ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Τα πάντα περί Γεωπολιτικών και μόνο...

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby MARIA » Mon Nov 28, 2011 11:04 am

Αγαπητοί εν Χριστώ αδερφοί καλημέρα.

Αρχικά θα ήθελα να συμφωνήσω με τη λογική και τα επιχειρήματα του Νεκτάριου.

NEKTARIOS wrote:Και για να συνεχίσω τη σκέψη μου ας πούμε ότι εχω στην πολυκατοικία μου ή στο σόι μου 15 οικογενειάρχες .
Και κάθομαι και λέω και στους 15 ότι επέρχεται πτώχευση-πείνα-πόλεμος.Τους λέω επιχειρήματα ,τους δείχνω βιβλία με προφητείες , τους λέω για τους γέροντες τι έχουν πει κλπ.
Τα αποτελέσματα ακούστε ποια θα είναι πάνω κάτω....



Επίσης συμφωνώ με το ..... μάζεμα της ελιάς φίλε papi.

Προσωπικά, σας το έχω πει και στο παρελθόν, πάντα θυμάμαι στην οικογένειά μας να υπάρχει το λάδι της χρονιάς, τα όσπρια τα πέρναμε κάθε χρόνο μαζεμένα το φθινόπωρο, φτιάχναμε ελιές, έφτιαχνα λαδοτύρι τον Αύγουστο που έφερνα καλή γραβιέρα από την Κρήτη και το Δεκέμβριο που μου έφερναν οι δικοί μου. Επίσης όπως οι γιαγιάδες μας πήρα σειρά από την πεθερά μου και κάθε Αύγουστο φτιάχνω τραχανά, χυλοπίτες και λαζάνια για να βγάλουμε το χειμώνα.

Ελπίζω να μην πέφτω σε πνευματική ... αστοχία επειδή έχω μάθει νοικοκυριό. :D

Εμείς αδερφοί μου προσπαθούμε, έχοντας ευλογία από τους πνευματικούς μας να βοηθήσουμε και να προειδοποιήσουμε, σήμερα τους συνανθρώπους μας - ανεξάρτητα από το πόσοι μας λοιδωρούν και γελάνε μαζί μας.
Το τι θα πράξουμε όταν θα έρθουν τα δύσκολα εξαρτάται απολύτως από τις συνθήκες που θα επικρατούν εκείνη την εποχή. Μας είναι άγνωστο αν θα είμαστε κι εμείς στο σπίτι μας ή θα έχουμε πάρει τα βουνά. Σήμερα όμως με τα τωρινά δεδομένα, κάνουμε ότι είναι ανθρωπίνως δυνατό για να εξασφαλίσουμε την οικογένειά μας και να έχουμε να ταίσουμε τα παιδιά μας.
Αν αύριο συμβούν όλα όσα περιμένουμε, με διάκριση θα πράξουμε το καθήκον μας απέναντι στο Θεό και τον συνάνθρωπο. Μόνοι μας δεν μπορούμε να τα βγάλουμε πέρα. Πρέπει να οργανωθούμε σε κοινότητες και να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλο. Αν δεν γίνουμε σαν τους πρώτους Χριστιανούς, δεν ξέρω αν θα επιβιώσουμε.
Τα τρόφιμα τα μαζεύουμε για το πρώτο χρονικό διάστημα, που θα επικρατεί αναρχία, πανικός ........

Στη συνέχεια με τη βοήθεια Του Θεού και τη συμμετοχή της εκκλησίας ..... δηλαδή υμών, θα οργανωθούν συσσίτια και ελπίζουμε να μην πεθαίνει ο κόσμος στους δρόμους όπως έγινε στην κατοχή.
Ήδη με κάποιους πνευματικούς που συζητάω, υπάρχουν σκέψεις να γίνει συλλογή τροφίμων στις εκκλησίες, όταν δούμε ότι τα πράγματα έφτασαν και είναι ζήτημα λίγων ημερών. Αρκετοί ενορίτες είναι ενήμεροι και όλοι μαζί θα βοηθήσουμε να οργανωθεί συσσίτιο, όταν χρειαστεί.
Μήπως αντί να θεωρητικολογούμε θα ήταν καλύτερο από τώρα να οργανώσουμε τις συνθήκες - κατά το μέτρο των δυνατοτήτων μας, βρίσκοντας κι εσείς κάποιον ιερέα που συμφωνεί με τις απόψεις των ιερέων με τους οποίους μιλάω. Έτσι θα μπορούμε να τρώμε κι εμείς - τουλάχιστον ένα γεύμα την ημέρα, μαζί με τους συνανθρώπους μας και να μην έχουμε ... τύψεις που πήραμε και μερικά κουτιά γάλα ή λίγα μπισκοτάκια για τα παιδιά μας στο σπίτι.
Επειδή όπως έχετε καταλάβει είμαι άνθρωπος της πράξης και όχι της θεωρίας, σας προτείνω να λύσετε το πρόβλημα το ηθικό που δικαίως προκύπτει, με άμεση κινητοποίηση. Έχω βρεθεί σε συσσίτεια σε δύσκολους καιρούς ........ σεισμούς, πόλεμο Σερβίας, Τσέρνομπιλ ........... όλα με τη βοήθεια Του Θεού μπορούν να διευθετηθούν. Με το Θεό είμαστε συνεργάτες, γι΄αυτό μας ξεχώρισε από όλα τα πλάσματά Του και φύσηξε πνοή μέσα μας.
Ας προσευχηθούμε πλέον ο Κύριος της Αγάπης, μέσα από την καλή μας πρόθεση να βγάλει ευλογία.... και να μας δώσει λύση.

Υ.Γ Εχεις δίκιο καλή μου Marjory, και η δική μου η καρδιά δεν αντέχει τη σκέψη του πόνου ειδικά στα παιδιά. Γι αυτό αν έχεις τη δυνατότητα κάνε ότι μπορείς για την οικογένειά σου και μερίμνησε και για τους συνανθρώπους σου. Δεν μπορούμε να σώσουμε όλο τον κόσμο, αυτό είναι Του Θεού.
Μπορούμε όμως έχοντας λύσει τα της οικογένειάς μας, με μεγαλύτερο κουράγιο να βοηθήσουμε τους αδερφούς μας.
Να σου δώσω ένα παράδειγμα. Πάρε 100 πακέτα ζυμαρικά που αντιστοιχούν σε 5-6 μερίδες φαγητού το καθένα. Αρκούν για μια πρώτη βοήθεια στα συσσίτια.

Με πολύ αγάπη σας καταθέτω όσα μου λέει η καρδιά μου και ελπίζω όλοι να το καταλαβαίνετε.
MARIA
 

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby SPIROS » Thu Dec 01, 2011 9:53 am

ΠΡΩΤΟΣΤΡΑΤΟΡ wrote:Δεν υπάρχει πιο έξυπνος άνθρωπος στον κόσμο (έλεγε ο γεροντας Παίσιος)απο τον ελεήμονα άνθρωπο...


Μα αν μου επιτρέπετε τόσο πολύ φοβούνται οι Χριστιανοί άνθρωποι την πείνα,ώστε ειδικό θέμα να ανοιγεί για προμήθειες και πως θα μπορέσουμε να ΄΄οχυρωθούμε΄΄..
όταν η πνευματική πείνα(η έρημος )μαστίζει και ασιτίζει πάντα άνθρωπο εσωτερικά και διαβάλλει έννοιες νοήσεις και θεία;
Μά καταλαβαίνω τον φόβο.....


Οποιος (και παρακάλω δώστε καλοπροαίρετη σκέψη)σταυρώνει με πίστη εις το όνομα του Πατρός και του Υιού και του Αγ.Πνεύματος θα έρχεται αυτοστιγμής φαγητό και νερό.
όποιος κρατά αντίδωρο και αγιασμό και τα χρησιμοποιήσει με πίστη αγαθή,τίποτε άλλο δεν θα ζητά να φάγει ώστε να ζήσει...
άλλωστε τόσο λίγο που θα κρατήσει...σαν μία σαρακοστή άλαδη.


Αυτό το συμέρασμα φίλε, από πού το έβγαλες;
Μήπως, λέω μήπως ο γέροντας Παίσιος τρομάζει τον κόσμο με εκείνο το μήνες που αναφέρει;
Μήπως τα λόγια του γέροντα Ιωσήφ "τόσα δεινά 5 μηνών δεν επαρκούν Θεέ μου;" είναι λάθος και αυτά;
Για το μόνο που συμφωνώ είναι στο αλάδωτη.
SPIROS
 

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby TASOS1 » Thu Dec 01, 2011 10:04 am

AN ΓΙΝΕΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ Η ΠΕΙΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ΟΤΙ ΘΑ ΤΡΑΒΗΞΕΙ!
TASOS1
 
Posts: 1379
Joined: Mon Nov 21, 2011 1:07 pm

Re: ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ

Unread postby SPIROS » Fri Dec 02, 2011 2:07 pm

ΠΡΩΤΟΣΤΡΑΤΟΡ wrote:SPIRO αδελφέ μου,η ενημέρωση που έχω αναφέρει πως η πείνα(πείνα)40 μέρες θα κρατήσει...
Και επειδή μπορεί να παρεξηγηθώ..
δεν μέμφομαι κανέναν που μπορεί να αποθηκεύει..
και καλά πράττει κατά το δυνατόν..
άλλος χρειάζεται να αποθηκευσει τρόφιμα
εγώ π.χ.για την οικογενειά μου χρειάζομαι φάρμακα..

Μά η δύναμη της σημείωσης του Τιμίου Σταυρού,και του αγιασμού με το αντίδωρο δεν είναι ομοία συγκρίσεως.
Δοκιμασμένο και απολύτως επιβεβαιωμένο.


Συμφωνώ φίλε μου για την δύναμη του σημείου του Τιμίου Σταυρού.
Αλίμονο να μη συμφωνούσα.
Δεν σου έγραψα ότι μέμφεσαι κάποιον για τη συλλογή υλικών αγαθών, γιατί δεν διέκρινα κάτι τέτοιο στα γραφόμενά σου.
Απλά μου κάνει εντύπωση η διάρκεια της πείνας που αναφέρεις,γιατί δεν την έχουμε συναντήσει πουθενά μέχρι τώρα, είτε από λόγια γέροντα, είτε από γραπτές μαρτυρίες.
Θα μπορούσες μήπως να μας ενημερώσεις λίγο περισσότερο;
SPIROS
 

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby koufolalos » Mon Jan 23, 2012 2:56 pm

Ομολογητής wrote:Καλύτερα στο υπόγειο. Και 40 βαθμούς να έχει έξω στο υπόγειο έχει πάντα δροσιά.

Ωστόσο όποιος δεν έχει μαζέψει προμήθειες μην ανησυχεί!

Ίσα-ίσα, το να μαζεύουμε προμήθειες θέλει πολύ προσοχή και μπορεί να είναι επικίνδυνο για την ψυχή μας, διότι μπορεί να χάσουμε την πίστη μας στην απέραντη αγάπη και πρόνοια του Θεού!


ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ: ΕΝ ΚΑΙΡΩ ΠΕΙΝΑΣ ΟΠΟΙΟΣ ΘΑ ΕΧΕΙ ΤΡΟΦΙΜΑ ΚΑΙ ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΔΙΟΤΙ ΑΝ ΤΟΝ ΠΑΡΟΥΝ ΕΙΔΗΣΗ ΟΤΙ ΕΧΕΙ, ΘΑ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΛΕΨΟΥΝ ΜΕ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΚΟΣΤΟΣ.
ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΔΩ, ΜΟΝΟ Ο ΘΕΟΣ ΘΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ!


Αδερφοί εν Χριστω...

Ρωτησα στον Πνευματικο μου να παρω την ευχη του περι προμηθειας τροφιμων και ανακατασκευη παλιας οικιας.Τελικα πηρα την ευχη του το δευτερο οχι το πρωτο :shock: !!!
Ησύχασα χωρίς άγχος μετά από μια ανεξήγητη ψυχική μου κατάσταση βγαίνοντας από το μυστήριο εξομολογήσεως.
Συζήτησα με τον πιστό φίλο μου και με διαφώτισε με το παράδειγμα του.Μου έδωσε το παράδειγμα του περί συνάντησης προφήτη Ηλία και χήρας στη περιοχή Σαρεπτα.
χωρίς αγωνιά χωρίς άγχος , εμπιστοσύνη στο Θεό.
Last edited by koufolalos on Mon Jan 23, 2012 7:47 pm, edited 1 time in total.
koufolalos
 

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby yelem » Mon Jan 23, 2012 5:53 pm

άκυρες οι προετοιμασίες και οι προμήθειες?
yelem
 

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby koufolalos » Mon Jan 23, 2012 7:54 pm

yelem wrote:άκυρες οι προετοιμασίες και οι προμήθειες?


κάντε ότι νομίζετε.Το πιο σημαντικό να μην χάσει κάθε ψύχη από την ολιγοπιστία και την απιστία όπως λένε ομολογητής και marjory.
χρειάζεται προσοχή ανάλογά με τις ανάγκες του καθενός.
Μ ε συγχωρείτε αν κανένα τον απογοήτευσα η στενοχώρησα...
koufolalos
 

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby Matina » Mon Jan 23, 2012 9:56 pm

koufolalos wrote:
yelem wrote:άκυρες οι προετοιμασίες και οι προμήθειες?


κάντε ότι νομίζετε.Το πιο σημαντικό να μην χάσει κάθε ψύχη από την ολιγοπιστία και την απιστία όπως λένε ομολογητής και marjory.
χρειάζεται προσοχή ανάλογά με τις ανάγκες του καθενός.
Μ ε συγχωρείτε αν κανένα τον απογοήτευσα η στενοχώρησα...

Όχι γλυκέ μου άνθρωπε,καθόλου δεν απογοήτευσες,ούτε και στενοχώρησες,απεναντίας το καλό παράδειγμα της υπακοής στον πνευματικό πατέρα έδωσες. :)
O Κύριός μου κι ο Θεός μου!
User avatar
Matina
 
Posts: 2161
Joined: Tue Nov 15, 2011 10:36 am

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby koufolalos » Mon Jan 23, 2012 10:33 pm

Matina wrote:
koufolalos wrote:
yelem wrote:άκυρες οι προετοιμασίες και οι προμήθειες?


κάντε ότι νομίζετε.Το πιο σημαντικό να μην χάσει κάθε ψύχη από την ολιγοπιστία και την απιστία όπως λένε ομολογητής και marjory.
χρειάζεται προσοχή ανάλογά με τις ανάγκες του καθενός.
Μ ε συγχωρείτε αν κανένα τον απογοήτευσα η στενοχώρησα...

Όχι γλυκέ μου άνθρωπε,καθόλου δεν απογοήτευσες,ούτε και στενοχώρησες,απεναντίας το καλό παράδειγμα της υπακοής στον πνευματικό πατέρα έδωσες. :)


Να είσαι καλά αδερφή μου ;)
koufolalos
 

Re: ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ

Unread postby thanos69b » Tue Jan 24, 2012 12:25 am

Matina wrote:
koufolalos wrote:
yelem wrote:άκυρες οι προετοιμασίες και οι προμήθειες?


κάντε ότι νομίζετε.Το πιο σημαντικό να μην χάσει κάθε ψύχη από την ολιγοπιστία και την απιστία όπως λένε ομολογητής και marjory.
χρειάζεται προσοχή ανάλογά με τις ανάγκες του καθενός.
Μ ε συγχωρείτε αν κανένα τον απογοήτευσα η στενοχώρησα...

Όχι γλυκέ μου άνθρωπε,καθόλου δεν απογοήτευσες,ούτε και στενοχώρησες,απεναντίας το καλό παράδειγμα της υπακοής στον πνευματικό πατέρα έδωσες. :)

Το βασικότερο είναι η υπακοή. Κάνοντας υπακοή στον γέροντα κάνουμε υπακοή στο Κύριο και εκείνος αναλαμβάνει τα υπόλοιπα.
Ο Κύριος μας ειδοποίησε γι' αυτά που έρχονται και καθ ένας μας έχει τον ρόλο του.
Αρκεί να ξέρουμε ότι χωρίς Εκείνον δεν είμαστε τίποτα και τίποτα από όλα αυτά δεν έχει καμιά ουσία εκτός από την παναγάπη του Κυρίου.
Εδώ είμαστε εδώ αυτοεξόριστοι και ο μόνος μας σκοπός να πάρουμε το εισιτήριο για να ξαναγυρίσουμε στην πρότερη μας κατάσταση και στην Αγκαλιά του Πατέρα μας.
Δεν έχει ουσία αν θα έχουμε να φάμε αν θα δηλητηριαστούμε η αν θα πεθάνουμε σωματικά. Αρκεί να είμαστε έτοιμοι.
Ο Κύριος κανονίζει τι είναι καλύτερα για τον καθένα μας και τι λογαριασμό πρέπει να πληρώσουμε.
Αρκεί να πάρουμε το εισιτήριο......
Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
User avatar
thanos69b
 
Posts: 3918
Joined: Tue Nov 15, 2011 10:14 pm

PreviousNext

Return to ΓΕΩΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΥΠΟ ΤΟ ΠΡΙΣΜΑ ΤΩΝ ΠΡΟΦΗΤΕΙΩΝ

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest