ΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΔΕΝ ΦΙΜΩΝΟΝΤΑΙ

Ενέργειες, σχέδια, πρακτικές της παγκόσμιας διακυβέρνησης και των προδρόμων του αντιχρίστου, απειλές της χώρας και της Εκκλησίας μας εν μέσω παγκοσμιοποίησης

Re: ΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΔΕΝ ΦΙΜΩΝΟΝΤΑΙ

Unread postby relis » Fri Dec 09, 2011 9:31 am

ΡΩΜΙΟΣ wrote:
... ... ...
...ΟΧΙ ΚΥΡΙΟΙ....ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΩΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΜΟΥ, Η ΦΙΛΟΠΑΤΡΙΑ.
... ... ...
ΠΑΤΡΙΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ.





Μεγάλα λόγια ...
Λες και δεν το ξέρουμε ότι Πατρίδα μας είναι
η Ανω Ιερουσαλήμ
Αλλά τι να κάνουμε που δεν βγήκαμε απευθείας από τα σπλάχνα του Θεού,
αλλά από έναν πατέρα και μία μάνα,
που είχαν και σάρκα και οστά και πάθη και Πατρίδα
που την λένε Ελλάδα.

Το κόμπλεξ αυτών που στον Ρωμανίδη βρήκανε το άλλοθι
για να διαφοροποιηθούν προς την "εκλεκτή μερίδα",
διότι για διαφόρους λόγους είναι "κάπως αλλιώς",
ΔΕΝ ΚΡΥΒΕΤΑΙ.

Για μας τους Ελληνες αδελφέ "Ρωμιός",
δεν τίθεται θέμα αν είναι
απαραίτητο στοιχείο για την σωτηρία μας η φιλοπατρία !
Είναι σαν να μου λές εμένα τον Ελληνα,
"κοίταξε φίλε σαν θα μπείς στην Εκκλησιά να προσκυνήσεις,
άσε απέξω το αριστερό σου χέρι"

Πιστεύεις στην ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ ;
Η λέξη ΕΛΛΑΣ, "μεταμορφώθηκε" και αυτή
άλλαξε, "βαπτίστηκε"
πως να στο πω που δεν είμαι και θεολόγος
για να με εκτιμήσεις,
διότι "τα παλαιά παρήλθεν"
και ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙΝΑ ΓΕΓΟΝΑΣΙ.

Σταμάτα να μας προσβάλλεις !
relis
 
Posts: 358
Joined: Wed Nov 16, 2011 3:00 pm

Re: ΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΔΕΝ ΦΙΜΩΝΟΝΤΑΙ

Unread postby Mannlicher-Schönauer » Fri Dec 09, 2011 10:11 am

Στο μέλος "ΡΩΜΙΟΣ" έχει επιβληθεί αποκλεισμός από την διαχείριση,για αυτό θα σας παρακαλούσα το θέμα να θεωρηθεί λήξαν!
Σας ευχαριστώ!
Mannlicher-Schönauer
 

Re: ΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΔΕΝ ΦΙΜΩΝΟΝΤΑΙ

Unread postby ΡΩΜΙΟΣ » Fri Dec 09, 2011 11:57 am

Mannlicher-Schönauer wrote:Στο μέλος "ΡΩΜΙΟΣ" έχει επιβληθεί αποκλεισμός από την διαχείριση,για αυτό θα σας παρακαλούσα το θέμα να θεωρηθεί λήξαν!
Σας ευχαριστώ!

Πώς; αφού δύναμαι να γράφω ακόμη....πώς λοιπόν, διαδίδεις τοιαύτας πληροφορίας, αίτινες δεν ανταποκρίνονται εις την πραγματικότητα;
Σας συνέλαβα επ΄αυτοφόρω κύριε Μανλίχερ, να προσπαθήσετε να με φιμώσετε....σηκώνει η συνείδησις σας, τέτοιαν στάσιν; διατί, προσπαθείτε να διαγράψετε έναν απλούν μαχητήν της Ορθοδοξίας; Διότι δεν έχω πιστοποιητικόν εθνικοφροσύνης;
Μήπως φοβείσθε τας απόψεις μου;
Αν συναντηθώμεν σήμερον μετά του Πτωχού, θα σας εξηγήσω διά ζώσης τας απόψεις μου, και θα καταλάβετε και σείς, ότι αι απόψεις μου, είναι η μόνη διέξοδος για μάς τους Ορθοδόξους, στην λαίλαπα της αποχριστιανοποιήσεως της χώρας μας.....
Αν όμως δεν δυνηθώ, να συναντηθώ μεθ΄ημών, θα εξηγήσω διά μέσω του φόρουμ.....
ΡΩΜΙΟΣ
 

