Περί ανέμων και υδάτων

...για κάθε θέμα γενικού ενδιαφέροντος που δεν μπορεί να ενταχθεί στις υπόλοιπες κατηγορίες...

Re: Επερχόμενα και προφητείες

Unread postby Matina » Sun Aug 14, 2016 10:32 pm

GEWKWN wrote:
Anastasios wrote:Πάντος προσωπικά το σύστημα με κηνηγάει μέσω των παιδιών μου. Δεν έχω τρόπαιο καμία και κανέναν άλλον. Αλλά και για τα παιδιά μου δεν βλέπω να μπορώ να κάνω πολλά, μου το έχουν απαγορεύσει να τα βλέπω εκτός 10πμ με 7μμ κάθε Σάββατο. Αν συνεχίσει πολύ και δεν τα βγάζω πέρα τότε ίσος να πω κι εγώ έτσι είναι το θέλημα του Θεού να φύγω και να τα αφήσω. Δεν ξέρω, δεν έχω φτάσει ακόμι εκεί. Ο Θεός και η Παναγιά μαζί μας.

Αναστάσιε, Βγάλε από πάνω σου το άγχος. Βγάλε από πάνω σου την αγωνία, την ανασφάλεια και τον πανικό, που σε κάνουν να αντιδράς άσχημα.

Γίνε όπως σε θέλει ο Θεός και μετά περίμενε. Εμπιστεύσου το Θεό και άστα όλα στο Θεό. Και κάνοντας υπομονή, θα βλέπεις κάθε μέρα να κάνει κάτι ο Θεός στη ζωή σου.

“Μην κάνεις τίποτα” λέει ο Χριστός, “για να εκδικηθείς τον εχθρό σου. Άσε, θα τον αναλάβω εγώ. Θα κάνω εγώ ό,τι πρέπει. Εσύ κάνε μόνο ένα πράγμα. ... Αγάπα τον εχθρό σου. Κι όταν τον αγαπάς είναι σα να βάζεις πάνω στο κεφάλι του κάρβουνα αναμμένα”. “Μα” θα πεις “εγώ θέλω να δω την εκδίκηση. Θέλω να δω ότι επεμβαίνεις, Κύριε. Να δω μια τάξη, μια δικαιοσύνη στη ζωή μου”.

Και λέει ο Κύριος “Ναι, θα το κάνω. Θα σε δικαιώσω. Άσε τα πράγματα, όμως. Κι όταν έρθει η ώρα, θα βοηθήσω. Θέλω να βοηθήσω όμως κι αυτή την ψυχή να καταλάβει το λάθος της. Εσύ όμως κάνε υπομονή. Άσ’ τα πράγματα να τα δικαιώσω εγώ και όχι εσύ”.

Αναστάσιε, την λύση του προβλήματος σου δεν θα την βρεις μέσα στο φόρουμ, σταμάτα να γράφεις στο φόρουμ το πρόβλημα σου, μίλα με ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ κάθε μέρα κάθε ώρα, άσε τα πράγματα να κυλήσουν μόνα τους.

Θέλει υπομονή η ζωή. Η λογική σου λέει “Κάνε τώρα τα πάντα. Βιάσου, κινήσου, τρέξε, χάνεις τον έλεγχο της ζωής”. Κι ο Κύριος λέει, “Όχι. Μην πανικοβάλλεσαι. Περίμενε. Μάθε να περιμένεις”.

πολλές φορές λες “Δεν αντέχω άλλο. Δεν μπορώ άλλο, δεν έχω υπομονή . Κουράστηκε το νευρικό μου σύστημα. Έχω αρρωστήσει”.

Κι όμως Αναστάσιε μπορείς λίγο ακόμα να κάνεις υπομονή. Και όταν δει ο Κύριος ότι είσαι στα όριά σου κι όταν φτάσεις στο παρά πέντε, κάτι θα γίνει και θα βρεθεί μια λύση.

Καλή δύναμη αδελφέ μου, με πολλή υπομονή…………

Συμφωνώ μαζί με τον αδελφό GEWKWN σε όλα,απλά να προσθέσω λίγο κάτι.Από βιωματική εμπειρία και μόνο,όσο πιο πολύ αναμασάς ένα πρόβλημα κι έναν "εχθρό" τόσο μεγαλύτερο γίνεται.Προσπάθησε όσο μπορείς να μην την σκέφτεσαι και να προσεύχεσαι γι'αυτήν.Θα έρθει μια μέρα που πραγματικά θα τη σπλαχνίζεσαι και δεν θα τη νιώθεις πλέον εχθρό σου.Ο Κύριος Θέλει να σε ψήσει στα δύσκολα,Εκείνος Γνωρίζει γιατί.Σου ετοιμάζει στεφάνι κι εσύ αναλώνεσαι με το να μιλάς συνέχεια γι'αυτήν.Άστην και μίλα Του.
Θέλει όμως προσπάθεια μεγάλη και πίεση του εαυτού σου.
Καλή Παναγία σου εύχομαι και καλή δύναμη!
O Κύριός μου κι ο Θεός μου!
Matina

Re: Περί ανέμων και υδάτων

Unread postby papi » Mon Aug 15, 2016 10:52 am

Χρόνια πολλά σε όλες τις Μαρίες του φόρουμ. Να έχετε πάντα την ευλογία της Παναγίας μας εσείς και οι οικογένειές σας.
Winter is here!
papi

Re: Επερχόμενα και προφητείες

Unread postby GEWKWN » Thu Sep 01, 2016 8:43 pm

Στη ζωή υπάρχουν άνθρωποι κι ανθρωπάκια.

Άνθρωποι καλοί, φιλότιμοι, που ξέρουν να φέρνουν στη ζωή σου φως. Ξέρουν να ανοίγουν τον κόσμο τους και να σε βάζουν μέσα………

Υπάρχουν όμως και οι άλλοι…..Τα Ανθρωπάκια…….

Εκείνοι κάπου στην πορεία έχασαν τον εαυτό τους. Αντικατέστησαν τα ομορφότερα χαρακτηριστικά που τους έδωσε ο Πλάστης, όπως η συμπόνοια, καλοσύνη, ενδιαφέρον για τον διπλανό, ειλικρίνεια, με άλλα…

Το θέμα είναι πως αυτούς τους ανθρώπους δεν τους θέλεις δίπλα σου. Κι αν εσύ είσαι εμπόδιο στο δρόμο τους, δε θα έχουν κανέναν ενδοιασμό να σε τσακίσουν. ……..
Κι εσύ τους ανέχεσαι. Μπορεί να μην τους αντέχεις αλλά είναι πολλές οι φορές που προσποιείσαι το βλάκα. Ξέρεις ότι πίσω από τις επιδείξεις συμπάθειας και υποστήριξης σου σκάβουν το λάκκο. Δεν τρως κουτόχορτο.

Ίσως κάποτε. Τότε που παρθένος ακόμη από προδοσίες πίστευες με τυφλή αφοσίωση στα αγνά συναισθήματα των ανθρώπων. Μα οι καιροί αυτοί πέρασαν. Κι εσύ γέμισες από τα σημάδια των δήθεν καλών φίλων, των συναδέλφων, και των ……………… σου.

Πλέον ξέρεις. Ξέρεις να εντοπίζεις τους υποκριτές. Μυρίζεις τα ψέματα τους. Κι όταν μπροστά στα μούτρα τους συγκατανεύεις σε ότι λένε, όσο απίθανο κι αν είναι, από μέσα σου γελάς.

Με την κατάντια αυτών που έκαναν δεύτερη φύση τους την υποκρισία και κυκλοφορούν ανερυθρίαστα.

Ανθρωπάκια ρε φίλε. Μην ασχολείσαι… Δεν αξίζουν…..

Αυτούς εδώ, που το “άνθρωπος” το έχουν μόνο για την κατηγοριοποίηση του είδους. Μήτε γνωρίζουν, μήτε και θα μάθουν ποτέ πως το να είσαι “άνθρωπος” κερδίζεται, δεν παραχωρείται γονιδιακά.

Διώξε τους πριν σε δηλητηριάσουν με όλη την κακία που κρύβουν μέσα τους. Δεν τα θέλεις τα σκοτάδια τους. Δε σου αρέσουν, δε σου ταιριάζουν.

Μα πάνω από όλα, επέλεξε να είσαι άνθρωπος, και όχι ανθρωπάκι.
GEWKWN

Unread postby Μαρία » Thu Sep 01, 2016 10:50 pm

«Ο υποκριτής, όσο νομίζει ότι δεν τον έχουν αντιληφθεί, είναι ήρεμος, επειδή επιδιώκει τη δόξα να νομίζεται πως είναι δίκαιος. Όταν όμως φανερωθεί, προβάλλει λόγους που προκαλούν θάνατο, νομίζοντας ότι με τις κατηγορίες εναντίον των άλλων συγκαλύπτει τη δική του αισχρότητα. Αυτόν όταν ο λόγος τον παρομοίασε με γέννημα της έχιδνας, ως διπλοπρόσωπο, του όρισε να κάνει καρπούς άξιους της μετανοίας. Θέλει να πει, να μεταποιήσει την κρυμμένη διάθεση της καρδιάς σύμφωνα με την εξωτερική του συμπεριφορά». Μάξιμος ο Ομολογητής

"...καλύτερα να σε γνωρίζει ο κόσμος ως αμαρτωλό παρα ο Θεός ως υποκριτή...". Διότι έρχεται η ώρα "όταν ο των πάντων Κριτής και Δεσπότης, ο Κύριός μας Ιησούς Χριστός στο φοβερό Του Βήμα θα αφαιρέσει της υποκρισίας τους το κάλυμμα και θα φανερωθούν οι απατηλές περιπλοκές της καρδιάς τους, το ψεύδος της γλώσσας τους, όπως και η απόκρυφη πονηρία της ψυχής τους."
Μαρία

Unread postby eternity » Tue Feb 14, 2017 11:44 pm

Το παρακατω βιντεακι ειναι απο το μελος αννα και εχει μια γλυκυτατη γιαγια !

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 0796122476
«Φώτισόν μου, το σκότος, Κύριε!» (Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς).
eternity
Site Admin

Unread postby αννα » Tue Feb 14, 2017 11:56 pm

eternity wrote:Το παρακατω βιντεακι ειναι απο το μελος αννα και εχει μια γλυκυτατη γιαγια !

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 0796122476

Ευχαριστώ eternity.
αννα

Previous

Return to ΕΠΙ ΠΑΝΤΟΣ ΕΠΙΣΤΗΤΟΥ