ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Τα πάντα περί Γεωπολιτικών και μόνο...

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby Ομολογητής » Thu Nov 24, 2011 3:53 pm

Πολύ σωστά που ανοίχτηκε και αυτό το θέμα για να υπάρχει ισσοροπία και μην παρασσαίρνει ο ένας τον άλλον.
«ο σώζων τον ΠΛΗΣΙΟΝ αυτού σωθήτω»
User avatar
Ομολογητής
 
Posts: 378
Joined: Thu Nov 17, 2011 1:12 am

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby Matina » Thu Nov 24, 2011 4:31 pm

[quote="NEKTARIOS"]
Βεβαια θα συμφωνήσω ότι πρέπει να κάνουμε υπακοή στον πνευματικό .Απλά επειδή το θέμα είναι πολύ σοβαρό μήπως θα έπρεπε να παίρναμε και άλλες γνώμες (από γέροντες ,από Αγιο Ορος κλπ.)[/quote]

Αγαπητέ μου Νεκτάριε,θα συμφωνήσω μαζί σου σε κάποια αλλά όχι σε όλα.Είμαι παντελώς αντίθετη για το αν θα πάρουμε συμβουλές από άλλους γέροντες κλπ,για τον μόνο και απλούστατο λόγο ότι επείκειται να υπάρξει αποπροσανατολισμός με τελική κατάληξη την απόγνωση.Άσε που οι περισσότεροι γέροντες σε ερώτησή σου ,σου απαντάνε:Ο ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΣΟΥ ΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ;;;
Ό,τι και να έχει πει,λοιπόν,υπακοή,διότι η η ανυπακοή ενέχει εγωισμό και υπερηφάνεια.

Ο Θεός φωτίζει τον εκάστοτε πνευματικό για το εκάστοτε πνευματικό του τέκνο προς καλύτερη πορεία στη ζωή του.Ούτε εγώ Νεκτάριέ μου γνωρίζω την πραγματική σου πνευματική κατάσταση,ούτε εσύ τη δική μου,ούτε κατ'επέκταση εμείς οι ίδιοι τους εαυτούς μας όσο Ο Κύριος εμάς.
Οπότε,ό,τι και να πούμε εμείς οι ουτιδανοί ο πνευματικός μας,μέσω του Αγίου Πνεύματος που τον φωτίζει θα μας κατευθύνει στο σωστό μονοπάτι της πνευματικής ζωής.
Ας αφεθούμε στην πολύτιμη Πρόνοιά Του και τα υπόλοιπα έπονται.
O Κύριός μου κι ο Θεός μου!
User avatar
Matina
 
Posts: 2161
Joined: Tue Nov 15, 2011 10:36 am

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby NEKTARIOS » Thu Nov 24, 2011 7:12 pm

Πάσο ......
Ο καθένας ας κάνει ότι τον φωτίσει ο Θεός ...
Πάντως εμένα αν μου έλεγε κάποιος ιερέας ότι πως θα έλεγα το πατερ ημών τον επιουσιον με ένα δωμάτιο γεμάτο φαγητά εγώ θα τον αντιρώταγα ..
Δηλαδή εσείς πατερ εχετε φαγητά σπίτι σας για μία και μόνη ημέρα ;;;;
Γνώμη μου είναι να μην ρωτάμε νέους ιερείς για τόσο σοβαρά θέματα.
Παλαιούς και εγνωσμένης αξίας και γέροντες από το Αγιον Ορος .
Αλλά πάλι θα συμφωνήσω ότι η υπακοή στον πνευματικό είναι σημαντικότερη και από το να πεινάσουμε και από οτιδήποτε άλλο .
ψαλλώ τω θεώ μου έως υπάρχω...
User avatar
NEKTARIOS
 
Posts: 248
Joined: Tue Nov 15, 2011 6:56 pm

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby eternity » Thu Nov 24, 2011 7:25 pm

[quote="NEKTARIOS"]Πάσο ......
Ο καθένας ας κάνει ότι τον φωτίσει ο Θεός ...
Πάντως εμένα αν μου έλεγε κάποιος ιερέας ότι πως θα έλεγα το πατερ ημών τον επιουσιον με ένα δωμάτιο γεμάτο φαγητά εγώ θα τον αντιρώταγα ..
Δηλαδή εσείς πατερ εχετε φαγητά σπίτι σας για μία και μόνη ημέρα ;;;;
Γνώμη μου είναι να μην ρωτάμε νέους ιερείς για τόσο σοβαρά θέματα.
Παλαιούς και εγνωσμένης αξίας και γέροντες από το Αγιον Ορος .
Αλλά πάλι θα συμφωνήσω ότι η υπακοή στον πνευματικό είναι σημαντικότερη και από το να πεινάσουμε και από οτιδήποτε άλλο .[/quote]


Nεκταριε ξεχνας οτι οι γυναικες δεν εχουν προσβαση στο Αγιο Ορος. Επειτα ακομα και στο Αγιο Ορος οι γεροντες σε ρωτανε αν εχεις πενυματικο και ως πρωτη και τελευταια συμβουλη σου λενε κανε υπακοη στον πνευματικο σου.
Ειδικα τα ζευγαρια που πρεπει να εχουν και κοινο πνευματικο.
«Φώτισόν μου, το σκότος, Κύριε!» (Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς).
User avatar
eternity
Καθολικός Συντονιστής
 
Posts: 7487
Joined: Tue Nov 15, 2011 1:33 pm

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby akerm » Thu Nov 24, 2011 7:38 pm

[quote="eternity"]
Nεκταριε ξεχνας οτι οι γυναικες δεν εχουν προσβαση στο Αγιο Ορος. Επειτα ακομα και στο Αγιο Ορος οι γεροντες σε ρωτανε αν εχεις πενυματικο και ως πρωτη και τελευταια συμβουλη σου λενε κανε υπακοη στον πνευματικο σου.
Ειδικα τα ζευγαρια που πρεπει να εχουν και κοινο πνευματικο.[/quote]


Πολλοί γέροντες του αγίου όρους (αν όχι οι περισσότεροι) βγαίνουν 3-4 φορές το χρόνο και διακονούν τα γυναικεία μοναστήρια και τις συζύγους των πνευματικών τους παιδιών...


Πάντως καλό είναι να ακούσουμε τί λέει ένας αναγνωρισμένος (από όλους τους μεγάλους γέροντες της εποχής μας, γ.Πορφύριο, γ.Παΐσιο, γ.Ιάκωβος, π.Επιφάνιο Θεοδωρόπουλο κ.α) ως νέος Χρυσόστομος, ως ισαπόστολος και ως μέγιστος ερμηνευτής των γραφών για το θέμα των προμηθειών

http://apantaortodoxias.blogspot.com/20 ... _2284.html
akerm
 

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby NEKTARIOS » Thu Nov 24, 2011 8:20 pm

Γεια σου φίλε Θανάση !!!!
Μας έστειλες αδιάβαστους όλους !!!
Λοιπόν ακούστε όλοι την ομιλία που μας παραθέτει ο φίλος Ακέρμ
στο προηγούμενο ποστ και ειδικά από το 7ο λεπτό μέχρι το τέλος.

Ειδικά εσύ φίλε Dou επειδή ρώτησες και νεαρό ιερέα με μικρά παιδιά . ;)


ΝΟΜΙΖΩ Ο Π.ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ............
ψαλλώ τω θεώ μου έως υπάρχω...
User avatar
NEKTARIOS
 
Posts: 248
Joined: Tue Nov 15, 2011 6:56 pm

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby SPIROS » Thu Nov 24, 2011 9:49 pm

[quote="Savvas"]
Συμφωνω με τον π. Κωνσταντινο οτι δε πρεπει ο Χριστιανος να ταράσσετε απο τετοια πραμματα, αλλα να προσευχετε να μη γινουν.

ΑΛΛΑ!

1ον. Τρόφιμα δε μαζεύουμε για την πάρτη μας μονο. ("μαζι με εσας να βοηθησετε και κανεναν αλλο")

2ον. Σίγουρα οι γεροντες που μιλάν για πολεμο δεν ειναι πλανεμένοι (Γ. Εφραίμ της Αριζόνα)

3ον. Πλέον για πολεμο μιλαει σχεδον ολόκληρο το Αγιο Ορος.

4ον. Οσο προσευχή και αν κάνουμε Ο Θεος ξερει καλύτερα αν θα πρέπει ή οχι να γίνει πόλεμος. Με μετάνοια μονο αλλάζουν τα σχέδια Του Θεου οπως εχουμε απο παραδείγματα απο την ιστορια. Οσο δεν υπάρχει μετανοια πολεμος δε γίνετε. Κατι το οποίο δε συμβαίνει τώρα.

5ον. ΟΙ Γέροντες που λένε για πόλεμο τώρα. Δεν λενε θα γίνει πόλεμος... Λενε θα γίνει ο γενικός πόλεμος που είναι απο τις γραφές να γίνει. Οτι γράφτηκε θα γίνει. είτε τώρα είτε σε 10 20 50 2000 χρόνια απο τώρα.... δε βρίσκω λόγο να αναβάλει Ο Θεος το σχεδιο Του αν βλέπει πως οσο περνάει ο καιρός τόσο και περισσότερες ψυχές χάνονται απο την απιστια κτλ κτλ... Αλλωστε ετσι ξερουμε.

6ον. Αυτη τη φορα δεν λενε οι Γεροντες οτι θα γινει πόλεμος. Λενε οτι το σχέδιο του Θεου τρέχει ΑΝΕΠΙΣΤΡΕΠΤΙ.

7ον. Βλεπει κανενας ειτε Χριστιανος ειτε οχι, να ειναι καλα τα πραμματα σημερα; Βλεπει κανενας να μεγαλωνει το πορτοφολι του; Βλεπει κανενας οτι δε θα φτασει στα ορια της πεινας ή και στη πεινα;

Δε ξέρω για εσας αλλα εγω ευκατάστατος ημουν... Δε το βλεπω να ειμαι τις επόμενες μέρες.... και δεν το βλέπω να εχω τη δυνατοτητα στο συντομο μελλον να μπορω να εχω ακομη και τα βασικα ετσι οπως παμε. Δηλαδη τι θελουμε να μας χτυπησει τη πορτα το κακο;
Δε ταρασσόμαστε σαν Χριστιανοί και δε πρέπει να τρελενομαστε αλλα να έχουμε εμπιστοσύνη στο Θεο. Αλλα μη το παίζουμε και Αιθέριες Οντότητες.[/quote]

Πέρα από το ότι συμφωνώ απόλυτα με τα γραφόμενάσου θα ήθελαν να προτείνω σε όλους να κάνουν ένα μικρό πειραματισμό.
Ας μείνουν 5 ημέρες χωρίς ΚΑΘΟΛΟΥ τροφή και ας αποφασίσουν μετά για το αν πρέπει να προχωρήσουν σε προμήθειες.
Δεν είναι τίποτα παραπάνω από μια συνομιλία του ενστίκτου επιβίωσης με την λογική.
SPIROS
 

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby eternity » Thu Nov 24, 2011 10:17 pm

akerm wrote:Πολλοί γέροντες του αγίου όρους (αν όχι οι περισσότεροι) βγαίνουν 3-4 φορές το χρόνο και διακονούν τα γυναικεία μοναστήρια και τις συζύγους των πνευματικών τους παιδιών...


Πάντως καλό είναι να ακούσουμε τί λέει ένας αναγνωρισμένος (από όλους τους μεγάλους γέροντες της εποχής μας, γ.Πορφύριο, γ.Παΐσιο, γ.Ιάκωβος, π.Επιφάνιο Θεοδωρόπουλο κ.α) ως νέος Χρυσόστομος, ως ισαπόστολος και ως μέγιστος ερμηνευτής των γραφών για το θέμα των προμηθειών

http://apantaortodoxias.blogspot.com/20 ... _2284.html

και αν και οι γεροντες στο Αγιο Ορος ειναι της ιδιας αποψης με τον πνευματικο σου φιλε akerm τι κανεις?
«Φώτισόν μου, το σκότος, Κύριε!» (Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς).
User avatar
eternity
Καθολικός Συντονιστής
 
Posts: 7487
Joined: Tue Nov 15, 2011 1:33 pm

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby MAXIMOS » Thu Nov 24, 2011 10:54 pm

θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις φιλοι μου.στα μοναστηρια δεν εχουν αποθηκες τροφιμων?πως επιζουν οι μοναχοι?πηγαινουν και ψωνιζουν καθε μερα? αυτα που παραγουν τι τα κανουν? για εμενα προσωπικα το να εχω προμηθειες δεν ειναι κακο.το να μην λειψει κατι απο τα παιδια μου δε νομιζω οτι ειναι αμαρτημα αρκει οπως ειπαν και αλλοι να μην αρνηθω βοηθεια σε καποιον που θα εχει αναγκη
ΧΡΗ ΔΕ ΠΑΝ ΕΡΔΟΝΤΑ ΜΑΥΡΩΣΑΙ ΤΟΝ ΕΧΘΡΟΝ
MAXIMOS
 
Posts: 133
Joined: Wed Nov 16, 2011 7:36 pm

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby akerm » Thu Nov 24, 2011 11:01 pm

eternity wrote:
akerm wrote:Πολλοί γέροντες του αγίου όρους (αν όχι οι περισσότεροι) βγαίνουν 3-4 φορές το χρόνο και διακονούν τα γυναικεία μοναστήρια και τις συζύγους των πνευματικών τους παιδιών...


Πάντως καλό είναι να ακούσουμε τί λέει ένας αναγνωρισμένος (από όλους τους μεγάλους γέροντες της εποχής μας, γ.Πορφύριο, γ.Παΐσιο, γ.Ιάκωβος, π.Επιφάνιο Θεοδωρόπουλο κ.α) ως νέος Χρυσόστομος, ως ισαπόστολος και ως μέγιστος ερμηνευτής των γραφών για το θέμα των προμηθειών

http://apantaortodoxias.blogspot.com/20 ... _2284.html

και αν και οι γεροντες στο Αγιο Ορος ειναι της ιδιας αποψης με τον πνευματικο σου φιλε akerm τι κανεις?



φίλη eternity ακριβώς ότι σου πει ο πνευματικός σου .... τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο...
κάποιοι εκείνο το καιρό θα ευεργετηθούν από διπλανούς που είχαν κελαράκι και κάποιοι θα ευεργετήσουν τους διπλανούς που δεν είχαν κελαράκι....Θαυμαστός ο Θεός εν τοις Αγίοις Αυτού...
τότε θα δούμε και θα δείξουμε όλοι μας το σημαντικότερο: πού ανήκουμε και με τι πνευματικές προμήθειες ετοιμάζαμε το πνευματικό μας "κελαράκι"... ;)
(ακόμα και τους προβληματισμούς θέσε τους υπο το πετραχείλι του και θα πάρεις απάντηση για όλα...βασική προϋπόθεση βέβαια αποτελεί το να σε αναπαύει ο πνευματικός σου...)


MAXIMOS wrote:θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις φιλοι μου.στα μοναστηρια δεν εχουν αποθηκες τροφιμων?πως επιζουν οι μοναχοι?πηγαινουν και ψωνιζουν καθε μερα? αυτα που παραγουν τι τα κανουν? για εμενα προσωπικα το να εχω προμηθειες δεν ειναι κακο.το να μην λειψει κατι απο τα παιδια μου δε νομιζω οτι ειναι αμαρτημα αρκει οπως ειπαν και αλλοι να μην αρνηθω βοηθεια σε καποιον που θα εχει αναγκη


εννοείται έχουν....και είχαν ανέκαθεν...διότι διατηρήσαν τον τρόπο διαβίωσης τον παλαιό και σωστό....παράγουν εποχικά ...διατηρούν ετήσια και καταναλώνουν χωρίς να σκέφτονται τι θα κάνουν όταν "κλείσουν τα μάρκετ" ....τρόπος διαβίωσης που στο διάβα του χρόνου κατάφερε η ευημερία και η άνεση να μας τον αφαιρέσει από την ζωή μας...κατάφεραν να μας κάνουν εξαρτώμενους από την πληρότητα ραφιών και σούπερ μάρκετ, ενώ δεν θα έπρεπε....
αν ακουσουμε την σχεδόν 10λεπτη ομιλία του μακαριστού γέροντος π.Αθανασίου Μυτιληναίου θα πάρουμε απαντήσεις για πολλά...

το πρόβλημα ξεκινάει αν και όταν αρχίζω προμήθειες στο άκουσμα επερχομένων ενώ έως τότε "κοιμόμουν ύπνο βαθύ"...διότι τότε αποδεικνύω ότι η σκέψη μου δεν λαμβάνει την Πρόνοια του Αγίου Τριαδικού Θεού Πατέρα μας υπόψη της...οπότε προκειμένου να υποπέσω σε τέτοια ασέβεια...μήπως τότε είναι καλύτερα να συμβουλευτώ από τον πνευματικό μου να μη κάνω προμήθειες;...και έχει ο Θεός...
akerm
 

PreviousNext

Return to ΓΕΩΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΥΠΟ ΤΟ ΠΡΙΣΜΑ ΤΩΝ ΠΡΟΦΗΤΕΙΩΝ

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest