ζωῆς''.
Η απεμπλοκή από το άρμα της Ευρώπης, με την άμεση όμως επιβίβαση στο άρμα του θείου θελήματος εν παντί, λύνει τα χέρια στον άνθρωπο και δίνει τα ηνία στο Θεό που, σαν Οδηγός και Φάρος και Δρόμος, το άρμα προστατευει και το πλάσμα σώζει.
Φοβάμαι, πως η λαϊκή ετυμηγορία, θα έχει άλλο ύφος. Μακάρι να βγω λανθασμένος Θεέ μου.
Στη δική μας αγορά, η απάντηση θα είναι καταπέλτης, εφόσον τα μυαλά στα θέματα που πραγματεύεται, συμπορεύονται.
Συγχαίρω όμως για τη ψηφοφορία, γιατί θέτει βάση προβληματισμού ουσίας και ωθεί όλους μας να προωθήσουμε πιο δυναμικά, τη θέση αυτή του ΟΧΙ στον περίγυρό μας.
Ευχαριστώ αδελφοί μου.

Υ.Σ. : Όσο μετρά η καρδιά, θα μετρήσει και η δικιά μου καρδιακή ψήφος από Κύπρο, σε περίπτωση που τελικά γίνει το δημοψήφισμα.
KIXEM

Unread postby titinaki » Tue Jun 30, 2015 1:46 pm

Image

Γιατί στις φλέβες του ΕΛΛΗΝΑ κυλάει η ελευθερία.
Last edited by titinaki on Tue Jun 30, 2015 3:01 pm, edited 3 times in total.
titinaki

Ναί ή Όχι στους θεσμούς?

Unread postby Mannlicher-Schönauer » Tue Jun 30, 2015 2:41 pm

Γεια σας παίδες... Χωρίς κατά την γνώμη μου να παίζει ρόλο αν θα ψηφίσουμε ναι ή οχι, ΟΧΙ και από εμένα για συμβολικούς λόγους!
Αι ημέτεραι δυνάμεις αμύνονται του Πατρίου εδάφους

Ο ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ
Mannlicher-Schönauer

Unread postby Voreios » Tue Jun 30, 2015 7:20 pm

Image
«Πάντα τὰ ἔθνη ἐκύκλωσάν με, καὶ τῷ ὀνόματι Κυρίου ἠμυνάμην αὐτούς»
Voreios

Next

Return to Ψηφοφορίες