PMs. Υπάρχουν περιπτώσεις που να δικαιολογούν δημοσιοποίηση?

...για κάθε θέμα γενικού ενδιαφέροντος που δεν μπορεί να ενταχθεί στις υπόλοιπες κατηγορίες...

Moderator: inanm7

PMs. Υπάρχουν περιπτώσεις που να δικαιολογούν δημοσιοποίηση?

Unread postby student » Thu Oct 22, 2015 2:48 pm

Καλησπέρα σε όλους.

Συνεπής σε ότι ανέφερα τις προάλλες, ανοίγω το θέμα προς συζήτηση.

Συγκεντρώνοντας τις απόψεις που ήδη εκφράστηκαν (επιδερμικά βέβαια και παρακαλώ όποιον θελει να επεκταθεί) έχουμε τα εξής:

KANENAS wrote:αντιδρώ στην δημοσιοποίηση των προσωπικών μηνυμάτων ανεξαρτήτως λόγου και αιτίας γιατί η προσωπική αλληλογραφία είναι προσωπικό δεδομένο και η δημοσιοποίηση της χωρίς την έγκριση του αποστολέα είναι ποινικά και ηθικά κολάσιμη.


Μια πιο ριζοσπαστική προσέγγιση (αναμενόμενο ξέροντας το Γιώργο :) )

Γιώργος wrote:Κατα την δικη μου και μονο αποψη .....δεν θα έπρεπε να υπάρχουν ΠΜ .....τα πισωπλατα ψψψψ δεν ειναι χριστιανικη κατάσταση


Ευπρόσδεκτες τυχόν γνώμες και επιχειρηματολογίες.

ΥΓ. Παρακαλώ αυτό το τελευταίο είναι σημαντικό. Ας προσπαθούμε να χρησιμοποιούμε επιχειρήματα και όχι απλά να λέμε μια θέση χωρίς τεκμηρίωση ή απλά να εκφράζουμε την έντονη διαφωνία μας με τον άλλον, ξανά χωρίς καμία επιχειρηματολογία υπέρ ή κατά.
Εγερθήσεται γὰρ ἔθνος ἐπὶ ἔθνος καὶ βασιλεία ἐπὶ βασιλείαν, καὶ ἔσονται λιμοὶ καὶ λοιμοὶ καὶ σεισμοὶ κατὰ τόπους· πάντα δὲ ταῦτα ἀρχὴ ὠδίνων...
student
Καθολικός Συντονιστής
 
Posts: 3602
Joined: Tue Nov 15, 2011 4:55 pm

Re: PMs. Υπάρχουν περιπτώσεις που να δικαιολογούν δημοσιοποί

Unread postby KANENAS » Fri Oct 23, 2015 2:26 am

Τα PM = Personal messages = προσωπικά μηνύματα είναι προσωπικά δεδομένα και δεν μπορούν βάση του νόμου αλλά και της ηθικής να δημοσιεύονται χωρίς την έγκριση του συντάκτη.
Στο παραπάνω θα ήθελα να μάθω και την άποψη της Marjory ως ποιο αρμόδιας. :?:
Το αν πρέπει να υπάρχουν προσωπικά μηνύματα μέσα σε ένα απρόσωπο φόρουμ κατά την γνώμη μου δεν αντέχει σχολιασμού.
KANENAS
 

Re: PMs. Υπάρχουν περιπτώσεις που να δικαιολογούν δημοσιοποί

Unread postby student » Fri Oct 23, 2015 11:33 am

KANENAS wrote:Τα PM = Personal messages = προσωπικά μηνύματα είναι προσωπικά δεδομένα και δεν μπορούν βάση του νόμου αλλά και της ηθικής να δημοσιεύονται χωρίς την έγκριση του συντάκτη.
Στο παραπάνω θα ήθελα να μάθω και την άποψη της Marjory ως ποιο αρμόδιας. :?:



Κι εμένα θα με ενδιέφερε η γνώμη της Marj. Με τις ελάχιστες νομικές μου γνώσεις (μπορεί και να πω χαζομάρα λοιπόν) όταν κάποιος στέλνει ένα πμ γνωρίζει εξ αρχής ότι αυτό καταγράφεται. Και καταγράφεται στο "εισερχόμενα" του παραλήπτη. Δεν είναι δηλαδή μια περίπτωση που κάποιος καταγράφεται εν αγνοία του και άρα εν αγνοία του κάποια προσωπικά/ιδιωτικά του δεδομένα, που δεν ήθελε να καταγραφούν, τελικά δημοσιοποιούνται χωρίς την συγκατάθεσή του. Τα πμ, παρόλο που φέρουν τον τίτλο "ιδιωτικά" είναι στην πραγματικότητα σαν τα email. Καταγεγραμμένη δηλαδή αλληλογραφία μηνυμάτων μεταξύ δύο ή περισσοτέρων μερών. Το αν λοιπόν η δημοσίευση από κάποιον ενός email το οποίο στάλθηκε σε αυτόν εξ αρχής (και δεν απευθυνόταν σε κάποιον άλλον και υπεκλάπει παράνομα) είναι ποινικά κολάσιμη πράξη, μένει να διερευνηθεί. Αν δεν είναι, και είναι δικαίωμά μου τί θα κάνω με το μήνυμα που μου έστειλε κάποιος (εν γνώσει του ότι παραμένει καταγεγραμμένο στο αρχείο μου) και άρα γίνεται δική μου ιδιοκτησία, τότε αντίστοιχα δεν είναι παράνομο και το να δημοσιεύεται ένα μήνυμα υπό τον τίτλο πμ. Θεωρώ δηλαδή ότι υπάρχουν σοβαρές πιθανότητες να μην είναι κάτι τέτοιο ποινικά κολάσιμο αρκεί βέβαια να μην περιέχονται προσωπικά δεδομένα του αποστολέα (πχ στοιχεία ταυτότητας, οικονομικά κλπ) ή γίνει αυτό αντικείμενο παράνομης συμπεριφοράς από τον παραλήπτη (πχ εκβιασμός, γυμνές φωτό κλπ).

Το τί ορίζεται σαν "προσωπικά δεδομένα" δεν είναι γενικό και αόριστο. Δεν είναι δηλαδή το κάθε τι που γράφει κάποιος προσωπικό δεδομένο. Αντιθέτως, σύμφωνα με την αρμόδια αρχή, είναι απολύτως συγκεκριμένα.

http://www.dpa.gr/portal/page?_pageid=3 ... ema=PORTAL


ΥΓ. Μην παρεξηγηθώ. Δεν υποστηρίζω ότι τα pm πρέπει να δημοσιεύονται. Το νομικό πλαίσιο που ισχύει εξετάζουμε προς το παρόν και το αν γενικά όλα τα pm εμπίπτουν στην κατηγορία των προσωπικών δεδομένων.

Καλημέρα
Εγερθήσεται γὰρ ἔθνος ἐπὶ ἔθνος καὶ βασιλεία ἐπὶ βασιλείαν, καὶ ἔσονται λιμοὶ καὶ λοιμοὶ καὶ σεισμοὶ κατὰ τόπους· πάντα δὲ ταῦτα ἀρχὴ ὠδίνων...
student
Καθολικός Συντονιστής
 
Posts: 3602
Joined: Tue Nov 15, 2011 4:55 pm

Re: PMs. Υπάρχουν περιπτώσεις που να δικαιολογούν δημοσιοποί

Unread postby marjory » Fri Oct 23, 2015 2:17 pm

student wrote:
KANENAS wrote:Τα PM = Personal messages = προσωπικά μηνύματα είναι προσωπικά δεδομένα και δεν μπορούν βάση του νόμου αλλά και της ηθικής να δημοσιεύονται χωρίς την έγκριση του συντάκτη.
Στο παραπάνω θα ήθελα να μάθω και την άποψη της Marjory ως ποιο αρμόδιας. :?:



Κι εμένα θα με ενδιέφερε η γνώμη της Marj. Με τις ελάχιστες νομικές μου γνώσεις (μπορεί και να πω χαζομάρα λοιπόν) όταν κάποιος στέλνει ένα πμ γνωρίζει εξ αρχής ότι αυτό καταγράφεται. Και καταγράφεται στο "εισερχόμενα" του παραλήπτη. Δεν είναι δηλαδή μια περίπτωση που κάποιος καταγράφεται εν αγνοία του και άρα εν αγνοία του κάποια προσωπικά/ιδιωτικά του δεδομένα, που δεν ήθελε να καταγραφούν, τελικά δημοσιοποιούνται χωρίς την συγκατάθεσή του. Τα πμ, παρόλο που φέρουν τον τίτλο "ιδιωτικά" είναι στην πραγματικότητα σαν τα email. Καταγεγραμμένη δηλαδή αλληλογραφία μηνυμάτων μεταξύ δύο ή περισσοτέρων μερών. Το αν λοιπόν η δημοσίευση από κάποιον ενός email το οποίο στάλθηκε σε αυτόν εξ αρχής (και δεν απευθυνόταν σε κάποιον άλλον και υπεκλάπει παράνομα) είναι ποινικά κολάσιμη πράξη, μένει να διερευνηθεί. Αν δεν είναι, και είναι δικαίωμά μου τί θα κάνω με το μήνυμα που μου έστειλε κάποιος (εν γνώσει του ότι παραμένει καταγεγραμμένο στο αρχείο μου) και άρα γίνεται δική μου ιδιοκτησία, τότε αντίστοιχα δεν είναι παράνομο και το να δημοσιεύεται ένα μήνυμα υπό τον τίτλο πμ. Θεωρώ δηλαδή ότι υπάρχουν σοβαρές πιθανότητες να μην είναι κάτι τέτοιο ποινικά κολάσιμο αρκεί βέβαια να μην περιέχονται προσωπικά δεδομένα του αποστολέα (πχ στοιχεία ταυτότητας, οικονομικά κλπ) ή γίνει αυτό αντικείμενο παράνομης συμπεριφοράς από τον παραλήπτη (πχ εκβιασμός, γυμνές φωτό κλπ).

Το τί ορίζεται σαν "προσωπικά δεδομένα" δεν είναι γενικό και αόριστο. Δεν είναι δηλαδή το κάθε τι που γράφει κάποιος προσωπικό δεδομένο. Αντιθέτως, σύμφωνα με την αρμόδια αρχή, είναι απολύτως συγκεκριμένα.

http://www.dpa.gr/portal/page?_pageid=3 ... ema=PORTAL


ΥΓ. Μην παρεξηγηθώ. Δεν υποστηρίζω ότι τα pm πρέπει να δημοσιεύονται. Το νομικό πλαίσιο που ισχύει εξετάζουμε προς το παρόν και το αν γενικά όλα τα pm εμπίπτουν στην κατηγορία των προσωπικών δεδομένων.

Καλημέρα


Μηνά, υπάρχει κενή μια θέση στο γραφείο μου. Νομίζω ότι ήρθε η ώρα να αλλάξεις επάγγελμα. 8-) 8-) 8-)

Οτιδήποτε δημοσιοποιείται, παύει να είναι ιδιωτικό. Ακόμα και το π.μ., αλλά και το sms στα κινητά.
Ο σοφός λαός μας έχει πει ότι μυστικό που το ξέρουν από 2 και πάνω, παύει να είναι μυστικό.
Το αν θα δημοσιοποιήσει το περιεχόμενο του π.μ., εναπόκειται καθαρά στον αποδέκτη.
Ε, αν τώρα το περιεχόμενο του μηνύματος έχει υβριστικό χαρακτήρα, απειλές, προσβολές κλπ. η δημοσιοποίηση του έχει και τον χαρακτήρα της κατάδειξης του γεγονότος.

Πάντως να ξέρετε ότι ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ φεύγει από τα χέρια σας, από το κομπιούτερ σας (όχι χακάρισμα) και βγαίνει στο διαδίκτυο, χάνει τον προσωπικό του χαρακτήρα και γίνεται δημόσιο.

Τον τελευταίο καιρό έχουμε πολλές υποθέσεις (σε παγκόσμιο επίπεδο) που αφορούν στη δημοσιοποίηση φωτογραφιών και λοιπών στοιχείων στο ίντερνετ. Η κρατούσα άποψη είναι ότι από τη στιγμή που η φωτογραφία βγήκε στο διαδίκτυο (ακόμα κι αν την ανέβασες για να την δουν κάποιοι φίλοι σου στο facebook, έστω και περιορισμένοι), η φωτογραφία αυτή δημοσιοποιήθηκε, με ότι αυτό συνεπάγεται. (Εννοείται ότι η παράνομη δημοσιοποίηση στοιχείων και φωτογραφιών, ακόμα και δημοσιευμένων, παραμένει αδίκημα, όταν επιχειρείται μέσω αυτών η προσβολή της προσωπικότητας του άλλου, ή όταν χρησιμοποιείται για παράνομους /ανήθικους σκοπούς).
Ω πανύμνητε μήτερ, η τεκούσα των πάντων αγίων αγιώτατον Λόγον, δεξαμένη την νυν προσφοράν, από πάσης ρύσαι συμφοράς άπαντας, και της μελλούσης λύτρωσαι κολάσεως τους Σοι βοώντας.
User avatar
marjory
Καθολικός Συντονιστής
 
Posts: 4305
Joined: Tue Nov 15, 2011 10:29 am

Re: PMs. Υπάρχουν περιπτώσεις που να δικαιολογούν δημοσιοποί

Unread postby KANENAS » Sun Oct 25, 2015 2:30 pm

Καλημέρα.
Σύμφωνα με το παρακάτω Link
http://www.adae.gr/online-ypiresies/erotiseis-gia-polites/
Στις ηλεκτρονικές επικοινωνίες, σύμφωνα με τη νομοθεσία, απόρρητα θεωρούνται:
Το περιεχόμενο της επικοινωνίας (περιεχόμενο τηλεφωνικών κλήσεων, ηλεκτρονικού ταχυδρομείου και γενικά οποιασδήποτε επικοινωνίας φωνής, εικόνας, δεδομένων).
Η ταυτότητα του καλούντος και του καλουμένου.
Η ταυτότητα του αποστολέα και του παραλήπτη ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Τα δεδομένα θέσης της τερματικής συσκευής (γεωγραφικός εντοπισμός).
Στις ταχυδρομικές υπηρεσίες, απόρρητα θεωρούνται:
Το περιεχόμενο της αλληλογραφίας
Ο αποστολέας
Ο παραλήπτης
Λόγο των παραπάνω σε όλα τα φόρουμ που μετέχω ή μετείχα κατά το παρελθόν (με εξαίρεση το orthodoxhpisth) στους κανονισμούς αναφέρεται ρητά η απαγόρευση δημοσίευσης προσωπικών μηνυμάτων. Τώρα βέβαια θα μου πείτε ότι το παρόν φόρουμ δεν έχει καν κανονισμό αλλά… ντάξει μωρέ στην Ελλάδα ήμαστε. ;)

Και για να μην αναλωνόμαστε σε βλακείες θα σου πω ότι στην θέση σου εγώ θα έκανα μια ανακοίνωση στο ανάλογο νήμα στην οποία θα ανέφερα ότι ο τάδε χρήστης μου έστειλε υβριστικό PM και θα πάει για μπάνιο. Ίσως για λόγους διαφάνειας (αφού δεν θα μπορούσα να βγάλω το μήνυμα στην φόρα) να του έδινα λίγο χρόνο αντίδρασης να υπερασπιστεί τον εαυτό του. Αν τώρα η αντίδραση του ήταν απρεπής το μπάνιο θα γινόταν μόνιμο.
KANENAS
 


Return to ΕΠΙ ΠΑΝΤΟΣ ΕΠΙΣΤΗΤΟΥ

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests