Μηνύματα, Μαρτυρίες και Αποκαλύψεις από την Παναγούδα

Λόγοι, διδαχές και παραινέσεις των Αγίων της Ορθοδοξίας μας προς διόρθωση της πορείας του βίου μας.

Moderator: inanm7

Re: Μηνύματα, Μαρτυρίες και Αποκαλύψεις από την Παναγούδα

Unread postby XAPA » Sat Nov 05, 2022 5:13 pm

Image



ΤΕΤΑΡΤΟ ΜΕΡΟΣ

ΟΙ ΜΑΥΡΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΤΟΥ ΣΚΟΤΟΥΣ

Οι μαύρες δυνάμεις τον σκότους είναι αδύνατες. Οι άνθρωποι τις κάνουν δυνατές με την απομάκρυνση τους από τον Θεό, γιατί έτσι δίνουν δικαιώματα στον διάβολο.



ΚΕΦΑΛΑΙΟ 1

Τα μάγια


- Επειδή πολλές φορές σας μίλησα για τον Παράδεισο, για τους Αγγέλους και για τούς Αγίους, για να βοηθηθήτε,

τώρα θα σας πω και λίγα για την κόλαση και για τούς δαίμονες, ώστε να γνωρίσετε με ποιούς παλεύουμε,

πάλι για να βοηθηθήτε.



Ήρθε στο Καλύβι ένας νεαρός μάγος από το Θιβέτ και μου διηγήθηκε πολλά από την ζωή του.

Αυτό το παιδί, μόλις απογαλακτίστηκε, το αφιέρωσε ο πατέρας του, σε ηλικία τριών χρόνων,

σε μιά ομάδα τριάντα μάγων ανωτέρου βαθμού στο Θιβέτ, για να το μυήσουν στην τέχνη τους.

Έφθασε στον ενδέκατο βαθμό μαγείας- ο δωδέκατος είναι ο ανώτερος.

Δεκαέξι χρόνων έφυγε από τό Θιβέτ και πήγε στην Σουηδία, για να δη τον πατέρα του.

Εκεί συνάντησε τυχαίως έναν ορθόδοξο Ιερέα, πολύ πιστό, και του ζήτησε να συζητήσουν.


Ο νεαρός μάγος δεν ήξερε καθόλου τι θα πη Ιερεύς ορθόδοξος.

Στην αίθουσα λοιπόν που κάθησαν να συζητήσουν, άρχισε να του κάνη μερικές από τις μαγείες του, για να δείξη την δύναμη του.

Κάλεσε ένα αρχικό (1) δαιμόνιο, τον Μήνα, και του είπε: «Θέλω νερό».

Σηκώνεται ένα ποτήρι από την κουζίνα, πηγαίνει μόνο του στην βρύση, ανοίγει η βρύση, γεμίζει, περνάει

από την κλειστή τζαμαρία και έρχεται στην αίθουσα. Το πήρε εκείνος και ήπιε.

Μετά παρουσίασε στον ιερέα, μέσα στην αίθουσα, όλο το σύμπαν, τον ουρανό, τα αστέρια.

Χρησιμοποίησε μαγείες τετάρτου βαθμού και θα προχωρούσε μέχρι τον ενδέκατο βαθμό.


Ρώτησε τότε τον ίερέα πως τα έβλεπε όλα αυτά.

«Ήμουν έτοιμος, μου είπε, να τον σκοτώσω, αν μου έβριζε τον σατανά». Ό ιερεύς όμως δεν του είπε τίποτε.

Τότε του λέει ο νεαρός: «Γιατί δεν μου κάνεις κι εσύ σημεία; ».

«Ο δικός μου Θεός είναι ταπεινός», απάντησε ο ιερεύς και έβγαλε έναν σταυρό και του τον έδωσε να τον κράτηση.

«Κάνε πάλι σημεία», του λέει.



Ο νεαρός κάλεσε τον Μήνα, το αρχικό δαιμόνιο, αλλά ο Μήνας έτρεμε, δεν τολμούσε να πλησίαση.

Καλεί τον Σατάν και εκείνος το ίδιο. έβλεπε τον σταυρό και δεν πλησίαζε.

Του είπε μόνο να σηκωθή να φύγη για το Θιβέτ.

Ο νεαρός τότε έβρισε τον Σατάν: «Τώρα κατάλαβα, του είπε, ότι η μεγάλη σου δύναμη είναι μιά μεγάλη αδυναμία».


Στην συνέχεια κατηχήθηκε κάπως από τον καλό ιερέα, ο οποίος του μίλησε και για τους Αγίους Τόπους, για το Άγιον Όρος κ.λπ.

Έφυγε λοιπόν από την Σουηδία και πήγε στα Ιεροσόλυμα, όπου είδε το Άγιο Φως.

Από εκεί πήγε στην Αμερική, για να βρίση τους σατανιστές που γνώριζε, για να αλλάξουν μυαλό

- ο Θεός τον έκανε τον καλύτερο ιεροκήρυκα -, και από 'κει ήρθε στο Αγιον Όρος.

Ο Καλός Θεός σκανδαλωδώς τον βοήθησε, επειδή από μικρός είχε αδικηθή.


Κάνετε όμως προσευχή, γιατί τον πολεμούν οι μάγοι με όλους τους δαίμονες.

Αφού εμένα πολεμούν, όταν έρχεται να τον βοηθήσω, πόσο μάλλον εκείνον.

Του διαβάζουν οι ιερείς εξορκισμούς και ανοίγουν τα χέρια του και τρέχουν αίμα.

Το καημένο το παιδί πολύ το ταλαιπωρούν οι δαίμονες, ενώ πρώτα, που είχε φιλία μαζί τους, δεν το πείραζαν,

αλλά το βοηθούσαν και το εξυπηρετούσαν. Εύχεσθε.


Πρέπει όμως και το ίδιο πολύ να προσέξη, γιατί λέει το Ευαγγέλιο ότι το ακάθαρτο πνεύμα, όταν βγη από τον άνθρωπο,

­πορεύεται και παραλαμβάνει μεθ' εαυτού επτά έτερα πνεύματα πονηρότερα εαυτού, και εισελθόντα κατοικεί εκεί,

και γίνεται τα έσχατα του ανθρώπου εκείνου χείρονα των πρώτων. (2).


ΓΕΡΟΝΤΟΣ ΠΑΪΣΙΟΥ ΑΓΙΟΡΕΙΤΟΥ ΛΟΓΟΙ Γ’
ΙΕΡΟΝ ΗΣΥΧΑΣΤΗΡΙΟΝ
"ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ Ο ΘΕΟΛΟΓΟΣ"
ΣΟΥΡΩΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 2002


(1) Αρχικός: ανώτερος, ηγεμονικός. Ένας από ιούς αρχηγούς των δαιμόνων. Οι δαίμονες, κατά τούς Πατέρες, συγκροτούν στρατιές.
(2) Ματθ. 12,45.
XAPA
 
Posts: 18473
Joined: Tue Nov 22, 2011 5:35 pm

Re: Μηνύματα, Μαρτυρίες και Αποκαλύψεις από την Παναγούδα

Unread postby XAPA » Sun Nov 06, 2022 5:58 pm

Image



Οι μάγοι χρησιμοποιούν και διάφορα ­αγιωτικά.


- Γέροντα, τί είναι οι γητευτές;

Μάγοι είναι. Χρησιμοποιούν τους Ψαλμούς του Δαβίδ, ονόματα Αγίων κ.λπ. και ανακατεύουν και επικλήσεις δαιμόνων.

Ενώ δηλαδή εμείς διαβάζοντας το Ψαλτήρι επικαλούμαστε την βοήθεια του Θεού και δεχόμαστε την θεία Χάρη,

εκείνοι, με τον τρόπο που το χρησιμοποιούν, βρίζουν τον Θεό, αρνούνται την θεία Χάρη,

και έτσι τους κάνουν μετά τα δαιμόνια το χατίρι.

Μου έλεγαν για ένα παιδί ότι είχε πάει σε έναν μάγο, για να πετύχη κάτι.

Εκείνος του διάβασε κάτι από το Ψαλτήρι και το παιδί πέτυχε αυτό που ήθελε.

Έπειτα όμως από λίγο καιρό άρχισε να σβήνη, να λειώνη το φουκαριάρικο.

Τι είχε κάνει ο μάγος;

Είχε πάρει κάτι ξηρούς καρπούς στα χέρια του και άρχισε να του διαβάζη τον 50ο Ψαλμό.

Όταν έφθασε στον στίχο ­θυσία τω Θεω. (1), πετούσε τους ξηρούς καρπούς, κάνοντας θυσία στους δαίμονες,

για να του κάνουν το χατίρι. Έτσι έβριζε τον Θεό με το Ψαλτήρι.


- Γέροντα, μερικοί που ασχολούνται με μαγικά χρησιμοποιούν τον σταυρό, εικόνες...


- Ναι, το ξέρω, από 'δω να καταλάβης τι απάτη κρύβεται πίσω από όσα κάνουν!

Έτσι ξεγελιούνται οι καημένοι οι άνθρωποι.

Βλέπουν ότι χρησιμοποιούν κεριά, εικόνες κ.λπ. και τους εμπιστεύονται.

Να, μου είπε κάποιος ότι, στην πόλη που μένει, μια Τουρκάλα έχει βάλει μια εικόνα της Παναγίας πάνω σε μια πέτρα

και λέει: «Η πέτρα που βοηθάει τον κόσμο»! Δεν λέει «η Παναγία», αλλά «η πέτρα».

Οι Χριστιανοί μπερδεύονται, γιατί βλέπουν την εικόνα της Παναγίας, και μερικοί που έχουν κάποιο πρόβλημα υγείας

τρέχουν εκεί, με τον λογισμό ότι θα βοηθηθούν, και μετά ο διάβολος τους αλωνίζει.

Γιατί, όταν η Τουρκάλα λέει ότι η πέτρα βοηθάει τον κόσμο και όχι η Παναγία, από 'κει και πέρα μπαίνει στην μέση ο διάβολος,

επειδή αυτό είναι περιφρόνηση στην Παναγία.


Απομακρύνεται η Χάρις του θεού και αρχίζει ο δαιμονισμός.


Και τρέχουν οι Χριστιανοί να τους κάνη καλά η πέτρα - η πέτρα και το τσιγκελάκι!

-, και τελικά σακατεύονται, γιατί από τον διάβολο τί βοήθεια να έχεις;

Αν είχαν λίγο μυαλό, θα σκέφτονταν «Τουρκάλα, Μουσουλμάνα, τί δουλειά έχει με την εικόνα της Παναγίας; ».

Ακόμη και να έλεγε ότι η Παναγία βοηθάει, αφού είναι Μουσουλμάνα, τί σχέση έχει με την Παναγία;

Πόσο μάλλον τώρα που λέει ότι η πέτρα τούς βοηθάει!

Είπα σε κάποιον να ενημερώσουν την Μητρόπολη και να λάβουν μέτρα, για να φυλαχθή ο κόσμος.


- Γέροντα, ο κόσμος μας ζητάει φυλαχτά.

- Καλύτερα να δίνετε σταυρουδάκια, όταν σας ζητούν φυλαχτό.

Μην κάνετε φυλαχτά, γιατί και οι μάγοι τώρα κάνουν φυλαχτά.

Βάζουν απ' έξω καμμιά εικονίτσα ή σταυρό, αλλά μέσα έχουν διάφορα μαγικά.

Βλέπουν οι άνθρωποι την εικόνα ή τον σταυρό και μπερδεύονται.

Να, πριν από μέρες μου έφεραν ένα φυλαχτό από έναν Τούρκο Ιμπραήμ, που είχε και σταυρό κεντημένο επάνω.

Έχω μάθει και για έναν αθεόφοβο ότι τυλίγει διάφορες εικονίτσες και μέσα βάζει τρίχες,

ξυλάκια, καρφίτσες, χάνδρες (2) κ.λπ.

Όταν η Εκκλησία τον ήλεγξε, είπε: «είμαι μέντιουμ», γιατί είναι ελεύθερα τα μέντιουμ, και ετσι κάνει ό,τι θέλει.

Είπα σε κάποιον που είχε πάθει ζημιά από αυτόν: «Να πας να εξομολογηθής, γιατί δέχεσαι επιδράσεις δαιμονικές».

Πήγε, εξομολογήθηκε. Έρχεται μετά και μου λέει: «Δεν ένιωσα καμμιά διαφορά».

«Βρε, μήπως έχεις τίποτε επάνω σου απ' αυτόν τον πλανεμένο; », τον ρωτάω.

«Ναι, λέει, έχω ένα μικρό κουτάκι σαν μικρό Ευαγγέλιο».

Το παίρνω, το ανοίγω και βρίσκω μέσα διάφορες εικονίτσες τυλιγμένες.

Ξετυλίγω-ξετυλίγω και πιο μέσα είχε κάτι χάντρες, κάτι τρίχες, κάτι σαν ξύλα!

Το πήρα και ελευθερώθηκε ο άνθρωπος. Βλέπεις τι τεχνίτης είναι ο διάβολος!

Φορούν οι καημένοι άνθρωποι κάτι τέτοια φυλαχτά, δήθεν για να βοηθηθούν, και ταλαιπωρούνται.

Αυτά πρέπει να τα κάψουν και να παραχώσουν την στάχτη ή να τα πετάξουν στην θάλασσα

και να πάνε να εξομολογηθούν. Έτσι μόνον ελευθερώνονται.


Είχε έρθει στο Καλύβι ένας νεαρός που είχε πολλά προβλήματα και βασανιζόταν σωματικά και ψυχικά πάνω από τέσσερα χρόνια.

Ζούσε αμαρτωλή ζωή και τον τελευταίο καιρό είχε κλεισθή στο σπίτι του. δεν ήθελε να βλέπη άνθρωπο.

Δυο φίλοι του, που έρχονταν τακτικά στο Αγιον Όρος, τον έπεισαν μετά από πολλές δυσκολίες να τον πάρουν

μαζί τους στο Όρος, με σκοπό να τον φέρουν στο Καλύβι.

Στην διαδρομή από την Ούρανούπολη μέχρι την Δάφνη, κάθε φορά που το καράβι έπιανε σε σκάλα μοναστηριού,

ο νεαρός σωριαζόταν κάτω.

Οι φίλοι του με τους πατέρες που ήταν στο καράβι προσπαθούσαν να τον συνεφέρουν λέγοντας την ευχή.

Με πολλή δυσκολία έφθασαν στο Καλύβι. Ο καημένος μου άνοιξε την καρδιά του, μου μίλησε για την ζωή του.

Είδα ότι βασανιζόταν από κάποια δαιμονική επήρεια.

Του είπα να πάη να έξομολογηθή εκεί σε έναν πνευματικό, να κάνη ό,τι του πη, και θα γίνη καλά.

Πράγματι πήγε και εξομολογήθηκε.

Όταν μπήκαν στο καράβι, για να επιστρέψουν, είπε στους φίλους του ότι ο πνευματικός του είπε να πετάξη

στην θάλασσα το φυλαχτό που του είχε δώσει κάποιος γνωστός του και το φορούσε επάνω του,

αλλά του ήταν αδύνατο να το κάνη.

Όσο κι αν οι φίλοι του τον παρακαλούσαν να σηκωθή να το πετάξη, εκείνος έμενε σαν άγαλμα.

Δεν μπορούσε να σηκωθή από το κάθισμα.

Τότε τον έπιασαν και με πολύ κόπο τον έβγαλαν έξω στο κατάστρωμα.

Με την βοήθεια τους ο νεαρός κατάφερε να βγάλη το φυλαχτό και να το αφήση να πέση στην θάλασσα,

γιατί δεν είχε την δύναμη να το πετάξη.

Αμέσως αισθάνθηκε να ελευθερώνωνται τα χέρια του και το ταλαιπωρημένο σώμα του απέκτησε δύναμη.


Άρχισε από την χαρά του να χοροπηδά στον διάδρομο γεμάτος ζωντάνια και να δοκιμάζη την δύναμη

των χεριών του στα σίδερα και στα τοιχώματα του πλοίου.



ΓΕΡΟΝΤΟΣ ΠΑΪΣΙΟΥ ΑΓΙΟΡΕΙΤΟΥ ΛΟΓΟΙ Γ’

ΙΕΡΟΝ ΗΣΥΧΑΣΤΗΡΙΟΝ
"ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ Ο ΘΕΟΛΟΓΟΣ"
ΣΟΥΡΩΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 2002


(1) Ψαλμ. 50,19
(2)Ό 61ος κανόνας της Στ' Οικουμενικής Συνόδου ορίζει να αφορίζονται οι ­φυλακτήριοι., δηλαδή οι μάγοι που κατασκευάζουν ­φυλακτήρια.
( = φυλακτά), στα όποια βάζουν δαιμονικά σύμβολα ή διάφορα μακάβρια
αντικείμενα (τρίχες, νύχια, κοκκαλάκι φιδιού ή νυχτερίδας κ.λπ.). Σ' αυτά έχουν μεταδώσει προηγουμένως με μαγικές πράξεις, που γίνονται με επικλήσεις δαιμόνων, δαιμονική επήρεια
XAPA
 
Posts: 18473
Joined: Tue Nov 22, 2011 5:35 pm

Re: Μηνύματα, Μαρτυρίες και Αποκαλύψεις από την Παναγούδα

Unread postby XAPA » Mon Nov 07, 2022 4:46 pm

Image



Όσοι ασχολούνται με μάγια λένε και πολλά ψέματα



- Γέροντα, οι μάγοι έχουν κάποια πληροφορία;

Έχουν πληροφορία από τον διάβολο, αλλά λένε και πολλά ψέματα.

Κι εσείς να προσέχετε εκεί στο αρχονταρίκι. Πρέπει να ελέγχετε την κατάσταση.

Να βλέπετε τι άνθρωποι είναι αυτοί που έρχονται, γιατί μπορεί να έρθη και κανένας που ασχολείται με μαγικά.

Σας φαίνεται παράξενο;

Σε μια αγρυπνία εδώ ήρθαν δυο άτομα που ασχολούνταν με μαγικά.

Πλησίαζαν τους ανθρώπους και τους έλεγαν διάφορα. Έλεγαν και ψέματα ότι έχουν σχέση και με τον Καντιώτη.

Σε μια γυναίκα είπαν: «Σου έχουν κάνει μάγια. Θα ρθούμε στο σπίτι σου, να τα λύσουμε με έναν σταυρό που έχουμε».

Έρχονται στην αγρυπνία, μιλούν και λίγο πνευματικά, οπότε σου λένε οι άλλοι:

«αφού έρχονται στην αγρυπνία, είναι πιστοί άνθρωποι», και ανοίγουν την καρδιά τους.

Πώς μπερδεύουν τον κόσμο με τα ψέματα που λένε!

Για να ξεγελάση κάποιος μια κοπέλα, της είπε:

«Ο πατήρ Παϊσιος είδε όραμα ότι θα σε παντρευτώ. πάρε να φορέσης αυτό, χωρίς να εξέτασης τί είναι»,

και της έδωσε κάτι που ήταν μαγικό.

Αλλά εκείνη ευτυχώς δεν το φόρεσε.

«Καλά, ο πατήρ Παΐσιος με τέτοια ασχολείται! », είπε και πιάνει και μου γράφει ένα γράμμα,

τέσσερις σελίδες με πυκνά γράμματα, γεμάτο βρισιές.

Τέτοιο βρισίδι!

«Δεν πειράζει, λέω, βρίσε με. Χαλάλι να γίνη το βρισίδι, αφού δεν ξεγελάστηκες να φορέσης αυτό το σατανικό! ».


- Σας ήξερε, Γέροντα;

- Όχι, δεν με ήξερε. Κι εγώ δεν τους ήξερα, ούτε αυτήν ούτε εκείνον.



ΓΕΡΟΝΤΟΣ ΠΑΪΣΙΟΥ ΑΓΙΟΡΕΙΤΟΥ ΛΟΓΟΙ Γ’

ΙΕΡΟΝ ΗΣΥΧΑΣΤΗΡΙΟΝ
"ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ Ο ΘΕΟΛΟΓΟΣ"
ΣΟΥΡΩΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 2002
XAPA
 
Posts: 18473
Joined: Tue Nov 22, 2011 5:35 pm

Re: Μηνύματα, Μαρτυρίες και Αποκαλύψεις από την Παναγούδα

Unread postby XAPA » Tue Nov 08, 2022 6:47 pm

Image



Οι δαιμονικές, μαγικές ενέργειες



- Γέροντα, τί είπατε στους μαθητές που ήρθαν σήμερα και σας είπαν ότι κάλεσαν το πνεύμα;

-Τί να τους πω; Τους έδωσα πρώτα ένα καλό ξεσκόνισμα!

Είναι άρνηση πίστεως αυτό πού έκαναν.

Από την στιγμή που καλούν τον διάβολο και τον δέχονται, αρνούνται τον Θεό.


Γι' αυτό τους είπα κατ' αρχάς να μετανοήσουν, να εξομολογηθούν ειλικρινά, και στο εξής να

προσέχουν, να εκκλησιάζωνται, να κοινωνούν με ευλογία του πνευματικού τους, για να εξαγνισθούν.


Έχουν ελαφρυντικά, επειδή είναι παιδιά και το έκαναν σαν παιχνίδι. Αν ήταν μεγάλοι, θα πάθαιναν μεγάλο κακό,

ο διάβολος θα αποκτούσε μεγάλη εξουσία επάνω τους. αλλά και αυτά τώρα τα τραντάζει.



- Δηλαδή, Γέροντα, τί έκαναν ακριβώς;

- Αυτό που κάνουν πολλοί... Βάζουν σε ένα τραπέζι ένα ποτήρι με νερό και γύρω-γύρω τοποθετούν τα γράμματα

του αλφαβήτου Α, Β, Γ, κ.λπ.

Βάζουν μετά το δάχτυλο τους μέσα στο νερό και καλούν το πνεύμα, δηλαδή τον διάβολο.

Το ποτήρι γυρίζει, σταματά μπροστά σε γράμματα και σχηματίζει λέξεις.

