ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Τα πάντα περί Γεωπολιτικών και μόνο...

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby SPIROS » Wed Apr 11, 2012 11:04 pm

Ομολογητής wrote:Πολύ ωράιος Σπύρο!
Μια ερώτηση: Από τα υπόλοιπα παιδιά-αδέρφια σου που ήσασταν μαζί και άπ'όσους γνωρίζεις και γνώρισες, υπάρχουν και άλλοι που σκέφτονται σε αυτό το μήκος κύματος; Θέλω να μου απαντήσεις ειλικρινά και όχι με διάθεση να ταπεινώσεις τον εαυτό σου και να υψώσεις τους άλλους. Αν η απάντηση είναι ναι, μου δίνει μεγάλη χαρά και ελπίδα!
Νομίζω κατάλαβες για ποιά "παιδιά" μιλάω...


Ο καθένας έχει τον χαρακτήρα του, τα βιώματά του και τα πιστεύω του.
Αλλά πολλά "παιδιά" έχουν κοινές θέσεις σε τέτοια θέματα.
Άλλος πολύ, άλλος λίγο τα ίδια λέμε.
Από τα αδέρφια, το 80% κρατούσε Σαρακοστή.
SPIROS
 

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby Ομολογητής » Wed Apr 11, 2012 11:32 pm

Ευχαριστώ πολύ Σπύρο για την απάντηση!
Είναι πολύ αισόδοξο αυτό και σημαντικό!
Είναι πολύ σημαντικό αυτές οι ελληνικές πολεμικές μηχανές να έχουν σωστή καθοδήγηση και κίνητρο. Επιπλέον η πίστη τους είναι πολλαπλασιατικός παράγοντας!
Δεν είναι τυχαία όσα ηρωικά κατορθώματα έκαναν οι προγονοί μας.
Θυμάμαι και αυτό που έχει πει και ο γ. Παΐσιος για την Βόρεια Ήπειρο...


Άλλο πράγμα να πολεμάς και να δείχνεις δυνατός γεμάτος φανατισμό και κακία και άλλο πράγμα να είσαι Έλληνας Πολεμιστής-Ήρωας να θυσιάζεσαι για τις ανυπέρβλητες Αξίες μας! Γιαυτό πολλοί δε θα μας καταλάβουν ποτέ...
Πολύ χάρηκα που κρατάνε αυτές τια αξίες τους άσβεστες τα παλικάρια μας, επίτρέψτε μου για το "μας", αλλά τους νιώθω σαν αδέλφια μου και ας μην γνωριζόμαστε! Υπό άλλες συνθήκες ίσως να ήμουν ένας από αυτούς. Ο καθένας όπου τον τοποθετεί ο Θεός...
«ο σώζων τον ΠΛΗΣΙΟΝ αυτού σωθήτω»
User avatar
Ομολογητής
 
Posts: 378
Joined: Thu Nov 17, 2011 1:12 am

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby SPIROS » Wed Apr 11, 2012 11:58 pm

Ομολογητής wrote:Ευχαριστώ πολύ Σπύρο για την απάντηση!
Είναι πολύ αισόδοξο αυτό και σημαντικό!
Είναι πολύ σημαντικό αυτές οι ελληνικές πολεμικές μηχανές να έχουν σωστή καθοδήγηση και κίνητρο. Επιπλέον η πίστη τους είναι πολλαπλασιατικός παράγοντας!
Δεν είναι τυχαία όσα ηρωικά κατορθώματα έκαναν οι προγονοί μας.
Θυμάμαι και αυτό που έχει πει και ο γ. Παΐσιος για την Βόρεια Ήπειρο...


Άλλο πράγμα να πολεμάς και να δείχνεις δυνατός γεμάτος φανατισμό και κακία και άλλο πράγμα να είσαι Έλληνας Πολεμιστής-Ήρωας να θυσιάζεσαι για τις ανυπέρβλητες Αξίες μας! Γιαυτό πολλοί δε θα μας καταλάβουν ποτέ...
Πολύ χάρηκα που κρατάνε αυτές τια αξίες τους άσβεστες τα παλικάρια μας, επίτρέψτε μου για το "μας", αλλά τους νιώθω σαν αδέλφια μου και ας μην γνωριζόμαστε! Υπό άλλες συνθήκες ίσως να ήμουν ένας από αυτούς. Ο καθένας όπου τον τοποθετεί ο Θεός...


Πολύ σωστά.
Μπράβο.

ΥΓ Όλοι αδέρφια (όχι φαρισαϊκά) είμαστε όταν έχουμε κοινό στόχο και κοινά πιστεύω.
SPIROS
 

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby Ομολογητής » Mon Jun 25, 2012 10:33 pm

papi wrote:Ξέρετε κάτι. Αν και για το θέμα των προμηθειών είχε ανοίξει ξεχωριστό θέμα... ο καθένας έχει διαλέξει τον δρόμο του. Άλλος αποφάσισε να κάνει προμήθειες (και τελικά ποιος κάνει προμήθειες; αυτός που κάνει για 2 μήνες προμήθειες κατατάσσεται σε αυτούς που κάνουν; και αυτός που κάνει για 1 μήνα προμήθειες κατατάσεται σε αυτούς που δεν κάνουν; και τελικά αν κάνει κάποιος προμήθειες για 3 εβδομάδες που κατατάσσεται; = μπέρδεμα! ) και άλλος όχι. Πιστεύω ότι κανενός (όχι ΚΑΝΕΝΑS :D ) το μυαλό δεν πρόκειται να αλλάξει. Ο καθένας μας έχει την γραμμή του που έχει ήδη αποφασίσει. Η απάντηση για το ποιος έχει δίκαιο θα δοθεί μόνο όταν συμβούν τα γεγονότα. Μόνον τότε. Αλλά πλέον θα είναι αργά! Γιατί μετά μέσα στην πίκρα του καθενός σιγά μην σκεφτείς να πεις είχα δίκαιο και είχες άδικο. Και αυτό ισχύει και για τις δύο πλευρές. Για την μεν μία πλευρά που μαζεύει προμήθειες μπορεί άνετα να γίνει κάποιος σεισμός και να χαθούν στα ντουβάρια όλα τα τρόφιμα ... οπότε θα λένε οι άλλοι ... είδες; στα 'λεγα εγώ! Ενώ για αυτούς που δεν κάνουν προμήθειες μπορεί άνετα να έρθει το μεγάλο μπαμ και να αρχίσουν να τους φωνάζουν τα παιδιά τους και να αναγκαστούν να χτυπήσουν ξένες πόρτες που πολλές φορές να μην είναι χριστιανικές! Αφήστε το πολύ μπέρδεμα! Ο καθένας μας τραβάει την πορεία του και σε τελική ανάλυση ξέρετε κάτι; .... ο Θεός θα ευλογήσει και τους μεν και τους δε, γιατί έχει άλλα κριτήρια ο Θεός. Διαφορετικά από εμάς! Οπότε κάντε όπως νομίζεται. Όπως αναπαύεστε. Όλοι θα χαθούμε και όλοι θα σωθούμε! Απλά μην επιμένετε να πείσετε τον άλλο. Ο άλλος έχει τραβήξει την δικιά του γραμμή μέσα στην ελευθερία που μας έχει δώσει ο Θεός και κανένας δεν μπορεί να την περιορίσει. Συμβουλή ναι, πίεση όχι!



Πολύ σωστός!!!
«ο σώζων τον ΠΛΗΣΙΟΝ αυτού σωθήτω»
User avatar
Ομολογητής
 
Posts: 378
Joined: Thu Nov 17, 2011 1:12 am

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby Εφραίμ » Mon Jun 25, 2012 11:15 pm

Ο Νώε, που ήταν αληθινός άνθρωπος του Θεού, προειδοποιούσε ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ τους ανθρώπους, για την μελλοντική καταστροφή που θα ερχόταν, και αυτοί ΔΕΝ τον πίστευαν.
Ακόμα και όταν ΑΡΧΙΣΕ ο προφητευμένος (από το Νώε) κατακλυσμός, οι άλλοι άνθρωποι ΔΕΝ κατάλαβαν ό,τι θα γινόταν.
Θα πρέπει να είναι κάποιος αφελής, εάν νομίζει ότι οι σημερινοί άνθρωποι θα συμπεριφερθούν διαφορετικά από τους σύγχρονους του Νώε.

Σήμερα, οι περισσότεροι άνθρωποι, περιμένουν να πληροφορηθούν την πραγματικότητα, ΜΟΝΟ από τα (κατευθυνόμενα, προπαγανδιστικά, και εξαγορασμένα με πολύ χρήμα) «συμβατικά» ΜΜΕ.
Εφραίμ
 

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby bloomyria » Tue Jun 26, 2012 12:13 am

papi wrote:Σοφία μέσα σε 28 αλήθειες:

28 αλήθειες για μια κατάσταση TEOTWAWKI



Δεν θα επιβιώσουν όλοι.
Για πολλούς, οι καταστάσεις θα υπερισχύσουν της προετοιμασίας σας.
Η ετοιμασία/prepardness, κοστίζει χρήμα και δεν γίνεται διαφορετικά.
Αν μιλάτε για τις ετοιμασίες σας, θα σας κοροϊδεύουν, αν όχι τότε θα χάσετε την ευκαιρία να κάνετε φιλίες και γνωριμίες που θα σας είναι 100% απαραίτητες για την επιβίωσης σας.
Ένα απομακρισμένο καταφύγιο δεν θα σας σώσει. Το κράτος σας έχει στο σκόπευτρο του όπως και τα Ενωμένα Έθνη.
Η αποθηκευμένη τροφή, κάποτε τελειώνει.
Ακόμα και ο καλύτερα εκπαιδευμένος στρατιωτικός, μπορεί να “νικηθεί” από μια παρανυχίδα.
Πιθανόν, δεν είσαι τόσο “σκληρός”, για αυτά που έρχονται
Ο χρυσός και το ασήμι, πιθανόν να είναι άχρηστα, αν καθιερωθεί ένα παγκόσμιο νόμισμα και η κατοχή τους, πιθανόν να είναι και παράνομη.
Σε καιρούς αφθονίας, είναι αδύνατον να φανταστείς στην πραγματικότητα πως θα είναι όταν τα αγαθά θα είναι σπάνια και περιορισμένα.
Η επιβίωση είναι εύκολη υπόθεση για τους ξερόλες.
Οι περισσότεροι survivalists και preppers είναι υπέρ-αισιόδοξη στο θέμα της ποσότητας τροφίμων που χρειάζονται για αποθήκευση και ποια είναι τα σενάρια για τα οποία προετοιμάζονται και της ικανότητας τους να ζήσουν εκτός δικτύου/συστήματος
Μια κατάσταση TEOTWAWKI θα αλλάξει τελείως τον τρόπο που εσείς, τα παιδιά σας και τα εγγόνια σας θα ζείτε. Για πάντα.
Την στιγμή που την κάνετε για το καταφύγιο, οι πιθανότητες σας να φτάσετε εκεί είναι μικρές.
Γελιέστε αν νομίζετε ότι οι κρυμμένες σας προμήθειες δεν θα ανακαλυφθούν από άλλους, τελικά.
Δεν ξέρεις αν είσαι προετοιμασμένος για μια κατάσταση TEOTWAWKI μέχρι να την ζήσεις.
Τελικά μια πολύ δυνατή κυβέρνηση θα είναι η μεγαλύτερη απειλή για την επιβίωση σου.
Η ζωή θα καταντήσει “φτηνή”
Ο ελεύθερος χρόνος θα είναι μια ανάμνηση του παρελθόντος.
Δεν είναι κακό να ετοιμάζεσε για μια φυσική καταστροφή, αλλά αν δεν προετοιμάζεσαι για μια οικονομική κατάρευση, απλά δεν είσαι έτοιμος.
Οι δύσκολοι καιροί που έρχονται, θα απειλήσουν ακόμα και τους πιο καλούς/υγιής γάμους και στενές σχέσης με άλλους
Το να καλλιεργείς το δικό σου φαγητό, είναι πιο μεγάλη πρόκληση από ότι φαντάζεσαι.
Ένας καλλιεργημένος κήπος είναι ορατός από μακριά, με αποτέλεσμα να ρισκάρεται την ασφάλεια σας και των δικών σας.
Το να “αντιμετωπίζεις” τα απορρίμματα/σκουπίδια θα γίνει η δεύτερη δουλειά σας.
Θα ανακαλύψεις για τι είσαι ικανός να κάνεις, την στιγμή που θα απειληθεί η οικογένεια σου.
Άνθρωποι που νόμιζες ότι ήταν “δυνατοί” θα προσπαθήσουν να ξεφύγουν από την νέα πραγματικότητα με ναρκωτικά, ποτό και αυτοκτονίες.
Το να προστατεύεις την οικογένεια σου θα γίνει από τα σημαντικότερα πράγματα που θα κάνεις.
Αυτοί που δέχονται την πραγματικότητα και προσαρμόζονται, θα επιβιώσουν ευκολότερα από αυτούς που είναι κολλημένοι στο παρελθόν και έχουν φανταστικές απαιτήσεις από το μέλλον.

σ.σ. υπ' όψιν εγώ είμαι υπέρ των προμηθειών! ... και της καλλιέργειας κηπευτικών κλπ.


Αγαπητέ papi, μας έκανες την καρδιά περιβόλι :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
bloomyria
 
Posts: 376
Joined: Fri Jun 01, 2012 1:13 pm
Location: Μόναχο

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby thanos » Tue Jun 26, 2012 12:19 am

Που να έχει και δεύτερο μέρος .Αλίμονό μας.
Κύριε και Δέσποτα της ζωής μου, πνεύμα αργίας, περιεργείας, φιλαρχίας, και αργολογίας μη μοι δως. Πνεύμα δε σωφροσύνης, ταπεινοφροσύνης, υπομονής και αγάπης χαρισαί μοι τω Σω δούλω.....
thanos
 
Posts: 341
Joined: Tue Nov 15, 2011 8:18 pm

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby bloomyria » Tue Jun 26, 2012 12:22 am

Και το original κείμενο είναι από http://thesurvivalmom.com/ !! Ωραία μαμά, και την είχα και σε bookmark..
Από αύριο τέρμα τα super market, πρώτα θα εξαντλήσουμε τις προμήθειες.. Επίσης δε θα πολυπηγαίνω στο χωραφάκι, τόσος κόπος για το τίποτα... αφού τα λάχανα φαίνονται από το δρόμο.. Και αφού έχουμε παιδιά μάλλον δεν την γλυτώνουμε, οπότε γιατί να κουραζόμαστε...
User avatar
bloomyria
 
Posts: 376
Joined: Fri Jun 01, 2012 1:13 pm
Location: Μόναχο

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby bloomyria » Tue Jun 26, 2012 12:38 am

papi wrote:
bloomyria wrote:Αγαπητέ papi, μας έκανες την καρδιά περιβόλι :lol: :lol: :lol: :lol:

Το ξέρω αλλά εμείς οι ορθόδοξοι έχουμε κάτι παραπάνω από τους δυτικούς (το κείμενο είναι μετάφραση από τα αγγλικά μάλλον) ... την πίστη μας στον Θεό!
Ο γέροντας Παΐσιος λέτε να μην ήξερε όλες τις προεκτάσεις την καλλιέργειας κηπευτικών; Κι όμως συμβούλεψε να έχετε κανένα κτηματάκι και να το καλλιεργείτε εκεί κοντά!
Εμείς ξέρουμε ότι λειτουργούν και οι πνευματικοί νόμοι. Δηλαδή αν δείξουμε ελεημοσύνη μπορεί όλα τα παραπάνω να μην λειτουργήσουν εις βάρος μας! Εμείς ό,τι και να κάνουμε είτε προμήθειες είτε καλλιέργειες είτε άρνηση σε αυτά, ένα να έχουμε στο μυαλό μας: "ΑΠΟΔΟΧΗ ΤΟΥ ΘΕΛΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥ!" Ό,τι και να γίνει ... να πούμε ... να είναι ευλογημένο! Εκεί είναι ο πνευματικός αγώνας που μας έλεγε ο γέροντας Παΐσιος! Ποιος είναι τόσο δυνατός πνευματικά; Ποιος θα πει "ΕΤΣΙ ΕΥΔΟΚΕΙ Ο ΘΕΟΣ" σε κάθε περίπτωση απογοήτευσης και στεναχώριας; Γι' αυτό θα πω: Κάντε προμήθειες! ... Μην κάνετε προμήθειες! = Ψευδοεπιλογές! Απλά Αποδεχτείτε το θέλημά Του, ό,τι κι αν έρθει! Εκεί είναι ο αγώνας!


Έχεις απόλυτο δίκιο...
Και καταλαβαίνω και γιατί έβαλες αυτό το κείμενο, γιατί πολλοί ίσως νιώθουν μια ψευτοασφάλεια..;

Απλώς αυτό το κείμενο λέει μεν κάποιες αλήθειες, αλλά προσωπικά με έφερε σε ψιλοαπόγνωση.. Το κείμενο είναι απο την survivalmom που μάλλον είναι στις ΗΠΑ και αν είδα καλά το έχει ρίξει στο εμπόριο με θέμα το survival. Άρα θέλει να τρομάξει κάποιους μελλοντικούς πελάτες ώστε να πάνε σε κάποια σεμινάριά της, αφού δούνε ότι οι προετοιμασίες τους είναι "ερασιτεχνικές" και "ανεπαρκείς"; Αλλά πολύ πεσιμιστικό ρε παιδί μου..

Από την άλλη η αγώνας είναι να δεχτούμε το θέλημά Του, όπως το λες. Μπορεί να μην είναι στο σχέδιο να σωθούνε όλα τα παιδιά μου πχ.. Τι να κάνεις με αυτήν την σκέψη;; Ξέρω, προσευχή, αποδοχή θελήματος, υπάρχει αιώνια ζωή, σε αυτήν ελπίζουμε... Απλά δεν είμαι πάντα τόσο δυνατή.. Μάλλον αρχάρια είμαι.. ο Θεός να μας ελεήσει..
User avatar
bloomyria
 
Posts: 376
Joined: Fri Jun 01, 2012 1:13 pm
Location: Μόναχο

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby thanos69b » Tue Jun 26, 2012 10:12 am

papi wrote:Το παραπάνω κείμενο τελικά θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω ελλιπές αφού πουθενά δεν υπάρχει κάποια αναφορά σε πνευματικούς νόμους!
Όλα τα παραπάνω μπορούν να ανατραπούν είτε κάνουμε προμήθειες είτε δεν κάνουμε, απλά και μόνο με την μετάνοιά μας και τον πνευματικό αγώνα μας! Κάνω προμήθειες λοιπόν με την σκέψη ότι θα κάνω και ελεημοσύνη διότι αν δεν την κάνω εγώ εκούσια θα έρθει ακούσια με μία κλοπή ή ληστεία (χωρίς να είναι ακόμα και αυτό δεδομένο γιατί ανάλογα με την πνευματική κατάσταση μπορεί να γίνει ληστεία ή κλοπή για να ξεπληρώσουμε ή για να αποταμιεύσουμε)! Δεν κάνω προμήθειες ... με την λογική ότι θα κάνω προσευχή όχι μόνο για τον εαυτό μου για να προνοήσει ο Θεός για μένα ... αλλά και για τον συνάνθρωπό μου πχ συγγενή, γείτονα, φίλο μου κλπ ώστε ο Θεός να προνοήσει και για αυτούς (τι νομίζατε εσείς που δεν κάνετε προμήθειες; θα ξεφεύγατε από τις υποχρεώσεις; :lol: :lol: :lol: ) ... οπότε η ελεημοσύνη εκείνων που δεν κάνουν προμήθειες θα έχει την μορφή της - διπλάσιας ή τριπλάσιας - προσευχής!
Διαλέξτε τώρα!

Κατα τον λογισμό μου το κείμενο για μας είναι εντελώς άκυρο.
Είναι μιά αμερικανιά για αμερικανάκια που σε λίγο θα εκλείψουν.
Για μας δεν εχει καμία ουσία πόσα χρόνια θα είμαστε στην αυτοεξορία μας. Ουσία έχει να γυρίσουμε στην αγκαλιά του Πατέρα μας.
Δέν έχουν καμία ουσία τα βάσανα και η ταλαιπωρίες γιατί με αυτά πληρώνουμε η θα πληρωθούμε.
Δέν υπάρχει τίποτα το απρόβλεπτο στην ζωή μας (ούτε τρίχα από κεφάλι μας δεν πέφτει χωρίς την άδεια Του) άρα ότι και να γίνει ας είναι Ευλογημένο.
Απο κεί και πέρα κάνουμε υπακοή στον πνευματικό μας (κάνοντας έτσι υπακοή στον Κύριο)
Κάνουμε πλήρη υποταγή στο θέλημα Του χωρίς γιατί και πως.
Καμιά κυβέρνηση η εχθρός δεν μπορεί να μας καταστρέψει χωρίς να το θελήσουμε εμείς.
Μπορούνε μόνο να μας κάνουν με την ευλογία Του Κυρίου μάρτυρες και Άγιους.

Papi δεν αντιδικώ μαζί σου απλός εκφράζω την γνώμη μου.
Εγώ προσωπικά μαζεύω με την ευλογιά του γέροντα κάποιες προμήθειες,
αλλά χαλαρά και σκέφτομαι και μαζεύω και γιά άλλους που τώρα είναι στην κοσμάρα τους.
Από κεί και πέρα απόλυτη εμπιστοσύνη στο Κύριο μας και στην γλυκύτατη Παναγία μας.
Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
User avatar
thanos69b
 
Posts: 3918
Joined: Tue Nov 15, 2011 10:14 pm

PreviousNext

Return to ΓΕΩΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΥΠΟ ΤΟ ΠΡΙΣΜΑ ΤΩΝ ΠΡΟΦΗΤΕΙΩΝ

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests