ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Τα πάντα περί Γεωπολιτικών και μόνο...

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby dou » Wed Dec 28, 2011 12:38 am

Γιώργο μου, συγνώμη κι ολας.
ΟΛΑ αυτά, που θα τα έχουμε? Σπίτι μας?
Ή θα τα κουβαλήσουμε κάπου με φορτηγό....




(ξέχασες να γράψεις "οικόπεδο" :lol: :lol: :lol: )
"Ανευ ΕΜΟΥ, ου δύνασθαι ποιείν ΟΥΔΕΝ"
User avatar
dou
 
Posts: 468
Joined: Sun Nov 20, 2011 7:16 pm

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby kotsarikos » Wed Dec 28, 2011 9:48 am

dou wrote:Γιώργο μου, συγνώμη κι ολας.
ΟΛΑ αυτά, που θα τα έχουμε? Σπίτι μας?
Ή θα τα κουβαλήσουμε κάπου με φορτηγό....

(ξέχασες να γράψεις "οικόπεδο" :lol: :lol: :lol: )


Καλημέρα dou, ...παρακαλώ,...εδώ είμαστε για να απαντάμε!! :D :D :D :D

Από ότι καταλαβαίνω το πρόβλημά σου είναι ότι δεν έχεις φορτηγό!! :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D εδώ είμαστε, θα σου βρούμε! :D :D :D

Πέρα από το αστείο, το μεγαλύτερο θέμα που αντιμετωπίζει κάποιος που έχει την άδεια να προετοιμαστεί, είναι τι είδους πράγματα θα ετοιμάσει. Η λίστα αυτή έχει πολλές επιλογές ώστε κάποιος να πάρει ιδέες. Μετά, ανάλογα το που ζει (σε διαμέρισμα ή μονοκατοικία, σε πόλη ή σε χωρίο) θα κάνει τις επιλογές του.

Όσο αφορά τον χώρο που λες, το φαρμακείο π.χ. που το έχω ετοιμάσει ήδη, δεν είναι μεγαλύτερο από ένα κουτί εκτυπωτή Α4 (ούτε καν Α3 :D :D ).
Τα είδη εκστρατείας (φακοί κλπ) δεν πιάνουν πολύ χώρο.
Τα υπόλοιπα, φαγητά κλπ ο χώρος που καταλαμβάνουν εξαρτάται από τις ποσότητες.

Σε κάθε περίπτωση ο σκοπός της λίστας είναι να δώσει ιδέες. Ο καθένας θα πράξει ανάλογα με τις προσωπικές του ανάγκες, ανάλογα με τις οδηγίες του πνευματικού και όπως τον φωτίσει ο Θεός.
kotsarikos
 

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby SUKHOI » Thu Dec 29, 2011 12:35 am

.............................
Last edited by SUKHOI on Sat Jan 14, 2012 12:53 am, edited 1 time in total.
SUKHOI
 

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby dou » Thu Dec 29, 2011 12:44 am

Αστο τώρα, μη του θυμίζεις.... :)
(Εξάλλου εχω την άνεση στον κοτσαρικο ;) )

Να ρωτησω κάτι.
Νερό βρύσης σε μπουκάλια πλαστικά ή μπετονια για πόσο διαρκουν σε δροσερό υπόγειο?
"Ανευ ΕΜΟΥ, ου δύνασθαι ποιείν ΟΥΔΕΝ"
User avatar
dou
 
Posts: 468
Joined: Sun Nov 20, 2011 7:16 pm

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby Matina » Thu Dec 29, 2011 11:21 am

dou wrote:Αστο τώρα, μη του θυμίζεις.... :)
(Εξάλλου εχω την άνεση στον κοτσαρικο ;) )

Να ρωτησω κάτι.
Νερό βρύσης σε μπουκάλια πλαστικά ή μπετονια για πόσο διαρκουν σε δροσερό υπόγειο?

Aν βάλεις Αγιασμό μέσα....για πάντα.... ;)
O Κύριός μου κι ο Θεός μου!
User avatar
Matina
 
Posts: 2178
Joined: Tue Nov 15, 2011 10:36 am

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby dou » Thu Dec 29, 2011 12:29 pm

Ενταξει αυτό, ειναι γνωστό...
Ομως, επειδή δεν θέλω να εχω αγιασμό σε μπετονια ετσι...ρωτάω σε άλλη περιπτωση.
"Ανευ ΕΜΟΥ, ου δύνασθαι ποιείν ΟΥΔΕΝ"
User avatar
dou
 
Posts: 468
Joined: Sun Nov 20, 2011 7:16 pm

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby kotsarikos » Thu Dec 29, 2011 1:43 pm

dou για νερό πήρα 18λίτρα από το Ζαγόρι. Δεδομένου ότι το νερό έχει κλειστεί σωστά μπορούν να κρατήσουν για όσο λένε (ένα χρόνο από την συσκευασία).

Ακόμα και μετά από ένα χρόνο όμως θα μπορείς να το χρησιμοποιήσεις αν όχι για πόση, τουλάχιστον για χρήση.

Καλό είναι επίσης να μην το αφήσεις ακίνητο. Το νερό έχει οξυγόνο και πρέπει ανά τακτά διαστήματα (μια το μήνα) να το ανακατεύεις (κουνάς λίγο τις μπουκάλες).
kotsarikos
 

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby thanos69b » Fri Dec 30, 2011 12:20 am

Καλησπέρα παίδες,
Μια ερώτηση, γιατί να αποθηκεύετε νερό;;;;;;;
Ο μόνος λόγος να μην έχουμε νερό είναι ένας θερμοπυρηνικός πόλεμος σε απόσταση που μας επηρεάζουν τα απόβλητα.
Σε εκείνη την περίπτωση δεν μας φτάνει νερό ούτε για ένα χρόνο, άρα χωρίς Θεία παρέμβαση απλός έχουμε τελειώσει.
Προς τι λοιπόν το μαζεύουμε νερό;;;;;
Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
User avatar
thanos69b
 
Posts: 3920
Joined: Tue Nov 15, 2011 10:14 pm

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby kotsarikos » Fri Dec 30, 2011 1:22 am

1. Αν κάποιος δεν είναι συνδεδεμένος με δίκτυο νερού, αλλα τροφοδοτείται απο γεωτρήσεις (σε διακοπή ρεύματος δεν έχεις νερό). Πρέπει να υπάρχουν δεξαμενές για να τις γεμιζεις όταν θα έχεις ρεύμα. Αν οι γεωτρήσεις δεν δίνουν νερό πόσιμο αλλα μόνο χρήσης (περίπου το 75% των γεωτρήσεων) τότε θα πρέπει να μαζέψεις νερό.

2. Διασπορά φημών ή πραγματικό γεγονός που αφορά την σκόπιμη ρίψη χημικών στο νερό του δικτύου (υπάρχουν πολλές μελέτες για αυτο και σε πολλές περιοχές εκτός Ελλάδος τα δικτυα τα φυλάνε σεκιουριτι)

3. Καταστροφή των υποδομών διανομής νερού είτε απο σκόπιμες ενέργειες ειτε απο βλάβες που δεν θα μπορούν να επισκευαστούν. Οι περισσότερες πόλεις τροφοδοτούνται απο γεωτρήσεις. Οι ηλεκτρικοι πίνακες που λειτουργούν τις αντλίες είναι στην καλύτερη περίπτωση απαράδεκτοι (εκτός λαμπρων εξαιρέσεων). Οι απότομες διακοπές και επαναφορές του ρεύματος θα έχουν ως συνέπεια να αχρηστεψουν πολλές αντλίες ή ηλεκτρικούς πίνακες.

Προσωπικά ανήκω στην πρώτη κατηγορία, αλλα λόγω της δουλειάς μου έχω μελετήσει αρκετά και την δεύτερη και κυρίως την τρίτη περίπτωση.
kotsarikos
 

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby kotsarikos » Fri Dec 30, 2011 1:26 am

Κονσερβοποιηση

[web_site]http://fugazigr.wordpress.com/2011/12/29/κονσερβοποίηση-μήπως-είναι-υπερεκτι/[/web_site]
kotsarikos
 

PreviousNext

Return to ΓΕΩΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΥΠΟ ΤΟ ΠΡΙΣΜΑ ΤΩΝ ΠΡΟΦΗΤΕΙΩΝ

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest