ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Τα πάντα περί Γεωπολιτικών και μόνο...

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby dou » Fri Nov 25, 2011 12:41 am

NEKTARIOS wrote: Λοιπόν ακούστε όλοι την ομιλία που μας παραθέτει ο φίλος Ακέρμ
στο προηγούμενο ποστ και ειδικά από το 7ο λεπτό μέχρι το τέλος.
Ειδικά εσύ φίλε Dou επειδή ρώτησες και νεαρό ιερέα με μικρά παιδιά . ;)
ΝΟΜΙΖΩ Ο Π.ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ............


Φυσικά και το άκουσα το ηχητικό, αγαπητέ μου φίλε.
Και τι είπε?
Η ουσία για εμένα είναι το εξης, που ειπε ο εξαίσιος κατ εμε π.Μυτιληναιος.

"Δεν απαγορευεται η αποθήκη, αλλά η αγωνιώδης φροντιδα..."

Εάν ανέκαθεν μαζευαμε πράγματα με προοπτική 6μηνου, τότε οκ.
Αλλά αυτό που κάνουμε, είναι λογω φοβου ότι θα πεινάσουμε, στο μέλλον.
Δεν μου απαγόρευσε ο πνευματικός μου να δουλευω ουτε μου έβαλε όριο στα χρήματα που θα βγάλω.
Δεν μου είπε θα βγαζεις τόσα, άρα θα δουλευεις τόσο. Όχι βέβαια.
Επίσης, δεν μου είπε, μοιρασε τα όλα. Όχι. Οσα εχεις πάντα στο σπίτι, τόσα να εχεις.
Για μια εβδομάδα τρόφιμα, για 10 ημέρες. Οσα εχεις στο σπίτι σου συνηθως.

Προσοχή, μηπως χάσουμε το δάσος...

Επίσης, λες να μην ρωτάμε νεους κληρικούς. Και οι δύο ειναι γυρω στα 43-44.
Δεν εχει σχεση πάντα η ηλικία .
Φυσικά και δεν εχει κάποιος προμηθειες για 1 ημερα. Τοτε η κατάψυξη θα χωραγε μονο παγάκια :)
"Ανευ ΕΜΟΥ, ου δύνασθαι ποιείν ΟΥΔΕΝ"
User avatar
dou
 
Posts: 468
Joined: Sun Nov 20, 2011 7:16 pm

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby NEKTARIOS » Fri Nov 25, 2011 11:33 am

Καλώς αδελφέ ....εσύ ξέρεις ...
Πάντως η ουσία της ομιλίας ειδικά από το 7ο λεπτο μέχρι το 10ο δεν είναι αυτή που λες .
Ρωτάει ευθέως ο π.Μυτιληναίος τι θα κάνουν οι άνθρωποι του παντοπώλη της κάθε μέρας,της κάθε εβδομάδας αν πέσει πείνα .Και μετά λεει "ακούστε τι σας λέω το 40 όσοι νοικοκυραίοι ειχαν μαζεψει κατι πριν χτυπήσουν οι σειρήνες δεν δυσκολεύτηκαν τουλάχιστον στην αρχή" .
Λεει και άλλα που είναι άκρως επίκαιρα λες και τα είπε για μας σήμερα .
Πάντως συμφωνούμε ότι η υπακοή στον πνευματικό θα μας σώσει ότι και αν επιλέξουμε να κάνουμε.
ψαλλώ τω θεώ μου έως υπάρχω...
User avatar
NEKTARIOS
 
Posts: 248
Joined: Tue Nov 15, 2011 6:56 pm

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby GENEA-OMEGA » Fri Nov 25, 2011 12:31 pm

GENEA-OMEGA wrote:Ελπίζω αυτό που επέλεξες να είναι ανάλογο του επιπέδου της πίστεως σου και ανάλογο των πνευματικών σου δυνάμεων


dou είναι κατανοητό αυτό που γραφω? Ο γ. Παίσιος δεν θα έκανε ποτέ αποθήκες.

Είσαι στο επίπεδο πίστης που να μπορείς να παρέχεις τη λύση σε σε΄να και τους γύρω σου μέσω της προσευχής ???? (η ερώτηση δεν είναι εκ του πονηρού αλλά ειλικρινής και ευθεία)

για παράδειγμα επειδή εγώ κολυμπάω στα πάθη και τις αδυναμίες ξέρω ότι δεν θα τα καταφέρω έτσι.

και το θέμα ουσιαστικά τελειώνει με αυτό το σκεπτικο !!!

άς κάνει ο καθένας ότι είναι ανάλογο του πνευματικου του επιπέδου !

ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ - κανείς δεν πρέπει να κάνει κάτι με αυτάρεσκο πνευματικό ναρκισσισμό - εκπειράσοντας Κύριον τον Θεόν του ......
GENEA-OMEGA
 

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby eternity » Fri Nov 25, 2011 1:31 pm

παιδιαυπαρχουν πνευματικοι που ειναι συμφωνοι με προμηθεια σε ετησια βαση αλευρι λαδι κλ.λπ οταν εχεις οικογενεια.
Οπως παλαιοτερα συνηθιζαν αν εχουν αποθηκη με προμηθειες για το χειμωνα. Αλλα δεν συμφωνουν με υπερβολες.
«Φώτισόν μου, το σκότος, Κύριε!» (Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς).
User avatar
eternity
Καθολικός Συντονιστής
 
Posts: 7487
Joined: Tue Nov 15, 2011 1:33 pm

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby MARIA » Fri Nov 25, 2011 1:33 pm

Αγαπητοί εν Χριστώ αδερφοί, καλημέρα σας.

Το θέμα των προμηθειών με έχει απασχολήσει εδώ και χρόνια, με αποτέλεσμα να έχω μιλήσει με πολλούς πνευματικούς και να έχω συλλέξει αρκετές ενδιαφέρουσες απόψεις - επιχειρήματα.
Θα ήθελα με την σειρά μου να προσθέσω αν είναι δυνατό τις απόψεις κάποιων σημαντικών πνευματικών, που η Θεία Χάρη τους λούζει και η αγάπη του Κυρίου μας τους φωτίζει και τους καθοδηγεί.

1) Όταν ο Θεός αποφάσισε να σώσει το Νώε και την οικογένειά του, του έδωσε την εντολή αφού ολοκληρώσει την κατασκευή της κιβωτού, να προμηθευτεί τα αναγκαία για την διατροφή τη δική του, της οικογενείας του αλλά και των ζώων που θα έμπαιναν στην κιβωτό. Του καθόρισε δε και το χρονικό διάστημα που ήταν απαραίτητο να μεριμνήσει ο ίδιος ο Νώε για την διατροφή του. Ο Κύριος του έδωσε αυτή την ευθύνη στα χέρια του μαζί με την πληροφορία για την μεγάλη πλημμύρα και την καταστροφή που θα ακολουθούσε. Όταν ολοκληρώθηκε το σχέδιο και ο Νώε κάνοντας υπακοή στο Θεό ετοίμασε τα πάντα, έκλεισε η πόρτα και Άγγελος Κυρίου εμφανίστηκε και άλειψε με πίσσα το εξωτερικό της κιβωτού για να μην μπαίνει το νερό μέσα κατά τη διάρκεια του κατακλυσμού.

Η συνεργασία μεταξύ Θεού και Νώε είναι φανερή. Ο Θεός δίνει πληροφορία για τα επερχόμενα και κατεύθυνση στο Νώε. Του λέει:
- Κάνε το δικό σου κομμάτι και για ότι δεν μπορείς ανθρωπίνως θα στείλω Άγγελο να σε βοηθήσει.

2) Ο Χριστός μετά από 40 ημέρες στην έρημο, επείνασε. Αυτό αποτελεί απόδειξη της ανθρώπινης φύσης του. Όταν ο πονηρός τον ανέβασε στο ψηλότερο σημείο του Ναού του Σολόμωντα, του είπε να πέσει κάτω καθώς έχει γραφτεί ότι ο Θεός – Πατέρας θα στείλει χιλιάδες Αγγέλους να τον σώσουν. Ο Χριστός του απάντησε ότι έχει επίσης γραφτεί: « Ουκ εκπειράσεις Κύριον τον Θεό σου »

3) Κατά Λουκάν 35: Μετά το Μυστικό δείπνο Ο Κύριος γνωρίζοντας τι πρόκειται να συμβεί και για να στηρίξει τους μαθητές Του τους λέει:
« Όταν σας απέστειλα για πρώτη φορά να διδάξετε το λαό σας είπα να μην πάρετε τίποτα μαζί σας γιατί δεν το είχατε ανάγκη αφού οι άνθρωποι θα σας στήριζαν και θα σας παρείχαν τα απαραίτητα για την διατροφή σας. Τώρα είναι καιρός θλίψεως και δοκιμασιών. Γι αυτό σας καλώ να φερθείτε με σύνεση. Και όποιος έχει χρήματα να τα πάρει μαζί του γιατί θα τα χρειαστεί για τη διατροφή του και όποιος έχει σάκο ταξιδιωτικό να τον γεμίσει με τρόφιμα γιατί θα του είναι απαραίτητα για την επιβίωσή του. » Μπορείτε να το διαβάσετε από το πρωτότυπο.

4) Ο Ιωσήφ έλαβε το χάρισμα από το Θεό να εξηγεί τα όνειρα. Όταν ο φαραώ του είπε το όνειρο με τις αγελάδες και με τα δεμάτια εκείνος, φωτισμένος από το Θεό το εξήγησε και πρότεινε στο φαραώ να μαζέψει σιτάρι τις έφορες χρονιές για να έχει ο λαός του να φάει τις δύσκολες χρονιές. Άραγε μήπως ο φαραώ ήταν πιο σοφός ή πιο πιστός από εμάς, γιατί έκανε υπακοή σε όσα ο Ιωσήφ του είπε ότι είχε δεχθεί σαν εντολή από τον Θεό.

5) Ο Προφήτης Ηλίας όταν έφυγε στα βουνά δεν είχε ανάγκη να πάρει μαζί του τροφή. Και δεν το έκανε. Όμως ο Θεός ήθελε να τον διατηρήσει στη ζωή και του έστελνε καθημερινά τροφή.
Άραγε έχουμε την απόλυτη πίστη που είχε ο Προφήτης Ηλίας. Εύχομαι αδερφοί μου να έχετε αυτή την πίστη γιατί τότε σίγουρα δεν έχετε ανάγκη ούτε ένα κόκο αλάτι να αποθηκεύσετε.
MARIA
 

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby dou » Fri Nov 25, 2011 1:36 pm

Genea, εχω απαντήσει ήδη σε αυτό.

dou wrote: Τι είναι προτιμώτερο, να ζησω παραπάνω τρώγοντας, αλλά γνωριζοντας ότι δεν εχω
κάνει ότι μου ζητήθηκε, ή να κάνω την υπακοή???
Ακομη κι αν χαθώ, τουλάχιστον εκανα αυτό που ηθελε ο Κυριος.


Πιστέυω ακραδαντα οτι ο Θεός δεν θα με αφήσει (με την καλή έννοια) να χαθώ.
Οπως και μεχρι τώρα,(40) δεν με άφησε, με τον α' ή β' τροπο.
Υπάρχει και εναλλακτική λύση, ενα χωριό έτοιμο.
Δεν ειμαι της άποψης, έρχεται πεινα, ωραια, κάθομαι στον καναπέ και λέω
"εγω δεν μαζεψα τιποτα, τωρα περιμένω να εφανιστεί φαγητό στο τραπέζι!!!"
Αυτά τα πράγματα ΔΕΝ χαρακτηρίζονται.
Ουτε ομως γεμιζω το σπίτι και λέω "βοηθησε με". Τι βοηθεια χρειάζεσαι τοτε στην πεινα???

Το να κάθεσαι άπραγος και να περιμένεις, για μένα σημαινει εμπαιγμός και προκληση.
Κανεις την προσπαθεια σου γενικά, και ζητας και τη βοήθεια.

Και να σου πω και κάτι ?
Αν τώρα, που υποτίθεται οτι τα πράγματα ειναι "ευκολα", δεν αφήσουμε τον εαυτό μας στα χέρια του Θεού, εαν ζησουμε (δεν το γνωριζουμε) την εποχή του αντι, τι θα κανουμε, που θα πρεπει εξ ολοκληρου να εμπιστευτουμε την υπαρξη μας πλεον, στην προνοιά Του???
"Ανευ ΕΜΟΥ, ου δύνασθαι ποιείν ΟΥΔΕΝ"
User avatar
dou
 
Posts: 468
Joined: Sun Nov 20, 2011 7:16 pm

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby MARIA » Fri Nov 25, 2011 1:39 pm

Συμπεράσματα :

Α) Ότι ήταν ανθρωπίνως δυνατό να διευθετήσει ο Νώε, ο Θεός του το άφησε στα χέρια του. Την πίσσα που δεν θα μπορούσε αντικειμενικά να καλύψει εξωτερικά όλη την κιβωτό ενώ ήταν πλέον μέσα και είχαν κλείσει την πόρτα, ο Θεός την διευθέτησε μόνος του. Ο Θεός το Νώε τον θέλει συνεργάτη του και όχι πειθήνιο όργανό του.

Β) Μήπως ο Νώε είχε λιγότερη πίστη από εμάς και γι αυτό μερίμνησε για τα ταπεινά υλικά αγαθά και δεν το άφησε και αυτό στα χέρια του Θεού; Θα μπορούσε πιθανότατα να χορτάσει με τα πνευματικά αγαθά το φυσικό και δοθέν από Θεού ένστικτο της πείνας.

Γ) Η αίρεση του Μανιχαϊσμού δεν είναι αυτή που έλεγε ότι ο Θεός ενδιαφέρεται μόνο για την πνευματική μας τροφή και η σωματική του είναι αδιάφορη; Άραγε έκανε λάθος ο Θεός που μας έδωσε το ένστικτο της πείνας; Και η αίρεση αυτή έχει καταδικαστεί με Οικουμενική σύνοδο.

Δ) Είναι ή όχι αμαρτία το να κάνω κακό στο σώμα μου που είναι Ναός του Θεού;
Και το να σταματήσω να τρώω και να πω του Κυρίου να με θρέψει, μήπως τι είναι;
Το να γνωρίζω ότι αργά ή γρήγορα θα πέσει πείνα στην Ελλάδα και να μην κάνω την απαραίτητη ανθρώπινη προετοιμασία για να διαθρέψω τον εαυτό μου και όλους όσους εξαρτώνται από εμένα, μήπως είναι σαν αυτοκτονία; Αλλιώς γιατί ο Κύριος μας δίνει αυτές τις πληροφορίες μέσω Αγίων, Προφητών και άξιων πνευματικών Πατέρων; Ούτως ή άλλως η πνευματική προετοιμασία είναι κάτι που πρέπει να υπάρχει κάθε μέρα της ζωής μας καθώς δεν γνωρίζουμε ποια στιγμή θα μας καλέσει κοντά Του. Μήπως τώρα δεν αρκεί από μόνη της η πνευματική προετοιμασία αλλά ο Κύριος μας δίνει την πληροφορία για να είμαστε « Καθ’ όλα έτοιμοι» όπως μου είπε ένας άγιος γέροντας στον οποίο έχω απόλυτη εμπιστοσύνη;
Μήπως μας ζητήσει ευθύνες που δεν ακούσαμε τα λόγια των Αγίων και των Προφητών και των πνευματικών πατέρων;

Δεν είναι καλύτερα να είμαστε πάντα έτοιμοι έχοντας κάποια στοιχειώδη για την διατροφή μας καθώς δεν γνωρίζουμε το πότε θα συμβεί.
« Θα ναι ξαφνικό . Νάχετε ένα σακούλι με σιτάρι στη θύρα. Να το πάρετε φεύγοντας. Με αυτό θα ταϊσετε τα παιδιά σας». Αγ. Κοσμάς Αιτωλός
Ο πανικός είναι κακός σύμβουλος. Και η πείνα των παιδιών είναι δύσκολο πράγμα.

Ε) Κάποιοι από εμάς χρησιμοποιούν το Πάτερ Ημών και λένε ότι ο Θεός ζητάει να μεριμνήσουμε για τον Άρτο ημών το επιούσιο και όχι για περισσότερο της μίας μέρας. Δηλαδή εσείς πηγαίνετε κάθε μέρα στο Μάρκετ και αγοράζετε τα απαραίτητα της ημέρας εκείνης; Και αν κάποιος πει ότι δεν είναι πρακτικό και γι αυτό δεν πάμε κάθε ημέρα τότε πως δικαιολογείτε τον εαυτό σας σε σχέση με το επιχείρημα του Πάτερ Ημών; Και αλήθεια το είχε «ξεχάσει» ο Θεός όταν είπε στο Νώε όσα του είπε;
Ή μήπως δεν μας λέει αλήθεια ο Ευαγγελιστής Λουκάς;

Ίσως τελικά πρέπει να καταλάβουμε ότι ο Θεός λειτουργεί κατά περίπτωση και δεν είναι τόσο ανέλικτος όσο θέλουμε να τον παρουσιάσουμε.
Μην ξεχνάτε ότι έκανε θαύματα το Σάββατο και είχε πει στο λαό ότι το Σάββατο έγινε για τον άνθρωπο και όχι ο άνθρωπος για το Σάββατο.
Ομοίως και το Πάτερ ημών δόθηκε στον άνθρωπο για να έχει έναν μπούσουλα και να γνωρίζει πως θέλει ο Κύριος να προσευχόμαστε και πως περιμένει από εμάς να διάγουμε τον βίο μας. Το Πάτερ Ημών έγινε για τον άνθρωπο και όχι ο άνθρωπος για το Πάτερ ημών.

Αφού πιστεύουμε ότι οι προφητείες θα εκπληρωθούν επί των ημερών μας και θα είναι ξαφνικό, τότε δεν υπάρχει λόγος να μάθουμε αν θα γίνει αύριο, σε ένα μήνα ή σε ένα χρόνο. Ας είμαστε ΠΑΝΤΑ ΚΑΘ ΟΛΑ έτοιμοι. Συνεχίζουμε τη ζωή μας κανονικά και έχουμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας τις προφητείες.

Προσωπικά αποφάσισα να τελειώσω με το θέμα των προμηθειών, αγοράζοντας πράγματα τα όποια ούτως ή άλλως καταναλώνουμε και να τα ανανεώνω προσθέτοντας σε τακτά χρονικά διαστήματα ότι έχουμε καταναλώσει.
Είδα ότι με το να σκέφτομαι κάθε μέρα αν πρέπει να πάρω αυτό ή εκείνο, καταναλώνω χρόνο και χάνω τον πνευματικό μου προσανατολισμό.

ΥΓ. Μην ξεχνάτε ποτέ την Αγία Μερίδα, ακόμη και οι άνθρωποι στην κατοχή το έκαναν. Δηλαδή από το φαγητό που είχαν εξασφαλίσει για την ημέρα εκείνη έβγαζαν μια ποσότητα για τον γείτονα – αδερφό – φίλο – εχθρό που θα τους χτυπούσε την πόρτα. Μόνο έτσι ο Θεός θα ευλογήσει την προσπάθειά μας και θα κάνει τα θαύματά του.

Κάντε κουβέντα με τον πνευματικό σας. Αν σας πει να πάρετε τα απαραίτητα να κάνετε υπακοή. Αν σας πει να μην πάρετε τίποτα πάλι να κάνετε υπακοή διότι τότε υποχρεώνετε τον Κύριο δια μέσω του πνευματικού σας και της υπακοής που κάνατε να σας θρέψει Εκείνος.

Καλές υπομονές αδέρφια και η προσευχή μας θα μας καλύψει εν ώρα θλίψεως. Αμήν

Υ.Γ. Θα ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρον να μάθουμε όλοι την άποψή σας, σχετικά με τα επιχειρήματα που παρατέθηκαν.
Συγνώμη αν σας κούρασα με την πολυλογία μου.
MARIA
 

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby dou » Fri Nov 25, 2011 1:42 pm

NEKTARIOS wrote: Πάντως συμφωνούμε ότι η υπακοή στον πνευματικό θα μας σώσει ότι και αν επιλέξουμε να κάνουμε.


Δοξα σοι ο Θεός και η Παναγία !!!
Αυτό "λέω" απο την αρχή αδελφέ μου!!!
Αλλά ακόμη και να μη μας σώσει, εγω εκανα οτι έπρεπε.
"Ανευ ΕΜΟΥ, ου δύνασθαι ποιείν ΟΥΔΕΝ"
User avatar
dou
 
Posts: 468
Joined: Sun Nov 20, 2011 7:16 pm

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby Matina » Fri Nov 25, 2011 1:56 pm

MARIA wrote:Συμπεράσματα :

Α) Ότι ήταν ανθρωπίνως δυνατό να διευθετήσει ο Νώε, ο Θεός του το άφησε στα χέρια του. Την πίσσα που δεν θα μπορούσε αντικειμενικά να καλύψει εξωτερικά όλη την κιβωτό ενώ ήταν πλέον μέσα και είχαν κλείσει την πόρτα, ο Θεός την διευθέτησε μόνος του. Ο Θεός το Νώε τον θέλει συνεργάτη του και όχι πειθήνιο όργανό του.

Β) Μήπως ο Νώε είχε λιγότερη πίστη από εμάς και γι αυτό μερίμνησε για τα ταπεινά υλικά αγαθά και δεν το άφησε και αυτό στα χέρια του Θεού; Θα μπορούσε πιθανότατα να χορτάσει με τα πνευματικά αγαθά το φυσικό και δοθέν από Θεού ένστικτο της πείνας.

Γ) Η αίρεση του Μανιχαϊσμού δεν είναι αυτή που έλεγε ότι ο Θεός ενδιαφέρεται μόνο για την πνευματική μας τροφή και η σωματική του είναι αδιάφορη; Άραγε έκανε λάθος ο Θεός που μας έδωσε το ένστικτο της πείνας; Και η αίρεση αυτή έχει καταδικαστεί με Οικουμενική σύνοδο.

Δ) Είναι ή όχι αμαρτία το να κάνω κακό στο σώμα μου που είναι Ναός του Θεού;
Και το να σταματήσω να τρώω και να πω του Κυρίου να με θρέψει, μήπως τι είναι;
Το να γνωρίζω ότι αργά ή γρήγορα θα πέσει πείνα στην Ελλάδα και να μην κάνω την απαραίτητη ανθρώπινη προετοιμασία για να διαθρέψω τον εαυτό μου και όλους όσους εξαρτώνται από εμένα, μήπως είναι σαν αυτοκτονία; Αλλιώς γιατί ο Κύριος μας δίνει αυτές τις πληροφορίες μέσω Αγίων, Προφητών και άξιων πνευματικών Πατέρων; Ούτως ή άλλως η πνευματική προετοιμασία είναι κάτι που πρέπει να υπάρχει κάθε μέρα της ζωής μας καθώς δεν γνωρίζουμε ποια στιγμή θα μας καλέσει κοντά Του. Μήπως τώρα δεν αρκεί από μόνη της η πνευματική προετοιμασία αλλά ο Κύριος μας δίνει την πληροφορία για να είμαστε « Καθ’ όλα έτοιμοι» όπως μου είπε ένας άγιος γέροντας στον οποίο έχω απόλυτη εμπιστοσύνη;
Μήπως μας ζητήσει ευθύνες που δεν ακούσαμε τα λόγια των Αγίων και των Προφητών και των πνευματικών πατέρων;

Δεν είναι καλύτερα να είμαστε πάντα έτοιμοι έχοντας κάποια στοιχειώδη για την διατροφή μας καθώς δεν γνωρίζουμε το πότε θα συμβεί.
« Θα ναι ξαφνικό . Νάχετε ένα σακούλι με σιτάρι στη θύρα. Να το πάρετε φεύγοντας. Με αυτό θα ταϊσετε τα παιδιά σας». Αγ. Κοσμάς Αιτωλός
Ο πανικός είναι κακός σύμβουλος. Και η πείνα των παιδιών είναι δύσκολο πράγμα.

Ε) Κάποιοι από εμάς χρησιμοποιούν το Πάτερ Ημών και λένε ότι ο Θεός ζητάει να μεριμνήσουμε για τον Άρτο ημών το επιούσιο και όχι για περισσότερο της μίας μέρας. Δηλαδή εσείς πηγαίνετε κάθε μέρα στο Μάρκετ και αγοράζετε τα απαραίτητα της ημέρας εκείνης; Και αν κάποιος πει ότι δεν είναι πρακτικό και γι αυτό δεν πάμε κάθε ημέρα τότε πως δικαιολογείτε τον εαυτό σας σε σχέση με το επιχείρημα του Πάτερ Ημών; Και αλήθεια το είχε «ξεχάσει» ο Θεός όταν είπε στο Νώε όσα του είπε;
Ή μήπως δεν μας λέει αλήθεια ο Ευαγγελιστής Λουκάς;

Ίσως τελικά πρέπει να καταλάβουμε ότι ο Θεός λειτουργεί κατά περίπτωση και δεν είναι τόσο ανέλικτος όσο θέλουμε να τον παρουσιάσουμε.
Μην ξεχνάτε ότι έκανε θαύματα το Σάββατο και είχε πει στο λαό ότι το Σάββατο έγινε για τον άνθρωπο και όχι ο άνθρωπος για το Σάββατο.
Ομοίως και το Πάτερ ημών δόθηκε στον άνθρωπο για να έχει έναν μπούσουλα και να γνωρίζει πως θέλει ο Κύριος να προσευχόμαστε και πως περιμένει από εμάς να διάγουμε τον βίο μας. Το Πάτερ Ημών έγινε για τον άνθρωπο και όχι ο άνθρωπος για το Πάτερ ημών.

Αφού πιστεύουμε ότι οι προφητείες θα εκπληρωθούν επί των ημερών μας και θα είναι ξαφνικό, τότε δεν υπάρχει λόγος να μάθουμε αν θα γίνει αύριο, σε ένα μήνα ή σε ένα χρόνο. Ας είμαστε ΠΑΝΤΑ ΚΑΘ ΟΛΑ έτοιμοι. Συνεχίζουμε τη ζωή μας κανονικά και έχουμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας τις προφητείες.

Προσωπικά αποφάσισα να τελειώσω με το θέμα των προμηθειών, αγοράζοντας πράγματα τα όποια ούτως ή άλλως καταναλώνουμε και να τα ανανεώνω προσθέτοντας σε τακτά χρονικά διαστήματα ότι έχουμε καταναλώσει.
Είδα ότι με το να σκέφτομαι κάθε μέρα αν πρέπει να πάρω αυτό ή εκείνο, καταναλώνω χρόνο και χάνω τον πνευματικό μου προσανατολισμό.

ΥΓ. Μην ξεχνάτε ποτέ την Αγία Μερίδα, ακόμη και οι άνθρωποι στην κατοχή το έκαναν. Δηλαδή από το φαγητό που είχαν εξασφαλίσει για την ημέρα εκείνη έβγαζαν μια ποσότητα για τον γείτονα – αδερφό – φίλο – εχθρό που θα τους χτυπούσε την πόρτα. Μόνο έτσι ο Θεός θα ευλογήσει την προσπάθειά μας και θα κάνει τα θαύματά του.

Κάντε κουβέντα με τον πνευματικό σας. Αν σας πει να πάρετε τα απαραίτητα να κάνετε υπακοή. Αν σας πει να μην πάρετε τίποτα πάλι να κάνετε υπακοή διότι τότε υποχρεώνετε τον Κύριο δια μέσω του πνευματικού σας και της υπακοής που κάνατε να σας θρέψει Εκείνος.

Καλές υπομονές αδέρφια και η προσευχή μας θα μας καλύψει εν ώρα θλίψεως. Αμήν

Υ.Γ. Θα ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρον να μάθουμε όλοι την άποψή σας, σχετικά με τα επιχειρήματα που παρατέθηκαν.
Συγνώμη αν σας κούρασα με την πολυλογία μου.


Θα αυμφωνήσω σε όλα όσα προείπες Μαράκι μου. Μας κάλυψες όλους πιστεύω. :)
O Κύριός μου κι ο Θεός μου!
User avatar
Matina
 
Posts: 2161
Joined: Tue Nov 15, 2011 10:36 am

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby NEKTARIOS » Fri Nov 25, 2011 6:38 pm

Μαρία έγραψε...
Το να γνωρίζω ότι αργά ή γρήγορα θα πέσει πείνα στην Ελλάδα και να μην κάνω την απαραίτητη ανθρώπινη προετοιμασία για να διαθρέψω τον εαυτό μου και όλους όσους εξαρτώνται από εμένα, μήπως είναι σαν αυτοκτονία; Αλλιώς γιατί ο Κύριος μας δίνει αυτές τις πληροφορίες μέσω Αγίων, Προφητών και άξιων πνευματικών Πατέρων; Ούτως ή άλλως η πνευματική προετοιμασία είναι κάτι που πρέπει να υπάρχει κάθε μέρα της ζωής μας καθώς δεν γνωρίζουμε ποια στιγμή θα μας καλέσει κοντά Του. Μήπως τώρα δεν αρκεί από μόνη της η πνευματική προετοιμασία αλλά ο Κύριος μας δίνει την πληροφορία για να είμαστε « Καθ’ όλα έτοιμοι» όπως μου είπε ένας άγιος γέροντας στον οποίο έχω απόλυτη εμπιστοσύνη;
Μήπως μας ζητήσει ευθύνες που δεν ακούσαμε τα λόγια των Αγίων και των Προφητών και των πνευματικών πατέρων;


Συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω λόγια της Μαρίας.

Φίλε μου dou όσο και να διαφωνώ μαζί σου σε κάθε ποστ που εγραφα σε αυτό το νήμα επαναλάμβανα ότι η υπακοή θα μας σώσει ότι και να διαλέξουμε (να μαζέψουμε ή να μη μαζέψουμε).
Και επειδή εσύ μίλησες επί προσωπικού να πω και εγώ ότι ο δικός μου πνευματικός μου έχει δώσει ΕΝΤΟΛΗ να έχω προμήθειες για τουλάχιστον 6 μήνες (ένα χρόνο έχει πει) και να ανακυκλώνω έτσι ώστε να μην πετάω .
Εχω τρία παιδιά και εχω ευθύνη για αυτά επειδή αυτά δεν μπορούν να συντηρηθούν αν δεν φροντίσω εγώ .
Πολύ απλά .......
ψαλλώ τω θεώ μου έως υπάρχω...
User avatar
NEKTARIOS
 
Posts: 248
Joined: Tue Nov 15, 2011 6:56 pm

PreviousNext

Return to ΓΕΩΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΥΠΟ ΤΟ ΠΡΙΣΜΑ ΤΩΝ ΠΡΟΦΗΤΕΙΩΝ

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests