ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ (ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ) ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Τα πάντα περί Γεωπολιτικών και μόνο...

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ (ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ) ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby rafale » Fri May 11, 2012 3:03 pm

γ.Παΐσιος: Αν τα υλικά πράγματα δε μοιράζονται με το Ευαγγέλιο, θα μοιραστούν με το μαχαίρι.

Για μένα χέρι που δεν κάνει το σταυρό, είτε «δεξιό» είτε «αριστερό»... το ΙΔΙΟ είναι. Δεν έχουν καμία διαφορά.
...Να κοιτάτε να μαθαίνετε ποιοι είναι τίμιοι άνθρωποι, δίκαιοι και αυτούς να ψηφίζετε. Σήμερα έχουμε ανάγκη όχι από έξυπνους αλλά από τίμιους ανθρώπους.
Εγώ, αν οι κομμουνιστές δεν ήταν άθεοι, και δεν κυνηγούσαν τον Χριστό, θα συμφωνούσα μαζί τους.
Καλό είναι τα χωράφια, τα εργοστάσια να ανήκουν σε όλους...
Όχι κάποιος να πεινάει και κάποιος να πετάει.
Αν τα υλικά πράγματα δε μοιράζονται με το Ευαγγέλιο, στο τέλος θα μοιραστούν με το μαχαίρι.

Ο πατήρ Παΐσιος μου είπε» του Αθ. Ρακοβαλή,σελ. 84 - 89
User avatar
rafale
 
Posts: 1261
Joined: Tue Nov 15, 2011 11:28 pm

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ (ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ) ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby Voreios » Sun May 13, 2012 9:24 am

Ὅλοι μας νά βάλουμε στό κομποσχοίνι μας τά παιδιά μας πού φυλᾶνε: Στρογγύλη, Μεγίστη, Ρῶ, Φαρμακονήσι, Ἀγαθονήσι
Image
Ἡ Στρογγύλη ἤ Στρογγυλή, ἀποτελεῖ τόν πλέον εὐαίσθητο κρίκο τῆς Ἑλλαδικῆς ΑΟΖ, καθώς τήν ἐνώνει μέ τήν Κυπριακή, ἐμποδίζοντας τήν Τουρκική... Γι' αὐτό τά νησάκια αὐτά Ρῶ, Μεγίστη καί Στρογγύλη, ἀποτελοῦν τόν ὕπ΄ ἀρθιμόν ἕνα στόχο τῆς Τουρκίας! Κάτι τό ὁποῖο εἶχε ἀντιληφθεῖ πρῶτος ὁ πρώην ΓΕΕΘΑ Δημήτρης Γράψας πού τά ὀχύρωσε, προκαλώντας τήν ὀργή τῆς Τουρκίας, μέ συνεπακόλουθο τήν ἀποστράτευσή του... Μά θά ξαναγυρίσει...
ΟΛΟΙ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΣΤΟ ΚΟΜΠΟΣΚΟΙΝΙ ΤΟΥΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΠΟΥ ΦΥΛΑΝΕ: Στρογγύλη, Μεγίστη, Ρῶ, Φαρμακονήσι, Ἀγαθονήσι

«Πάντα τὰ ἔθνη ἐκύκλωσάν με, καὶ τῷ ὀνόματι Κυρίου ἠμυνάμην αὐτούς»
User avatar
Voreios
 
Posts: 1580
Joined: Tue Nov 15, 2011 7:15 pm

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ (ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ) ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby kotsarikos » Thu May 24, 2012 11:46 am

Τα όπλα των Χριστιανών, στον πνευματικό πόλεμο, που είναι πλέον προ των πυλών

kotsarikos
 

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ (ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ) ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby TASOS1 » Fri May 25, 2012 1:21 pm

ΤΟ ΓΕΡΟΝΤΙΚΟ: ΣΕ ΕΝΑ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ ΤΗΣ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ ΣΤΑ ΠΑΛΙΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΟΙ ΜΟΝΑΧΟΙ ΠΕΘΑΝΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΙΝΑ ΕΠΕΙΔΗ ΠΑΡΑ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΔΕΝ ΦΡΟΝΤΙΣΑΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΑΙΕΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ Ο ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΒΑΡΥΣ!

Η ΟΛΙΓΟΠΙΣΤΙΑ ΜΑΣ ΤΙ ΘΑ ΦΕΡΕΙ ΣΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ;
ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΙΣΤΙ ΝΑ ΖΗΣΗ ΜΟΝΟ ΜΕ ΕΝΑ ΑΝΤΙΔΩΡΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ!
Ο ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΜΟΥ (+ΑΜ.ΤΣ.) ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΤΟ ΑΝΤΙΔΩΡΟ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΩ ΑΝ ΘΕΛΩ.
ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΙΣΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΦΑΕΙ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ (ΟΣΙΑ ΜΑΡΙΑ Η ΑΙΓΥΠΤΙΑ)! ΘΑ ΣΤΗΡΙΞΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΣΤΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ!
TASOS1
 
Posts: 1379
Joined: Mon Nov 21, 2011 1:07 pm

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ (ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ) ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby Voreios » Tue May 29, 2012 11:50 pm

Δείτε μια απίστευτη ομιλία του π.Αθανασίου Μυτιληναίου στις 17-1-1982 !

π. Αθανάσιος Μυτιληναίος: Ποια είναι η υψηλότερη φιλοπατρία
«Αν με ρωτήσετε ποια είναι η υψηλότερη φιλοπατρία που θα μπορούσε ένας πολίτης να διαθέτει υπέρ της πατρίδας του, θα σας έλεγα είναι αυτή: «Το να μην αμαρτάνει ο ίδιος και να βοηθά με κάθε τρόπο την πατρίδα του να ανεβαίνει πνευματικά.». Δεν υπερηφανεύομαι, αλλά δοξάζω το Θεό, ο Θεός με βοήθησε, αυτή τη θέση που σας λέω αυτή τη στιγμή την είχα όταν ήμουν στρατιώτης, την ίδια θέση. Ούτε αφαίρεσα, ούτε πρόσθεσα σε αυτά που σας λέω. Και τότε το έλεγα σε συναδέλφους ότι ο καλύτερος, ο υψηλότερος, έχων την φιλοπατρία μέσα του είναι ο Χριστιανός. Αυτός που ζει αληθινή χριστιανική ζωή».
«Αν με ρωτήσετε, χωρίς βέβαια να διεκδικώ προφητικό χάρισμα, αλλά είναι κάτι που κάθε πιστός μπορεί να το δει, αν θα έπρεπε να με ρωτήσετε: «Πώς τα βλέπετε τα πράγματα στη σύγχρονη ζωή μας εδώ στην Ελλάδα [η ομιλία έγινε στις 17-1-1982] και σε μία παγκόσμια κλίμακα;», θα σας έλεγα: «Πολύ άσχημα!». Εγώ ξημερώνομαι και βραδιάζομαι πάντοτε σαν κάτι να περιμένω. Είναι τα τελευταία χρόνια αυτό, σαν κάτι πε-ριμένω. Τι περίμενω; Τι να σας πω πιο πολύ, κάτι περιμένω. Γιατί δεν πάμε καλά ως λαός. Έχομε τόσο ξεφρενιάσει, έχομε βγάλει στη δημοσιότητα πια το βρώ-μικο υποσυνείδητο μας και κινούμεθα με τέτοιο βαθμό καλπάζοντα αποστασίας, ώστε δε μένει παρά να εξαντληθεί η μακροθυμία του Θεού και να έρθει τιμωρία. Έτσι το αισθάνομαι».
«Πάντα τὰ ἔθνη ἐκύκλωσάν με, καὶ τῷ ὀνόματι Κυρίου ἠμυνάμην αὐτούς»
User avatar
Voreios
 
Posts: 1580
Joined: Tue Nov 15, 2011 7:15 pm

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ (ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ) ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby PanagiotisKats » Wed May 30, 2012 2:26 pm

TASOS1 wrote:ΤΟ ΓΕΡΟΝΤΙΚΟ: ΣΕ ΕΝΑ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ ΤΗΣ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ ΣΤΑ ΠΑΛΙΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΟΙ ΜΟΝΑΧΟΙ ΠΕΘΑΝΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΙΝΑ ΕΠΕΙΔΗ ΠΑΡΑ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΔΕΝ ΦΡΟΝΤΙΣΑΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΑΙΕΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ Ο ΧΕΙΜΩΝΑΣ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΒΑΡΥΣ!

Η ΟΛΙΓΟΠΙΣΤΙΑ ΜΑΣ ΤΙ ΘΑ ΦΕΡΕΙ ΣΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ;
ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΙΣΤΙ ΝΑ ΖΗΣΗ ΜΟΝΟ ΜΕ ΕΝΑ ΑΝΤΙΔΩΡΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ!
Ο ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΜΟΥ (+ΑΜ.ΤΣ.) ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΤΟ ΑΝΤΙΔΩΡΟ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΩ ΑΝ ΘΕΛΩ.
ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΙΣΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΦΑΕΙ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ (ΟΣΙΑ ΜΑΡΙΑ Η ΑΙΓΥΠΤΙΑ)! ΘΑ ΣΤΗΡΙΞΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΣΤΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ!


Το οτι μπορεις να μην το παρεις ναι,αλλα οχι οτι δεν ειναι τιποτα!

Το αντιδωρο εκτος του οτι ειναι ευλογημενο,συμβολιζει και την Παναγια Μητερα μας!

Διοτι απο το μεσω το προσφορου υψωνεται ο Αμνος,απο τα σπλαχνα του,ειναι υλικα ενα κομματι απο αυτον...

Οπως και απο την Παναγια μας βγηκε απο την κοιλια της(απο το κεντρο της) ο Αμνος,ο Υιος του Ανθρωπου,οπου σαρκικα προηλθε απο την Παναγια μας!

Δεν ειναι τυχαιο οτι το αντιδωρο ευλογητε την ωρα του "Αξιον Εστι"...

Οποτε μην λεμε δεν ειναι τιποτα,γιατι καποιος αθελα του και απο απλοτητα που διαθετει μπορει να παρεξηγηση και μην αποδιδει την τιμη που αξιζει στο αντιδωρο...


Συγγνωμη για την παρεμβαση
PanagiotisKats
 

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ (ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ) ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby rose » Thu May 31, 2012 3:47 pm

"Εσύ Με Ποιόν είσαι παιδί μου";


Το λέει ο Απ. Παύλος: «Αφορώντες εις τον της Πίστεως αρχηγόν και τελειωτήν Ιησούν τρέχωμεν μεθ’ υπομονής τον προκείμενον ημίν αγώνα».

Σε αυτό τον καθημερινό αγώνα που διανύουμε αδελφοί μου, το μυστικό είναι, όταν διαλυόμαστε, γινόμαστε χίλια κομμάτια, όταν δεν έχουμε άλλη αντοχή, όταν όλα χάνονται..τότε θα πρέπει να έχουμε κάτι, που θα τα υπερβεί όλα αυτά και θα τα νικήσει...

Και αυτό το κάτι... είναι ο Ιησούς Χριστός.

Με απόλυτη εμπιστοσύνη θα πρέπει να Τον αφήσουμε να κατευθύνει τη ζωή μας, να την οδηγήσει, μέσα από το μυστικό των Αγίων, που είναι η ΠΙΣΤΗ.
Αυτή η ΠΙΣΤΗ, η οποία κτυπιέται αλύπητα στη διάρκεια των διωγμών, των δυσκολιών... την οποία, η όποια λογική την πνίγει με όλα αυτά τα αμείλικτα «γιατί;» και μένει ο άνθρωπος πραγματικά σαν να κρατιέται από μία κλωστή.

Μία κλωστή........... η οποία όμως έχει τεράστια δύναμη. Γι΄ αυτό ο Θεός είπε στον Άγιο Σιλουανό «κράτα το νου σου στον Άδη και μην απελπίζεσαι».
Επομένως το μυστικό της επιτυχίας μας είναι η πίστη μας. Και όταν λέμε πίστη, δεν εννοούμε να πιστεύουμε απλώς ότι υπάρχει ο Θεός, αλλά να παραμένουμε πιστοί, ακλόνητοι, ενωμένοι με τον Θεό παρ’ όλη την φοβερά κακουχία την οποία υφιστάμεθα, παρ’ όλη την ταλαιπωρία, τους θανάτους, τους διωγμούς, και παρόλα αυτά τα φοβερά πράγματα....εμείς να παραμένουμε εκεί.

Όλοι οι Άγιοι μας, αφορούσαν εις τον της πίστεως Αρχηγόν και τελειωτήν Ιησούν.

Τι σημαίνει όμως αυτό; Έβλεπαν μπροστά τους συνέχεια τον Χριστό. Έκλειναν τα αυτιά τους, έκλειναν τα μάτια τους και ανοιγόντουσαν μόνο στον Χριστό, έτσι έκαναν οι Άγιοι. Ούτε όταν τους χειροκροτούσαν, ούτε όταν τους έφτυναν, ούτε στα «Ωσαννά» ούτε και στα «Σταυρωθείτο», δεν πειραζόντουσαν. Οι Άγιοι από τίποτα δεν ξεγελιόντουσαν διότι ήξεραν καλά ποιος είναι ο σκοπός της ζωής τους.

Έτσι και εμείς, πρέπει να τους μιμηθούμε και να έχουμε το βλέμμα μας, το νου και την καρδιά μας, συνεχώς στραμμένα στο πρόσωπο του Κυρίου μας Ιησού Χριστού. Αυτό είναι το μυστικό.

Ο άνθρωπος ο οποίος νικά τον κόσμο, είναι αυτός που μπροστά του έχει τον Χριστό. Και ο Χριστός λειτουργεί ως διέξοδος στα αδιέξοδα.

Ας βάλουμε λοιπόν και εμείς τον Χριστό στην ζωή μας, στη καρδιά μας, ας είναι αυτή η απαραίτητη προμήθειά μας, για όλα όσα έρχονται και τότε η ζωή μας θα είναι γεμάτη Φως Πνεύματος Αγίου και θα καταλάβουμε τι τελικά έφερε ο Χριστός στον κόσμο και τι σημαίνει να είσαι πράγματι τέκνον Θεού.

Ας ευχηθούμε λοιπόν, η Χάρις του Κυρίου μας, δια πρεσβειών Της Παναχράντου Του Μητρός, και όλων των Άγιων μας, να δώσει να ανακαλύψουμε την όντως ζωή, την πραγματική οδό, που θα μας οδηγήσει στην Βασιλεία του Θεού, όπου εκεί η ύπαρξή μας θα πληρωθεί με φως και ειρήνη.


---"Εσύ Με Ποιόν είσαι παιδί μου";
---"Με Τον Δυνατό - Toν Ιησού Χριστό!!!"


Image
Image
Xαίρε Μήτερ Δέσποινα της ζωής, χαίρε η προστάτις, των τιμώντων σε και φρουρός,
χαίρε η ελπίς μου, η δόξα και ισχύς μου μετά Θεόν η μόνη συ μου βοήθεια.
User avatar
rose
 
Posts: 640
Joined: Wed Nov 16, 2011 9:58 pm

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ (ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ) ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby rose » Sat Jun 02, 2012 8:52 pm

Στις δύσκολες ώρες στρεφόμαστε στο Θεό!!!

Xαίρε Μήτερ Δέσποινα της ζωής, χαίρε η προστάτις, των τιμώντων σε και φρουρός,
χαίρε η ελπίς μου, η δόξα και ισχύς μου μετά Θεόν η μόνη συ μου βοήθεια.
User avatar
rose
 
Posts: 640
Joined: Wed Nov 16, 2011 9:58 pm

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ (ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ) ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby eternity » Thu Jun 14, 2012 11:21 pm

Aυτο μου το εστειλε μια αγαπημενη μου φιλη! Την ευχαριστω πολυ και το παραθετω:

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΖΕΥΟΥΜΕ ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΦΑΓΗΤΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ; ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΙ ΚΑΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΣΤΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ ΤΗΣ ΠΕΙΡΑΙΚΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ 13/6/12



για τους ανυπομονους ακουστε απο το 1:15 και μετα
«Φώτισόν μου, το σκότος, Κύριε!» (Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς).
User avatar
eternity
Καθολικός Συντονιστής
 
Posts: 7487
Joined: Tue Nov 15, 2011 1:33 pm

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ (ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ) ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby ellhn90 » Mon Jun 18, 2012 7:35 pm



Μή μεριμνήσητε τῇ ψυχῇ ὑμῶν τί φάγητε ἤ τί πίητε ἤ τί ἐνδύσησθε. Ζητεῖτε πρῶτον τήν Βασιλείαν τοῦ Θεοῦ καί τήν δικαιοσύνην αὐτοῦ καί ταῦτα πάντα προστεθήσεται ὑμῖν».
«Βλέπετε τά πετεινά τοῦ οὐρανοῦ, πώς οὐ σπείρει οὐδέ θερίζει οὐδέ συνάγει εἰς ἀποθήκας, καί ὁ Πατήρ ὑμῶν ὁ οὐράνιος τρέφει αὐτά. Οὐχί πολλῶν στρουθίων διαφέρετε ὑμεῖς, ὀλιγόπιστοι;».

«Μακάριοι οἱ πεινῶντες καί διψῶντες τήν δικαιοσύνην ὅτι αὐτοί χορτασθήσονται».

Ἄν λοιπόν στή ζωή μας στερηθοῦμε κάποτε τό ψωμί ἤ τό φαγητό, ὁ Κύριος δέν θά μᾶς ἐγκαταλείψει.



ellhn90
 

PreviousNext

Return to ΓΕΩΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΥΠΟ ΤΟ ΠΡΙΣΜΑ ΤΩΝ ΠΡΟΦΗΤΕΙΩΝ

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests