ΠΡΟΔΡΟΜΙΚΑ ΣΧΕΔΙΑ ΕΛΕΥΣΗΣ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΥ (κάρτα πολίτη κ.α.)

Ενέργειες, σχέδια, πρακτικές της παγκόσμιας διακυβέρνησης και των προδρόμων του αντιχρίστου, απειλές της χώρας και της Εκκλησίας μας εν μέσω παγκοσμιοποίησης

πλαστικο χρημα

Unread postby looky » Sat Mar 31, 2018 5:43 pm

Voreios wrote:ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΩΝ ΜΕΤΡΗΤΩΝ.
Υπάρχουν μερικά πράγματα μέσα στο γενικότερο κομφούζιο, που εισβάλουν ήσυχα, σαν επαγγελματίες κλέφτες στις ζωές μας, την ώρα που κοιμόμαστε. Δεν θα πάρουμε χαμπάρι την εισβολή παρά μόνο όταν ξυπνήσουμε το πρωί κι ανακαλύψουμε ότι στο σπίτι μας έχει γίνει άγριο πλιάτσικο κι εμείς ονειρευόμασταν....

Ισως το καλύτερο πλιάτσικο από όλα θα γίνει όταν ανακαλύψουμε ότι με διάφορους νόμους που έχουν περάσει και ψηφίσει οι υπάλληλοι της τραπεζοκρατίας, στο πορτοφόλι μας όχι απλά δεν θα υπάρχει χρήμα, αλλά θα ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΜΟΝΟ, να υπάρχει πλαστικούρα. Καρτούλες χρωματιστές που θα πρέπει με αυτές ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΕΣ να εξυπηρετούμε τις βασικές (και μη) ανάγκες.

Να ήμουν μια μύγα στο τοίχο για να μπορώ να παρακολουθήσω την ηδονή που νοιώθουν οι τραπεζίτες αναλογιζόμενοι πόσο κοντά είμαστε στο τελικό τους στόχο. Να μην κινείται φύλλο χωρίς την άδειά τους. Στη κυριολεξία να μην κινείται τίποτα. Ούτε οι σερβιέτες και τα κ@λόχαρτα που θα πρέπει να αγοράσεις. Το χρήμα είναι σκλαβιά αλλά όλη η ζωή μας κινείται μ΄αυτό. Το πλαστικό χρήμα όμως που δεν θα είναι τίποτα άλλο παρά ένας συνεχής έλεγχος και διακανονισμός με τις τράπεζες θα κάνει το μετρητό που έχουμε σήμερα και την εξάρτησή του να μοιάζει με παιδική χαρά μπροστά στον εφιάλτη που θα αντιμετωπίσουμε όταν θα συνειδητοποιήσουμε πως ακόμα και η εικονική ελευθερία δεν θα υπάρχει.


Με το "πλαστικό" χρήμα, αυτοματα καταργείται η ανωνυμια. Καθε ευρώ έχει προέλευση, απο τσέπη σε τσέπη, καταγεγραμένη ηλεκτρονικά! Καθε σου δαπάνη είναι καταχωρημένη. Αυτο ειναι το ένα στοιχείο ολοκληρωτισμού.

Το δευτερο ειναι ότι η τράπεζα (με τη συνεργασια του κράτους) μπορεί ανα πάσα στιγμή να σου δεσμεύσει τις καταθεσεις, να σου αυκυρώσει τις κάρτες, να σε αφήσει "συξυλο". Πλέον η διασύνδεση τραπεζών και εφορίας γινεται άμεσα και ηλεκτρονικά. Και με τη Μνημονιακή Σκλαβιά που ζούμε, πόσο εύκολα δε μπορείς να βρεθείς χρεωμένος!

Οδεύουμε λοιπόν σε μια ολοένα και αυξανόμενη ομηρία των πολιτών, εξ αιτίας του επώνυμου, φακελλωμένου και επισφαλούς πλαστικού χρήματος.
looky
 

Re: ΠΡΟΔΡΟΜΙΚΑ ΣΧΕΔΙΑ ΕΛΕΥΣΗΣ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΥ (κάρτα πολίτη κ.α.

Unread postby Voreios » Mon Apr 30, 2018 11:05 pm

Αυτές είναι οι νέες αστυνομικές ταυτότητες – Εκδόθηκε η απόφαση
Η διάρκεια ισχύος των δελτίων ταυτότητας, από την ημερομηνία έκδοσής τους, ορίζεται σε δεκαπέντε (15) έτη, για τα άτομα που έχουν συμπληρώσει το δωδέκατο (12) έτος της ηλικίας τους.
Η έκδοση των νέων ταυτοτήτων αναμένεται να γίνει στις αρχές του 2019 και ήδη καθορίστηκαν οι προδιαγραφές ασφαλείας.
Ο κάτοχος δελτίου ταυτότητας υποχρεούται να ζητήσει την αντικατάστασή του, από την αρμόδια αρχή έκδοσης, εντός εξαμήνου πριν την παρέλευση της αναγραφόμενης στο δελτίο ημερομηνίας λήξης αυτού.
Δελτίο ταυτότητας, η διάρκεια ισχύος του οποίου έχει παρέλθει, καθίσταται αυτοδικαίως άκυρο.
Image
http://www.in.gr/2018/04/30/greece/aytes-einai-oi-nees-astynomikes-taytotites-ekdothike-apofasi/,

Μία μικρή (τρόπος του λέγειν...) απορία και αν θέλει κάποιος και έχει ευγενικά χρόνο ας μου απαντήσει:
Έχω κρατήσει την παλαιά ταυτότητα από το 1982 απλώς και μόνο επειδή επάνω γράφει το θρήσκευμα.
Η ταλαιπωρία σε υπηρεσίες κλπ, αρκετή.
Εάν συνεχίσω να την διατηρώ υπάρχει περίπτωση να με υποχρεώσουν να εκδώσω την βιομετρική.
Μήπως θα έπρεπε έως τις αρχές του 2019 να βγάλω την ταυτότητα τρέχοντος τύπου, έστω και χωρίς θρήσκευμα για να γλυτώσω την βιομετρική;
Ο όσιος Γέρων Παΐσιος έλεγε ότι κάποιοι θα τρέξουν να πάρουν τις νέες ηλεκτρονικές ταυτότητες.
Αυτό προφανώς υπονοεί ότι δεν θα είναι, κατά τον Γέροντα, υποχρεωτικές.
Και λίγο πρίν ή σε αυτό το διάστημα θα συμβούν τα γεγονότα, για να μην ισχύσει η υποχρεωτικότητα για όλον το λαό.
Τι λέτε να κάνω;
Ευχαριστώ
«Πάντα τὰ ἔθνη ἐκύκλωσάν με, καὶ τῷ ὀνόματι Κυρίου ἠμυνάμην αὐτούς»
User avatar
Voreios
 
Posts: 1595
Joined: Tue Nov 15, 2011 7:15 pm

Re: ΠΡΟΔΡΟΜΙΚΑ ΣΧΕΔΙΑ ΕΛΕΥΣΗΣ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΥ (κάρτα πολίτη κ.α.

Unread postby Matina » Tue May 01, 2018 9:06 am

Voreios wrote:Αυτές είναι οι νέες αστυνομικές ταυτότητες – Εκδόθηκε η απόφαση
Η διάρκεια ισχύος των δελτίων ταυτότητας, από την ημερομηνία έκδοσής τους, ορίζεται σε δεκαπέντε (15) έτη, για τα άτομα που έχουν συμπληρώσει το δωδέκατο (12) έτος της ηλικίας τους.
Η έκδοση των νέων ταυτοτήτων αναμένεται να γίνει στις αρχές του 2019 και ήδη καθορίστηκαν οι προδιαγραφές ασφαλείας.
Ο κάτοχος δελτίου ταυτότητας υποχρεούται να ζητήσει την αντικατάστασή του, από την αρμόδια αρχή έκδοσης, εντός εξαμήνου πριν την παρέλευση της αναγραφόμενης στο δελτίο ημερομηνίας λήξης αυτού.
Δελτίο ταυτότητας, η διάρκεια ισχύος του οποίου έχει παρέλθει, καθίσταται αυτοδικαίως άκυρο.
Image
http://www.in.gr/2018/04/30/greece/aytes-einai-oi-nees-astynomikes-taytotites-ekdothike-apofasi/,

Μία μικρή (τρόπος του λέγειν...) απορία και αν θέλει κάποιος και έχει ευγενικά χρόνο ας μου απαντήσει:
Έχω κρατήσει την παλαιά ταυτότητα από το 1982 απλώς και μόνο επειδή επάνω γράφει το θρήσκευμα.
Η ταλαιπωρία σε υπηρεσίες κλπ, αρκετή.
Εάν συνεχίσω να την διατηρώ υπάρχει περίπτωση να με υποχρεώσουν να εκδώσω την βιομετρική.
Μήπως θα έπρεπε έως τις αρχές του 2019 να βγάλω την ταυτότητα τρέχοντος τύπου, έστω και χωρίς θρήσκευμα για να γλυτώσω την βιομετρική;
Ο όσιος Γέρων Παΐσιος έλεγε ότι κάποιοι θα τρέξουν να πάρουν τις νέες ηλεκτρονικές ταυτότητες.
Αυτό προφανώς υπονοεί ότι δεν θα είναι, κατά τον Γέροντα, υποχρεωτικές.
Και λίγο πρίν ή σε αυτό το διάστημα θα συμβούν τα γεγονότα, για να μην ισχύσει η υποχρεωτικότητα για όλον το λαό.
Τι λέτε να κάνω;
Ευχαριστώ

Kαλημέρα και καλό μήνα αδελφέ μου!
Εγώ προσωπικά αν ήμουν εσύ ,θα ρωτούσα τον πνευματικό μου,αλλά διακριτικά και μόνο(για να μην παρεξηγηθώ,τη στοιχειώδη διάκριση)θα πήγαινα τώρα να βγάλω την υπάρχουσα ταυτότητα,μιας και μετά την έκδοσή της θα είσαι από τους πρώτους που πρέπει να την πάρουν.Κακώς το καθυστέρησες.Βέβαια κανείς δε μπορεί να σου εγγυηθεί ότι θα σου την εκδόσουν μιας και θα σου πούνε το εξής:Αν δεν επείγει περίμενε λίγους μήνες μιας και θα βγει η νέα βιομετρική να την βγάλεις μια και καλή.Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα ΑΥΡΙΟ να την εκδόσω την ήδη υπάρχουσα.Γι'αυτό ,λοιπόν,μην το καθυστερείς!
O Κύριός μου κι ο Θεός μου!
User avatar
Matina
 
Posts: 2178
Joined: Tue Nov 15, 2011 10:36 am

ΠΡΟΔΡΟΜΙΚΑ ΣΧΕΔΙΑ ΕΛΕΥΣΗΣ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΥ (κάρτα πολίτη κ.α.)

Unread postby bersekero » Tue May 01, 2018 10:36 am

Θα πει ότι την έχασε οπότε υποχρεωτικά θα του βγαλουν την τρέχουσα. Μια ψευδής υπευθυνη δήλωση είναι μικρό κακό μπροστά στο άλλο.
User avatar
bersekero
Καθολικός Συντονιστής
 
Posts: 7545
Joined: Tue May 21, 2013 3:36 pm

ΠΡΟΔΡΟΜΙΚΑ ΣΧΕΔΙΑ ΕΛΕΥΣΗΣ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΥ (κάρτα πολίτη κ.α.)

Unread postby bersekero » Tue May 01, 2018 10:51 am

Μου κάνει όμως εντύπωση που σε ταλαιπωρούν οι υπηρεσίες λόγω της παλιάς ταυτότητας. Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος? Τι είδους ταλαιπωρία?
Έχω καλό φίλο εργολάβο δημοσίων έργων που κρατάει την παλιά ταυτότητα για τον ίδιο λόγο, την αναγραφή του θρησκευματος, λόγω της δουλειάς όλη μέρα έχει να κάνει με δημόσιες υπηρεσίες, και ποτέ δεν ανέφερε κατι για ταλαιπωρία. Ούτε είπε ποτέ για πρόβλημα σε ταξίδι στο εξωτερικό. Εκτός αν για έξω χρησιμοποιησε διαβατήριο. Θα τον ρωτήσω.
Η παλιά ταυτότητα γράφει τα στοιχεία και με λατινικούς χαρακτήρες?
User avatar
bersekero
Καθολικός Συντονιστής
 
Posts: 7545
Joined: Tue May 21, 2013 3:36 pm

Re: ΠΡΟΔΡΟΜΙΚΑ ΣΧΕΔΙΑ ΕΛΕΥΣΗΣ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΥ (κάρτα πολίτη κ.α.

Unread postby Voreios » Tue May 01, 2018 12:15 pm

bersekero wrote:Η παλιά ταυτότητα γράφει τα στοιχεία και με λατινικούς χαρακτήρες?


Ποιούς Λατινικούς χαρακτήρες;... :shock:
Μιλάμε για την παμπάλαια ταυτότητα (1982) που κάποιος χωροφύλακας έγραφε όλα τα στοιχεία στο χέρι και είναι και τρυπημένη από το Στρατό...
Όλο το ζήτημα είναι ότι δεν θέλω να αποχωριστώ την αναγραφή ''Χριστιανός Ορθόδοξος''...
«Πάντα τὰ ἔθνη ἐκύκλωσάν με, καὶ τῷ ὀνόματι Κυρίου ἠμυνάμην αὐτούς»
User avatar
Voreios
 
Posts: 1595
Joined: Tue Nov 15, 2011 7:15 pm

ΠΡΟΔΡΟΜΙΚΑ ΣΧΕΔΙΑ ΕΛΕΥΣΗΣ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΥ (κάρτα πολίτη κ.α.)

Unread postby bersekero » Tue May 01, 2018 12:58 pm

Άρα με αυτήν δεν μπορείς να ταξιδέψεις εξω
User avatar
bersekero
Καθολικός Συντονιστής
 
Posts: 7545
Joined: Tue May 21, 2013 3:36 pm

Re: ΠΡΟΔΡΟΜΙΚΑ ΣΧΕΔΙΑ ΕΛΕΥΣΗΣ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΥ (κάρτα πολίτη κ.α.

Unread postby marjory » Tue May 01, 2018 2:35 pm

Είχα κι εγώ την ταυτότητα με το θρήσκευμα και την φύλαγα ωσαν κορην οφθαλμού! Πολλά τα προβλήματα με τις τράπεζες κυρίως! Όμως φέτος που έπρεπε να ανανεώσω το διαβατήριο μου, με υποχρέωσαν να εκδώσω νέα ταυτότητα λόγω αλλαγής πλέον της νομοθεσίας που δεν επιτρέπει τις παλιές ταυτότητες! Όσο κι αν κλαψούριζα (μα πριν 5 χρόνια με αυτή την ταυτότητα εξέδωσα διαβατήριο, πρέπει να ενημερώσω εφορία και τράπεζες κλπ), ήταν ανένδοτοι! Είχαν προηγηθεί και οι ιστορίες με την Γερμανία που βασάνιζε τους Έλληνες πολίτες στα αεροδρόμια κι έδεσε το γλυκό! Πάει η παλιά μου ταυτότητα! (Πάντως ένα Χ.Ο. το έχω χαράξει στην νέα ταυτότητα με λεπίδι, όπως επίσης έχω ζωγραφίσει σταυρούς στις υδατογραφημενες εκκλησίες στο διαβατήριο)!
Ω πανύμνητε μήτερ, η τεκούσα των πάντων αγίων αγιώτατον Λόγον, δεξαμένη την νυν προσφοράν, από πάσης ρύσαι συμφοράς άπαντας, και της μελλούσης λύτρωσαι κολάσεως τους Σοι βοώντας.
User avatar
marjory
Καθολικός Συντονιστής
 
Posts: 4303
Joined: Tue Nov 15, 2011 10:29 am

Re: ΠΡΟΔΡΟΜΙΚΑ ΣΧΕΔΙΑ ΕΛΕΥΣΗΣ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΥ (κάρτα πολίτη κ.α.

Unread postby Michalis » Tue May 01, 2018 2:54 pm

bersekero wrote:Μου κάνει όμως εντύπωση που σε ταλαιπωρούν οι υπηρεσίες λόγω της παλιάς ταυτότητας. Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος? Τι είδους ταλαιπωρία?
Έχω καλό φίλο εργολάβο δημοσίων έργων που κρατάει την παλιά ταυτότητα για τον ίδιο λόγο, την αναγραφή του θρησκευματος, λόγω της δουλειάς όλη μέρα έχει να κάνει με δημόσιες υπηρεσίες, και ποτέ δεν ανέφερε κατι για ταλαιπωρία. Ούτε είπε ποτέ για πρόβλημα σε ταξίδι στο εξωτερικό. Εκτός αν για έξω χρησιμοποιησε διαβατήριο. Θα τον ρωτήσω.
Η παλιά ταυτότητα γράφει τα στοιχεία και με λατινικούς χαρακτήρες?

Δεν μπορείς να βγάλεις διαβατήριο ή να ανανεώσεις το παλιό χωρίς την νέα ταυτότητα. Κι εγώ την απόλεσα (είχε εκδοθεί το 1999) πέρυσι....Και μάλιστα ζήτησα να μου την δώσουν όταν την τρύπησαν αλλά αρνήθηκαν...
«Η χάρις του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού και η αγάπη του Θεού και Πατρός και η κοινωνία του Αγίου Πνεύματος είη μετά πάντων υμών».
User avatar
Michalis
 
Posts: 7123
Joined: Sat May 19, 2012 9:48 am

Re: ΠΡΟΔΡΟΜΙΚΑ ΣΧΕΔΙΑ ΕΛΕΥΣΗΣ ΑΝΤΙΧΡΙΣΤΟΥ (κάρτα πολίτη κ.α.

Unread postby Voreios » Tue May 01, 2018 6:22 pm

Ναι, αλλά δεν μου προτείνετε τι να κάνω... :?
«Πάντα τὰ ἔθνη ἐκύκλωσάν με, καὶ τῷ ὀνόματι Κυρίου ἠμυνάμην αὐτούς»
User avatar
Voreios
 
Posts: 1595
Joined: Tue Nov 15, 2011 7:15 pm

PreviousNext

Return to ΟΡΘΟΔΟΞΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΚΚΛΗΣΙΑ

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests

cron