ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Τα πάντα περί Γεωπολιτικών και μόνο...

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby lpap » Sun Oct 07, 2012 9:54 pm

akerm wrote:μπορείς να μην ξαναμπείς και να ζητήσεις να σε διαγράψουμε, αν μας θεωρείς τέτοιους φίλτατε...κανένα ποστάρισμα προσφοράς θα κάνεις;...διότι όλα όσα έχεις κάνει είναι για παρατηρήσεις και ελέγχους...στο σδοε δουλεύες και σου 'μεινε συνήθεια; :P

..άσε που θα έπρεπε να μπαναριστείς διότι με το ποστάρισμά σου προσβάλεις και όλους τους γέροντες που μίλησαν για προμήθειες ...ας είναι


Αν καταλάβαινες τι έγραψα δεν θα τα έλεγες αυτά. Ας είναι, το μυαλό του καθενός έχει κάποιο όριο που δεν μπορεί να το ξεπεράσει.
lpap
 

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby SUKHOI » Sun Oct 07, 2012 10:01 pm

...................
Last edited by SUKHOI on Thu Nov 22, 2012 10:53 pm, edited 1 time in total.
SUKHOI
 

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby akerm » Sun Oct 07, 2012 10:21 pm

lpap wrote:
akerm wrote:μπορείς να μην ξαναμπείς και να ζητήσεις να σε διαγράψουμε, αν μας θεωρείς τέτοιους φίλτατε...κανένα ποστάρισμα προσφοράς θα κάνεις;...διότι όλα όσα έχεις κάνει είναι για παρατηρήσεις και ελέγχους...στο σδοε δουλεύες και σου 'μεινε συνήθεια; :P
..άσε που θα έπρεπε να μπαναριστείς διότι με το ποστάρισμά σου προσβάλεις και όλους τους γέροντες που μίλησαν για προμήθειες ...ας είναι

Αν καταλάβαινες τι έγραψα δεν θα τα έλεγες αυτά. Ας είναι, το μυαλό του καθενός έχει κάποιο όριο που δεν μπορεί να το ξεπεράσει.


...ενίοτε κάποιοι ξεπερνούν τα όρια της καλής συμπεριφοράς - ευγενείας -ευσεβείας σε ένα χώρο που εισέρχονται ως καλεσμένοι και αντί ευχαριστώ αρχίζουν και λένε ότι σκέφτονται χωρίς πριν να βουτήξουν τη γλώσσα τους στο μυαλό τους...

δεν οφείλω να προσπαθήσω να καταλάβω...απλά διάβαζω...αν γράφεις διαφορετικά απ ότι εννοείς οφείλεις να γίνεσαι σαφέστερος....σοφόν το σαφές μας λέγανε οι πρόγονοί μας...

μας σύγκρινες με αιρετικούς και οτι τους αντιγράφουμε κιόλας.... και όφειλα να σε συνεφέρω στη τάξη της καλής συμπεριφοράς και των καλών λόγων...αν αυτό δεν σε βοηθά να καταλάβεις τι έγραψες...ρώτα το μυαλό σου να σε βοηθήσει...το δικό μου όντως έχει όρια συγκεκριμένα που προσπαθεί να μη τα ξεπερνά όταν μπαίνει σε περιοχές ασεβείας...

φρόντισε να μπεις λοιπόν στο ποστάρισμά σου να διορθώσεις αυτά που έγραψες (έστω να τα γράψεις σαφέστερα) αν θέλεις να συνεχίσεις να λαμβάνεις μέρος σε "φόρουμ με αντιγραφείς αιρετικών"
akerm
 

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby lpap » Sun Oct 07, 2012 11:06 pm

Σε χαιρετώ φίλε akerm,

οι "μάρτυρες του Ιεχωβά" υποστήριζαν στα έντυπα τους (στην Σκοπιά) ότι επέρχεται η δευτέρα παρουσία εντός λίγου χρόνου και ότι πρέπει να λάβουν οι οπαδοί τους τα μέτρα τους, να προμηθευτούν τρόφιμα, να μην χτίσουν νέα σπίτια, να μην συνεχίσουν τα παιδιά τους τις σπουδές τους και οι οπαδοί τους καθόριζαν την ζωή τους πάνω σε αυτά τα δεδομένα, δηλαδή της προφητείας μεγάλων καταστροφών και δεινών. Βεβαια, διαψεύτηκαν αρκετές φορές, αλλά δεν το έβαζαν κάτω και επανερχόντουσαν με νέες ημερομηνίες.

Αν ακολουθούσα και εγώ το ίδιο σύστημα με τους Ιεχωβίτες και έγραφα στο φορουμ ότι το 2018 θα γίνει η Δευτέρα παρουσία, ότι την άνοιξη θα γίνει ρωσο-τουρκικό-συριακός πόλεμος και να πάρουν όλοι τρόφιμα και να προγραμματίσουν την ζωή τους με βάση την τάδε και την δείνα ερμηνεία προφητείας, νομίζω θα είμουν ευπρόσδεκτος στο φόρουμ. Αλλά δεν το έκανα.

Δεν θέλω να στενοχωρήσω κανέναν και κυρίως εσένα.
lpap
 

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby dou » Thu Oct 11, 2012 3:38 pm

Περίπου τον Οκτώβριο του 2010, ξεκίνησα την συλλογή τροφιμων κλπ
υπολογίζοντας περίπου το τι θα χρειαστεί η οικογένεια για διάστημα 6 μηνών.
Η συλλογή τελείωσε σχετικά γρήγορα.

Μετά απο συζήτηση με τον πνευματικό μου (οπως εχω ήδη γράψει) τα έδωσα ΟΛΑ.

Μερικά απο τα τρόφιμα, ζυμαρικά, φακές , κλπ θα έληγαν 31/12/12.
Για να τα καταναλώσω, θα έπρεπε να ειχα ξεκινήσει, χωρις άλλο φαγητό, 6 μηνες πριν...
Θα έληγαν σε 2,5 μήνες και εγώ θα περίμενα ακόμη να "πεινάσουμε"......

Μάλλον παρα πολύ σοφά μου είπε "Μοιρασε τα ΟΛΑ".






ΥΓ. Αναφέρομαι στη δική μου εμπειρία, η οποία θα ηταν διαφορετική,
εαν με ειχε προτρέψει να ενεργησω με τον αντιθετο τρόπο...
"Ανευ ΕΜΟΥ, ου δύνασθαι ποιείν ΟΥΔΕΝ"
User avatar
dou
 
Posts: 468
Joined: Sun Nov 20, 2011 7:16 pm

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby olympos » Thu Oct 11, 2012 4:06 pm

dou wrote:Περίπου τον Οκτώβριο του 2010, ξεκίνησα την συλλογή τροφιμων κλπ
υπολογίζοντας περίπου το τι θα χρειαστεί η οικογένεια για διάστημα 6 μηνών.
Η συλλογή τελείωσε σχετικά γρήγορα.

Μετά απο συζήτηση με τον πνευματικό μου (οπως εχω ήδη γράψει) τα έδωσα ΟΛΑ.

Μερικά απο τα τρόφιμα, ζυμαρικά, φακές , κλπ θα έληγαν 31/12/12.
Για να τα καταναλώσω, θα έπρεπε να ειχα ξεκινήσει, χωρις άλλο φαγητό, 6 μηνες πριν...
Θα έληγαν σε 2,5 μήνες και εγώ θα περίμενα ακόμη να "πεινάσουμε"......

Μάλλον παρα πολύ σοφά μου είπε "Μοιρασε τα ΟΛΑ".






ΥΓ. Αναφέρομαι στη δική μου εμπειρία, η οποία θα ηταν διαφορετική,
εαν με ειχε προτρέψει να ενεργησω με τον αντιθετο τρόπο...


Οι προμήθειες γίνονται στρατηγικά ώστε να μην έχουμε τέτοια προβλήματα.
olympos
 

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby thanos69b » Thu Oct 11, 2012 5:11 pm

olympos wrote:
dou wrote:Περίπου τον Οκτώβριο του 2010, ξεκίνησα την συλλογή τροφιμων κλπ
υπολογίζοντας περίπου το τι θα χρειαστεί η οικογένεια για διάστημα 6 μηνών.
Η συλλογή τελείωσε σχετικά γρήγορα.

Μετά απο συζήτηση με τον πνευματικό μου (οπως εχω ήδη γράψει) τα έδωσα ΟΛΑ.

Μερικά απο τα τρόφιμα, ζυμαρικά, φακές , κλπ θα έληγαν 31/12/12.
Για να τα καταναλώσω, θα έπρεπε να ειχα ξεκινήσει, χωρις άλλο φαγητό, 6 μηνες πριν...
Θα έληγαν σε 2,5 μήνες και εγώ θα περίμενα ακόμη να "πεινάσουμε"......

Μάλλον παρα πολύ σοφά μου είπε "Μοιρασε τα ΟΛΑ".






ΥΓ. Αναφέρομαι στη δική μου εμπειρία, η οποία θα ηταν διαφορετική,
εαν με ειχε προτρέψει να ενεργησω με τον αντιθετο τρόπο...


Οι προμήθειες γίνονται στρατηγικά ώστε να μην έχουμε τέτοια προβλήματα.

Ο λόγος του Γέροντα είναι κανόνας.
Κάνεις ότι σου λέει και από κει και πέρα είναι ευθύνη του Κυρίου τι θα γίνει.
Αν κάνεις του κεφαλιού σου και το αποτέλεσμα θα είναι αντίστοιχο.....
Πάμε τώρα σε ένα άλλο θέμα σχετικό με τις προμήθειες.
Με το φτωχό μου το μυαλό αυτό που κατάλαβα (εκτός από την ευλογία του Γέροντα)
δεν είναι θέμα απλός η αποθήκευση των προμηθειών.
Δέν θα περάσουμε έναν χειμώνα και όλα μετά θα είναι μέλι ζάχαρη και τα μπακάλικα γεμάτα.
Είναι το τέλος του κόσμου όπως το ξέρουμε. Πρέπει να ετοιμάζεστε για να ζήσετε με έναν άλλον τρόπο ζωής.
Όλα αυτά που ξέραμε τελείωσαν.
Οι προμήθειες χρειάζονται για να μας δώσουν τον χρόνο να προσαρμοστούμε στην νέα κατάσταση, στο νέο τρόπο ζωής.
Αν καθημερινά για να επιβιώσεις πρέπει να ψάχνεις την τροφή σου δεν έχεις τον χρόνο και το μυαλό για να δεις παρακάτω.
Εξαίρεση βέβαια είναι αυτοί που οι πνευματική τους κατάσταση τους επιτρέπει να έχουν πλήρη εμπιστοσύνη στον Κύριο
και να μην μεριμνούν για τίποτα.
Τέλος για μια ακόμα φορά ότι και να κάνουμε μόνο με ευλογία από τον Γέροντα μας.
Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
User avatar
thanos69b
 
Posts: 3918
Joined: Tue Nov 15, 2011 10:14 pm

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ » Thu Oct 11, 2012 9:23 pm

Η ιστορία με τις προμήθειες είναι πολύ μεγάλη!!!!!
εάν μπορεί κάποιος να έχει κάτι σπίτι, καλό είναι
εάν δεν μπορεί πάλι καλό είναι.
Ένας( μακαριστός πια) γέροντας είχε πει το 2008 ότι ούτε οι προμήθειες σώζουν ούτε τα συστήματα ασφαλείας, αυτό που σώζει είναι η αποφυγή της αμαρτίας.
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
 

Η ΛΥΣΗ ΣΤΗΝ ΠΕΙΝΑ-ΤΑ ΦΥΤΡΑ ΣΙΤΑΡΙΟΥ

Unread postby LEFO45 » Mon Oct 22, 2012 3:29 pm

http://www.youtube.com/watch?v=JYhCbLqFVO0

δειτε ενα πολυ χρησιμο βιντεο για .....δυσκολους καιρους !!!!
LEFO45
 
Posts: 43
Joined: Mon Aug 13, 2012 5:12 pm

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby tzifman » Mon Apr 01, 2013 11:51 am

Καλημέρα

εγώ διαφωνώ εντελώς με την συλλογή τροφίμων. Βέβαια είναι προσωπική και μόνο άποψη μου αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποιο το νόημα να συλλέγω τρόφιμα και να μην τα δίνω σε αυτούς που έχουν ανάγκη αυτή τη στιγμή. Ποιό το νόημα να έχω τρόφιμα και να λήγουν όταν άλλοι ήδη σήμερα δεν έχουν να φάνε. Αλλά ας πούμε πως συλλέγω τα τρόφιμα και πως ξεκινάνε τα γεγονότα. Πώς εγώ θα είμαι εντάξει όταν οι άλλοι θα πεθαίνουν από την πείνα; ή όταν δουν πως εγώ έχω τρόφιμα και προσπαθήσουν να τα πάρουν; θα πρέπει να τα προστατέψω με κάθε κόστος; Ακόμα και να θέλω και να τα μοιράσω, μοιραία θα τελειώσουν, οπότε φτάνω πάλι στο ίδιο αποτέλεσμα. Αυτοί είναι οι λόγοι που δεν μπαίνω καν στην διαδικασία να συλλέξω τρόφιμα. Αντί αυτού όμως κάνω κάτι άλλο που με την βοήθεια του θεού και τρόφιμα θα μου εξασφαλίσει αλλά ίσως και την δυνατότητα να βοηθήσω και τους υπόλοιπους. Δεν απαιτεί σχεδόν κανένα κόστος παρά μόνο λίγη φροντίδα. Καλλιεργώ ή μάλλον προσπαθώ να καλλιεργήσω (αφού ακόμα είμαι αρχάριος, αν και καλά τα πάω :D) τα δικά μου τρόφιμα. Επειδή δεν μένω σε μονοκατοικία δεν έχω δικό μου κήπο ούτε πρόσβαση σε χώμα απευθείας. Έτσι τα καλλιεργώ σε γλάστρες, σάκους φύτευσης κτλ. Έχω κάνει μία λίστα με λαχανικά αλλά και δέντρα νανά που μπορούν να μεγαλώσουν σε γλάστρες σε οποιοδήποτε μπαλκόνι. Όπως προανέφερα είμαι εντελώς αρχάριος οπότε οποιαδήποτε διόρθωση, πρόταση, σχόλια κτλ είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτα.

Η λίστα έχει που έχω φτιάξει είναι η εξής: (μέσα στις παρενθέσεις βρίσκονται οι ποικιλίες)

Δάφνη - Laurus Nobilis
Μελλισόχορτο – Melissa Officinalis
Δεντρολίβανο – Rosmarinus Officinalis (Miss Jessop’s Upright )
Θυμάρι – Thymus Vulgaris
Μαντζουράνα – Origanum Marjorana
Μάραθο – Foeniculum Vulgare
Φασκομηλιά – Salvia Officinalis
Αρακάς – (Meteor) (Piklot) (Feltham First) (Hurst’s Green Shaft) (Onward)
Γογγύλια – (Purple Vienna) (White Vienna)
Εσαλότ -
Καρότα – (Amsterdam Forcing) (Nandor) (Early Giant) (Favourite) (New Red) (Intermediate) (Early French Frame) (Rondo)
Κολοκυθάκια – (Green Bush) (Zucchini)
Κολοκύθες – (Green Bush) (Zucchini)
Κρεμμύδια – (White Lisbon)
Κρεμμυδάκια – (White Lisbon)
Μαρούλια – (Fortune) (Unrivalled) (Avondefiance) (Tom Thumb) (Continuity) (Webb’s Wonderful) (Windermere) (Lake Nyah) (Salad Bowl) (Red Salad Bowl) (Lollo Rosso) (Lobjoits Cos Green) (Little Gem) (Valdor) (Dandie) (Fortune) (Kwiek) (Marner)
Πατζάρια – (Boltardy’s) (Monodet) (Burpee’s Golden)
Ραπανάκια – (Scarlet Globe) (Saxa) (French Breakfast) (Long White Icycle) (Black Spanish Round) (China Rose) (Mino Early) (Saxerre)
Ράπες – (Snowball) (Veitch’s Red Globe) (Green Globe)
Τομάτες – (Allicante) (Gardener’s Delight) (Sweet 100) (Tiny Tim) (Tornado) (Sigmabush) (Marmande) (Red Alert) (Best of All) (Shirley) (Totem)
Φασολάκια Αναρριχώμενα – (Achievement) (Pickwick) (Sunset) (White Achievement)
Φασολάκια Γαλλικά – (Masterpiece) (Sprite) (Tendergreen) (Kinghorn Wax) (Blue Lake) (Hunter) (Purple Podded)
Φασολάκια Πλατιά – (Sutton)
Λαγοκερασιές – (Ribes Uva Crispa) (R. Grossularia Var Uva Crispa) (Gooseberries) (Keepsake) (Careless) (Lancer) (Whinham’s Industry) (Lancashire Lad) (Whitesmith) (Golden Drop ) (Leveller)
Φραγκοστάφυλλα – (Ribes Rubrum Syn Grossularia rubrum) (Red Currant) (White Currant) (Jockerss Van Tets) (Red Lake) (Stanza) (White Grape) (White Versailles)
Φράουλες – (Tamella) (Red Gauntlet) (Hapil) (Baron Solemacher) (Alexandra) (Alpine Yellow)
Ροδακινιά – (Garden Lady) (Hales Early) (Rochester) (Bellegarde) (Peregrine)
Συκιά – (Bourjasotte Grise) (Rouge de Bordeaux) (White Marseilles) (Ficus ‘Panachie’)
Νεκταρινιά – (Early Rivers) (Lord Napier) (Humboldt) (Pineapple)
Αγγούρια – (Femspot) (Landora) (Pelita) (Fembaby)
Μελιτζάνες – (Dusky) (Moneymaker) (Rima)
Λάχανο -
Μπρόκολο -
Ρόκα -
Σπανάκι -
Lime - Citrus aurantifolia Lime
Ακτινίδια - (Αctinidia Arguta Issai) (Actinidia deliciosa Jenny)
Κληματαριά - (Vitis Vinifera blue grape) (White grapes)
Βατομουριά - Tayberry Rubustaiwanicola
Φρούτα του Δάσους - Black Currant Ribes nigrum
Φραγκοστάφυλο - (Red Gooseberry Ribes UVA crispa) (Ribes rubrum Red Currant)
Goji - Lycium barbarum 'Goji Superfruit'
Βατόμουρα - (Rubus fruticosus "thornless"evergreen) (Rubus idaeus Raspberry)
Μπανανιά - Musa basjoo
Blueberry - Vaccinium corymbosum
Cranberries - Vaccinium macrocarpon
Φουντουκιά - Coryllus avellana
Κερασιά - Prunus avium Sylvia
Δαμασκηνιά - Prunus japonica 'Black Amber'
Μηλιά - Malus Red Spour
Λεμονιά - Citrus limon
Πορτοκαλιά - Citrus mitis "Calamondin"
Αχλαδιά - Pyrus communis



Ότι νεώτερο βρίσκω θα ενημερώνω την λίστα και εδώ. Επίσης για τα δέντρα νανά, όσα έχω τα έχω αγοράσει έτοιμα αλλά έμαθα πως πρακτικά μπορεί να γίνει οποιοδήποτε δέντρο, αρκεί το μόσχευμα που θα πάρουμε να μπει σε άλλη βάση (κάπως μου το είπαν αλλά δεν θυμάμαι :D) με μπόλιασμα. Αν υπάρχει κάποιος γεωπόνος στην παρέα καλό θα ήταν να μας δώσει τα φώτα του.

η λίστα ενημερώθηκε 03/04/2013
Last edited by tzifman on Wed Apr 03, 2013 10:04 am, edited 1 time in total.
tzifman
 
Posts: 40
Joined: Tue Jul 03, 2012 1:19 pm

PreviousNext

Return to ΓΕΩΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΥΠΟ ΤΟ ΠΡΙΣΜΑ ΤΩΝ ΠΡΟΦΗΤΕΙΩΝ

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests

cron