ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Τα πάντα περί Γεωπολιτικών και μόνο...

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby eternity » Tue Jan 24, 2012 5:48 pm

Styx wrote:Προσωπικά προμηθεύτηκα χρόνο για μένα και τους δικούς μου, παραιτήθηκα προ ολίγου καιρού και δεν το μετανιώνω από διευθυντής γυμνασίου , ξαναέγινα καθηγητής, δεν άντεχα άλλο τη "μπόχα" και τη συνδιαλλαγή...



οτι ειναι για καλο Styx να ειναι ευλογημενο!
«Φώτισόν μου, το σκότος, Κύριε!» (Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς).
User avatar
eternity
Καθολικός Συντονιστής
 
Posts: 7487
Joined: Tue Nov 15, 2011 1:33 pm

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby Pater_Familias » Sun Jan 29, 2012 12:59 am

Για αυτό είναι η πίστη. Θα έχουμε όσο χρειαζόμαστε πάντα. Αρκεί να πιστεύεις.
Pater_Familias
 

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby Matina » Sun Jan 29, 2012 12:48 pm

ΕΡΩΤΗΣΗ:

papi wrote:Αλήθεια, έχετε αναρωτηθεί αν υπάρξει τέτοια έλλειψη από αλεύρι και ψωμί πως θα έχουν αντίδωρο οι εκκλησίες; Άντε να έχουν λίγο για την Θεία Κοινωνία αλλά Αντίδωρο; :roll:



ΑΠΑΝΤΗΣΗ 1


Pater_Familias wrote:Για αυτό είναι η πίστη. Θα έχουμε όσο χρειαζόμαστε πάντα. Αρκεί να πιστεύεις.



ΚΑΙ....Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!!!



Άγιος Νικόλαος Πλανάς: Αξιοπρόσεκτα περιστατικά


Image

Από τη ζωή του Αγίου Νικολάου του Πλανά (1851-1932)


Μέσα από τα βάθη της ψυχής του τελούσε ο Άγιος τη Θεία Λειτουργία. Πενήντα ολόκληρα χρόνια δεν πέρασε ούτε μία μέρα χωρίς να λειτουργήσει. Κατά τις πολύωρες λειτουργίες δεν ήταν λίγα τα θαύματα που συνέβαιναν. Ο Άγιος Νικόλαος τα θεωρούσε εντελώς φυσιολογικά, όπως εντελώς φυσιολογική ήταν η αστείρευτη αγάπη του προς τον Θεό.

Οι ακολουθίας του Παππού, όπως τον φώναζαν τον Άγιο τα πνευματικά του παιδιά, ήταν μοναδικές και ανεπανάληπτες. Είχαν τη μεγαλοπρέπεια του Βυζαντίου αλλά και τη σφραγίδα της αγιοπατερικής παράδοσης. Πλήθος κόσμου συγκεντρώνονταν στους ναούς που λειτουργούσε ο ταπεινός ιερέας. Άνθρωποι κάθε ηλικίας, άνδρες και γυναίκες, Αθηναίοι και επαρχιώτες, επιστήμονες και απλοί εργάτες. Ακόμα και παιδιά, αρκετά παιδιά με τις μητέρες τους, έμεναν στο ναό ώρες πολλές μέχρι να τελειώσει η ακολουθία. Τα μικρά παιδιά τον αγαπούσαν πολύ τον παππούλη, αλλά και ο Άγιος αγαπούσε τα αθώα παιδιά.

Συχνά πήγαιναν από νωρίς στην εκκλησία για να προλάβουν να είναι πρώτα στο ιερό και έτσι να ντυθούν τη στολή τους για να βοηθήσουν τον Άγιο στη Θεία Λειτουργία. Ακολουθούσαν τις οδηγίες του και συμμετείχαν και αυτά με τον τρόπο τους στο δοξολογικό ύμνο προς το Θεό. Δεν τα στενοχωρούσε η πολύωρη ακολουθία. Αντίθετα, τους άρεσε αφού κοντά στον Άγιο ένιωθαν απερίγραπτη γαλήνη και σιγουριά.

Αρκετές φορές τα παιδιά είχαν δει ένα παράδοξο θέαμα. Κατά την ώρα της Θείας Λειτουργίας έβλεπαν τον Άγιο να στέκεται ψηλότερα από τη γη και τα πόδια του να μην αγγίζουν στο έδαφος. Πολλά παιδιά τρόμαζαν και έτρεχαν με φόβο να το ανακοινώσουν στους γονείς τους που, μολονότι δεν έβλεπαν αυτό το θαυμαστό γεγονός, δάκρυζαν και ευχαριστούσαν τον Θεό που τους αξίωνε να βρίσκονται κοντά στον ευλογημένο ιερέα. Στη συνέχεια καθησύχαζαν τα παιδιά και με ακόμα μεγαλύτερη πίστη συμμετείχαν στην ακολουθία.

Κάποια μέρα που ο Άγιος βρισκόταν σ’ ένα από τα αγαπημένα του ξωκκλήσια για να λειτουργήσει, παρατήρησε πως δεν υπήρχε κανένα πρόσφορο. Δεν ταράχτηκε. Προτίμησε να περιμένει με τη βεβαιότητα ότι σύντομα κάποιο πρόσφορο θα βρισκόταν. Άλλωστε τόσα χρόνια, όσες φορές είχε συμβεί να μην έχει πρόσφορο, πάντα την κατάλληλη στιγμή, κάποιος θα έφερνε, ή αν έπρεπε κάποιος από το εκκλησίασμα πήγαινε σε κοντινό φούρνο και αγόραζε ένα. Εκείνη τη μέρα όμως τα πράγματα δυσκόλευαν….

Η ώρα περνούσε και κανένας δεν έφερνε πρόσφορο. Έψαξε καλά στα ράφια του ιερού μήπως και υπήρχε κάποιο από προηγούμενη φορά, μα δε βρήκε τίποτα. Τότε έκανε νόημα σε δύο πνευματικά του παιδιά να πλησιάσουν στο ιερό και τους ζήτησε να πάνε γρήγορα στο φούρνο και να ζητήσουν πρόσφορο κι αν δεν έβρισκαν να ζητούσαν από κάποιες ενορίτισσες που πάντα φρόντιζαν και είχαν.
Έφυγαν τρέχοντας από το εκκλησάκι οι δύο, μα μάταιος ο κόπος τους. Λίγη ώρα αργότερα γύρισαν με άδεια χέρια πίσω και ανακοίνωσαν στον Άγιο πως, παρά την προσπάθεια τους, κανένας δε βρέθηκε να τους εξυπηρετήσει. Ο Άγιος ευχαρίστησε τα πνευματικά του παιδιά για τον κόπο τους και έμεινε μόνος του στο ιερό. Στενοχωρήθηκε πολύ και τα ασκητικά του μάτια γέμισαν δάκρυα. Η ώρα είχε περάσει. Ο Όρθρος έφτανε στο τέλος και ο ευλογημένος ιερέας δεν θα μπορούσε να προχωρήσει στη Θεία Λειτουργία. Τόσα χρόνια, καθημερινά λειτουργούσε, μα εκείνη τη μέρα με θλίψη θα έπρεπε να διακόψει αυτή την ευλογημένη σειρά. Με ασταμάτητα δάκρυα κοιτούσε την εικόνα του Εσταυρωμένου και με δυνατή προσευχή παρακαλούσε τον Κύριο να μη του στερήσει τη Θεία Λειτουργία.


Ξαφνικά βλέπει πάνω στην Αγία Τράπεζα ένα μικρό πρόσφορο που άχνιζε. Ήταν ολόφρεσκο και τοποθετημένο στη μέση. Μόλις το είδε ο Άγιος έκανε το σταυρό του και ύψωσε τη δακρυσμένη ματιά του προς τον ουρανό ευχαριστώντας το Θεό. Το θαύμα είχε γίνει. Κάποιος άγγελος σταλμένος από το Χριστό είχε τοποθετήσει το μικρό πρόσφορο στην Αγία Τράπεζα. Ο Άγιος σκέφτηκε πως ένα τέτοιο θαυμαστό γεγονός δεν έπρεπε να μείνει κρυφό. Κρατώντας λοιπόν το θεόσταλτο δώρο βγήκε μπροστά στην Ωραία Πύλη του Ιερού και διακόπτοντας τους ψάλτες έδειξε το πρόσφορο προς το εκκλησίασμα και είπε συγκινημένος: “Κοιτάξτε παιδιά μου τι σημείο μας έκανε ο Θεός”. Ο κόσμος σάστισε. Χωρίς πολλά λόγια ο Άγιος εξήγησε τι είχε προηγηθεί και αμέσως προχώρησε πάλι μέσα στο ιερό και σαν να είχε συμβεί κάτι απλό και συνηθισμένο συνέχισε την ακολουθία.


Στο μεταξύ, βαθιά συγκίνηση κατέλαβε τους παρευρισκόμενους όταν συνειδητοποίησαν πως ένα μεγάλο θαύμα – σημείο, όπως τους είπε ο Παππούς – είχε συμβεί εκείνη την ώρα. Όλων τα μάτια βούρκωσαν και στράφηκαν με ευγνωμοσύνη προς την εικόνα του Χριστού που τη φώτιζε αμυδρά ένα μικρό καντήλι. Ευχαριστούσαν τον Κύριο για το μεγάλο θαύμα. Τον ευχαριστούσαν όμως και για την ευλογημένη παρουσία του Παππού κοντά τους.

Μέχρι την απόλυση της Θείας Λειτουργίας όλοι ήταν συγκλονισμένοι και με δυσκολία συγκρατούσαν τα δάκρυα τους. Μόνο ο Άγιος Νικόλαος ο Πλανάς έμοιαζε να μην έχει συναίσθηση του θαύματος που είχε γίνει. Άλλωστε για τον ίδιο τα θαύματα ήταν μέρος του καθημερινού του προγράμματος και η ταπεινή του ψυχή ποτέ δεν υπερηφανεύτηκε για τα θεία σημεία. Ήταν για τον Άγιο τα θαύματα φυσιολογικά, όπως φυσιολογική ήταν και η αστείρευτη πίστη και αγάπη του στο Θεό.


Από το βιβλίο «Το πρώτο μου συναξάρι», εκδόσεις Ιεράς Μονής Χρυσοπηγής, 1997
O Κύριός μου κι ο Θεός μου!
User avatar
Matina
 
Posts: 2161
Joined: Tue Nov 15, 2011 10:36 am

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby Εφραίμ » Sun Jan 29, 2012 1:47 pm

Στην Ιερά Μονή Σίμωνος Πέτρας του Αγίου Όρους, πριν από λιγότερο από τριάντα χρόνια, σε μία Θεομητορική εορτή της Υπεραγίας Θεοτόκου, ΓΕΜΙΣΕ θαυματουργικά και υπερφυσικά με λάδι, ένα άδειο πιθάρι λαδιού του Μοναστηριού.
Η Πανάγια παρουσιάστηκε οφθαλμοφανώς στον τότε Ηγούμενο του Μοναστηριού (ήταν ο Αρχιμανδρίτης π. Αιμιλιανός), στην ώρα της θείας λατρείας στον Ι. Ναό, και του ανήγγειλε το μεγάλο θαύμα.
Ο τότε Ηγούμενος θεώρησε ΕΝΤΕΛΩΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ εκείνο το θαύμα, και εκείνη τη στιγμή (μέσα στον Ι. Ναό) ΔΕΝ ανέφερε τίποτα στους παρευρισκόμενους Μοναχούς.


Ο Σατανάς τα γνωρίζει αυτά ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ, και κάνει ο,τιδήποτε μπορεί για να ΚΛΟΝΙΣΕΙ την ΠΙΣΤΗ των ανθρώπων προς τον Αληθινό και Ζωντανό Θεό.
Εφραίμ
 

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby rafale » Sun Feb 05, 2012 4:06 pm

Το τελευταίο λαδακι Παναγιά μου το βάζω στο καντήλι σου!Μια αληθινή ιστορία

Ήταν παραμονή του Ευαγγελισμού, 24 Μαρτίου του 1942, και ήμασταν στη Δράμα, στην ιδιαιτέρα μου πατρίδα, Ή ξένη κατοχή ήταν Βουλγάρικη. Οι στερήσεις, οι αρρώστιες και ή πείνα είχαν πάρει τρο­μακτικές διαστάσεις και ο Θάνατος θέριζε κάθε μέρα μικρούς και με­γάλους και ιδιαιτέρως τα παιδιά.
Μεταξύ των συγγενών μου είχα και μια μακρινή θεία, χήρα με πέντε παιδιά. Τον άνδρα της τον είχαν σκοτώσει οι κατακτητές πριν από έξι μήνες στις σφαγές της 29 "ς Σεπτεμβρίου του 1941. Από τρό­φιμα της είχαν απομείνει ένα δάκτυλο ελαιόλαδο και μια "χούφτα" κα­λά μποκάλευρο.
Εκείνο λοιπόν το απόγευμα, σκέφθηκε ότι αύριο, του Ευαγγε­λισμού, είχε έστω και κάτι λίγο για τροφή στα παιδιά: εκατό δράμια αλευράκι κι ένα δάκτυλο λαδάκι,
Ξαφνικά τα μάτια της έπεσαν πάνω στο σβησμένο κανδήλι, πού ήταν κρεμασμένο μπροστά στο εικονοστάσι. και τότε μπήκε στο δί­λημμα: Το λαδάκι στα νηστικά παιδιά της ή στο εικονοστάσι με την εικόνα του Ευαγγελισμού;
Αποφασιστικά όμως έκαμε τον Σταυρό της και είπε στην Παναγία: "Παναγία μου! ' Εγώ θα Σου ανάψω το καντήλι, γιατί ή μέρα πού ξημε­ρώνει είναι πολύ μεγάλη για την πίστη μας, αλλά και Συ όμως ανάλαβε να μου θρέψης τα παιδιά".

Πήρε το λιγοστό λαδάκι και μ' αυτό άναψε το καντήλι της Πανα­γίας. Το ιλαρό του φως φώτισε το φτωχικό σπίτι και ή καρδιά της γέμι­σε από γαλήνη. Αυτό τους συνόδευσε στη βραδινή τους προσευχή και στον ύπνο τους όλο εκείνο το αξέχαστο βράδυ.
Την άλλη μέρα, μετά τη Θεία Λειτουργία, ή θεία μου άνοιξε το ντου­λάπι, για να πάρει το λιγοστό αλεύρι, και έμεινε άφωνη. Τι βλέπει; Το "λαδερό" γεμάτο λάδι μέχρι πάνω, και δυο σακούλες γεμάτες αλεύρι και μακαρόνια!...
Σταυροκοπήθηκε ή γυναίκα πολλές φορές, δοξάζοντας και ευχαρι­στώντας τον Θεό και την Παναγία για το μεγάλο θαύμα, αλλά δεν είπε σε κανένα τίποτα.Για δυο χρόνια ούτε το λάδι άδειαζε από το μπουκάλι, ούτε και το αλεύρι "σώθηκε" ποτέ, παρά την καθημερινή τους χρήση για έξι στό­ματα, για ανταλλαγή με άλλα τρόφιμα και για κρυφή ελεημοσύνη. Άλλα και το κανδήλι παρέμεινε από τότε μέρα - νύχτα αναμμένο, μαρτυ­ρώντας με το άσβεστο φως του τη ζωντανή πίστη αυτής της ευλο­γημένης γυναίκας.

ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ. ΠΡ. ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ
User avatar
rafale
 
Posts: 1261
Joined: Tue Nov 15, 2011 11:28 pm

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby SPIROS » Tue Apr 10, 2012 6:11 pm

Πλούσιοι Αμερικανοί αγοράζουν εγκαταλειμμένα πυρηνικά καταφύγια για την Ημέρα της Κρίσεως

Ο Hall δεν είναι το πρώτο πρόσωπο που έχει αγοράσει ένα εγκαταλειμμένο πυρηνικό σιλό πυραύλων και το έχει μετατρέψει τουλάχιστον ένα μέρος του σε καταφύγιο.

Χτισμένα για να αντέξουν σε μια ατομική έκρηξη, ακόμη και ο πιο παρανοϊκός βρίσκει άνεση στο εσωτερικό των τσιμεντένιων τοίχων που είναι εννέα πόδια παχείς και μήκους 53 μέτρων υπόγεια.

Προς το παρόν, οι μεταλλικές σκάλες φτάνουν μέχρι το να συνδέουν κάθε όροφο, αλλά σύντομα ένα ασανσέρ θα τις αντικαταστήσει. Οι μονάδες είναι μέσα σε ένα πυρήνα από χάλυβα και σκυρόδεμα στο εσωτερικό του αρχικού παχύ σκυροδέματος, γεγονός που τις καθιστά πιο ικανές να αντέχουν σεισμούς.

Έχει, επίσης, εγκαταστημένο ένα εσωτερικό αγρόκτημα για την εκτροφή ψαριών και καλλιέργεια λαχανικών που μπορούν να θρέψουν 70 ανθρώπους για όσο διάστημα χρειαστεί να παραμείνουν στο εσωτερικό, αλλά και αρκετά αποξηραμένα αγαθά για να τους ταΐσει για πέντε χρόνια.

Ο τελευταίος όροφος και ένα εξωτερικό κτίριο θα είναι για την ασφάλεια. Σε άλλους ορόφους θα υπάρχει πισίνα, σινεμά και βιβλιοθήκη, και όταν λειτουργήσει θα υπάρχει όροφος για ιατρικό κέντρο και σχολείο.

Τα πολύπλοκα συστήματα υποστήριξης ζωής παρέχουν ενεργειακό εφοδιασμό από πηγές συμβατικής ενέργειας, καθώς και δύναμη ανεμόμυλου και γεννήτριες. Γιγαντιαία υπόγειες δεξαμενές νερού θα κρατήσουν το νερό προ-φιλτραρισμένο μέσω άνθρακα και άμμου.

Και, φυσικά, ένα πολύπλοκο σύστημα ασφαλείας και το προσωπικό θα κρατούν τις ορδές του κόσμου από το να κάνουν επιδρομές.

Το ασανσέρ του condo θα λειτουργεί μόνο με αναγνώριση των δακτυλικών αποτυπωμάτων ενός ατόμου, δήλωσε ο Hall. Κάμερες παρακολούθησης και ένα αγκαθωτό σύρμα περίφραξης θα παρέχει προειδοποίηση για πιθανούς εισβολείς. Η απάντηση στους εισβολείς θα κυμαίνεται από προειδοποίηση έως θανατηφόρο πλήγμα.

«Αν προσπαθήσουν να αναρριχηθούν στο φράχτη θα τους ζαλίζουμε», είπε. «Αν θέλουν να εισβάλλουν στο σύστημα, θα τους σταματάμε επί τόπου».

Ο φόβος για την Ημέρα της Κρίσης (Doomsday) δεν έχει λείψει σε όλη την ανθρώπινη ιστορία, αλλά αυτό που υπήρχε σε απομονωμένους θύλακες φόβου τώρα εξαπλώνεται σε όλο τον κόσμο μέσω των μέσων μαζικής ενημέρωσης και του Διαδικτύου.

Η λαϊκή κουλτούρα, όπως η επιτυχία της δυστοπικής ταινίας ‘Hunger Games’ και τα ριάλιτι σόου του National Geographic, έχει βοηθήσει επίσης αυτούς που προετοιμάζονται για την Ημέρα της Κρίσεως.

«Ο φόβος πουλάει ακόμα καλύτερα από το σεξ», είπε ο John Hoopes, καθηγητής στο Τμήμα Ανθρωπολογίας στο Πανεπιστήμιο του Κάνσας, που έχει μελετήσει την εξάπλωση της κουλτούρας της Ημέρας της Κρίσεως.

«Τώρα ολόκληρος ο πλανήτης έχει μπλεχτεί σε αυτό και είναι αποτέλεσμα του Διαδικτύου», είπε.

«Νομίζω ότι είναι κυρίως μια στρατηγική για να αισθάνεσαι λιγότερο μόνος και αβοήθητος», είπε. «Οι άνθρωποι δεν θέλουν να αισθάνονται ότι είναι οι μόνοι που φοβούνται το αναπόφευκτο, το οποίο είναι ο θάνατος του κάθε ενός».

Εκείνοι που υπογράφουν στο να προετοιμαστείς για το χειρότερο, είπε, εμπίπτουν στη στρατηγική του πωλητή: «Δράσε τώρα, ή είσαι χαμένος».

Ο Hall λέει ότι οι απειλές από τη φύση και τον άνθρωπο αυξάνονται και θέλει να δημιουργήσει μια ασφαλή κοινωνία όπου οι άνθρωποι θα επιβιώνουν με άνεση μέσα στο χάος, με κάθε άτομο να κάνει μια δουλειά που θα του έχει ανατεθεί και θα αλληλεπιδρά με τους άλλους.

Μια ταμπέλα σε σχήμα ταφόπλακας δηλώνει "Αυτή η παλιά βάση πυραύλων" ("This Old Missile Base") οδηγεί σε ένα κλειδωμένο φράχτη γύρω από το εργοτάξιο βορειοδυτικά της Salina. Ο Hall θέλει η ακριβής θέση να κρατηθεί μυστική.

Εργάζεται για να ολοκληρωθεί μια μονάδα 1.800 τετραγωνικών ποδιών (167 τετραγωνικών μέτρων) για έναν πλούσιο επιχειρηματία και τα δύο παιδιά του.

Ηλεκτρονικές οθόνες θα χρησιμεύσουν ως παράθυρα, προσφέροντας θέα στο Παρίσι, τη Νέα Υόρκη, μια παραλία, ένα δάσος ή οτιδήποτε αποφασίζει να δεις.

Η ίδια μονάδα θα έχει walk-in ντουλάπες στα υπνοδωμάτια, κουζίνα και τραπεζαρία και δύο σαλόνια για να μην υπάρχει αντιπαράθεση στο τι θα παρακολουθούν στην τηλεόραση.

Στους ενδιαφερόμενους αγοραστές περιλαμβάνονται ένας παίκτης του NFL, ένας οδηγός αγωνιστικών αυτοκινήτων, ένας παραγωγός ταινιών και διάσημοι πολιτικοί.

Οι πρόσφατοι σεισμοί στο Μεξικό προκάλεσαν πολλές κλήσεις από πιθανούς αγοραστές, προβλέποντας ότι θα συμβούν πιο άσχημα πράγματα και η βάση θα τους περιμένει.

Ο Θεός αντικαταστάθηκε από το χρήμα και την ισχύ.
Ο άνθρωπος που κοιτάζει μόνο τον εαυτούλη του και τον κλειστό του κύκλο γνωριμιών.
Η ανθρωπότητα όλη μέσα στο άγχος και την πλάνη.
Τίποτα δεν σώζει πέρα από το Θεό.
Όσο βαθιά και να χώσεις στη γη το κουφάρι σου, αν δεν έχεις ψυχή για το συνάνθρωπο και αγάπη για το Θεό, τίποτα δεν είναι αρκετό.
Όσα ηλιοβασιλέματα και να δεις σε videowall, όσα αξιοθέατα σε καρτ ποσταλ και να έχεις, αν δεν έχεις μετάνοια απέναντι στο Θεό και προσφορά απέναντι στο συνάνθρωπο, η πίκρα και το δηλητήριο της σάπιας ψυχής δεν θα σου χαρίσει ευτυχία.
Δηλητήριο με επικάλυψη ζάχαρης είναι όλα αυτά.
Ένα εικόνισμα Χριστού και Παναγίας δεν υπάρχει στο πυρηνικό καταφύγιο του κάθε πλούσιου.
Ένα καντήλι να καίει αμαρτίες και να φωτίζει ψυχές δεν υπάρχει.
Τίποτα πνευματικό και ουράνιο.
Φαγητά, τσιμέντα, τεχνολογικά θαύματα, χρυσός και ασήμι και μια καρδιά μόνο για να αγαπάνε τον κακόμοιρο ανθρωπάκο που κρύβουν μέσα τους.
Αυτοί που έφτασαν τον πλανήτη στο χείλος του ολέθρου τρέχουν να κρύψουν τα σάρκινα κουφάρια τους μέσα σε λαγουδότρυπες.
Να προφυλαχτούν από τι ;;;
Από αυτό που οι ίδιοι ετοίμασαν;;;
Να προφυλάξουν τον πολύτιμο εαυτό τους για να ξαναφτάσουν την ανθρωπότητα πάλι μετά τον πυρηνικό πόλεμο σε απόγνωση και όλεθρο;;;
Τόσο μεγάλη αξία νομίζουν ότι έχουν και θέλουν να προφυλάξουν τη ζωούλα τους;;;
Θεέ μου Θεέ μου κάθε μέρα σε σταυρώνουμε και σε προδίδουμε.
Κάθε μέρα καρφιά στα άγια χέρια Σου και στα άγια πόδια Σου καρφώνουμε όλοι μας.
Αλλά κάθε μέρα, Θεέ μου, μας έμαθες, μας δίδαξες, μας φώτισες να μετανοούμε πικρά για κάθε πόνο που σου προσφέρουμε.
Και όταν μετανοούμε αληθινά, όπως η πόρνη, ο ληστής και ο τελώνης, Εσύ μας ανταμοίβεις με τη Θεία αγάπη Σου που ΜΟΝΟ εκεί βρίσκουμε γαλήνη και ασφάλεια.
Όσα άσχημα και να έρθουν, όσα εμπόδια και να παρουσιαστούν, Εσύ μας έδωσες το σημείο του Σταυρού για να ξεπερνάμε τα πάντα.
Και εμείς προσπαθούμε να αντικαταστήσουμε το σημείο του Σταυρού Σου με τόνους από μπετόν και ατσάλι.
Για να κρύψουμε μέσα εκεί τι?
Να κρύψουμε τις αμαρτίες μας και να διαφυλάξουμε το αμαρτωλό μέλλον μας.
Θεέ μου και Κύριε μου, δώσε ελπίδα στον κόσμο και δύναμη σε όλους όσους ακούνε το λόγο Σου.
Δώσε τους φώτιση να βοηθήσουν τον κόσμο όλο και να μη κοιτάζουν να σώσουν μόνο το σαρκίο τους.
Κύριε ο κόσμος έχει τυφλωθεί από τον εγωκεντρισμό του.
Ο άνθρωπος αισθάνεται μόνος όχι γιατί Εσύ τον παράτησες μόνο, αλλά γιατί ο ίδιος ο άνθρωπος θέλησε να απομακρυνθεί από κοντά Σου.
Μετά την απομάκρυνση του από Εσένα, έχασε την πνευματική του πυξίδα, έχασε την επαφή του με τη φύση που Εσύ δημιούργησες, έχασε τον ίδιο τον εαυτό του, τον σκοπό της ύπαρξής του και έβαλε οδηγό του τον διάβολο.
Σε αντικατέστησε - έτσι νόμισε τουλάχιστον - με ηλεκτρονικά μέσα, με παγκόσμιες οικονομικές πληροφορίες, με σεξ, με ναρκωτικά, με όπλα και βία, με γεμάτα πορτοφόλια και πλαστικές κάρτες.
Νόμισε ότι βρήκε την ουσία της ζωής και τον πραγματικό Θεό.
Πραγματικός Θεός νόμισε ότι είναι ο ίδιος και η δύναμή του.
Και τώρα, αυτή τη στιγμή αγοράζει καταφύγια να κρύψει το θεό-εαυτό του, από τον όλεθρο της αμαρτίας.
Προσπαθεί να κρύψει την αμαρτία στα βάθη της γης γιατί απειλείται από τις αμαρτίες που σαρώνουν την επιφάνεια της γης.
Πόσο λάθος κάνει και δυστυχώς δεν το καταλαβαίνει.
Τυφλός θέλησε να προχωρήσει στη ζωή του και τυφλός παραμένει μέχρι και τώρα.
Για αυτό και επιλέγει να ζήσει σαν τον τυφλοπόντικα.
Πόσο φτηνοί είμαστε και πόσο απελπισμένοι από τις πράξεις μας.
Δημιουργήσαμε τα πάντα για να τα "απολαύσουμε" στα βάθη της γης.
Κουτέ και ηλίθιε άνθρωπε, εγωιστή και άμυαλε.
Το σαρκίο μπορεί να το φυλάξεις αλλά ήδη έχεις χάσει τη ψυχή σου.
Εκεί μέσα στα τσιμέντα και τα σίδερα πες μου ποιά θα είναι η διαφορά σου από το νεκρό -χωρίς ψυχή- σώμα ενός πεθαμένου Φαραώ μέσα σε μια πυραμίδα;;;
Τίποτα δεν καταλαβαίνεις πλέον κουτέ και τυφλέ άνθρωπε.
Τίποτα Θείο δεν σε αγγίζει.
Νομίζεις ότι είσαι θεάνθρωπος.
Τίποτα δεν είσαι.
Σε λυπάμαι.
Γιατί...
Θεός υπάρχει, άνθρωποι δεν υπάρχουν!!!


ΥΓ Ας γίνει πυρηνικός πόλεμος, ας γίνει εισβολή, ας έρθουν τα πάνω κάτω, ο Σπύρος θα φοράει το σταυρό του, και θα λέει ευχές για όλους με το κομποσκοίνι στο χέρι του.
Είμαι ο χειρότερος αμαρτωλός όλων όσων ξέρω (και δεν τον λέω φαρισαϊκά), αλλά αν είναι να με πάρεις Θεέ μου από αυτό τον κόσμο, τότε θα με βρεις να προσπαθώ να βοηθήσω τον συνάνθρωπό μου με έργα και με την ευχή Σου στα χείλη μου, με ένα δάκρυ στα μάτια για τον φίλο και τον εχθρό και με πολλά δάκρια στην ψυχή γιατί σε πρόδωσα κάθε μέρα που μου χάρισες εδώ στη γη.
Έτσι θέλω να με πάρεις.
Επάνω στη προσπάθεια που Εσύ μου δίδαξες ότι πρέπει να κάνω.
Σε αγαπώ.
SPIROS
 

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby ellhn90 » Tue Apr 10, 2012 6:46 pm

SPIROS wrote:Πλούσιοι Αμερικανοί αγοράζουν εγκαταλειμμένα πυρηνικά καταφύγια για την Ημέρα της Κρίσεως

Ο Hall δεν είναι το πρώτο πρόσωπο που έχει αγοράσει ένα εγκαταλειμμένο πυρηνικό σιλό πυραύλων και το έχει μετατρέψει τουλάχιστον ένα μέρος του σε καταφύγιο.

Χτισμένα για να αντέξουν σε μια ατομική έκρηξη, ακόμη και ο πιο παρανοϊκός βρίσκει άνεση στο εσωτερικό των τσιμεντένιων τοίχων που είναι εννέα πόδια παχείς και μήκους 53 μέτρων υπόγεια.

Προς το παρόν, οι μεταλλικές σκάλες φτάνουν μέχρι το να συνδέουν κάθε όροφο, αλλά σύντομα ένα ασανσέρ θα τις αντικαταστήσει. Οι μονάδες είναι μέσα σε ένα πυρήνα από χάλυβα και σκυρόδεμα στο εσωτερικό του αρχικού παχύ σκυροδέματος, γεγονός που τις καθιστά πιο ικανές να αντέχουν σεισμούς.

Έχει, επίσης, εγκαταστημένο ένα εσωτερικό αγρόκτημα για την εκτροφή ψαριών και καλλιέργεια λαχανικών που μπορούν να θρέψουν 70 ανθρώπους για όσο διάστημα χρειαστεί να παραμείνουν στο εσωτερικό, αλλά και αρκετά αποξηραμένα αγαθά για να τους ταΐσει για πέντε χρόνια.

Ο τελευταίος όροφος και ένα εξωτερικό κτίριο θα είναι για την ασφάλεια. Σε άλλους ορόφους θα υπάρχει πισίνα, σινεμά και βιβλιοθήκη, και όταν λειτουργήσει θα υπάρχει όροφος για ιατρικό κέντρο και σχολείο.

Τα πολύπλοκα συστήματα υποστήριξης ζωής παρέχουν ενεργειακό εφοδιασμό από πηγές συμβατικής ενέργειας, καθώς και δύναμη ανεμόμυλου και γεννήτριες. Γιγαντιαία υπόγειες δεξαμενές νερού θα κρατήσουν το νερό προ-φιλτραρισμένο μέσω άνθρακα και άμμου.

Και, φυσικά, ένα πολύπλοκο σύστημα ασφαλείας και το προσωπικό θα κρατούν τις ορδές του κόσμου από το να κάνουν επιδρομές.

Το ασανσέρ του condo θα λειτουργεί μόνο με αναγνώριση των δακτυλικών αποτυπωμάτων ενός ατόμου, δήλωσε ο Hall. Κάμερες παρακολούθησης και ένα αγκαθωτό σύρμα περίφραξης θα παρέχει προειδοποίηση για πιθανούς εισβολείς. Η απάντηση στους εισβολείς θα κυμαίνεται από προειδοποίηση έως θανατηφόρο πλήγμα.

«Αν προσπαθήσουν να αναρριχηθούν στο φράχτη θα τους ζαλίζουμε», είπε. «Αν θέλουν να εισβάλλουν στο σύστημα, θα τους σταματάμε επί τόπου».

Ο φόβος για την Ημέρα της Κρίσης (Doomsday) δεν έχει λείψει σε όλη την ανθρώπινη ιστορία, αλλά αυτό που υπήρχε σε απομονωμένους θύλακες φόβου τώρα εξαπλώνεται σε όλο τον κόσμο μέσω των μέσων μαζικής ενημέρωσης και του Διαδικτύου.

Η λαϊκή κουλτούρα, όπως η επιτυχία της δυστοπικής ταινίας ‘Hunger Games’ και τα ριάλιτι σόου του National Geographic, έχει βοηθήσει επίσης αυτούς που προετοιμάζονται για την Ημέρα της Κρίσεως.

«Ο φόβος πουλάει ακόμα καλύτερα από το σεξ», είπε ο John Hoopes, καθηγητής στο Τμήμα Ανθρωπολογίας στο Πανεπιστήμιο του Κάνσας, που έχει μελετήσει την εξάπλωση της κουλτούρας της Ημέρας της Κρίσεως.

«Τώρα ολόκληρος ο πλανήτης έχει μπλεχτεί σε αυτό και είναι αποτέλεσμα του Διαδικτύου», είπε.

«Νομίζω ότι είναι κυρίως μια στρατηγική για να αισθάνεσαι λιγότερο μόνος και αβοήθητος», είπε. «Οι άνθρωποι δεν θέλουν να αισθάνονται ότι είναι οι μόνοι που φοβούνται το αναπόφευκτο, το οποίο είναι ο θάνατος του κάθε ενός».

Εκείνοι που υπογράφουν στο να προετοιμαστείς για το χειρότερο, είπε, εμπίπτουν στη στρατηγική του πωλητή: «Δράσε τώρα, ή είσαι χαμένος».

Ο Hall λέει ότι οι απειλές από τη φύση και τον άνθρωπο αυξάνονται και θέλει να δημιουργήσει μια ασφαλή κοινωνία όπου οι άνθρωποι θα επιβιώνουν με άνεση μέσα στο χάος, με κάθε άτομο να κάνει μια δουλειά που θα του έχει ανατεθεί και θα αλληλεπιδρά με τους άλλους.

Μια ταμπέλα σε σχήμα ταφόπλακας δηλώνει "Αυτή η παλιά βάση πυραύλων" ("This Old Missile Base") οδηγεί σε ένα κλειδωμένο φράχτη γύρω από το εργοτάξιο βορειοδυτικά της Salina. Ο Hall θέλει η ακριβής θέση να κρατηθεί μυστική.

Εργάζεται για να ολοκληρωθεί μια μονάδα 1.800 τετραγωνικών ποδιών (167 τετραγωνικών μέτρων) για έναν πλούσιο επιχειρηματία και τα δύο παιδιά του.

Ηλεκτρονικές οθόνες θα χρησιμεύσουν ως παράθυρα, προσφέροντας θέα στο Παρίσι, τη Νέα Υόρκη, μια παραλία, ένα δάσος ή οτιδήποτε αποφασίζει να δεις.

Η ίδια μονάδα θα έχει walk-in ντουλάπες στα υπνοδωμάτια, κουζίνα και τραπεζαρία και δύο σαλόνια για να μην υπάρχει αντιπαράθεση στο τι θα παρακολουθούν στην τηλεόραση.

Στους ενδιαφερόμενους αγοραστές περιλαμβάνονται ένας παίκτης του NFL, ένας οδηγός αγωνιστικών αυτοκινήτων, ένας παραγωγός ταινιών και διάσημοι πολιτικοί.

Οι πρόσφατοι σεισμοί στο Μεξικό προκάλεσαν πολλές κλήσεις από πιθανούς αγοραστές, προβλέποντας ότι θα συμβούν πιο άσχημα πράγματα και η βάση θα τους περιμένει.

Ο Θεός αντικαταστάθηκε από το χρήμα και την ισχύ.
Ο άνθρωπος που κοιτάζει μόνο τον εαυτούλη του και τον κλειστό του κύκλο γνωριμιών.
Η ανθρωπότητα όλη μέσα στο άγχος και την πλάνη.
Τίποτα δεν σώζει πέρα από το Θεό.
Όσο βαθιά και να χώσεις στη γη το κουφάρι σου, αν δεν έχεις ψυχή για το συνάνθρωπο και αγάπη για το Θεό, τίποτα δεν είναι αρκετό.
Όσα ηλιοβασιλέματα και να δεις σε videowall, όσα αξιοθέατα σε καρτ ποσταλ και να έχεις, αν δεν έχεις μετάνοια απέναντι στο Θεό και προσφορά απέναντι στο συνάνθρωπο, η πίκρα και το δηλητήριο της σάπιας ψυχής δεν θα σου χαρίσει ευτυχία.
Δηλητήριο με επικάλυψη ζάχαρης είναι όλα αυτά.
Ένα εικόνισμα Χριστού και Παναγίας δεν υπάρχει στο πυρηνικό καταφύγιο του κάθε πλούσιου.
Ένα καντήλι να καίει αμαρτίες και να φωτίζει ψυχές δεν υπάρχει.
Τίποτα πνευματικό και ουράνιο.
Φαγητά, τσιμέντα, τεχνολογικά θαύματα, χρυσός και ασήμι και μια καρδιά μόνο για να αγαπάνε τον κακόμοιρο ανθρωπάκο που κρύβουν μέσα τους.
Αυτοί που έφτασαν τον πλανήτη στο χείλος του ολέθρου τρέχουν να κρύψουν τα σάρκινα κουφάρια τους μέσα σε λαγουδότρυπες.
Να προφυλαχτούν από τι ;;;
Από αυτό που οι ίδιοι ετοίμασαν;;;
Να προφυλάξουν τον πολύτιμο εαυτό τους για να ξαναφτάσουν την ανθρωπότητα πάλι μετά τον πυρηνικό πόλεμο σε απόγνωση και όλεθρο;;;
Τόσο μεγάλη αξία νομίζουν ότι έχουν και θέλουν να προφυλάξουν τη ζωούλα τους;;;
Θεέ μου Θεέ μου κάθε μέρα σε σταυρώνουμε και σε προδίδουμε.
Κάθε μέρα καρφιά στα άγια χέρια Σου και στα άγια πόδια Σου καρφώνουμε όλοι μας.
Αλλά κάθε μέρα, Θεέ μου, μας έμαθες, μας δίδαξες, μας φώτισες να μετανοούμε πικρά για κάθε πόνο που σου προσφέρουμε.
Και όταν μετανοούμε αληθινά, όπως η πόρνη, ο ληστής και ο τελώνης, Εσύ μας ανταμοίβεις με τη Θεία αγάπη Σου που ΜΟΝΟ εκεί βρίσκουμε γαλήνη και ασφάλεια.
Όσα άσχημα και να έρθουν, όσα εμπόδια και να παρουσιαστούν, Εσύ μας έδωσες το σημείο του Σταυρού για να ξεπερνάμε τα πάντα.
Και εμείς προσπαθούμε να αντικαταστήσουμε το σημείο του Σταυρού Σου με τόνους από μπετόν και ατσάλι.
Για να κρύψουμε μέσα εκεί τι?
Να κρύψουμε τις αμαρτίες μας και να διαφυλάξουμε το αμαρτωλό μέλλον μας.
Θεέ μου και Κύριε μου, δώσε ελπίδα στον κόσμο και δύναμη σε όλους όσους ακούνε το λόγο Σου.
Δώσε τους φώτιση να βοηθήσουν τον κόσμο όλο και να μη κοιτάζουν να σώσουν μόνο το σαρκίο τους.
Κύριε ο κόσμος έχει τυφλωθεί από τον εγωκεντρισμό του.
Ο άνθρωπος αισθάνεται μόνος όχι γιατί Εσύ τον παράτησες μόνο, αλλά γιατί ο ίδιος ο άνθρωπος θέλησε να απομακρυνθεί από κοντά Σου.
Μετά την απομάκρυνση του από Εσένα, έχασε την πνευματική του πυξίδα, έχασε την επαφή του με τη φύση που Εσύ δημιούργησες, έχασε τον ίδιο τον εαυτό του, τον σκοπό της ύπαρξής του και έβαλε οδηγό του τον διάβολο.
Σε αντικατέστησε - έτσι νόμισε τουλάχιστον - με ηλεκτρονικά μέσα, με παγκόσμιες οικονομικές πληροφορίες, με σεξ, με ναρκωτικά, με όπλα και βία, με γεμάτα πορτοφόλια και πλαστικές κάρτες.
Νόμισε ότι βρήκε την ουσία της ζωής και τον πραγματικό Θεό.
Πραγματικός Θεός νόμισε ότι είναι ο ίδιος και η δύναμή του.
Και τώρα, αυτή τη στιγμή αγοράζει καταφύγια να κρύψει το θεό-εαυτό του, από τον όλεθρο της αμαρτίας.
Προσπαθεί να κρύψει την αμαρτία στα βάθη της γης γιατί απειλείται από τις αμαρτίες που σαρώνουν την επιφάνεια της γης.
Πόσο λάθος κάνει και δυστυχώς δεν το καταλαβαίνει.
Τυφλός θέλησε να προχωρήσει στη ζωή του και τυφλός παραμένει μέχρι και τώρα.
Για αυτό και επιλέγει να ζήσει σαν τον τυφλοπόντικα.
Πόσο φτηνοί είμαστε και πόσο απελπισμένοι από τις πράξεις μας.
Δημιουργήσαμε τα πάντα για να τα "απολαύσουμε" στα βάθη της γης.
Κουτέ και ηλίθιε άνθρωπε, εγωιστή και άμυαλε.
Το σαρκίο μπορεί να το φυλάξεις αλλά ήδη έχεις χάσει τη ψυχή σου.
Εκεί μέσα στα τσιμέντα και τα σίδερα πες μου ποιά θα είναι η διαφορά σου από το νεκρό -χωρίς ψυχή- σώμα ενός πεθαμένου Φαραώ μέσα σε μια πυραμίδα;;;
Τίποτα δεν καταλαβαίνεις πλέον κουτέ και τυφλέ άνθρωπε.
Τίποτα Θείο δεν σε αγγίζει.
Νομίζεις ότι είσαι θεάνθρωπος.
Τίποτα δεν είσαι.
Σε λυπάμαι.
Γιατί...
Θεός υπάρχει, άνθρωποι δεν υπάρχουν!!!


ΥΓ Ας γίνει πυρηνικός πόλεμος, ας γίνει εισβολή, ας έρθουν τα πάνω κάτω, ο Σπύρος θα φοράει το σταυρό του, και θα λέει ευχές για όλους με το κομποσκοίνι στο χέρι του.
Είμαι ο χειρότερος αμαρτωλός όλων όσων ξέρω (και δεν τον λέω φαρισαϊκά), αλλά αν είναι να με πάρεις Θεέ μου από αυτό τον κόσμο, τότε θα με βρεις να προσπαθώ να βοηθήσω τον συνάνθρωπό μου με έργα και με την ευχή Σου στα χείλη μου, με ένα δάκρυ στα μάτια για τον φίλο και τον εχθρό και με πολλά δάκρια στην ψυχή γιατί σε πρόδωσα κάθε μέρα που μου χάρισες εδώ στη γη.
Έτσι θέλω να με πάρεις.
Επάνω στη προσπάθεια που Εσύ μου δίδαξες ότι πρέπει να κάνω.
Σε αγαπώ.

ETSI ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΡΦΕ ΣΠΥΡΟ.....
ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΣ ΣΩΣΤΑ...ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΣΩΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΥΜΑΡΕΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΛΟΥΤΗ ΜΑΣ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΒΑΘΗ ΤΗΣ ΓΗΣ... "ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΑΓΑΘΑ ΤΟΥ"....
ΤΑΔΕ ΛΕΓΕΙ ΚΥΡΙΟΣ: Ευαγγέλιο Κυριακής: Λουκ. ιβ΄ 16-21

Εἶπεν ὁ Κύριος τήν παραβολὴν ταύτην· ἀνθρώπου τινὸς πλουσίου εὐφόρησεν ἡ χώρα· 17 καὶ διελογίζετο ἐν ἑαυτῷ λέγων· τί ποιήσω, ὅτι οὐκ ἔχω ποῦ συνάξω τοὺς καρπούς μου; 18 καὶ εἶπε· τοῦτο ποιήσω· καθελῶ μου τὰς ἀποθήκας καὶ μείζονας οἰκοδομήσω, καὶ συνάξω ἐκεῖ πάντα τὰ γενήματά μου καὶ τὰ ἀγαθά μου, 19 καὶ ἐρῶ τῇ ψυχῇ μου· ψυχή, ἔχεις πολλὰ ἀγαθὰ κείμενα εἰς ἔτη πολλά· ἀναπαύου, φάγε, πίε, εὐφραίνου. 20 εἶπε δὲ αὐτῷ ὁ Θεός· ἄφρον, ταύτῃ τῇ νυκτὶ τὴν ψυχήν σου ἀπαιτοῦσιν ἀπὸ σοῦ· ἃ δὲ ἡτοίμασας τίνι ἔσται; 21 οὕτως ὁ θησαυρίζων ἑαυτῷ, καὶ μὴ εἰς Θεὸν πλουτῶν. ταῦτα λέγων ἐφώνει· ὁ ἔχων ὦτα ἀκούειν ἀκουέτω."....\
ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΑΔΕΡΦΕ
ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ
ΖΕΙ ΚΥΡΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ
Ενας Απιστος και φυσικά αμρτωλός
ellhn90
 

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby thanos69b » Tue Apr 10, 2012 7:08 pm

ellhn90 wrote:
SPIROS wrote:Πλούσιοι Αμερικανοί αγοράζουν εγκαταλειμμένα πυρηνικά καταφύγια για την Ημέρα της Κρίσεως

Ο Hall δεν είναι το πρώτο πρόσωπο που έχει αγοράσει ένα εγκαταλειμμένο πυρηνικό σιλό πυραύλων και το έχει μετατρέψει τουλάχιστον ένα μέρος του σε καταφύγιο.

Χτισμένα για να αντέξουν σε μια ατομική έκρηξη, ακόμη και ο πιο παρανοϊκός βρίσκει άνεση στο εσωτερικό των τσιμεντένιων τοίχων που είναι εννέα πόδια παχείς και μήκους 53 μέτρων υπόγεια.

Προς το παρόν, οι μεταλλικές σκάλες φτάνουν μέχρι το να συνδέουν κάθε όροφο, αλλά σύντομα ένα ασανσέρ θα τις αντικαταστήσει. Οι μονάδες είναι μέσα σε ένα πυρήνα από χάλυβα και σκυρόδεμα στο εσωτερικό του αρχικού παχύ σκυροδέματος, γεγονός που τις καθιστά πιο ικανές να αντέχουν σεισμούς.


Επάνω στη προσπάθεια που Εσύ μου δίδαξες ότι πρέπει να κάνω.
Σε αγαπώ.

ETSI ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΡΦΕ ΣΠΥΡΟ.....
ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΣ ΣΩΣΤΑ...ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΣΩΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΥΜΑΡΕΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΛΟΥΤΗ ΜΑΣ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΒΑΘΗ ΤΗΣ ΓΗΣ... "ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΑΓΑΘΑ ΤΟΥ"....
ΤΑΔΕ ΛΕΓΕΙ ΚΥΡΙΟΣ: Ευαγγέλιο Κυριακής: Λουκ. ιβ΄ 16-21

Εἶπεν ὁ Κύριος τήν παραβολὴν ταύτην· ἀνθρώπου τινὸς πλουσίου εὐφόρησεν ἡ χώρα· 17 καὶ διελογίζετο ἐν ἑαυτῷ λέγων· τί ποιήσω, ὅτι οὐκ ἔχω ποῦ συνάξω τοὺς καρπούς μου; 18 καὶ εἶπε· τοῦτο ποιήσω· καθελῶ μου τὰς ἀποθήκας καὶ μείζονας οἰκοδομήσω, καὶ συνάξω ἐκεῖ πάντα τὰ γενήματά μου καὶ τὰ ἀγαθά μου, 19 καὶ ἐρῶ τῇ ψυχῇ μου· ψυχή, ἔχεις πολλὰ ἀγαθὰ κείμενα εἰς ἔτη πολλά· ἀναπαύου, φάγε, πίε, εὐφραίνου. 20 εἶπε δὲ αὐτῷ ὁ Θεός· ἄφρον, ταύτῃ τῇ νυκτὶ τὴν ψυχήν σου ἀπαιτοῦσιν ἀπὸ σοῦ· ἃ δὲ ἡτοίμασας τίνι ἔσται; 21 οὕτως ὁ θησαυρίζων ἑαυτῷ, καὶ μὴ εἰς Θεὸν πλουτῶν. ταῦτα λέγων ἐφώνει· ὁ ἔχων ὦτα ἀκούειν ἀκουέτω."....\
ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΑΔΕΡΦΕ
ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ
ΖΕΙ ΚΥΡΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ
Ενας Απιστος και φυσικά αμρτωλός


Αν αλήθεια έλθει ο Άγγελος η οι δαίμονες να πάρουν την ψυχή του θα τον βοηθήσουν τα 3 μέτρα μπετόν και τα 53 μέτρα βάθος;;;;;;;;;
Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
User avatar
thanos69b
 
Posts: 3918
Joined: Tue Nov 15, 2011 10:14 pm

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby Matina » Tue Apr 10, 2012 10:02 pm

SPIROS wrote:[size=150]
[b]Ο Θεός αντικαταστάθηκε από το χρήμα και την ισχύ.
Ο άνθρωπος που κοιτάζει μόνο τον εαυτούλη του και τον κλειστό του κύκλο γνωριμιών.
Η ανθρωπότητα όλη μέσα στο άγχος και την πλάνη.
Τίποτα δεν σώζει πέρα από το Θεό.
Όσο βαθιά και να χώσεις στη γη το κουφάρι σου, αν δεν έχεις ψυχή για το συνάνθρωπο και αγάπη για το Θεό, τίποτα δεν είναι αρκετό.
Όσα ηλιοβασιλέματα και να δεις σε videowall, όσα αξιοθέατα σε καρτ ποσταλ και να έχεις, αν δεν έχεις μετάνοια απέναντι στο Θεό και προσφορά απέναντι στο συνάνθρωπο, η πίκρα και το δηλητήριο της σάπιας ψυχής δεν θα σου χαρίσει ευτυχία.
Δηλητήριο με επικάλυψη ζάχαρης είναι όλα αυτά.
Ένα εικόνισμα Χριστού και Παναγίας δεν υπάρχει στο πυρηνικό καταφύγιο του κάθε πλούσιου.
Ένα καντήλι να καίει αμαρτίες και να φωτίζει ψυχές δεν υπάρχει.
Τίποτα πνευματικό και ουράνιο.
Φαγητά, τσιμέντα, τεχνολογικά θαύματα, χρυσός και ασήμι και μια καρδιά μόνο για να αγαπάνε τον κακόμοιρο ανθρωπάκο που κρύβουν μέσα τους.
Αυτοί που έφτασαν τον πλανήτη στο χείλος του ολέθρου τρέχουν να κρύψουν τα σάρκινα κουφάρια τους μέσα σε λαγουδότρυπες.
Να προφυλαχτούν από τι ;;;
Από αυτό που οι ίδιοι ετοίμασαν;;;
Να προφυλάξουν τον πολύτιμο εαυτό τους για να ξαναφτάσουν την ανθρωπότητα πάλι μετά τον πυρηνικό πόλεμο σε απόγνωση και όλεθρο;;;
Τόσο μεγάλη αξία νομίζουν ότι έχουν και θέλουν να προφυλάξουν τη ζωούλα τους;;;
Θεέ μου Θεέ μου κάθε μέρα σε σταυρώνουμε και σε προδίδουμε.
Κάθε μέρα καρφιά στα άγια χέρια Σου και στα άγια πόδια Σου καρφώνουμε όλοι μας.
Αλλά κάθε μέρα, Θεέ μου, μας έμαθες, μας δίδαξες, μας φώτισες να μετανοούμε πικρά για κάθε πόνο που σου προσφέρουμε.
Και όταν μετανοούμε αληθινά, όπως η πόρνη, ο ληστής και ο τελώνης, Εσύ μας ανταμοίβεις με τη Θεία αγάπη Σου που ΜΟΝΟ εκεί βρίσκουμε γαλήνη και ασφάλεια.
Όσα άσχημα και να έρθουν, όσα εμπόδια και να παρουσιαστούν, Εσύ μας έδωσες το σημείο του Σταυρού για να ξεπερνάμε τα πάντα.
Και εμείς προσπαθούμε να αντικαταστήσουμε το σημείο του Σταυρού Σου με τόνους από μπετόν και ατσάλι.
Για να κρύψουμε μέσα εκεί τι?
Να κρύψουμε τις αμαρτίες μας και να διαφυλάξουμε το αμαρτωλό μέλλον μας.
Θεέ μου και Κύριε μου, δώσε ελπίδα στον κόσμο και δύναμη σε όλους όσους ακούνε το λόγο Σου.
Δώσε τους φώτιση να βοηθήσουν τον κόσμο όλο και να μη κοιτάζουν να σώσουν μόνο το σαρκίο τους.
Κύριε ο κόσμος έχει τυφλωθεί από τον εγωκεντρισμό του.
Ο άνθρωπος αισθάνεται μόνος όχι γιατί Εσύ τον παράτησες μόνο, αλλά γιατί ο ίδιος ο άνθρωπος θέλησε να απομακρυνθεί από κοντά Σου.
Μετά την απομάκρυνση του από Εσένα, έχασε την πνευματική του πυξίδα, έχασε την επαφή του με τη φύση που Εσύ δημιούργησες, έχασε τον ίδιο τον εαυτό του, τον σκοπό της ύπαρξής του και έβαλε οδηγό του τον διάβολο.
Σε αντικατέστησε - έτσι νόμισε τουλάχιστον - με ηλεκτρονικά μέσα, με παγκόσμιες οικονομικές πληροφορίες, με σεξ, με ναρκωτικά, με όπλα και βία, με γεμάτα πορτοφόλια και πλαστικές κάρτες.
Νόμισε ότι βρήκε την ουσία της ζωής και τον πραγματικό Θεό.
Πραγματικός Θεός νόμισε ότι είναι ο ίδιος και η δύναμή του.
Και τώρα, αυτή τη στιγμή αγοράζει καταφύγια να κρύψει το θεό-εαυτό του, από τον όλεθρο της αμαρτίας.
Προσπαθεί να κρύψει την αμαρτία στα βάθη της γης γιατί απειλείται από τις αμαρτίες που σαρώνουν την επιφάνεια της γης.
Πόσο λάθος κάνει και δυστυχώς δεν το καταλαβαίνει.
Τυφλός θέλησε να προχωρήσει στη ζωή του και τυφλός παραμένει μέχρι και τώρα.
Για αυτό και επιλέγει να ζήσει σαν τον τυφλοπόντικα.
Πόσο φτηνοί είμαστε και πόσο απελπισμένοι από τις πράξεις μας.
Δημιουργήσαμε τα πάντα για να τα "απολαύσουμε" στα βάθη της γης.
Κουτέ και ηλίθιε άνθρωπε, εγωιστή και άμυαλε.
Το σαρκίο μπορεί να το φυλάξεις αλλά ήδη έχεις χάσει τη ψυχή σου.
Εκεί μέσα στα τσιμέντα και τα σίδερα πες μου ποιά θα είναι η διαφορά σου από το νεκρό -χωρίς ψυχή- σώμα ενός πεθαμένου Φαραώ μέσα σε μια πυραμίδα;;;
Τίποτα δεν καταλαβαίνεις πλέον κουτέ και τυφλέ άνθρωπε.
Τίποτα Θείο δεν σε αγγίζει.
Νομίζεις ότι είσαι θεάνθρωπος.
Τίποτα δεν είσαι.
Σε λυπάμαι.
Γιατί...
Θεός υπάρχει, άνθρωποι δεν υπάρχουν!!!


ΥΓ Ας γίνει πυρηνικός πόλεμος, ας γίνει εισβολή, ας έρθουν τα πάνω κάτω, ο Σπύρος θα φοράει το σταυρό του, και θα λέει ευχές για όλους με το κομποσκοίνι στο χέρι του.
Είμαι ο χειρότερος αμαρτωλός όλων όσων ξέρω (και δεν τον λέω φαρισαϊκά), αλλά αν είναι να με πάρεις Θεέ μου από αυτό τον κόσμο, τότε θα με βρεις να προσπαθώ να βοηθήσω τον συνάνθρωπό μου με έργα και με την ευχή Σου στα χείλη μου, με ένα δάκρυ στα μάτια για τον φίλο και τον εχθρό και με πολλά δάκρια στην ψυχή γιατί σε πρόδωσα κάθε μέρα που μου χάρισες εδώ στη γη.
Έτσι θέλω να με πάρεις.
Επάνω στη προσπάθεια που Εσύ μου δίδαξες ότι πρέπει να κάνω.
Σε αγαπώ.


Παραβλέπω το κατάπτυστο κείμενο και αφήνω μόνο το δικό σου λογύδριο Σπύρο μου,αγαπημένε μου αδελφέ και το αδελφέ το κυριολεκτώ γιατί είσαι ο αδελφός που έχασα πριν καν γνωρίσω.Αν ζούσε σε σένα θα ήθελα να έμοιαζε,αν ζούσε τα λόγια σου από το στόμα του θα ήθελα να ακούω.Υποκλίνομαι στο μεγαλείο της ψυχής σου και στην αστείρευτη πηγή του νου σου που Εκείνος Φωτίζει για να γράφεις αριστουργήματα όπως το παραπάνω.Σου εύχομαι από βάθους καρδιάς να γίνεσαι καθημερινά ολοένα και καλύτερος,με δύναμη που ο Κύριος της Δόξης θα σου δίνει να δίνεις για το συνάνθρωπο και η καρδιά σου να γίνει ατέλειωτη πηγή αγάπης για όλο τον κόσμο.

Καλή σου Ανάσταση αγαπημένε μου!
O Κύριός μου κι ο Θεός μου!
User avatar
Matina
 
Posts: 2161
Joined: Tue Nov 15, 2011 10:36 am

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby Ομολογητής » Wed Apr 11, 2012 10:45 pm

Πολύ ωράιος Σπύρο!
Μια ερώτηση: Από τα υπόλοιπα παιδιά-αδέρφια σου που ήσασταν μαζί και άπ'όσους γνωρίζεις και γνώρισες, υπάρχουν και άλλοι που σκέφτονται σε αυτό το μήκος κύματος; Θέλω να μου απαντήσεις ειλικρινά και όχι με διάθεση να ταπεινώσεις τον εαυτό σου και να υψώσεις τους άλλους. Αν η απάντηση είναι ναι, μου δίνει μεγάλη χαρά και ελπίδα!
Νομίζω κατάλαβες για ποιά "παιδιά" μιλάω...
«ο σώζων τον ΠΛΗΣΙΟΝ αυτού σωθήτω»
User avatar
Ομολογητής
 
Posts: 378
Joined: Thu Nov 17, 2011 1:12 am

PreviousNext

Return to ΓΕΩΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΥΠΟ ΤΟ ΠΡΙΣΜΑ ΤΩΝ ΠΡΟΦΗΤΕΙΩΝ

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests