ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ (ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ) ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Τα πάντα περί Γεωπολιτικών και μόνο...

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ (ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ) ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby Thrax » Mon Jun 25, 2012 12:14 am

Babis wrote:
KANENAS wrote:Όσοι με γνωρίζουν ξέρουν ότι δεν έχω πνευματικό άρα μέχρι να βρω έναν δεν μπορώ να απαντήσω στο ερώτημα σου μπορώ όμως για το καλό της κουβέντας να θέσω κάποια ερωτήματα ακόμα.
Τι διαφοροποιεί έναν πνευματικό από εσένα ή εμένα εκτός από το γεγονός ότι είναι ιερέας ή μοναχός;
Είναι όλοι οι ιερείς και μοναχοί Άγιοι με διορατικό χάρισμα; Αν όχι τι είναι αυτό που επιβάλει την υποταγή στην γνώμη τους;
Αν ο πνευματικός είναι ένας απλός άνθρωπος χωρίς κάποιο “χάρισμα” και η άποψη του βασίζετε στις απλές επίγειες πηγές πληροφόρησης αλλά και στα ερεθίσματα του περιβάλλοντος του γιατί θα πρέπει αυτή η άποψη να έχει μεγαλύτερη βαρύτητα ώστε να δηλώνουμε και υποταγή;
Γιατί η γνώμη του κάθε πνευματικού πρέπει να έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από τα λεγόμενα του πατρο Κοσμά ή του γέροντα Παϊσιου ή ακόμα και από τα λεγόμενα του πατήρ Ελπίδιου;

Τέλος η γνώμη μου (που μπορεί να είναι λάθος) είναι ότι ο πνευματικός μπορεί να σου δείξει το μονοπάτι αλλά ο τρόπος που θα το διαβείς είναι καθαρά δικιά σου επιλογή. Το να παίρνουμε το βάρος τον αποφάσεων από τις πλάτες μας και να το εναποθέτουμε στις πλάτες των πνευματικών μπορεί να είναι ανακουφιστικό για κάποιους αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι είναι χριστιανικό.


Ένας πνευματικός άσχετα αν είνα διορατικός ή έχει το "χάρισμα" όπως ανέφερες, όταν θα σου μιλήσει και θα σε συμβουλεύσει τότε δεν θα μιλάει αυτός αλλά το Πνεύμα το Άγιον που θα τον καθοδηγεί στα λεγόμενά του. Για μένα π.χ. μπορεί να μου πει ο πνευματικός μου να μαζεύω τρόφιμα κι εσένα το τελείως αντίθετο. Αυτό γίνεται διότι ψυχοφελές για μένα είναι καλύτερο να έχω τρόφιμα για λόγους που τους γνωρίζει μονάχα ο Θεός και το αντίθετο για εσένα. Όταν ακούμε τον πνευματικό μας, με την υπακοή που κάνουμε έρχεται το Άγιο Πνεύμα και μας επισκιάζει. Γι'αυτό καλό είναι να κάνουμε υπακοή. Όλα τα άλλα από εκεί και πέρα τα αφήνουμε στο Θεό.



Προ ετών είχε αναφέρει ο π Εφραιμ απο την Αμερική τουλάχιστον του απωδώθηκε οτι ειχε πει να πουθν οι πνευματικοι να κάνουν κάποιες ετοιμασιες οι άνρθωποι και να μην λενε οχι οι πνευματικοι σε τετοιες ενεργειες

και εβαζε στο τελος το ερωτημα, ]

εαν τελικά γίνει όντως κατι όλους αυτους θα τους ταϊσει ο γεροντας ή ο πνευματικος ?

εχουμε μυαλο είμαστε βατπισμένοι και είμαστε μέλη του σώματος του χριστού και της εκκλησίας

άρα ο καθένας είναι ελεύθερος να πράξει όπως επιθυμεί

αυτό βλέπω εγώ μια ελευθερία και σκέψης και πράξης

αν πάρεις 4 κουτια μακαρόνια και λίγα όσπρια που κανουν δνε κάνουν 40-50 ευρώ είσαι πλάνεμένος?

παρτα και κατανάλωσέτα

μην περιμένεις τα γεγονότα, για κάποιος οπως προανεφερε ο κανενας ήδη άρχισαν

άμα χάσεις τη δουλεια σου είναι θέμα λίγων ημερών να πέσει πείνα σε όλη την οικογένεια
Όσιε Παίσιε πρέσβευε υπέρ ημών
User avatar
Thrax
 
Posts: 345
Joined: Tue Nov 15, 2011 11:00 am
Location: Αττικη

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ (ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ) ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby yiannis » Mon Jun 25, 2012 12:15 am

KANENAS wrote:Όσοι με γνωρίζουν ξέρουν ότι δεν έχω πνευματικό άρα μέχρι να βρω έναν δεν μπορώ να απαντήσω στο ερώτημα σου μπορώ όμως για το καλό της κουβέντας να θέσω κάποια ερωτήματα ακόμα.
Τι διαφοροποιεί έναν πνευματικό από εσένα ή εμένα εκτός από το γεγονός ότι είναι ιερέας ή μοναχός;


Αγαπητέ αδελφέ ΚΑΝΕΝΑΣ :)

Η διαφορά είναι ότι ο πνευματικός έχει εξουσία να συγχωρεί αμαρτίες.
Όταν νοιώσεις να φεύγει από πάνω σου το βάρος των αμαρτιών σου θα νοιώσεις κάτι που δεν ξαναένοιωσες ποτέ μέχρι εκείνη την στιγμή.
Θα νοιώσεις στην ψυχή σου για πρώτη φορά το Πανάγιο Πνεύμα να την στολίζει και να την αγαλιάζει με ουράνια Ζωή. Ο νούς σου για πρώτη φορά θα φωτιστεί με έναν τρόπο που πότε πριν δεν Φωτίστηκε. Θα δείς τον εαυτό σου για πρώτη φορά να αναγεννάται και θα χωρίσεις τον παλιό εαυτό από τον νέο και αναγεννημένο. Τότε θα συνειδητοποιήσεις ότι ο παλιός εαυτός δεν είχε την παραμικρή πνευματική διαύγεια σε σχέση με τον Νέο.
Βρες το γρηγορότερο πνευματικό
"Ο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ ΑΝΘΙΣΕ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ. ΠΟΥ ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΘΗΚΑ. Φ. ΝΤΟΣΤΟΓΙΕΦΣΚΙ"
:!:
yiannis
 

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ (ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ) ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby Thrax » Mon Jun 25, 2012 12:30 am

yiannis wrote:
KANENAS wrote:Όσοι με γνωρίζουν ξέρουν ότι δεν έχω πνευματικό άρα μέχρι να βρω έναν δεν μπορώ να απαντήσω στο ερώτημα σου μπορώ όμως για το καλό της κουβέντας να θέσω κάποια ερωτήματα ακόμα.
Τι διαφοροποιεί έναν πνευματικό από εσένα ή εμένα εκτός από το γεγονός ότι είναι ιερέας ή μοναχός;


Αγαπητέ αδελφέ ΚΑΝΕΝΑΣ :)

Η διαφορά είναι ότι ο πνευματικός έχει εξουσία να συγχωρεί αμαρτίες.
Όταν νοιώσεις να φεύγει από πάνω σου το βάρος των αμαρτιών σου θα νοιώσεις κάτι που δεν ξαναένοιωσες ποτέ μέχρι εκείνη την στιγμή.
Θα νοιώσεις στην ψυχή σου για πρώτη φορά το Πανάγιο Πνεύμα να την στολίζει και να την αγαλιάζει με ουράνια Ζωή. Ο νούς σου για πρώτη φορά θα φωτιστεί με έναν τρόπο που πότε πριν δεν Φωτίστηκε. Θα δείς τον εαυτό σου για πρώτη φορά να αναγεννάται και θα χωρίσεις τον παλιό εαυτό από τον νέο και αναγεννημένο. Τότε θα συνειδητοποιήσεις ότι ο παλιός εαυτός δεν είχε την παραμικρή πνευματική διαύγεια σε σχέση με τον Νέο.
Βρες το γρηγορότερο πνευματικό
"Ο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ ΑΝΘΙΣΕ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ. ΠΟΥ ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΘΗΚΑ. Φ. ΝΤΟΣΤΟΓΙΕΦΣΚΙ"
:!:


Αυτο ισχύει ο Θεος έδωσε την εξουσια στους Αποστολους του λύειν και δεσμύειν αμαρτίες

και αυτο το καταλαβαίνει κανεις όχι φιλοσοφικά αλλά στην πραγματικότητα γιατι κατανοείς ότι πλέον δεν σε ελέγχει η συνείδησή σου για το τάδε αμάρτημα που εξομ,ολογήθηκες

πολλοί έχουν πεί μεγάλες εμπειρίες για το μυστήριο εν γένει αλλά όλοο σχεδόν

και ιδίως αυτοίο που προωτομετανόησαν και εξομολογήθηκαν

είδαν ότι έφυτγε ένα βάρος τ΄σο μεγάλο από πάνω τους που ήταν ξελαφρωμενοι σαν νεογέννητοι

αλλα το θέμα των προμηθειών έχει πάρει μεγάλες διαστάσεις χωρίς λόγο

ο γέροντα που έλεγε για προμηθειες ο π Παΐσιος έλεγε να χουμε και ενα κτηματάκι πόσοι έχουν και πόσοι μποορύν να έχουν/.

παρτε 10 κιλα μακαρόνια και λίγα όσπρια για να καθησυχασετε τον λογισμό σας

φάτε τα και ξαναπάρτε και διαρκώς να προνοείτε για το κελλαράκι σας

5 παρθένες ήταν μωρές δεν έχαν λάδι για τα καντήλια τους και 5 ήσαν σώφρονες

ο Θεος ομιλει για τα πνευματικά μέσω υλικών θεμάτων χειροπιαστών

αλλά το ίδιο ισχύει και πάλι για τις προμηθειες

καντε οτι καταλαβαινετε και κανεις δεν θα σας κατηγορήσει εάν έχετε 5-10 κιλα παραπάνω

και στην τελική με αυτά μόνο δεν σώζεσαι

θες και την ευλογία του Θεου να σε φυλάξει μέχρι τότε

αλλά καλό είναι να έχιε ςκαι την ευχη του πνευματικού να σε σκεπάσει

πολύ βοηθάει σε κάθε σου βημ,α

οσοι το έχουν αντιληφθεί αυτην την παρουσια του γεροντα τους στην ζωη τους είναι όντως πολύ τυχεροί και γνωρίζω προσωπικά πολλούς την έχουν

αυτην τν σκέπη του πνευματικου τους

αλλα και αυτο το θέμα δεν πρέπει να παοτελεί θέσφατο, θες πάρε/ δεν θές μην παίρνεις
Όσιε Παίσιε πρέσβευε υπέρ ημών
User avatar
Thrax
 
Posts: 345
Joined: Tue Nov 15, 2011 11:00 am
Location: Αττικη

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ (ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ) ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby KANENAS » Mon Jun 25, 2012 12:54 am

Ο καθένας έχει το δικαίωμα να επιλέξει το τι θα πράξει στο θέμα των προμηθειών και η επιλογή του αυτή είναι απολύτως σεβαστή. Εγώ από τη δική μου πλευρά και βλέποντας αυτά που συμβαίνουν γύρω μας προτιμώ να παρακινώ ανθρώπους να προετοιμαστούν έστω και αν καταντώ γραφικός στα μάτια τους παρά να έχω βάρος στην συνείδηση μου ότι δεν ενημέρωσα όσους μπορούσα.
KANENAS
 

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ (ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ) ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby rose » Mon Jun 25, 2012 1:09 am

ΠΑΤΕΡ ΣΟΦΡΩΝΙΟΣ 23/6/2012 - ΟΜΟΛΟΓΙΑ ΠΙΣΤΕΩΣ



Ακούστε στο 58:33΄ και μετά....τι λέει για τη συλλογή τροφίμων...
Xαίρε Μήτερ Δέσποινα της ζωής, χαίρε η προστάτις, των τιμώντων σε και φρουρός,
χαίρε η ελπίς μου, η δόξα και ισχύς μου μετά Θεόν η μόνη συ μου βοήθεια.
User avatar
rose
 
Posts: 640
Joined: Wed Nov 16, 2011 9:58 pm

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ (ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ) ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby akerm » Mon Jun 25, 2012 12:10 pm

KANENAS wrote:.................
Τι διαφοροποιεί έναν πνευματικό από εσένα ή εμένα εκτός από το γεγονός ότι είναι ιερέας ή μοναχός;

η "εντολή" που του δόθηκε απο το Θεό να τελεί το μυστήριο της Εξομολογήσεως...Μόνο ιερέας μπορεί...όχι μοναχός... Χωρίς Ιερωσύνη εξομολόγηση δεν γίνεται...ούτε ο π.Παΐσιος εξομολογούσε...δεν ήταν ιερέας...απλός μοναχός ήταν...αλλά με πολύ Θ.Χάρη....εξομολόγηση δεν έκανε...
KANENAS wrote:.................
Είναι όλοι οι ιερείς και μοναχοί Άγιοι με διορατικό χάρισμα; Αν όχι τι είναι αυτό που επιβάλει την υποταγή στην γνώμη τους;

Ο Άγιος Τριαδικός Θεός όρισε πώς θα γίνεται το Μυστήριο της Εξομολογήσεως...χωρίς ταπείνωση απο τον εξομολογούμενο ξέχασε την Μετάνοια... Αν ψάχνεις διορατικό ιερέα για να αποκτήσεις πνευματικό δεν θα βρεις ποτέ...ακόμα και αν βρεις στεκόμενος σε μαρτυρίες φίλων σου, να είσαι σίγουρος οτι ο Θεός δεν θα επιτρέψει την διορατικότητα του ιερέως να εφαρμοστεί σε σένα...διότι πολύ απλά αυτονομείς στον τρόπο επιλογής πνευματικού...και ο Θεός την αυτονομία την βδελύσεται...
KANENAS wrote:.................
Αν ο πνευματικός είναι ένας απλός άνθρωπος χωρίς κάποιο “χάρισμα” και η άποψη του βασίζετε στις απλές επίγειες πηγές πληροφόρησης αλλά και στα ερεθίσματα του περιβάλλοντος του γιατί θα πρέπει αυτή η άποψη να έχει μεγαλύτερη βαρύτητα ώστε να δηλώνουμε και υποταγή;

η φωνή του πνευματικού είναι η φωνή του Θεού...ο Θεός μιλάει δια μέσω του πνευματικού στον εξομολογούμενο κατά την διάρκεια του Μυστηρίου της Εξομολογήσεως...το δέχεσαι καλώς...δεν το δέχεσαι;...δεν μπορεί να σε βοηθήσει κανείς πνευματικός, κανείς άλλος...ψάξε μέσα σου για το τι συμβαίνει...προϋποθέτει υποταγή και ταπείνωση η Μετάνοια και η Εξομολόγηση...ο τρόπος που σκέφτεσαι φίλε Κανένας, δεν σε βοηθά στην Μετάνοια ή στην εύρεση πνευματικού...δεν απαιτείται "χάρισμα" όπως το σκέφτεσαι για τον πνευματικό...ήδη το έχει (Ιερωσύνη)...όλα τα υπόλοιπα τα κάνει ο Άγιος Τριαδικός Θεός...ο Ιερέας απλά "δανείζει" την παρουσία του, κατά το Μυστήριο, επικουρεί στο μυστήριο, διαβάζει την ευχή...Άφεση Αμαρτιών ΜΟΝΟ Ο ΘΕΟΣ δίνει...επειδή το έγραψαν και κάποιοι φίλοι οτι ο ιερέας έχει τη δύναμη να συγχωρεί...όχι έχει την δύναμη ή πιο σωστά έχει το χάρισμα (Ιερωσύνη) να τελεί το Μυστήριο της Εξομολογήσεως (και όχι όλοι ε...ο εκάστοτε επίσκοπος το καθορίζει με κάποια κριτήρια αν θα γίνει κάποιος πνευματικός).....ο Ιερέας εύχεται να συγχωρεθούν οι αμαρτίες μας...(λέει η ευχή "η ΄Χαρις του Αγίου Πνεύματος έχοι σε συνεχωρημένον και λελυμένον....".... το "έχοι" με ο-ι (ομικρον-γιώτα) είναι ευκτική δηλαδή είθε να σε έχει συγχωρημένο....κ.λ.π) μόνο ο Άγιος Τριαδικός Θεός συγχωρεί...βλέποντας την πραγματική μας μετάνοια...δεν μπορεί ο ιερέας να μη συγχωρέσει τον εκάστοτε εξομολογούμενο...αν δεν το κάνει, δεν πρόκειται να συγχωρεθούν και οι δικές του...
KANENAS wrote:.................
Γιατί η γνώμη του κάθε πνευματικού πρέπει να έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από τα λεγόμενα του πατρο Κοσμά ή του γέροντα Παϊσιου ή ακόμα και από τα λεγόμενα του πατήρ Ελπίδιου;

διότι η φωνή του πνευματικού την ώρα εκείνη είναι η φωνή του Θεού προς εσένα και μόνο εσένα...συγκρίνεται η φωνή του Θεού με τον οποιονδήπωτε Άγιό Του;

KANENAS wrote:.................
Το να παίρνουμε το βάρος τον αποφάσεων από τις πλάτες μας και να το εναποθέτουμε στις πλάτες των πνευματικών μπορεί να είναι ανακουφιστικό για κάποιους αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι είναι χριστιανικό.


είναι λάθος η γνώμη σου στο σκέλος που κράτησα....να είσαι σίγουρος οτι είναι λάθος και να είσαι σίγουρος οτι είναι εντελώς χριστιανικό ο ιερέας να επωμίζεται όχι μόνο αμαρτίες...αλλά ολόκληρες τις υπάρξεις του ποιμνίου του...στο πετραχείλι του κρέμονται οι ψυχές όλων των ποιμενομένων του...

να με συμπαθάς για το κάπως στεγνό ύφος μου φίλε ΚΑΝΕΝΑΣ...αλλά κάποια γραφόμενά σου, άθελά σου πιστεύω, αγγίζουν τα όρια της ασέβειας προς τον Άγιο Τριαδικό Θεό και τα Μυστήρια της Εκκλησίας μας.

συγγνώμη και για το άσχετο του ποσταρίσματος στο παρόν θέμα...εδώ τα έγραψε ο φίλος KANENAS εδώ τα απαντώ
akerm
 

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ (ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ) ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby Theofilos » Tue Jul 03, 2012 12:03 pm

ευχαριστώ τον ΚΑΝΕΝΑ γιατί έγινε η αφορμή να διαβάσω τα παραπάνω
ίδιες αμφιβολίες είχα και γω :oops: :oops:
...να εισαι καλά akerm, μπορώ να ανοιξω ένα θέμα να κάνουμε ερωτήσεις τέτοιες ή να λεμε τις αμφιβολίες μας και όποιος μπορεί να μας βοηθά; έχω πολλές.
Theofilos
 

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ (ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ) ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby μαριον » Wed Jul 04, 2012 12:30 pm

αγαπητε φιλε κανενα σεβομαι τις αποψεις σου αλλα πρεπει να καταλαβεις οτι ο θεος οταν ζητα απο μας κατι δεν το κανει για να ικανοποιησει τον <εγωισμο >του....! τα κανει ολα για την σωτηρια μας... ο Χριστος ειπε οτι θα σωθει εκεινος που εχει ταπεινωση... οταν εξομολογησαι σε καποιον αξιο ιερεα και οχι σε καποιον φιλο σου ΤΑΠΕΙΝΩΝΕΣΑΙ και ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ γι αυτα που εχεις κανει.... και αυτα τα δυο ειναι που σε σωζουν... αποκτας ΤΑΠΕΙΝΩΣΗ το μεγαλυτερο αγαθο και επειτα απο αυτην πηγαζουν αλλα αγαθα που ευχομαι να σε αξιωσει ο θεος να ζησεις... δεν ειμαστε καλυτεροι ανθρωποι απο σενα....ειμαστε ενα βημα πιο περα και σου ευχομαστε να βρεις την γαληνη στην καρδια σου.... εννοειται οτι ο θεος τα γνωριζει ολα οσα κανουμε και σκεφτομαστε...δεν περιμενει να τα ανακοινωσουμε στον ιερεα... περιμενει να ταπεινωθουμε και να διωξουμε τον εγωισμο.
μαριον
 

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ (ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ) ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby Pater_Familias » Fri Jul 06, 2012 11:13 am

Η γενιά που θα γράψει ιστορία





Μπράβο στον Φίλιππα! Αυτό το άρθρο είναι πολύ δυνατό και λέει μία μεγάλη αλήθεια : Η γενιά μας είναι μορφωμένη, κάτι που δε ίσχυε για τις παλαιότερες γενιές. Όταν κατακαθίσει ο απόηχος των γεγονότων και φύγουν οι παρωπίδες από πάνω μας τότε θα μεγαλουργήσει η Ελληνική ψυχή, το Ορθόδοξο Χριστιανικό Πνεύμα, μαζί με την μόρφωση των ανθρώπων της γενιάς μας. Η έλλειψη μόρφωσης εμπόδιζε τις παλαιότερες γενειές να πάνε προς τα μπροστά και τις έκανε υποχείριο αλλόθρησκων και ξένων συμφερόντων.

Υ.Γ Ήδη προνόησε ο Θεός και τα πνευματικά εφόδια τα έχουμε. Αρκεί να αποδεχθούμε το ρόλο που μας αναλογεί και να δεχθούμε σωστούς πνευματικούς οδηγούς για τη συνέχεια.
Pater_Familias
 

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ (ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ) ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby Voreios » Fri Jul 13, 2012 8:18 pm

Λαϊκό προσκύνημα ο τάφος του Γέροντος Παϊσίου...
Image
Image
Πληροφορίες από παρευρισκόμενους υπολογίζουν τον αριθμό των προσκυνητών από τη δύση έως τα χαράματα σε δεκαοκτώ έως τριάντα χιλιάδες...
Ήταν η Μνήμη της ημέρας κοιμήσεως του Γέροντα.

«Πάντα τὰ ἔθνη ἐκύκλωσάν με, καὶ τῷ ὀνόματι Κυρίου ἠμυνάμην αὐτούς»
User avatar
Voreios
 
Posts: 1580
Joined: Tue Nov 15, 2011 7:15 pm

PreviousNext

Return to ΓΕΩΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΥΠΟ ΤΟ ΠΡΙΣΜΑ ΤΩΝ ΠΡΟΦΗΤΕΙΩΝ

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests