Θα έπρεπε να δεχόμστε χρήματα από ΕΣΠΑ;

Θα έπρεπε να δεχόμστε χρήματα από ΕΣΠΑ;

Unread postby Pamavol » Thu Apr 07, 2016 11:30 am

Με προβληματίζει πολύ πως αρνούμαι πεισματικά οποιαδήποτε βοήθεια από ΕΣΠΑ. Ακόμη και όταν συνχρηματοδοτεί κάτι αρνούμαι να το πάρω.
Βέβαια, δέν έχω πεινάσει ακόμη εγώ ή τα παιδιά μου.

Έτσι, μιλώντας εκ του ασφαλούς, δέν είμαι σε θέση να γνωρίζω το πώς σκέφτονται οι υπόλοιποι.

Δέχθηκα τρομερή πίεση (για πολλούς μήνες) από την γυναίκα μου πρίν ένα χρόνο περίπου για να ανοίξω ένα κοινό λογαριασμό μαζί της στον οποίο θα μπορούσε να συνεχίσει να παίρνει την επιδότηση για τα παιδιά. Τον άνοιξα με τον όρο να μήν πάρει χρήματα άν δέν το συζητήσουμε εκ νέου.
Δέν συζητήσαμε ποτέ. Και έχει πάρει χρήματα.
Τώρα έρχεται η ώρα της δουλειάς. Θα μπορούσα να αντέξω την πίεση από την δουλειά και να μήν δεχθώ την βοήθεια.
Αυτό που δέν θα αντέξω είναι να το μάθει η σύζυγος.

Πώς το σκέφτεστε?
Στώμεν Καλώς Στώμεν Μετά Φόβου
User avatar
Pamavol
 
Posts: 633
Joined: Tue Nov 15, 2011 2:14 pm

Re: Θα έπρεπε να δεχόμστε χρήματα από ΕΣΠΑ;

Unread postby Pamavol » Thu Apr 07, 2016 11:42 am

Δέν ξέρω γιατί αλλά δέν κατάφερα να δημιουργήσω την ψηφοφορία αλλά ούτε και να κάνω edit.
Οπότε να εξηγήσω πως αυτό θα το συζητούσα με τον πνευματικό μου αλλά δέν μπορώ να τον δώ μέχρι λίγο πρίν την μεγάλη εβδομάδα.
Γνωρίζω πως κρύβει υπερηφάνεια και εγωισμό να μήν δέχομαι βοήθεια.
Επαναλαμβάνω πως δέν πεινάμε και το χρήμα που έρχεται στην οικογένεια είναι υπέρ αρκετό κατά την γνώμη μου παρότι η εφορία μας έχει κατασχέσει το σπίτι μας και χρωστάω της "Μιχαλούς" στο ταμείο μου.
Έλα όμως που τα θεωρώ αυτά τα χρήματα "ματωμένα". Ούτε κάν για ελεημοσύνη να τα δώσω δέν πιάνει κατά την γνώμη μου.
Περιμένω την δική σας.
Στώμεν Καλώς Στώμεν Μετά Φόβου
User avatar
Pamavol
 
Posts: 633
Joined: Tue Nov 15, 2011 2:14 pm

Re: Θα έπρεπε να δεχόμστε χρήματα από ΕΣΠΑ;

Unread postby Μαρία » Thu Apr 07, 2016 11:49 am

Pamavol wrote:Με προβληματίζει πολύ πως αρνούμαι πεισματικά οποιαδήποτε βοήθεια από ΕΣΠΑ. Ακόμη και όταν συνχρηματοδοτεί κάτι αρνούμαι να το πάρω.
Βέβαια, δέν έχω πεινάσει ακόμη εγώ ή τα παιδιά μου.

Έτσι, μιλώντας εκ του ασφαλούς, δέν είμαι σε θέση να γνωρίζω το πώς σκέφτονται οι υπόλοιποι.

Δέχθηκα τρομερή πίεση (για πολλούς μήνες) από την γυναίκα μου πρίν ένα χρόνο περίπου για να ανοίξω ένα κοινό λογαριασμό μαζί της στον οποίο θα μπορούσε να συνεχίσει να παίρνει την επιδότηση για τα παιδιά. Τον άνοιξα με τον όρο να μήν πάρει χρήματα άν δέν το συζητήσουμε εκ νέου.
Δέν συζητήσαμε ποτέ. Και έχει πάρει χρήματα.
Τώρα έρχεται η ώρα της δουλειάς. Θα μπορούσα να αντέξω την πίεση από την δουλειά και να μήν δεχθώ την βοήθεια.
Αυτό που δέν θα αντέξω είναι να το μάθει η σύζυγος.

Πώς το σκέφτεστε?


σε καταλαβαινω...κ εμεις (που εχουμε οικονομικο προβλημα, παλιοτερα ειμασταν να μας κλαιν οι ρεγγες :lol: εχουμε περασει πολλα) δεν καναμε ουτε φορολογικη δηλωση, ουτε χαρτια για οποιοδηποτε επιδομα, ουτε για την καρτα σιτισης, για τον ιδιο φοβο που νιωθεις κ εσυ (πες μας ανοητους, μπορεις)...περυσι ομως ειπαμε να κανουμε τα χαρτια για το επιδομα το παιδιου, ενω τα καναμε, μας εβγαλαν οτι δεν μπορουμε να το παρουμε γτ χρειαζοντουσαν αποδεικτικα οτι διαμεναμε στην Ελλαδα την τελευταια δεκαετια! κ λεμε δε πανε να... ετσι δε πηραμε το επιδομα κ ειμαστε μια χαρα ομως...μπορει να περναμε δυσκολα, οπως ολος ο κοσμος πλεον, αλλα "τον αρτον ημων τον επιουσιον" μας τον δινει απλωχερα ο Κυριος, οπως μας εχει υποσχεθει αλλωστε με τα ιδια Του τα λογια :) δε ξερω τι θα κανεις, κανε προσευχη κ θα σε φωτισει ο Κυριος να κανεις το σωστο για τη συνειδηση σου κ την οικογενεια σου, η δουλεια ειναι πολυ σημαντικο...Καλημερα!
Μαρία
 

Re: Θα έπρεπε να δεχόμστε χρήματα από ΕΣΠΑ;

Unread postby Pamavol » Thu Apr 07, 2016 12:03 pm

Μαρία μας να σε χαρώ! Καλημέρα νά 'χεις
Στώμεν Καλώς Στώμεν Μετά Φόβου
User avatar
Pamavol
 
Posts: 633
Joined: Tue Nov 15, 2011 2:14 pm

Re: Θα έπρεπε να δεχόμστε χρήματα από ΕΣΠΑ;

Unread postby Matina » Thu Apr 07, 2016 12:07 pm

Συμφωνώ με τη Μαρια αδελφέ μου.Πεσε στα γόνατα προσευχησου για το θέμα, μετέθεσε το στον Κύριό μας κι Εκείνος που γνωρίζει νεφρούς και καρδίας θα σου δώσει τη λύση.Ο,τι δεν μπορώ ανθρωπινως, προσωπικά, το εναποθετω στις Χειρες Του κι Αυτός μου δίνει πάντα τη λύση.Να θυμάσαι ένα πράγμα. Οποιους λογισμούς και να έχεις ,να ξερεις ότι ο Κύριος ΠΟΤΕ δε θέλει να φέρει σε δίλημμα και δύσκολη θέση το παιδί Του.Θα σου τα φέρει έτσι ούτως ώστε να μην καταλάβεις πως λύθηκε.
Καλημέρα σας! :)
O Κύριός μου κι ο Θεός μου!
User avatar
Matina
 
Posts: 2178
Joined: Tue Nov 15, 2011 10:36 am

Re: Θα έπρεπε να δεχόμστε χρήματα από ΕΣΠΑ;

Unread postby Pamavol » Thu Apr 07, 2016 1:40 pm

Καλή μας Ματίνα, πολλά χρόνια τώρα θα ήθελα να πιστεύω πως στα χέρια Του έχω εναποθέσει την ελπίδα μου. Δέν ξέρω κατά πόσο όμως το κάνω στα αλήθεια.
Να σου εξηγήσω λίγο καλύτερα την κατάσταση.

Μαύρη δουλειά πλέον έχω και μου ζητάνε να μπώ σε πρόγραμμα για να με κάνουν νόμιμο. Παρότι δέν θα με διώξουν άν δέν την πάρω, θα μπορούσε να βοηθηθούν έμμεσα επειδή θα με πληρώνει το ΕΣΠΑ. Άρα για εμένα δέν θα έπρεπε να έχει σημασία το ποιός με πληρώνει, ξέρω όμως οτι είναι λεφτά κάποιων που τα κλαίνε. Θα πρέπει επίσης να κάνω αίτηση για κοινωνική βοήθεια, να μπώ ΟΑΕΔ κλπ κλπ, που δέν τα θέλω με τον λογισμό μου.

Από την μία μένω ήσυχος με την συνείδησή μου και από την άλλη αυτή πλήττεται από τους τσακωμούς που θα προκύψουν. Αντίθετα θα είναι όλοι χαρούμενοι άν το εγώ/λογισμός μου υποχωρήσει. Είναι και αυτό που είχα διαβάσει από τον Άγιο Ιωάννη τον Χρυσόστομο, πως όποιος δέν δέχεται βοήθεια δείχνει εγωισμό υπερηφάνεια και χίλια δυό άλλα. Δέν υπάρχει λύση. Κάποιος θα κάνει πίσω υποφέροντας. Είναι το εγώ μου που θα πληγεί ή τα ιδανικά μου; Είναι σωστό που σκέφτομαι έτσι?

Παρόλα αυτά μιλάς με τόση πίστη που σε χαίρομαι και σε ζηλεύω ταυτόχρονα. Τώρα που το σκέφτομαι θα ήταν ευχής έργο να έρθει ο πνευματικός μου νωρίτερα για να βρώ ανάπαυση στην υπακοή. Ας γίνει το θέλημά Του.
Στώμεν Καλώς Στώμεν Μετά Φόβου
User avatar
Pamavol
 
Posts: 633
Joined: Tue Nov 15, 2011 2:14 pm

Re: Θα έπρεπε να δεχόμστε χρήματα από ΕΣΠΑ;

Unread postby Pamavol » Thu Apr 07, 2016 1:51 pm

filtor wrote:"Πειρασμικό" το θέμα αφού πάρα πολλοί δεν ξέρουν από πού να αντλήσουν χρήματα - κι ας είναι κι απ' το ΕΣΠΑ... :D

Ακριβώς αυτό το πειρασμικό είναι που ψάχνω να καταλάβω , ακόμη και μέσα από όσους το έχουν βιώσει. Κάνε τον κόπο να γράψεις λίγα περισσότερα...
Στώμεν Καλώς Στώμεν Μετά Φόβου
User avatar
Pamavol
 
Posts: 633
Joined: Tue Nov 15, 2011 2:14 pm

Re: Θα έπρεπε να δεχόμστε χρήματα από ΕΣΠΑ;

Unread postby bersekero » Thu Apr 07, 2016 3:02 pm

Pamavol wrote:Με προβληματίζει πολύ πως αρνούμαι πεισματικά οποιαδήποτε βοήθεια από ΕΣΠΑ. Ακόμη και όταν συνχρηματοδοτεί κάτι αρνούμαι να το πάρω.
Βέβαια, δέν έχω πεινάσει ακόμη εγώ ή τα παιδιά μου.

Έτσι, μιλώντας εκ του ασφαλούς, δέν είμαι σε θέση να γνωρίζω το πώς σκέφτονται οι υπόλοιποι.

Δέχθηκα τρομερή πίεση (για πολλούς μήνες) από την γυναίκα μου πρίν ένα χρόνο περίπου για να ανοίξω ένα κοινό λογαριασμό μαζί της στον οποίο θα μπορούσε να συνεχίσει να παίρνει την επιδότηση για τα παιδιά. Τον άνοιξα με τον όρο να μήν πάρει χρήματα άν δέν το συζητήσουμε εκ νέου.
Δέν συζητήσαμε ποτέ. Και έχει πάρει χρήματα.
Τώρα έρχεται η ώρα της δουλειάς. Θα μπορούσα να αντέξω την πίεση από την δουλειά και να μήν δεχθώ την βοήθεια.
Αυτό που δέν θα αντέξω είναι να το μάθει η σύζυγος.

Πώς το σκέφτεστε?

Οπως σε κοβω, αν παρεις χρηματα απο ΕΣΠΑ θα ειναι για πραγματικη αναπτυξη και ενισχυση της δουλειας σου και οχι για να τα φας στα μπουζουκια.
Γνωριζω αρκετους που πηραν την επιδοτηση χωρις να κανουν ουσιαστικα τιποτα περα απο μια επιχειρηση βιτρινας που ουσιαστικα δεν παραγει, δηλαδη κλεψανε αυτα τα λεφτα και τα στερησανε πιθανως απο καποιον αλλον.
Η γυναικα σου σκεφτεται πιο καθαρα απο σενα. Ακου την.
User avatar
bersekero
Καθολικός Συντονιστής
 
Posts: 7545
Joined: Tue May 21, 2013 3:36 pm

Re: Θα έπρεπε να δεχόμστε χρήματα από ΕΣΠΑ;

Unread postby eternity » Thu Apr 07, 2016 3:34 pm

Image




:roll: :roll: :roll:
«Φώτισόν μου, το σκότος, Κύριε!» (Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς).
User avatar
eternity
Καθολικός Συντονιστής
 
Posts: 7520
Joined: Tue Nov 15, 2011 1:33 pm

Re: Θα έπρεπε να δεχόμστε χρήματα από ΕΣΠΑ;

Unread postby Μαρία » Thu Apr 07, 2016 4:15 pm

Είναι και αυτό που είχα διαβάσει από τον Άγιο Ιωάννη τον Χρυσόστομο, πως όποιος δέν δέχεται βοήθεια δείχνει εγωισμό υπερηφάνεια και χίλια δυό άλλα. Δέν υπάρχει λύση. Κάποιος θα κάνει πίσω υποφέροντας. Είναι το εγώ μου που θα πληγεί ή τα ιδανικά μου; Είναι σωστό που σκέφτομαι έτσι?


νομιζω οτι πρεπει πρωτα να σκεφτεις οτι ολοι μας μπορει να περναμε δυσκολιες, αλλα ο καθενας στον βαθμο που μπορει να αντεξει, γτ ο Κυριος μας παιδευει μεν, αλλα γνωριζει κ τις δυναμεις μας, τον σταυρο που κουβαλαει ο καθενας εχει διαλεξει ο Κυριος με πολυ συνεση κ προσοχη κ δεν μας τον στελνει ετσι, το ιδιο κ οι δυσκολιες, τις αντεχουμε με τη βοηθεια του Θεου, οποτε να εχεις θαρρος κ ο Εκεινος θα σου δωσει δυναμη να ξεπερασεις τα εμποδια...δεν αρνεισαι βοηθεια λογω εγωισμου, αλλα γτ φοβασαι για την πιστη σου, οχι για να μη χασεις το μεγαλο σου αμαξι κ χιλιεςδυο ανεσεις, ειναι θεμα επιβιωσης...

ολες οι δουλειες σχεδον πλεον χρηματοδοτουνται απο το ΕΣΠΑ, δυστυχως...να σκεφτεις συν τοι αλλοις κ με τη λογικη σου (πρεπει να τη χρησιμοποιουμε κ αυτην γτ κ αυτη ειναι ενα απο αυτα που μας εχει χαρισει ο Κυριος για να το χρησιμοποιουμε καταλληλα)...η δουλεια ειναι πολυ σημαντικη αυτη την εποχη, ισως να ειναι το δικαιο καπου στη μεση (εσυ γνωριζεις καλυτερα τι βιωνεις), εχεις κ μια οικογενεια κ πρεπει να σκεφτεις κ την οικογενεια σου. Πληρη αποχη απο ολα αυτα θεωρω οτι μονο ενας μοναχος ή μοναχη θα μπορουσε να κανει, ζουμε ομως στον κοσμο, πρεπει να επιβιωσουμε με καποιον τροπο...οταν αυτος ο τροπος δεν προσβαλλει τον συνανθρωπο μας κ την πιστη μας προς τον Πατερα μας, δλδ οταν δεν ειμαστε πλεονεκτες κ δεν κοιταμε να εχουμε τετοιες ανεσεις που ξεπερνανε αυτες της επιβιωσης μας, τοτε ναι μπορουμε να πουμε οτι λειτουργεις εγωιστικα κ μαλιστα εισαι κ πλεονεκτης εφοσον ο Θεος σου δινει αυτο που πρπει για να επιβιωσεις, αλλα εσυ θελεις κ αλλα μεγαλωνοντας ετσι τη ματαιδοξια σου...
Μαρία
 

Next

Return to Ψηφοφορίες

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest