ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ (ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ) ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Τα πάντα περί Γεωπολιτικών και μόνο...

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ (ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ) ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby Matina » Wed Nov 23, 2011 11:47 am

Πάρα πολύ όμορφα τα λόγια σου αγαπημένε μου αδελφούλη. :D Είναι έτσι ακριβώς όπως τα λες,υπάρχει η μερίδα των οραματιστών(οι οποίοι βλέπουν το ποτήρι μισογεμάτο)και η μερίδα των πεσιμιστών(οι οποίοι βλέπουν το ποτήρι μισοάδειο,κι εγώ μέσα σ'αυτούς :oops: ).
Υπάρχει όμως ένα κοινό σημείο ο Κύριός μας Ιησούς Χριστός που γεύει τον καθένα ανάλογα με το χάρισμα-συστατικό του χαρακτήρος του.Τη γεύση εγώ θα την ονόμαζα και Χαρμολύπη.Οι πεσιμιστές ξεκινούν από την λύπη για να βιώσουν τη Χαρά-Χάρη στο μεγαλείο της και οι αισιόδοξοι ξεκινούν από τη Χαρά και την ευτυχία για να φτάσουν να γευθούν σε όλο το μεγαλείο την Ευλογημένη Λύπη.

Η Χαρμολύπη,δίδεται από τον Κύριό μας ανάλογα με την συγκεκριμένη κατάσταση του Χριστιανού ως δώρο στην πορεία του,ως δώρο αισιοδοξίας για κίνητρο στην παρακάτω προσπάθειά του.'Ετσι,δίδοντας σε όλους μας τις ευλογημένες αυτές καραμέλες μας ωθεί με περισσότερο ζήλο στον αγώνα μας.

Ωχ!!!Πόσο Γλυκός είναι ο Κύριός μας,πόσο απέραντη και ελκυστική η Αγάπη Του,πόσο γλυκός ο πόνος από τα αγκάθια της τεθλιμένης οδού!!!! :)
O Κύριός μου κι ο Θεός μου!
User avatar
Matina
 
Posts: 2161
Joined: Tue Nov 15, 2011 10:36 am

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ (ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ) ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby Matina » Wed Nov 23, 2011 4:55 pm

Ως κίνητρο για την αύριο ζωή μας αναρτώ τα θαυμάσια και μελιστάλαχτα λόγια του αγαπημένου μας Γέροντα Εφραίμ απο την Αριζόνα.

Image

Γράμματα από τον γέροντα Εφραίμ της Αριζόνας

Ιερά Μονή αγίου Αντωνίου 7/1/2010

Ευλογημένη μου ψυχούλα του Κυρίου Ιησού …….( εδώ έγραφε το όνομα)

Υγίαινε και σώζου εν τη μνήμη του Αληθινού Θεού μας.

Εύχομαι να αγωνίζεσαι να σώσεις την καλή σου ψυχούλα. Πρέπει να αγωνιζώμεθα, μνημονεύοντας το Πανάγιον όνομα του Κυρίου μας Ιησου ” Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησόν μέ” Παναγία θεοτόκε βοήθει μοι” Αυτά τα δύο Πανάγια ονόματα αν τα κρατήσεις γενναία στη ψυχή σου δηλ. νοερώς και στοματικά να τα προσφέρης, θα τύχης μεγάλης βοήθειας στην ασφάλεια της ψυχής σου, της ζωής σου. Οι δαίμονες μόνο έτσι κτυπιούνται και διώκονται από κοντά μας. Θα είσαι οπλισμένη αλλά και ψυχικά χαρούμενη. Να εξομολογησαι τακτικά και να υπακούης στον πνευματικό σου πατέρα…

να προσέχεις το στοματάκι σου να μην κατακρίνεις κανένα και να αγαπάς τους εχθρούς σου και να τους προσεύχεσαι. Να κατακρίνεις μόνο τον εαυτόν σου. Να αγαπάς την Εκκλησία, τον εκκλησιασμό. Να νουθετάς τα παιδιά σου και με το παράδειγμα σου. Στην προσευχή σου να προσευχεσαι για όλο τον κόσμο. Εγγύς το τέλος μας. τα γεγονότα μας πληροφορούν ότι να είμεθα έτοιμοι. Κορούλα μου σε χαιρετώ με πατρική αγάπη και στοργή.

+ Γ. Εφραίμ

=========
Γράμμα 2

Ιερά Μονή Αγίου Αντωνίου 12/7/ 2011

Ευλογημένη ψυχούλα του θεού ………….,


Διάβασα τα όσα μου έγραψες. θα σου γράψω μερικές συμβουλές.

Η Ευχή του Ιησού μας ναναι η τροφή, το ποτό, το οξυγόνο και η αναπνοή μας. Δεν γίνεται Ζωή Χριστού μέσα μας, χωρίς το πανάγιον Όνομα Του Ιησού μας.

Αυτή η προσευχή είναι ατομική βόμβα κατά του διαβόλου, γι αυτό και έχει τόση δυσκολία στην προσπάθεια να την κρατήσουμε στην αναπνοή μας, στην καρδιά μας – με ένα λόγo: Χωρίς Ιησού είμεθα νεκροί ψυχικώς. Επειδή εγώ ζω αυτήν την νεκρότητα της βρώμικης ψυχής μου, σου το γράφω σαν μία μεγάλη αλήθεια και διαπίστωση.

Βίαζε, παιδάκι μου, τον εαυτό σου να προσεύχεται. προσπάθησε να κρατάς τον νου σου από τον μετεωρισμό και διασκορπισμό. Ο διασκορπισμός του νου φέρνει όλη τη σαβούρα της κοσμικής βρωμιάς στην ψυχή μας, με αποτέλεσμα να λερώνεται όλος ο ψυχοσωματικός εαυτός μας και έτσι , η χάρις του θεού να φεύγει από την ψυχή μας και να νοιώθουμε έλεγχο τρανταχτερό στην συνείδησι.

Αγωνίσου να δώχνεις τους κακούς και βρώμικους και υπερήφανους λογισμούς του διαβόλου. Να είσαι πανέτοιμη και ρωμαλέα στον Ζήλο( τον κατά θεόν) και άκρως νηπτική ώστε μόλις η ψυχή αντιληφθεί πως εφθασαν οι κακές σκέψεις, αυτομάτως να δουλέψει ο νηπτικός μηχανισμός, δηλ. η ετοιμότητα και η μαχητικότητα της ψυχής προς ανατροπή της επιθέσεως με την ευχή, καταστροφή των βρώμικων φαντασιών, και με το πνευματικό μαστίγιο της αυτομεμψίας. Μια τέτοια αντιμετώπισι, το αποτέλεσμα θαναι θετικό και σωτήριο.

Την αυτομεμψία, ψυχούλα μου, να την υπεραγαπήσουμε. Να την έχουμε σαν καινούργιο γυαλιστερό μαχαίρι, και τα μάτια μας τετρακόσια’ μόλις δούμε να εμφανίζεται η φωτιά της κατάκρισης, αμέσως το σπαθί ( στην αυτομεμψία) να κτυπήσουμε τον διάβολο, πριν μας σπαθίσει αυτός να κατακρίνουμε.

Η αυτοκατηγορία είναι ο πρόδρομος της χαριτωμένης και πανέμορφης ταπείνωσης.

“Μάθετε απ΄μένα να είστε ταπεινοί και πράοι κι τότε θα νοιώσετε την ομορφά της αγάπης μου”

χωρίς ταπείνωση, σκέτο βρώμικο σώμα, χωρίς ψυχή. Όταν όμως μας αγγίξει η θεοχαρίτητη ταπείνωση του Ιησού, τότε όλα ευωδιάζουν Ουράνιο μύρον και οσφραίνεται η κουρασμένη ψυχούλα μας και δεν ξέρει πως να ευχαριστήση Τον θείον Δοτήρα.

Στην κάθε σου δυσκολία και μπλέξιμο λογισμών τρέχε στον πνευματικό σου, να σε ξεμπλέξει με την εμπειρία του και την φώτηση του. Και μόνον με την εξομολογηση θα νοιώσεις ελάφρωση και αναπτέρωση.

Με ανύστακτες ευχούλες και αγάπη σε χαιρετώ.

+ Ο ελάχιστος

Γ. Εφραίμ
O Κύριός μου κι ο Θεός μου!
User avatar
Matina
 
Posts: 2161
Joined: Tue Nov 15, 2011 10:36 am

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ (ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ) ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby rose » Wed Nov 30, 2011 2:17 am

"Στο χώρο της ορθοδοξίας παίρνουμε όνομα, προσωπικότητα και την κατάσταση στα χέρια μας, όταν αγαπάμε τον διπλανό μας, τον συναγωνιστή μας, τον συνάνθρωπό μας.
Δεν υπερτονίζουμε την τροφή του σώματος έναντι της ψυχής και δεν ταραζόμασθε όταν μας τάζουν παροχές, ούτε όταν μας ανακοινώνουν στερήσεις".
(π. Κων/νος Στρατηγόπουλος)

Xαίρε Μήτερ Δέσποινα της ζωής, χαίρε η προστάτις, των τιμώντων σε και φρουρός,
χαίρε η ελπίς μου, η δόξα και ισχύς μου μετά Θεόν η μόνη συ μου βοήθεια.
User avatar
rose
 
Posts: 640
Joined: Wed Nov 16, 2011 9:58 pm

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ (ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ) ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby Matina » Wed Jan 11, 2012 12:48 pm

Συγχαρητήρια αδελφέ μου,πραγματικά εξεπλάγην με τους παραλληλισμούς που έκανες.Αν όντως εσύ ο ίδιος τα σκέφτηκες όλα αυτά τα τρία ενδεχόμενα,ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΙ,διότι είναι πολύ "ψαγμένες" απόψεις και χρειάζεται δυνατή νήψη προκειμένου να σκέφτεται ένας άνθρωπος έτσι.Διακρίνονται ,δε,από ισχυρή πνευματικότητα κι όχι μόνο χαζές σκέψεις δεν είναι αλλά δίδουν τροφή για περεταίρω ενασχόληση.
Από πλευράς μου ένα μεγάλο ευχαριστώ.
Να είσαι πάντα ευλογημένος και δοχείο του Αγίου Πνεύματος. :)
O Κύριός μου κι ο Θεός μου!
User avatar
Matina
 
Posts: 2161
Joined: Tue Nov 15, 2011 10:36 am

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ (ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ) ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby Matina » Wed Jan 11, 2012 4:22 pm

papi wrote:Σε ευχαριστώ πολύ Matina για τα καλά σου λόγια. Πάντα με τον καλό λόγο στο στόμα σου είσαι (δηλαδή στο πληκτρολόγιο :D ). Αλλά δεν είμαι ούτε "ψαγμένος" ούτε ισχυρός πνευματικά, ούτε νήψη έχω. Καμία σχέση με εμένα. Απλές συνειρμικές σκέψεις έγραψα και για να πω την αλήθεια, μίλησα ειλικρινά όταν έγραψα ότι μπορεί να γράφω και χαζομάρες, γιατί φοβήθηκα να το καταθέσω μην με πάρουνε με τις πέτρες :lol: :lol: :lol: .

Πες εσύ δεν πειράζει,μια χαρούλα είσαι... :)
O Κύριός μου κι ο Θεός μου!
User avatar
Matina
 
Posts: 2161
Joined: Tue Nov 15, 2011 10:36 am

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ (ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ) ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby Ομολογητής » Thu Jan 12, 2012 3:02 am

Matina wrote:Συγχαρητήρια αδελφέ μου,πραγματικά εξεπλάγην με τους παραλληλισμούς που έκανες.Αν όντως εσύ ο ίδιος τα σκέφτηκες όλα αυτά τα τρία ενδεχόμενα,ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΙ,διότι είναι πολύ "ψαγμένες" απόψεις και χρειάζεται δυνατή νήψη προκειμένου να σκέφτεται ένας άνθρωπος έτσι.Διακρίνονται ,δε,από ισχυρή πνευματικότητα κι όχι μόνο χαζές σκέψεις δεν είναι αλλά δίδουν τροφή για περεταίρω ενασχόληση.
Από πλευράς μου ένα μεγάλο ευχαριστώ.
Να είσαι πάντα ευλογημένος και δοχείο του Αγίου Πνεύματος. :)


Συμφωνώ μαζί σου Ματίνα!
Πολύ σωστός! Μπράβο papi!
Ιδίως ο τρίτος πειρασμός είναι αυτός που φοβάμαι πιό πολύ διότι έρχεται πολύ σίγα-σιγά σαν άοσμο υπνωτικό αέριο που σε υπνωτίζει και ξαφνικά ξυπνάς αλλού, αν ξυπνήσεις!

"Δυσυχώς" πρέπει να "τρέχουμε" να παλεύουμε σε όλη μας τη ζωή και ποτέ να μην επαναπαυόμαστε. Αν ποτέ αναπαυτούμε, τα πάθη μας θα μας καταπιούν σαν την κινούμενη άμμο.
Από τώρα λοιπόν πρέπει να θυσιασουμε όσο μπορούμε τη ζωή μας, τη βόλεψή μας, την καλοπέρασή μας. Αυτό μας προτρέπει και η νηστεία, αυτή είναι η ουσία της, να μας κρατάει σε "φόρμα"! Και πρέπει να κρατάμε την ίδια ένταση της πνευματικής μας ασκήσεως είτε έχουμε δοκιμασίες είτε όλα πάνε "καλά", είτε τρώμε με χρυσά κουτάλια, είτε έχουμε πείνα.

Βέβαια μη μας τρομάζει αυτό. Ο αγώνας που πρέπει να είναι όσο έντονος γίνεται σε όλη μας τη ζωή, γίνεται γλυκής και επιτυχής όσο ζητείται η παρουσία του Κυρίου μας όπου και μας ενδυναμώνει με Θεία χαρά και Χάρη!
«ο σώζων τον ΠΛΗΣΙΟΝ αυτού σωθήτω»
User avatar
Ομολογητής
 
Posts: 378
Joined: Thu Nov 17, 2011 1:12 am

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ (ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ) ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby Τιποτας ο Αιτωλος » Thu Jan 12, 2012 10:04 am

[quote="Ομολογητής"]

Συμφωνώ μαζί σου Ματίνα!
Πολύ σωστός! Μπράβο papi!
Ιδίως ο τρίτος πειρασμός είναι αυτός που φοβάμαι πιό πολύ διότι έρχεται πολύ σίγα-σιγά σαν άοσμο υπνωτικό αέριο που σε υπνωτίζει και ξαφνικά ξυπνάς αλλού, αν ξυπνήσεις!

Αυτό τον πειρασμό μάλλον πληρώνουμε τώρα ...το χειρότερο βέβαια είναι αν όντος το έχουμε συνειδητοποιήσει μετά απο τον ξέφρενο καταναλωτισμό των τελευταίων χρόνων αλλά και αν μετα την συνειδητοποίηση έρθει η μετανόηση και όχι η απελπισία ....τι να πείς θέλει πολύ δουλειά ...

καλή σφαλιάρα papi (μήπως πρέπει να το διαβάζω πρίν την προσευχή για περισσότερη ταπεινότητα :) )
Τιποτας ο Αιτωλος
 

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ (ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ) ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby agiorgos72 » Sun Jan 15, 2012 12:39 am

μπραβο papi...... πολλη καλη δουλεια και πνευματικη! Σ'ευχαριστουμε για τον κοπο που εκανες να αναρτησεις τοσα λογια χαριτος και σοφιας.
Ο καλος Θεος να σ'εχει καλα να μας δυναμωνεις και να μας γεμιζεις αισιοδοξια.
Υπερένδοξε, αειπάρθενε, ευλογημένη Θεοτόκε, προσάγαγε την ημετέραν προσευχήν τω Υιώ σου και Θεώ ημών, και αίτησαι ίνα σώση δια σου τας ψυχάς ημών.
User avatar
agiorgos72
 
Posts: 80
Joined: Fri Nov 18, 2011 5:01 pm
Location: ΠΑΤΡΑ

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ (ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ) ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby thanos » Mon Jan 16, 2012 10:53 am

Χωρίς καποιο σχολιασμό απλώς δέστε το............
http://video.bugun.com.tr/bugunPlayer.s ... ilfilm.flv
Κύριε και Δέσποτα της ζωής μου, πνεύμα αργίας, περιεργείας, φιλαρχίας, και αργολογίας μη μοι δως. Πνεύμα δε σωφροσύνης, ταπεινοφροσύνης, υπομονής και αγάπης χαρισαί μοι τω Σω δούλω.....
thanos
 
Posts: 341
Joined: Tue Nov 15, 2011 8:18 pm

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ (ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ) ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby Matina » Mon Jan 16, 2012 10:20 pm

thanos wrote:Χωρίς καποιο σχολιασμό απλώς δέστε το............
http://video.bugun.com.tr/bugunPlayer.s ... ilfilm.flv

Θάνο....τι ...να πω... :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: ,ούτε εγώ θα σχολιάσω μόνο τούτο θα πω...η συνείδηση είναι αυτή που μας πληροφορεί σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής μας και οι τύψεις της σου κάνουν τη ζωή κόλαση...φανταστείτε πως είναι η ...κόλαση... :(
O Κύριός μου κι ο Θεός μου!
User avatar
Matina
 
Posts: 2161
Joined: Tue Nov 15, 2011 10:36 am

Next

Return to ΓΕΩΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΥΠΟ ΤΟ ΠΡΙΣΜΑ ΤΩΝ ΠΡΟΦΗΤΕΙΩΝ

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests