ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ (ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ) ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Τα πάντα περί Γεωπολιτικών και μόνο...

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby kyriakos » Mon Jun 03, 2013 12:43 pm

"Εαν μιλώ τις γλώσσες των ανθρώπων και των αγγέλων και δεν έχω μέσα μου αγάπη, χαλκός είμαι που βροντά και τούμπανο που αλαλλάζει. Και αν έχω χάρισμα προφητικό και ξέρω όλα τα μυστικά και τη γνώση, κι αν έχω πίστη τόσο δυνατή που να μετακινώ βουνά, αλλά δεν έχω αγάπη, τίποτε δεν είμαι. Αν σε ελεημοσύνες μοιράσω το βιός μου και παραδώσω το σώμα μου στη φωτιά για να καεί, αλλά δεν έχω αγάπη, όλα μάταια. Η αγάπη έχει μεγάλη καρδιά, ευεργετεί, δε φθονεί, δεν καυχιέται, δεν υπερηφανεύεται, δεν ασχημονεί, δεν κοιτάζει το συμφέρον της, δε θυμώνει, δε μνησικακεί, δεν είναι χαιρέκακη, χαίρεται αληθινά για τη χαρά του άλλου, όλα τα ανέχεται, όλα τα σκεπάζει, πάντα ελπίζει, πάντα υπομένει. Η αγάπη παραμένει αιώνια."

Όλα ξεπερνιούνται όταν έχεις δίπλα σου ανθρώπους να σε αγαπούν και να τους αγαπάς. Η αληθινή αγάπη δεν κρύβεται. Φαίνεται στο βλέμμα, στο λόγο, στο χάδι. Περιφρουρεί με σεβασμό τα δικαιώματα του άλλου και ο μόνος στόχος της είναι, πως θα του δώσει χαρά. Έτσι μόνο χαίρεται και η ίδια. Μεγαλώνει αντί να μειώνεται αφού δεν είναι μέσον αλλά αυτοσκοπός.
Οι περισσότεροι άνθρωποι δεν ασχολούνται με το πως θα καταφέρουν να αγαπήσουν αλλά πως θα επιτύχουν να αγαπηθούν. Ακόμη κι αυτό το αναζητούν εσφαλμένα μέσω της ηδονής, της δόξας ή του χρήματος. Έστω κι αν βαπτίζουμε ως "σύνεση" το προσωπικό μας συμ-φέρον, θα έλθει σύντομα η στιγμή που θα μετράμε τις απώλειές μας. Το σύμπαν είναι αγάπη. Αν λόγω φιλαυτίας αντιλαμβάνομαι τα πάντα μόνο σε σχέση με το πόσο ωφέλιμα ή βλαβερά είναι για μένα, τότε είναι καιρός να αφαιρέσω τα παραμορφωτικά γυαλιά από τα μάτια μου και να διαπιστώσω πως οτιδήποτε δεν προσφέρω, μου είναι βλαβερό. Η αγάπη είναι πράξη πίστης. Με το να δίνω, δε χάνω, κερδίζω.
Ας προμηθευτούμε λοιπόν πάνω από όλα, διάθεση προσφοράς.
kyriakos
 

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby Matina » Mon Jun 03, 2013 1:45 pm

kyriakos wrote:"Εαν μιλώ τις γλώσσες των ανθρώπων και των αγγέλων και δεν έχω μέσα μου αγάπη, χαλκός είμαι που βροντά και τούμπανο που αλαλλάζει. Και αν έχω χάρισμα προφητικό και ξέρω όλα τα μυστικά και τη γνώση, κι αν έχω πίστη τόσο δυνατή που να μετακινώ βουνά, αλλά δεν έχω αγάπη, τίποτε δεν είμαι. Αν σε ελεημοσύνες μοιράσω το βιός μου και παραδώσω το σώμα μου στη φωτιά για να καεί, αλλά δεν έχω αγάπη, όλα μάταια. Η αγάπη έχει μεγάλη καρδιά, ευεργετεί, δε φθονεί, δεν καυχιέται, δεν υπερηφανεύεται, δεν ασχημονεί, δεν κοιτάζει το συμφέρον της, δε θυμώνει, δε μνησικακεί, δεν είναι χαιρέκακη, χαίρεται αληθινά για τη χαρά του άλλου, όλα τα ανέχεται, όλα τα σκεπάζει, πάντα ελπίζει, πάντα υπομένει. Η αγάπη παραμένει αιώνια."

Όλα ξεπερνιούνται όταν έχεις δίπλα σου ανθρώπους να σε αγαπούν και να τους αγαπάς. Η αληθινή αγάπη δεν κρύβεται. Φαίνεται στο βλέμμα, στο λόγο, στο χάδι. Περιφρουρεί με σεβασμό τα δικαιώματα του άλλου και ο μόνος στόχος της είναι, πως θα του δώσει χαρά. Έτσι μόνο χαίρεται και η ίδια. Μεγαλώνει αντί να μειώνεται αφού δεν είναι μέσον αλλά αυτοσκοπός.
Οι περισσότεροι άνθρωποι δεν ασχολούνται με το πως θα καταφέρουν να αγαπήσουν αλλά πως θα επιτύχουν να αγαπηθούν. Ακόμη κι αυτό το αναζητούν εσφαλμένα μέσω της ηδονής, της δόξας ή του χρήματος. Έστω κι αν βαπτίζουμε ως "σύνεση" το προσωπικό μας συμ-φέρον, θα έλθει σύντομα η στιγμή που θα μετράμε τις απώλειές μας. Το σύμπαν είναι αγάπη. Αν λόγω φιλαυτίας αντιλαμβάνομαι τα πάντα μόνο σε σχέση με το πόσο ωφέλιμα ή βλαβερά είναι για μένα, τότε είναι καιρός να αφαιρέσω τα παραμορφωτικά γυαλιά από τα μάτια μου και να διαπιστώσω πως οτιδήποτε δεν προσφέρω, μου είναι βλαβερό. Η αγάπη είναι πράξη πίστης. Με το να δίνω, δε χάνω, κερδίζω.
Ας προμηθευτούμε λοιπόν πάνω από όλα, διάθεση προσφοράς.

Χαίρομαι πραγματικά που ο καθένας μας έχει να θέσει ένα λιθαράκι πνευματικό σε τούτες τις ενότητες,κι όλοι μαζί,ενωμένοι,πιασμένοι χέρι χέρι και με διάθεση προσφοράς να βοηθήσουμε όπου παραστεί ανάγκη. :) Σ'ευχαριστώ πολύ αδελφέ μου!!!
O Κύριός μου κι ο Θεός μου!
User avatar
Matina
 
Posts: 2161
Joined: Tue Nov 15, 2011 10:36 am

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby giannis73 » Mon Jun 03, 2013 4:23 pm

kyriakos wrote:"Εαν μιλώ τις γλώσσες των ανθρώπων και των αγγέλων και δεν έχω μέσα μου αγάπη, χαλκός είμαι που βροντά και τούμπανο που αλαλλάζει. Και αν έχω χάρισμα προφητικό και ξέρω όλα τα μυστικά και τη γνώση, κι αν έχω πίστη τόσο δυνατή που να μετακινώ βουνά, αλλά δεν έχω αγάπη, τίποτε δεν είμαι. Αν σε ελεημοσύνες μοιράσω το βιός μου και παραδώσω το σώμα μου στη φωτιά για να καεί, αλλά δεν έχω αγάπη, όλα μάταια. Η αγάπη έχει μεγάλη καρδιά, ευεργετεί, δε φθονεί, δεν καυχιέται, δεν υπερηφανεύεται, δεν ασχημονεί, δεν κοιτάζει το συμφέρον της, δε θυμώνει, δε μνησικακεί, δεν είναι χαιρέκακη, χαίρεται αληθινά για τη χαρά του άλλου, όλα τα ανέχεται, όλα τα σκεπάζει, πάντα ελπίζει, πάντα υπομένει. Η αγάπη παραμένει αιώνια."

Όλα ξεπερνιούνται όταν έχεις δίπλα σου ανθρώπους να σε αγαπούν και να τους αγαπάς. Η αληθινή αγάπη δεν κρύβεται. Φαίνεται στο βλέμμα, στο λόγο, στο χάδι. Περιφρουρεί με σεβασμό τα δικαιώματα του άλλου και ο μόνος στόχος της είναι, πως θα του δώσει χαρά. Έτσι μόνο χαίρεται και η ίδια. Μεγαλώνει αντί να μειώνεται αφού δεν είναι μέσον αλλά αυτοσκοπός.
Οι περισσότεροι άνθρωποι δεν ασχολούνται με το πως θα καταφέρουν να αγαπήσουν αλλά πως θα επιτύχουν να αγαπηθούν. Ακόμη κι αυτό το αναζητούν εσφαλμένα μέσω της ηδονής, της δόξας ή του χρήματος. Έστω κι αν βαπτίζουμε ως "σύνεση" το προσωπικό μας συμ-φέρον, θα έλθει σύντομα η στιγμή που θα μετράμε τις απώλειές μας. Το σύμπαν είναι αγάπη. Αν λόγω φιλαυτίας αντιλαμβάνομαι τα πάντα μόνο σε σχέση με το πόσο ωφέλιμα ή βλαβερά είναι για μένα, τότε είναι καιρός να αφαιρέσω τα παραμορφωτικά γυαλιά από τα μάτια μου και να διαπιστώσω πως οτιδήποτε δεν προσφέρω, μου είναι βλαβερό. Η αγάπη είναι πράξη πίστης. Με το να δίνω, δε χάνω, κερδίζω.
Ας προμηθευτούμε λοιπόν πάνω από όλα, διάθεση προσφοράς.


Από όλα όσα ελέχθησαν για να προμηθευτούμε για τα γεγονότα ,αυτό είναι το καλύτερο ,που και μόνο αυτό αν μπορούσαμε να προμηθευτούμε από τον Κύριο ,έφτανε να καλύψει όλα τα προηγούμενα.
giannis73
 

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby lachesis » Mon Jun 03, 2013 4:41 pm

kyriakos wrote:[i]Μεγαλώνει αντί να μειώνεται αφού δεν είναι μέσον αλλά αυτοσκοπός.
Οι περισσότεροι άνθρωποι δεν ασχολούνται με το πως θα καταφέρουν να αγαπήσουν αλλά πως θα επιτύχουν να αγαπηθούν.
Ας προμηθευτούμε λοιπόν πάνω από όλα, διάθεση προσφοράς.


¨οχι ότι ολόκληρο δεν ήταν αριστούργημα, απλά επέλεξα αυτες τις τρεις προτασεις που με άγγιξαν περισσότερο...
Να είσαι καλά kyriakos με αυτό που έγραψες, με βοήθησες πολύ γιατί στην αγωνία μου να "προμηθευτώ" για τα γεγονότα, γέμιζα με οργή και θυμό την καρδιά μου, όταν το μόνο που πραγματικά ήθελα δεν ήταν η υλική προμήθεια, αλλά η πνευματική, αυτή που στα χρόνια τα δύσκολα θα αναδείξει νεομάρτυρες, που με αγάπη, θυσία, προσφορά θα θυσιάσουν το υλικό τους σώμα, για την μεγαλύτερη Αγάπη, αυτήν προς τον Κύριο!!!!
Μου έμαθες λοιπόν πως να προμηθευτώ πνεύμα.... (όχι ότι δεν γνώριζα τι έπρεπε να κάνω, αλλά για άλλη μια φορά το ταγκαλάκι με νίκησε και έριξε στάχτι στα μάτια της ψυχής).....
Ευχαριστώ!
lachesis
 

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby koufolalos » Mon Jun 03, 2013 8:04 pm

kyriakos wrote:"Εαν μιλώ τις γλώσσες των ανθρώπων και των αγγέλων και δεν έχω μέσα μου αγάπη, χαλκός είμαι που βροντά και τούμπανο που αλαλλάζει. Και αν έχω χάρισμα προφητικό και ξέρω όλα τα μυστικά και τη γνώση, κι αν έχω πίστη τόσο δυνατή που να μετακινώ βουνά, αλλά δεν έχω αγάπη, τίποτε δεν είμαι. Αν σε ελεημοσύνες μοιράσω το βιός μου και παραδώσω το σώμα μου στη φωτιά για να καεί, αλλά δεν έχω αγάπη, όλα μάταια. Η αγάπη έχει μεγάλη καρδιά, ευεργετεί, δε φθονεί, δεν καυχιέται, δεν υπερηφανεύεται, δεν ασχημονεί, δεν κοιτάζει το συμφέρον της, δε θυμώνει, δε μνησικακεί, δεν είναι χαιρέκακη, χαίρεται αληθινά για τη χαρά του άλλου, όλα τα ανέχεται, όλα τα σκεπάζει, πάντα ελπίζει, πάντα υπομένει. Η αγάπη παραμένει αιώνια."

Όλα ξεπερνιούνται όταν έχεις δίπλα σου ανθρώπους να σε αγαπούν και να τους αγαπάς. Η αληθινή αγάπη δεν κρύβεται. Φαίνεται στο βλέμμα, στο λόγο, στο χάδι. Περιφρουρεί με σεβασμό τα δικαιώματα του άλλου και ο μόνος στόχος της είναι, πως θα του δώσει χαρά. Έτσι μόνο χαίρεται και η ίδια. Μεγαλώνει αντί να μειώνεται αφού δεν είναι μέσον αλλά αυτοσκοπός.
Οι περισσότεροι άνθρωποι δεν ασχολούνται με το πως θα καταφέρουν να αγαπήσουν αλλά πως θα επιτύχουν να αγαπηθούν. Ακόμη κι αυτό το αναζητούν εσφαλμένα μέσω της ηδονής, της δόξας ή του χρήματος. Έστω κι αν βαπτίζουμε ως "σύνεση" το προσωπικό μας συμ-φέρον, θα έλθει σύντομα η στιγμή που θα μετράμε τις απώλειές μας. Το σύμπαν είναι αγάπη. Αν λόγω φιλαυτίας αντιλαμβάνομαι τα πάντα μόνο σε σχέση με το πόσο ωφέλιμα ή βλαβερά είναι για μένα, τότε είναι καιρός να αφαιρέσω τα παραμορφωτικά γυαλιά από τα μάτια μου και να διαπιστώσω πως οτιδήποτε δεν προσφέρω, μου είναι βλαβερό. Η αγάπη είναι πράξη πίστης. Με το να δίνω, δε χάνω, κερδίζω.
Ας προμηθευτούμε λοιπόν πάνω από όλα, διάθεση προσφοράς.



!!!!!!!!! kyriake,Eυγε........ας αντεχουμε ΕΝ Αγαπη Χριστω οσο ο Κυριος ημων αντεξε και ανηφοριζε κουβαλωντας τον Σταυρο αυτου για μας...
koufolalos
 

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby george1 » Wed Jun 05, 2013 8:53 am

giannis73 wrote:


Γιαννη σε καποια αλλη θεματικη ενωτητα ειχαμε διαφορετικη αποψη, ειναι ανθρωπινο αυτο, αλλα εδω εχεις κανει μια πολυ ωραια και ευστοχη αναρτηση. Νομιζω οτι η αληθεια βρισκεται απο τη συνθεση της αποψης αυτης αλλα και αυτης του Κυριακου.Η μονη ενσταση μου σε αυτη του Κυριακου ειναι η εκφραση οτι το συμπαν ειναι αγαπη.Αυτο δεν ειναι σωστο και παραπεμπει καπου αλλου. Φανταζομαι ομως οτι ο Κυριακος δεν θα εννοουσε αυτο το αλλο, αλλα εγινε στη ροη του λογου.
george1
 

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby Matina » Wed Jun 05, 2013 9:15 am

george1 wrote:Η μονη ενσταση μου σε αυτη του Κυριακου ειναι η εκφραση οτι το συμπαν ειναι αγαπη.Αυτο δεν ειναι σωστο και παραπεμπει καπου αλλου. Φανταζομαι ομως οτι ο Κυριακος δεν θα εννοουσε αυτο το αλλο, αλλα εγινε στη ροη του λογου.


Δεν καταλαβαίνω αδελφέ μου την ένστασή σου πάνω στην έκφραση του αδελφού Κυριάκου,φυσικά το σύμπαν είναι αγάπη όταν και μόνο όταν το δεις με αγάπη,διότι το σύμπαν είναι προϊόν της Σοφίας του Θεού κι ο Θεός όλα με σοφία και αγάπη εποίησε.Μακάρι πραγματικά να μπορούσαμε όλοι εμείς οι "ειδικοί"να βλέπαμε κάτω από άλλη οπτική γωνία κι άλλο πρίσμα τη δημιουργία του Θεού,κάτω από το πρίσμα της ΑΓΑΠΗΣ.Αν όλα τα κάναμε αγάπη τίποτα μα τίποτα δε θα μας ενοχλούσε,τίποτα δε θα μας πτοούσε,τίποτα δε θα μας έκοβε τα φτερά.Δεν είναι υπέροχο ένας αδελφός να μας διδάσκει την ΑΓΑΠΗ μέσα από τα δικά του μάτια;Δεν είναι υπέροχο ο Κύριός μας να στέλνει το παιδί Του να διδάξει και στα άλλα Του παιδιά(εμάς) πως είναι η ΑΓΑΠΗ Η ΑΛΗΘΙΝΗ και πως θα ήθελε Εκείνος να βλέπουμε το σύμπαν;
Αυτά κατάλαβε ο δικός μου νους,οποιεσδήποτε ενστάσεις παρακαλώ καταθέστε τες ,ίσως κάνω λάθος ,ίσως είμαι και σε πλάνη.

Καλημέρα!
Image
O Κύριός μου κι ο Θεός μου!
User avatar
Matina
 
Posts: 2161
Joined: Tue Nov 15, 2011 10:36 am

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby Μαρία » Wed Jun 05, 2013 10:57 am

πολυ σωστα αδελφε μου Κυριακο!!! δε χρειαζομαστε οι Χριστιανοι καμια προμηθεια "υλικη"...χρειαζομαστε τροφη εσωτερικη και τα Ιερα λογια των Αγιων μας κ ο Λογος του Θεου μπορει να μας βγαλει απο οποιαδηποτε συμφορα κ δυσκολια σε αυτον τον κοσμο που ειμαστε εξοριστοι...
ο Ιησους ειπε στους μαθητες του:
Οποιος θελει να με ακολουθησει, ας απαρνηθει τον εαυτο του, ας σηκωσει το σταυρο του κ ας με ακολουθει. Γιατι οποιος θελει να σωσει τη ζωη του, θα τη χασει, οποιος ομως εξαιτιας μου χασει τη ζωη του θα τη βρει....

«Ντυθῆτε τὴν πανοπλία τοῦ Θεοῦ γιὰ νὰ μπορέσετε νὰ ἀντισταθῆτε στὰ τεχνάσματα τοῦ διαβόλου» (Ἐφεσ. 3,10)
Μαρία
 

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby george1 » Wed Jun 05, 2013 12:39 pm

Matina wrote:
george1 wrote:Η μονη ενσταση μου σε αυτη του Κυριακου ειναι η εκφραση οτι το συμπαν ειναι αγαπη.Αυτο δεν ειναι σωστο και παραπεμπει καπου αλλου. Φανταζομαι ομως οτι ο Κυριακος δεν θα εννοουσε αυτο το αλλο, αλλα εγινε στη ροη του λογου.


Δεν καταλαβαίνω αδελφέ μου την ένστασή σου πάνω στην έκφραση του αδελφού Κυριάκου,φυσικά το σύμπαν είναι αγάπη όταν και μόνο όταν το δεις με αγάπη,διότι το σύμπαν είναι προϊόν της Σοφίας του Θεού κι ο Θεός όλα με σοφία και αγάπη εποίησε.Μακάρι πραγματικά να μπορούσαμε όλοι εμείς οι "ειδικοί"να βλέπαμε κάτω από άλλη οπτική γωνία κι άλλο πρίσμα τη δημιουργία του Θεού,κάτω από το πρίσμα της ΑΓΑΠΗΣ.Αν όλα τα κάναμε αγάπη τίποτα μα τίποτα δε θα μας ενοχλούσε,τίποτα δε θα μας πτοούσε,τίποτα δε θα μας έκοβε τα φτερά.Δεν είναι υπέροχο ένας αδελφός να μας διδάσκει την ΑΓΑΠΗ μέσα από τα δικά του μάτια;Δεν είναι υπέροχο ο Κύριός μας να στέλνει το παιδί Του να διδάξει και στα άλλα Του παιδιά(εμάς) πως είναι η ΑΓΑΠΗ Η ΑΛΗΘΙΝΗ και πως θα ήθελε Εκείνος να βλέπουμε το σύμπαν;
Αυτά κατάλαβε ο δικός μου νους,οποιεσδήποτε ενστάσεις παρακαλώ καταθέστε τες ,ίσως κάνω λάθος ,ίσως είμαι και σε πλάνη.

Καλημέρα!
Image


Αδελφη Μαρια, κοιταξε τι εννοω. Ο μονος που ειναι αγαπη ειναι ο Θεος. Οι υπολοιποι ανθρωποι εχουμε αγαπη κατα το μετρο της πνευματικης προοδου του καθενος μας. Η ιδιοτητα της αγαπης ανηκει στα εμψυχα και οχι στα αψυχα.Το συμπαν ειναι φτιαγμενο απο την αγαπη του Θεου, ναι. Το συμπαν εκφραζει την αγαπη του Θεου, ναι.Αλλα το συμπαν δεν ειναι αγαπη ουτε εχει αγαπη γιατι ειναι αψυχο, δεν εχει κριση, σκεψη, λογικη, συναισθηματα κτλ. Αν το δεχτουμε αυτο, λεμε αυτο που λενε οι νεοεποχιτες και αλλα αρρωστημενα ιδεολογικα ρευματα για συμπαντικες ενεργειες, θετικες ενεργειες, αρνητικες ενεργειες και που προσπαθουν να μας πεισουν οτι δεν υπαρχει Δημιουργος αλλα απροσωπες ενεργειες που δρουν στο συμπαν. Αυτο εννοουσα οταν ελεγα οτι παραπεμπει αλλου. Εχω συναντησει αρκετους με αυτες τις απιστευτες ιδεες για αυτο επρεπε να κανω τη διευκρινηση. Μονο εδω ηταν η ενσταση μου στη διατυπωση. Εννοειται οτι τη φυση και το συμπαν το αγαπαμε, διοτι ειναι δωρο προς εμας και αποτελεσμα της αγαπης του Θεου.
george1
 

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby Matina » Wed Jun 05, 2013 1:13 pm

george1 wrote:Αδελφη Μαρια, κοιταξε τι εννοω. Ο μονος που ειναι αγαπη ειναι ο Θεος. Οι υπολοιποι ανθρωποι εχουμε αγαπη κατα το μετρο της πνευματικης προοδου του καθενος μας. Η ιδιοτητα της αγαπης ανηκει στα εμψυχα και οχι στα αψυχα.Το συμπαν ειναι φτιαγμενο απο την αγαπη του Θεου, ναι. Το συμπαν εκφραζει την αγαπη του Θεου, ναι.Αλλα το συμπαν δεν ειναι αγαπη ουτε εχει αγαπη γιατι ειναι αψυχο, δεν εχει κριση, σκεψη, λογικη, συναισθηματα κτλ. Αν το δεχτουμε αυτο, λεμε αυτο που λενε οι νεοεποχιτες και αλλα αρρωστημενα ιδεολογικα ρευματα για συμπαντικες ενεργειες, θετικες ενεργειες, αρνητικες ενεργειες και που προσπαθουν να μας πεισουν οτι δεν υπαρχει Δημιουργος αλλα απροσωπες ενεργειες που δρουν στο συμπαν. Αυτο εννοουσα οταν ελεγα οτι παραπεμπει αλλου. Εχω συναντησει αρκετους με αυτες τις απιστευτες ιδεες για αυτο επρεπε να κανω τη διευκρινηση. Μονο εδω ηταν η ενσταση μου στη διατυπωση. Εννοειται οτι τη φυση και το συμπαν το αγαπαμε, διοτι ειναι δωρο προς εμας και αποτελεσμα της αγαπης του Θεου.

Φυσικά και πρέπει να ενίστασαι γι'αυτές τις συμπαντικές θεωρίες τύπου καμπάλα,κλπ,κι εγώ στη θέση σου το ίδιο θα έκανα ,το ίδιο κάνω και βάζω στη θέση του όποιον τα ενστερνίζεται.Πιστεύω όμως ακράδαντα αδελφέ μου ότι ο αδελφός Κυριακός εννοούσε αυτό που είπα στην αρχή,διότι ένας Ορθόδοξος Χριστιανός έτσι αντιλαμβάνεται την Απόλυτη Αγάπη,όπως πρέπει ,όπως Θέλει Εκείνος,όπως ακριβώς είναι,να νοιώθεις ότι όλα γύρω σου είναι ΑΓΑΠΗ.
Ευχαριστώ για την προσφώνηση,τιμή μου να είχα το όνομα της Παναγίας αλλά ονομάζομαι Ματίνα. :)
O Κύριός μου κι ο Θεός μου!
User avatar
Matina
 
Posts: 2161
Joined: Tue Nov 15, 2011 10:36 am

PreviousNext

Return to ΓΕΩΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΥΠΟ ΤΟ ΠΡΙΣΜΑ ΤΩΝ ΠΡΟΦΗΤΕΙΩΝ

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests

cron