Re: ΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΔΕΝ ΦΙΜΩΝΟΝΤΑΙ

Unread postby Thrax » Fri Dec 09, 2011 12:42 pm

koufolalos wrote:http://www.trtgreek.com/trtworld/gr/newsDetail.aspx?HaberKodu=c7452175-3e46-4ea6-9bda-b3892d2ca9a9

Γράφεται"Ρωμιούς"

πιο μορφωμένος ο άνθρωπος από οτι οι συμπατριώτες μου... :)


Μόνο που γραφει για την προεδρεία της ΕΕ υπό την Κυπριακή Κυβέρνηση, και επειδή δεν θέλουν οι τούρκοι να λένε Κύπρος καθώς δεν υπάρχει στα χαρτά τους τους αποκαλούν Έλληνες ή Ελληνοκύπριους.

Αυτή τους η φαντασιοπληξία θα γίνει μυλόπετρα και θα τους πνίξει όλους εκεί πέρα, μην ξεχνάτε το μηρμύγκι πριν πεθάνει βγάζει φτερά.
Όσιε Παίσιε πρέσβευε υπέρ ημών
User avatar
Thrax
 
Posts: 350
Joined: Tue Nov 15, 2011 11:00 am
Location: Αττικη

Re: ΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΔΕΝ ΦΙΜΩΝΟΝΤΑΙ

Unread postby marjory » Fri Dec 09, 2011 2:04 pm

ΡΩΜΙΟΣ wrote:
Mannlicher-Schönauer wrote:Στο μέλος "ΡΩΜΙΟΣ" έχει επιβληθεί αποκλεισμός από την διαχείριση,για αυτό θα σας παρακαλούσα το θέμα να θεωρηθεί λήξαν!
Σας ευχαριστώ!

Πώς; αφού δύναμαι να γράφω ακόμη....πώς λοιπόν, διαδίδεις τοιαύτας πληροφορίας, αίτινες δεν ανταποκρίνονται εις την πραγματικότητα;
Σας συνέλαβα επ΄αυτοφόρω κύριε Μανλίχερ, να προσπαθήσετε να με φιμώσετε....σηκώνει η συνείδησις σας, τέτοιαν στάσιν; διατί, προσπαθείτε να διαγράψετε έναν απλούν μαχητήν της Ορθοδοξίας; Διότι δεν έχω πιστοποιητικόν εθνικοφροσύνης;
Μήπως φοβείσθε τας απόψεις μου;
Αν συναντηθώμεν σήμερον μετά του Πτωχού, θα σας εξηγήσω διά ζώσης τας απόψεις μου, και θα καταλάβετε και σείς, ότι αι απόψεις μου, είναι η μόνη διέξοδος για μάς τους Ορθοδόξους, στην λαίλαπα της αποχριστιανοποιήσεως της χώρας μας.....
Αν όμως δεν δυνηθώ, να συναντηθώ μεθ΄ημών, θα εξηγήσω διά μέσω του φόρουμ.....


Ο Μανλίχερ έμενε με την εντύπωση ότι είχε πραγματοποιηθεί η επιθυμία σας να αποχωρήσετε.

Σε καμία περίπτωση δεν υπήρξε πρόθεση, ούτε του Μανλίχερ ούτε κανενός εξ ημών των υπολοίπων να φιμωθείτε.

Σε καμία περίπτωση δεν υφίσταται φόβος ως προς τις απόψεις σας. Αντίθετα, όπως είδατε, έχουν συγκεντρωθεί όλες σε ένα τόπικ [διότι με την είσοδό σας ανοίξατε τρία όμοια] και εκεί αναπτύσσονται απόψεις επί του αντικειμένου που θέσατε, ένθεν κακείθεν.

Η εντύπωση που έχει δημιουργηθεί στα μέλη που έχουν παρακολουθήσει τον διάλογο είναι ότι επιχειρείτε να ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΕ τις απόψεις σας και όχι απλά να τις εκθέσετε, κάτι το οποίο έχει δημιουργήσει αντιδράσεις.

Δεν σας φιμώνουμε, δεν φιμώνουμε κανέναν. Αλλά είναι απόλυτα φυσιολογικό να υπάρξει αντίδραση σε θεωρείες που βάλλουν κατά της πατρίδας μας, πολλώ μάλλον όταν αυτές επιχειρείται να επιβληθούν.
Ω πανύμνητε μήτερ, η τεκούσα των πάντων αγίων αγιώτατον Λόγον, δεξαμένη την νυν προσφοράν, από πάσης ρύσαι συμφοράς άπαντας, και της μελλούσης λύτρωσαι κολάσεως τους Σοι βοώντας.
User avatar
marjory
Καθολικός Συντονιστής
 
Posts: 4303
Joined: Tue Nov 15, 2011 10:29 am

Re: ΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΔΕΝ ΦΙΜΩΝΟΝΤΑΙ

Unread postby ΡΩΜΙΟΣ » Fri Dec 09, 2011 3:11 pm

Αγαπητή Μαργιωρή, όπως είδατε από την απάντησι που έδωσα στον Θράκα, στο νήμα ΟΜΠΡΟΣ ΝΑ ΑΝΑΣΤΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΡΩΜΕΪΚΟ, και ειδικά στο τελευταίο σκέλος της, δεν βάλλω κατά της πατρίδος και του γένους....
Αντιθέτως αποδεικνύω, ότι η Ελλάς κατέστρεψε το Γένος μας και δημιούργησε ένα μικρό Ελλαδίτικο κρατίδιο από την Κρήτη μέχρι τον Εβρο, ενώ η Ρωμιοσύνη εκτείνεται από τον Δούναβι μέχρι την Κύπρο, και από την Αδριατική μέχρι τον Καύκασο......
Η δημιουργία της Ελλάδος, και των υπολοίπων μικρών κρατιδίων στα Βαλκάνια, ήταν ΕΠΙΔΙΩΞΙΣ ΤΗΣ ΚΑΘΟΛΙΚΗΣ ΔΥΣΕΩΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΒΙΩΣΕΙ ΠΟΤΕ Η ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΑΝΑΤΟΛΗΣ.....
Ποιός λοιπόν επιβουλεύεται την πατρίδα και το Γένος;
Εγώ ακολουθώ την πνευματική πορεία που χάραξαν, ο Μακρυγιάννης, το Πατριαρχείο μας, ο Κόντογλου, ο Ρήγας Φερραίος, ο Αυξεντίου, ο Ρωμανίδης, ο Μεταλληνός και όλοι οι στοχασταί της Καθ΄Ημάς Ανατολής.
Εσείς ακολουθείτε την πορεία που χάραξαν ο Κοραής, ο Σολωμός, ο Παλαμάς, και όλοι οι στοχασταί που ήθελαν την Ελλάδα, ένα μικρό τμήμα της Δήθεν Πεφωτισμένης Δύσεως.
ΤΟ ΟΡΑΜΑ ΜΑΣ, ΕΙΝΑΙ-ΕΞ ΑΝΑΤΟΛΗΣ ΤΟ ΦΩΣ.
ΤΟ ΟΡΑΜΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ- ΕΞ ΕΣΠΕΡΙΑΣ( Δύσεως) ΤΑ ΦΩΤΑ....
ΚΡΙΝΕΤΕ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ ΛΟΙΠΟΝ......
ΡΩΜΙΟΣ
 

Re: ΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΔΕΝ ΦΙΜΩΝΟΝΤΑΙ

Unread postby Mannlicher-Schönauer » Fri Dec 09, 2011 3:21 pm

ΡΩΜΙΟΣ wrote:
Mannlicher-Schönauer wrote:Στο μέλος "ΡΩΜΙΟΣ" έχει επιβληθεί αποκλεισμός από την διαχείριση,για αυτό θα σας παρακαλούσα το θέμα να θεωρηθεί λήξαν!
Σας ευχαριστώ!

Πώς; αφού δύναμαι να γράφω ακόμη....πώς λοιπόν, διαδίδεις τοιαύτας πληροφορίας, αίτινες δεν ανταποκρίνονται εις την πραγματικότητα;
Σας συνέλαβα επ΄αυτοφόρω κύριε Μανλίχερ, να προσπαθήσετε να με φιμώσετε....σηκώνει η συνείδησις σας, τέτοιαν στάσιν; διατί, προσπαθείτε να διαγράψετε έναν απλούν μαχητήν της Ορθοδοξίας; Διότι δεν έχω πιστοποιητικόν εθνικοφροσύνης;
Μήπως φοβείσθε τας απόψεις μου;
Αν συναντηθώμεν σήμερον μετά του Πτωχού, θα σας εξηγήσω διά ζώσης τας απόψεις μου, και θα καταλάβετε και σείς, ότι αι απόψεις μου, είναι η μόνη διέξοδος για μάς τους Ορθοδόξους, στην λαίλαπα της αποχριστιανοποιήσεως της χώρας μας.....
Αν όμως δεν δυνηθώ, να συναντηθώ μεθ΄ημών, θα εξηγήσω διά μέσω του φόρουμ.....


Η απάντησή σου από μόνη της είναι ενδεικτική των "αγνών" σου προθέσεων,αφού προσπαθείς συνεχώς να δημιουργείς εντυπώσεις εις βάρος μου παρόλο που γνώριζες το γεγονός του αποκλεισμού σου από την διαχείριση.Δε με πειράζει καθόλου,συνέχισε να εκτίθεσαι...
Mannlicher-Schönauer
 

Re: ΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΔΕΝ ΦΙΜΩΝΟΝΤΑΙ

Unread postby ΡΩΜΙΟΣ » Fri Dec 09, 2011 3:40 pm

Mannlicher-Schönauer wrote:
ΡΩΜΙΟΣ wrote:
Mannlicher-Schönauer wrote:Στο μέλος "ΡΩΜΙΟΣ" έχει επιβληθεί αποκλεισμός από την διαχείριση,για αυτό θα σας παρακαλούσα το θέμα να θεωρηθεί λήξαν!
Σας ευχαριστώ!

Πώς; αφού δύναμαι να γράφω ακόμη....πώς λοιπόν, διαδίδεις τοιαύτας πληροφορίας, αίτινες δεν ανταποκρίνονται εις την πραγματικότητα;
Σας συνέλαβα επ΄αυτοφόρω κύριε Μανλίχερ, να προσπαθήσετε να με φιμώσετε....σηκώνει η συνείδησις σας, τέτοιαν στάσιν; διατί, προσπαθείτε να διαγράψετε έναν απλούν μαχητήν της Ορθοδοξίας; Διότι δεν έχω πιστοποιητικόν εθνικοφροσύνης;
Μήπως φοβείσθε τας απόψεις μου;
Αν συναντηθώμεν σήμερον μετά του Πτωχού, θα σας εξηγήσω διά ζώσης τας απόψεις μου, και θα καταλάβετε και σείς, ότι αι απόψεις μου, είναι η μόνη διέξοδος για μάς τους Ορθοδόξους, στην λαίλαπα της αποχριστιανοποιήσεως της χώρας μας.....
Αν όμως δεν δυνηθώ, να συναντηθώ μεθ΄ημών, θα εξηγήσω διά μέσω του φόρουμ.....


Η απάντησή σου από μόνη της είναι ενδεικτική των "αγνών" σου προθέσεων,αφού προσπαθείς συνεχώς να δημιουργείς εντυπώσεις εις βάρος μου παρόλο που γνώριζες το γεγονός του αποκλεισμού σου από την διαχείριση.Δε με πειράζει καθόλου,συνέχισε να εκτίθεσαι...

Μα γιατί να προσπαθώ να δημιουργώ εντυπώσεις εις βάρος σου; Το αντίθετο μάλιστα....Ο Πτωχός, ο οποίος σε εκτιμά ιδιαιτέρως, μου έβαλε χοντρό χέρι για την στάσι μου απέναντι σου, και του εξήγησα, ότι δεν έχω κάτι εναντίον σου, και στο κάτω-κάτω, τι Χριστιανός θα ήμουν άμα δεν σε συμπαθούσα; Φυσικά, και μου είσαι συμπαθής, και εύχομαι τα καλύτερα για σένα....απλώς, εκθέτω τας απόψεις μου, και δεν αντιδικώ με κανέναν....Το ύφος μου, όπως είδες είναι νηφάλιο...γιατί λοιπόν, πιστεύεις ότι σε εχθρεύομαι;
ΡΩΜΙΟΣ
 

Re: ΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΔΕΝ ΦΙΜΩΝΟΝΤΑΙ

Unread postby Mannlicher-Schönauer » Fri Dec 09, 2011 3:46 pm

...διότι διαρρηγνύεις τα ιμάτιά σου πως προσπαθώ να σε φιμώσω και πως φοβάμαι τις απόψεις σου ενώ η πραγματικότις δείχνει το αντίθετο!
Mannlicher-Schönauer
 

Re: ΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΔΕΝ ΦΙΜΩΝΟΝΤΑΙ

Unread postby ΡΩΜΙΟΣ » Fri Dec 09, 2011 3:51 pm

Mannlicher-Schönauer wrote:...διότι διαρρηγνύεις τα ιμάτιά σου πως προσπαθώ να σε φιμώσω και πως φοβάμαι τις απόψεις σου ενώ η πραγματικότις δείχνει το αντίθετο!

Α....κατάλαβα....αν το βλέπεις έτσι, ζητώ συγνώμη....όχι, δεν έχω κάτι κατ΄εσού.....μάλιστα υπάρχει πιθανότης και να συναντηθούμε, οπότε πώς θα πιούμε ένα ποτηράκι κρασί, βρε αδελφέ, αν έχουμε πικρία στην καρδιά μας;....μη με βλέπεις λοιπόν σαν εχθρό....δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα...που και άν είχαμε, και πάλι δεν θα έπρεπε να ήμασταν εχθροί, καθ΄ότι ο Χριστός μας διδάσκει, να αγαπώμεν και τους εχθρούς μας, πόσο μάλλον τους οικείους της Πίστεως...
ΡΩΜΙΟΣ
 

PreviousNext

Return to ΟΡΘΟΔΟΞΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΚΚΛΗΣΙΑ

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests

cron