Αυτά κάλεσαν το πνεύμα και, όταν ήρθε, το ρώτησαν:

«Υπάρχει Θεός; ». «Δεν υπάρχει! », τους λέει.


«Ποιός είσαι εσύ; », το ρωτούν. «Ο σατανάς! », τους λέει.

«Υπάρχει σατανάς; ». «Υπάρχει! ».

Δηλαδή βλακείες χονδρές! Δεν υπάρχει Θεός και υπάρχει σατανάς!

Όταν το ξαναρώτησαν, αν υπάρχη Θεός, τους είπε: «Ναι, υπάρχει».

Μια «ναι», μια «όχι», οπότε προβληματίσθηκαν τα παιδιά. Έτσι οικονόμησε ο Θεός, για να βοηθηθούν.


Μια κοπέλα από την συντροφιά τους την χτύπησε το ποτήρι.

Επέτρεψε ο Θεός να την χτυπήση, για να συνέλθουν και τα άλλα παιδιά.

Σήμερα πολλοί, όταν θέλουν να κάνουν κακό σε κάποιο πρόσωπο, καταφεύγουν σε μάγους που χρησιμοποιούν

την κέρινη κούκλα του βουντού (1).

Οι μάγοι το έχουν κάνει αυτό παιχνίδι, χόμπι.



- Γέροντα, τί κάνουν;

- Φτιάχνουν μια κούκλα από κερί και, όταν κάποιος τους ζητάη να βλαφθή ο εχθρός του π.χ. στα μάτια, καρφώνουν

μία βελόνα στα μάτια της κούκλας και αναφέρουν το όνομα αυτού που θέλουν να βλάψουν,

κάνοντας διάφορα μαγικά.

Και πράγματι το άτομο εκείνο, αν ζη αμαρτωλή ζωή και δεν εξομολογήται,

προσβάλλεται από δαιμονική ενέργεια στα μάτια.


Πάνε να βγουν τα μάτια του από τον πόνο! Κάνει εξετάσεις, αλλά οι γιατροί δεν βρίσκουν τίποτε.

Να, και τα μέντιουμ τί κακό κάνουν! Δεν φθάνει που παίρνουν τα χρήματα από τούς ανθρώπους,

αλλά διαλύουν και οικογένειες.

Πάει λ.χ. κάποιος στο μέντιουμ και λέει κάποιο πρόβλημα που έχει.

«Κοίταξε, του λέει εκείνο, μια συγγενής σου που είναι λίγο μελαχρινή, λίγο ψηλή κ.λπ. σου έχει κάνει μάγια».

Ψάχνει αυτός να βρή ποιά από το σόι του έχει αυτά τα χαρακτηριστικά.


Κάποια θα βρη που να μοιάζη έστω και λίγο.

«Ά, αύτη είναι, λέει, που μου έκανε μάγια» και τον πιάνει ένα μίσος εναντίον της.

Κι εκείνη η φουκαριάρα να μην ξέρη τίποτε - μπορεί να τον έχη ευεργετήσει κιόλας -, και αυτός να έχη

μια αγανάκτηση εναντίον της, να μη θέλη ούτε να την δη!

Ξαναπάει στο μέντιουμ κι εκείνο του λέει: «Τώρα πρέπει να λύσουμε τα μάγια. Και για να τα λύσουμε,

δώσε μερικά χρήματα».

«Έ, αφού τα βρήκε, λέει αυτός, πρέπει να τον ανταμείψω»! Δώσ' του χρήματα...


Βλέπεις ο διάβολος τί κάνει; Βάζει σκάνδαλα.

Ενώ ένας καλός άνθρωπος, ακόμη κι αν ξέρη κάτι συγκεκριμένο για κάποιον, ποτέ δεν θα πη: «ο τάδε σε έχει

βλάψει», αλλά θα προσπαθήση να τον βοηθήση.


«Κοίταξε, θα του πη, μη βάζης λογισμούς. Να εξομολογηθής και μη φοβάσαι».

Καί έτσι βοηθάει και τον έναν και τον άλλον.

Γιατί και αυτός που έβλαψε τον άλλον, όταν τον βλέπη να του φέρεται με καλωσύνη, προβληματίζεται με

την καλή έννοια, και μετανοεί.


ΓΕΡΟΝΤΟΣ ΠΑΪΣΙΟΥ ΑΓΙΟΡΕΙΤΟΥ ΛΟΓΟΙ Γ’
ΙΕΡΟΝ ΗΣΥΧΑΣΤΗΡΙΟΝ
"ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ Ο ΘΕΟΛΟΓΟΣ"
ΣΟΥΡΩΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 2002


(1) Είδος μαγείας πού ασκείται κατά την παραδοσιακή θρησκευτική λατρεία της 'Αιτής και της νότιας Αμερικής. Ό όρος προέρχεται από τήν λέξη «βόντουν», που σημαίνει θεός ή πνεύμα.
XAPA
 
Posts: 18473
Joined: Tue Nov 22, 2011 5:35 pm

Re: Μηνύματα, Μαρτυρίες και Αποκαλύψεις από την Παναγούδα

Unread postby XAPA » Wed Nov 09, 2022 6:29 pm

Image



Ό διάβολος ποτέ δεν μπορεί να κάνη καλό



- Γέροντα, μπορεί ένας μάγος να θεραπεύση κάποιον άρρωστο;

- Μάγος και να θεραπεύση άρρωστο άνθρωπο!

Έναν που τραντάζεται από το δαιμόνιο, αυτόν μπορεί να τον κάνη καλά στέλνοντας το δαιμόνιο σε άλλον.

Γιατί ο μάγος με τον διάβολο είναι συνέταιροι, οπότε λέει στον διάβολο:

«Βγές από αυτόν και πήγαινε στον τάδε».

Βγάζει λοιπόν το δαιμόνιο από εκείνον και συνήθως το στέλνει σε κάποιον συγγενή του ή γνωστό του

που έχει δώσει δικαιώματα στον διάβολο.

Λέει μετά αυτός που είχε το δαιμόνιο: «εγώ υπέφερα, αλλά ο τάδε μ' έκανε καλά», και έτσι γίνεται διαφήμιση.

Και γυρίζει τελικά το δαιμόνιο σε συγγενείς ή σε γνωστούς.

Αν κάποιος, ας υποθέσουμε, είναι καμπουριασμένος από δαιμονική επήρεια, μπορεί ο μάγος να διώξη

το δαιμόνιο από εκείνον, να το στείλη άλλου και να σηκωθή όρθιος ο καμπούρης.

Αν όμως έχη καμπούρα από αναπηρία, δεν μπορεί ο μάγος να τον κάνη καλά.

Μου είπαν για μια γυναίκα ότι θεραπεύει άρρωστους, χρησιμοποιώντας διάφορα αγιωτικά.

Όταν άκουσα τι κάνει, έμεινα κατάπληκτος από την τέχνη του διαβόλου.

Κρατάει έναν σταυρό και ψάλλει διάφορα τροπάρια.

Ψάλλει π.χ. το ­Θεοτόκε Παρθένε. και, μόλις φθάση στο ­ευλογημένος ο καρπός της κοιλίας σου.,

φτύνει κοντά στον σταυρό, βλασφημάει δηλαδή τον Χριστό, γι' αυτό την βοηθάει μετά το τσιγκελάκι.

Έτσι, μερικούς που είναι άρρωστοι, έχουν μελαγχολία κ.λπ. από δαιμονική επήρεια και οι γιατροί δεν μπορούν

να τους κάνουν καλά, αυτή τους θεραπεύει, γιατί διώχνει το δαιμόνιο που προκαλεί το βάρος, το στέλνει σε άλλον,

και απαλλάσσονται εκείνοι από την θλίψη.

Και πολλοί την έχουν για αγία!

Την συμβουλεύονται, και λίγο-λίγο βλάπτει την ψυχή τους, τους καταστρέφει.

Χρειάζεται πολλή προσοχή.

Να φεύγη κανείς μακριά από τους μάγους και τα μάγια, όπως φεύγει μακριά από την φωτιά και τα φίδια.

Να μην τα μπλέκουμε τα πράγματα.

Ο διάβολος δεν μπορεί ποτέ να κάνη καλό. Μόνον τις αρρώστιες που προκαλεί ο ίδιος μπορεί να θεραπεύση.

Είχα ακούσει το έξης περιστατικό: Ένας νεαρός είχε μπλέξει με κάποιον μάγο και ασχολήθηκε με μαγικά.

Έπαθε μετά ζημιά, αρρώστησε και κατέληξε στο νοσοκομείο.

Μήνες ξοδεύτηκε ο πατέρας του, γιατί δεν είχαν τότε ασφάλεια, για να βρουν τι έχει.

Οι γιατροί δεν του έβρισκαν τίποτε. Είχε γίνει χάλια.

Τί κάνει τότε ο διάβολος! Του εμφανίζεται σαν τον Τίμιο Πρόδρομο, που τον είχαν πολιούχο στον τόπο του,

και του λέει: «Θα σε κάνω καλά, αν ό πατέρας σου χτίση μία εκκλησία».

Το είπε το παιδί στον πατέρα του κι εκείνος ο καημένος είπε: «παιδί μου είναι, όσα έχω να τα δώσω, αρκεί να γίνη καλά»,

και έταξε στον Τίμιο Πρόδρομο να του χτίση εκκλησία.

Ο διάβολος έφυγε και το παιδί έγινε καλά. Έκανε το... θαύμα!

Όποτε λέει ο πατέρας: «Εγώ έταξα να χτίσω εκκλησία. Πρέπει να εκπληρώσω το τάμα μου».

Δεν είχαν και οικονομική άνεση και, για να χτίση τον ναό, πούλησε όσα χωράφια είχαν.

Έδωσε όλη την περιουσία του. Τα παιδιά του έμειναν στον δρόμο.

Αγανάκτησαν, «να λείψη η Ορθοδοξία» είπαν, και έγιναν Ιεχωβάδες.

Βλέπεις τον διάβολο τί κάνει;

Φαίνεται, εκεί δεν υπήρχαν Ιεχωβάδες και βρήκε αυτός τρόπο να γίνουν κι εκεί Ιεχωβάδες!




ΓΕΡΟΝΤΟΣ ΠΑΪΣΙΟΥ ΑΓΙΟΡΕΙΤΟΥ ΛΟΓΟΙ Γ’
ΙΕΡΟΝ ΗΣΥΧΑΣΤΗΡΙΟΝ
"ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ Ο ΘΕΟΛΟΓΟΣ"
ΣΟΥΡΩΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 2002
XAPA
 
Posts: 18473
Joined: Tue Nov 22, 2011 5:35 pm

Re: Μηνύματα, Μαρτυρίες και Αποκαλύψεις από την Παναγούδα

Unread postby XAPA » Thu Nov 10, 2022 6:38 pm

Image


Πότε πιάνουν τα μάγια


- Γέροντα, πάντοτε πιάνουν τα μάγια;

- Για να πιάσουν τα μάγια, πρέπει να δώση κανείς δικαιώματα στον διάβολο.

Να δώση δηλαδή σοβαρή αφορμή και να μην έχη τακτοποιηθή με την μετάνοια και την εξομολόγηση.

Σε έναν που εξομολογείται, και με το φτυάρι να του ρίχνουν τα μάγια, δεν πιάνουν.

Γιατί, όταν εξομολογήται και έχη καθαρή καρδιά, δεν μπορούν οι μάγοι να συνεργασθούν με τον διάβολο, για να τον βλάψουν.

Μια φορά ήρθε ένας μεσήλικας στο Καλύβι με έναν αέρα...

Από μακριά, μόλις τον είδα, κατάλαβα ότι έχει δαιμονική επήρεια.

«Ήρθα να με βοηθήσης, μου είπε.

Προσευχήσου για μένα, γιατί έναν χρόνο τώρα έχω φοβερούς πονοκεφάλους και οι γιατροί δεν βρίσκουν τίποτε».

«Έχεις δαιμόνιο, του λέω, γιατί έδωσες δικαιώματα στον διάβολο».

«Δεν έκανα τίποτε», μου λέει.

«Δεν έκανες τίποτε; του λέω. Δεν απάτησες μία κοπέλα;

Έ, αυτή πήγε και σου έκανε μάγια.

Πήγαινε να ζήτησης συγγνώμη από την κοπέλα, μετά να εξομολογηθής, να σου διαβάσουν και εξορκισμούς,

για να βρης την υγεία σου.

Αν εσύ δεν καταλάβης το σφάλμα σου και δεν μετανοήσης, όλοι οι πνευματικοί του κόσμου να μαζευτούν και να ευχηθούν,

το δαιμόνιο δεν θα φύγη».


Όταν έρχωνται τέτοιοι άνθρωποι, με τέτοιον αέρα, τους μιλάω ανοιχτά.

Θέλουν τράνταγμα, για να συνέλθουν.

Ένας άλλος μου είπε ότι η γυναίκα του έχει δαιμόνιο.

Κάνει συνέχεια φασαρίες στο σπίτι. Σηκώνεται το βράδυ, τους ξυπνάει, τα κάνει όλα άνω-κάτω.

«Εσύ εξομολογείσαι; », του λέω. «Όχι», μου λέει.

«Πρέπει να έχετε δώσει δικαιώματα στον διάβολο, του λέω.

Δεν έγινε αυτό στα καλά καθούμενα».

Τελικά βρήκαμε ότι είχε πάει σ' έναν Χότζα και του έδωσε κάτι να ραντίση στο σπίτι για γούρι,

για να πάη καλά η δουλειά του, και ούτε καν έδινε σ' αυτό σημασία.

Αλώνιζε μετά ο διάβολος στο σπίτι του.


ΓΕΡΟΝΤΟΣ ΠΑΪΣΙΟΥ ΑΓΙΟΡΕΙΤΟΥ ΛΟΓΟΙ Γ’
ΙΕΡΟΝ ΗΣΥΧΑΣΤΗΡΙΟΝ
"ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ Ο ΘΕΟΛΟΓΟΣ"
ΣΟΥΡΩΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 2002
XAPA
 
Posts: 18473
Joined: Tue Nov 22, 2011 5:35 pm

Re: Μηνύματα, Μαρτυρίες και Αποκαλύψεις από την Παναγούδα

Unread postby XAPA » Fri Nov 11, 2022 6:01 pm

Image


Πως λύνονται τα μάγια



- Αν πιάσουν, Γέροντα, τα μάγια, πώς λύνονται;

- Με την μετάνοια και την εξομολόγηση.

Γι' αυτό πρέπει πρώτα να βρεθή η αιτία, για την οποία έπιασαν τα μάγια, να καταλάβη ο άνθρωπος το σφάλμα του,

να μετανοήση και να εξομολογηθή.

Πόσοι έρχονται εκεί στο Καλύβι που ταλαιπωρούνται, επειδή τους έχουν κάνει μάγια, και μου λένε:

«Κάνε προσευχή, για να απαλλαγώ από αυτό το βάσανο»!

Μου ζητούν βοήθεια, χωρίς να ψάξουν να βρουν από που ξεκίνησε το κακό, για να το διορθώσουν.

Να βρουν δηλαδή σε τί έφταιξαν και έπιασαν τα μάγια, να μετανοήσουν, να εξομολογηθούν, για να σταματήση

η ταλαιπωρία τους.


- Γέροντα, όταν ο άνθρωπος που του έχουν κάνει μάγια φθάση σε τέτοια κατάσταση που δεν μπορεί να βοηθήση ο ίδιος τον εαυτό του, να εξομολογηθή κ.λπ., μπορούν οι άλλοι να τον βοηθήσουν;

- Μπορούν να καλέσουν τον ιερέα στο σπίτι να κάνη ένα ευχέλαιο ή έναν αγιασμό.

Να του δώσουν να πιή αγιασμό, για να υποχώρηση λίγο το κακό και να μπη λίγο Χριστός μέσα του.


Έτσι έκανε μια μητέρα για το παιδί της και βοηθήθηκε.

Μου είχε πει ότι ο γιός της υπέφερε πολύ, γιατί του είχαν κάνει μάγια.

«Νά πάη να εξομολογηθή», της είπα.


«Πώς να πάη, πάτερ, να εξομολογηθή, στην κατάσταση που είναι; », μου είπε.

«Τότε πες στον πνευματικό σου, της λέω, να έρθη στο σπίτι, να κάνη αγιασμό και να δώσης στον γιό σου να πιη από

τον αγιασμό. Θα τον πιή όμως; ».

«Θα τον πιή», μου λέει.

«Έ, ξεκίνησε με τον αγιασμό, της λέω, και μετά προσπάθησε να μιλήση το παιδί σου με τον παπά.

Αν εξομολογηθή, θα τον πετάξη τον διάβολο πέρα».

Και πράγματι, με άκουσε και βοηθήθηκε το παιδί.

Μετά από λίγο μπόρεσε να εξομολογηθή και έγινε καλά.


Μια άλλη γυναίκα, η φουκαριάρα, τί έκανε;

Ο άνδρας της είχε μπλέξει με μάγους και δεν ήθελε ούτε σταυρό να φορέση.

Για να τον βοηθήση λίγο, έρραψε στον γιακά από το σακκάκι του ένα σταυρουδάκι.

Μια φορά που χρειάσθηκε να περάση από ένα γεφύρι στην άλλη όχθη ενός ποταμού, μόλις πάτησε στο γεφύρι,

άκουσε μια φωνή να του λέει:

«Τάσο, Τάσο, βγάλε το σακκάκι, να περάσουμε μαζί το γεφύρι».


Ευτυχώς έκανε κρύο και είπε: «Πώς να το βγάλω; Κρυώνω! ».

«Βγάλ' το, βγάλ' το, να περάσουμε», άκουσε την ίδια φωνή να του λέει.

Βρε τον διάβολο! Ήθελε να τον ρίξη κάτω στο ποτάμι, αλλά δεν μπορούσε, γιατί είχε επάνω του το σταυρουδάκι.

Τελικά τον έρριξε εκεί σε μια άκρη. Εν τω μεταξύ, τον έψαχναν οι δικοί του όλη την νύχτα και τον

βρήκαν τον καημένο πεσμένο επάνω στο γεφύρι.

Αν δεν έκανε κρύο, θα έβγαζε το σακκάκι και θα τον πετούσε ο διάβολος μέσα στο ποτάμι.

Τον φύλαξε ο σταυρός που είχε στο πέτο του.

Πίστευε η φουκαριάρα η γυναίκα του.

Αν δεν είχε πίστη, θα το έκανε αυτό;



ΓΕΡΟΝΤΟΣ ΠΑΪΣΙΟΥ ΑΓΙΟΡΕΙΤΟΥ ΛΟΓΟΙ Γ’
ΙΕΡΟΝ ΗΣΥΧΑΣΤΗΡΙΟΝ
"ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ Ο ΘΕΟΛΟΓΟΣ"
ΣΟΥΡΩΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 2002
XAPA
 
Posts: 18473
Joined: Tue Nov 22, 2011 5:35 pm

Re: Μηνύματα, Μαρτυρίες και Αποκαλύψεις από την Παναγούδα

Unread postby XAPA » Sat Nov 12, 2022 4:28 pm

Image



Συνεργασία μάγων και δαιμόνων


Οι μαύρες δυνάμεις του σκότους είναι αδύνατες. Οι άνθρωποι τις κάνουν δυνατές
με την απομάκρυνση τους από τον Θεό,γιατί έτσι δίνουν δικαιώματα στον διάβολο.



- Γέροντα, ένας άνθρωπος πού έχει αγιότητα δεν μπορεί να ξεσκεπάση ή να φρενάρη έναν μάγο;

- Πώς να τον φρενάρη;

Εδώ λες σε κάποιον που έχει λίγο φόβο Θεού να προσέξη, γιατί έτσι όπως ζη δεν πάει καλά,

και πάλι δεν βγαίνει από το δικό του, πόσο μάλλον ο μάγος που συνεργάζεται με τον διάβολο.

Αυτόν τί να τον κάνης; Θα του πης ορισμένα πράγματα, αλλά αυτός πάλι με τον διάβολο θα είναι. Δεν γίνεται τίποτε.

Μόνον όταν είναι μπροστά σου ο μάγος και λες την ευχή, εκείνη την στιγμή μπορεί να μπερδευτή το δαιμόνιο

και να μην μπορή ο μάγος να κάνη την δουλειά του.


Κάποιος είχε ένα πρόβλημα, και ένας μάγος, που ήταν μεγάλος απατεώνας, πήγε στο σπίτι του να τον βοηθήση.

Εκείνος έλεγε την ευχή. Ο καημένος ήταν απλός. δεν ήξερε ότι ο άλλος ήταν μάγος, γι' αυτό επενέβη ο Θεός.

Και να δήτε τι επέτρεψε ο Θεός, για να καταλάβη!

Άρχισε να δέρνεται ο μάγος από τους δαίμονες και ζητούσε βοήθεια από τον άνθρωπο του οποίου θα έλυνε το πρόβλημα!


- Γέροντα, εκείνος έβλεπε τους δαίμονες;

- Εκείνος δεν έβλεπε τους δαίμονες. έβλεπε μια σκηνή.

Ό μάγος φώναζε «βοήθεια», έκανε τούμπες, έπεφτε κάτω, έβαζε το χέρι του, για να προφύλαξη το κεφάλι του.

Γιατί μη νομίζετε ότι οι μάγοι καλοπερνούν, ότι οι δαίμονες τους κάνουν όλες τις φορές το χατίρι.

Το ότι αρνήθηκαν μια φορά τον Χριστό, αυτό τους είναι αρκετό.

Στην αρχή οι μάγοι κάνουν συμβόλαιο με τους δαίμονες, για να τους βοηθούν,

και οι δαίμονες υποτάσσονται για μερικά χρόνια στις διαταγές τους.

Έπειτα όμως από λίγο καιρό τους λένε: «Μ' εσάς θα ασχολούμαστε τώρα; ».

Ειδικά, όταν οι μάγοι δεν καταφέρνουν να κάνουν αυτό που θέλουν οι δαίμονες, ξέρετε τί τραβούν μετά;

Θυμάμαι, μια φορά που συζητούσα έξω από το Καλύβι με εκείνον τον νεαρό μάγο από το Θιβέτ,

ξαφνικά σηκώθηκε, μου έπιασε τα χέρια και μου τα γύρισε προς τα πίσω.

«Άς έρθη να σ' ελευθέρωση τώρα ο Χατζεφεντής(1) », μου είπε.

«Άντε, βρε διάβολε, φύγε από 'δω», του είπα και τον έρριξα κάτω. Ακούς εκεί να βλασφημήση τον Άγιο!

Πήγε μετά να με χτυπήση με το πόδι του, αλλά δεν τα κατάφερε. το πόδι του σταμάτησε κοντά στο στόμα μου. Με φύλαξε ο Θεός.

Τον άφησα και μπήκα στο κελλί. Ύστερα από λίγη ώρα τον είδα να έρχεται από πέρα, γεμάτος αγκάθια.

«Ο Σατάν με τιμώρησε, μου είπε, γιατί δεν σε νίκησα. Με έσυρε μέσα στα ρουμάνια».

Οι μαύρες δυνάμεις του σκότους είναι αδύνατες.

Οι άνθρωποι τις κάνουν δυνατές με την απομάκρυνση τους από τον Θεό, γιατί έτσι δίνουν δικαιώματα στον διάβολο.




ΓΕΡΟΝΤΟΣ ΠΑΪΣΙΟΥ ΑΓΙΟΡΕΙΤΟΥ ΛΟΓΟΙ Γ’

ΙΕΡΟΝ ΗΣΥΧΑΣΤΗΡΙΟΝ
"ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ Ο ΘΕΟΛΟΓΟΣ"
ΣΟΥΡΩΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 2002


(1) Ο Άγιος Αρσένιος ο Καππαδόκης.
XAPA
 
Posts: 18473
Joined: Tue Nov 22, 2011 5:35 pm

Re: Μηνύματα, Μαρτυρίες και Αποκαλύψεις από την Παναγούδα

Unread postby XAPA » Sun Nov 13, 2022 5:27 pm

Image



ΚΕΦΑΛΑΙΟ 2

Για τους δαιμονισμένους


Πολλοί δαιμονισμένοι ταλαιπωρούνται, για να βάλουν μερικοί άλλοι μυαλό. Γιατί, όταν τους βλέπουν πόσο βασανίζονται, προβληματίζονται, έρχονται σε συναίσθηση και μετανοούν.


- Γέροντα, στόν δαιμονισμένο των Γαδαρηνών (1) πόσοι δαίμονες κατοικούσαν;

- ­Δαιμόνια πολλά.(2), γράφει το Ευαγγέλιο. Γι' αυτό είπε ο δαιμονισμένος ότι το όνομά του ήταν ­λεγεώνα.(3).

Και βλέπετε, όπως σε έναν δαιμονισμένο μπορεί να κατοικούν ένα σωρό δαίμονες,

έτσι και στην καρδιά του πιστού μπορεί να χωρέσουν όλοι οι Άγιοι.

Αφού ό Χριστός χωράει, πόσο μάλλον οι Άγιοι! Μεγάλα μυστήρια!

Μια φορά, όταν ήμουν στο Καλύβι του Τιμίου Σταύρου, χτύπησε κάποιος το καμπανάκι.

Κοίταξα από το παράθυρο, και τι να δω!

Έναν άνδρα που τον ακολουθούσε μια ολόκληρη φάλαγγα δαιμόνων, ένα μαύρο σμήνος!

Πρώτη φορά είδα να εξουσιάζουν έναν άνθρωπο τόσοι δαίμονες.

Αυτός ήταν μέντιουμ. είχε ανακατέψει ευχές της Εκκλησίας με επικλήσεις δαιμόνων, χριστιανικά βιβλία με μαγικά,

και μετά τον εξουσίαζαν οι δαίμονες. Φοβερό! Πολύ στενοχωρέθηκα.

Μερικοί ψυχίατροι και τους δαιμονισμένους τους θεωρούν ψυχοπαθείς.

Μερικοί ιερείς πάλι κάποιους ψυχοπαθείς τους βγάζουν δαιμονισμένους.

Ενώ, ένας ψυχοπαθής, για να βοηθηθή, πρέπει να πάη αλλού, ένας δαιμονισμένος αλλού.

Ο ψυχίατρος πώς μπορεί να βοηθήση τον δαιμονισμένο (4);


- Γέροντα, ένας δαιμονισμένος είναι σε θέση να καταλάβη σε τι έφταιξε και δαιμονίσθηκε;

- Ναι, μπορεί να το καταλάβη, εκτός αν εχη πάθει και το μυαλό του, οπότε είναι πολύ δύσκολο να βοηθηθή.

Αν είναι μόνο δαιμονισμένος, μπορείς πιο εύκολα να συνεννοηθής μαζί του και να τον βοηθήσης,

αλλά πρέπει να κάνη υπακοή. Αλλιώς πώς να βοηθηθή;

Μια φορά ήρθε στο Καλύβι ένας από την νότια Ελλάδα, που είχε πάει στους Ινδούς, και είχε δαιμονισθή.

Έλεγε κάτι βρισιές και έβγαζε από το στόμα του αφρούς. Τα μάτια του ήταν ορθάνοιχτα, άγρια.

Του έλεγα: «μη λες αυτές τις βλασφημίες, γιατί έτσι καλείς τα δαιμόνια», δεν άκουγε.

Και από την άλλη ζητούσε να τον βοηθήσω. «Βοήθησε με, έλεγε, μόνον εσύ μπορείς να με βοηθήσης».

«Έμ, πώς να σε βοηθήσω; του λέω.

Θέλεις να προσευχηθώ, για να λυτρωθής με την Χάρη του Χριστού, κι εσύ καλείς τα δαιμόνια.

Πήγαινε να εξομολογηθής, να σου διαβάσουν εξορκισμούς και έλα μετά να συζητήσουμε».

«Δεν πηγαίνω», μου λέει.

«Έλα μέσα να σου βάλω λαδάκι από το κανδήλι», του λέω. «Δεν θέλω.

Θέλω να με βοηθήσης».

Πήγε μετά πιο πέρα και κουβέντιαζε με κάποιον.

Κάποια στιγμή που έλεγα σε μια συντροφιά ότι ο Θεός επιτρέπει τις δοκιμασίες για την σωτηρία μας, φώναξε από πέρα:

«Ρε συ, γιατί λες πως εργάζεται ο Θεός, για να σωθούν οι άνθρωποι;

Έχουμε έναν πατέρα στον ουρανό και έναν στην γη και πιο πάνω είναι ένας άρχοντας (5)».

«Πάψε τις δαιμονολογίες», του λέω, και έλεγα την ευχή.

«Τώρα με μπέρδεψες», μου λέει.

«Φύγε», του είπα και τον τίναξα πέρα. Έγινε κουβάρι.

«Έσύ με ποιόν είσαι; », με ρωτάει.

«Με τον Χριστό», του λέω. «Ψέματα λες, μου λέει, δεν είσαι με τον Χριστό, αφού εγώ είμαι ο Χριστός κι εσύ με χτυπάς».

Του τα παρουσιάζει ανάποδα ο διάβολος.


- Αυτά τα λέει ό διάβολος;

- Ναι, ο διάβολος, αλλά, βλέπεις, ο Θεός του έδωσε το κουράγιο να έρθη μέχρι το Αγιον Όρος.

Για να ξεκινήση από την άλλη άκρη της Ελλάδος να έρθη στο Όρος σε τέτοια κατάσταση, είναι μεγάλο πράγμα!

Αλλά δεν ακούει και γίνεται χειρότερα.

Αν έκανε υπακοή, θα βοηθιόταν.





ΓΕΡΟΝΤΟΣ ΠΑΪΣΙΟΥ ΑΓΙΟΡΕΙΤΟΥ ΛΟΓΟΙ Γ’

ΙΕΡΟΝ ΗΣΥΧΑΣΤΗΡΙΟΝ
"ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ Ο ΘΕΟΛΟΓΟΣ"
ΣΟΥΡΩΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 2002



(1) Βλ. Λουκ. 8, 26 κ.έ.
(2) Λουκ. 8,30
(3) Ρωμαϊκή στρατιωτική μονάδα που την απήρτιζαν τρεις εως έξι χιλιάδες στρατιώτες.
(4)~Ό Γέροντας έλεγε ότι ο ψυχοπαθής χρειάζεται την ιατρική βοήθεια καλού και πιστού ψυχιάτρου και την πνευματική βοήθεια του πνευματικού, ενώ ο δαιμονισμένος, εφόσον έχει τα λογικά του, χρειάζεται να βρη σε
τι έφταιξε και δαιμονίσθηκε, να μετανοήση και να εξομολογηθή, για να απαλλαγή από το δαιμόνιο.
(5) Εννοούσε τον διάβολο.
XAPA
 
Posts: 18473
Joined: Tue Nov 22, 2011 5:35 pm

Re: Μηνύματα, Μαρτυρίες και Αποκαλύψεις από την Παναγούδα

Unread postby XAPA » Mon Nov 14, 2022 5:26 pm

Image



Με την εωσφορική υπερηφάνεια μπορεί να δαιμονιστή ο άνθρωπος



Όποιος έχει πολλή υπερηφάνεια είναι σκοτισμένος. Το μυαλό του είναι ανταριασμένο, είναι σαν να έχη καυσαέρια.

Κάνει χοντρά σφάλματα και δεν το καταλαβαίνει.

«Εγώ, μου είπε κάποιος, όλους τους αγαπώ. και τον διάβολο τον αγαπώ. δεν είναι κακός... ».

«Τί λες, βρε; του λέω. «Αν ο Θεός άφηνε τελείως ελεύθερο τον διάβολο, θα μας είχε ξεκάνει όλους.

Ποιος είδε χαΐρι από τον διάβολο, για να δης κι εσύ; ».

Έχει φθάσει όμως σε τέτοια σκότιση, που, ό,τι κι αν του πης για να τον βοηθήσης, δεν καταλαβαίνει.

Λέει ότι τον καταπιέζεις! Καταπίεση είναι αυτή; Άντε τώρα να του βγάλης αυτόν τον λογισμό...


Δεν είναι τρελλός, αφού το μυαλό του δουλεύει.

Πρέπει να καταλάβη ότι είναι άρνηση, είναι βλασφημία αυτό που λέει.

Έτσι φθάνουν σιγά-σιγά στην σατανολατρία.

Αν δης σατανολάτρες, φαίνονται ότι είναι κυριευμένοι από τον διάβολο. Βλέπεις έναν δαιμονισμό επάνω τους.

Και τα καημένα τα παιδιά τα κατευθύνουν εκεί που θέλουν αυτοί με σατανικές μουσικές. Φθάνουν να επικαλούνται τον σατανά.

Έχω ακούσει ότι μερικούς δίσκους «ροκ», αν τους γυρίσης ανάποδα (1),

θα ακούσης τραγούδια με τα οποία επικαλούνται τον σατανά.

Έχουν μέχρι και δοξολογία στον σατανά: «Σ' εσένα αφιερώνομαι, σατανά». Φοβερό!


- Δηλαδή, Γέροντα, μπορεί η υπερηφάνεια να οδήγηση στον δαιμονισμό;


- Ναι. «Ας υποθέσουμε ότι κάποιος κάνει ένα σφάλμα και δικαιολογεί τον εαυτό του.

Αν του πουν οι άλλοι μια κουβέντα, για να τον βοηθήσουν, λέει ότι τον αδικούν,

πιστεύει ότι είναι καλύτερος από εκείνους και τούς κατακρίνει.

Υστερα αρχίζει σιγά-σιγά να κρίνη τους Αγίους.

Πρώτα τους νεώτερους, μετά τους παλαιότερους: «Εκείνος δεν έκανε θαύματα, ο άλλος έκανε εκείνο... ».


Έπειτα από λίγο προχωρεί και αρχίζει να κρίνη τις Συνόδους: «και οι Σύνοδοι με τον τρόπο πού αποφάσιζαν... »,

επομένως και οι Σύνοδοι κατά την γνώμη του δεν έχουν ακρίβεια.

Και τελικά φθάνει να λέη: «Και ο Θεός γιατί να το κάνη εκείνο έτσι; ».

Έ, όταν ο άνθρωπος φθάνη σε τέτοιο σημείο, δεν τρελλαίνεται. δαιμονίζεται.


Είχε έρθει στο Καλύβι με τον πατέρα του ένας δαιμονισμένος που έλεγε ότι είναι θεός.

Είχε πάει σε έναν πνευματικό έξω στον κόσμο, κι εκείνος, επειδή φοβήθηκε μήπως ο διάβολος του ορμήση, του είπε: «Ευλόγησε με»!

Τί να πης; Τέλος πάντων!

Έλεγε μετά στον πατέρα του: «Να δης, και ο πατήρ Παϊσιος θα παραδεχθή ότι είμαι θεός».

Βάζει στοίχημα με τον πατέρα του σε όσα χρήματα είχαν μαζί τους ότι θα τον παραδεχθώ για θεό.

Μόλις άρχισα να κάνω κομποσχοίνι, τινάχθηκε όρθιος.

«Τί κάνεις εσύ μ' αυτό; φώναξε. Εγώ έχω κάνει όλες τις αμαρτίες.

Εχω κάνει κι εκείνη κι εκείνη την αμαρτία...

Έχω τον διάβολο μέσα μου και έχω θεοποιηθή. Πρέπει να παραδεχθής ότι είμαι θεός.


Έσύ, βρε, τίποτε δεν έκανες, μου λέει.

Κάνεις συνέχεια βουρ-βουρ μ' αυτό! ». Έλεγε κάτι βαρειές κουβέντες!

Είχα αγανακτήσει.

«Αντε, φύγε από 'δω, χαμένε», του λέω. Του έδωσα ένα ξεσκόνισμα γερό.

Αγρίεψε, έγινε θηρίο. Βγάζει τα χρήματα από την τσέπη του, τα πετάει στον πατέρα του:

«Παρ' τα, λέει, έχασα το στοίχημα».




ΓΕΡΟΝΤΟΣ ΠΑΪΣΙΟΥ ΑΓΙΟΡΕΙΤΟΥ ΛΟΓΟΙ Γ’
ΙΕΡΟΝ ΗΣΥΧΑΣΤΗΡΙΟΝ
"ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ Ο ΘΕΟΛΟΓΟΣ"
ΣΟΥΡΩΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 2002

(1) Εννοούσε τον διάβολο.
(2) Ό Γέροντας εννοεί τούς δίσκους που έχουν κρυμμένα μηνύματα σε «ανάστροφη κάλυψη».
XAPA
 
Posts: 18473
Joined: Tue Nov 22, 2011 5:35 pm

PreviousNext

Return to ΔΙΔΑΧΕΣ ΑΓΙΩΝ ΚΑΙ ΠΑΤΕΡΩΝ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΜΑΣ

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests