ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Τα πάντα περί Γεωπολιτικών και μόνο...

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby NEKTARIOS » Sat Nov 26, 2011 11:30 am

Σάββας έγραψε ..
Οταν ξεσπάσει ο κατακλυσμός, Τοτε οχυρώνεις την οικογένεια σου! ΠΙστεψε με ο Θεός δε θα σε παρεξηγήσει.. ΑΝ ΕΚΑΝΕΣ ΤΟ ΚΑΘΗΚΟΝ ΣΟΥ ΣΑΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΣ... Δε θα σε παρεξηγήσει... Απο εκει και πέρα. ΝΑΙ θα βοηθήσεις στο μέτρο που σου επιτρέπεται... Μακάρι να είχαμε τρόφιμα για ολο τον κόσμο! 200000000 κόσμο!!! Αλλά κάτι τέτοιο δε γίνεται.. ΠΡΑΚΤΙΚΑ δε γίνεται! Ας μη ξεφεύγουμε παιδιά απο το μετρο...


και συμφωνώ απολύτως !!!!!!

Ετσι ακριβώς είναι τα πράγματα !!! Το καθήκον μας είναι να προειδοποίησουμε ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΜΕ
αυτούς που δεν ξέρουνε .
Αν δεν κάνουνε τίποτα ΔΕΝ έχουμε ευθύνη .
Εγώ προσωπικά δεν θα δώσω τίποτα απολύτως σε όσους προειδοποίησα και επαναπαυτήκανε.
Το παράδειγμα του Νέω είναι πολύ επίκαιρο γιατί και η εποχή του Νώε είναι σχεδόν ίδια με τη σημερινή .
Ο Νώε όταν έβλεπε τους υπόλοιπους να πνίγονται πήρε κανέναν πάνω στην κιβωτό ;;;;
ΟΧΙ .
Σωθήκανε μόνο 8 άνθρωποι .Δεν θα υπήρχανε άνθρωποι που θα τον παρακαλάγανε να τους παρει πάνω ;;;
Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι εμείς δεν θα δίνουμε σε κανέναν .Θα δίνουμε με διάκριση σε αυτούς που δεν ξερανε .Οι υπόλοιποι απλά ας προσέχανε .Ετσι παέι.
Τι είπανε οι 5 μωρές παρθένες στις άλλες 5 ;;
Δωστε μας από το λάδι σας και οι άλλες είπανε όχι μήπως δεν φτάσει και μας .
Και πηγανε να βρούνε λάδι και ήρθε ο Χριστος αλλά δεν προλάβανε γιατί ήτανε αργά .
Δεν είμαστε υπεύθυνοι για΄να ταίσουμε όλη την Ελλάδα ,ούτε όλη την πολυκατοικία μας .
Ειμαστε υπεύθυνοι για τα παιδιά μας μόνο.
Για τα άλλα παιδιά είναι υπεύθυνοι οι γονείς τους .Για αυτό κάνουμε αγάπη και τους προειδοποιούμε με αντάλλαγμα την ειρωνία τους .
Τι να πω από κει και πέρα .....
ψαλλώ τω θεώ μου έως υπάρχω...
User avatar
NEKTARIOS
 
Posts: 248
Joined: Tue Nov 15, 2011 6:56 pm

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby NEKTARIOS » Sat Nov 26, 2011 6:04 pm

Και για να συνεχίσω τη σκέψη μου ας πούμε ότι εχω στην πολυκατοικία μου ή στο σόι μου 15 οικογενειάρχες .
Και κάθομαι και λέω και στους 15 ότι επέρχεται πτώχευση-πείνα-πόλεμος.Τους λέω επιχειρήματα ,τους δείχνω βιβλία με προφητείες , τους λέω για τους γέροντες τι έχουν πει κλπ.
Τα αποτελέσματα ακούστε ποια θα είναι πάνω κάτω....
Οι 10 θα προβληματιστούν ειδικά σήμερα που η κρίση είναι πλέον στα σπίτια μας .Οι άλλοι 5 θα ειρωνευτούν ,θα κοροιδέψουν ,θα πουν ασε μας ρε Νεκτάριε με τη θρησκεία και τους παπάδες σου ,και τους καλογέρους σου τους είδαμε και αυτούς κλπ.κλπ. και θα συνεχίσουν την ίδια άσχετη ζωή ,να πίνουν και να γλεντάνε και να περνάνε καλά .
Αυτούς εγώ προσωπικά τους αφήνω δεν ξαναασχολούμαι (ο Θεός και η ψυχή τους που λέμε) και αν βρεθούνε σε δύσκολη θέση που εύχομαι να μη βρεθούνε ας κανουν ότι καταλαβαίνουν....
Από τους 10 τώρα που θα προβληματιστούν οι 3 θα πουν κάτσε να γίνει πρώτα κάτι απτό (πτώχευση-πείνα) να την δούμε πρώτα και μετά να πάρω βρε παιδί μου .
Οι άλλοι 3 θα πούνε καλά μπορεί να γίνουν αυτά που λες αλλά αφού πήρες εσύ θα μας δώσεις εσύ :shock:
Οι άλλοι 4 θα πιστέψουν και θα πάνε να κάνουν κάποια ψώνια ,άλλοι λίγα άλλοι πολλά .
Τώρα από όλες αυτές τις κατηγορίες που εγώ προσωπικά θα δώσω ;;;
Οπωσδήποτε στους 4 τελευταίους αν μου ζητήσουν, αν ξεμείνουν και θα τους ζητήσω και εγώ αν ξεμείνω από κάτι.
Στους άλλους 3 που θα είπανε ότι θα τους δώσω εγώ δεν θα δώσω τιποτα και στους πρώτους 10 απολύτως τίποτα ...
Και πως θα μπορώ να κοιμάμαι τα βράδυα με ήσυχη τη συνείδησή μου ;;;
Θα μπορώ γιατί όταν τώρα λέω στην κουμπάρα με δύο παιδιά,κουμπάρα πάρε δυο κούτες γάλατα για τα παιδάκια σου 100 ευρώ κάνουνε και άστα να κάθονται δεν ξερεις τι γίνεται.... Και σου απαντάει δεν θα γίνει τίποτα και χαλάει 1500 ευρώ σε ταξίδι στη γερμανία ,και μου έχει το νύχι μέχρι απέναντι (50 ευρώ μανικιούρ) και χαλάει 200 ευρώ στον Σφακιανάκη ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ 100 ευρώ μην τυχόν πεινάσουν τα παιδιά της θα έχω εγώ τύψεις μετά αν τα παιδιά της κλαίνε από την πείνα όταν τα δικά μου θα τρώνε ;;;; Σας πληροφορώ θα κοιμάμαι σαν πουλάκι !!
Και όταν λέω στον άλλο κουμπάρο μου πάρε ρε για το βαφτιστήρι μου τρομάρα σου ένα σακί αλεύρι αλεύρι μόνο 17 ρημαδοευρώ θα δώσεις έρχεται πείνααααααα....Μου λεέι και πόσο θα με βγάλει δυο μήνες ;; μετά ;; Μετα του λεώ θα δούμε θα σου δώσω και εγώ πάρε και εσύ λίγα να έχεις .Ε μου λέει άμα θα δώσεις θα μου δώσεις από την αρχή και δεν παίρνει ο αθεόφοβος .Δεν παίρνει και χαλάει 300 σε παιχνίδια να χει το παιδί να παίζει .......
Για όλους αυτούς καλοί μου φίλοι δεν έχω εγώ ευθύνη, έχουν οι ίδιοι με τις ζωές που έχουν επιλέξει.Και ίσως αν μετά απο τοσες προειδοποιήσεις πεινάσουν ίσως τους κάνει και καλό .
Και εγώ μπορεί να πεινάσω ,ότι θέλει ο Θεός ,αλλά αυτό που πέρναγε από το χέρι μου θα το έχω κάνει....

Υ.Γ. Τα παραδείγματα που ανέφερα εννοείτε ότι είναι αληθινά.
ψαλλώ τω θεώ μου έως υπάρχω...
User avatar
NEKTARIOS
 
Posts: 248
Joined: Tue Nov 15, 2011 6:56 pm

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby Mannlicher-Schönauer » Sat Nov 26, 2011 6:10 pm

Αυτά φίλε Νεκτάριε τα αντιμετωπίζουμε όλοι λίγο πολύ,την κρίσιμη ώρα που το βαφτιστήρι σου θα κλαίει και θα πεινάει εσύ θα πεις δε δίνω;Για εμένα όλο αυτό είναι μια επιπλέον δοκιμασία,αν βλέπεις πως δεν πέρνουν από λόγια μερίμνησε εσύ για αυτούς τώρα...
Mannlicher-Schönauer
 

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby eternity » Sun Nov 27, 2011 1:04 am

Καλά είναι να κάνη οικονομία κανείς και να δίνη. Οικονόμος δεν θα πη τσιγγούνης.


Ό πατέρας μου χρήματα δεν κρατούσε. Στα Φάρασα δεν είχαν ξενοδοχείο- το σπίτι μας ήταν σαν ξενοδοχείο. Όποιος ερχόταν στο χωριό, στον πρόεδρο θα πήγαινε να μείνη. Θα έτρωγε, θα του έπλεναν τα πόδια, θα του έδιναν καi κάλτσες καθαρές.
Τώρα, βλέπω ότι και σε μερικά προσκυνήματα έχουν αποθήκες ολόκληρες με κανδήλια και δεν λένε: «Εχουμε, μη μας δίνετε άλλα».


Αυτά ούτε μπορούν να τα χρήσιμοποιήσουν ούτε να τα πουλήσουν, αλλά ούτε και τα δίνουν.


Οταν αρχίση να μαζεύη κανείς, δένεται και δεν μπορεί να δώση. Αν όμως άρχίση να μη μαζεύη πράγματα και τα δίνη, τότε θα μαζευτή η καρδιά στον Χριστό, χωρίς να το καταλάβη.
Μιά χήρα να μην έχη χρήματα να αγοράση έναν πήχυ ύφασμα να ντύσει τα παιδιά της, και εγώ να μαζεύω! Πώς να το ανεχθώ αυτό;


Στο Καλύβι δεν έχω ούτε πιάτα ούτε κατσαρόλια,τενεκεδάκια έχω.


Προτιμώ ένα πεντακοσάρικο να το δώσω σε έναν φοιτητή, να πάη από το ένα μοναστήρι στο άλλο, παρά να πάρω κάτι για μένα.
Αν δεν μαζεύης, έχεις ευλογία από τον Θεό.


Οταν δίνης ευλογία, παίρνεις ευλογία. Η ευλογία γεννάει ευλογία.


Πηγή:ΓΕΡΟΝΤΟΣ ΠΑΪΣΙΟΥ ΑΓΙΟΡΕΙΤΟΥ ΛΟΓΟΙ Β
«Φώτισόν μου, το σκότος, Κύριε!» (Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς).
User avatar
eternity
Καθολικός Συντονιστής
 
Posts: 7487
Joined: Tue Nov 15, 2011 1:33 pm

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby Mannlicher-Schönauer » Sun Nov 27, 2011 4:08 am

papi wrote:
Mannlicher-Schönauer wrote:Αυτά φίλε Νεκτάριε τα αντιμετωπίζουμε όλοι λίγο πολύ,την κρίσιμη ώρα που το βαφτιστήρι σου θα κλαίει και θα πεινάει εσύ θα πεις δε δίνω;Για εμένα όλο αυτό είναι μια επιπλέον δοκιμασία,αν βλέπεις πως δεν πέρνουν από λόγια μερίμνησε εσύ για αυτούς τώρα...

Κι άμα δεν έχει χρήματα για να κάνει περισσότερες προμήθειες και ταυτόχρονα έχει και δική του οικογένεια από πίσω; τότε τι κάνει;


:roll: :roll: :roll: ...τότε δεν μένει παρά να απαντήσω πως θα τρώει και θα πίνει με την οικογένεια του,βλέποντας από το παράθυρο το βαφτιστήρι,τα κουμπάρια και τους γείτονες,να τους φορτώνουν στο κάρο του δήμου για να τους απομακρύνουν!Τότε θα πει:Πολύ κρίμα για αυτούς τους ανθρώπους αλλά δε με άκουσαν.Αν με είχαν ακούσει τώρα θα ζούσαν....και την ώρα της Κρίσεως θα πούμε στον Κύριο μας πως εμείς κάναμε το καθήκον μας και προειδοποιήσαμε,αλλά είχαμε και μια οικογένεια να φροντίσουμε... και μετά θα ζητήσουμε Παράδεισο!
Στο ρεαλιστικό σενάριο τώρα;Όποιος νομίζει πως θα επιβιώσει μέσα σε ένα διαμέρισμα γεμάτο προμήθειες και θα τη βγάλη καθαρή,κάνει μέγα ΛΑΘΟΣ!Όποιος έχει τέτοιες αυταπάτες,συνιστώ να φύγει σε κάποιο ερημικό βουνό με τις προμήθειές του,όπου δε θα μπορεί να τον βρει κανένας και να το κάνει άμεσα!Είναι τουλάχιστον αφελές να πιστεύουμε πως θα έχει τελειώσει ο πολιτισμός γύρω μας και πως εμείς θα διατηρούμε την οικογενειακή μας γαλήνη μέσα στο σπίτι μας!Αυτό που πρέπει να γίνει αν θέλουμε να επιβιώσουμε,είναι να οργανωθούμε σε ομάδες,να συγκεντρώσουμε όλα τα διαθέσιμα τρόφιμα τα οποία θα μοιράζονται σε ανάλογες μερίδες καθημερινά και ο καθένας θα συμβάλει με τις δεξιότητες που έχει μέχρι να περάσει το πρώτο διάστημα του χάους και η κοινωνία να μπορέσει να μπει πάλι σε οργανωμένους ρυθμούς!
Ζητώ συγνώμη αν μίλησα σκληρά,αλλά πολύ φοβάμαι πως το χειρότερο σενάριο που μπορούμε να φανταστούμε,θα είναι παιδική χαρά μπροστά στη φρίκη της πραγματικότητας!
Mannlicher-Schönauer
 

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby Mannlicher-Schönauer » Sun Nov 27, 2011 2:18 pm

papi wrote:Εγώ πάντως σε ένα καταλήγω. Η διάκριση είναι μία μεγάλη αρετή σύμφωνα με τους πατέρες της εκκλησίας μας, η οποία αποκτάται μετά από πολύ αγώνα και θεωρείται ανώτερη από κάποιες άλλες αρετές. Όποιος δεν έχει φτάσει σε αυτά τα επίπεδα της διάκρισης (που δίνεται σε λίγους και πνευματικά ανώτερους ανθρώπους) τότε να εφαρμόσει την αρετή της υπακοής. Έτσι αποφεύγει τον εγωισμό και τα άκρα. Οπότε ρωτάμε τους πνευματικούς μας και εφαρμόζουμε αναλόγως, εμείς οι κατώτεροι πνευματικά. ;)


Συμφωνώ...!
Mannlicher-Schönauer
 

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby Matina » Sun Nov 27, 2011 2:20 pm

Aδελφοί μου,
Τα τρία τελευταία κείμενα-σκέψεις σας πιστεύω είναι βγαλμένα από το απόθεμα της ψυχής σας και το χώρο που διατηρεί εκείνη για τον Κύριο-Νυμφίο της.Είναι λόγια καρδιάς,λόγια αποθέματος βαθειάς πίστης και αγάπης για τον Κύριο και το συνάνθρωπο αντίστοιχα.Αν η μικρογραφία αυτή των απόψεών σας αποτελούσε παράδειγμα προς μίμηση και κατ'επέκταση μεγαλογραφία ,πιστεύω πως όλοι μας θα ήμαστε πολύ πιο ευτυχισμένοι ακόμη και σε χρόνια φρίκης και δυστυχίας.
Η δυστυχία αγαπημένοι μου βρίσκεται εντός μας και η φρίκη το ίδιο.Οι δυσκολίες ξεκινάνε από τον αν ο νους μας είναι μπερδεμένος και πλανερός,διότι εκεί όπου υπάρχει ο Κύριος πνοή ζώσα υπάρχει,εκεί όπου υπάρχει ψυχή καθαρή εκεί αναπάυεται κι ο Χριστός μας,εκεί όπου η ψυχή είναι χορτασμένη από τα αγαθά που αποπνέει εκεί είναι κι ο Ναός του Θεού.

Σας ευχαριστώ αδέλφια μου εκ βάθους καρδίας που υπάρχουν ψυχές ζώσες σαν τις δικές σας και διατηρούν το πνευματικό γίγνεσθαι.
O Κύριός μου κι ο Θεός μου!
User avatar
Matina
 
Posts: 2161
Joined: Tue Nov 15, 2011 10:36 am

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby Matina » Sun Nov 27, 2011 3:14 pm

Mannlicher-Schönauer wrote:
papi wrote:
Mannlicher-Schönauer wrote:Αυτά φίλε Νεκτάριε τα αντιμετωπίζουμε όλοι λίγο πολύ,την κρίσιμη ώρα που το βαφτιστήρι σου θα κλαίει και θα πεινάει εσύ θα πεις δε δίνω;Για εμένα όλο αυτό είναι μια επιπλέον δοκιμασία,αν βλέπεις πως δεν πέρνουν από λόγια μερίμνησε εσύ για αυτούς τώρα...

Κι άμα δεν έχει χρήματα για να κάνει περισσότερες προμήθειες και ταυτόχρονα έχει και δική του οικογένεια από πίσω; τότε τι κάνει;


:roll: :roll: :roll: ...τότε δεν μένει παρά να απαντήσω πως θα τρώει και θα πίνει με την οικογένεια του,βλέποντας από το παράθυρο το βαφτιστήρι,τα κουμπάρια και τους γείτονες,να τους φορτώνουν στο κάρο του δήμου για να τους απομακρύνουν!Τότε θα πει:Πολύ κρίμα για αυτούς τους ανθρώπους αλλά δε με άκουσαν.Αν με είχαν ακούσει τώρα θα ζούσαν....και την ώρα της Κρίσεως θα πούμε στον Κύριο μας πως εμείς κάναμε το καθήκον μας και προειδοποιήσαμε,αλλά είχαμε και μια οικογένεια να φροντίσουμε... και μετά θα ζητήσουμε Παράδεισο!
Στο ρεαλιστικό σενάριο τώρα;Όποιος νομίζει πως θα επιβιώσει μέσα σε ένα διαμέρισμα γεμάτο προμήθειες και θα τη βγάλη καθαρή,κάνει μέγα ΛΑΘΟΣ!Όποιος έχει τέτοιες αυταπάτες,συνιστώ να φύγει σε κάποιο ερημικό βουνό με τις προμήθειές του,όπου δε θα μπορεί να τον βρει κανένας και να το κάνει άμεσα!Είναι τουλάχιστον αφελές να πιστεύουμε πως θα έχει τελειώσει ο πολιτισμός γύρω μας και πως εμείς θα διατηρούμε την οικογενειακή μας γαλήνη μέσα στο σπίτι μας!Αυτό που πρέπει να γίνει αν θέλουμε να επιβιώσουμε,είναι να οργανωθούμε σε ομάδες,να συγκεντρώσουμε όλα τα διαθέσιμα τρόφιμα τα οποία θα μοιράζονται σε ανάλογες μερίδες καθημερινά και ο καθένας θα συμβάλει με τις δεξιότητες που έχει μέχρι να περάσει το πρώτο διάστημα του χάους και η κοινωνία να μπορέσει να μπει πάλι σε οργανωμένους ρυθμούς!
Ζητώ συγνώμη αν μίλησα σκληρά,αλλά πολύ φοβάμαι πως το χειρότερο σενάριο που μπορούμε να φανταστούμε,θα είναι παιδική χαρά μπροστά στη φρίκη της πραγματικότητας!


viewtopic.php?f=23&t=189&p=2458#p2458

:( :( :(
O Κύριός μου κι ο Θεός μου!
User avatar
Matina
 
Posts: 2161
Joined: Tue Nov 15, 2011 10:36 am

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby NEKTARIOS » Sun Nov 27, 2011 5:39 pm

Το θέμα εδώ ολοκληρώνεται για μένα .Είπα τη γνώμη μου ,άκουσα και άλλες γνώμες ,σεβαστές όλες μα όλες και εν κατακλείδι θα συμφωνήσω με τον φίλο papi ότι η διάκριση είναι πολύ μεγάλη αρετή και ότι αποκτιέται με πολύ κόπο και αγώνα .
Εχουνε να δούνε πολλά τα μάτια μας εγώ εκεί καταλήγω και απο την εδώ κουβέντα και με την συναναστροφή με τον κόσμο γύρω μου.
Εχουμε να δούμε και δράματα και φρίκη και πόλεμο και πείνα και συγγενείς μας θα γίνουν εχθροί μας γιατί έχουμε επιλέξει να είμαστε με τον Χριστό και με την στάση μας κρίνονται....
Οι περισσότεροι που δεν πιστευουν σημερα είναι σαν τους παππούδες και τις γιαγιάδες που τους λες για θάνατο και φτυνουν τον κόρφο τους .Λες και δεν θα πεθάνουν .Το ξέρουν ότι σε λίγο θα πεθάνουν αλλά δεν θέλουν να το πιστέψουν και κάνουν λες και δεν θα πεθάνουν ποτέ .
Ετσι και οι σημερινοί άνθρωποι βλέπουν ότι κάτι "χοντρό" έρχεται αλλά δεν θέλουν να αλλάξουν τη ζωή τους δε θέλουν να προετοιμαστούν δεν θέλουν να χάσουν τα κεκτημένα τους .
Οι γέροντες μας έχουν προειδοποιήσει ,ο άγιος Κοσμάς μας έχει προειδοποίησει. (Να έχετε ένα σακούλι αλεύρι φεύγοντας να το παρετε να φάνε τα παιδιά σας....)Γιατί πιστεύω ότι όταν χοντρύνουν πολύ τα πράγματα δεν θα μείνει κανείς στις πόλεις .Η επαρχία θα γεμίσει ....
Δεν συμφωνώ με τον Πρωτοστάτωρ εκτος και αν ο φίλος είναι μοναχός (αν ήμουν μοναχός έτσι θα έπρεπε να σκεφτόμουν) δεν είμαι όμως .
Οπότε είμαι υποχρεωμένος να σκεφτώ σαν οικογενειάρχης.... :P
ψαλλώ τω θεώ μου έως υπάρχω...
User avatar
NEKTARIOS
 
Posts: 248
Joined: Tue Nov 15, 2011 6:56 pm

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby Savvas » Sun Nov 27, 2011 6:16 pm

Αν είσαι σωστος Χριστιανός είσαι υποχρεωμένος να βοηθήσεις! ΕΙσαι υποχρεωμένος να προστατεύσεις την οικογένεια σου πρώτα. Τα δικά σου παιδιά και μετα τα παιδιά των υπολοίπων. Υπάρχει κανένας εδω που θα εχει εστω και λιγα και θα δωσει πρώτα στα παιδιά του γείτονα και μετα στα δικά του;

Εκει ειναι το θεμα..


Δηλαδη θεωρητικά δε πρέπει να εισαι προνοητικός για την οικογενεια σου; Επειδή οι άλλες οικογένειες δεν είναι;
Δηλαδη αν αποφασίσει αυριο ολος ο κοσμος να αυτοκτονήσει πρέπει να αυτοκτονήσεις και εσύ επειδή το κάνουν οι άλλοι;

Ας παμε πρακτικα...

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ
Εχω 4 σοκολατες και είμαστε 4μελη οικογένεια. Προσωπικα θα δωσω απο μια σοκολάτα στα παιδιά μου και τις άλλες δυο σε άλλα δυο παιδιά του γείτονα.

Ειμαι κακος Χριστιανος που δεν ειχα αλλες 2-5-10 σοκολάτες για ολα τα παιδιά της γειτονιάς? ή θα ημουν καλύτερος Χριστιανος αν δεν ειχα καν αυτές τις 4 σοκολάτες που έδωσα έστω στα 2 δικα μου και 2 παιδάκια που ήξερα οτι δεν υπήρχε περίπτωση να έχουν;

Αυτο θελω να πω εγω. Δε μπορεις να θρεψεις ολο τον κοσμο με τις προμηθειες σου. Ειναι το μόνο σίγουρο( εκτος και αν εχεις αποθήκη του Μαρινοπουλου.) Αυτο δε σημαίνει οτι δε πρέπει το κατα δυναμη να προνοησεις για τα δικα σου παιδια το δικό σου αιμα. Εγω ας πεθανω της πείνας! Αλλα οχι και το δικο μου αιμα. Αυτο δεν το θελω και δεν ειναι και σωστο....

ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΘΑ ΚΑΝΩ! Εκει είναι το κλειδί! ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΘΑ ΚΑΝΩ!

Αλλα δεν ειναι λυση να μη κάνω τίποτα επειδή δε θα μπορέσω να θρέψω όλο τον κόσμο γύρο μου...
Savvas
 

PreviousNext

Return to ΓΕΩΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΥΠΟ ΤΟ ΠΡΙΣΜΑ ΤΩΝ ΠΡΟΦΗΤΕΙΩΝ

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests