ΟΠΤΙΚΟ ΑΓΙΟΛΟΓΙΟ

Βίοι Αγίων, γεγονότα της βιωτής των, αποτελούν παραδείγματα προς μίμηση και πνευματική ωφέλεια.

Re: ΟΠΤΙΚΟ ΑΓΙΟΛΟΓΙΟ

Unread postby XAPA » Sun Apr 14, 2019 4:17 pm

Ο Εθνομάρτυς Ανανίας Μητροπολίτης Λακεδαιμονίας - 15 Απριλίου



XAPA
 
Posts: 8600
Joined: Tue Nov 22, 2011 5:35 pm

Re: ΟΠΤΙΚΟ ΑΓΙΟΛΟΓΙΟ

Unread postby XAPA » Mon Apr 15, 2019 5:31 pm

Όσιος Αμφιλόχιος Μακρής της Ιεράς Νήσου Πάτμου - 16 Απριλίου



XAPA
 
Posts: 8600
Joined: Tue Nov 22, 2011 5:35 pm

Re: ΟΠΤΙΚΟ ΑΓΙΟΛΟΓΙΟ

Unread postby XAPA » Tue Apr 16, 2019 4:21 pm

Άγιος Μακάριος Αρχιεπίσκοπος Κορίνθου -17 Απριλίου



XAPA
 
Posts: 8600
Joined: Tue Nov 22, 2011 5:35 pm

Re: ΟΠΤΙΚΟ ΑΓΙΟΛΟΓΙΟ

Unread postby XAPA » Wed Apr 17, 2019 4:49 pm

Ανάσταση του Λαζάρου - 20 Απριλίου



XAPA
 
Posts: 8600
Joined: Tue Nov 22, 2011 5:35 pm

Re: ΟΠΤΙΚΟ ΑΓΙΟΛΟΓΙΟ

Unread postby XAPA » Sat Apr 20, 2019 6:03 pm

Αγία Αλεξάνδρα η Βασίλισσα σύζυγος του διώκτη Διοκλητιανού - 21 Απριλίου



XAPA
 
Posts: 8600
Joined: Tue Nov 22, 2011 5:35 pm

Re: ΟΠΤΙΚΟ ΑΓΙΟΛΟΓΙΟ

Unread postby XAPA » Sun Apr 21, 2019 6:13 pm

Άγιος Βασιλέας Ιερομάρτυρας Επίσκοπος Αμασείας - 26 Απριλίου



XAPA
 
Posts: 8600
Joined: Tue Nov 22, 2011 5:35 pm

Re: ΟΠΤΙΚΟ ΑΓΙΟΛΟΓΙΟ

Unread postby XAPA » Fri Apr 26, 2019 4:46 pm

Όσιος Αυξίβιος - 28 Απριλίου



XAPA
 
Posts: 8600
Joined: Tue Nov 22, 2011 5:35 pm

Re: ΟΠΤΙΚΟ ΑΓΙΟΛΟΓΙΟ

Unread postby XAPA » Sun Apr 28, 2019 5:51 pm

Άγιος Γεώργιος ο Μεγαλομάρτυρας και Τροπαιοφόρος - κινητή εορτή -

( 29 Απριλίου αντί 23 Απριλίου)



XAPA
 
Posts: 8600
Joined: Tue Nov 22, 2011 5:35 pm

Re: ΟΠΤΙΚΟ ΑΓΙΟΛΟΓΙΟ

Unread postby XAPA » Mon Apr 29, 2019 6:38 pm

Άγιοι Ραφαήλ, Νικόλαος, Ειρήνη και οι συν αυτοίς - 30 Απριλίου - κινητή εορτή -

Εορτάζει 2 ημέρες μετά το Άγιο Πάσχα



XAPA
 
Posts: 8600
Joined: Tue Nov 22, 2011 5:35 pm

Re: ΟΠΤΙΚΟ ΑΓΙΟΛΟΓΙΟ

Unread postby XAPA » Tue Apr 30, 2019 6:19 pm

Αγία Μαρία η Μεθυμοπούλα - 1 Μαΐου



XAPA
 
Posts: 8600
Joined: Tue Nov 22, 2011 5:35 pm

PreviousNext

Return to ΑΓΙΟΛΟΓΙΟ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest