ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Τα πάντα περί Γεωπολιτικών και μόνο...

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby Τιποτας ο Αιτωλος » Thu Nov 24, 2011 10:34 am

Διαβάζοντας την συζήτηση στο ¨τι θα προμηθευτούμε¨ θα ήθελα να σας θυμήσω κάτι

αν ζεις στην επαρχία ...όχι σε πόλη αλλα σε χωριό ,τότε οι οικογένειες μετά απο κάθε καρποφορία ,μετά την ανοιξη και το φθινώπορο
έχουν προμήθειες για διάστημα απο 3 μήνες εως και ένα χρόνο (όπως το λάδι)
κατα την αποψή μου αυτό ειναι το φυσιολογικό ,έτσι ζουσαν φυσιολογικά οι ανθρωποι ....και όχι καθε λίγο και λιγάκι να πηγαίνουν στο σουπερ μαρκετ εαν δημιουργείς προμήθειες είναι και φυσιολογικό και αγώνας
Επίσης πιστεύω ότι πολύ γέροντες είπαν να κάνουμε προμήθειες γιατι σταβλωμένος ο πλυθησμος στις πόλεις δεν μπορεί να αυτοσυντηρηθεί
μιας και δεν παράγουν τιποτα και είναι εξαρτημένοι απο τον ¨κήπο¨ του συνοικιακού σουπερ μαρκετ
Επίσης μπορεί ο καθένας να κάνει μια απλή ασκηση που μπορεί έτσι να δοκιμάσει και την πνευματικότητά του ....ας καθήσει νηστικός ..και αν καπνίζει και άκαπνος για 2,3 μέρες και τα λέμε μετά.

επίσης είχα γράψει και κάτι άλλο στις 20 του μηνός και μάλλον κολλάει εδώ γιατί οι νορμαλ προμήθειες μπορεί να χρειάζοντε και για αυτούς που θέλουν να αγωνιστούν όταν έρθει η ώρα και εμπράκτος


Τι σκεφτόμαστε λοιπόν πώς να την γλυτώσουμε ….ή πως θα σωθούμε ;

Σκέψου λοιπόν (λέω εγώ) να θέλει ο Θεός να σε σώσει ….ο Θεός όμως σώζει ψυχές αυτός είναι ό ανώτερος στόχος ,(από ότι το ανθρώπινο μυαλό μου καταλαβαίνει)

Στην Ρωσία (επί Κουμμουνισμού) υπήρξαν πάρα πολύ μάρτυρες που σωθήκαν οι ψυχές τους ,όπως πολύ γέροντες μας ομολογούν

Στην Ελλάδα (επί καπιταλισμού και μάλιστα γενικού) τι επρόκειτο να συμβεί θέλουμε να γλυτώσουμε ή θέλουμε να σωθούμε …….. κατά την άποψη μου όποιος θέλει να γλυτώσει αρχίζει να κρύβετε και να προμηθεύετε(μετά κάνει προσευχή και μετάνοια και μπορει να σωθεί) …..όποιος θέλει να σωθεί αρχίζει να αγωνίζεται να δημιουργεί να ετοιμάζετε (προπάντων πνευματικά)να πολεμήσει εναντία στο κακό φωτιζοντάστον ο Θεός προς το δρόμο για την σωτηρία της ψυχής .

η αποψή μου ειναι ότι χρειάζετε πιο πολύ απο ποτέ διάκρηση για όλα χρησιμοποιόντας τα εργαλεία της Πιστεώς μας που είναι τα Μυστήρια
Τιποτας ο Αιτωλος
 

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby Matina » Thu Nov 24, 2011 11:32 am

Θα συμφωνήσω σε όλα με τον αδελφό papi,ειλικρινά,ό,τι και να έχει συμβουλεύσει ο πνευματικός μας πατέρας,η υπακοή στις νουθεσίες του ,και θα μας προφυλάξουν και δε θα μας αφήσουν να πεινάσουμε.
O Κύριός μου κι ο Θεός μου!
User avatar
Matina
 
Posts: 2161
Joined: Tue Nov 15, 2011 10:36 am

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby TASOS1 » Thu Nov 24, 2011 12:06 pm

O ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΧΑΝ ΓΙΝΕΙ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΣΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!
ΑΥΤΟΣ ΑΠΑΝΤΟΥΣΕ "ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΤΑ ΕΙΠΕΣ ΣΟΥ ΑΠΗΝΤΗΣΑ"!
TASOS1
 
Posts: 1376
Joined: Mon Nov 21, 2011 1:07 pm

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby dou » Thu Nov 24, 2011 12:42 pm

Αγαπητοί μου φίλοι, όπως έγραψα ήδη, ειχα μαζεψει για διάστημα 6 μηνων περιπου,
οτι νομιζα πως θα μου ηταν αναγκαιο για τις δυσκολες καταστάσεις που μπορει να ζησουμε.
Οι απόψεις διίστανται. Αλλοι λένε μαζεψτε, άλλοι όχι.
Εγω εγραψα την προσωπική μου εμπειρία, η οποία δεν σας κρυβω ότι με προβλημάτισε. "Πιεσα" αρκετά τον πάτερ μου, του έφερα δικαιολογία ότι "θα βοηθήσω κι άλλους", Ηταν ανενδοτος. Σας πληροφορώ ότι είναι νέος σχετικά σε ηλικία και ότι εχει κι αυτος παιδιά ανήλικα.
Οι σκέψεις πολλές, τελικά τα μοίρασα όλα.
Τι είναι προτιμώτερο, να ζησω παραπάνω τρώγοντας, αλλά γνωριζοντας ότι δεν εχω
κάνει ότι μου ζητήθηκε, ή να κάνω την υπακοή???
Ακομη κι αν χαθώ, τουλάχιστον εκανα αυτό που ηθελε ο Κυριος.

Να πω και κάτι τελευταιο? Αν ο Θεός θέλει να μας δοκιμάσει με την οποιαδήποτε δοκιμασία που λέγεται πείνα, σεισμός κλπ ποιοι ειμαστε εμείς που θα πάμε αναποδα στο θελημα του, μαζευοντας τροφιμα, ή μενοντας σε αντισεισμικά σπίτια , επειδή "γνωριζουμε" ότι θα "συμβει" κάτι από όλα αυτά?
Εδώ έβαλε τον Αβρααμ να θυσιάσει το παιδί του !!!!!
Πόσοι θα το έκαναν αυτό????

Δεν θέλω φυσικά να επηρεάσω κανέναν, εγραψα την προσωπική μου εμπειρία.
"Ανευ ΕΜΟΥ, ου δύνασθαι ποιείν ΟΥΔΕΝ"
User avatar
dou
 
Posts: 468
Joined: Sun Nov 20, 2011 7:16 pm

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby GENEA-OMEGA » Thu Nov 24, 2011 12:47 pm

Ελπίζω αυτό που επέλεξες να είναι ανάλογο του επιπέδου της πίστεως σου και ανάλογο των πνευματικών σου δυνάμεων
GENEA-OMEGA
 

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby Ioannis » Thu Nov 24, 2011 1:02 pm

Ακουστε μικρο αποσπασμα (4 λεπτα) απο ομιλια του π Κωνσταντινου Στρατηγοπουλου οπου αναφερεται ακριβως στο θεμα των προμηθειων ενοψει γεγονοτων.

[url] http://www.floga.gr/08/02/08020004.asp [/url]
Ioannis
 
Posts: 53
Joined: Tue Nov 15, 2011 12:26 pm

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby NEKTARIOS » Thu Nov 24, 2011 1:14 pm

Αγαπητή Ματίνα ότι θα πεινάσουμε είναι σίγουρο .....
Ολοι θα πεινάσουμε ...και αυτοί που κάνουνε προμήθειες και αυτοί που δεν κάνουνε.
Αυτοί που κάνουνε προμήθειες θα πεινάσουν πιο μετά .
Για αυτό είπε ο γέροντας Παίσιος να έχουμε ένα κτηματάκι να το καλλιεργούμε γιατί οι προμήθειες θα τελειώσουν .
Απλά όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ προσωπικά αν έχω τρόφιμα για δυο μήνες πχ στο σπίτι μου όταν γίνει το μπαμ και όλοι θα μπουκάρουν στα σούπερ μάρκετ για να κλέψουν εγώ δεν θα χρειαστεί να το κάνω αυτό .
Θα έχω ένα διάστημα να δω τι θα κάνω, αν θα πάω επαρχία αν θα μείνω ή πως θα τα φέρω βόλτα γενικώς .
Αν πούνε πχ θα έχουν πρόσβαση σε τρόφιμα όσοι πάρουν την κάρτα του πολίτη τι θα κάνουμε ;;;
Ας τα σκεφτούμε αυτά από τώρα γιατί σίγουρα θα βρεθούμε σε τέτοια διλήμματα.
Μερικοί φίλοι νομίζουν ότι επειδή δεν θα μαζέψουν τίποτα ,αν βρεθούν σε δύσκολη θέση θα ξυπνήσουν μια μέρα και θα βρουν 10 καρβέλια στο τραπέζι τους .
Εγώ προσωπικά το θεωρώ μεγάλο θράσος αυτό .
Δεν λειτουργεί έτσι η εμπιστοσύνη προς τον Θεό .
Κανουμε εμείς ΟΤΙ περνάει από το χέρι μας εφόσον βλέπουμε και τα σημάδια των καιρών ότι πλησιάζουμε και αν φτάσουμε σε σημείο να πεθάνουμε από την πείνα αν θέλει ο Θεός μας γλυτώνει αν δεν θέλει ευλογημένο να ναι ...
Ο Θεός έβαλε το Νώε να φτιάχνει επί 120 χρόνια μια κιβωτό για να τον σώσει μέσα σε αυτή.Δεν μπορούσε μια μέρα να ξυπνήσει και να βρεί μια κιβωτό έτοιμη και να του πει ο Θεός μπες μέσα να σε σώσω ;;;;
Βεβαια θα συμφωνήσω ότι πρέπει να κάνουμε υπακοή στον πνευματικό .Απλά επειδή το θέμα είναι πολύ σοβαρό μήπως θα έπρεπε να παίρναμε και άλλες γνώμες (από γέροντες ,από Αγιο Ορος κλπ.)
ψαλλώ τω θεώ μου έως υπάρχω...
User avatar
NEKTARIOS
 
Posts: 248
Joined: Tue Nov 15, 2011 6:56 pm

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby Savvas » Thu Nov 24, 2011 1:32 pm

[quote="Ioannis"]Ακουστε μικρο αποσπασμα (4 λεπτα) απο ομιλια του π Κωνσταντινου Στρατηγοπουλου οπου αναφερεται ακριβως στο θεμα των προμηθειων ενοψει γεγονοτων.

[url] http://www.floga.gr/08/02/08020004.asp [/url][/quote]

Συμφωνω με τον π. Κωνσταντινο οτι δε πρεπει ο Χριστιανος να ταράσσετε απο τετοια πραμματα, αλλα να προσευχετε να μη γινουν.

ΑΛΛΑ!

1ον. Τρόφιμα δε μαζεύουμε για την πάρτη μας μονο. ("μαζι με εσας να βοηθησετε και κανεναν αλλο")

2ον. Σίγουρα οι γεροντες που μιλάν για πολεμο δεν ειναι πλανεμένοι (Γ. Εφραίμ της Αριζόνα)

3ον. Πλέον για πολεμο μιλαει σχεδον ολόκληρο το Αγιο Ορος.

4ον. Οσο προσευχή και αν κάνουμε Ο Θεος ξερει καλύτερα αν θα πρέπει ή οχι να γίνει πόλεμος. Με μετάνοια μονο αλλάζουν τα σχέδια Του Θεου οπως εχουμε απο παραδείγματα απο την ιστορια. Οσο δεν υπάρχει μετανοια πολεμος δε γίνετε. Κατι το οποίο δε συμβαίνει τώρα.

5ον. ΟΙ Γέροντες που λένε για πόλεμο τώρα. Δεν λενε θα γίνει πόλεμος... Λενε θα γίνει ο γενικός πόλεμος που είναι απο τις γραφές να γίνει. Οτι γράφτηκε θα γίνει. είτε τώρα είτε σε 10 20 50 2000 χρόνια απο τώρα.... δε βρίσκω λόγο να αναβάλει Ο Θεος το σχεδιο Του αν βλέπει πως οσο περνάει ο καιρός τόσο και περισσότερες ψυχές χάνονται απο την απιστια κτλ κτλ... Αλλωστε ετσι ξερουμε.

6ον. Αυτη τη φορα δεν λενε οι Γεροντες οτι θα γινει πόλεμος. Λενε οτι το σχέδιο του Θεου τρέχει ΑΝΕΠΙΣΤΡΕΠΤΙ.

7ον. Βλεπει κανενας ειτε Χριστιανος ειτε οχι, να ειναι καλα τα πραμματα σημερα; Βλεπει κανενας να μεγαλωνει το πορτοφολι του; Βλεπει κανενας οτι δε θα φτασει στα ορια της πεινας ή και στη πεινα;

Δε ξέρω για εσας αλλα εγω ευκατάστατος ημουν... Δε το βλεπω να ειμαι τις επόμενες μέρες.... και δεν το βλέπω να εχω τη δυνατοτητα στο συντομο μελλον να μπορω να εχω ακομη και τα βασικα ετσι οπως παμε. Δηλαδη τι θελουμε να μας χτυπησει τη πορτα το κακο;
Δε ταρασσόμαστε σαν Χριστιανοί και δε πρέπει να τρελενομαστε αλλα να έχουμε εμπιστοσύνη στο Θεο. Αλλα μη το παίζουμε και Αιθέριες Οντότητες.
Savvas
 

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby dou » Thu Nov 24, 2011 3:19 pm

Το θέμα, το συζήτησα και με άλλον πάτερ.
Δεν του ειπα τι μου ανεφερε ο άλλος. Απλά τον ρώτησα.
Ειχε και αυτος την ίδια άποψη. "ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ."
Οταν του υπενθυμησα οτι εχει κοριτσάκι μηνων, μου ειπε "το ξέρω, δεν θα πάρω τιποτα".
Και οι δυο μου ειπαν οτι η μαχη που θα δοθει θα ειναι πνευματική.
Επίσης, με ρώτησε -"Πως την Κυριακή θα λες,
τον αρτον ημων τον επιουσιον, δος ημιν σημερον, οταν εχεις γεμισει δωματια με φαγητό???"
"Ανευ ΕΜΟΥ, ου δύνασθαι ποιείν ΟΥΔΕΝ"
User avatar
dou
 
Posts: 468
Joined: Sun Nov 20, 2011 7:16 pm

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby eternity » Thu Nov 24, 2011 3:50 pm

[quote="dou"]Το θέμα, το συζήτησα και με άλλον πάτερ.
Δεν του ειπα τι μου ανεφερε ο άλλος. Απλά τον ρώτησα.
Ειχε και αυτος την ίδια άποψη. "ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ."
Οταν του υπενθυμησα οτι εχει κοριτσάκι μηνων, μου ειπε "το ξέρω, δεν θα πάρω τιποτα".
Και οι δυο μου ειπαν οτι η μαχη που θα δοθει θα ειναι πνευματική.
Επίσης, με ρώτησε -"Πως την Κυριακή θα λες,
τον αρτον ημων τον επιουσιον, δος ημιν σημερον, οταν εχεις γεμισει δωματια με φαγητό???"[/quote]


και εγω ειχω ακουσει καποιοιους να λενε τα ιδια. Δενε ειναι ολοι οι πατερες υπερ των προμηθειων.
Οπως ειπα κανεις υπακοη στον πνευματικο σου πανω απο ολα.
Last edited by eternity on Thu Nov 24, 2011 3:55 pm, edited 1 time in total.
«Φώτισόν μου, το σκότος, Κύριε!» (Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς).
User avatar
eternity
Καθολικός Συντονιστής
 
Posts: 7487
Joined: Tue Nov 15, 2011 1:33 pm

Next

Return to ΓΕΩΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΥΠΟ ΤΟ ΠΡΙΣΜΑ ΤΩΝ ΠΡΟΦΗΤΕΙΩΝ

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests

cron