ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΝΑΥΤΙΛΛΟΜΕΝΟΥΣ

Εδώ σχολιάζουμε τα χωρία της Αποκάλυψης ανά κεφάλαιο.

Moderator: inanm7

Re: ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΝΑΥΤΙΛΛΟΜΕΝΟΥΣ

Unread postby eternity » Tue Feb 19, 2013 2:12 am

methiousan wrote:
methiousan wrote:
eternity wrote:γιατι;;; Οι προφητες της Π.Διαθηκης δεν εξαντλουνται μονο προ της Πρωτης παρουσιας του Χριστου αλλα και μετα.
Αγιος Ανδρεας Καισαρειας 6ος αιωνας.Αγιος Αρεθας Επισκοπος Καισαρειας 9ος αιωνας.
Αγιος Ισαακ Συρος .Αγιος Ιππολυτος Αγιος Αυγουστινος.Ολοι αυτοι μιλησαν για τον Αντιχριστο.Επανω στις ερμηνειες των Αγιο Ανδρεα και Αρεθα εχει βασιστει και ο π.Αθ.Μυτιληναιος.

Ισως φταιω εγω που δεν εγινα κατανοητος.
Φυσικα και υπαρχουν προφητες και μετα την πρωτη παρουσια Χριστου.Αυτο ομως που τονισα ειναι οτι οι προφητες,οχι οι ερμηνευτες(εκλαμβανω ως ερμηνευτες τους Αγιους που αναφερεις) ηταν μετα τα τρια κριτηρια που προανεφερα.Προφητειες οι οποιες ξεδιαλυνουν τα κρισιμα εσχατα χρονια ειναι του Αγιου Ανδρεα-Λεοντος Σοφου-Αγαθαγγελου-Αγιος Σεραφειμ του Σαρωφ κ.λ.π
Οι Αγιοι μας δεν τις ειχαν στα χερια τους προς μελετη.Εκτος απο τους Ρωσους του αιωνα που περασε και οι δυο μεγαλες μορφες που μας μιλησαν για τα εσχατα γερ.Παισιος,Ιωσηφ βασιστηκαν πανω σε αυτες τις προφητειες.Ο πατηρ Αθ.Μυτιληναιος δεν το κανει.
Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι η Αποκαλυψη δεν πλησιαζεται χωρις την γνωση και μελετη των προφητειων και χρησμων.

Δεν μπερδεψα κανεναν.Για προφητες μιλουσα απ'την αρχη.

μα εδω στην πατρολογια αναφερει οτι Αγιος Ανδρεας Καισαρειας ανηκει στον 5ο αιωνα

http://el.wikipedia.org/wiki/Patrologia_Graeca
«Φώτισόν μου, το σκότος, Κύριε!» (Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς).
User avatar
eternity
Καθολικός Συντονιστής
 
Posts: 7520
Joined: Tue Nov 15, 2011 1:33 pm

Re: ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΝΑΥΤΙΛΛΟΜΕΝΟΥΣ

Unread postby methiousan » Tue Feb 19, 2013 2:17 am

Μα οπως ειπα και προηγουμενως δεν μιλησα ποτε για τον Αγιο Ανδρεα Καισαρειας.
Αλλα απο την αρχη μιλουσα για προφητες οπως ο Αγιος Ανδρεας ο δια Χριστον Σαλος.
methiousan
 

Re: ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΝΑΥΤΙΛΛΟΜΕΝΟΥΣ

Unread postby methiousan » Tue Feb 19, 2013 2:25 am

Πριν σας καληνυχτησω πρεπει να πουμε, οτι παραδεχομαστε ολοι
υπαρχει και Θεος
methiousan
 

Re: ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΝΑΥΤΙΛΛΟΜΕΝΟΥΣ

Unread postby student » Tue Feb 19, 2013 3:25 am

methiousan wrote:Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι η Αποκαλυψη δεν πλησιαζεται χωρις την γνωση και μελετη των προφητειων και χρησμων.


Χρησμών?
Εγερθήσεται γὰρ ἔθνος ἐπὶ ἔθνος καὶ βασιλεία ἐπὶ βασιλείαν, καὶ ἔσονται λιμοὶ καὶ λοιμοὶ καὶ σεισμοὶ κατὰ τόπους· πάντα δὲ ταῦτα ἀρχὴ ὠδίνων...
student
Καθολικός Συντονιστής
 
Posts: 3599
Joined: Tue Nov 15, 2011 4:55 pm

Re: ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΝΑΥΤΙΛΛΟΜΕΝΟΥΣ

Unread postby methiousan » Tue Feb 19, 2013 7:45 am

student wrote:Χρησμών?

Βαλτο σε εισαγωγικα αν σε ενοχλει ο ορος. :mrgreen:
Προφητειες ειναι,χωρις διφορουμενα και κατι αλλο υποπτο.Μας δινουν δε,οπως λεει και ο γερ.Ιωσηφ μοναδικες πληροφοριες,οι οποιες μας βοηθουν
στην επεξηγηση και των αλλων προφητειων.
methiousan
 

Previous

Return to ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron