ΧΑΡΑΓΜΑ Ή ΤΣΙΠΑΡΙΣΜΑ;;;;

Ενέργειες, σχέδια, πρακτικές της παγκόσμιας διακυβέρνησης και των προδρόμων του αντιχρίστου, απειλές της χώρας και της Εκκλησίας μας εν μέσω παγκοσμιοποίησης

ΧΑΡΑΓΜΑ Ή ΤΣΙΠΑΡΙΣΜΑ;;;;

Unread postby marjory » Mon Dec 12, 2011 2:24 pm

Καλημέρα παιδιά.
Σήμερα το πρωί πήγα στην Αστυνομία προκειμένου να ανανεώσω το διαβατήριό μου που έληγε, το οποίο χρειάζομαι για τα ταξίδια μου στο εξωτερικό, δεδομένου ότι δεν έχω αλλάξει την ταυτότητά μου και επίσης δεδομένου ότι θέλω να κρατήσω ανοιχτό το ενδεχόμενο να φύγω στο εξωτερικό για μόνιμη εγκατάσταση [Αυστραλία].

Είχα συγκεντρώσει όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά [παλαιό διαβατήριο που λήγει σήμερα, παράβολα της Εφορίας, φωτογραφίες, αντίγραφο της αστυνομικής ταυτότητας].

Όταν ήρθε η σειρά μου μπήκα στο γραφείο, παρέδωσα τα δικαιολογητικά και ο αστυνομικός είχε μια καρτέλα με αυτοκόλλητα bar code και αφού αντέγραψε από την ταυτότητά μου και από το ληγμένο διαβατήριο όλα τα στοιχεία, εκτύπωσε μια σειρά από έγγραφα στα οποία κολλούσε τα αυτοκόλλητα αυτά.

Όση ώρα έκανε την εγγραφή στο κομπιούτερ του, παρατηρούσα δύο κουτάκια τα οποία βρισκόντουσαν πάνω στο γραφείο, μικρά σαν πακέτα από τσιγάρα, τα οποία είχαν γυαλί από πάνω και από κάτω έβλεπα ότι είχαν μια πλακέτα. Πλάι τους είχαν μια αυτοκόλλητη πινακίδα που έλεγε ότι "το παρόν μηχάνημα ανήκει στην ιδιοκτησία του τμήματος διαβατηρίων της Ε.Α." Περίεργα κουτάκια που δεν είχα ξαναδεί.

Όταν εκτυπώθηκαν όλα τα έγγραφα και ο αστυνομικός έβγαλε και τις απαραίτητες φωτοτυπίες, μου έδωσε να υπογράψω και ετοιμάστηκα να φύγω. Πριν καν σηκωθώ από το κάθισμα με σταμάτησε και μου είπε: Για να ολοκληρωθεί η διαδικασία πρέπει να βάλετε τους δύο δείκτες των χεριών σας σε αυτά τα κουτάκια προκειμένου να λάβουμε μέσω του σκάνερ τα δακτυλικά σας αποτυπώματα... Πάγωσα. Πριν πέντε χρόνια που έβγαλα το νέου τύπου διαβατήριο, δεν υπήρχε κάτι τέτοιο, του είπα. Μου απάντησε ότι η Ε.Ε. τώρα ζητάει να λαμβάνονται με σκάνερ τα δακτυλικά αποτυπώματα και αυτά μετά εμπεριέχονται στο τσίπ που υπάρχει μέσα στο διαβατήριο. Μου είπε μάλιστα ότι οσονούπω θα επιβάλλεται και η ιριδοσκόπηση, την οποία ζητάνε οι Αμερικάνοι ήδη για τα ταξίδια από και προς τις Η.Π.Α.

Στην φάση αυτή που βρισκόταν η διαδικασία ήταν παντελώς αδύνατο να αρνηθώ...

Έβαλα τα δάκτυλά μου πάνω στο τζαμάκι και αμέσως φάνηκε στην οθόνη του κομπιούτερ το δακτυλικό μου αποτύπωμα δεξιού και αριστερού δείκτη. Ομολογώ ότι δεν πέρασαν 10 δευτερόλεπτα και άρχισα να έχω υπόνοιες... ΜΗΠΩΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΑΡΑΓΜΑ;;; ΜΗΠΩΣ ΧΑΡΑΣΣΟΝΤΑΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΤΑ ΔΑΚΤΥΛΑ ΜΟΥ;;;; Τράβηξα τα χέρια μου, αλλά ήδη είχε ολοκληρωθεί η διαδικασία και εκτυπώθηκε η σελίδα με τα δακτυλικά αποτυπώματα, τοποθέτησε ο αστυφύλακας και το αυτοκόλλητο bar code και μου είπε... Είστε έτοιμη, με αυτή την απόδειξη μπορείτε να παραλάβετε σε τρεις εργάσιμες ημέρες το νέο σας διαβατήριο.........

Έχω σκάσει από την αγωνία μου και από την ταραχή μου. Τι είναι αυτό πάλι;;; Πρόδρομος;;; Την πάτησα;;;;

Μοιράζομαι μαζί σας το συμβάν αυτό, αφενός για να σας ενημερώσω, εάν θελήσετε να εκδώσετε διαβατήριο, αφετέρου για να γνωρίζετε τι συμβαίνει και να ανταλλάξουμε απόψεις.

Θα απευθυνθώ άμεσα στον γέροντά μου.

Παιδιά σας ζητώ την βοήθειά σας, ρωτήστε κι εσείς όπου μπορείτε... Φοβάμαι...
Ω πανύμνητε μήτερ, η τεκούσα των πάντων αγίων αγιώτατον Λόγον, δεξαμένη την νυν προσφοράν, από πάσης ρύσαι συμφοράς άπαντας, και της μελλούσης λύτρωσαι κολάσεως τους Σοι βοώντας.
User avatar
marjory
Καθολικός Συντονιστής
 
Posts: 4303
Joined: Tue Nov 15, 2011 10:29 am

Re: ΧΑΡΑΓΜΑ Ή ΤΣΙΠΑΡΙΣΜΑ;;;;

Unread postby eternity » Mon Dec 12, 2011 2:58 pm

βρε καλη μου δεν σου εβαλαν νουμερο επανω στο χερι ή στο μετωπο σκαναρισμα ηταν των δαχτυλικων σου αποτυπωματων.
Μηπως ο γεροντας π.χ (Εφραιμ) οταν ταξιδευει απο αμερικη εως εδω δεν εχει νεου τυπου διαβατηριο ή δεν περναει απο παρομοιο σκαναρισμα?

Πιθανοτατα να ειναι ο προδρομος του χαραγματος οχι το ιδιο το χαραγμα ομως.
«Φώτισόν μου, το σκότος, Κύριε!» (Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς).
User avatar
eternity
Καθολικός Συντονιστής
 
Posts: 7520
Joined: Tue Nov 15, 2011 1:33 pm

Re: ΧΑΡΑΓΜΑ Ή ΤΣΙΠΑΡΙΣΜΑ;;;;

Unread postby casius » Mon Dec 12, 2011 3:33 pm

Ένιωσες κάποιο κάψιμο;
casius
 

Re: ΧΑΡΑΓΜΑ Ή ΤΣΙΠΑΡΙΣΜΑ;;;;

Unread postby marjory » Mon Dec 12, 2011 3:35 pm

casius wrote:Ένιωσες κάποιο κάψιμο;



Όχι, τίποτα απολύτως.
Ω πανύμνητε μήτερ, η τεκούσα των πάντων αγίων αγιώτατον Λόγον, δεξαμένη την νυν προσφοράν, από πάσης ρύσαι συμφοράς άπαντας, και της μελλούσης λύτρωσαι κολάσεως τους Σοι βοώντας.
User avatar
marjory
Καθολικός Συντονιστής
 
Posts: 4303
Joined: Tue Nov 15, 2011 10:29 am

Re: ΧΑΡΑΓΜΑ Ή ΤΣΙΠΑΡΙΣΜΑ;;;;

Unread postby casius » Mon Dec 12, 2011 3:44 pm

marjory wrote:
casius wrote:Ένιωσες κάποιο κάψιμο;



Όχι, τίποτα απολύτως.


Οι εφαρμοζόμενες αυτή την στιγμή εμπορικά τεχνολογίες και μέθοδοι για την εμφύτευση οποιουδήποτε στοιχείου υποδόρια προσδιορίζουν ή παρεμβατική μέθοδο τύου επέμβασης(άρα ανοιχτή πληγή και λοιπά) ή laser.

Ενδεχομένως να αναπτύσσεται ή και να υπάρχει κάτι άλλο αλλά σίγουρα δεν έχει ευρεία εφαρμογή.

Το αίσθημα που θα είχες ακόμη και αν μιλούσαμε για μια μέθοδο εξελιγμένου Laser με τεχνολογία τέτοια να μπορεί να περιοριστεί σε ένα τέτοιο μικρό κουτί θα ήταν σίγουρα ένα σχετικό κάψιμο απο την εισχώρηση του στοιχείου(τσιπ, υποδόρια χάραξη) ως ξένο σώμα στον οργανισμό σου.

Την γλυτώσαμε.

Το πρόβλημα μου εμένα είναι ότι δεν θα μπορώ να βγάλω διαβατήριο.

Τα βιομετρικά τα οποία θα πρέπει να ενσωματωθούν στο τσιπάκι του διαβατηρίου αναλύονται στον τρίπτυχο

-Δάχτυλο-Μάτι-Τρίχα-

:roll: :roll: :roll: :roll:
casius
 

Re: ΧΑΡΑΓΜΑ Ή ΤΣΙΠΑΡΙΣΜΑ;;;;

Unread postby eternity » Mon Dec 12, 2011 3:52 pm

casius wrote:Την γλυτώσαμε.

Το πρόβλημα μου εμένα είναι ότι δεν θα μπορώ να βγάλω διαβατήριο.

Τα βιομετρικά τα οποία θα πρέπει να ενσωματωθούν στο τσιπάκι του διαβατηρίου αναλύονται στον τρίπτυχο

-Δάχτυλο-Μάτι-Τρίχα-

:roll: :roll: :roll: :roll:

δλδ δεν εχεις καποιο απο τα 3?
«Φώτισόν μου, το σκότος, Κύριε!» (Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς).
User avatar
eternity
Καθολικός Συντονιστής
 
Posts: 7520
Joined: Tue Nov 15, 2011 1:33 pm

Re: ΧΑΡΑΓΜΑ Ή ΤΣΙΠΑΡΙΣΜΑ;;;;

Unread postby casius » Mon Dec 12, 2011 3:54 pm

eternity wrote:
casius wrote:Την γλυτώσαμε.

Το πρόβλημα μου εμένα είναι ότι δεν θα μπορώ να βγάλω διαβατήριο.

Τα βιομετρικά τα οποία θα πρέπει να ενσωματωθούν στο τσιπάκι του διαβατηρίου αναλύονται στον τρίπτυχο

-Δάχτυλο-Μάτι-Τρίχα-

:roll: :roll: :roll: :roll:

δλδ δεν εχεις καποιο απο τα 3?


Δεν είμαι Κύκλωπας, δόξα το Θεό αρτιμελής....το διαβατήριο μου περιμένω στο εξής. ;) ;) ;)
casius
 

Re: ΧΑΡΑΓΜΑ Ή ΤΣΙΠΑΡΙΣΜΑ;;;;

Unread postby taktak » Mon Dec 12, 2011 4:04 pm

Δεν ειναι κατι ανησυχητικο πιστευω, αλλα κοιτα να δεις ποσο γρηγορα τα προωθουν...
taktak
 
Posts: 21
Joined: Tue Nov 15, 2011 4:08 pm

Re: ΧΑΡΑΓΜΑ Ή ΤΣΙΠΑΡΙΣΜΑ;;;;

Unread postby marjory » Mon Dec 12, 2011 4:40 pm

Αν τελικά ήταν ένα απλό σκανάρισμα [σαν ψηφιακή φωτοτυπία δηλαδή], μικρό το κακό...

Στο κάτω κάτω, όταν φτιάχναμε τις ταυτότητές μας, πιτσιρίκια γαρ, κάναμε πλάκα δίνοντας τα δακτυλικά μας αποτυπώματα, αφού χωρίς να το καταλάβει ο αστυνόμος σέρναμε ελαφρά το δάκτυλό μας έτσι ώστε να βγει ελαφρώς παραποιημένο το αποτύπωμα :oops: :oops: :oops: [μικρά χαζά παιδιά, χαρά γεμάτα].

Επειδή είμαι παντελώς άσχετη με την τεχνολογία και το επίπεδο στο οποίο έχει φτάσει, είχα και έχω ακόμα τον φόβο, μήπως κατά την διάρκεια του σκαναρίσματος, κάποιας μορφής λέιζερ χαράσσει ελαφρά και ανεπαίσθητα το δάκτυλο.

Δεν νομίζω ότι η τρίχα θα αποτελέσει ποτέ στοιχείο βιομετρικών μετρήσεων του τσιπ που εμπεριέχεται στο διαβατήριο.
Ω πανύμνητε μήτερ, η τεκούσα των πάντων αγίων αγιώτατον Λόγον, δεξαμένη την νυν προσφοράν, από πάσης ρύσαι συμφοράς άπαντας, και της μελλούσης λύτρωσαι κολάσεως τους Σοι βοώντας.
User avatar
marjory
Καθολικός Συντονιστής
 
Posts: 4303
Joined: Tue Nov 15, 2011 10:29 am

Re: ΧΑΡΑΓΜΑ Ή ΤΣΙΠΑΡΙΣΜΑ;;;;

Unread postby eternity » Mon Dec 12, 2011 4:48 pm

casius wrote:
eternity wrote:
casius wrote:Την γλυτώσαμε.

Το πρόβλημα μου εμένα είναι ότι δεν θα μπορώ να βγάλω διαβατήριο.

Τα βιομετρικά τα οποία θα πρέπει να ενσωματωθούν στο τσιπάκι του διαβατηρίου αναλύονται στον τρίπτυχο

-Δάχτυλο-Μάτι-Τρίχα-

:roll: :roll: :roll: :roll:

δλδ δεν εχεις καποιο απο τα 3?


Δεν είμαι Κύκλωπας, δόξα το Θεό αρτιμελής....το διαβατήριο μου περιμένω στο εξής. ;) ;) ;)

βρε αν θελουν το κεφαλι ολοκληρο θα σου σκαναρουν στην τριχα θα κολλησουν?
«Φώτισόν μου, το σκότος, Κύριε!» (Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς).
User avatar
eternity
Καθολικός Συντονιστής
 
Posts: 7520
Joined: Tue Nov 15, 2011 1:33 pm

Next

Return to ΟΡΘΟΔΟΞΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΚΚΛΗΣΙΑ

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest