Περί της αξίας της Παλαιάς Διαθήκης

Αποκλειστικά για όλα τα βιβλία της Παλαιάς και της Καινής Διαθήκης

Moderator: inanm7

Re: Επερχόμενα και προφητείες

Unread postby Aetos » Thu Feb 27, 2014 11:15 pm

yiannis wrote:
Για να το ξεκαθαρίσουμε. Οι Έλληνες ΔΕΝ κατάγονται από τους εβραίους. Δεν ξέρω γιατί το μπερδεψατε έτσι.
Λοιπόν ο Νώε είχε τρείς γιούς: Τον Σημ. Τον Ιάφεθ και τον Χαμ.
Οι Έλληνες είναι απόγονοι του Ιάφεθ. Οι εβραίοι είναι απόγονοι του Σημ γι'αυτό και ονομάζονται και Σημιτες. Λοιπόν τα δύο έθνη προέρχονται από διαφορετικούς απογόνους του Νώε και δεν είναι απόγονοι των εβραίων.


Μην μου πεις τώρα ότι ο Χαμ έκανε τους Κινέζους γιατί θα τρελλαθώ!

Οπότε, μένουν οι Αφρικανοί....τους οποίους ρε γμτ....ποιους τους φύτρωσε;

Για να μην σου βάλω Ινκας και Μάγιας, έτσι;; Διότι ανάθεμα τα καράβια τους, αν την εποχή εκείνη πήγε με βαρκούλα του ψαρά κανένας απόγονος του Νώε στην Αμερική!

Διότι εάν έχει συμβεί κι αυτό....πάει ο Κολόμβος!!!
User avatar
Aetos
 
Posts: 1679
Joined: Mon Feb 04, 2013 5:48 pm

Re: Επερχόμενα και προφητείες

Unread postby thanos69b » Thu Feb 27, 2014 11:16 pm

aggelos88 wrote:
AgwnistisTou21 wrote:
aggelos88 wrote:Τι θελεις να πεις με το "αν δεν υπηρχαν οι εβραιοι δεν θα υπηρχαμε εμεις" ??? Που κολλανε οι εβραιοι με εμας ??


οι Έλληνες κατάγονται από τον Ιάφεθ



Ολος ο κοσμος καταγεται απο τους εβραιους επειδη το ειπαν οι ραβινοι τους, οκ οι εβραιοι ειναι οι αρχαιοτεροι ολων.
Τι αλλο να πει κανεις εδω σηκωνουν τα χερια και οι γενετιστες που λενε οτι οι Ελληνες ειναι ινδοευρωπαιοι ενω οι Εβραιοι Σημητικο φυλο
και φυσικα δεν εχουν καμια συγγενια μεταξυ τους


Είχα τις αμφιβολίες μου αλλά τώρα ξέρω......... :idea: :idea: :idea: :idea:
Δέν καταγόμαστε απο τον Αδάμ....... :shock: :shock: :shock: :shock:
Καταγόμαστε απο την Λίλιθ Λαμασου.
:D :D :D :D :D :D

Εύγε aggelos88 επιτέλους μου ξεκαθάρισες την ΑΛΗΘΕΙΑ

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
User avatar
thanos69b
 
Posts: 3920
Joined: Tue Nov 15, 2011 10:14 pm

Re: Επερχόμενα και προφητείες

Unread postby crusader1453 » Thu Feb 27, 2014 11:23 pm

thanos69b wrote:
aggelos88 wrote:
AgwnistisTou21 wrote:Τι θελεις να πεις με το "αν δεν υπηρχαν οι εβραιοι δεν θα υπηρχαμε εμεις" ??? Που κολλανε οι εβραιοι με εμας ??


οι Έλληνες κατάγονται από τον Ιάφεθ



Ολος ο κοσμος καταγεται απο τους εβραιους επειδη το ειπαν οι ραβινοι τους, οκ οι εβραιοι ειναι οι αρχαιοτεροι ολων.
Τι αλλο να πει κανεις εδω σηκωνουν τα χερια και οι γενετιστες που λενε οτι οι Ελληνες ειναι ινδοευρωπαιοι ενω οι Εβραιοι Σημητικο φυλο
και φυσικα δεν εχουν καμια συγγενια μεταξυ τους

Είχα τις αμφιβολίες μου αλλά τώρα ξέρω......... :idea: :idea: :idea: :idea:
Δέν καταγόμαστε απο τον Αδάμ....... :shock: :shock: :shock: :shock:
Καταγόμαστε απο την Λίλιθ Λαμασου.
:D :D :D :D :D :D

Εύγε aggelos88 επιτέλους μου ξεκαθάρισες την ΑΛΗΘΕΙΑ

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


αραγε ποσες αιμομιξιες γινανε για να γινει ολος αυτος ο κοσμος?
ο νωε κορες ειχε?
και γιατι υπηρχαν διαφορετικες γλωσσες και χρωματα αφου ολοι ειχαν ιδια καταγωγη?

ελεος σε οποιον πιστευει οτι η ανθρωποτητα εγινε απο 2 ατομα. παραμυθακια εβραικα για χαζους.... :D :D
crusader1453
 
Posts: 630
Joined: Fri Dec 23, 2011 8:50 pm

Re: Επερχόμενα και προφητείες

Unread postby aggelos88 » Thu Feb 27, 2014 11:27 pm

thanos69b wrote:
Είχα τις αμφιβολίες μου αλλά τώρα ξέρω......... :idea: :idea: :idea: :idea:
Δέν καταγόμαστε απο τον Αδάμ....... :shock: :shock: :shock: :shock:
Καταγόμαστε απο την Λίλιθ Λαμασου.
:D :D :D :D :D :D

Εύγε aggelos88 επιτέλους μου ξεκαθάρισες την ΑΛΗΘΕΙΑ

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Αυτο το λιλιθ λαμασκου τι ειναι παλι??? Ο Αδαμ για μενα ειναι κατι μεταφορικο οπως και αυτες οι ιστοριες με τον Νωε και τον κατακλυσμο.
Αν εσυ τωρα πιστευεις οτι προερχομαστε απο τους εκλεκτους εβραιους τι να σε κανω, η επιστημη λεει αλλα πραγματα και στην ουσια οι πρωτοι ανθρωποι
περπατησαν στην αφρικη αλλα δεν μας λεει πουθενα για τον Αδαμ οτι ηταν αφρικανος αλλα μαλλον ηταν κι αυτος εκλεκτος εβραιος
aggelos88
 

Re: Επερχόμενα και προφητείες

Unread postby aggelos88 » Thu Feb 27, 2014 11:30 pm

Το αστειο ειναι οτι παραμυθακια ραβινων τα εχουμε κανει ιερα βιβλια και ναι η γη ειναι επιπεδη
aggelos88
 

Re: Επερχόμενα και προφητείες

Unread postby yiannis » Thu Feb 27, 2014 11:33 pm

Aetos wrote:
yiannis wrote:
Για να το ξεκαθαρίσουμε. Οι Έλληνες ΔΕΝ κατάγονται από τους εβραίους. Δεν ξέρω γιατί το μπερδεψατε έτσι.
Λοιπόν ο Νώε είχε τρείς γιούς: Τον Σημ. Τον Ιάφεθ και τον Χαμ.
Οι Έλληνες είναι απόγονοι του Ιάφεθ. Οι εβραίοι είναι απόγονοι του Σημ γι'αυτό και ονομάζονται και Σημιτες. Λοιπόν τα δύο έθνη προέρχονται από διαφορετικούς απογόνους του Νώε και δεν είναι απόγονοι των εβραίων.


Μην μου πεις τώρα ότι ο Χαμ έκανε τους Κινέζους γιατί θα τρελλαθώ!

Οπότε, μένουν οι Αφρικανοί....τους οποίους ρε γμτ....ποιους τους φύτρωσε;


Για να μην σου βάλω Ινκας και Μάγιας, έτσι;; Διότι ανάθεμα τα καράβια τους, αν την εποχή εκείνη πήγε με βαρκούλα του ψαρά κανένας απόγονος του Νώε στην Αμερική!

Διότι εάν έχει συμβεί κι αυτό....πάει ο

Κολόμβος!!!



Εγώ τι να σου πω; Ψάξε μελέτες για την γεννολογία των εθνών και θα λυθούν οι απορίες σου. Για να σε βοηθήσω λίγο μπας και γλυτώσεις το πολύ ψάξιμο τα έθνη δεν ήρθαν κατευθείαν από αυτούς τους τρείς. Ο καθένας έκανε πολλά παιδιά και τα παιδιά τους αλλά τόσα και από όλους τους απογόνους σταδιακά προέκυψαν τα έθνη. όταν αναφερόμαστε στους τρείς πρώτους αναφερόμαστε σε αυτούς που αρχικά προέρχεται κάθε έθνος
yiannis
 

Re: Επερχόμενα και προφητείες

Unread postby student » Thu Feb 27, 2014 11:42 pm

aggelos88 wrote:Το αστειο ειναι οτι παραμυθακια ραβινων τα εχουμε κανει ιερα βιβλια και ναι η γη ειναι επιπεδη


Μάλλον το αστείο είναι η προσωπική κοπτοραπτική του καθενός για να φτιάξει μια θρησκεία όπως τον βολεύει κρατώντας το χριστιανική και ενίοτε το ορθόδοξη στον τίτλο και μόνο.
Κι ύστερα πυροβολάμε τους προτεστάντες, τους καθολικούς, τους ιεχωβάδες κλπ κλπ κλπ γιατί δεν είναι λέει ορθόδοξοι αλλά πλανεμένοι.
Πως το πε να δεις ένα παληκαράκι πριν κάποιες δεκαετίες? "do as thou wilt shall be the whole of the law". Περιφραστικά "ενας κανόνας μόνο υπάρχει: οπως γουστάρει ο καθένας ετσi πιστεύει".
Μεγάλη πλακα λέμε. Πολύ αστείο. :lol: :lol: :lol:
Εγερθήσεται γὰρ ἔθνος ἐπὶ ἔθνος καὶ βασιλεία ἐπὶ βασιλείαν, καὶ ἔσονται λιμοὶ καὶ λοιμοὶ καὶ σεισμοὶ κατὰ τόπους· πάντα δὲ ταῦτα ἀρχὴ ὠδίνων...
student
Καθολικός Συντονιστής
 
Posts: 3599
Joined: Tue Nov 15, 2011 4:55 pm

Re: Επερχόμενα και προφητείες

Unread postby Aetos » Thu Feb 27, 2014 11:45 pm

aggelos88 wrote:
Αυτο το λιλιθ λαμασκου τι ειναι παλι??? Ο Αδαμ για μενα ειναι κατι μεταφορικο οπως και αυτες οι ιστοριες με τον Νωε και τον κατακλυσμο.
Αν εσυ τωρα πιστευεις οτι προερχομαστε απο τους εκλεκτους εβραιους τι να σε κανω, η επιστημη λεει αλλα πραγματα και στην ουσια οι πρωτοι ανθρωποι
περπατησαν στην αφρικη αλλα δεν μας λεει πουθενα για τον Αδαμ οτι ηταν αφρικανος αλλα μαλλον ηταν κι αυτος εκλεκτος εβραιος


Γιατί ρε παιδάκι μου τα κανες σαλάτα;

Ο Αδάμ και η Εύα είναι αυτοί από τους οποίους καταγόμαστε ΟΛΟΙ!

Και προφανώς, όταν μόνοι ο Αδάμ και η Εύα έζησαν από 1000 χρόνια ο καθένας, και συνέχεια κάνανε παιδιά, έχει πέσει αιμομιξία ....αποτέλεσμα της αιμομιξίας αυτής, είναι η μείωση του προσδόκιμου της ζωής μας στο max 80-90 χρόνια.

Διότι οι πρώτοι άνθρωποι ζούσαν 500, 700, 800 χρόνια ο καθένας....

Αναφέρεις την Επιστήμη....

Πρώτον: που λέει άλλα η Επιστήμη, η οποια παρεπιπτόντως, ΔΕΝ έχει απαντήσει σε αυτά τα ερωτήματα...;;

Δεύτερον: ποια είναι η δική σου μορφωτική παιδεία, που στηρίζεσαι τόσο βαρειά στην Επιστήμη; Έτσι, για να κάνουμε κουβέντα περί Επιστήμης αν θες, και να μην πετάμε και μια λέξη στο αέρα να κάνει βόλτες...

Πάμε στ' αλλα...

Από τα παιδιά του Αδάμ, δημιουργηθήκε μια εξελιχτική πορεία στην οποία αυτή, αλλάξανε τα χρώματα των ανθρώπων βάση του βιοκλιματικού περιβάλλοντός που ζούσανε και φυσικά και από τις - όπου υπήρχανε - προσμίξεις γενεών με διαφορετικά βιοκλιματικά γεννητικά χαρακτηριστικά.
Για να στο θέσω πιο απλά μπας και το καταλάβεις....200 μόνο χρόνια προσμίξεις λευκών και αφρο-μαύρων στην Αμερική, έχουν δημιουργήσει ήδη ένα νέο είδος...τους Μιγάδες, που έχουν χαρακτηριστικά λευκού και χρώμα ... σοκολά.

Νώε....για να στο θέσω επίσης απλά....το χεις δεδομένο ότι ο κατακλυσμός έγινε σε όλον τον πλανήτη;
Κι αν έγινε σε όλο τον πλανήτη.....ποια η μορφολογία των Ηπείρων τότε;
Μήπως ήταν διαφορετική τότε και π.χ. υπήρχε συνέχεια Αφρικής - Λ. Αμερικής (λέω ρε παιδί μου...μπας);

Αποδείξεις:

Για να μην κουράσω, γιατί ήλθε και η pizza και πρέπει να την τσακίσω....απλά το Ευαγγέλιο με την γενεαλογια του Κυρίου! Για μένα η μεγαλύτερη απόδειξη ως θεόπνευστο βιβλίο - α!
User avatar
Aetos
 
Posts: 1679
Joined: Mon Feb 04, 2013 5:48 pm

Re: Επερχόμενα και προφητείες

Unread postby methiousan » Thu Feb 27, 2014 11:47 pm

Γεν. 2,7 καὶ ἔπλασεν ὁ Θεὸς τὸν ἄνθρωπον, χοῦν ἀπὸ τῆς γῆς, καὶ ἐνεφύσησεν εἰς τὸ πρόσωπον αὐτοῦ πνοὴν ζωῆς, καὶ ἐγένετο ὁ ἄνθρωπος εἰς ψυχὴν ζῶσαν.

Γεν. 10,2 Υἱοὶ Ἰάφεθ· Γαμὲρ καὶ Μαγὼγ καὶ Μαδοὶ καὶ Ἰωύαν καὶ Ἐλισὰ καὶ Θοβὲλ καὶ Μοσόχ καὶ Θείρας.
methiousan
 

Re: Επερχόμενα και προφητείες

Unread postby methiousan » Thu Feb 27, 2014 11:52 pm

Γεν. 10,2 Υιοί και απόγονοι του Ιάφεθ είναι οι Γαμέρ και ο Μαγώγ, Μήδοι και Ιωνες, Ελισά και Θοβέλ, Μοσόχ και Θείρας.
methiousan
 

PreviousNext

Return to ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests